Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 5 klasa 1

Blok tematyczny: Szkolna rzeczywistość

Temat: Cechy przedmiotów

I. Cele

• Kształtowanie umiejętności klasyfikowania obiektów.

• Rozwijanie logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

• Ćwiczenia doskonalące spostrzegawczość.

• Doskonalenie umiejętności rozpoznawania cech przedmiotów.

Podstawa programowa (…):

Pkt 7.16 „Uczeń rozpoznaje i nazywa koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty (również nietypowe, położone w różny sposób oraz sytuacji, gdy figury zachodzą na siebie)”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.1

komputer z projektorem

plansza interaktywna/gra „Naszyjnik”

woreczek (np. na pantofle)

klocki Dienesa (komplet kolorowych figur geometrycznych małych i

dużych) lub figury z kartonu („Wyprawka”)

przygotowany przez nauczyciela slajd w PowerPoincie z dowolnym

rysunkiem (np. dom, plot, drzewa lub szkoła) wykonanym z wybranych

autokształtów – trójkąty, prostokąty, koła

III. Przebieg zajęć

1. Zabawa dydaktyczna "Powiedz, kim jesteś"

Nauczyciel wrzuca do woreczka klocki Dienesa i wybiera ucznia, któremu nakłada opaskę na oczy. Uczeń wkłada rękę do woreczka i wybiera klocek, ale go nie wyciąga, tylko analizuje. Opisuje klocek słowami, np.:

„Mam trzy boki, jestem duży, gruby" ( duży, gruby trójkąt).

Uczeń wybiera następną osobę spośród tych, którzy prawidłowo podali

odpowiedź.

1

Elżbieta Bowdur

Jeśli nauczyciel nie posiada klocków Dienesa, może włożyć do woreczka Jeśli nauczyciel nie posiada klocków Dienesa, może włożyć do woreczka przybory szkolne.

2. Plansza interaktywna „Naszyjnik”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Czarodziejski kufer (1)

→ Naszyjnik (1)

Opis interaktywności

Gra „Naszyjnik” polegająca na wskazywaniu figur geometrycznych

o podanych własnościach.

Omówienie gry

Nauczyciel uruchamia planszę na ekranie. Dzieci wyszukują elementy

w naszyjniku, które spełniają określone kryteria. Podchodzą kolejno do ekranu i wskazują prawidłowe elementy.

3. Wyświetlenie na ekranie slajdu prezentacji z obrazkiem wykonanym z różnych figur geometrycznych

Omówienie obrazka – jakie figury rozpoznajecie?

Proszę policzyć, ile trójkątów ( prostokątów, kół) widzicie na ekranie? ( uczniowie podchodzą, wskazują, liczą)

4. Układanie dowolnego obrazka z figur geometrycznych

Nauczyciel rozdaje klocki Dienesa każdemu uczniowi. Dzieci układają i opisują swoje obrazki. Jeśli nauczyciel nie posiada klocków Dienes’a, uczniowie korzystają z „Wyprawki”, w której znajdują się figury z kartonu.

5. Zabawa ruchowa „Bilet kolejowy”

Zabawa polega na ty, że każdy uczeń wybiera jeden klocek Dienesa (lub figurę z kartonu z „Wyprawki”) jako swój bilet, następnie dzieci tworzą pociąg, a dwoje dzieci robi most, pod którym pociąg przejeżdża.

2

Elżbieta Bowdur

Dzieci, które utworzyły most umawiają się, jakich pasażerów przepuszczają, Dzieci, które utworzyły most umawiają się, jakich pasażerów przepuszczają, np. tylko tych, którzy mają trójkątne bilety, lub tych, którzy mają duże bilety, lub czerwone i duże itp. Np. – „Kto jedzie do Warszawy, musi mieć bilet o 4

bokach. Kto jedzie do Krakowa, musi mieć bilet mały, itp.”

Ci, którzy nie spełniają warunku, przechodzą na koniec pociągu. Nauczyciel pomaga dzieciom zmieniać warunki.

6. Nazywanie figur płaskich i tworzenie zbiorów według określonego warunku (utrwalenie) – podręcznik cz.1, ćw.8, str.25

Nauczyciel czyta i tłumaczy polecenie. Może też poprosić ucznia, który umie już czytać.

7. Klasyfikacja przedmiotów – ćwiczenie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Nauczyciel rysuje figurę geometryczną – uczniowie tworzą zbiór takich samych figur (układają, porządkują w pudełku klocki Dienesa lub kartoniki).

3