Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 31

klasa 2

Blok tematyczny: Ciekawostki, zjawiska, odkrycia, wynalazki

Temat: Polski astronom

I. Cele

• Wzbogacanie i aktywizowanie słownictwa uczniów związanego tematycznie

z astronomią.

• Poznanie wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika.

• Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.

• Utrwalanie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną.

• Rozwijanie zainteresowań uczniów.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.1.b „Uczeń czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski, wyszukuje w tekście potrzebne informacje”,

Pkt 1.3.f „Uczeń pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.8

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Stacja dysków”

kartoniki z napisami do pojęcia ASTRONOMIA: mgławice, galaktyki,

gwiazdozbiory, lata świetlne, meteory, czarne dziury, nauka

kartoniki do pojęcia ASTRONAUTA: człowiek, loty kosmiczne, kosmonauta,

podróże na Księżyc, statek kosmiczny

III. Przebieg zajęć

1. Klasyfikacja pojęć związanych z kosmosem

Nauczyciel pisze na tablicy dwa słowa: ASTRONOMIA i ASTRONAUTA. Następnie

umieszcza na tablicy rozsypane kartoniki z nazwami. Zadaniem uczniów jest

przyporządkowanie kartoników do napisanych słów.

Swobodna rozmowa uczniów związana z klasyfikacją pojęć.

Naprowadzenie lub podsumowanie nauczyciela:

Astronauta, to człowiek, pilot statku kosmicznego, który odbywa loty kosmiczne związane z badaniem kosmosu. Znanymi astronautami byli np. Jurij Gagarin, Neil Armstrong.

1

Elżbieta Bowdur

Natomiast astronomia jest nauką o planetach, galaktykach, konstelacjach

gwiezdnych, o czarnych dziurach, czyli ogólnie o kosmosie. Wielkim polskim

uczonym astronomem był Mikołaj Kopernik.

2. Czytanie ze zrozumieniem informacji o Mikołaju Koperniku – podręcznik cz.8, ćw.1, str.28

Dzieci cicho czytają ze zrozumieniem, oglądają ilustracje o Koperniku.

Wypowiedzi uczniów:

Kim był Mikołaj Kopernik? ( wielki polski uczony, astronom)

Kiedy się urodził? ( ponad 500 lat temu)

Czym się interesował? ( astronomią, czyli nauką o gwiazdach i planetach) Co udowodnił Kopernik? ( że Ziemia i planety krążą wokół Słońca)

3. Odpowiadanie na pytania w formie pisemnej na podstawie przeczytanych informacji i ilustracji przedstawiającej Układ Słoneczny – podręcznik cz.8, ćw.2 i 3, str.29

Pisanie zdań do zeszytu:

Mikołaj Kopernik udowodnił, że Ziemia i planety krążą wokół Słońca.

Planeta Merkury krąży najbliżej Słońca.

W środku Układu Słonecznego znajduje się Słońce.

Zwrócenie uwagi na wyrazy z trudnością ortograficzną

4. Gra/plansza interaktywna „Stacja dysków”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kraina Wielkiego Astronoma (5)

→ Stacja dysków (2)

Opis interaktywności

Gra „Stacja dysków” poszerzająca wiedzę o planetach Układu Słonecznego.

Omówienie gry

Dzieci czytają informacje o planecie i zgadują jej nazwę. Nauczyciel klika

czerwone strzałki, obracając pokrętłem z nazwami planet. Gdy pojawi się

prawidłowa nazwa planety, zacznie migać zielone światło. Wówczas nauczyciel przeciąga dysk do właściwej stacji.

2