background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Jarosław Stępień 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie produkcji zwierzęcej 612[01].Z1.05 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Urszula Malinowska 
mgr inż. Mirosław Worobik 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
Opracowanie  zawiera  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  621[01].Z1.05 
„Prowadzenie  produkcji  zwierzęcej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawowe zasady BHP przy obsłudze zwierząt gospodarskich  

11 

5.1.1.  Ćwiczenia  

11 

5.2.  Użytkowanie bydła 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Użytkowanie trzody chlewnej, drobiu i innych zwierząt 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

26 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.  pokaz  z  objaśnieniem, 
pokaz z instruktażem, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych oraz metody projektów. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z1.01 

Wykonywanie zabiegów 

agrotechnicznych 

612[01].Z1.02 

Prowadzenie produkcji roślin 

uprawnych 

Moduł 612[01].Z1 

Produkcja rolnicza

 

612[01].Z1.03 

Żywienie zwierząt 

gospodarskich 

612[01].Z1.04 

Wykonywanie zabiegów 

zoohigienicznych 

612[01].Z1.05 

Prowadzenie produkcji 

zwierzęcej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

definiować podstawowe pojęcia dotyczące hodowli bydła, 

 

wykonywać podstawowe zabiegi zoohigieniczne, 

 

stosować zasady prawidłowego żywienia zwierząt gospodarskich, 

 

przeliczać podstawowe jednostki, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu mechanizacji rolnictwa, 

 

obsługiwać maszyny do produkcji zwierzęcej, 

 

korzystać z wiadomości, które nabył na lekcjach z chemii organicznej, 

 

rozpoznawać gatunki zwierząt gospodarskich, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

scharakteryzować znaczenie gospodarcze chowu bydła, 

 

scharakteryzować typy użytkowe oraz rasy bydła hodowanego w Polsce, 

 

określić zasady chowu oraz żywienia cieląt i młodego bydła, 

 

ocenić jakość mleka według  obowiązujących norm, 

 

przygotować mleko do sprzedaży, 

 

scharakteryzować technologię produkcji żywca wołowego, 

 

określić znaczenie gospodarcze chowu trzody chlewnej, 

 

scharakteryzować rasy świń i krzyżówki międzyrasowe, 

 

określić warunki chowu prosiąt i młodej trzody chlewnej, 

 

określić znaczenie gospodarcze i wymienić cechy charakterystyczne drobiu, 

 

rozpoznać oraz scharakteryzować rasy i typy użytkowe drobiu, 

 

określić mierniki nieśności i dokonać wyboru jaj do wylęgu, 

 

przeprowadzić lęgi naturalne i sztuczne, 

 

określić czynniki wpływające na wykorzystywanie mięsa drobiu, 

 

zapewnić  właściwe  warunki  mikroklimatyczne  w  pomieszczenia  przeznaczonych  dla 
drobiu, 

 

określić znaczenie chowu różnych gatunków zwierząt, 

 

rozróżnić wady i zalety pokroju określonych gatunków zwierząt,  

 

dobrać pasze i zapewniać zwierzętom optymalne warunki chowu, 

 

obliczyć koszt i określić opłacalność produkcji zwierzęcej, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej, 
ochrony środowiska, bezpieczeństwa zdrowotnego żywności oraz przepisy weterynaryjne 
dotyczące produkcji zwierzęcej,  

 

obsłużyć podstawowy sprzęt i urządzenia wykorzystywane w produkcji zwierzęcej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

 

…………………………………….. 

Modułowy program nauczania:    

 

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja rolnicza 612[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

 

 

 

 

Prowadzenie produkcji zwierzęcej 612[01].Z1.05 

Temat: Organizacja procesu wylęgu jaj. 

Cel ogólny: Organizować i charakteryzować procesy wylęgu jaj. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

wybrać jaja do wylęgu, 

 

przedstawić  warunki  hodowlane  jakie  muszą  spełniać  nioski  (stan  zdrowotny  stada, 
liczba kogutów w stadzie, żywienie niosek, od których pochodzą jaja wylęgowe, warunki 
w pomieszczeniach) 

– 

opisać budowę jaja oraz poznaje jakość jego treści, 

 

żywić nioski, produkujące jaja wylęgowe, 

– 

stworzyć warunki do transportu i przechowywania jaj wylęgowych, 

– 

przeprowadzać lęgi naturalne, 

– 

przeprowadzać lęgi sztuczne. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny zajęć dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

waga, 

– 

lampa do prześwietlania jaj, 

– 

wytłaczanka z jajkami. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna 

– 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości 
uczniów do zajęć, 

– 

podanie tematu zajęć, 

– 

podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym warunków, jakie powinny spełniać 
jaja wylęgowe, 

– 

podział grupy uczniów na zespoły 4–5 osobowe. 

 
2.  Faza właściwa 

– 

wykład nauczyciela z elementami pogadanki na temat sposobów prowadzenia lęgów, 

– 

wspólna dyskusja na temat rozrodu drobiu, 

– 

szczegółowe omówienie przyczyn słabych lęgów u kur. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Realizacja zadań 

Praca w grupach 4–5 osobowych 

– 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

– 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

– 

pobierają wytłaczanki z jajami, 

– 

uczniowie zapoznają się z wagą jaj, 

– 

prześwietlają jaja, 

– 

określają ich kształt. 

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

– 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

– 

czy prawidłowo interpretują wyniki, 

– 

czy zachowują zasady bhp. 

 
Zakończenie zajęć 
– 

uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy interpretują je na forum klasy, 

– 

dyskutują na temat przydatności jaj do wylęgu, 

– 

nauczyciel ocenia pracę każdej grupy. 

 
Praca domowa 

Uzyskaj  informacje  dotyczącą  możliwości  pozyskiwania  kurcząt  do  gospodarstw 

rolniczych w Twojej okolicy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej ucznia po zakończonych zajęciach 

− 

auczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  każdego  ucznia,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  także  aktywność  i  zaangażowanie 
ucznia w wykonywane prace. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

 

 

……………………………….. 

Modułowy program nauczania:    

 

Pszczelarz 621[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja rolnicza 621[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

 

 

 

 

Prowadzenie produkcji zwierzęcej 612[01].Z2.03 

Temat: Typ użytkowe trzody chlewnej. 

Cel ogólny: Rozpoznawać i charakteryzować typy użytkowe trzody chlewnej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać typy użytkowe świń, 

– 

rozpoznać rasy świń na podstawie typów użytkowych, 

– 

charakteryzować poszczególne typy użytkowe, 

– 

określać ogólne cechy pokroju, 

– 

oceniać pokrój trzody chlewnej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pogadanka, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

grupy 4–5 osobowe. 

 
Czas: 2 godziny zajęć dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

atlas ras zwierząt gospodarskich, 

– 

świnie w chlewni, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Czynności organizacyjno - przygotowawcze 

– 

sprawdzenie obecności, 

– 

sprawdzenie wiedzy uczniów. 

 
2.  Faza właściwa 

– 

pogadanka nauczyciela z elementami pokazu na temat typów użytkowych świń, 

– 

szczegółowe omówienie ras hodowanych w naszym kraju, 

– 

prezentacja typów użytkowych świń, 

– 

prezentacja ras świń hodowanych w naszym kraju, 

– 

prezentacja metod krzyżowania świń. 

 
3.  Realizacja ćwiczenia  

Praca w grupach: 

– 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

– 

przydziela grupie zadanie, 

– 

grupy zapoznają się z przydzielonym zadaniem, 

– 

uczniowie przystępują do wykonania zadania, opisując świnie znajdujące się w chlewni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

– 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

– 

czy prawidłowo interpretują wyniki. 

 
Zakończenie zajęć 
– 

uczniowie przedstawiają wykonaną pracę, 

– 

dyskutują na forum klasy na temat poszczególnych typów użytkowych świń, 

– 

nauczyciel ocenia pracę grupy. 

 
Praca domowa 

Zapoznaj się z typami użytkowymi świń występującymi w Twoim miejscu zamieszkania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie każdego ucznia, na bieżąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  także  aktywność  i  zaangażowanie 
ucznia w wykonywane prace. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podstawowe 

zasady 

BHP 

przy 

obsłudze 

zwierząt 

gospodarskich 

 
5.1.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz ile metrów kwadratowych środka transportu potrzeba do przewiezienia: 

 

40 świń o masie 25 kg, 

 

32 świń o masie 40 kg, 

 

32 świń o masie 100 kg, 

 

25 świń o masie 110 kg, 

 

50 świń o masie 120 kg. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  materiałów  dotyczących  zasad  postępowania  podczas  transportu 
zwierząt gospodarskich, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z normami przewozowymi dla świń, 
2)  zgromadzić potrzebne dane, 
3)  dokonać przeliczeń dla poszczególnych grup wagowych, 
4)  przedstawić wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator, 

 

normy przewozowe - tablice. 

 
Ćwiczenie 2 

Obliczyć ile metrów kwadratowych środka transportu należy przygotować aby przewieść 

do Włoch: 

 

50 małych cieląt o masie 50 kg, 

 

40 średnich cieląt o masie 110 kg, 

 

20 ciężkich cieląt o masie 200 kg, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

30 ciężkich byków o wadze 550 kg, 

 

10 bardzo ciężkich byków o wadze 700 kg. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  materiałów  dotyczących  zasad  postępowania  podczas  transportu 
zwierząt gospodarskich, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z normami przewozowymi dla bydła, 
2)  zgromadzić potrzebne dane, 
3)  dokonać przeliczeń dla poszczególnych grup wagowych, 
4)  przedstawić wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tabele z normami przewozu, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Użytkowanie bydła 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  zawartość  tłuszczu  w  kg,  w  mleku  z  dziennego  udoju,  który  wynosi  15  kg, 

o zawartości  tłuszczu  3,7%.  Oblicz  produkcję  tłuszczu  w  kg,  od  krowy,  której  wydajność 
w ciągu roku wyniosła 5000 kg mleka o zawartości tłuszczu 4%. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastosować odpowiedni wzór, który znajduje się w poradniku, 
2)  podstawić do wzoru dane, 
3)  dokonać obliczeń, 
4)  zapisać efekty pracy, 
5)  zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz odpowiedzi, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 

Porównaj  wyniki  produkcyjne  niżej  przedstawionych  krów  o  następującej  wydajności 

rocznej, zinterpretuj je i przedstaw: 
1.  4500 kg mleka, 3,8% tłuszczu, 171 kg tłuszczu, 
2.  4200 kg mleka 4,2% tłuszczu, 176,4 kg tłuszczu. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zastosować odpowiedni wzór, który znajduje się w poradniku, 
2)  podstawić do wzoru dane, 
3)  dokonać obliczeń, 
4)  zapisać efekty pracy, 
5)  zaprezentować efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Użytkowanie trzody chlewnej, drobiu i innych zwierząt

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj wyboru jaj do wylęgu. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać optycznej oceny jaj, 
2)  prześwietlić jaja, 
3)  dokonać analizy badań, 
4)  zapisać wyniki, 
5)  dokonać prezentacji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz odpowiedzi, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

lampa do prześwietlania jaj, 

 

waga. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ typy użytkowe świń znajdujących się w gospodarstwie rolnym. 
 
Wskazówki do realizacji: 

 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy przy obsłudze trzody chlewnej, 

 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  materiałów źródłowych  na temat cech pokrojowych danego typów 
użytkowych trzody chlewnej, 

 

ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4 osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie dokonać oględzin cech anatomicznych świń, 
2)  porównać z opisem znajdującym się w poradniku dla ucznia, 
3)  zapisać wyniki w arkuszu, 
4)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

świnie w chlewni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  produkcji 
zwierzęcej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 14 15, 16, 17, 18, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 7, 10, 11, 13, 19, 20, są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,3.  d,  4.  c,  5.  b,  6.  a,  7.  b,  8.  c,  9.  b,  10. c,  11.  d
12. 
c, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić udział poszczególnych ras  
w ogólnej liczbie trzody chlewnej

 

Określić udział loch wbp w pogłowiu krajowym 
loch 

Rozróżnić rasy świń powstałe na podstawie 
pogłowia krajowego świń 

Rozpoznać rasy użytkowe świń 

Scharakteryzować krzyżowanie towarowe świń 

PP 

b

 

Prowadzić tucz bekonowy świń 

Scharakteryzować tucz bekonowy 

PP 

Wymienić zasady tuczu mięsnego. 

Rozróżnić typy użytkowe kur 

10  Scharakteryzować sposób odżywiania świń 

PP 

11  Scharakteryzować przebieg nieśności kur 

PP 

d

 

12  Określić wydajność rzeźną świń 

13  Scharakteryzować plenność loch 

PP 

14  Rozpoznawać rasy kur 

15  Stosować zasady systemów utrzymania kur 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

16  Dobrać jaja do wylęgu 

17  Zastosować zasady skupu tuczników 

18  Rozpoznawać typy użytkowe koni. 

19  Scharakteryzować wielkość jaja do  

PP 

20  Scharakteryzować typy użytkowe kur 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Świnie tej rasy stanowią największy udział w ilości świń w naszym kraju 

a)  wielka biała polska. 
b)  puławska. 
c)  złotnickie. 
d)  duroc. 

 
2.  Udział loch rasy wbp ilości loch w naszym kraju wynosi 

a)  40%. 
b)  30%. 
c)  53%%. 
d)  21%%. 

 
3.  Rasa  ta  powstała  w  XX  wieku  wyniku  krzyżowania  miejscowej  świni  ostrouchej 

z importowanymi berkszyrami, rasą tą jest 
a)  duroc. 
b)  hampshire. 
c)  wielka biała polska. 
d)  puławska. 

 
4.  Jakiego typu użytkowego jest złotnicka pstra: 

a)  mięsnego. 
b)  mięsno-słoninowego. 
c)  słoninowego. 
d)  słoninowo-mięsny. 

 
5.  Schemat, locha A x knur B = potomstwo F

1

 na tucz przedstawia 

a)  dwufazowym 2 ras. 
b)  jednofazowe. 
c)  dwufazowym 3 ras. 
d)  dwufazowym 4 ras. 

 

6.  Tucznik bekonowy powinien ważyć: 

a)  84–95 kg. 
b)  110–120 kg. 
c)  60–70 kg. 
d)  54–62 kg. 
 

7.  Tucznik rasy bekonowej powinien być w wieku 

a)  11–12 miesięcy. 
b)  6–7 miesięcy. 
c)  4–5 miesięcy. 
d)  13–15 miesięcy. 
 

8.  W naszym kraju najbardziej pożądaną wagą przy tuczu mięsnym jest waga 

a)  80 kg. 
b)  75 kg. 
c)  110 kg. 
d)  90 kg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9.  Typ użytkowy kur nieśny ma kształt 

a)  rombu. 
b)  trójkąta. 
c)  kwadratu. 
d)  prostokąta. 

 
10.  Świnie ze względu na sposób odżywiania uznaje się za 

a)  roślinożerne. 
b)  mięsożerne. 
c)  wszystkożerne. 
d)  odżywiają się zielonkami. 

 
11.  Maksymalną nieśność kur uzyskujemy jeżeli okres użytkowania wynosi 

a)  24 miesięcy. 
b)  32 miesięcy. 
c)  20 miesięcy. 
d)  10 miesięcy. 

 
12.  Wydajność rzeźna świń waha się między 

a)  10 do 20%. 
b)  30 do 35%. 
c)  76 do 82%. 
d)  15 do 30%. 

 

13.  Liczba prosiąt odsadzonych od lochy rocznie powinna wynosić 

a)  14. 
b)  16. 
c)  17. 
d)  20. 

 
14.  Najlepsze wyniki tuczu kur otrzymujemy krzyżując rasy 

a)  leghorn x kornisz. 
b)  łajtrok x kornisz. 
c)  leghorn x łajtrok. 
d)  sussex x leghorn. 

 

15.  W systemie ekstensywnym użytkowania kury same wyszukują sobie do 

a)  20% paszy. 
b)  30% paszy. 
c)  40% paszy. 
d)  85% paszy. 

 
16  Masa jaj wylęgowych powinna wynosić 

a)  40–45 g. 
b)  54–65 g. 
c)  70–75 g. 
d)  40–45g. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

17.  Mięsność tusz powinna wynosić 

a)  20%. 
b)  30%. 
c)  nie mniej niż 53%. 
d)  42%. 

 
18.  Koń  charakteryzujący  się;  jędrnością  i  suchością  tkanek,  lekką  budową,  długą  linią, 

kończynami dość długimi, które sprzyjają dużej szybkości to 
a)  typ pociągowy. 
b)  typ wierzchowy. 
c)  typ juczny. 
d)  typ wszechstronnie użytkowy. 

 

19.  Głębokość komory w jaju przechowywanym przez tydzień powinna wynosić 

a)  1 mm. 
b)  1,5 mm. 
c)  2 mm. 
d)  3 mm. 

 

20.  Kształt kwadratu mają kury typu użytkowego 

a)  nieśnego. 
b)  mięsnego. 
c)  ogólnoużytkowy. 
d)  bojowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Prowadzenie produkcji zwierzęcej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2  

 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  
„Prowadzenie produkcji zwierzęcej”. 

 

Treść zadania  

Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z dojem mechanicznym 

krowy.  Masz  do  dyspozycji  stanowisko  i  dojarkę  konwiową.  Czynności  wykonaj 
z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  ,w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych,  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej,  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przeprowadzenia  doju 
mechanicznego krów. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać zadanie pod nadzorem nauczyciela: 

Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić z uczniami zakres ćwiczenia, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

przeanalizować dokładnie treść zadania, 

 

zapisać w formularzu; Plan działania: 
a)  kolejność wykonywanych czynności niezbędnych przy mechanicznym doju krów, 
b)  wykaz narzędzi i sprzętu potrzebnego do wykonania zadania, 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zgromadzić na wydzielonej części obory sprzęt niezbędny do wykonania zadania, 

 

przygotować sprzęt do pracy, 

 

sprawdzić stan techniczny aparatu udojowego, 

 

kontrolować na bieżąco przebieg doju mechanicznego, 

 

wykonać dodajanie i dezynfekcje wymienia, 

 

zapisać ilość mleka uzyskanego po zakończonym doju, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

wykonać czynności związane z e schłodzeniem mleka, 

 

wykonywać zadanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zgłosić gotowość do prezentacji wykonanego zadania, 

 

podczas  prezentacji  uzasadnić  kolejność  i  celowość  wykonywanych  czynności  oraz 
ocenić efekty swojej pracy, 

 

po zakończeniu pracy uporządkować stanowisko, zdezynfekować kubki udojowe i sprzęt 
pomocniczy. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Sporządzenie  wykazu  sprzętu  do  prac  porządkowych  na 
stanowisku udojowym 

 

Sporządzenie  wykazu  sprzętu  do  przeprowadzenia  doju 
mechanicznego 

 

Oczyszczenie  stanowiska  z  odchodów  zwierzęcych  
i założenie świeżej ściółki 

10 

 

Przygotowanie 

sprzętu 

do 

przeprowadzenia 

doju 

mechanicznego: 

 

Przeprowadzenie 

mycia 

wymienia 

masażu 

przedudojowego,  skontrolowanie  stanu  zdrowotnego 
wymienia 

10 

 

Podłączenie  aparatu  udojowego  (zakładanie  kubków 
udojowych we właściwej kolejności) 

10 

 

Kontrolowanie przebiegu doju mechanicznego 

10 

 

Wykonanie dodajania i dezynfekcji wymienia 

10 

 

10  Zapisanie ilość mleka uzyskanego po zakończonym doju 

 

11  Wykonanie czynności związane z e schłodzeniem mleka 

 

12  Uporządkowanie  stanowiska,  zdezynfekowanie  kubków 

udojowych i sprzętu pomocniczego 

10 

 

13  Zaprezentowanie i ocena efektów pracy  

10 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

75 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

Bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  LITERATURA 

 
1.  Chachułowa J. (red.): Hodowla zwierząt. PWRiL, Warszawa 1996 
2.  Jamroz  D.:  Żywienie  zwierząt  i  paszoznawstwo  fizjologiczne  i  biochemiczne  podstawy 

żywienia zwierząt. PWN, Warszawa 2001 

3.  Langenfeld M.: Aparat trawienny zwierząt. AR, Kraków 1991 
4.  Manikowski W., Weinder S. (red.): Biochemia kręgowców. PWN, Warszawa 1998 
5.  Truchliński J., Wójcik S.: Przewodnik do ćwiczeń z biochemii i z elementami fizyki. AR, 

Lublin 1993 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000