Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 14

klasa 1

Blok tematyczny: Jesień w parku

Temat: Jesienna pogoda

I. Cele

• Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów.

• Doskonalenie spostrzegawczości.

• Ćwiczenie pamięci i wyobraźni muzycznej.

• Przeliczanie i klasyfikowanie elementów w zakresie 2.

• Dobieranie elementów w pary.

Podstawa programowa:

Pkt 7.1.c „Uczeń klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje np. zwierzęta, zabawki, rzeczy do ubrania”.

Pkt 7.2.a i b „Uczeń sprawnie liczy obiekty, wyznacza sumy i różnice…”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz. 2

komputer z projektorem

płyta CD1 audio

plansze interaktywne/gry: „Buty”, „Magiczny sad”

instrumenty perkusyjne

III. Przebieg zajęć

1. Wyróżnienie litery M,m w wyrazach – podręcznik cz.2, ćw.2, str.26

2. Pisanie litery M,m – podręcznik str.27

3. Pisanie połączeń litery M,m z literą a – podręcznik cz.2, ćw. 5 i 6, str.28

4. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Deszcz”

Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy nauczyciel klaśnie w dłonie, dzieci przykucają i naśladują deszcz stukając paluszkami o podłogę.

Dzieci wracają do ławek, zamykają oczy i naśladują odgłos padającego deszczu na wypowiedziane słowa nauczyciela:

Deszcz kropi – delikatnie, powoli uderzają paluszkami w blat ławki, Deszcz pada – mocno stukają paluszkami,

Ulewa – uderzają całymi dłońmi o blat ławki.

1

Elżbieta Bowdur

5. Nauka I zwrotki i refrenu piosenki „W deszczowym rytmie”. Śpiewanie refrenu z akompaniamentem kołatek i grzechotek

Nauczyciel rozdaje kołatki i grzechotki dzieciom.

Demonstracja gry na instrumentach perkusyjnych przez nauczyciela oraz wybranych uczniów.

Śpiewanie refrenu piosenki z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych.

6. Przeliczanie elementów. Tworzenie zbiorów o liczebności 1 i 2 - podręcznik cz.2, ćw.1 i 2, str.30

7. Gra interaktywna „Buty”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Czarodziejski kufer (1)

→ Buty (4)

Opis interaktywności

Gra „Buty” polegająca na łączeniu w pary elementów o podanych własnościach.

Omówienie gry

Uczeń podchodzi do tablicy multimedialnej i zaznacza buty spełniające określony warunek, np.:

Pary butów, które mają obcasy.

Pary butów, które mają sznurowadła.

Buty bez pary.

8. Utrwalanie pojęć: nad, pod. Przeliczanie elementów w zakresie 2 -

podręcznik cz.2, ćw.4, str.31

9. Gra interaktywna „Magiczny sad” – liczenie typu „o jeden mniej”, pojęcie

„liczba parzysta”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Magiczny sad (2)

→ Śliwa (1) lub Wiśnia (2)

2

Elżbieta Bowdur

Opis interaktywności

Gra „Magiczny sad” – utrwalanie pojęć typu „liczba parzysta”, „liczba mniejsza o 1”…

Omówienie gry

Wybrany uczeń podchodzi do komputera i za pomocą klawiszy ze strzałkami

zbiera do koszyka owoce, które spełniają warunek matematyczny.

Pozostałe dzieci sprawdzają wykonanie zadania. Grę można powtórzyć, tak aby wielu uczniów mogło zagrać.

3