Dla pasowania  34 H8 / js6 obliczyć wartości tolerancji, wymiarów, odchyłek, luzów/wcisków granicznych, wskaźnik pasowania jeżeli wiadomo, że: IT8 = 39 μm

IT6 = 16 μm

Wyznaczyć wartości:

N =

Pmax =

Pmin =

To =

Tw =

Tp =

EI =

ei =

S =

ES =

es =

N =

Ao =

Aw =

Bo =

Bw =

Narysować położenia pól tolerancji dla powyżej wyznaczonych danych w odpowiedniej podziałce: 0

0

Rozwiązanie:

Wymiar nominalny N pasowania odczytujemy z zapisu oznaczenia pasowania.

N = 34 mm

Tolerancja otworu To wyznaczamy na podstawie średnicy nominalnej i klasy tolerancji IT. Otwór wykonany jest w IT8, zatem tolerancja otworu To = 39 μm, czyli 0,039 mm.

To = 0,039 mm

Odchyłki górną ES i dolną EI otworu wyznaczamy korzystając z informacji zawartej w symbolu położenia pola tolerancji otworu, czyli " H". W przypadku otworu oznacza ona, że odchyłka dolna EI jest równa zero, a pole tolerancji styka się dolną granicą z granicą wymiaru nominalnego.

Zatem odchyłka górna przyjmuje wartość równą szerokości pola tolerancji, czyli 0,039 mm.

ES = 0,039 mm

EI = 0,000 mm

Wymiar graniczny dolny otworu Ao = N+EI = 34,000 + 0,000 = 34,000 mm

Ao = 34,000 mm

Wymiar graniczny górny otworu Bo = N+ES = 34,000 + 0,039 = 34,039 mm

Bo = 34,039 mm

Tolerancja wałka Tw wyznaczamy na podstawie średnicy nominalnej i klasy tolerancji IT. Wałek wykonany jest w IT6, zatem tolerancja wałka Tw = 16 μm, czyli 0,016 mm.

Tw = 0,016 mm

Odchyłki górną es i dolną ei wałka wyznaczamy korzystając z informacji zawartej w symbolu położenia pola tolerancji otworu, czyli " js". Oznacza ona, że pole tolerancji jest położone symetrycznie po stronie dolnej i górnej linii zerowej, a wartości odchyłek granicznych są sobie równe co do wartości i przeciwne co do znaków. Zatem es = 0,5 • Tw, = 0,5 • 0,016 = 0,008 mm, a ei = - es = - 0,008 mm.

es = 0,008 mm

ei = - 0,008 mm

Wymiar graniczny dolny otworu Aw = N+ei = 34,000 + 0,008 = 34,008 mm

Aw = 34,000 mm

Wymiar graniczny górny otworu Bw = N+es = 34,000 + (-0,008) = 33,992 mm

Bw = 34,039 mm

Wskaźnik pasowania obliczamy wyznaczając różnicę pomiędzy średnicami maksymalnymi i minimalnymi otworu i wałka przed ich połączeniem: Pmax = Bo - Aw a Pmin = Ao - Bw. Zatem Pmax = 34,039 - 33,992

= 0,047 mm, Pmin = 34,000 - 34,008 = -0,008

Pmax = 0,047 mm

Pmin = - 0,008 mm

Ponieważ Pmax > 0 > Pmin, zatem mamy do czynienia z pasowaniem mieszanym. Charakteryzuje się ono zarówno wciskiem jak i luzem. Wcisk Nmax = | Pmin | (wcisk podajemy jako wartość bezwzględną, stąd moduł z Pmin) luz Smax = Pmax, zatem N = 0,008 mm a S = 0,047 mm

Nmax = 0,008 mm

Smax = 0,047 mm

Tolerancja pasowania mieszanego jest sumą maksymalnego luz i maksymalnego wcisku, zatem Tp =

Smax + Nmax = 0,008 + 0,047 = 0,055 mm

Tp = 0,055 mm

o

S

T

E

se

0

w

0

i

o

T

e

B

EI (=0)

w

o

w

B

A

A