„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marceli Konfederak
Wykonywanie połączeń rozłącznych i nierozłącznych
722[02].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Łucja Zielińska
mgr inŜ. Marian Cymerys
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Paweł Krawczak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[02].Z1.04
„Wykonywanie połączeń rozłącznych i nierozłącznych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
13
5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania połączeń
13
5.1.1. Ćwiczenia
13
5.2. Połączenia nitowe
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Połączenia gwintowe
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Połączenia spawane
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Połączenia zgrzewane
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Połączenia lutowane
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7. Połączenia klejone
25
5.7.1. Ćwiczenia
25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających
722[02].
Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskazówki niezbędne dla efektywnego
zorganizowania procesu kształcenia. Zamieszczono w nim:
–
wymagania wstępne,
–
szczegółowe cele kształcenia,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ć
wiczenia,
–
ewaluacja osiągnięć ucznia,
–
literatura.
Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ukształtowane
przed rozpoczęciem pracy z poradnikiem. NaleŜy zachęcić uczniów, aby zapoznali się
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Dotyczą one umiejętności, które uczniowie
ukształtowali podczas dotychczasowej nauki. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli
uczniom na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do
zaliczenia jednostki modułowej.
Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować
w wyniku procesu kształcenia w tej jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć naleŜy
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą.
W poradniku zamieszczono takŜe dwa przykładowe scenariusze zajęć. Wskazują one
sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych w programie
jednostki modułowej.
Ć
wiczenia (toŜsame z tymi, które znajdują się w poradniku dla ucznia), zawierają
polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania – uczenia się oraz środki
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej.
Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testu pisemnego
z zadaniami wielokrotnego wyboru oraz testu praktycznego z zadaniem typu próby pracy.
W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele.
Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on
zarówno pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki
modułowej, jak i pozycje metodyczne.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowej prowadzone były
róŜnymi metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego.
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej
(metody praktyczne). Formy organizacyjne pracy powinny być zróŜnicowane począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
722[02].Z1.02
Obróbka powierzchni płaskich i
kształtowych narzędziami ręcznymi
722[02].Z1.03
Wykonywanie otworów okrągłych
722[02].Z1
Trasowanie i obróbka ręczna
722[02].Z1.01
Wykonywanie trasowania
722[02].Z1.04
Wykonywanie połączeń
rozłącznych i nierozłącznych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować zasady bezpiecznej pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń,
−
dobierać sprzęt ochrony indywidualnej w zaleŜności od prowadzonych prac,
−
posługiwać się PN i dokumentacją techniczną,
−
wykonywać pomiary warsztatowe,
−
wykonywać trasowanie na płaszczyźnie i trasowanie przestrzenne,
−
wykonywać otwory okrągłe,
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
−
korzystać z poradników i norm,
−
analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania,
−
komunikować się i pracować w zespole.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować metody i techniki łączenia metali i materiałów niemetalowych,
−
scharakteryzować połączenia nitowe,
−
scharakteryzować połączenia gwintowe,
−
wykonać połączenie gwintowe,
−
rozróŜnić rodzaje złączy spawanych i rodzaje spoin,
−
scharakteryzować spawanie elektryczne i gazowe,
−
określić wady i zalety połączeń spawanych,
−
scharakteryzować połączenia zgrzewane,
−
scharakteryzować lutowanie,
−
dobrać narzędzia, urządzenia i materiały do lutowania,
−
wykonać połączenia lutowane lutem miękkim,
−
wykonać połączenia lutowane lutem twardym,
−
scharakteryzować klejenie,
−
wykonać połączenie klejone,
−
ocenić jakość wykonanych połączeń,
−
skorzystać z dokumentacji technicznej, norm, poradników,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej
i ochrony środowiska podczas wykonywania połączeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Operator obrabiarek skrawających 722[02]
Moduł:
Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie połączeń rozłącznych i nierozłącznych
722[02].Z1.04
Temat: Nacinanie gwintu wewnętrznego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń gwintowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
zorganizować stanowisko do wykonania połączenia gwintowego zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
dobrać materiały i narzędzia do gwintowania,
–
wykonać gwint wewnętrzny,
–
ocenić jakość wykonanego gwintu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stół ślusarski,
–
imadło,
–
wiertarka stołowa,
–
wiertła,
–
gwintowniki,
–
oprawka do gwintowników,
–
suwmiarka,
–
narzędzia traserskie,
–
zestaw materiałów czyszczących,
–
pisaki,
–
arkusz papieru do notatek,
–
tekst przewodni do wykonania ćwiczenia.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Wykonaj gwint wewnętrzny zgodnie z instrukcją.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób wykonuje się wiercenie otworów?
2. W jaki sposób dobiera się średnicę otworu pod gwint?
3. Jakie narzędzia słuŜą do gwintowania?
4. Jaka jest prawidłowa technika gwintowania?
5. Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy naleŜy zachować podczas nacinania gwintu?
PLANOWANIE
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności:
1. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji nacinania gwintu.
2. Ustal, jakimi narzędziami wykonasz otwór pod gwint.
3. Ustal, jakimi narzędziami wykonasz nacinanie gwintu.
4. Ustal, w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany.
5. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu operacji gwintowania.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dobierz narzędzia do wykonania gwintu.
2. Sprawdzić stan techniczny narzędzi.
3. Zamocuj przedmiot obrabiany.
4. Wykonaj wiercenie otworu pod gwint.
5. Wykonaj nacinanie gwintu wewnętrznego.
6. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
2. Czy prawidłowo dobrano średnicę otworu pod gwint?
3. Czy prawidłowo wykonano otwór?
4. Czy wykonano nacinanie gwintu wewnętrznego?
5. Czy prawidłowo posługiwano się narzędziami?
6. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
7. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe zadanie, wskazuje, jakie nowe i waŜne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Nacinanie gwintu zewnętrznego.
Na podstawie zgromadzonych informacji na następnych zajęciach przygotuj się do dyskusji
na temat narzędzi uŜywanych do nacinania gwintów zewnętrznych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Operator obrabiarek skrawających 722[02]
Moduł:
Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie połączeń rozłącznych i nierozłącznych
722[02].Z1.04
Temat: Lutowanie metali
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń lutowanych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
zorganizować stanowisko do wykonania połączenia lutowanego zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
dobrać materiały i narzędzia do lutowania,
–
wykonać lutowanie miękkie,
–
ocenić jakość wykonanych operacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko lutownicze,
–
lutownice,
–
lut,
–
topniki lutownicze,
–
odsysacz cyny,
–
skrobak,
–
pilnik,
−
zestaw materiałów czyszczących,
−
ołówek,
−
arkusz do notatek,
−
tekst przewodni do wykonania ćwiczenia.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Wykonaj połączenie lutowanego zgodnie z dokumentacją zadania.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób przygotowuje się elementy łączone do lutowania?
2. Jakie narzędzia słuŜą do lutowania?
3. Jakiego spoiwa uŜyjesz do wykonania połączenia?
4. Jakich topników uŜyjesz do wykonania połączenia?
5. Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy naleŜy zachować podczas lutowania?
PLANOWANIE
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności:
1. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania lutowania.
2. Ustal, jakimi narzędziami wykonasz lutowanie.
3. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu lutowania.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przygotuj powierzchnie łączonych elementów do wykonania połączenia.
2. Dobierz lut.
3. Dobierz topniki.
4. Wykonaj lutowanie elementów.
5. Oczyść złącze lutowane.
6. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Zagospodaruj odpady i nieuŜyte materiały.
9. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
10. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
2. Czy prawidłowo posługiwano się narzędziami?
3. Czy dokładnie oczyszczono powierzchnie łączonych elementów?
4. Czy prawidłowo wykonano połączenie?
5. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
6. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i waŜne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać
w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Lutowanie twarde. Na podstawie
zgromadzonych informacji na następnych zajęciach przygotuj się do dyskusji na temat:
róŜnicy pomiędzy lutowaniem twardym a miękkim?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania
połączeń
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zagroŜenia dla pracownika występujące podczas spawania elektrycznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie zagroŜenia dla pracownika występują podczas spawania,
2) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego z pomysłów
koleŜanek/kolegów),
3) uporządkować zapisane pomysły – odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące
wątpliwości członków grupy,
4) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– burza mózgów,
– ćwiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
Ćwiczenie 2
Określ zagroŜenia dla pracownika występujące podczas lutowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie zagroŜenia dla pracownika występują podczas lutowania,
2) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
3) uporządkować zapisane pomysły – odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące
wątpliwości członków grupy,
4) zaprezentować efekty pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Połączenia nitowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku przedstawiono połączenie nierozłączne. Rozponzaj to połączenie. Podaj
wady
i zalety tego połączenia oraz jego zastosowanie.
Rysunek do ćwiczenia 1 [opracowanie własne].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować modele połączeń nitowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem,
2) określić, jakie połączenie jest wskazane na rysunku,
3) określić, jakie są wady i zalety tego połączenia,
4) określić, gdzie moją zastosowanie tego rodzaju połączenia,
5) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
6) uporządkować zapisane pomysły,
7) zaprezentować efekty pracy,
8) wziąć udział w podsumowaniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 2
Wykonaj ręczne nitowanie blach stalowych zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni
do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem. Nauczyciel powinien przygotować narzędzia
i materiały do nitowania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką nitowania,
2) dobrać narzędzia do nitowania,
3) sprawdzić stan techniczny narzędzi,
4) dobrać nity,
5) dobrać wiertła do wiercenia otworów pod nity,
6) wywiercić otwory pod nity,
7) wykonać nitowanie blach,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zagospodarować odpady,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zaprezentować wykonane zadanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem,
–
imadło ślusarskie,
–
nitownica ręczna,
–
nity zrywalne,
–
paski blachy,
–
wiertła,
–
wiertarka stołowa,
–
uchwyty wiertarskie,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Połączenia gwintowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręcznie gwint wewnętrzny M10 zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni
do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem. Nauczyciel powinien przygotować narzędzia
i materiały do gwintowania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką nacinania gwintów wewnętrznych,
2) dobrać z tabeli średnicę otworu pod gwint,
3) dobrać wiertło do wykonania otworu pod gwint,
4) dobrać gwintownik,
5) sprawdzić stan techniczny narzędzi,
6) wykonać wiercenie otworu pod gwint,
7) wykonać gwintowanie otworu,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zagospodarować odpady,
10) dokonać oceny wykonanej pracy,
11) zaprezentować wykonane zadanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem,
–
imadło ślusarskie,
–
wiertarka stołowa,
–
uchwyt wiertarski,
–
wiertła,
–
gwintowniki,
–
oprawki do gwintowników,
–
ś
rodek smarny,
–
wzornik do gwintu,
–
sprawdzian do gwintów wewnętrznych,
–
suwmiarka,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 2
Wykonaj ręcznie gwint zewnętrzny M12 na przygotowanych sworzniach zgodnie
z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni
do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem. Nauczyciel powinien przygotować narzędzia
i materiały do gwintowania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką nacinania gwintów zewnętrznych,
2) dobrać narzynkę,
3) sprawdzić stan techniczny narzędzi,
4) wykonać gwint zewnętrzny,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zagospodarować odpady,
7) dokonać oceny wykonanej pracy,
8) zaprezentować wykonane zadanie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem,
−
imadło ślusarskie,
−
sworznie o prawidłowej średnicy pod gwint M12,
−
narzynki,
−
oprawki do narzynek,
−
ś
rodek smarny,
−
sprawdzian do gwintów zewnętrznych,
−
suwmiarka,
−
pisaki,
−
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Połączenia spawane
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku przedstawiono połączenie spawane. Określ metodę wykonania połączenia.
Scharakteryzuj metodę. Podaj wady i zalety tego połączenia oraz jego zastosowanie.
Rysunek do ćwiczenia 1 [opracowanie własne].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować modele połączeń spawanych elektrycznie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze zdjęciem,
2) określić metodę wykonania połączenia,
3) scharakteryzować połączenie,
4) określić wady i zalety tego połączenia,
5) określić zastosowanie tego rodzaju połączenia,
6) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
7) uporządkować zapisane pomysły,
8) zaprezentować efekty pracy,
9) wziąć udział w podsumowaniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 2
Na rysunku przedstawiono połączenie spawane. Określ metodę wykonania połączenia.
Scharakteryzuj metodę. Wymień urządzenia niezbędne do wykonania tego połączenia.
Rysunek do ćwiczenia 2 [opracowanie własne].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować modele połączeń spawanych gazowo.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze zdjęciem,
2) określić metodę wykonania połączenia,
3) scharakteryzować połączenie,
4) określić wady i zalety tego połączenia,
5) określić zastosowanie tego rodzaju połączenia,
6) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
7) uporządkować zapisane pomysły,
8) zaprezentować efekty pracy,
9) wziąć udział w podsumowaniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Połączenia zgrzewane
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku przedstawiono proces zgrzewania. Określ metodę zgrzewania, jaką zostało
wykonane połączenie. Scharakteryzuj tą metodę.
Rysunek do ćwiczenia 1 [opracowanie własne].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować modele połączeń zgrzewanych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze zdjęciem,
2) określić, jaką metodą zostało wykonane zgrzewanie,
3) scharakteryzować połączenie,
4) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
5) uporządkować zapisane pomysły,
6) zaprezentować efekty pracy,
7) wziąć udział w podsumowaniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Ćwiczenie 2
Na rysunku przedstawiono połączenie zgrzewane. Określ metodę wykonania połączenia.
Scharakteryzuj tą metodę. Wymień urządzenia niezbędne do wykonania tego połączenia.
Rysunek do ćwiczenia 2 [opracowanie własne].
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować modele połączeń zgrzewanych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze zdjęciem,
2) określić, jaką metodą zostało wykonane połączenie,
3) scharakteryzować metodę połączenia,
4) określić, jakie urządzenia są niezbędne do wykonania tego połączenia,
5) zapisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
6) uporządkować zapisane pomysły,
7) zaprezentować efekty pracy,
8) wziąć udział w podsumowaniu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Połączenia lutowane
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie lutowane lutem miękkim zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni
do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem. Nauczyciel powinien przygotować narzędzia
i materiały do lutowania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonywania połączeń lutowanych lutem miękkim,
2) dobrać narzędzia i materiały do lutowania,
3) sprawdzić stan techniczny lutownicy,
4) przygotować powierzchnię przedmiotów do lutowania,
5) wykonać połączenie lutowane,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zagospodarować odpady,
8) dokonać oceny wykonanej pracy,
9) zaprezentować wykonane połączenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem
połączenia,
–
stanowisko lutownicze,
–
lutownice,
–
lut,
–
topniki lutownicze,
–
odsysacz cyny,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 2
Wykonaj połączenie lutowane lutem twardym zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i sposób wykonania oraz przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni
do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem. Nauczyciel powinien przygotować narzędzia
i materiały do lutowania twardego oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonywania połączeń lutowanych lutem twardym,
2) dobrać narzędzia i materiały do lutowania,
3) sprawdzić stan techniczny palnika,
4) przygotować powierzchnię przedmiotów do lutowania,
5) wykonać połączenie lutowane,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zagospodarować odpady,
8) dokonać oceny wykonanej parcy,
9) zaprezentować wykonane połączenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem
połączenia,
–
stanowisko lutownicze,
–
palnik,
–
lut,
–
topniki lutownicze,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.7. Połączenia klejone
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie klejone zgodnie z dokumentacją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania oraz przygotować instrukcje do ćwiczeń lub tekst przewodni
do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem. Nauczyciel powinien przygotować narzędzia
i materiały do klejenia oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką wykonywania połączeń klejonych,
2) dobrać narzędzia i materiały do klejenia: kleje, środki odtłuszczające, papier ścierny,
3) przygotować powierzchnię przedmiotów do klejenia,
4) wykonać połączenie klejone,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zagospodarować odpady,
7) dokonać oceny pracy,
8) zaprezentować wykonane połączenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
–
kleje,
–
ś
rodki odtłuszczające,
–
papier ścierny,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń
rozłącznych i nierozłącznych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 15, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 8, 10, 12, 13, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie przynajmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie przynajmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie przynajmniej 15 zadań w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie przynajmniej 18 zadań w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c,
12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b
.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Sklasyfikować połączenia nitowe
B
P
a
2
Dobrać rodzaj nitu w zaleŜności od
materiału nitowanego
C
P
b
3
Dobrać narzędzia do nacinania
gwintów
C
P
a
4
RozróŜnić rodzaje nitów
B
P
c
5
RozróŜnić rodzaje spawania
B
P
c
6
Dobrać rodzaj gwintu do połączeń
nieruchomych
C
P
a
7
Określić czynności wykonywane
podczas operacji gwintowania
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8
Dobrać narzędzia do spawania
łukowego
C
PP
b
9
Rozpoznać rodzaj złącza spawanego
A
P
b
10 RozróŜnić rodzaje spoin
B
PP
a
11 Zdefiniować pojecie: zgrzewanie
A
P
c
12
RozróŜnić narzędzia do spawania
gazowego
B
PP
c
13 RozróŜnić rodzaje zgrzewania
B
PP
a
14 Scharakteryzować spawanie gazowe
B
P
c
15 Wskazać luty miękkie
A
P
b
16
Określić temperaturę topnienia lutów
twardych
B
PP
c
17
Zidentyfikować elementy połączenia
gwintowego
B
P
a
18
Określić liczbę gwintowników
w komplecie
B
P
c
19
Rozpoznać rodzaj połączenia
nitowego
A
P
a
20 RozróŜnić narzędzia do zgrzewania
B
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i 5 minut przed końcem
sprawdzianu.
7. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj dokładnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi.
4. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
5. Test zawiera 20 zadań.
6. Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
7. Zaznacz prawidłową według Ciebie odpowiedź wstawiając literę X w odpowiednim
miejscu na karcie odpowiedzi.
8. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz
odpowiedź prawidłową.
9. Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt.
10. Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi –
otrzymujesz zero punktów.
11. UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi.
12. Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do
następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.
13. Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie.
14. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Połączenia nitowe naleŜą do grupy połączeń
a) nierozłącznych.
b) rozłącznych.
c) mieszanych.
d) spajanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
2. Nitów rurkowych uŜyjesz do nitowania
a) grubych blach.
b) cienkich blach oraz materiałów niemetalowych.
c) tworzywa sztucznego.
d) płaskowników.
3. Do ręcznego nacinania gwintów wewnętrznych uŜyjesz
a) gwintownika.
b) gwintownicy.
c) narzynki.
d) noŜy do gwintów.
4. Rysunek przedstawia nit
a) z łbem trapezowym.
b) drąŜony.
c) zrywalny.
d) z łbem wywiniętym.
5. Rysunek przedstawia spawanie
a) metodą MIG.
b) metodą MAG.
c) gazowe.
d) łukowe.
6. Do połączeń nieruchomych zastosujesz gwint
a) trójkątny.
b) trapezowy.
c) prostokątny.
d) okrągły.
7. Podczas wykonywania gwintu naleŜy po kaŜdym pełnym obrocie pokrętką wykonać
a) pół obrotu w lewo.
b) pół obrotu w prawo.
c) czyszczenie rowków gwintownika.
d) czyszczenie otworu gwintowanego.
8. Do spawania łukowego uŜyjesz
a) topników.
b) elektrod.
c) gazu.
d) lutów.
9. Rysunek przedstawia złącze spawane
a) przylgowe.
b) naroŜne.
c) zakładkowe.
d) doczołowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10. Rysunek przedstawia spoinę
a)
pachwinową.
b) czołową.
c) otworową.
d) brzeŜną.
11. Metoda, podczas której materiały zostają nagrzane w miejscach łączenia do stanu
plastyczności a następnie pod wpływem nacisku łączą się trwale to
a) spawanie.
b) lutowanie.
c) zgrzewanie.
d) luto-spawanie.
12. Rysunek przedstawia
a) spawarkę.
b) lutownicę.
c) palnik gazowy.
d) uchwyt spawalniczy.
13. Rysunek przedstawia schemat zgrzewania elektrycznego
a) punktowego.
b) liniowego.
c) garbowego.
d) doczołowego.
14. Ciepło płomienia powstałego w skutek spalania mieszanki acetylenu lub propanu
z tlenem wykorzystywane jest w spawaniu
a) MIG.
b) MAG.
c) gazowym.
d) TIG.
15. Typowymi lutami miękkimi są
a) stopy miedzi.
b) stopy cyny z ołowiem.
c) stopy srebra.
d) stopy aluminium.
16. Luty twarde charakteryzują się temperaturą topnienia w zakresie
a) 150–1500°C.
b) 200°C–1000°C.
c) 450°C–2000°C.
d) 450°C–600°C.
17. Głównym elementem połączenia gwintowego jest łącznik, składający się
a) ze śruby i nakrętki.
b) ze śruby, nakrętki, podkładki.
c) ze śruby lub wkrętu.
d) ze śruby.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
18. Komplet gwintowników składa się z
a) jednej sztuki.
b) dwóch sztuk.
c) trzech sztuk.
d) czterech sztuk.
19. Rysunek przedstawia połączenie nitowe
a) zakładkowe.
b) nakładkowe.
c) przekładkowe.
d) podkładkowe.
20. Rysunek przedstawia
a) spawarkę.
b) zgrzewarkę.
c) lutownicę.
d) nitownicę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ..................................................................................................
Wykonywanie połączeń rozłącznych i nierozłącznych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedzi
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
TEST 2
Test typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń
rozłącznych i nierozłącznych”
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania:
1) sprawdzić stopień opanowania jednej z umiejętności praktycznych, jakie uczniowie
powinni zdobyć przy realizacji tej jednostki modulowej,
2) przygotować uczniów do zdawania części praktycznej egzaminu zewnętrznego,
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających.
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie
spotkają się na egzaminie. Oznacza to konieczność opracowania zadania w sposób
umoŜliwiający kryterialne ocenianie wykonywanych przez ucznia czynności w czterech
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania. Nauczyciel powinien
przygotować dokumentację zadania wraz z rysunkiem.
Ocenianie:
niedostateczny – do 5 pkt.
dopuszczający – 6–7 pkt.
dostateczny –
8–9 pkt.
dobry –
10 pkt.
bardzo dobry –
11 pkt.
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia testu praktycznego:
Lp.
WyposaŜenie stanowiska
1
Lutownica
2
Lut miękki
3
Topniki lutownicze
4
Odsysacz cyny
5
Czyściwo, papier ścierny, szczotki zmiotki, szufelka
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Informacja dla ucznia
1. Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.
2. Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia
i numer stanowiska.
3. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut.
4. Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 45 minut).
Pamiętaj, Ŝe podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek.
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Powodzenia!
Zadanie
Wykonaj połączenie lutowane lutem miękkim zgodnie z dokumentacją zadania.
UłóŜ plan działania niezbędny do wykonania zadania. Dobierz odpowiednie narzędzia
i przyrządy potrzebne do wykonania pracy. Powierzone zadanie wykonaj dokładnie
z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 45 minut.
Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2. Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:
a) czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,
b) wykaz narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania,
3. Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy:
a) zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy narzędzia i przyrządy niezbędne do
wykonania zadania,
b) sprawdź stan techniczny lutownicy,
c) dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania
zadania.
4. Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ochrony przeciwpoŜarowej.
5. Sprawdź jakość wykonanego połączenia.
6. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy, oczyść narzędzia i odłóŜ je na
miejsce składowania, odpady złóŜ w wyznaczonym miejscu.
7. Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania.
8. Zaprezentuj sposób wykonania zadania: omów czynności prowadzące do wykonania
zadania, oceń jakość wykonywanej pracy w odniesieniu do dokumentacji zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Zawód: operator obrabiarek skrawających
Symbol cyfrowy zawodu 722[02]
Oznaczenie tematu: …….
Oznaczenia zadania: ………
PESEL
Data urodzenia
Numer stanowiska
dzień miesiąc
rok
PLAN DZIAŁANIA
1. Zapisz czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
…………………….
2. Wykaz narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania:
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
O
b
sz
ar
st
an
d
ar
d
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
Liczba
pkt
0–1
Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem
zadania
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co
najmniej 4 z następujących czynności:
– dobieranie narzędzi i przyrządów do wykonania zadania,
– sprawdzenie stanu technicznego narzędzi,
– przygotowanie powierzchni do lutowania,
– wykonanie połączenia lutowanego,
– sprawdzenie jakości wykonanego połączenia,
– porządkowanie stanowiska pracy,
– prezentacja wykonanego zadania.
Czynność 2: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi i przyrządów
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał, co najmniej:
– lutownica,
– lut miękki,
– topniki.
P
L
A
N
O
W
A
N
IE
Suma punktów w obszarze – I. Planowanie
Czynność 3: zgromadzenie na stanowisku pracy niezbędnych narzędzi
i przyrządów
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na
stanowisku pracy:
– lutownicę,
– lut miękki,
– topniki,
– odsysacz cyny,
– materiał do lutowania.
Czynność 4: sprawdzenie stanu technicznego lutownicy
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny lutownicy
dokonując oględzin i próbnego uruchomienia
Czynność 5: dobieranie środków ochrony indywidualnej wymaganych do
bezpiecznego wykonania zadania
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający załoŜył ubranie robocze jedno-
lub dwuczęściowe i okulary ochronne
O
R
G
A
N
IZ
O
W
A
N
IE
Suma punktów w obszarze II. Organizowanie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Czynność 6: przygotowanie powierzchni do lutowania
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń oczyścił powierzchnie lutowane
z warstwy tlenków, powłok ochronnych, tłuszczów lub brudu
Czynność 7: wykonanie połączenia lutowanego
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wykonał połączenie lutowane
zgodnie z dokumentacją i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
Czynność 8: sprawdzenie jakości pracy
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził
jakość wykonanego połączenia
Czynność 9: porządkowanie stanowiska pracy
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po zakończeniu zadania
uporządkował stanowisko pracy, oczyścił lutownicę, odłoŜył narzędzia na
miejsce przechowywania
W
Y
K
O
N
Y
W
A
N
IE
Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie
Czynność 10: omówienie czynności wykonywanych podczas wykonywania
połączenia
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający omówił czynności wykonywane
podczas wykonywania połączenia
Czynność 11: ocena jakości wykonanego połączenia
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy
odnosząc się do dokumentacji zadania
Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie
P
R
E
Z
E
N
T
O
W
A
N
IE
RAZEM
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7.
LITERATURA
1. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,
Warszawa 2005
2. Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999
3. Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994
4. Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP Warszawa 2005
5. www.sariv.com.pl
6. www.spawalnictwo.com.pl
7. www.spawarki-transformatorowe.pl
8. www.aspa.pl
9. www.psinter.com
10. www.letorex.com.pl
11. www.chester.com.pl
12. www.loctite.pl
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Niemerko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997
3. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001