Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 20

klasa 1

Blok tematyczny: W świecie dźwięków

Temat: Dźwięki jesieni

I. Cele

• Ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu.

• Poszerzanie słownictwa.

• Ćwiczenia w pisaniu.

• Kształtowanie umiejętności świadomego odbioru muzyki.

Podstawa programowa (…):

Pkt 3.5 „Uczeń świadomie i aktywnie słucha muzyki”.

Pkt 1.1.a „Uczeń obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.3

komputer z projektorem i głośnikami

plansza interaktywna/gra „Kogut”

gitara przyniesiona przez ucznia lub nauczyciela

CD1 audio

III. Przebieg zajęć

1. Ukierunkowana rozmowa na temat instrumentów gitary i gry na gitarze Obserwacja wyglądu, ilości strun, ciężaru, uchwytu.

Gdzie można zabrać gitarę? ( na wycieczkę, przy ognisku) Słuchanie brzmienia strun – uderzanie pojedynczymi paluszkami, całą ręką lub piórkiem. Słuchanie dźwięków od najwyższego (cienka struna) do najniższego (grusza struna). Słuchanie odgłosów uderzeń palcami w pudło gitary.

2. Wprowadzenie litery G,g w oparciu o wyraz „gitara”, „gra” – podręcznik cz.3, str.90

3. Słuchanie ze zrozumieniem dialogu – podręcznik cz.3, ćw.1, str.90

Kto prowadzi rozmowę?

O czym rozmawiają dzieci?

Kto gra melodię w parku?

1

Elżbieta Bowdur

Czytanie zdania wyrazowo – obrazkowego.

4. Wyróżnienie litery G,g w wyrazach - podręcznik cz.3, ćw.2, str.90

5. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Odgłosy deszczu”

Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Jedna grupa otrzymuje worki foliowe, druga część gazety. Trzecia grupa będzie uderzać opuszkami palców o blat ławki.

Uczniowie zamykają oczy i na słowa nauczyciela starają się naśladować deszcz i wiatr o różnym nasileniu – mżawka, kapuśniaczek, deszczyk, deszcz, ulewa.

6. Śpiewanie piosenki „W deszczowym rytmie” z towarzyszeniem nagrania CD1audio

Dzieci stoją w sali w rozsypce. Dowolna interpretacja ruchowa piosenki.

7. Plansza interaktywna „Kogut”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Domek na kurzej łapce (5)

→ Patefon (5)

→ Kogut (4)

Opis interaktywności

Rozróżnianie dźwięków instrumentów.

Omówienie gry

Dzieci słuchają melodii. Zastanawiają się, czy jest to melodia oparta o jeden dźwięk, wtedy wybrany uczeń umieszcza koguta na płocie - kogut idzie w linii prostej.

Jeśli melodia się wznosi, uczeń umieszcza koguta u dołu drabiny – kogut idzie do góry po drabinie.

Jeśli melodia opada, uczeń umieszcza koguta na górze drabiny – kogut schodzi w dół.

8. Pisanie litery G,g – podręcznik cz.3, str.91

9. Nazywanie rysunków i wpisywanie litery g w odpowiednie miejsca –

podręcznik cz.3, ćw.3, str.91

10. Wyszukiwanie litery G,g w wyrazach. Podział wyrazów na sylaby –

podręcznik cz.3, ćw. 4, str.91

2