Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. I

"Praca ludzi w różnych zawodach"

Temat zajęć: Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci o pracy w różnych zawodach na podstawie własnych doświadczeń, wiersza i zgromadzonych ilustracji.

Cele:

- kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

- wzbogacanie słownictwa o wyrazy będące nazwami zawodów, doskonalenie umiejętności rozpoznawania czasowników w zdaniu, docenianie wartości pracy wszystkich ludzi,

-kształtowanie przekonania, że każda praca jest ważna i godna szacunku, Cele operacyjne:

Uczeń:

wymienia nazwy kilku zawodów,

-rozpoznaje zawody na ilustracjach oraz po narzędziach używanych w danym zawodzie,

-potrafi przedstawiać ruchem i mimiką cechy pracy w danym zawodzie,

-układa zdanie z rozsypanki wyrazowej

- uzupełnia zdanie czasownikiem,

- porównuje liczby w zakresie 30,

- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20

Metody: praca z tekstem, pokaz, zabawa inscenizowana, ga dramowa, ćwiczenia Formy pracy:

zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana

Środki dydaktyczne: nagranie wiersza "Zawody", podręcznik "Wesoła szkoła" kl. I, cz.5, krzyżówka, ilustracje, rozsypanka wyrazowa, kartoniki z nazwami zawodów, rebusy, kartoniki z działaniami matematycznymi, karty pracy ucznia;

Przebieg zajęć:

I. Rozwiązywanie krzyżówki

Wybrane dzieci głośno odczytują zagadki, których rozwiązaniem są nazwy zawodów, a następnie znajdują wśród napisów nazwę danego i umieszczają na tablicy w określonym miejscu.

1.Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt,

Choć jest zmęczony- jeszcze pracuje.

Gdy stawia piątkę, bardzo się cieszy.

Przykro mu bardzo, gdy stawia dwóję.

2.Leczy wszystkich ludzi,

odwiedza też chore dzieci.

Chodzi w białym fartuchu.

Kto to jest? Czy wiecie?

3. Siedzi w samochodzie,

trzyma kierownicę,

wozi towary po kraju

i przewozi za granicę.

4. Bardzo się trudzi-

przynosi listy, paczki dla ludzi.

5. Spotkasz go w ogrodzie,

gdzie pracuje co dzień

Dba o klomby i rabatki,

kocha rośliny i kwiatki.

6. Na połów wyrusza daleko,

Cieszy się,gdy wraca z pełną siecią.

Po umieszczeniu wszystkich kartoników na tablicy otrzymujemy hasło: zawody II.

2. Wyjaśnienie pojęcia: zawód

a) uczniowie sami próbują określić co rozumieją przez to pojęcie b) Nauczyciel podaje znaczenie słowa

zawód- praca, jaką wykonują ludzie i otrzymują za nią pieniądze.

3. Wysłuchanie nagrania wiersza "Zawody"

a) Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zawodów wymienionych w wierszu i pracy ludzi;

b) Rozmowa ukierunkowana pytaniami:

- Jakie jeszcze znacie inne zawody?

-Jakie czynności wykonują ludzie?

- Kim chciałbyś zostać w przyszłości i dlaczego?

4. a)obliczanie działań matematycznych i przyporządkowywanie im odpowiednich liter.

6+6

8+2=

7+5=

1+7=

15-8=

10+10=

10+3=

12=R, 10=Y, 8=Z, 7=J, 20=E, 13=F

-odczytanie hasła: FRYZJER

b) Porządkowanie umieszczonych na kartonikach liczb od najmniejszej do największej:2, 7, 10, 16, 20, 21, 28, 30 i po odwróceniu odczytanie nazwy: KRAWCOWA

c) Chętni uczniowie pod nazwami otrzymanych zawodów umieszczają kartoniki z nazwami narzędzi używanych przy pracy, np.

FRYZJER KRAWCOWA

szczotka igła

grzebień miara krawiecka

suszarka nożyczki

5. Zabawa dydaktyczna- uczniowie losują z worka rekwizyt i podają nazwę zawodu, w którym go się wykorzystuje.

6. Praca indywidualna:

a) Uczniowie otrzymują kartki i uzupełniają zdania brakującymi czasownikami Kierowca......... samochód.

Rolnik ....... zboże.

Listonosz ...... listy.

Nauczyciel ..... dzieci.

Wspólne ustalenie, że te wyrazy to czasowniki

b)Uczniowie otrzymują kartoniki z 2 rysunkami narzędzi używanych w różnych zawodach i mają uzupełnić zdanie

............ i ............

to narzędzia pracy ............ .

7. Pantomima:

Wybrane dziecko przedstawia ruchem i mimiką wybrany zawód, a inne odgadują.

8. Ewaluacja zajęć:

Dzieci dokonują samooceny swojej pracy przyklejając karteczkę ze swoim imieniem odpowiednio pod dużym, małym czy średniej wielkości domkiem 9. Nauczycielka ocenia pracę dzieci i całość zajęć.