Scenariusz zajęć

"Poznajemy pracę zawodową naszych bliskich"

Temat: Poznajemy pracę zawodową naszych bliskich.

Cele ogólne:

 Znajomość pracy zawodowej rodziców, bliskich i znajomych.

 Pomoc we właściwej ocenie związków między społecznością ludzi.

 Umiejętność podziału ról i obowiązków w rodzinie oraz społeczeństwie.

 Rozumienie roli rodziców oraz ich zadań.

 Kształtowanie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortograficznych.

Cele operacyjne:

 Uczeń:

 Docenia pracę ludzi dorosłych;

 Dostrzega korzyści płynące z pracy ludzkiej;

 Zna obowiązki rodziców i potrafi im pomóc;

 Umie zgodnie współpracować w grupie klasowej;

 Utrwala pisownię wyrazów z „rz” pod względem ortograficznym;

 Prawidłowo zapisuje wyrazy uwzględnione w klasowych słowniczkach

 ortograficznych oraz gazetkach;

 Posługuje się coraz bogatszym słownictwem;

 Umie zinterpretować ruchem piosenkę;

 Aktywnie uczestniczy w pracy grupowej;

 Dokonuje samokontroli własnej pracy.

Metody: słowne - rozmowa, pogadanka, aktywizujące – analizy trudności ortograficznych, wyjaśnienie pisowni zasadą; działanie praktyczne, drama Formy pracy: indywidualna, zbiorowa jednolita, praca w zespołach –zróżnicowana Środki dydaktyczne: Tekst wiersza J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, płyta CD 1

z piosenką „Malarz”, Karty Pracy „Wesoła szkoła”, zeszyty „Ćwiczymy poprawne pisanie”, rekwizyty, rozsypanki wyrazowe, karty ćwiczeń ortograficznych.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie, zapoznanie z tematem zajęć poprzez:

Odczytanie i analiza tekstu zapisanego na tablicy:

Mama Basi jest lekarzem,

Tata Wojtka jest piekarzem,

Wujek Joli jest murarzem,

Dziadek Przemka zaś – stolarzem.

A kim jest twój tatuś?

Rozmowa na temat zawodów wykonywanych przez najbliższych, rodziców, krewnych, znajomych (Dlaczego dorośli pracują, czy mają jeszcze jakieś obowiązki, korzyści płynące z pracy, znaczenie pracy rodziców–rola mamy i taty, rola dziecka, pomoc rodzicom w obowiązkach domowych)

2. Zapoznanie uczniów z tekstem wiersza „Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwima (Załącznik nr 1)

Wypowiedzi uczniów na temat przedstawionych zawodów:

- Jakie zawody wymienia autor? – podkreślenie w tekście

- Kto dla kogo pracuje?

- Jak rozumiecie tytuł wiersza?

Głośne odczytanie ostatniej zwrotki:

Tak dla wspólnej korzyści

I dla dobra wspólnego

Wszyscy musza pracować,

Mój maleńki kolego.

(Ustalenie, że praca dorosłych służy dobru nas wszystkich, np. lekarz nas leczy.

Pamiętamy o poszanowaniu ludzkiej pracy.)

3. Rozpoznawanie nazw zawodów na podstawie rysunków

4. Wysłuchanie piosenki pt. „Malarz” – jako nawiązanie do prezentowania wybranego zawodu za pomocą słowa, mimiki i gestu -„Giełda zawodów”.

♦ Interpretacja ruchem tekstu piosenki (chodzi, macza pędzel, wchodzi na drabinę, bieli)

♦ „Giełda zawodów” – uczniowie przedstawiają wybrane zawody przy użyciu rekwizytów, argumentują wybór (np. lekarz, ślusarz, stolarz, nauczyciel, malarz, kucharz)

♦ Prezentowanie przez grupowych wykonanych ćwiczeń, zebranie kart ćwiczeń i zawieszenie na klasowej gazetce.

5. Ocena pracy grup i podsumowanie zajęć –

(USTALENIE, ŻE ZNAMY PRACĘ NASZYCH BLISKICH, UMIEMY POMAGAĆ

RODZICOM W OBOWIĄZKACH, ZNAMY NAZWY ZAWODÓW).

ZAŁĄCZNIK NR 1

Wiersz - „Wszyscy dla wszystkich”

Julian Tuwim

Murarz domy buduje,

Krawiec szyje ubrania,

Ale gdzieżby co uszył,

Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecież

Na robotę nie ruszył,

Gdyby krawiec mu spodni

I fartuch nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,

Więc do szewca iść trzeba,

No, w gdyby nie piekarz,

Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści

I dla dobra wspólnego

Wszyscy musza pracować

Mój maleńki kolego.

ZAŁĄCZNIK NR 2

Rozsypanka wyrazowa. Tworzenie par wyrazów:

lekarz kucharz aptekarz

piekarz marynarz kucharka

aptekarka malarstwo malarz

lekarstwa marynarka piekarnia