background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ 

  

 

 

 

 

 

Paweł Mroczek 

 

 

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór 
wyprawionych  744[03].Z2.06 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

Dr inż. Marian Grabkowski 

Inż. Stanisław Pietryka 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Paweł Mroczek 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z2.06 
„Cechowanie,  pakowanie  i  magazynowanie  skór  wyprawionych”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu garbarz skór. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Rozliczanie ilościowe produkcji skór. Mierzenie powierzchni skór 

miękkich, ustalenie masy skór twardych 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zastosowanie norm czynnościowych do badań odbioru 

i

 

przechowywania skór wyprawionych. Symbolika cech. 

Cechowanie skór wyprawionych

 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Przechowywanie skór wyprawionych. Sposoby pakowania i składania 
skór. Warunki i wyposażenie pomieszczeń magazynowych. Kontrola 
przechowywania skór wyprawionych

 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7.  Literatura 

30 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Cechowanie, 

pakowanie                     

i  magazynowanie  skór  wyprawionych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 744[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi metodami  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[03].Z2 

Technologia wykończania i uszlachetniania 

skór bez włosa 

744[03].Z2.06 

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór 

wyprawionych 

744[03].Z2.01 

Wykończanie kąpielowe skór o różnym 

przeznaczeniu 

744[03].Z2.02 

Organizowanie i prowadzenie procesu suszenia 

skór 

744[03].Z2.03 

Przygotowanie skór do wykończania 

właściwego 

744[03].Z2.04 

Wykończanie właściwe skór 

744[03].Z2.05 

Rozróżnianie, charakteryzowanie oraz 

określanie jakości skór wyprawionych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć

 

rozróżniać różne gatunki skór gotowych, 

 

wiedzieć co to są wady skóry, 

 

rozróżniać wady w zależności od przyczyn ich powstania, 

 

rozróżniać sposoby wykończenia skóry, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

odczytać  i  zastosować  normy  czynnościowe  dla  skór  wyprawionych  dotyczące 
cechowania, przechowywania i transportu, 

 

dokonać  pomiaru  powierzchni  skór  „miękkich”  (wierzchy  obuwiowe,  rękawiczkowe, 
odzieżowe, 

meblowe, 

galanteryjne) 

zastosowaniem 

przyrządów 

maszyn 

specjalistycznych, 

 

ustalić masę skór wyprawionych „twardych” (obuwiowe spodowe, ciężkie techniczne), 

 

dokonać  pakowania  skór  gotowych  zgodnie  z  norma  czynnościową  dla  danego 
asortymentu, 

 

określić warunki magazynowania skór wyprawionych, 

 

skontrolować  przechowywanie  skór  w  magazynie  towaru  gotowego,  zgodnie 
z obowiązującymi przepisami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór 744[03] 
Moduł:  

Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa 744[03].Z2 

Jednostka modułowa: Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych

 

744[03].Z2.06

 

 

Temat: Mierzenie i cechowanie skór 
Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonywania  pomiarów  powierzchni  skór  oraz 

ich cechowania. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zmierzyć powierzchnię skór różnymi metodami, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania cechowania skór, 

  zakwalifikować skórę do danego gatunku, 

  prawidłowo ocechować skórę. 

 

Metody nauczania:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 

Czas: 135 min. 
Środki dydaktyczne:

 

  urządzenia do pomiaru powierzchni, 

  stół do sortowania, 

  normy przedmiotowe, 

  zestaw stempli i cechowników, 

  partia wykończonych skór, 

  przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

  każdy uczeń otrzymuje partię skór (np. 10 szt. połówek bydlęcych) 

  uczeń dokonuje pomiaru powierzchni (np. przy użyciu planimetru) i zapisuje wyniki (w 

razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela). 

  zmierzone skóry poddaje klasyfikacji (rozdziela na gatunki) 

  na każdej skórze nanosi dane dotyczące gatunku i powierzchni (cechuje) 

5.  Po wykonaniu wszystkich działań uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy czynności zostały wykonane poprawnie. 
8.  Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy w kolejności wykonywania. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze (Internecie) wiadomości o innych sposobach mierzenia powierzchni 

skór.  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Garbarz skór 744[03] 
Moduł:  

Technologia wykończania i uszlachetniania skór bez włosa 744[03].Z2 

Jednostka modułowa: Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych

 

744[03].Z2.06

 

 

Temat: Pakowanie i magazynowanie skór gotowych

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności pakowania oraz prawidłowego magazynowania skór 
gotowych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zorganizować stanowisko do pakowania skór zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i 

higieny pracy, 

  dokonać prawidłowego spakowania skór, 

  umieścić spakowane skóry w odpowiednim miejscu magazynu, 

  skontrolować parametry magazynowania skór. 

Metody nauczania:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
Środki dydaktyczne: 

  stół do pakowania skór, 

  normy przedmiotowe, 

  magazyn skór, 

  urządzenia pomiarowe,  

  materiały piśmiennicze. 

 

Czas:  180 min. 

 

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest spakowanie skór, umieszczenie ich w magazynie i sprawdzenie 

parametrów magazynowania. 

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  z 

pracą metoda przewodniego tekstu. 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie obowiązują zasady dotyczące pakowania skór? 
2.  Ile i jakie skóry mogą znaleźć się w jednej paczce? 
3.  Jak dokonujemy trwałego łączenia skór w paczkę? 
4.  W której części magazynu umieszczamy spakowane skóry? 
5.  Jakie parametry powietrza musimy zapewnić w pomieszczeniu magazynowym? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

PLANOWANIE 
1.  Ustal jak dokonasz spakowania danego asortymentu skór gotowych. 
2.  Ustal gdzie umieścisz gotowe paczki. 
3.  Ustal jakie parametry powietrza w magazynie poddasz kontroli. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Dokonaj spakowania danej partii skór gotowych. 
2.  Umieść spakowane paczki w odpowiednich miejscach magazynu. 
3.  Odczytaj wskazania urządzeń pomiarowych. 
4.  Dokonaj ewentualnej korekty parametrów powietrza w magazynie.  
5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie dokonano spakowania skór? 
2.  Czy prawidłowo umieszczono paczki w magazynie? 
3.  Czy prawidłowo odczytano wskazania przyrządów pomiarowych w magazynie? 
4.  Czy prawidłowo zinterpretowano wyniki wskazań urządzeń pomiarowych? 

 

ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały 

wykształcone, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 

 

Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  (Internecie)  wiadomości  o  innych  nowoczesnych  sposobach 
przechowywania skór gotowych.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Rozliczanie ilościowe produkcji skór. Mierzenie powierzchni  

     skór miękkich, ustalenie masy skór twardych

.

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz wydajność partii skór. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przedstawić plan działania, 
4)  dokonać pomiaru masy badanego surowca, 
5)  oznaczyć zważone skóry, 
6)  zmierzyć powierzchnię skór gotowych badanej partii, 
7)  wykonać odpowiednie obliczenia, 
8)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

kalkulator, 

– 

planimetr, 

– 

literatura z rozdziału 6, 

– 

waga dziesiętna. 

 
Ćwiczenie 2 

Mierzenie powierzchni skór przy użyciu różnych urządzeń pomiarowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać pomiar powierzchni skóry przy użyciu „bocianka”, 
4)  wykonać pomiar powierzchni tej samej skóry przy użyciu maszyny mierniczej (kołkowej), 
5)  wykonać pomiar mierzonej skóry przy użyciu planimetru z fotokomórką, 
6)  zapisać wszystkie otrzymane wyniki, 
7)  dokonać analizy otrzymanych wyników, 
8)  zaprezentować wyniki i przedstawić wnioski. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 
 

Środki dydaktyczne:

 

 

mierzona skóra, 

 

planimetr (bocianem), 

 

maszyna do mierzenia powierzchni (kołkowa), 

 

planimetr z fotokomórka, 

 

przybory do pisania, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotować 100 kilogramową partię skór twardych 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaproponować schemat działania, 
4)  dokonać pomiaru grubości, 
5)  wykonać ważenie, 
6)  zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

 

Środki dydaktyczne

– 

waga dziesiętna,  

– 

partia skór twardych, 

– 

grubościomierz, 

– 

przybory do pisania, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.

 

Zastosowanie norm czynnościowych do badań odbioru                 
i przechowywania skór wyprawionych. Symbolika cech. 
Cechowanie skór wyprawionych.

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj podziału partii 10 skór na gatunki. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami nadania gatunku, 
3)  rozdzielić skóry na poszczególne gatunki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

10 skór przeznaczonych do sortowania 

– 

stół sortowniczy 

– 

normy przedmiotowe 

– 

literatura z rozdziału 6 

 

Ćwiczenie 2 

Poddaj cechowaniu skóry rozsortowane w ćwiczeniu nr.1 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami cechowania skór, 
3)  nanieść cechy przy użyciu pisaka na poszczególne skóry, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

10 skór przeznaczonych do cechowania (po sortowaniu), 

– 

mazak, 

– 

normy przedmiotowe, 

– 

stół do sortowania, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

 

Ćwiczenie 3 

Poddaj cechowaniu paczkę skór złożonych z uprzednio ocechowanych skór z ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z zasadami cechowania opakowań zbiorczych, 
3)  nanieść cechy przy użyciu pisaka na opakowaniu zbiorczym, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

paczka 10 ocechowanych skór,  

– 

mazak, 

– 

normy przedmiotowe, 

– 

stół do sortowania, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.

 

Przechowywanie skór wyprawionych. Sposoby pakowania      
i składania skór. Warunki i wyposażenie pomieszczeń 
magazynowych. Kontrola przechowywania skór 
wyprawionych.

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Spakuj 20 sztuk połówek bydlęcych oraz dokonaj prawidłowego oznaczenia paczki. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi pakowania skór, 
3)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi cechowania paczek skór, 
4)  dokonać spakowania skór, 
5)  oznaczyć paczki, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

20 sztuk połówek bydlęcych, 

– 

mazak, nożyczki, 

– 

normy przedmiotowe, 

– 

stół do sortowania, 

– 

literatura z rozdziału 6, 

– 

tasiemka, taśma klejąca, papier pakowy,  

– 

rulon tekturowy. 

 
 

Ćwiczenie 2 

Rozplanuj ustawienie wyposażenia magazynu skór gotowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Uczeń powinien

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  wymogami  bhp  i  ergonomii  pracy, 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi zasad rozmieszczenia urządzeń w magazynie, 
3)  przemyśl sposób rozstawienia urządzeń, 
4)  wykonaj rysunek szkicowy, 
5)  wkleić sporządzony schemat do zeszytu, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru A4, 

– 

mazak, 

– 

gumka, ołówek, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

literatura uzupełniająca, 

– 

linijka. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj pomiaru wilgotności w magazynie 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi pomiaru wilgotności,  
3)  przemyśleć sposób realizacji, 
4)  wykonać psychrometr Hassmana, 
5)  odczytać wskazania termometrów, 
6)  posłużyć się tabelą zamieszczoną w materiale nauczania, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dwa termometry rtęciowe, 

– 

gaza, 

– 

naczynie z wodą, 

– 

deseczka, 

– 

literatura uzupełniająca, 

– 

tabela do odczytu wilgotności, 

–  przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Cechowanie,  pakowanie 
i magazynowanie skór wyprawionych”. 

 

Test składa się z 20  zadań, z których: 

  zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,15,16,19 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13,14,17,18,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów,  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 

-

  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
b,  2.  a,  3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d, 
12. 
a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d.

 

 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia)  

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 określić sposób zakupu surowca 

2. 

 określić sposób sprzedaży skór wyprawionych 

3. 

określić zastosowanie planimetru 

4. 

określić w jakich jednostkach wyskalowana jest 
maszyna 

5. 

określić jakie parametry są istotne do ustalenia 
masy skór twardych 

6. 

podać dokładność pomiaru przy użyciu 
grubościomierza 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

określić od czego zależy klasyfikacja skór 
gotowych 

określić jakie skóry zaliczamy do 
pozagatunkowych 

rozszyfrować oznaczenia cech 

10  określić w jakich miejscach skóry nanosimy cechy 

11 

określić jakie skóry możemy spakować w jedną 
paczkę 

12  spakować różne gatunki skóry 

13 

określić zasady tworzenia magazynu skór 
gotowych 

PP 

14   wyposażyć magazyn skór gotowych 

PP 

15  określić prawidłową temperatura w magazynie 

16  określić  prawidłową wilgotność w magazynie 

17  zbudować prosty psychrometr 

PP 

18  określić zasady wydawania skór z magazynu 

PP 

19  określić zasady konserwacji skór w magazynie 

20 

 usuwać wady powstałych w trakcie 
magazynowania 

PP 

 

 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test 

zawiera 

20 

pytań 

różnym 

stopniu 

trudności. 

Są 

to 

pytania 

 wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  pytań  o  różnym  stopniu  trudności.  Pytania:13,14,17,18,20  to  pytania 

z poziomu ponadpodstawowego natomiast pozostałe z poziomu podstawowego. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W jakich jednostkach miary dokonujemy zakupu skór surowych? 

a)  w metrach kwadratowych, 
b)  w kilogramach, 
c)  w decymetrach kwadratowych, 
d)  w metrach. 

 

2.  W jakich jednostkach miary dokonujemy sprzedaży skór gotowych? 

a)  w metrach kwadratowych, 
b)  w kilogramach, 
c)  w decymetrach, 
d)  w metrach. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

3.  Planimetr służy do pomiaru: 

a)  wilgotności, 
b)  temperatury, 
c)  zwartości skóry, 
d)  powierzchni skóry. 

 

4.  W jakich jednostkach podaje wynik kołkowa maszyna do mierzenia powierzchni skór? 

a)  w centymetrach kwadratowych, 
b)  w metrach, 
c)  w decymetrach kwadratowych, 
d)  w decymetrach. 

 

5.  Jakie parametry skóry są istotne przy ustalaniu masy skór twardych? 

a)  wilgotność i temperatura, 
b)  wilgotność i grubość, 
c)  powierzchnia i grubość, 
d)  powierzchnia i temperatura. 

 

6.  Z jaką dokładnością dokonujemy pomiaru grubości skór przy pomocy grubościomierza?  

a)  do 10 mm., 
b)  do 1 mm., 
c)  do 0,1 mm., 
d)  do 0,01 mm. 

 

7.  Co decyduje o zaklasyfikowaniu skóry do danego gatunku? 

a)  powierzchnia, 
b)  równomierna grubość, 
c)  rodzaj uszkodzeń, 
d)  powierzchnia użytkowa. 

 

8.  Do skór pozagatunkowych zaliczamy te, w których powierzchnia uszkodzeń przekracza: 

a)  30% powierzchni całkowitej, 
b)  60% powierzchni całkowitej, 
c)  40% powierzchni całkowitej, 
d)  20% powierzchni całkowitej. 

 

9.  Co oznacza następująca cecha umieszczona na skórze? 

 

 

a)  skórę  klasyfikował  kontroler  z  5  numerem  ewidencyjnym  i  zaliczył  ją  do  gatunku 

drugiego, 

b)  skórę  klasyfikował  kontroler  z  2  numerem  ewidencyjnym  i  zaliczył  ją  do  gatunku 

piątego, 

c)  skórę klasyfikowało 5 kontrolerów , którzy zaliczyli ją do gatunku drugiego, 
d)  skórę klasyfikował 5 kontroler na bieżącej zmianie i zaliczył ja do gatunku drugiego. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

10.  W jakim miejscu kruponu nanosimy odpowiednie cechy?  

a)  w dowolnym miejscu, 
b)  w części karkowej, 
c)  w części zadniej u nasady ogona, 
d)  w dowolnym miejscu przy brzegu. 

 
11.   W jedną paczkę możemy spakować skóry: 

a)  tego samego gatunku i o różnej barwie, 
b)  różnego gatunku i tego samego rodzaju, 
c)  tego samego rodzaju i różnej grubości, 
d)  zbliżonej powierzchni i tego samego rodzaju. 

 

12.  Skóry lakierowane oraz skóry bardzo miękkie spakujemy: 

a)  w rulon, 
b)  w wiązki skór w stanie złożonym, 
c)  w paczki skór jednokrotnie złożonych ( wzdłuż grzbietu), 
d)  w paczki skór dwukrotnie złożonych.  

 

13.  Na magazyn skór gotowych możemy przeznaczyć pomieszczenie: 

a)  drewniane z dobrą wentylacją, 
b)  murowane z przeszkolonym dachem, 
c)  murowane z dobrą wentylacją, 
d)  typu wiata. 

 

14.  W magazynie skór gotowych możemy obyć się bez: 

a)  regałów i palet, 
b)  wagi i planimetru, 
c)  termometru i psychometru, 
d)  ręcznych wózków transportowych. 

 

15.  Temperatura w magazynie skór gotowych powinna wynosić: 

a)  od 0 do 20°C, 
b)  od 5 do 220°C, 
c)  od 5 do 24°C, 
d)  od 10 do 24°C. 

 

16.  Wilgotność względna w magazynie powinna wynosić: 

a)  40 ÷ 60%, 
b)  40 ÷ 70%, 
c)  50 ÷ 70%, 
d)  50 ÷ 80%. 

 

17.  Do zbudowania Psychrometru Assmana potrzebne są: 

a)  termometr i zbiorniczek z wodą, 
b)  termometr, zbiorniczek z wodą i gaza, 
c)  dwa termometry, zbiorniczek z wodą i gaza, 
d)  dwa termometry i gaza. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

18.  W jakiej części magazynu powinny być składowane najczęściej wydawane skory? 

a)  przy drzwiach wejściowych, 
b)  przy miejscu wydawania, 
c)  w miejscu o najlepszej wentylacji, 
d)  na niskich półkach. 

 

19.  Jak często należy przekładać skóry w magazynie? 

a)  w ogóle nie trzeba przekładać, 
b)  raz na rok, 
c)  raz na kilka miesięcy, 
d)  raz na tydzień. 

 

20.  Jakie wady skór powstałe podczas magazynowania można usunąć w magazynie? 

a)  zdeformowanie skór twardych powstałe na skutek układania w zbyt wysokie stosy, 
b)  osłabienie  skór  występujące  na  skutek  przechowywania  w  zbyt  niskiej  lub  zbyt 

wysokiej temperaturze, 

c)  złuszczenia  powłoki  kryjącej,  które  nastąpiło  wskutek  zbyt  niskiej  temperatury 

magazynowania, 

d)  zaparzenie skór intensywnie natłuszczonych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

 

Razem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Cechowanie, pakowanie         i 
magazynowanie skór wyprawionych”. 
 

Test składa się z 20  zadań, z których: 

  zadania 2,4,5,7,8,9,10,11,12,13,13,15,16,17,18,19 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 1,3,6,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów,  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 

-

  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  3  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1  
a,  2.  a,  3.  d,  4.  c,  5.  c,  6.  d,  7.  b,  8.  c,  9.  c,  10.  d,  11.  c
12. 
b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. c, 17. a, 18. d, 19. b, 20. d.   
 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia)  

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  obliczyć wydajność surowca 

PP 

2.  zmierzyć powierzchnię 

P  

3.  określić czynniki wpływające na wydajność 

PP 

4.  zastosować odpowiednią końcówkę 

5.  określić na ile gatunków dzielimy skóry 

6.  określić zasady cechowania 

PP 

określić zasady cechowania paczek skór 

określić miejsca cechowania 

opisać znaki kodu KTM 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

10  określić jaki materiał należy zastosować  

11  określić powierzchnie użytkową 

12  określić poziom oświetlenia 

13  określić parametry urządzeń wentylacyjnych 

14  określić niezbędne wyposażenie magazynu 

15  określić optymalną temperaturę w magazynie 

16  określić optymalną wilgotność w magazynie 

17  spakować dany asortyment skór  

18  oznaczyć opakowanie transportowe 

19 

określić czynniki wpływające na magazynowane 
skóry 

20  określić przyczyny uszkodzeń skór w magazynie 

PP 

 

 
Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test 

zawiera 

20 

pytań 

różnym 

stopniu 

trudności. 

Są 

to 

pytania 

 wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z pytań o różnym stopniu trudności. Pytania: 1,3,6,20 to pytania z poziomu 

ponadpodstawowego natomiast pozostałe z poziomu podstawowego. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  W jakich jednostkach możemy oszacować wydajność surowca? 

a)  w m

2

/kg, 

b)  w kg, 
c)  w kg/m

2

d)  w m

2

2.  W jakich jednostkach mierzymy powierzchnię skór gotowych? 

a)  w metrach kwadratowych, 
b)  w kilogramach, 
c)  w decymetrach, 
d)  w metrach. 

 

3.  Jakie czynniki wpływają na wydajność skór twardych: 

a)  powierzchnia skóry, 
b)  zwartości skóry, 
c)  temperatura skóry, 
d)  wilgotność skóry.  

 

4.  Jaką końcówkę grubościomierza należy zastosować do pomiaru grubości skór miękkich? 

a)  stożkową, 
b)  półkolistą,  
c)  płaską, 
d)  trapezową. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

5.  Na ile gatunków jakościowych rozsortowujemy skóry twarde? 

a)  na jeden, 
b)  na dwa, 
c)  na trzy, 
d)  na cztery. 

 

6.  Której z poniższych „cech” nie zaliczamy do cech skór wyprawionych? 

a)  „Cecha” producenta, 
b)  „Cecha” kontroli jakości, 
c)  „Cecha” wielkości powierzchni, 
d)  „Cecha” wilgotności. 

 

7.  Jakiej „cechy” ( podczas znakowania ) nie musimy nanosić na paczce spakowanych skór? 

a)  nazwy zakładu, 
b)  grubości, 
c)  liczby sztuk, 
d)  powierzchni. 

 

8.  W jakim miejscu cechujemy boki całe? 

a)  w dowolnej części w pobliżu krawędzi, 
b)  w części zadniej, 
c)  u nasady tylniej łapy, 
d)  u nasady łapy. 
 

9.  Która cyfra kodu KTM oznacza rodzaj skóry? 

a)  czwarta, 
b)  piąta, 
c)  szósta, 
d)  siódma. 

 

10.  Jaką podłogę powinien posiadać magazyn skór gotowych? 

a)  drewnianą, 
b)  betonową, 
c)  kamienną, 
d)  asfaltową. 

 

11.  Jaki procent całej powierzchni magazynu powinny zajmować regały i podkłady? 

a)  mniej niż 30%, 
b)  mniej niż 40%, 
c)  mniej niż 50%, 
d)  mniej niż 60%. 

 

12.  Jakie powinno być natężenie światła w pomieszczeniu magazynowym(skór miękkich): 

a)  20÷25 luksów, 
b)  25÷30 luksów, 
c)  30÷35 luksów, 
d)  35÷40 luksów.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

13.  Jaką część powierzchni magazynu powinna stanowić powierzchnia wszystkich otworów 

wentylacyjnych? 
a)  około 3%, 
b)  około 5%, 
c)  około 7%, 
d)  około 9%. 

 

14.  Jakie przyrządy nie stanowią niezbędnego wyposażenia magazynu? 

a)  przyrządy do mierzenia powierzchni, 
b)  przyrządy do mierzenia ciężaru, 
c)  przyrządy do mierzenia grubości, 
d)  przyrządy do mierzenia zwartości. 

 
15.  Optymalna temperatura magazynowania skór wynosi: 

a)  0 ÷ 20°C, 
b)  5 ÷ 20°C, 
c)  5 ÷ 24°C, 
d)  10 ÷24°C. 

 

16.  Optymalna wilgotność w magazynie skór powinna wynosić: 

a)  40 ÷ 60%, 
b)  40 ÷ 70%, 
c)  50 ÷ 70%, 
d)  50 ÷ 80%. 

 

17.  Ile sztuk połówek bydlęcych może znaleźć się w jednym opakowaniu jednostkowym?  

a)  5, 
b)  10, 
c)  15, 
d)  20. 

 
18.  Jakie znaki nie muszą znajdować się na opakowaniu transportowym? 

a)  znaki producenta, 
b)  liczba sztuk skór zapakowanych, 
c)  łączna powierzchnia skór zapakowanych, 
d)  gatunek. 

 

19.  Jakie czynniki nie wpływają na jakość przechowywanych skór? 

a)  wilgotność powietrza, 
b)  wielkość magazynu, 
c)  promieniowanie słoneczne, 
d)  temperatura. 

 

20.  Jakie wady skór nie wynikają z nieprawidłowego magazynowania? 

a)  pękanie lica, 
b)  utrata barwy, 
c)  złuszczenia powłoki kryjącej 
d)  wykwity tłuszczowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Cechowanie, pakowanie i magazynowanie skór wyprawionych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

ODPOWIEDŹ 

Punkty 

21.  

 

22.  

 

23.  

 

24.  

 

25.  

 

26.  

 

27.  

 

28.  

 

29.  

 

30.  

 

31.  

 

32.  

 

33.  

 

34.  

 

35.  

 

36.  

 

37.  

 

38.  

 

39.  

 

40.  

 

 

Razem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

6. LITERATURA 

 

1.  Ciesielski  J,  Kaszuba  Z:  Skóry  gotowe.  Materiałoznawstwo  przechowywanie 

i konserwacja. Polskie. Wydawnictwa Gospodarcze  

2.  Iwanowski J, Persz T: Garbarstwo część I. WPLiS, Warszawa 1965 
3.  Lasek W. Persz T: Technologia wyprawy skór cz.2 wykończanie. WSiP, Warszawa 1985 
4.  Persz  T:  Materiałoznawstwo  Skórzane  dla  ZSZ.  Państwowe  Wydawnictwa  Szkolnictwa 

Zawodowego 

5.  Norma branżowa BN-75/7720-02 Skóry wyprawione. Cechowanie 
6.  Norma  branżowa  BN-75/7720-03  Skóry  wyprawione.  Pakowanie,  przechowywanie 

i transport 

7.  Polska  norma  PN-72/P-22213  Skóry  wyprawione.  Wady  i  ogólne  zasady  podziału  na 

gatunki. 

8.  Polska norma PN-ISO 11646/Ak Skóra wyprawiona. Pomiar powierzchni 
9.  Zdjęcia i schematy wykonane przez autora