AEROBIK

KONSPEKT LEKCJI z wychowania fizycznego Temat: Aerobik – nauka układu ćwiczeń przy muzyce.

Klasa: III C

Liczba ćwiczących: 17 dziewcząt

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45 minut

Sprzęt i przybory: odtwarzacz CD, płyty z muzyką do zajęć aerobiku, maty.

Cele lekcji w zakresie:

Umiejętności:

- umie dostosować ruch do muzyki

- umie wykonać podstawowe kroki (step touch, step out, grapevine, heel back, v step)

- umie łączyć poszczególne kroki w jedną całość wraz z pracą ramion

- potrafi wykonać i powtórzyć układ choreograficzny Wiadomości:

- zna komendy i nazewnictwo podstawowych kroków

- zna ćwiczenia kształtujące mięśnie ud, brzucha i pośladków

- zna ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion

- dostrzega pozytywną rolę muzyki na lekcjach wychowania fizycznego Sprawności:

- rozwinie siłę mięśni nóg i pośladków

- wzmocni siłę mięśni ramion i brzucha

- poprawi kondycję i rozwinie koordynację ruchową przy muzyce Wychowawczym:

- doceni zdrowotne walory aktywności ruchowej

- przyjmie prawidłową postawę ciała podczas ćwiczeń

- współuczestniczy w organizacji zajęć Metody: naśladowcza –ścisła, odtwórcza.

AEROBIK

CZĘŚĆ LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI O

REALIZACJI

1.CZĘŚĆ WSTĘPNA:

• zorganizowanie

1. Zbiórka w siadzie skrzyżnym

Siad skrzyżny do N

grupy

2. Powitanie

• motywacja

3. Sprawdzenie gotowości uczniów do

zajęć

4. Podanie tematu lekcji

5. Zachęcenie do udziału w lekcji

6. Pogadanka na temat ogólnego

znaczenia pojęcia - fitness

Fitness to zdrowy

styl życia, dbałość

o zdrowie(w ujęciu

szerokim – dobre

samopoczucie

fizyczne,

psychiczne), moda

na zdrowie, dbałość

o urodę i

harmonijną budowę

ciała, szacunek do

własnego

organizmu i jego

potrzeb, wreszcie

sport.

• rozgrzewka

1. Marsz w miejscu:

(przygotowanie

organizmu do

• 1-8 PN marsz, wymach RR z dołu w Rozsypka

wysiłku)

górę (wdech – wydech)

(szachownica)

• 1-8 PN marsz, skłony głowy w P i L

przodem do N

Ćwiczenia

2. Step - out (szeroki rozkrok i akcent z przygotowujące

dotykaniem podłoża palcami stóp): organizm do

wysiłku,

• 1-8 krążenia barków w tył

rozgrzewające

• 1-8 krążenia barków na przemian w tył mięśnie NN, RR i (PB, LB)

pośladków

• 1-8 krążenia RR (na zewnątrz przed sobą)

• 1-8 krążenia RR (do wewnątrz przed sobą)

•

1-8 wymachy RR na przemian (PR, LR)

z boku w przód

•

1-8 wymachy RR (obu jednocześnie) z

boku w przód)

•

1-8 wymachy RR na przemian (PR, LR)

z boku w górę

•

1-8 wymachy RR (obu jednocześnie) z

boku w górę

AEROBIK

3. Step – touch (krok dostawny):

• 1-8 wyrzut RR (obu jednocześnie) góra, dół

• 1-8 wyrzut RR na przemian (PR, LR) góra, dół

• 1-8 wyrzut RR (obu jednocześnie) w przód na 1-2, na 3-4 skrzyżuj dłonie na barkach

• 1-8 wyrzut RR (obu jednocześnie) w górę na 1-2, na 3-4 skrzyżuj dłonie na barkach

• 1-8 ugnij RR na wysokości klatki

piersiowej na 1-2, na 3-4 wymach RR

na boki

• 1-8 klaśnij w dłonie przed sobą

•

1-8 klaśnij w dłonie za plecami

•

1-8 akcent łokieć - kolanko (PŁ – LK, LŁ – PK)

•

1-8 akcent dłoń – pięta (PD – LP, LD –

PP)

1-4 PN heel – back (pojedynczy,

2. CZĘŚĆ GŁÓWNA:

Nauka

pojedynczy, podwójny)

fragmentami, które

•

1-2 PN grapevine

nauka

połączone w całość

1-2 LN grapevine

poszczególnych

tworzą układ

1-4 PN step touch po kwadracie,

kroków

choreograficzny

•

wymach RR na przemian w bok, w górę

łączenie kroków

1-4 PN V step przód

w całość

•

1-4 PN V step tył (A step)

doskonalenie

1-4 LN heel – back (pojedynczy,

układu ćwiczeń

pojedynczy, podwójny)

1-2 LN grapevine

1-2 PN grapevine

1-4 LN step touch po kwadracie,

wymach RR na przemian w bok, w górę

1-4 LN V step przód

1-4 LN V step tył (A step)

Powtarzaj na prawą i lewą stronę aż do opanowania

Zamiana prowadzącej z nauczyciela na uczennicę.

1. Siad rozkroczny, skłon tułowia w bok, 3. CZĘŚĆ

przedramię oprzeć na podłodze, drugie Muzyka

KOŃCOWA:

ramię nad głową, wytrzymać

relaksacyjna

2. Siad prosty, ugięcie PN w kolanie i

• uspokojenie

postawienie nogi na podłodze na

Demonstrowanie

organizmu po

zewnątrz lewego kolana, skręt tułowia przez N ćwiczeń

wysiłku

w prawo i przyciągnięcie prawego

oddechowo -

• stretching przy

kolana do klatki piersiowej, wytrzymaj rozciągających

AEROBIK

muzyce

3.Leżenie przodem, podpór na

przedramionach - unoszenie klatki

piersiowej w górę

4. Leżenie tyłem LN ugięta, PN w górze, RR trzymają

stopę, zmiana nóg

5. Siad klęczny, pośladki na piętach-przesuwamy tułów do przodu, RR w

przód, nie odrywając pięt od

pośladków

Zbiórka w siadzie skrzyżnym:

• podsumowanie zajęć

• dokonanie

• N wyróżnia grupę dziewcząt aktywnych ewaluacji zajęć

podczas zajęć

czynności

organizacyjno -

Porządkowanie sali po zajęciach.

porządkowe

Opracowała: mgr Małgorzata Ganobis