Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 2 klasa 2

Blok tematyczny: Bądźmy ostrożni! Bądźmy uważni!

Temat: Bezpieczna szkoła

I. Cele

• Kształcenie nawyku przestrzegania zasad bezpieczeństwa w szkole.

• Poszerzanie słownictwa.

• Ćwiczenia w wypowiadaniu się na dany temat.

• Ćwiczenia w rozpoznawaniu rodzajów zdań.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.3.d „Uczeń stosuje pauzy i właściwą intonację w zdaniu oznajmującym, pytającym i rozkazującym”.

Pkt 5.5 „Uczeń zna prawa ucznia i jego obowiązki (…)”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.1

komputer z projektorem

film ze stopklatką „Schody”

kartoniki ze znakami interpunkcyjnymi ! ? .

III. Przebieg zajęć

1. Rozmowa na temat niebezpiecznych sytuacji w szkole

Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat niewłaściwych zachowań w szkole, które mogą spowodować wypadek – na podstawie własnych doświadczeń.

2. Film ze stopklatką „Schody”

Uruchomienie filmu

Po uruchomieniu płyty Przygody Zetki i Zygzaka wybieramy w menu film

„Schody”.

Opis filmu

Film „Schody". Bezpieczne i rozważne zachowanie na korytarzu szkolnym.

Omówienie filmu

Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.

1

Elżbieta Bowdur

Pytania do filmu

Co zrobiły dzieci po przyjściu do szkoły? ( Przebrały obuwie i poszły do klasy)

Co robili chłopcy na korytarzu? ( Grali w piłkę)

Co stało się z piłką? ( Potoczyła się po schodach)

STOP KLATKA – Jak myślicie, czy chłopcy wybrali odpowiednie miejsce do gry w piłkę? Dlaczego? Co może się wydarzyć?

Dzieci wyrażają swoje opinie.

Dalszy ciąg filmu.

Jak zachowujemy się na szkolnym korytarzu? ( Krótkie wypowiedzi dzieci)

Którą stroną wchodzimy po schodach, a którą schodzimy? ( Prawą) 3. Układanie i przepisywanie zdań. Dopisywanie znaków interpunkcyjnych Nauczyciel zapisuje ułożone zdania na tablicy. Wyjaśnia nazwy i znaczenie znaków interpunkcyjnych. Uczniowie podchodzą i przypinają odpowiedni kartonik ze znakiem przy właściwym rodzaju zdania .

Dlaczego dbamy o bezpieczeństwo?

Na korytarzu obowiązuje ruch prawostronny.

Nie biegamy!

4. Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke „Bić się z myślami” –

podręcznik cz.1, str.24

Pytania do tekstu

Kto jest bohaterem opowiadania?

Jakim chłopcem jest Bartuś?

Czym zaniepokoił się dyrektor?

Dlaczego dyrektor bił się z myślami?

Jakie kary groziły chłopcom?

Wyjaśnienie wyrażeń z opowiadania – „błaznować, osłupieć, bić się z myślami”.

5. Rozpoznawanie i nazywanie znaków interpunkcyjnych – podręcznik cz.1, ćw.2, str.25

Słuchanie informacji Poli i Oskara. Wpisywanie w okienka właściwych znaków.

Dobranie właściwych nalepek.

6. Układanie i pisanie zdań z rozsypanek wyrazowych – podręcznik cz.1, ćw.3, str.25

2