MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

BoŜena Bień

Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej

z produkcją audycji telewizyjnych 313[07]. Z3.04

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

Recenzenci:

mgr Radosław Kaceprczyk

mgr Janusz Kalinowski

Opracowanie redakcyjne:

mgr BoŜena Bień

Konsultacja:

mgr inŜ. Jacek Szydłowski

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ,,Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej z produkcją audycji telewizyjnych”, 313[07].Z3.04

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Koszty usług telewizyjnych, koszty produkcji audycji telewizyjnej

10

5.1.1.Ćwiczenia

10

5.2. Źródła finansowania produkcji filmowej

12

5.2.1.Ćwiczenia

12

5.3. Kosztorys produkcji audycji telewizyjnej

14

5.3.1.Ćwiczenia

14

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

15

7. Literatura

24

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela - Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej z produkcją audycji telewizyjnych” 313[07]. Z3.04 w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać juŜ

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,

− cele kształcenia,

− wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,

− przykładowe scenariusze zajęć,

− ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel moŜe skorzystać w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,

− przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,

− wykaz literatury.

313[07].Z3

Organizacja produkcji

telewizyjnej

313[07].Z3.01

313[07].Z3.02

Zarządzanie programem

Planowanie produkcji

telewizyjnym

audycji telewizyjnej

313[07].Z3.03

Przygotowanie i organizacja

produkcji audycji telewizyjnej

313[07].Z3.04

Prowadzenie dokumentacji

finansowej związanej

z produkcją audycji

telewizyjnych

Schemat układu jednostek modułowych

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− klasyfikować format projektu produkcyjnego,

− kompletować ekipę zdjęciową do zrealizowania kaŜdego z rodzajów audycji telewizyjnej,

− organizować warunki socjalno-bytowe ekipy realizacyjnej,

− wskazać i dokonać analizy umowy zawieranej z kontrahentami uczestniczącymi w produkcji audycji telewizyjnej,

− zawierać umowy z realizatorami i podwykonawcami,

− rozliczać wypłaty z umów z realizatorami,

− monitorować zapotrzebowanie na sprzęt telewizyjny i personel techniczny niezbędny do produkcji kaŜdej z omawianych audycji telewizyjnych,

− przygotowywać harmonogram prac na kaŜdy etap produkcji i czuwać nad jego realizacją,

− koordynować produkcję audycji telewizyjnej,

− kierować zespołem pracowników,

− przygotowywać propozycję oferty dla klienta,

− przygotowywać korespondencję w zakresie produkcji telewizyjnej,

− organizować produkcję audycji telewizyjnej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

−

scharakteryzować źródła finansowania produkcji filmowej,

−

scharakteryzować kosztorys produkcji audycji telewizyjnej,

−

zdefiniować i scharakteryzować koszty produkcji i sprzedaŜy audycji telewizyjnej,

−

wyjaśnić róŜnicę pomiędzy kosztorysem a budŜetem kosztów produkcji telewizyjnej,

−

sporządzić kosztorys produkcji audycji telewizyjnej,

−

dokonać analizy kosztorysu powykonawczego produkcji audycji telewizyjnej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej

Moduł:

313[07].Z3 Organizacja produkcji telewizyjnej

Jednostka modułowa:

Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej

z produkcją audycji telewizyjnych

Temat: Zdefiniować i scharakteryzować koszty produkcji audycji telewizyjnej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w procedurach związanych z kosztami produkcji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− wymienić podstawowe akty prawne,

− wyjaśnić pojęcie koszty usług telewizyjnych,

− wyjaśnić pojęcie konserwacja,

− wyjaśnić pojęcie przegląd techniczny,

− określić jakie komórki istnieją w telewizji,

− wymienić zadania poszczególnych komórek,

− wymienić koszty jakie ponosi telewizja przy produkcji audycji telewizyjnej.

Metody nauczania – uczenia się:

− pogadanka,

− ćwiczenie przedmiotowe,

− dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− zespołowa.

Czas: 90 min.

Środki dydaktyczne:

− Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu).

Plan zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.

2. Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć.

3. Realizacja tematu.

− pogadanka: podstawowe pojęcia i terminy telewizyjne,

− pytania sprawdzające,

− ćwiczenie.

4. Podsumowanie zajęć:

− Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

− Ewaluacja zajęć.

Pytania sprawdzające:

1. Jakie znasz koszty usług telewizyjnych?

2. Co rozumiesz pod pojęciem konserwacja?

3. Co rozumiesz pod pojęciem przegląd techniczny?

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. Jakie znasz komórki organizacyjne w telewizji?

5. Jakie zadania wykonują komórki organizacyjne w telewizji?

6. Wymień z czego składa się koszt produkcji audycji telewizyjnej?

Ćwiczenie

Opracuj w postaci tabeli podstawowe koszty realizacji usług telewizyjnych na przykładzie wskazanym przez nauczyciela. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które opracowują w postaci

tabeli podstawowe koszty realizacji usług telewizyjnych na przykładzie wskazanym przez nauczyciela; wynik pracy prezentowany jest przez reprezentanta grupy przed zespołem klasowym, po prezentacji nauczyciel dokonuje podsumowania podkreślając znaczenie wypełniana przedstawionych obowiązków dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy.

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące podstawowych pojęć związanych z kosztami,

2) zapoznać się z metodami i zasadami tworzenia kosztorysu,

3) opracować w postaci tabeli podstawowe koszty realizacji usług telewizyjnych,

4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia

Nauczyciel:

−

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,

−

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

–

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej

Moduł:

313[07].Z3 Organizacja produkcji telewizyjnej

Jednostka modułowa:

Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej

z produkcją audycji telewizyjnych

Temat: Koszt produkcji telewizyjnej

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w procedurach związanych z kosztami produkcji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

− wyjaśnić pojęcie kosztorys,

− interpretować zapisy prawne dotyczące sporządzania kosztorysu,

− wymienić osobę odpowiedzialną za sporządzanie kosztorysu w zakresie kultury,

− rozróŜniać czynności obliczeniowe, zmierzające do ustalenia kosztów produkcji,

− zestawić koszty dotyczące produkcji.

Metody nauczania – uczenia się:

− metoda projektów.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca w 4-osobowych grupach

Czas trwania: 135 min.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− druki i formularze związane z kosztami produkcji,

− czasopisma fachowe,

− literatura z poradnika 7 dotycząca kosztorysu.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów.

2. Sprawy organizacyjne.

3. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.

4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

5. Realizacja tematu:

Projekt jest zadaniem grupowym, jednak kaŜdy uczeń biorący w nim udział jest oceniany indywidualnie. KaŜdy uczeń za udział w projekcie tworzenia kosztorysu teledysku grupy muzycznej „X<Y<Z” otrzyma jedną ocenę, która będzie wypadkową:

Projekt sporządzania kosztorysu teledysku w/w grupy muzycznej, uczniowie wykonują według załoŜeń przedstawionych przez nauczyciela. Jest on realizowany częściowo w ramach godzin lekcyjnych, np. poszukiwanie pomysłu, a częściowo w czasie pozalekcyjnym.

Sprawozdanie

z

realizacji

projektu

uczniowie

opracowują

według

załoŜeń

przedstawionych przez nauczyciela.

Prezentacje z realizacji projektu uczniowie opracowują według załoŜeń przedstawionych przez nauczyciela. Forma prezentacji jest dowolna, np.: wykład, wykład z prezentacją, prezentacja w programie PowerPoint.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przeprowadzanie projektu wymaga od nauczyciela duŜego zaangaŜowania i aktywności.

Przez cały czas jego realizacji nauczyciel konsultuje występujące problemy, udziela wskazówek i porad, pomaga w doborze i odnalezieniu rozwiązania problemu, naprowadza na sposób realizacji tematu. Jednocześnie nie powinien on sugerować sposobu realizacji projektu i zbytnio ingerować w proces realizacji. Powinien zapewnić jak największą samodzielność uczniom i pomagać im tylko w sytuacjach niezbędnych. Nauczyciel powinien równieŜ

zapewnić uczniom moŜliwość:

− korzystania z pracowni komputerowej z dostępem do Internetu w czasie pozalekcyjnym.

6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

7. Uczniowie prezentują wyniki swoich projektów.

8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy po kaŜdym następnym ćwiczeniu czyni postępy, ocenia jego aktywność oraz poprawność przeprowadzenia ćwiczenia.

9. Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, poŜegnanie uczniów.

Zakończenie zajęć

Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

5. ĆWICZENIA

5.1. Koszty usług telewizyjnych, koszty produkcji audycji

telewizyjnej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź kalkulacje kosztów realizacji usług telewizyjnych. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kalkulacji kosztów,

2) zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kalkulacji kosztów,

3) opracować tabelę kalkulacji kosztów realizacji usług telwizyjnych,

4) wpisać w pierwszej kolumnie, zaproponowane przez siebie koszty, w drugiej kolumnie –

ich wartość,

5) obliczyć koszty całkowite,

6) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− przybory do pisania,

− notatnik

− kalkulator,

− literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji kosztów .

Ćwiczenie 2

Wyobraź sobie, Ŝe jesteś właścicielem małej firmy „Kacper” Studio Filmowe.

Świadczysz usługi z zakresu: wideofilmowanie (śluby i przyjęcia weselne, I Komunie Święte, Studniówki, realizacja filmów, zdjęć oraz oprawa muzyczna wszelkiego rodzaju innych imprez okolicznościowych).Sporządź ofertę dla klienta z wyceną realizacji swoich usług.

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kalkulacji kosztów,

2) zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kalkulacji kosztów,

3) sporządzić ofertę w postaci tabeli z wyceną realizacji swoich usług,

4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−

przybory do pisania,

−

notatnik,

−

kalkulator,

−

literatura z rozdziału 7 dotycząca kalkulacji kosztów.

Ćwiczenie 3

Dostałeś pieniądze od sponsora na swoją produkcję telewizyjną w kwocie 22.000,00.zł

Sporządź kosztorys produkcji audycji telewizyjnej. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kosztorysu,

2) zapoznać się z metodami i sposobem przeprowadzania kosztorysu,

3) sporządzić ofertę w postaci tabeli z wyceną realizacji poszczególnych wydatków,

4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− przybory do pisania,

− notatnik

− kalkulator,

− literatura z rozdziału 7 dotycząca kosztorysu .

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.2. Źródła finansowania produkcji telewizyjnej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie1

Opracuj w formie opisowej rodzaje umów stosowane przy tworzeniu audycji

telewizyjnej. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące umów,

2) zapoznać się z metodami i sposobem budowania umowy przy tworzeniu audycji telewizyjnej,

3) opracować w formie opisowej rodzaje umów stosownych przy tworzeniu audycji telewizyjnej,

4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− przybory do pisania,

− notatnik,

− literatura z rozdziału 7 dotycząca umów.

Ćwiczenie 2

Opracuj w formie opisowej źródła przychodów telewizyjnych. Zaprezentuj wykonane

ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

5) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące źródeł przychodów telewizyjnych,

6) zapoznać się z metodami i źródłami przychodów telewizyjnych,

7) opracować w formie opisowej źródła przychodów telewizyjnych,

8) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−

ćwiczenia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−

przybory do pisania,

−

notatnik

−

literatura z rozdziału 7 dotycząca źródeł przychodów telewizyjnych.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.3. Dokumentacja produkcji audycji telewizyjnej

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie1

Zostałeś zatrudniony do sporządzenia umowy/metryki reklamy proszku do prania „miś”.

Zaprezentuj wykonane ćwiczenie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące umowy/metryki audycji,

2) zapoznać się z metodami i sposobem budowania umowy/metryki audycji,

3) sporządzić umowę/metrykę reklamy proszku do prania „mis”,

4) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

−

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

−

przybory do pisania,

−

notatnik,

−

literatura z rozdziału 7 dotycząca umowy/metryki audycji .

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie dokumentacji

finansowej związanej z produkcją audycji telewizyjnych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

–

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

–

zadania od 12, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a,

12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

Poprawna

zad.

(uczeń potrafi)

celu

wymagań

odpowiedź

1

Określić koszty usług telewizyjnych

C

P

a

2

Zdefiniować konserwacje

A

P

b

3

Zdefiniować znaczenie przeglądu technicznego

A

P

a

4

Podać zalecenia działu technicznego

B

P

c

5

Zidentyfikować dział techniczny

B

P

a

6

Określić dział redakcji

C

P

c

7

Podać kolejność prac przygotowawczych do

B

P

a

produkcji audycji telewizyjnej

8

Zdefiniować scenariusz

A

P

a

9

Określić źródła aktów prawnych

C

P

b

10 Zdefiniować produkcje telewizyjną

A

P

b

11 Określić okres montaŜu i udźwiękowienia

C

P

a

12 Scharakteryzować elementy zarządzania

C

PP

a

kosztami

13 Wymień najczęstsze uszkodzenia kamer

C

P

b

14 Określić zadanie kart eksploatacyjnych

C

P

a

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

15 Zdefiniować kosztorys

A

P

a

16 Określić powód sporządzania kosztorysu

C

P

c

17 Zdefiniować pojęcie kalkulacje

A

P

a

18 Określić sposób sporządzania kalkulacji

B

P

c

wstępnej

19 Scharakteryzować etapy wykonywania budŜetu

C

PP

a

20 Podać co zapewnia planowanie strategiczne

B

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej jednotygodniowym.

2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

4. Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

5. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Sprawdzian składa się z 20 zadań

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.

6. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

7. W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową

8. Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt

9. Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut.

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Koszty usług telewizyjnych to

a) ciąg technologiczny w stacji telewizyjnej.

b) koszty usług technicznych.

c) koszty usług dźwiękowców.

d) administracja.

2. Konserwacja to

a) administrowanie.

b) bieŜąca kontrola urządzeń.

c) ubezpieczenie.

d) ustawienie.

3. Przegląd techniczny

a) to okresowe poddanie badaniu danego urządzenia lub maszyny w specjalistycznej jednostce.

b) to ciąg badań.

c) to ogniskowe roboty.

d) systematyczne oględziny aparatury info.

4. Zadania działu technicznego to głównie

a) liczenie sprzętu.

b) układanie sprzętu.

c) drobne naprawy urządzeń elektronicznych.

d) dobranie oświetlenia.

5. Do działu technicznego zaliczamy

a) operatorzy kamer.

b) operatorzy utrzymania porządku.

c) lektorzy.

d) researcherzy.

6. Dział redakcji to

a) dźwiękowcy.

b) copywriterzy.

c) researcherzy.

d) operatorzy kamer.

7. Kolejność prac przygotowawczych do produkcji audycji telewizyjnej

a) skompletowanie ekipy zdjęciowej i podpisanie z nimi stosownych umów

określających czas pracy i wynagrodzenie.

b) skompletowanie kostiumów.

c) skompletowanie metraŜu.

d) dobranie metraŜu.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

8. Scenariusz to

a) tekst słuŜący za podstawę realizacji filmu.

b) jednolity tekst.

c) jest to zazwyczaj treść pisana w sposób opowiadania.

d) moŜe być w formie rysunku.

9. Rozporządzenia Rady Ministrów będziesz szukał w

a) Monitorze Polskim.

b) Dzienniku Ustaw.

c) Kodeksie pracy.

d) poradniku.

10. Produkcja audycji telewizyjnej to

a) to zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlany jest film.

b) to zespół czynności twórczych, organizacyjnych, ekonomicznych, prawnych

i technicznych, prowadzących do wytworzenia audycji telewizyjnej w postaci kopii wzorcowej.

c) gatunek i rodzaj filmu, koszt produkcji, czas i miejsce realizacji, ilość dni zdjęciowych, wymiar i wersja nośnika, metraŜ i ekranowy czas trwania, ilość i lokalizacja miejsc akcji, sposób zapisu dźwięku, wersja językowa, liczebność aktorów i scen masowych, efekty specjalne, limit zuŜycia taśmy, inne.

11. Okres montaŜu i udźwiękowienia

a) zaczyna się od pierwszego dnia po ostatnim dniu zdjęciowym – nawet jeśli faktycznie jeszcze ekipa zdjęciowa nie została rozwiązana, a kończy się dniem przeglądu audycji

telewizyjnej przez producenta, koproducentów i współinwestorów.

b) rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu filmu a kończy dniem ostatecznego skompletowania materiałów wyjściowych filmu.

c) praca odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności.

d) odbywa się na Ŝyczenie scenarzysty.

12. WaŜnym elementem zarządzania kosztami obok właściwego pomiaru i zasad

dokumentacji poniesionych kosztów jest

a) ustalenie zasad rozliczeń takiego działu.

b) ustalenie odpowiedzialnego działu.

c) ustawienie pracy danego działu.

d) przygotowanie oprawy pracy.

13. Najczęstsze uszkodzenia kamery to

a) odrapanie obudowy.

b) porysowanie obiektywu.

c) pękanie obiektywu.

d) pękanie obudowy.

14. Karty eksploatacyjne jednostek sprzętowych dostarczają informacji dotyczących

a) ponoszonych na nie kosztów.

b) godziny pracy.

c) kto ją uŜywał.

d) kto za nią odpowiada.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

15. Kosztorys jest to dokument

a) finansowy realizacji określonego zadania.

b) źródłowy o produkcji.

c) informacyjny o programie.

d) określający sponsoring.

16. Kosztorys sporządza się m.in. w celu

a) określenia walorów danej inwestycji.

b) określenia sposobu realizacji przedsięwzięcia.

c) określenia kosztów (lub ceny) wykonania określonego zadania.

d) określenia jakości przedsięwzięcia.

17. Kalkulacja jest to czynność

a) zmierzająca do ustalenia kwoty kosztów.

b) zmierzająca do oceny produkcji.

c) zmierzająca do zamknięcia produkcji.

d) zmierzająca do rozstrzygania sporów.

18. Kalkulacja wstępna jest

a) sporządzana po zakończeniu działalności.

b) sporządzana po produkcji.

c) sporządzana

przed

rozpoczęciem

działalności,

opiera

się

na

kosztach

przewidywalnych.

d) sporządzana po zakończeniu działalności, opiera się na wykonaniu usługi.

19. Wykonywanie budŜetu polega na

a) gromadzeniu dochodów oraz dokonywaniu wydatków.

b) gromadzeniu danych.

c) gromadzeniu dokumentacji.

d) gromadzeniu audytu.

20. Planowanie strategiczne zapewni

a) lepsze wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa dla określenia moŜliwości

rynkowych.

b) ulepszenie moŜliwości.

c) wypracowanie zaangaŜowania.

d) przewidywalność ludzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Prowadzenie dokumentacji finansowej związanej z produkcją audycji

telewizyjnych

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

Odpowiedź

Punkty

zadania

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Test 2

Test praktyczny do jednostki modułowej „Określanie kosztorysu produkcji

telewizyjnej wskazanej przez nauczyciela”

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za kaŜdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

− dopuszczający – za wykonanie co najmniej 10 badanych czynności,

− dostateczny – za wykonanie co najmniej 13 badanych czynności,

− dobry – za wykonanie co najmniej 15 badanych czynności,

− bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 18 badanych czynności.

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

(uczeń potrafi)

celu

wymagań

Znać podstawowe akty prawne dotyczące kosztorysowania

B

P

w produkcji audycji telewizyjnej

Zdefiniować koszty produkcji i sprzedaŜy audycji

A

P

telewizyjnej

Scharakteryzować koszty produkcji i sprzedaŜy audycji

C

PP

telewizyjnej

Sporządzić kosztorys produkcji audycji telewizyjnej

C

PP

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

2. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

3. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uwaŜnie polecenie.

2. Zaplanuj pracę.

3. Zapoznaj się dokładnie ze wzorami kosztorysów produkcji.

4. Zaproponuj dane, które muszą być umieszczone w kosztorysie.

5. Dobierz wzór kosztorysu, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem.

6. Sporządź kosztorys zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zapisz ją jako dokument Worda.

7. Sformatuj dokument.

8. Sprawdź poprawność kosztorysu pod względem merytorycznym i formalnym.

9. Wydrukuj kosztorys i oddaj do sprawdzenia.

10. Na rozwiązanie testu masz 180 min.

Materiały dla ucznia:

− polecenie,

− instrukcja.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Polecenie

Sporządź kosztorys produkcji telewizyjnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w formie pisemnej. Dane dotyczące kosztorysu, wkładów wspólników i ich wartości, potrzebnych przedmiotów, materiałów, rekwizytów zaproponuj sam. Pamiętaj, aby zawrzeć w kosztorysie wszystkie niezbędne elementy składowe. Opracowanie formy kosztorysu wskaŜe Ci nauczyciel.

KARTA OCENY

Imię i nazwisko..........................................................................................

„Określanie

kosztorysu

produkcji

telewizyjnej

wskazanej

przez

nauczyciela”

Sporządzanie kosztorysu produkcji telewizyjnej

Nr

Kryteria

Punkty

czynności

0 lub 1

1

Wpisał dane liczbowe dotyczące ilość osób zatrudnionych przy

produkcji danej produkcji telewizyjnej

2

Podał rodzaj audycji telewizyjnej

3

Wpisał firmę produkcji telewizyjnej

4

Wpisał siedzibę produkcji telewizyjnej

5

Określił kapitał zakładowy określający dana produkcję telewizyjną

6

Określił wysokość udziału kaŜdego ze wspólników (w zł)

7

Określił udział wspólników w jej zyskach i stratach

8

Określił przedmiot działania produkcji telewizyjnej

9

Wpisał osoby upowaŜnione do reprezentacji i odpowiedzialnych za

produkcję telewizyjną

10

Uwzględnił zasady ustanowienia kosztorysu produkcji telewizyjnej

11

Określił czas danej produkcji telewizyjnej

12

Podał koszty inne

13

Podał koszty osobowe

14

Określił warunki odpowiedzialności za zobowiązania

poszczególnych komórek

15

Sprecyzował warunki wprowadzenia zmian w kosztorysie

16

Określił, kto ponosi koszty z produkcją telewizyjną

17

Wpisał liczbę niezbędnych środków aby przeprowadzić produkcję

telewizyjną

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

18

Uwzględnił miejsca na produkcję telwizyjną

19

Sformatował dokument zawierający koszty wstępne produkcji

telewizyjnej

20

Wydrukował kosztorys

Suma punktów

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7. LITERATURA

1. Bocian R., Zabłocki M.: Angielsko-polski słownik terminów filmowych, telewizyjnych i wideo. Wyd. Montevideo, Warszawa 2000

2. Goban-Klas T. Cywilizacja medialna. Geneza, ewolucja, eksplozja WSiP

3. Gwóźdź A.: Technologia widzenia czyli media w poszukiwaniu autora. Wim Wenders.

Wyd. Uniwersitas, Kraków 2004

4. Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Collegium Civitas Press, Dziennikarstwo media społeczeństwo, PAN 2005r

5. Kotapski R.: ABC kosztów przedsiębiorstwa telewizyjnego. Wyd. Montevideo,

Warszawa 2005

6. Pracownia Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej Instytutu Sztuki PAN, Kwartalnik Filmowy, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

7. Zabłocki M. (red.): Kinematografia, telewizja i wideo w Polsce 2001/2002, leksykon.

Wyd. Montevideo, Warszawa 2001

8. http://www.grzybkowski-guzek.pl/content/view/232/75/lang,pl/

9. http://64.233.183.104/search?q=cache:XROLArAqwvsJ:reklama.tvn.pl/_i/ogolne_warun

ki_emisji_ogloszen_platnych_wprogramieTVN24.doc+prawa+do+emisji+audycji+telewi

zyjnych&hl=pl&ct=clnk&cd=10&gl=pl

10. http://66.102.9.104/search?q=cache:Y07GOWnBHH0J:ww6.tvp.pl/include/docs/2006/10

/06/Wybory_samorzadowe_2006_1.doc+metryka+audycji+telewizyjnej&hl=pl&ct=clnk

&cd=21&gl=pl

11. http://209.85.129.104/search?q=cache:uQ3b5HQm6rYJ:www.symfonia.pl/download.asp

%3Fid%3D4+Umowa+Dystrybucyjna&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24