SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem piosenki „Zła pogoda”

opracowanej metodą dobrego startu .

CELE OPERACYJNE: dziecko:

- potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce

- za pomocą ruchu poprawnie odtwarzać tempo i charakter muzyki,

- rozpozna swoje imię,

- podzieli swoje imię na sylaby.

Cel wychowawczy: właściwe ubieranie się w zaleŜności od pogody

METODY: - czynne: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną aktywnością

dzieci

- słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia i instrukcje

- metody pedagogiki zabawy, metoda nauki czytania I. Majchrzak

- metoda zadań inspirujących

FORMY ORGANIZACYJNE: praca z całą grupą, praca w małych zespołach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: magnetofon, kaseta z nagraniem padającego deszczu,

nagranie melodii Tzadik Katamar do tańca „Deszczyk”, wiersz J. Kulmowej pt. „Kiedy

pada”, gazety, chusta animacyjna, papierowe kałuŜe, kaseta z nagraniem „Zła pogoda”,

kalosze, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy, kredki, pudełka z kaszą manną, woreczki,

karty ćwiczeń dla kaŜdego dziecka.

PRZEBIEG:

1. Zabawa wg metody I.Majchrzak „Lista obecności”.

2. Powitanie przybyłych gości wierszykiem:

„Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło,

witamy was wszyscy wraz na zabawę nadszedł czas.

Prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga,

Cały tułów oraz głowa – witamy was”.

3. Wprowadzenie do zajęcia poprzez wysłuchanie wiersza J.Kulmowej pt. „Kiedy pada”

(recytacja przy podkładzie muzycznym padającego deszczu)

A kiedy tak pada i pada,

ogromnie jestem rada

i kalosze wkładam bardzo duŜe,

Ŝeby włazić w największe kałuŜe,

(…)

i być kaczką

albo okrętem.

A niech spadnie ulewa,

niech roztańczą się drzewa

to pofrunę nad lasem, nad polem

pod (…)

ulubionym

parasolem.

2. Rozmowa z dziećmi nt. wiersza

- Jak jestem ubrana?

- Kiedy tak się ubieramy?

3. Taniec integracyjny „Deszczyk” n-lka wyraŜa za pomocą gestów charakter melodii

- pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )

- wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )

- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )

- grzmot ( tupnięcie nogą )

- tęcza ( jednoczesne rozłoŜenie rąk i ramion od środka na boki )

Dzieci powtarzają gesty n-lki

4. Zabawa ruchowa „Deszcz i kałuŜe”. Gdy gra muzyka, dzieci przeskakują przez kałuŜe

(wycięte z gazety), chłopcy powtarzają: pada, pada…, dziewczynki: chlapie, chlapie… ; gdy

melodia ucichnie zatrzymują się przy kałuŜach. Wypowiadają sylabami swoje imię, klaszcząc w dłonie.

5. Ustawienie w kole, śpiewanie piosenki „Zła pogoda” z jednoczesnym klaskaniem.

6. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:

- wystukiwanie rytmu piosenki na leŜących na ławkach woreczkach z grochem, najpierw

prawą pięścią, następnie lewą.

7. Ćwiczenia ruchowo -słuchowo-wzrokowe:

-pokaz wzoru graficznego „ukośne kreski”, wodzenie palcem po wzorze,

-samodzielne wodzenie palcem po wzorze ze śpiewem piosenki przez dziecko,

-odtwarzanie wzoru palcem z pamięci na tacy z kaszą,

-wykonanie zadania na kartce ćwiczeń.

8. Zabawa ruchowa „DuŜy i mały deszcz” z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Dzieci

ustawione w kole trzymają chustę, na dźwięki niskie trzymają chustę nisko(duŜy deszcz), na

dźwięki wysokie wspinają się na palce i unoszą wysoko chustę(mały deszcz).

9. Podziękowanie.

Klaudia Kamecka