Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 8 klasa 1

Blok tematyczny: Przywołujemy wakacyjne wspomnienia

Temat: Wakacyjne wspomnienia

I. Cele

• Rozwijanie umiejętności słuchanie ze zrozumieniem.

• Ćwiczenia fonetyczne.

• Poszerzanie słownictwa, ćwiczenia w mówieniu.

• Utrwalanie kierunków oraz orientacji przestrzennej.

Podstawa programowa:

Pkt 7.1.e „Uczeń wyprowadza kierunki od siebie i innych osób; określa położenie obiektów względem obranego obiektu; orientuje się na kartce papieru, aby odnajdować informacje (np.

w lewym górnym rogu) i rysować strzałki we właściwym kierunku”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz. 1

komputer z projektorem

plansza interaktywna/gra „Mapa”

prezentacja w PowerPoincie ze zdjęciami z różnych krain Polski (morze, góry, las, jezioro, wieś)

obrazki z przedmiotami: materac, aparat fotograficzny, plecak, album III. Przebieg zajęć

1. Ćwiczenia fonetyczne – zagadki

Nauczyciel czyta zagadki w podanej kolejności.

Po każdym rozwiązaniu zagadki nauczyciel umieszcza obrazek na tablicy, a uczniowie wyodrębniają głoskę w nagłosie. Rozwiązaniem zagadki jest wyraz MAPA.

Gdy jest nadmuchany

po wodzie nim pływamy. ( Materac)

Szklanym okiem błyśnie,

Zdjęcie zrobi ślicznie. ( Aparat)

Gdy jest nadmuchany

po wodzie nim pływamy. ( Materac)

1

Elżbieta Bowdur

Szklanym okiem błyśnie,

Zdjęcie zrobi ślicznie. ( Aparat)

Włóż do niego wszystkie rzeczy:

sok, kanapkę i czapeczkę.

Potem załóż go na plecy

i na letnią idź wycieczkę. ( Plecak)

Jak się taka księga nazywa,

co wiele zdjęć w sobie ukrywa? ( Album)

2. Gra interaktywna „Mapa”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Kraina Włóczykija (6)

→ Menu Mapa

Opis interaktywności

Gra „Mapa”. Wyszukiwanie na mapie najkrótszej drogi.

Omówienie gry

Krótka informacja nauczyciela na temat mapy, jako ważnego źródła informacji podczas podróżowania. Nowoczesne, cyfrowe mapy, GPS-y, które pokazują drogę podróżującemu, są systemami nawigacji.

W interaktywnej grze należy znaleźć najkrótszą drogę do Tęczowego Lasu.

Wybrany uczeń podaje kierunek (nawiguje) – krok do przodu, krok do góry, krok w prawo, a nauczyciel lub inny uczeń klika myszką zgodnie z poleceniem.

Pozostali uczniowie sprawdzają wynik. Grę można powtórzyć kilka razy.

3. Uruchomienie prezentacji, na której są zdjęcia z różnych krain (jezioro, morze, góry, las, wieś) komentowane krótkim opowiadaniem nauczyciela

Wakacje to czas wspaniałych wypraw. Bardzo lubię podróżować i przebywać w różnych, ciekawych miejscach. Mogę wtedy wiele zobaczyć.

Najbardziej lubię upalne dni spędzone nad wodą. Można ochłodzić się w wodzie lub popływać kajakiem po jeziorze.

Nad Bałtykiem, polskim morzem, są wspaniałe plaże, na których można spędzać całe dnie, budując zamki z piasku, zbierając muszelki, kąpiąc się w morzu.

Lubię też góry. Górskie wycieczki są męczące, ale piękne widoki zapierają dech w piersiach.

Najlepiej wypoczywam w lesie. Tam jest cicho, pięknie pachnie i jest dużo interesujących rzeczy.

2

Elżbieta Bowdur

A na wsi jest wesoło i zawsze jest co robić. Zapach siana, brzęczenie pszczół na długo pozostają w pamięci.

4. Czytanie mapy z podręcznika. Ćwiczenia w mówieniu - podręcznik cz.1, ćw.1, str.51

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat swoich wakacji.

5. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Jedzie pociąg z daleka”

6. Praca plastyczna – rysowanie kredkami na małym formacie kartki „Moje wakacje”

Przygotowanie kartek i przyborów do rysowania.

Indywidualne rozmowy podczas rysowania.

7. Wystawka prac pt. „Wakacyjny pociąg”

Przyczepianie na gazetce rysunków, doczepienie lokomotywy i kół tak, aby z prac dzieci powstał pociąg.

3