background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Jan Sarniak 

 

 

 

 
Przygotowanie statku i pochylni do wodowania 
721[02].Z1.06 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Henryk Stańczyk 
mgr inż. Jerzy Giemza 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jan Sarniak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].Z1.06 
„Przygotowanie  statku  i  pochylni  do  wodowania”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

        

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Metody wodowania 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Pochylnie i doki 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Urządzenia do wodowania z pochylni 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4. Proces wodowania 

22 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

42 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

       

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter kadłubów okrętowych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację  osiągnięć  ucznia  w  postaci  2  testów  wielokrotnego  wyboru,  przy  czym  drugi 
test zawiera również zadania otwarte, konieczne do analizy sposobu myślenia ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Poradnik  zawiera  materiał  nauczania  składający  się  z  4  tematów,  są  to:  Metody 

wodowania, Pochylnie i doki, Urządzenia do wodowania, Proces wodowania. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Metody  wodowania”  pomogą  uczniowi  zapoznać  się 

z problematyką metod wodowania z pochylni i doków. 

Treści zawarte  w  temacie „Pochylnie i doki” pomogą uczniowi zapoznać się z podziałem 

oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi pochylni i doków. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Urządzenia  do  wodowania”  pomogą  uczniowi  zapoznać  się 

z podbudową wodowaniową pochylni. 

Treści  zawarte  w  temacie  „Proces  wodowania”  pomogą  uczniowi  zapoznać  się 

z procesem przygotowania statku i pochylni do wodowania oraz procedurą wodowania.  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

dyskusji dydaktycznych, 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

pogadanki, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plany testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 

 
 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 
 
 
 
 

721[02].Z1 

Technologia budowy kadłuba  

okrętowego 

721[02].Z1.01 

Trasowanie blach i profili  

721[02].Z1.03 

Wykonywanie prefabrykacji sekcji  

kadłuba 

721[02].Z1.04 

Montowanie kadłuba statku 

721[02].Z1.05 

Montowanie elementów zbrojenia  

kadłuba 

721[02].Z1.06 

Przygotowanie statku i pochylni do 

wodowania 

721[02].Z1.02 

Wykonywanie obróbki blach i profili  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii kadłuba statku, 

 

posługiwać  się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami kadłubów okrętowych 
oraz planami montażu, 

 

wykonywać szkice prostych elementów okrętowych, 

 

identyfikować  ogólne  i  lokalne  linie,  płaszczyzny  bazowe  kadłuba  oraz  określać  ich 
przeznaczenie, 

 

posługiwać 

się 

urządzeniami, 

przyrządami, 

narzędziami 

pomocniczym 

oprzyrządowaniem  monterskim,  w  tym  narzędziami  pneumatycznymi,  magnetycznymi 
i hydraulicznymi, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

 

przestrzegać  przepisów  kodeksu  pracy  dotyczących  praw  i  obowiązków  pracownika 
i pracodawcy, 

 

przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji.  

 
 
 
 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

      

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

scharakteryzować metody wodowania statku, 

 

scharakteryzować urządzenia do wodowania, 

 

zaplanować prace przygotowawcze statku i pochylni do wodowania, 

 

określić warunki techniczno-organizacyjne procesu wodowania, 

 

dobrać materiały do wodowania, 

 

scharakteryzować podbudowę wodowaniową, 

 

skorzystać  z  dokumentacji  technicznej  dotyczącej  przygotowania  statku  i  pochylni  do 
wodowania, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 
środowiska podczas przygotowania statku i pochylni do wodowania. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1              

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł: 

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie 

statku 

pochylni 

do 

wodowania 

721[02].Z1.06  

Temat:   Demontaż rusztowań na pochylni. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  operacji  technologicznych  demontażu 

rusztowań. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaplanować proces technologiczny demontażu rusztowań, 

 

rozróżnić poszczególne operacje demontażu, 

 

dobrać środki transportowe i osprzęt do operacji demontażu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pogadanka. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje technologiczne, 

− 

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska, 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Instruktaż wstępny: 

− 

sprawdzenie obecności, 

− 

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć, 

− 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

− 

podanie kryteriów ocen. 

 

2.  Instruktaż bieżący: 

Praca z poradnikiem: 

− 

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Demontaż rusztowań na pochylni), 

− 

odpowiedzi na pytania sprawdzające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Wykonanie ćwiczenia 5 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia: 

− 

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu, 

− 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

− 

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania, 

− 

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy. 

 
3.  Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie zajęć, 

− 

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 

− 

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów, 

− 

zwrócenie uwagi na błędy, 

− 

przeprowadzenie pogadanki na temat operacji demontażu rusztowań na pochylni, 

− 

ocena pracy uczniów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2              

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł: 

Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie 

statku 

pochylni 

do 

wodowania 

721[02].Z1.06  

Temat:   Montaż korków spustowych w zbiornikach. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  operacji  technologicznych  montażu 

korków spustowych w zbiornikach przed wodowaniem. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaplanować proces technologiczny montażu korków spustowych, 

 

rozróżnić poszczególne operacje montażu, 

 

dobrać narzędzia do montażu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenie praktyczne, 
–  pogadanka. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

instrukcje technologiczne, 

− 

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Instruktaż wstępny: 

− 

sprawdzenie obecności, 

− 

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć, 

− 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

− 

podanie kryteriów ocen. 

 

2.  Instruktaż bieżący: 

Praca z poradnikiem 

− 

nadzorowanie  pracy  uczniów  z  poradnikiem  (temat:  Montaż  korków  spustowych 
w zbiornikach dennych), 

− 

odpowiedzi na pytania sprawdzające. 

 

Wykonanie ćwiczenia 6 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia: 

− 

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu, 

− 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

− 

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania, 

− 

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy. 

 
3.  Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie zajęć, 

− 

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 

− 

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów, 

− 

zwrócenie uwagi na błędy, 

− 

przeprowadzenie  pogadanki  na  temat  operacji  montażu  korków  spustowych 
w zbiornikach przed wodowaniem, 

− 

ocena pracy uczniów. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

poprzez przeprowadzenie pogadanki. 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

          

 

 

5.1.  Metody wodowania

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  niniejszego  poradnika  i  literatury  poz.1  i  2,  uzupełnij  poniższą  tabelę 

wpisując dane zgodnie z poleceniem.  

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  metodę  wodowania  wzdłużnego. 
W drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Wodowanie wzdłużne 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący wodowania z pochylni wzdłużnej, literatura poz. 1 i 2,  
2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania wzdłużnego. 

 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  niniejszego  poradnika  i  literatury  poz.  1  i  2,  uzupełnij  poniższą  tabelę 

wpisując dane zgodnie z poleceniem.  

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  metodę  wodowania  bocznego. 
W drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

 

Wodowanie boczne z zeskokiem 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  materiał  dotyczący  wodowania  bocznego  z  zeskokiem,  literatura  

poz. 1 i 2,  

2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania bocznego z zeskokiem. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  niniejszego  poradnika  i  literatury  poz.1  i  2,  uzupełnij  poniższą  tabelę 

wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący wodowania z doku suchego, poz. 1 i 2 literatury, 
2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania z doku suchego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować wodowanie w doku suchym. W drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Wodowanie z doku suchego 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  niniejszego  poradnika  i  literatury  poz.1  i  2,  uzupełnij  poniższą  tabelę 

wpisując dane zgodnie z poleceniem.  

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować zagrożenia przy wodowaniu. W drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Typ wodowania 

 

 

Zagrożenia przy wodowaniu 

Wodowanie 

wzdłużne 

 
 
 
 
 
 

Wodowanie 

boczne z 

zeskokiem 

 
 
 
 
 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący metod wodowania, literatura poz. 1 i 2,  
2)  uzupełnić tabelę podając zagrożenia przy wodowaniu zgodnie z poleceniem. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2.  Pochylnie i doki 

 

5.2.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę pochylni wzdłużnej. W drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Pochylnia wzdłużna 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy pochylni wzdłużnej,  
2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne pochylni wzdłużnej. 

 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  budowę  pochylni  bocznej.  W  drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 
 

 

Pochylnia boczna 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy pochylni bocznej, 
2)  wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  budowę  doku  suchego.  W  drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

Suchy dok 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy suchego doku,  
2)  wpisać w tabelę dane zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  budowę  doku pływającego.  W drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy doku pływającego,  
2)  wpisać w tabelę dane zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

 

Dok pływający 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Cechy 

charakterystyczne 

 
 

 
 

 
Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.3.  Urządzenia do wodowania z pochylni

 

 

5.3.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  urządzenia  do  wodowania  z  pochylni. 
W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można 
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

 

Przeznaczenie wyposażenia  

 

Tory ślizgowe 

 

Płozy  

 

Kołyska dziobowa 

 

Kozioł rufowy 

 

Zwalniacze  

 

Podbudowa  

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy urządzeń do wodowania,  
2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne urządzeń do wodowania, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  budowę  zwalniaczy.  W  drugiej  części 
uzupełniają  tabelę  zgodnie  z  poleceniem.  Przy  podsumowaniu  zajęć  można  wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Cechy charakterystyczne zwalniaczy 

 

Zwalniacz ciesielski 

 
 
 
 

 

Zwalniacz 

mechaniczny 

 

 
 
 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy zwalniaczy,  
2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne zwalniaczy, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7.  
 

Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę kozłów dziobowych. W drugiej 
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać 
dyskusję oraz pogadankę. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

Cechy charakterystyczne kozłów dziobowych 

 

Kozioł z miękkimi 
wkładkami 

 
 
 
 

 

Kozioł obrotowy 

z kołyską 

 

 
 
 
 

 

Kozioł obrotowy 

z łożyskiem 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący budowy kozłów dziobowych,  
2)  uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne kozłów dziobowych, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

5.4.  Proces wodowania

 

 

5.4.1  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij  tabelę  podając  rodzaj  i  dane  charakterystyczne  smarów  stosowanych do  torów 

ślizgowych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej 

i dokumentacji  stoczniowej.  W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  materiał 
dotyczący  smarów  wodowaniowych.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie 
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 
 

Charakterystyka smarów przeznaczonych do torów ślizgowych 

 

Lp. 

 

Rodzaj smaru 

Główne składniki 

Zastosowanie  

 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  materiał  dotyczący  smarów  wodowaniowych  (literatura  podana 

w poradniku oraz instrukcja stoczniowa którą otrzymasz od nauczyciela), 

2)  uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja przygotowania statku do wodowania, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane charakterystyczne smarów stosowanych do płóz.  
 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej 

i dokumentacji  stoczniowej.  W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  materiał 
dotyczący  smarów  wodowaniowych.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie 
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 

Charakterystyka smarów przeznaczonych do płóz 

 

Lp. 

 

Rodzaj smaru 

Główne składniki 

Zastosowanie  

 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  materiał  dotyczący  smarów  wodowaniowych,  (literaturę  oraz  instrukcję 

stoczniowa, którą otrzymasz od nauczyciela), 

2)  uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja przygotowania statku do wodowania, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij  tabelę  podając  rodzaj  i  dane  wyposażenia  do  wodowania  z  pochylni.  Ilość 

pozycji w tabeli możesz zwiększyć w zależności od potrzeb. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  zestawienie  do  wodowania,  które 
otrzymają  od  nauczyciela.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie  z poleceniem.  Przy 
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Wyposażenie pochylni do wodowania 

 

Lp. 

Nazwa wyposażenia 

Ilość  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować zestawienie do wodowania z pochylni, które otrzymasz od nauczyciela, 
2)  uzupełnić tabelę wpisując odpowiednie dane charakterystyczne wyposażenia. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawienie do wodowania z pochylni, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Ćwiczenie 4   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełnij  tabelę  podając  czynności  związane  z  przygotowaniem  statku  do  wodowania. 

Ilość pozycji w tabeli możesz zwiększyć w zależności od potrzeb. 

 
Wskazówki do realizacji 
Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  umiejętność  korzystania  z  literatury  technicznej. 

W pierwszej  części  uczniowie  powinni  przeanalizować  materiał  dotyczący  przygotowania 
statku  do  wodowania.  W  drugiej  części  uzupełniają  tabelę  zgodnie  z  poleceniem.  Przy 
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę. 

 

 

Prace związane z przygotowaniem statku do wodowania  

 

Lp. 

Nazwa czynności 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał dotyczący przygotowania statku do wodowania,  
2)  wpisać w tabelę zgodnie z poleceniem, 
3)  porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Ćwiczenie 5 

W  trakcie  zajęć  na  terenie  stoczni  wykonaj  prace  przygotowawcze  pochylni  do 

wodowania  statku,  np.  demontaż  rusztowań,  wykorzystując  instrukcję  technologiczną 
demontażu rusztowań i stosując podczas pracy przepisy bhp i ochrony środowiska. 
 

Wskazówki do realizacji 
Rodzaj  prac  nie  musi  być  zgodny  z  zaproponowanym,  gdyż  zależy  to  od  aktualnie 

wykonywanych  w  stoczni  prac  przygotowawczych.  W  każdym  jednak  przypadku  należy 
zadbać  o  to,  aby  uczniowie  mieli  do  dyspozycji  niezbędną  dokumentację  konstrukcyjno-
technologiczną  i  dotyczącą  wymagań  bhp,  p.poż  i  ochrony  środowiska.  Należy  też 
bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  stoczniową  instrukcją  technologiczną  demontażu  rusztowań  z  pochylni 

oraz  wymaganiami  przepisów  bhp  i  ochrony  środowiska  dla  danego  rodzaju  prac,  przy 
wykonaniu których będziesz współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji demontażowych, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  prac  przygotowawczych,  wykaz 

urządzeń  i  osprzętu  transportowego,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych,  wykaz 
wymagań bhp i ochrony środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcje technologiczne, 

− 

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska, 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania. 
 

Ćwiczenie 6 

W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj prace przygotowawcze statku do wodowania, 

np.  montaż  zaworów  spustowych  w  zbiornikach,  wykorzystując  instrukcję  technologiczną 
montażu i stosując podczas pracy przepisy bhp i ochrony środowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Rodzaj  prac  nie  musi  być  zgodny  z  zaproponowanym,  gdyż  zależy  to  od  aktualnie 

wykonywanych  w  stoczni  prac  przygotowawczych.  W  każdym  jednak  przypadku  należy 
zadbać  o  to,  aby  uczniowie  mieli  do  dyspozycji  niezbędną  dokumentację  konstrukcyjno-
technologiczną  i  dotyczącą  wymagań  bhp,  p.poż  i  ochrony  środowiska.  Należy  też 
bezwzględnie  dopilnować,  aby  uczniowie  wzięli  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  stoczniową  instrukcją  technologiczną  montażu  zaworów  spustowych 

w zbiornikach oraz wymaganiami przepisów bhp i ochrony środowiska dla danego rodzaju 
prac, przy wykonaniu których będziesz współuczestniczył,  

2)  wziąć  wspólnie  z  pracownikami  stoczni  udział  w  instruktażu  stanowiskowym 

i wykonywaniu operacji remontowych, 

3)  sporządzić  sprawozdanie  z  praktyki  zawierające:  wykaz  prac  przygotowawczych,  wykaz 

narzędzi,  wykaz  użytych  instrukcji  technologicznych,  wykaz  wymagań  bhp  i  ochrony 
środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.  

 

Zalecane metody nauczania

uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna,  

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcja technologiczna, 

− 

stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska, 

− 

papier formatu A4,  

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Przygotowanie  statku 

i pochylni do wodowania” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3.  c,  4.  c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. d,  
12. 
d, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. c 20. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować wodowanie statku 
w doku suchym 

Scharakteryzować wyposażenie do 
wodowania wzdłużnego 

Scharakteryzować urządzenia do 
odblokowania płóz. 

PP 

Scharakteryzować  urządzenia doku 
suchego 

Określić zagrożenia przy wodowaniu 
w doku suchym 

PP 

Rozróżnić elementy kozła dziobowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Określić zakres prac 
przygotowawczych statku do 
wodowania 

Określić zakres prac 
przygotowawczych pochylni do 
wodowania 

Zaplanować czynności organizacyjno-
techniczne do wodowania 

10 

Określić czynności przygotowawcze na 
podstawie harmonogramu wodowania 

11 

Dobrać smary do smarowania torów 
pochylni 

12 

Dobrać smary do smarowania kołyski 
dziobowej 

13 

Scharakteryzować elementy 
podbudowy do wodowania 

14 

Skorzystać ze stoczniowej technologii 
przygotowania i wodowania statków 

15 

Wskazać dokumentację do określenia 
geometrii pochylni  

PP 

16 

Dobrać dokumentację do określenia 
miejsca montażu płóz 

17 

Określić wymagania bhp przy pracy na 
rusztowaniach 

18 

Określić wymagania bhp przy pracy 
w zbiornikach 

PP 

19 

Określić postępowanie przy porażeniu 
prądem 

PP 

20 

Określić środki bhp przy pracy 
w przestrzeniach kadłuba 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela   

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

       

 

 
1.  W procesie wodowania statku w doku suchym należy 
 

a)  napełnić dok wodą do uzyskania pływalności przez statek. 

 

b)  zastosować układy hydrauliki siłowej. 

 

c)  wykorzystać holowniki portowe do zsunięcia statku z doku. 

 

d)  wykorzystać bramownicę dokową. 

 

2.  Podczas wodowania statku na pochylni wzdłużnej należy zastosować 
 

a)  rolki. 

 

b)  tory wzdłużne. 

 

c)  tory poprzeczne. 

 

d)  płozy hydrostatyczne. 

 

3.  Odblokowanie płóz w procesie wodowania statku jest wykonywane przy pomocy 
 

a)  układu pneumatyki. 

 

b)  układu hydraulicznego popychacza. 

 

c)  wybiciu zwalniaka ciesielskiego. 

 

d) demontażu uchwytów linowych. 

 

4.  Przy wodowaniu w doku suchym należy 
 

a)  zastosować tory wodowaniowe. 

 

b)  odblokować zwalniaki. 

 

c)  odholować bramę doku. 

 

d) zastosować spychacze.  

 
5.  W trakcie wodowania bocznego może nastąpić 
 

a)  uderzenie burtą o dno akwenu wodnego.  

 

b)  utrata stateczności i przewrócenie się okrętu. 

 

c)  miejscowe zniszczenie nadbudówki.  

 

d)  uderzenie pokładu o próg pochylni. 

 
6.  Elementem kozła dziobowego jest 
 

a)  przegub kulisty. 

 

b)  poszycie kadłuba. 

 

c)  łożysko. 

 

d)  przegub sztywny. 

 
7.  Zakres prac przygotowawczych statku do wodowania obejmuje 
 

a)  montaż torów spustowych na pochylni. 

 

b)  przygotowanie podbudowy stałej. 

 

c)  smarowanie i montaż płóz. 

 

d)  sprawdzenie poprawności montażu i zamknięcie wszystkich zaworów. 

 
8.  W ramach przygotowania pochylni do wodowania należy 

a)  zablokować podpory denne. 
b)  nałożyć smar na powierzchnię ślizgową płóz. 
c)  odblokować zwalniaki. 
d) zdemontować śrubę napędową statku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

9.  W planie organizacyjno-technicznym wodowania statku należy przewidzieć 
 

a)  oprzyrządowanie do hamowania. 

 

b)  ilość żurawi pokładowych na statku. 

 

c)  sposób zamocowania kontenerów na pokrywach luków ładunkowych. 

 

d)  typ silnika głównego. 

 
10.  Harmonogram wodowania powinien obejmować 

a)  dokładny  zakres  prac  przy  wodowaniu  z  uwzględnieniem  kolejności  technologicznej 

oraz czasu ich trwania. 

 

b)  zespół pracowników do montażu rusztowań. 

 

c)  montaż śruby napędowej. 

 

d)  termin wyposażania po wodowaniu. 

 
11.  Do smarowania torów stosuje się 
 

a)  tłuszcz roślinny. 

 

b)  olej rzepakowy. 

 

c)  wazelinę kosmetyczną. 

 

d) smar podkładowy, nośny i ślizgowy. 

 
12.  Smar nośny i ślizgowy jest stosowany do 
 

a)  smarowania kołyski. 

 

b)  konserwacji torów. 

 

c)  smarowania zwalniaczy. 

 

d)  części podwodnej torów. 

 
13.  Elementami podbudowy do wodowania są 
 

a)  kliny stalowe. 

 

b)  bloki patentowe. 

 

c)  kliny i belki drewniane. 

 

d)  bloki stałe.  

 
14.  Technologia wylewania smarów określona jest w 
 

a)  stoczniowej instrukcji przygotowania i wodowania statków z pochylni. 

 

b)  zestawieniu do wodowania. 

 

c)  ramowej technologii prefabrykacji. 

 

d)  planie montażu kadłuba.  

 
15.  Wymiary pochylni można określić na podstawie 
 

a)  instrukcji stoczniowej. 

 

b)  literatury technicznej. 

 

c)  własnych pomiarów. 

 

d)  wskazówek mistrza pracującego na pochylni. 

 
16.  Miejsce montażu płóz można określić na podstawie 
 

a)  stoczniowej instrukcji montażu kadłuba. 

 

b)  literatury technicznej. 

 

c)  własnego doświadczenia. 

 

d) rysunku do zestawienia wodowania opracowanego przez stocznię. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

17.  Podczas wykonywania prac na rusztowaniach należy stosować 
 

a)  linkę zabezpieczającą przed upadkiem. 

 

b)  chodnik izolacyjny. 

 

c)  maskę tlenową. 

 

d)  okulary przeciwsłoneczne. 

 
18.  Przy pracach montażowych w zbiornikach wymagane jest stosowanie 
 

a)  klimatyzacji. 

 

b)  asekuracji współpracownika. 

 

c)  maski przeciwpyłowej. 

 

d)  kombinezonu olejoodpornego. 

 
19  W  przypadku  porażenia  prądem  elektrycznym,  przy  utracie  przytomności  należy 

w pierwszej kolejności 
a)  wykonać  sztuczne  oddychanie,  odłączyć  źródło  prądu,  wezwać  pomoc  medyczną, 

powiadomić przełożonego. 

b)  odłączyć  źródło  prądu,  wezwać  pomoc  medyczną,  wykonać  sztuczne  oddychanie, 

powiadomić przełożonego. 

c)  odłączyć  źródło  prądu,  wykonać  sztuczne  oddychanie,  wezwać  pomoc  medyczną, 

powiadomić przełożonego. 

d)  powiadomić  przełożonego,  odłączyć  źródło  prądu,  wykonać  sztuczne  oddychanie, 

wezwać pomoc medyczną. 

 
20.  Przy  pracach  spawalniczych  w  przestrzeniach  komory  łańcucha  kotwicznego  należy 

koniecznie stosować 

 

a)  klimatyzację. 

 

b)  wentylację nawiewowo-wyciągową. 

 

c)  maskę gazową. 

 

d) maskę przeciwpyłową. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Przygotowanie statku i pochylni do wodowania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

Test 2  
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Przygotowanie  statku 

i pochylni do wodowania” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3.  a,  4.  a, 5. a, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,  
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. a 20. 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować wodowanie statku 
w doku pływającym 

Scharakteryzować wyposażenie do 
wodowania z pochylni bocznej 

Scharakteryzować urządzenia do 
odblokowania płóz. 

PP 

Dobrać urządzenia hamujące do 
wodowania 

Określić zagrożenia przy wodowaniu 
wzdłużnym 

PP 

Rozróżnić elementy kozła rufowego 

Określić zakres przygotowań statku do 
wodowania 

Określić zakres przygotowań pochylni 
do wodowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

Zaplanować czynności organizacyjno-
techniczne do wodowania 

10 

Określić czynności na podstawie 
harmonogramu wodowania 

11  Dobrać smary do płóz 

12 

Określić zakres stosowania smaru 
ślizgowego 

13 

Rozróżnić elementy podbudowy do 
wodowania 

14 

Skorzystać ze stoczniowej technologii 
przygotowania i wodowania statków 

15  Dobrać dokumentację do  wodowania  

PP 

16 

Dobrać dokumentację do określenia lin 
hamujących 

17 

Określić wymagania bhp przy pracy na 
rusztowaniach 

18 

Określić wymagania bhp przy pracy 
w zbiornikach 

PP 

19 

Określić postępowanie przy 
poparzeniach 

PP 

20 

Określić zabezpieczenia ppoż. przy 
pracach spawalniczych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela   

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia    

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

       

 

 
1.  W procesie wodowania statku w doku pływającym należy 
 

a)  napełnić dok wodą do uzyskania pływalności przez statek. 

 

b)  zatopić dok poprzez zanurzenie w wodzie. 

 

c)  zsunąć statek do wody przy wykorzystaniu lin. 

 

d) przemieścić statek przy użyciu wciągarek pochylni. 

 
2.  Podczas wodowania statku na pochylni bocznej należy zastosować 
 

a)  urządzenia do hamowania. 

 

b)  tory wzdłużne. 

 

c)  płozy. 

 

d)  podpory hydrostatyczne. 

 
3.  Przy wodowaniu statku płozy odblokowuje się przy użyciu 
 

a)  zespołu dźwigni zwalniaka. 

 

b)  napędu elektrycznego popychacza. 

 

c)  zwalniaka ciesielskiego. 

 

d)  wciągarek linowych. 

 
4.  Urządzenia hamujące stosowane są przy wodowaniu 
 

a)  wzdłużnym. 

 

b)  bocznym. 

 

c)  w doku suchym. 

 

d)  przy użyciu doku pływającego.  

 
5.  W trakcie wodowania wzdłużnego może nastąpić 
 

a)  zatrzymanie się statku na pochylni. 

 

b)  uderzenie burtą o próg pochylni. 

 

c)  uderzenie burty o dno akwenu wodnego. 

 

d)  przewrócenie się okrętu na pochylni. 

 
6.  Elementem kozła rufowego jest 
 

a)  przegub kulisty. 

 

b)  poszycie kadłuba. 

 

c)  łożysko. 

 

d) zespół klinów. 

 
7.  Zakres prac przygotowawczych do wodowania, wykonywanych na statku obejmuje 
 

a)  kontrolę stanu technicznego torów spustowych ze szczególnym uwzględnieniem części 

podwodnej. 

b)  demontażu i usunięciu z pochylni zbędnych rusztowań. 
c)  sprawdzeniu urządzeń cumowniczych. 
d) wykonanie  pomiarów  głębokości  dna  basenu  w  rejonie  wodowania  w  celu  określenia 

czy jest ona wystarczająca. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

8.  Zakres prac przygotowawczych do wodowania, wykonywanych na pochylni uwzględnia 

a)  ustawienie podpór dennych. 
b)  demontaż i usunięcie z pochylni zbędnych rusztowań. 
c)  odblokowanie zwalniaków. 
d) zdemontowanie steru.  

 
9.  Przy opracowywaniu warunków technicznych wodowania statku należy uwzględnić 
 

a)  sprawdzenie zestawów kotwicznych. 

 

b)  sprawdzenie żurawi pokładowych. 

 

c)  sposób zamocowania pokryw luków ładunkowych. 

 

d) sposób montażu silnika głównego. 

 
10.  Harmonogram wodowania powinien obejmować 
 

a)  zakres prac przygotowawczych do budowy statku. 

 

b)  zespół pracowników do montażu rusztowań. 
c)  załogę  wodowanego  okrętu  do  obsługiwania  cum,  lin  holowniczych  i  urządzeń  do 

hamowania. 

 

d) termin prób morskich statku. 

 
11.  Do smarowania płóz stosuje się 
 

a)  olej maszynowy. 

 

b)  towot. 

 

c)  wazelinę techniczną. 

 

d)  smar ślizgowy. 

 
12.  Do smarowania części podwodnej torów wodowaniowych należy zastosować 
 

a)  olej maszynowy. 

 

b)  olej wrzecionowy. 

 

c)  olej hydrauliczny. 

 

d)  smar ślizgowy. 

 
13.  Elementami podbudowy do wodowania nie mogą być 
 

a)  kliny z drewna. 

 

b)  brama pochylni. 

 

c)  podpory w postaci skrzynek z piaskiem. 

 

d)  podpory wysokie. 

 
14.  Grubość warstw wylewanych smarów na tory wodowaniowe podana jest w 
 

a)  stoczniowej technologii przygotowania i wodowania statków z pochylni. 

 

b)  planie bunkrowania. 

 

c)  instrukcji transportu sekcji kadłuba. 

 

d)  planie spawania kadłuba.  

 
15.  Kolejność komend wydawanych w czasie wodowania powinna być zgodna z 
 

a)  technologią przygotowania i wodowania statków. 

 

b)  literaturą techniczną. 

 

c)  doświadczeniem kierownika wodowania. 

 

d) instrukcją transportu sekcji kadłuba. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

16.  Długość lin hamujących można określić na podstawie 
 

a)  instrukcji transportu i obracania sekcji kadłuba. 

 

b)  poradnika marynarza. 

 

c)  własnych obliczeń. 

 

d)  zestawienia do wodowania sporządzonego przez stocznię. 

 
17.  Rusztowania powinny posiadać 
 

a)  obramowanie  przy  podłodze  zabezpieczający  przed  wypadnięciem  narzędzi 

i przedmiotów. 

 

b)  podłogę z wykładziną gumową. 

 

c)  butlę tlenową. 

 

d)  zestaw narzędzi do wykonywanych prac. 

 
18.  Przy pracach montażowych w zbiornikach wymagane jest 
 

a)  stosowanie klimatyzacji. 

 

b)  stosowanie aparatu tlenowego. 

 

c)  stosowanie maski przeciwpyłowej. 

 

d)  posiadanie zestawu leków umieszczonych przed wejściem do zbiornika. 

 
19.  W przypadku poparzenia należy w pierwszej kolejności 
 

a)  obficie  schłodzić  poparzone  miejsce  wodą,  założyć  opatrunek  na  oparzone  miejsce, 

powiadomić przełożonego, udać się do lekarza. 

 

b)  obficie  schłodzić  poparzone  miejsce  wodą,  powiadomić  przełożonego,  założyć 

opatrunek na oparzone miejsce, udać się do lekarza. 

 

c)  założyć  opatrunek  na  oparzone  miejsce,  powiadomić  przełożonego,  udać  się  do 

lekarza, obficie schłodzić poparzone miejsce wodą. 

d)  powiadomić  przełożonego,  założyć  opatrunek  na  oparzone  miejsce,  udać  się  do 

lekarza, obficie schłodzić poparzone miejsce wodą. 

 
20.  Przy pracach spawalniczych w siłowni należy 
 

a)  stosować klimatyzację. 

 

b)  spawać bez zabezpieczeń. 

 

c)  zabezpieczyć miejsce wykonywanych prac przed powstaniem pożaru. 

 

d)  wezwać do asekuracji stoczniową straż pożarną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Przygotowanie statku i pochylni do wodowania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.   

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

42 

7.  LITERATURA                

 

1.  Doerffer  J.:  Technologia  budowy  kadłubów  okrętowych,  Wydawnictwo  Morskie, 

Gdynia 1963 

2.  Doerffer J: Technologia wyposażania statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975 
3.  Palasik L.: Monter kadłubowy, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969 
4.  Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974 
5.  Staliński J.: Teoria okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1961