Przedszkole nr 4

Świdnik, 22.11.2004

w Świdniku

SCENARIUSZ

„RODZINNEGO BALU KARNAWAŁOWEGO”

W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

Temat: Dziś w przedszkolu wielki bal.

Cele:

- integracja środowiska rodzinnego z przedszkolnym poprzez wspólną zabawę,

- stworzenie sytuacji sprzyjających chętnemu i aktywnemu udziałowi we wspólnych działaniach,

- zaspokojenie potrzeby tworzenia i współdziałania w grupie,

- zmniejszenie kosztów adaptacyjnych poprzez wspólną zabawę na balu rodzinnym oraz zaspokojenie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną.

Metoda: ekspresywna: met. improwizacji, praktyczna: met. zadań i ćwiczeń otwartych Formy pracy: zbiorowa, zespołowa Pomoce dydaktyczne: losy z instrukcjami, kapelusz,, strój Śmieszka (klauna), emblematy w czterech kolorach, muzyka taneczna nagrana na płycie lub kasecie, elementy puzzli Śmieszka, kartki, ołówki.

Przebieg:

Lp. ZADANIA

CELE

OPERACYJNE

Powitanie

1.

Wszyscy uczestnicy stoją w kole, rodziny losują z „ma-9 dzieci potrafią w odpowied-

gicznego kapelusza” los – niespodziankę (z instrukcją wg, ni sposób zinterpretować

której rodzice witają się ze swoimi dziećmi np.: uśmie-instrukcję

chem, potarciem noskami, pogłaskaniem po policzku)

Powitanie Śmieszka

2.

Śmieszek przedstawia się recytując wierszyk: 9 potrafią swobodnie podjąć

„Witam wszystkich gości

spontaniczną zabawę z go-

kłaniam się niziutko

ściem

a na dowód tego

śmieję się wesolutko…”

posłuchajmy jak śmieje się Śmieszek.

2

Konkurs śmiechu

3.

Każda rodzina demonstruje wybrany, wymyślony przez 9 potrafią zaprezentować

siebie sposób śmiania się.

swój charakterystyczny

sposób śmiania się

Wręczenie „Orderu uśmiechu” dla każdej kolorowej 4.

rodzinki.

9 rozpoznają wskazać kolor

Prowadzący rozdają dzieciom i rodzicom emblematy z swojej rodziny

uśmiechem (w czterech kolorach –czerwony, zielony, żółty, niebieski). Wszyscy zebrani dzielą się na cztery grupy wg kolorów uśmiechów; zbierają się kolorowe grupy przy swoich bazach – stanowiskach.

Okrzyki kolorów

5.

Każda z grup wymyśla swój okrzyk.

9 w sposób twórczy reprezen-

tują okrzyk rodziny

Taniec kolorów

6.

rodzina czerwonych – makarena

9 potrafią swoim ruchem

rodzina żółtych – lambada

odzwierciedlać nastrój i

rodzina niebieskich – Bam - boleo

rytm muzyki,

rodzina zielonych – La bamba

9 zaprosić do tańca różne

osoby

Rewia mody karnawałowej

7.

Każda rodzina wybiera swojego lidera – modela, który 9 potrafią stworzyć oryginal-przebiera się, przystraja wg swojej barwy. Modele prezen-ny strój o odpowiedniej

tują swoje kreacje zebranym. Każda z grup wyraża swój barwie i w umiejętny spo-podziw za pomocą samogłosek:

sób zaprezentować się przed

żółci – a

publicznością,

zieloni – o

9 współdziałać w zabawie z

czerwoni – i

dorosłymi

niebiescy – niebiescy

Zabawa w „Magnesy”

8.

Wszyscy w swoich rodzinach tańczą w rytm muzyki, gdy 9 umiejętnie reagują na prze-następuje przerwa w muzyce „spotykają” się ze sobą i rwę w muzyce

dotykają na zasadzie „przyciągania magnetycznego” np.: kolanami, głowami, ramionami, łokciami.

Puzzle „Śmieszek”

9.

Każda grupa kolorowych ma jeden element puzzla postaci 9 doskonalą percepcję wzro-

Śmieszka. Wybrane dziecko podchodzi do środka sali, kową

gdzie następuje złożenie całego obrazka.

Taniec „Labado”

10. Wszyscy zebrani tańczą w kręgu, w środku, którego znaj-9 przedstawiają charaktery-

duje się ułożony „Śmieszek”. Treść zabawy wyrażana jest styczne ruchy w tańcu „la-za pomocą gestów.

bado”,

9 szybko reagować i wyko-

nywać właściwy ruch

„Kolorowe menu”

11. Każda drużyna wymyśla własny jadłospis w swoim kolorze 9 wykazują się pomysłowo-

(śniadanie, obiad, kolacja, deser)

ścią i twórczością słowną

3

Sałatka owocowa

12. Każda kolorowa drużyna reprezentować będzie owoce: 9 właściwe reagują na pole-czerwoni – jabłka, zieloni – kiwi, żółci – banany, niebiescy cenia,

– jagody. Wszyscy uczestnicy w kręgu tańczą w rytm 9 dostosowują ruchy do

muzyki. Prowadzący wydaje instrukcje np.: jabłko do kiwi tempa muzyki

(w tym czasie drużyny te zmieniają się miejscami); banan do jagody itp. Na hasło „sałatka owocowa” wszyscy mie-szają się na zasadzie wymiany miejsc.

Wspólny poczęstunek

13. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą we wspólnie przygo-9 potrafią wspólnie z rodzi-

towanym słodkim przyjęciu

cami uczestniczyć w słod-

kim poczęstunku

9 zastosować znane sobie

formy grzecznościowe

14. Swobodna zabawa przy muzyce

9 doskonalenie umiejętności

kreatywnej zabawy

opracowanie:

Anetta

Czeczko