Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 31

klasa 1

Blok tematyczny: Odkrywamy prawdę o sobie i innych

Temat: Co znaczy dobry kolega?

I. Cele

• Ćwiczenie umiejętności mówienia na określony temat.

• Rozwijanie wrażliwości na krzywdę innych oraz umiejętności niesienia pomocy.

• Ćwiczenia w pisaniu.

Podstawa programowa (…):

Pkt 1.1.c „Uczeń uczestniczy w rozmowie na tematy związane z życiem rodzinnym i szkolnym, także inspirowane literaturą”.

Pkt 5.1 „Uczeń potrafi odróżnić, co jest dobre, a co złe w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi; wie, że warto być odważnym, mądrym i pomagać potrzebującym; wie, że nie należy kłamać lub zatajać prawdy”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.7

„Zeszyt” cz.7

komputer z projektorem

film „Nie jesteś sam”

plansza/gra „Arbuz”

III. Przebieg zajęć

1. Słuchanie wiersza Mieczysławy Buczkówny „Koledzy”

– podręcznik cz.7, str. 14

Jak możemy nazwać Jacka i Janka? Dlaczego?

Jak pomagali sobie koledzy?

Jak nazwał lekarz Janka?

Jakie możecie podać przykłady zachowania dobrego kolegi (dobrej koleżanki)?

2. Film ze stopklatkami „Nie jesteś sam”

Uruchomienie filmu

Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w spisie treści film „Nie jesteś sam”.

1

Elżbieta Bowdur

Opis filmu

Film „Nie jesteś sam" ze stopklatkami. Wychowanie do zgodnego współżycia, pomagania sobie w potrzebie.

Omówienie filmu

Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.

Pytania do filmu

Co wydarzyło się na szkolnym korytarzu?

Kto widział zdarzenie?

STOP KLATKA – Jak myślicie, co zrobią Pola i Oskar?

Dzieci wymyślają różne zakończenia filmu. Po wysłuchaniu wersji uczniów, nauczyciel uruchamia dalszy ciąg filmu.

Czy Pola i Oskar postąpili słusznie? Dlaczego?

Czym różni się zwykłe skarżenie od szukania pomocy u dorosłych w rozwiązaniu problemu?

3. Cechy dobrego kolegi – podręcznik cz.7, ćw.2, str.15

Wyszukiwanie nalepek z wyrazami i naklejanie w odpowiednie miejsca.

4. Uzupełnianie zdań wybranymi wyrazami, czytanie ze zrozumieniem

– podręcznik cz.7, ćw.3, str.15

5. Plansza interaktywna „Arbuz”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Domek na kurzej łapce (5)

→ Pajęczyna (2)

→ Arbuz (3)

Opis interaktywności

Gra „Arbuz”. Korzystając z klawiatury, należy podpisać obrazki obiektów, których nazwy są wyrazami z „u” i „ó”.

Omówienie gry

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że należy wpisać w okienko właściwy wyraz z klawiatury. Tłumaczy, w jaki sposób piszemy literę „ó” na klawiaturze 2

Elżbieta Bowdur

komputera. Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i wpisują wyrazy. Pozostałe dzieci starannie przepisują wyrazy do zeszytów. Nauczyciel zwraca uwagę na pisownię wyrazów z „u” i „ó”.

6. Zabawa ruchowa „Zgadnij kim jestem”

Dzieci stoją w kole, w środku jeden uczeń z zawiązanymi chustą oczami. Zabawa polega na tym, że uczeń z zawiązanymi oczami musi po dotyku rozpoznać kolegę z klasy. Jeśli odgadnie, uczniowie zamieniają się rolami.

7. Odszyfrowanie hasła i staranne pisanie zdania – „Zeszyt” cz.6, ćw.1, str.4

8. Rozwiązanie zadania z treścią – „Zeszyt” cz.7, ćw.2, str.4

3