konsp ep, Scenariusz zajęć otwartych w grupie integracyjnej


Opracowała:Danuta Gabryś, Maria Maciejewska

Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35

w Częstochowie

Scenariusz sytuacji edukacyjnej

(z zakresu edukacji przyrodniczej)

w grupie integracyjnej dzieci 6-letnich

Temat:

„Kwiaty Pani Wiosny”- nazywanie i rozpoznawanie kwiatów chronionych, poznawanie rodzajów gleby i etapów hodowli roślin cebulkowych.

Wykonywanie plakatów „Wiosenne kwiaty”; zabawy słowno-ruchowe i zabawy przy muzyce ilustrowane gestem, ruchem.

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko

Cele szczegółowe dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

Metody: zadań stawianych do wykonania, wiersz, śpiew, taniec, zagadki słowne, zabawy ruchowe, aktywizująca praca w zespołach

Formy: praca z grupą, praca w zespołach

Środki dydaktyczne: płyty: :”Wesoła szkoła sześciolatka cz.2”, „Zabawy integracyjne w pracy z grupą”, magnetofon, tekst wiersza pt.”Wiosna”, napisy 4 pór roku, wizytówki z imionami dzieci, 6 kopert z zagadkami, kostka liczbowa, plansze z kwiatami wiosennymi, książka „Wesoła szkoła sześciolatka cz.4, próbki gleby, doniczki, cebulki, konewki z wodą, kolorowy brystol, pastele, klej, napisy

Przebieg zajęcia:

1.Wysłuchanie fragmentu utworu instrumentalnego Vivaldiego „Cztery pory ...roku-Wiosna”.(z jaką porą roku kojarzy się wysłuchany utwór?Jakie zmiany zachodzą wiosną w przyrodzie?)

2.Układanie i nazywanie 4 pór roku (układanie nazw 4 pór roku)

3.Zbiorowe śpiewanie piosenki „Idzie wiosna „przez dzieci.

4..Prezentacja utworu E.Stadtmuller pt.”Wiosna” czytanego przez nauczyciela:

(jakie nazwy ptaków, owadów powitały wiosnę?)

Szła wiosna po łąkach,

szła cała w skowronkach

z gołą głową, bosa

z kwiatami we włosach.

Zobaczyły ją z daleka

małe jaskółeczki.

Wyśpiewały wszystko

biedronkom znad rzeczki.

Zabzyczała łąka

kapelą wesołą.

Trzmiel przygrywał skocznie,

na puzonie pszczołom.

Świerszczyk na skrzypeczkach

zacinał od ucha.

Buczał bąk na tubie,

na grzebieniu mucha.

Dołączyły bociany

ze swym klekotaniem,

zarechotał żabi chórek.

Cóż za powitanie!

5.Zabawa ruchowa „Gość” ilustrowana gestem, mimiką.

6.Rozpoznawanie i nazywanie kwiatów wiosennych- pokaz planszy ...chronionych kwiatów wiosennych (dlaczego kwiaty są pod ochronną? )

7.Rozwiązywanie zagadek słownych( 6 rzutów kostką , 6 kopert z zagadkami słownymi

  1. W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima.

Przyjdzie z wiatrem, z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.(WIOSNA)

  1. Czerwone nogi i białe piórka.

Przed nim do wody żaby dają nurka.(BOCIAN)

  1. Nie zrywaj białego dzwoneczka! Śnieg już przebiłem. Jestem ...(PRZEBIŚNIEG)

  1. Są w nim grządki i rabatki. Posiejemy na nich kwiatki.(OGRÓDEK)

  1. Spada z chmury ,gdy w ogrodzie spadnie, wszystko rośnie ładnie. (DESZCZ)

  1. Kiedy wstaje dzień nastaje, o zachodzie gaśnie. Kiedy jest południe to świeci najjaśniej.(SŁOŃCE)

8.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Wężyk- hop” przy akompaniamencie odtwarzanym z płyty CD.

9.Zapoznanie z etapami hodowli roślin cebulkowych(co jest potrzebne do życia ....roślinom? )

10.Wspólnie z rodzicami wykonywanie plakatów pt.”Wiosenne kwiaty”

i naklejanie napisów. Zorganizowanie wystawki wykonanych plakatów

w holu przedszkola.

KWIATY WIOSENNE SĄ POD OCHRONĄ!!!

NIE DEPCZ TRAWNIKÓW!!!

NIE ZRYWAJ WIOSENNYCH KWIATÓW!!!

DBAJ O KWIATY!!!

Opracowała: Danuta Gabryś, Maria Maciejewska

Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 35

w Częstochowie

Scenariusz sytuacji edukacyjnej

(z zakresu edukacji przyrodniczej)

w grupie integracyjnej dzieci 4-letnich

Temat: „Dokarmiamy ptaki”

Cele ogólne:

-pogłębianie wiadomości dzieci o warunkach życia ptaków w

okresie jesienno-zimowym

-uświadamianie dzieciom konieczności dokarmiania ptaków

-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 4

-zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach

Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci zdrowych:

-nazywa i rozpoznaje ptaki po ich upierzeniu(gil, sikorka, wróbel,gawron)

-klasyfikuje i nazywa pokarm dla ptaków

-potrafi liczyć i porównywać liczebność zbioru w zakresie 4

-prawidłowo rozpoznaje karmnik zgodnie ze swoim emblematem

-sprawnie reaguje na polecenia słowne, sygnały dźwiękowe

-samodzielnie wykonuje swoją pracę plastyczną

-rozumie konieczność dokarmiania ptaków

Cele operacyjne w odniesieniu do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:

-rozpoznaje ptaki po kolorze ich upierzenia

-potrafi wskazać pokarm dla ptaków

-przelicza w zakresie 4

-rozpoznaje swój emblemat

-wykonuje ćwiczenia oddechowe: dmucha opadające piórko

-uczestniczy w zabawie ruchowej na miarę swoich możliwości

Metody: słowna, czynna-zadań stawianych do wykonania, aktywizująca

Forma: praca w grupach

Środki dydaktyczne:tekst wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”,

tekst opowiadania „Karmnik Bartka”, emblematy ptaków, sylwety ptaków: gila, wróbla, sikorki, gawrona, ilustracje 3 karmników, karmnik drewniany,pokarm dla ptaków(ziarno,nasiona, słonina, owoce jarzębiny, głóg), kolorowe piórka, kaseta magnetofonowa z nagraniem odgłosów ptaków i utworu pt.”Lot trzmiela”, magnetofon, karty pracy dla dzieci:kolorowe paski, klej ,sylwetki ptaków, marionetka ptaka „Cudaka”

Przebieg zajęć:

1.Wysłuchanie wiersza I.Suchorzewskiej pt.”Domek dla ptaków”

Dziś w przedszkolu

Krzyś i Tomek

zmajstrowli

Ptaszkom domek.

Jest podłoga,

jJest i daszek

żeby mógł się

schronić ptaszek.

Jest tam miejsce

na okruszki

dla wróbelka

Pośmieciuszki.

Jest i gwoździk

na skwareczki

dla łakomej

sikoreczki.

-dzieci odpowiadają na pytanie :Co zbudowali Krzyś i Tomek?

-odpowiedź na pytanie jest ukryta w kolorowym worku- dzieci sprawdzają jego zawartość

2.Opowiadanie nauczyciela na podstawie tekstu pt.”Karmnik Bartka”-nauczyciel umieszcza sylwetki ptaków w karmniku

Bartek umieścił za oknem karmnik, nasypał do niego nasionek ,ziarenek słonecznika, okruchów chleba, owoce jarzębiny a na druciku zawiesił słoninkę. Schował się za firanką i obserwował co się dzieje. Pierwszy przyleciał ciekawy wróbel, porozglądał się dokoła, poćwierkał i zaczął jeść okruszki. Druga przyleciała sikorka, która zaczęła ze smakiem jeść słoninkę. Trzeci przyleciał gil, który zaczął dziobać korale jarzębiny.A ostatni czwarty przyleciał duży gawron, który nie zmieścił sięw karmniku i usiadł na jego dachu .Gdy się schylił, to dziobem dostał się do ziarenek. W ten sposób żaden ptak nie pozostał głodny.

3.Zabawa ruchowa :”Mój karmnik” przy utworze „Lot trzmiela”

4.Ćwiczenia klasyfikacyjne: Co jedzą ptaki?

5.Ćwiczenia oddechowe: „Opadające piórko”

6.Wykonywanie prac plastyczno-technicznych ”Karmnik”

7.Odwiedziny ptaka „Cudaka”


