AKADEMIA ROLNICZA

AGRICULTURAL UNIVERSITY

W KRAKOWIE

OF CRACOW

KATEDRA MELIORACJI

DEPARTMENTAL OF LAND RECLAMATION

I KSZTAŁTOWANIA ŚRODOWISKA

AND ENVIRONMENTAL DEVELOPMENT

30-059 Kraków, Al. Mickiewicza 24/28, Poland

tel. (0-12) 633-98-05

TEMAT II

Do ćwiczeń z przedmiotu Ekonomika inżynierii środowiska dla studentów III roku Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji, kierunku Inżynierii Środowiska, specjalizacji Infrastruktura Techniczna Wsi

Student(ka): ................................................................................................................

Ocena ekonomiczna i wybór wariantu technicznego zaopatrzenia wsi w wodę 1. Przeprowadzić rachunek ekonomiczny na przykładzie dwóch wariantów (wariant I i II) techniczno – przestrzennego rozwiązania zaopatrzenia w wodę wsi o często spotykanym typie zabudowy 2. Wieś, którą przewiduje się zaopatrzyć w wodę charakteryzuje się następującymi cechami:

 łączna liczba zagród – 100, są one skupione w pięciu koloniach po 20 każda.

 odległość między zagrodami wynosi średnio 50 m

 odległość między grupami zagród wynosi 500 m.

 łączna liczba mieszkańców wynosi 500 osób.

WARIANT I

Wodociąg zbiorczy łączy siecią wodociągową wszystkie gospodarstwa wsi bez względu na ich oddalenie od źródła ujęcia wody.

WARIANT II

Zaopatrzenie w wodę z pięciu wodociągów mniejszych tzw. zagrodowych, z których każdy obsługiwał będzie kolonie za-gród w promieniu stosunkowo najmniejszym.

PODSTAWOWE PARAMETRY INWESTYCJI

a. zaopatrzenie wody (efekt użytkowy) V [m3∙rok-1]

Obecne

Średnie

Docelowe

V0 [ m3∙rok-1]

Vśr [m3∙rok-1]

Vdoc [ m3∙rok-1]

16200

(Vdoc + V0)/2 = 20250

1,5∙16200 = 24300

b. nakłady inwestycyjne

WARIANT

Stopa

Wyszczególnienie

I [zł]

II [zł]

amortyzacji [%]

1

2

3

4

1. Ujęcie wody

70000

85000

5

2. Stacja pomp - budynek

80000

90000

1,25

3. Stacja pomp – urządzenia techniczne

75000

90000

5

4. Sieć z urządzeniami technicznymi

130000

110000

2

I =

I =

OGÓŁEM

----------------

355000

375000

c. łączna długość sieci [mb]

Wariant I [mb]

Wariant II [mb]

9000

7000

d. okres realizacji inwestycji [lata]

Wariant I [lata]

Wariant II [lata]

2

3

Temat wydał .............................................................................................dnia ................................................luty 2007 r.

Projekt przyjął i zaliczył ...........................................................................dnia ................................................................. r.

1. Ustalenie nakładów inwestycyjnych na realizację przedsięwzięć z uwzględnieniem zamrożenia.

J = I · z

r ⋅ b

z = 1+

2

r – stopa procentowa, z której jest inwestycja wykonywana; r = 4 ÷ 8%; przyjmu-ję r = 5% dla obu wariantów,

b – zamrożenie nakładów (okres realizacji inwestycji – 2 lata (wariant I), 3(wariant II) I – nakłady bez zamrożenia = 35500 zł (wariant I) = 375000 zł (wariant II) Wariant I

Wariant II

05

,

0

⋅ 2

05

,

0

⋅ 3

z

=

=

I = 1+

05

,

1

z

2

II = 1+

075

,

1

2

JI = 355000 · 1,05 = 372750 zł

JII = 375000 · 1,075 = 403125 zł

2. Obliczenie średniej stopy amortyzacji

Σ S( stawek amortyz i

acj )

s =

Σ Inakladów

Wariant I

Wariant II

2.1. S = 70000 · 5% = 3500

2.1. S = 85000 · 5 % = 4250

2.2. S = 80000 · 1,25% = 1000

2.2.

S = 90000 · 1,25 % = 1125

2.3. S = 75000 · 5% = 3750

2.3.

S = 90000 · 5 % = 4500

2.4. S = 130000 · 2% = 2600

2.4.

S = 110000 · 2 % = 2200

ΣS = 10850 zł

ΣS = 12075 zł

−

10850

−

s

12075

I =

=

s

= 0,031 = 3,1%

355000

sII = =

s

= 0,032 = 3,2%

375000

s – stopa amortyzacji [%]

S – stawka amortyzacji [zł]

2.1.Ujęcie wody

2.2.Stacja pomp – budynek

2.3.Stacja pomp – urządzenia techniczne

2.4.Sieć z urządzeniami technicznymi

3. Ustalenie kosztów bieżących

Kb = J · 2 %

Kb – (2-5%) nakładów inwestycyjnych w zamrożeniu WARIANT I WARIANT II KbI = 372750 · 2% = 372750 · 0,02 = 7455 zł

KbII = 403125 · 2% = 8062,5 zł

4. Obliczenie obciążenia pełnymi kosztami zaopatrzenia wsi w wodę na jednostkę efektu użytkowego.

E4 = [J · (r +s) + Kb]/ V [ zł∙m-3]

V – zapotrzebowanie na wodę [m3 ∙ rok-1]

Wariant I

E4o = [J · (r +s) + Kb]/ Vobecne

E4o = [372750 · (0,05 + 0,031) + 7455]/ 16200 = 2,32

E4śr = [J · (r +s) + Kb]/ Vśrednie

E4śr = [372750 · (0,05 + 0,031) + 7455]/ 20250 = 1,86

E4doc = [J · (r +s) + Kb]/ Vdocelowe

E4doc = [372750 · (0,05 + 0,031) + 7455]/ 24300 = 1,55

Wariant II

E4o = [403125 · (0,05 + 0,032) + 8062,5]/ 16200 = 2,54

E4ś = [403125 · (0,05 + 0,032) + 8062,5]/ 20250 = 2,03

E4d = [403125 · (0,05 + 0,032) + 8062,5]/ 24300 = 1,69

5. Obliczenie szczegółowych wskaźników techniczno – ekonomicznych

a). wskaźnik kapitałochłonności – Wj [zł∙m-3]

b). wskaźnik nakładów inwestycyjnych na jedną osobę – A [zł∙osoba-1]

c). wskaźnik nakładów na jedną zagrodę – B [zł∙zagroda-1]

d). wskaźnik obciążenia nakładami na 1 mb sieci wodociągowej – C [zł∙mb-1]

Wariant I

Wariant II Wskaźnik

kapitałochłonności [Wj = J/V]:

- obecne: 372750/16200 = 23,01 [zł∙m-3] 403125/ 16200 = 24,88 [zł∙m-3]

- średnie: 372750/ 20250 = 18,41[zł∙m-3] 403125/ 20250 = 19,91 [zł∙m-3]

- docelowe:

372750/24300 = 15,34 [zł∙m-3] 403125/ 24300 = 16,59 [zł∙m-3]

Wskaźnik

nakładów na 1 osobę [A = J/M]:

372750/ 500 = 745,5 [zł∙osoba-1] 403125/ 500 = 806,25 [zł∙osoba-1]

Wskaźnik

nakładów na 1 zagrodę [B = J/Z]:

372750/100 = 3727,5 [zł∙zagroda-1] 403125/100 = 4031,25 [zł∙zagroda-1]

Wskaźnik

obciążenia nakładami na 1 mb sieci [C = J/L]: 372750/ 9000 = 41,42 [zł∙mb-1] 403125/ 7000 = 57,59 [zł∙mb-1]

WNIOSKI

Jak wynika z powyższych obliczeń nakładów inwestycyjnych na realizację przedsię-

wzięć z uwzględnieniem zamrożenia, kosztów bieżących, obciążenia pełnymi kosztami zaopatrzenia wsi w wodę na jednostkę efektu użytkowego oraz szczegółowych wskaź-

ników techniczno – ekonomicznych we wszystkich przypadkach wartości są większe dla wariantu II. Możemy więc stąd wnioskować, że budowa dodatkowych budynków pompowni, kupno dodatkowych pomp oraz pozostałe koszty jakie będą nam towarzy-szyć przy realizacji wariantu drugiego będą znacznie wyższe niż w przypadku wariantu I, gdzie na pewno będzie należało wykonać dłuższe przewody i o większej średnicy.

Porównując wysokość kosztów jakie będzie trzeba ponieść na realizację wariantu II, czyli wieś byłaby zaopatrywana w wodę z pięciu wodociągów mniejszych tzw. zagrodowych, z których każdy obsługiwałby kolonie zagród w promieniu stosunkowo najmniejszym, wybieram wariant I, w którym wodociąg zbiorczy będzie łączyć siecią wodocią-

gową wszystkie gospodarstwa wsi bez względu na ich oddalenie od źródła ujęcia wody, tym bardziej, że realizacja wariantu I będzie o rok krótsza niż wariantu II.

Document Outline

  • Wariant II
  • Wariant I
  • Wariant II
    • Wariant I
    • TEMAT II