background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
               i NAUKI 

 

 

 
 
 
 
 

Anna Solska 

 

 
 
 
 
 

Organizowanie procesu technologicznego w szwalni 
311[34].Z4.04 

 
 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2005

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

1

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Dudzińska 
mgr Wiesława Paciorek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Marcin Olifirowicz 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski  
 
 
 
Korekta: 
Magdalena Miszczak 
Marta Pobereszko 
 
 
 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z4.04 
Organizowanie procesu technologicznego w szwalni, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik technologii odzieży. 

 

 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

4

3. Cele kształcenia 

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

6

5. Ćwiczenia  

10

5.1. Organizacja procesu produkcji w szwalni 

10

5.1.1. Ćwiczenia  

10

5.1.2. Sprawdzian postępów 14

5.2. Dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobów odzieżowych 

15

5.2.1. Ćwiczenia  

15

5.2.2. Sprawdzian postępów 16

5.3. Wyposażenie szwalni 

17

5.3.1. Ćwiczenia 17
5.3.2. Sprawdzian postępów 22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23

7. Literatura 

35

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

3

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży. 
W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy 

 

z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia 
kierowanego, dyskusji dydaktycznej, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

 

Struktura jednostek modułowych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Organizowanie procesu 

technologicznego w szwalni” uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować proces produkcyjny w przedsiębiorstwie odzieżowym, 

 

organizować stanowisko do wytwarzania odzieży, 

 

przestrzegać przepisów BHP i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 
środowiska, 

 

dobierać maszyny i urządzenia do wytwarzania odzieży, 

 

obsługiwać maszyny szwalnicze, 

 

przeprowadzać konserwację maszyn do wykonywania szwów technologicznych, 

 

rozpoznawać rodzaje maszyn, 

 

stosować normy ściegów i szwów, 

 

dokonywać interpretacji graficznego zapisu ściegów, szwów i węzłów technologicznych, 

 

posługiwać się graficznym zapisem węzłów technologicznych podczas wykonywania 
szwów, 

 

stosować techniki obróbki termicznej, 

 

klasyfikować typy produkcji, 

 

klasyfikować metody organizacji produkcji odzieży, 

 

czytać rysunki techniczne. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz wymaganiami ergonomii, 

 

określić metody organizacji produkcji odzieży w szwalni, 

 

scharakteryzować systemy organizacji procesu produkcyjnego, 

 

scharakteryzować rodzaje stanowisk pracy w szwalni, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w szwalni, 

 

posłużyć się dokumentacją techniczno-technologiczną wyrobów odzieżowych, 

 

dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do faz procesu technologicznego, 

 

sklasyfikować maszyny szwalnicze, 

 

odczytać schematy kinematyczne podstawowych maszyn szwalniczych, 

 

scharakteryzować budowę maszyny do szycia, 

 

wyjaśnić mechanizmy postanowienia ściegów maszynowych, 

 

dobrać oprzyrządowanie maszyn szwalniczych do rodzaju tkaniny i sposobu jej 
wykończenia, 

 

dokonać klasyfikacji igieł maszynowych i określić zasady ich doboru, 

 

zastosować różne rodzaje szwów technologicznych, 

 

wykonać operacje technologiczne na maszynach szwalniczych stebnówce płaskiej, 
owerloku, podszywarce, dziurkarce, guzikarce i łączarce, 

 

ocenić wpływ konstrukcji i zasad eksploatacji maszyn szwalniczych na bezpieczeństwo 
pracy, 

 

scharakteryzować metody i rodzaje kontroli jakości stosowane podczas wytwarzania 
odzieży, 

 

zbadać jakość wykonanych połączeń elementów odzieży, 

 

określić warunki składowania i przechowywania wyrobów odzieżowych, 

 

scharakteryzować rodzaje transportu w zakładach odzieżowych, 

 

wskazać urządzenia stosowane w transporcie międzyoperacyjnym, 

 

scharakteryzować transport wewnątrzzakładowy, 

 

zastosować program  komputerowy do wspomagania prac w szwalni. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 

Scenariusz 1 
 

Temat: Charakterystyka systemów organizacji produkcji odzieży w szwalni. 
 
Cele:  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojecie „system” i „synchro”, 

 

określić system organizacji produkcji na podstawie schematu ustawienia stanowisk pracy, 

 

scharakteryzować poszczególne systemy organizacji produkcji odzieży, 

 

określić wady systemów organizacji produkcji odzieży, 

 

zastosować systemy organizacji produkcji odzieży do określonego asortymentu odzieży, 

 

dobrać system organizacji produkcji odzieży do warunków lokalowych zakładu 

odzieżowego, 

 

przedstawić graficznie schematy ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych, 

w poszczególnych systemach organizacji produkcji odzieży w szwalni, 

 

zaprezentować efekty pracy grupowej. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze przedstawiające systemy: taśmowy, taśmowo-sekcyjny, potok z synchronizowanymi 

zespołami obróbkowymi i synchro, 

 

plansze przedstawiające ustawienie stanowisk pracy w poszczególnych systemach 

organizacji produkcji odzieży, 

 

film dydaktyczny ukazujący organizację pracy w szwalniach, 

 

foliogramy przedstawiające schematyczne rozmieszczenie zespołów obróbkowych, 

montażowych i wykończeniowych w systemach potok z synchronizowanymi zespołami 
obróbkowymi i synchro, 

 

katalogi i prospekty przedstawiające przykłady systemów organizacji produkcji odzieży 

w szwalni, 

 

czasopisma zawodowe, 

 

zestaw multimedialny: komputer, rzutnik, projektor filmowy. 

 
Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne  – 90 minut 
 
Przebieg zajęć: 
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów do 

zajęć.  

2. Omówienie tematu zajęć, celów szczegółowych i przebieg zajęć.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

7

3. Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny dotyczący organizacji pracy 
w szwalni.  Nauczyciel omawia film, 

 

nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Czym charakteryzuje się potokowa metoda 
organizacji produkcji odzieży? 

 

„Burza mózgów”- uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie zostają 
zapisane na tablicy, 

 

nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel objaśnia pojęcie „system”, 

 

nauczyciel prezentuje na ekranie schematy poszczególnych systemów organizacji 
produkcji podaje nazwy systemów, omawia ich cechy charakterystyczne, zwraca 
uwagę na różnice występujące między systemami. Nauczyciel po prezentacji zadaje 
pytanie: Jakie systemy organizacji produkcji odzieży stosowane są w szwalni? 

 

nauczyciel do odpowiedzi typuje ucznia. Uczeń udziela odpowiedzi. Nauczyciel 
koryguje odpowiedź i przypomina o podziale na grupy. 

 
4. Realizacja ćwiczenia (Poradnik dla ucznia, rozdział 4.1.3., ćwiczenie 4) 

Praca w grupach 2–3 osobowych: 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres oraz sposób wykonania. Przydziela 
zadania do wykonania ćwiczenia poszczególnym grupom, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie zapoznają się ze sposobem ustawienia stanowisk pracy w zespołach 
obróbkowych, 

 

uczniowie zapoznają się ze sposobem ustawienia zespołów obróbkowych różnych 
systemów w sali produkcyjnej, 

 

uczniowie dyskutują w grupie na temat cech charakterystycznych, zalet i wad 
systemów organizacji produkcji odzieży, 

 

uzasadniają wybór poszczególnych systemów, 

 

zapisują do tabeli cechy charakterystyczne, zalety i wady systemów, 

 

nauczyciel zwraca uwagę na organizację pracy w grupie, udziela rad i wskazówek 
oraz kontroluje: czy uczniowie prawidłowo wykonują  ćwiczenie i stosują przepisy 
bhp. 

 
Praca indywidualna: 

 

uczniowie rysują przykłady ustawienia grup obróbkowych i stanowisk pracy na arkuszu 

papieru. 

 
5. Podsumowanie zajęć: 

 

uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoją grupę. 
Wymienia cechy charakterystyczne, zalety i wady opracowanych systemów, 

 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat rozmieszczenia grup obróbkowych 
w sali i stanowisk pracy w różnych systemach organizacji produkcji odzieży 
w szwalni. 

 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

metoda obserwacji czynności i zachowania indywidualnych uczniów 

 

i poszczególnych grup, podczas wykonywania ćwiczenia, 

 

ocena prawidłowości wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

8

Scenariusz 2 
 

Temat:  Klasyfikacja urządzeń transportowych w zakładach odzieżowych i ich 
charakterystyka. 
 
Cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować rodzaje transportu w zakładach odzieżowych, 

 

wskazać urządzenia stosowane w transporcie międzyoperacyjnym, 

 

scharakteryzować transport wewnątrzzakładowy, 

 

zastosować urządzenia transportowe do rodzaju wykonanych prac, 

 

zastosować urządzenia transportowe do określonego systemu organizacji produkcji 

odzieży, 

 

zastosować urządzenia transportowe do transportu określonego asortymentu odzieży. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w zespole. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi maszyn i urządzeń transportowych, 

 

katalogi z nowoczesnymi maszynami i urządzeniami odzieżowymi i transportującymi, 

 

foliogramy urządzeń i maszyn transportowych, 

 

film na temat urządzeń transportowych w zakładach odzieżowych, 

 

czasopisma zawodowe, 

 

zestaw multimedialny: komputer, kamera, rzutnik, projektor filmowy. 

 

 

Czas trwania: 2 godziny dydaktyce – 90 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości uczniów do 

zajęć. 

2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3. Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ogólnych wiadomości 

o zasadach organizacji transportu w zakładach odzieżowych, omawia film na temat 
urządzeń transportowych stosowanych w zakładach odzieżowych, 

 

nauczyciel informuje uczniów o stosowaniu transportu poziomego i pionowego, 

prezentuje na schematach: przepływ produkcji odzieży w budynku parterowym  
i  wielokondygnacyjnym,  

 

uczniowie dyskutują w grupach na temat transportu przedmiotów pracy, zapisują na 

arkuszu papieru. Uczniowie przedstawiciele grup udzielają odpowiedzi, wszystkie 
zostają zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, uzupełnia je. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

9

4. Realizacja ćwiczenia (Poradnik dla ucznia, rozdział 4.3.3., ćwiczenie 7) 

Nauczyciel przydziela zadanie do wykonania każdej grupie (2–3 osobowej) wyjaśnia 

cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania: 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie zapoznają się z klasyfikacją urządzeń transportowych stosowanych 

w zakładach odzieżowych, 

 

uczniowie dyskutują na temat urządzeń transportowych, ich charakterystyki 

i przeznaczenia, 

 

uczniowie w grupach dokonują wyboru urządzeń transportowych, ustalają ich 

zastosowanie, zapisują na arkuszu papieru, 

 

uczniowie dokonują analizy pracy, ustalają wnioski dotyczące wpływu transportu 

wewnątrzzakładowego na jakość produkcji, 

 

nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: czy 

uczniowie zrozumieli zadanie, prawidłowo wykonują ćwiczenie, i stosują przepisy bhp. 

 

5. Podsumowanie zajęć: 

 

uczeń, przedstawiciel grupy prezentuje wykonane zadanie. Omawia urządzenia 

transportowe przydzielone do określonego rodzaju transportu, uzasadnia wybór, 

 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat wpływu transportu wewnątrzzakładowego 

na jakość produkcji. 

 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

Metoda obserwacji czynności i zachowania indywidualnych uczniów i poszczególnych 

grup podczas wykonywania ćwiczenia 

 

Ocena prawidłowości wykonania ćwiczenia 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

10

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Organizacja procesu produkcji w szwalni 
 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj strukturę procesu technologicznego w przemysłowym zakładzie 

odzieżowym. 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to aby 
dokładnie opisać strukturę procesu technologicznego, 

 

ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3-osobowych. 

 

Sposób wykonywania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zapisać definicję procesu technologicznego na arkuszu papieru, 
5)  narysować strukturę procesu technologicznego, 
6)  opisać fazy procesu technologicznego, ogniwa produkcyjne, operacje i zabiegi 

technologiczne, 

7)  dokonać analizy ćwiczenia, 
8)  zapisać wnioski, 
9)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model wyrobu odzieżowego, rysunek modelowy, rysunek techniczny, 

 

foliogramy przedstawiające strukturę procesu technologicznego, 

 

rzutnik pisma. 

 

Ćwiczenie 2 

Porównaj potokową metodę organizacji produkcji odzieży z indywidualną metodą 

organizacji produkcji odzieży. Sformułuj wnioski. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

11

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 

dokładność wykonywanych charakterystyk, 

 

ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3-osobowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zapisać definicję metody organizacji produkcji odzieży, 
5)  scharakteryzować potokową metodę organizacji produkcji odzieży, 
6)  scharakteryzować indywidualną metodę  organizacji produkcji odzieży, 
7)  dokonać porównania wskazanych metod organizacji produkcji (zaleca się w tabeli), 
8)  zapisać wnioski, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające cechy charakterystyczne metod organizacji produkcji odzieży, 

 

rzutnik pisma. 

 

Ćwiczenie 3  

Sformułuj zadania dla stanowisk pracy szwalni i opisz zasady bhp i ergonomii pracy na 

tych stanowiskach. 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 

możliwość zagrożeń występujących w czasie pracy na stanowiskach roboczych w szwalni, 

 

ćwiczenie należy wykonać w grupach 2–3-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przygotować tabelę według niżej podanego wzoru: 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

12

Lp. 

Nazwa stanowiska pracy  Przykład  operacji technologicznej dla stanowiska pracy 

1.  

1……………………………………………………………
2.………………………………………………………..… 
3……………………………………………………………
4……………………………………………………………
 

2.  

1……………………………………………………………
2.………………………………………………………..… 
3……………………………………………………………
4……………………………………………………………
 

3.  

1……………………………………………………………
2.………………………………………………………..… 
3……………………………………………………………
4……………………………………………………………

 
5) wpisać do tabeli nazwy stanowisk pracy niezbędne do realizacji określonego wyrobu 

odzieżowego w szwalni, 

6) wpisać odpowiednio do tabeli nie więcej niż po 4 zadania (operacje technologiczne), 

które mogą być wykonywane na tych stanowiskach pracy, 

7) opisać zasady zgodne z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, dokonać analizy ćwiczenia 

zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania -uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model wyrobu odzieżowego, 

 

katalogi maszyn i urządzeń: szwalniczych, prasowalniczych. 

 
Ćwiczenie 4  

Scharakteryzuj systemy organizacji produkcji wpisując odpowiednio do tabeli ich cechy 

charakterystyczne: zalety i wady. Określ pojęcie „system organizacji produkcji”. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to, aby  

w opisie widoczne były różnice i podobieństwa systemów, 

 

ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych’ 

 

zadanie przydziela nauczyciel. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

13

4)  zapisać na arkuszu papieru pojęcie „system organizacji produkcji”, 
5)  przygotować tabelę według niżej podanego wzoru: 
 

Nazwa systemu organizacji produkcji 

Charakterystyka systemu 

 

 

Cechy charakterystyczne 
systemu – przykłady 

 

 

Zalety systemu – przykłady  

 

Wady systemu – przykłady  

 

 
6) wpisać odpowiednio do tabeli charakterystyczne cechy, zalety i wady przydzielonych do 

wykonania ćwiczenia systemów organizacji produkcji np. taśmowej i synchro, taśmowy 
i potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi, taśmowy i taśmowo-sekcyjny, 
taśmo-sekcyjny i synchro itd. 

7) dokonać analizy ćwiczenia, 
8) zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze przedstawiające systemy organizacji produkcji odzieży: taśmowy, taśmowo-
sekcyjny, potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi synchro, 

 

plansze przedstawiające ustawienie stanowisk pracy w poszczególnych systemach 
organizacji produkcji, 

 

film dydaktyczny ukazujący organizację pracy w szwalni – na kasecie video, 

 

foliogramy przedstawiające schematy rozmieszczenia zespołów obróbkowych, 
montażowych i wykończeniowych w różnych systemach, 

 

czasopisma zawodowe, 

 

 rzutnik pisma, 

 

odtwarzacz video. 

 
Ćwiczenie 5 

Narysuj schematy ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych systemów: 

synchro i potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi.  

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

14

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 

poprawność wykonywanych schematów, 

 

uczeń ćwiczenie powinien wykonywać samodzielnie. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  narysować przykłady ustawienia stanowisk pracy w grupach obróbkowych systemów: 

synchro i potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi, 

5)  opisać zasadę rozmieszczenia stanowisk w systemach: synchro i potok 

 

z synchronizowanymi zespołami, 

6)  dokonać analizy ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze przedstawiające systemy organizacji produkcji odzieży, 

 

foliogramy przedstawiające schematy rozmieszczenia zespołów obróbkowych, 
montażowych i wykończeniowych różnych systemów, 

 

rzutnik pisma. 

 

5.1.2. Sprawdzian postępów 

 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1)  określić zadania dla stanowiska maszyny stębnowej 

 

 

2)  wymienić stanowiska pracy występujące w szwalni 

 

 

3)  dobrać rodzaj opakowania dla określonego wyrobu odzieżowego 

 

 

4)  określić system organizacji produkcji na podstawie schematu 

ustawienia stanowisk 

 

 

5)  wybrać system organizacji produkcji odzieży dla określonego 

asortymentu produkcji 

 

 

6)  wymienić systemy organizacji produkcji, w których możliwa 

jest kontrola międzyoperacyjna bez zakłóceń procesu 

 

 

7)  wskazać system organizacji produkcji, w którym wydajność 

pracy zespołu zależy od osoby najwolniej pracującej 

 

 

8)  wskazać system organizacji produkcji, w którym do 

transportu międzyoperacyjnego zastosowano: pojemniki, 
rzutniki, pochylnie 

 

 

9)  scharakteryzować metody organizacji produkcji odzieży 

 

 

10) przedstawić graficznie stanowiska pracy w grupach obróbkowych 

w wybranym systemie organizacji produkcji odzieży 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

15

5.2. Dokumentacja techniczno-technologiczna wyrobów 

odzieżowych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy części składowych dokumentacji techniczno-technologicznej, którymi 

posługuje się szykowacz w szwalni. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 

możliwości zastosowania dokumentów w procesie produkcyjnym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  przygotować: dokumentację techniczno-technologiczną bluzki damskiej,  
4)  wypisać części składowe dokumentacji techniczno-technologicznej, którymi posługuje się 

szykowacz w szwalni, 

5)  dokonać analizy wykonanych dokumentów, a wnioski zapisać na arkuszu papieru, 
6)  dokonać analizy pracy, 
7)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykładowy komplet  dokumentacji techniczno-technologicznej, 

 

foliogramy przedstawiające dokumentację techniczno-technologiczną bluzki damskiej, 

 

rzutnik pisma. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiary elementów wybranego gotowego wyrobu odzieżowego posługując się 

rysunkiem technicznym i tabelą wymiarów wyrobu gotowego 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 

dokładność wykonywanych czynności, 

 

ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zapisać wykonane pomiary elementów modelu odzieżowego w tabeli, 
5)  porównać otrzymane wyniki pomiarów z wymiarami podanymi w tabeli wymiarów 

gotowego wyrobu, 

6)  ustalić wielkość wybranego modelu odzieżowego i zapisać na arkuszu papieru, 
7)  dokonać analizy ćwiczenia, 
8)  zapisać wnioski na arkuszu papieru, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykładowy komplet dokumentacji techniczno-technologicznej wyrobu odzieżowego, 

 

zbiór Polskich Norm obowiązujących w przemyśle odzieżowym, 

 

model wybranego wyrobu odzieżowego dla którego opracowana jest dokumentacja. 

 

5.2.2. Sprawdzian postępów 

 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1)  ustalić części składowe dokumentacji techniczno-

-echnologicznej, którymi posługuje się szykowacz w szwalni 

 

 

2)  opisać składniki dokumentacji techniczno-technologicznej 

 

 

3)  skorzystać z dokumentu „zestawienie konstrukcyjnych części 

składowych” podczas przygotowania wykrojów dla grup 
obróbkowych 

 

 

4)  zastosować szablon podczas oceny jakości wykrojów na 

stanowisku szykowacza 

 

 

5)  wskazać w wyrobie odzieżowym elementy wyrobu 

odzieżowego wymienione w dokumencie „zestawienie 
konstrukcyjnych części składowych” 

 

 

6)  skorzystać z rysunku technicznego na stanowisku kontroli 

jakości gotowego wyrobu 

 

 

 

7)  wykorzystać w procesie produkcyjnym „tabelę wymiarów 

gotowego wyrobu” 

 

 

8)  na podstawie zapisów w tabeli wymiarów wyrobu gotowego 

wykonać pomiary elementów wyrobu odzieżowego 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

17

5.3. Wyposażenie szwalni 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz maszyny i urządzenia odzieżowe do faz: klejenia, szycia, prasowania 

i wykończania. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na to, aby 

wybierane maszyny i urządzenia odzieżowe należały do nowoczesnych, 

 

ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  opisać kolejność postępowania, 
4)  wykonać zadanie, 
5)  dokonać analizy ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi maszyn i urządzeń odzieżowych, 

 

prospekty maszyn i urządzeń odzieżowych, 

 

Ćwiczenie 2  

Wyjaśnij, na czym polega różnica w działaniu mechanizmów igielnicy w maszynie 

stębnowej i zygzakowej 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na istotę 

tworzenia ściegu zygzakowego, 

 

ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

18

3)  opisać kolejność postępowania, 
4)  wykonać zadanie, 
5)  dokonać analizy ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze przedstawiające schematy maszyn: stębnowej i zygzakowej, 

 

modele maszyn: stębnowej i zygzakowej, 

 

film dydaktyczny ukazujący działanie podstawowych mechanizmów w maszynach: 

stębnowej i zygzakowej – kaseta video, 

 

odtwarzacz filmów video. 

 

Ćwiczenie 3 

Wyznacz numer metryczny igły maszynowej na podstawie wymiaru średnicy części 

roboczej.  

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 
poprawność obliczeń matematycznych, 

 

Sposób wykonywania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  wyznaczyć numer metryczny igły dla wymiaru średnicy igły określonej przez nauczyciela, 
4)  wynik zapisać na arkuszu papieru, 
5)  wpisać do tabeli numery igieł, a następnie dobrać rodzaj wykonywanych prac, 
6)  dokonać analizy ćwiczenia, 
7)  zapisać wnioski, 
8)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające klasyfikację i budowę igieł maszynowych, 

 

katalog tkanin, 

 

rzutnik pisma. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

19

Ćwiczenie 4 

Napisz zastosowanie wskazanych przez nauczyciela przyrządów maszyn szwalniczych 

posługując się „Katalogiem przyrządów pomocniczych” 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 
dokładność wykonywanego zadania, 

 

ćwiczenie należy wykonywać w grupach 2–3-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami bhp i ergonomii pracy, 
3)  przygotować tabelkę według podanego niżej wzoru: 
 

Lp. Nazwa 

przyrządu 

Nazwa maszyny do której 

przyrząd ma być użyty 

Rodzaje szwów 

(symbol) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
4)  wpisać dane do tabeli, 
5)  zapisać wnioski na arkuszu papieru, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

 wykład,  

 

 dyskusja, 

 

 ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele przyrządów do maszyn szwalniczych, 

 

foliogramy z oprzyrządowaniem maszyn szwalniczych, 

 

katalog przyrządów pomocniczych, 

 

rzutnik pisma, 

 

film na kasecie video, przedstawiający pracę na maszynach szwalniczych 
z oprzyrządowaniem, 

 

odtwarzacz video. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj operacje technologiczne na maszynach: stębnówce płaskiej, overlock, 

podszywarce, dziurkarce, guzikarce i łączarce (po 3 przykłady) i przedstaw je graficznie 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

20

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 
dokładne zapoznanie się z obsługą maszyn szwalniczych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii prac, 
3)  zapoznać się z obsługą w/w maszyn szwalniczych, 
4)  przeanalizować schemat kinematyczny stębnówki płaskiej, 
5)  przygotować maszyny do szycia, 
6)  wykonać po trzy operacje technologiczne na maszynach szwalniczych: stębnówce 

płaskiej, overlock, podszywarce, dziurkarce, guzikarce i łączarce, 

7)  przedstawić graficzny zapis operacji technologicznych oraz podać asortymenty wyrobów 

odzieżowych w których można je zastosować, 

8)  dokonać analizy prawidłowości wykonania operacji technologicznych, 
9)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele maszyn szwalniczych: stębnówka płaska, overlock, podszywarka, dziurkarka, 
guzikarka i łączarka, 

 

maszyny szwalnicze: stębnówka płaska, overlock, podszywarka, dziurkarka, guzikarka 
i łączarka, 

 

schemat kinematyczny stębnówki płaskiej, 

 

instrukcje obsługi maszyn, 

 

normy dotyczące ściegów i szwów. 

 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj wybrane szwy maszynowe na maszynach szwalniczych z oprzyrządowaniem 

i przedstaw je graficznie (po 3 szwy z każdej klasy szwów według PN-83/P-84501). 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na dokładne 

zapoznanie się z obsługą maszyny szwalniczej z oprzyrządowaniem. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  wykonać na maszynie szwalniczej z oprzyrządowaniem szwy zgodnie z poleceniem, 
4)  przedstawić graficzny zapis szwów maszynowych oraz podać asortymenty wyrobów 

odzieżowych w których można je zastosować, 

5)  dokonać analizy prawidłowości wykonania szwów maszynowych, 
6)  zaprezentować pracę. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

21

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

normy dotyczące ściegów i szwów,  

 

instrukcja obsługi maszyny szwalniczej z oprzyrządowaniem, 

 

maszyna szwalnicza z oprzyrządowaniem. 

 

Ćwiczenie 7 

Posegreguj urządzenia transportowe stosowane w transporcie międzywydziałowym 

w przemysłowym zakładzie odzieżowym i w transporcie międzyoperacyjnym w szwalni oraz 
opisz je. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

 

przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

 

podczas wykonywania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na 
dokładność wykonywanych zadań, 

 

Sposób wykonywania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i przybory niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
3)  opisać kolejność postępowania, 
4)  zapisać na arkuszu papieru urządzenia transportowe stosowane w transporcie 

 

międzywydziałowym w przedsiębiorstwie odzieżowym, 

5)  zapisać na arkuszu papieru urządzenia transportowe stosowane w transporcie 

 

międzyoperacyjnym w szwalni, 

6)  zapisać przeznaczenie wymienionych urządzeń transportowych na arkuszu papieru, 
7)  dokonać analizy ćwiczenia i określić wpływ transportu wewnątrzzakładowego na jakość 

produkcji, 

8)  zapisać wnioski, 
9)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy urządzeń i maszyn transportowych, 

 

katalogi urządzeń i maszyn transportowych, 

 

rzutnik pisma. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

22

5.3.2. Sprawdzian postępów

 

 

Uczeń potrafi: 

Tak 

Nie 

1)  dobrać maszyny i urządzenia odzieżowe do poszczególnych faz 

procesu technologicznego w szwalni 

 

 

2)  wykazać różnicę w działaniu głównych mechanizmów w maszynach: 

zygzakowej i stębnowe 

 

 

3)  dobrać odpowiedni numer igły maszynowej do rodzaju 

wykonywanych prac  

 

 

4)  zastosować przyrząd do określonego rodzaju szwu 

 

 

5)  wykonać operację technologiczną na maszynie overlocku 

trzynitkowym 

 

 

6)  zastosować szwy do określonego asortymentu odzieży 

 

 

7)  dobrać urządzenia transportowe do określonego rodzaju transportu 

 

 

8)  odczytać schematy kinematyczne podstawowych maszyn 

szwalniczych 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

23

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu 
technologicznego w szwalni”. 

 
Test składa się z 15 zadań (wielokrotnego wyboru), z których 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 13, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 10, 11, 12, 14  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.c, 3.d, 4.d, 5.a, 6.b, 7.c, 8.b, 9.b, 10.c, 11.a, 12.b, 
13.c, 14.a, 15.d. 
 
Plan testu 1  

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1. 

Zdefiniować metodę organizacji produkcji 
odzieży 

A P  c 

2. 

Nazwać system, w którym wydajność 
zespołu uzależniona jest od najwolniejszego 
pracownika 

A P  c 

3. 

Wskazać stanowisko pracy w szwalni, na 
którym przeprowadza się kontrolę jakości 
wykrojów 

A P  d 

4. 

Dokonać selekcji składników dokumentacji 
techniczno-technologicznej według 
kryterium: dokument którym należy się 
posłużyć podczas odbioru wyrobu 
gotowego 

B P d 

5. 

Dobrać maszynę do wstępnego  łączenia 
elementów odzieży 

B P  a 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

24

6. 

Rozróżnić poziom w strukturze procesu 
technologicznego według kryterium 

B P b 

7. 

Wskazać kryterium decydujące o numerze 
igły maszynowej. 

B P  c 

8. 

Wybrać system organizacji produkcji 
w szwalni, który wymaga odmiennego 
podłączenia maszyn w sieci elektrycznej 

B PP b 

9. 

Określić rytm pracy zespołu mając dane: 
czas wykonania wyrobu i liczbę stanowisk 
pracy. 

C PP b 

10. 

Zastosować igłę łukową do określonej 
maszyny- podszywarki. 

C PP  c 

11. 

Pogrupować urządzenia transportowe 
w zależności od systemu organizacji 
produkcji 

B PP  a 

12. 

Przyporządkować maszynę szwalniczą do 
rodzaju wykonywanych ściegów 

C PP b 

13. 

Ustalić składnik dokumentacji techniczno-
technologicznej 

B P  c 

14. 

Przyporządkować kontrolę elementów 
odzieży do rodzaju kontroli jakości 

C PP  a 

15. 

Wybrać oprzyrządowanie maszyny 
szwalniczej do określonej operacji 

B P d 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

25

Zestaw zadań testowych 1 
 
1. Sposób wykonania wyrobu odzieżowego i liczbę wytwarzających go osób określa: 

a)  seria produkcyjna wyrobów odzieżowych, 
b)  typ produkcji odzieży, 
c)  metoda organizacji produkcji odzieży, 
d)  system organizacji produkcji odzieży. 

 
2. Od osoby najwolniej pracującej uzależniona jest wydajność pracy zespołu w  systemie: 

a)  taśmowo-sekcyjnym, 
b)  synchro, 
c)  taśmowym, 
d)  potokowym z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 
 

3. Kontrolę jakości wykrojów w szwalni przeprowadza się na stanowisku: 

a)  szwacza, 
b)  prasowania, 
c)  kompletowacza, 
d)  szykowacza. 

 
4. Podczas odbioru wyrobu gotowego wymiary elementów w wyrobie porównuje się 

z wymiarami podanymi w dokumencie: 

a)  zestawienie konstrukcyjnych części wyrobu, 
b)  opis obróbki technologicznej, 
c)  wymagania techniczne, 
d)  tabela wymiarów wyrobu gotowego. 

 
 
5. Do wstępnego łączenia elementów służy: 

a)  fastrygówka, 
b)  stębnówka, 
c)  owerlock, 
d)  podszywarka. 

 
6. „Zszycie zaszewek w bluzce damskiej” jest to: 

a)  faza technologiczna, 
b)  zabieg technologiczny, 
c)  ruchy robocze, 
d)  chwyty robocze. 

 
7. O numeracji igły maszynowej decyduje: 

a)  długość igły, 
b)  kształt igły, 
c)  średnica części roboczej igły, 
d)  średnica uchwytu. 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

26

8.  Zainstalowanie sieci elektrycznej pod sufitem lub pod podłogą w celu doprowadzenia 

prądu do maszyn wymaga tylko system: 

a)  potokowy z synchronizowanymi zespołami, 
b)  synchro, 
c)  taśmowy, 
d)  taśmowo-sekcyjny. 

 
9.  Ile wynosi rytm pracy zespołu, jeżeli czas wykonania wszystkich zabiegów 

technologicznych jednej sztuki wyrobu T

= 80 min, a liczba stanowisk pracy n = 40. 

a)  2,5, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

 
10. Igłę maszynową łukową stosuje się do maszyny: 

a)  zygzakówki, 
b)  fastrygówki, 
c)  podszywarki, 
d)  ryglówki. 
 

11. Zrzutniki, pochylnie stosowane są do transportu międzyoperacyjnego w systemie: 
 

a)  synchro, 

 

b)  taśmowym, 

 

c)  taśmowo-sekcyjnym, 

 

d)  potok z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 

 
12. Ścieg łańcuszkowy trzynitkowy obrzucający wykonuje maszyna: 

 

 

 a) 

zygzakówka, 

 b) 

owerlock, 

 c) 

fastrygówka, 

 d) 

podszywarka. 

 
13. Normy i przepisy w zakresie technologii, opakowania transportu i użytkowania odzieży 

zawiera w dokumentacji techniczno-technologicznej: 

a)  zestawienie konstrukcyjnych części składowych, 
b)  opis obróbki technologicznej, 
c)  wymagania techniczne, 
d)  opis ogólny modelu. 

 
14. Przed montażem elementów odzieży przeprowadza się kontrolę: 

a)  międzyoperacyjną, 
b)  końcową wyrobu gotowego, 
c)  materiałów, 
d)  wykrojów. 
 

15. Do obszywania brzegów taśmą stosowane są: 

a)  obrębiacze, 
b)  linijki odległościowe, 
c)  zwijacze, 
d)  lamowniki. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 15 pytań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 13, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 9, 10, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedz. Za każdą prawidłową 

odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak otrzymasz 0 punktów. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będzie miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Organizowanie procesu technologicznego w szwalni 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c d   

2 a b c d   

3 a b c d   

4 a b c d   

5 a b c d   

6 a b c d   

7 a b c d   

8 a b c d   

9 a b c d   

10 a b c d   

11 a b c d   

12 a b c d   

13 a b c d   

14 a b c d   

15 a b c d   

Razem:  

 

Z testu możesz uzyskać następujące oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

29

Test 2 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie procesu 
technologicznego w szwalni”. 

 
Test składa się z 15 zadań (wielokrotnego wyboru), z których 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 9, 10, 12,13,14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za każdą złą odpowiedź lub jej 
brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający– za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny– za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry– za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry– za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.b, 3.b, 4.c, 5.d, 6.c, 7.b, 8.a, 9.c, 10.c, 11.c, 12.a, 
13.c, 14.d, 15.b. 

 
 

Plan testu 2 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1. 

Określić metodę organizacji produkcji 
według kryterium: wyrób od początku do 
końca wykonuje jeden pracownik. 

A P  b 

2. Rozpoznać system organizacji produkcji. 

3. 

Wybrać system organizacji, w którym 
występują trudności  przeprowadzenia kontroli 
międzyoperacyjnej. 

B P b 

4. 

Wskazać system, w którym stosowane są 
zrzutniki, pochylnie, pojemniki do 
transportu międzyoperacyjnego. 

B P  c 

5. 

Rozróżnić poziomy w strukturze procesu 
technologicznego. 

B PP d 

6. 

Wskazać maszynę specjalną na której jest 
wykonywana  dziurka. 

B P  c 

7. 

Wybrać składnik dokumentacji techniczno-
technologicznej, w którym występuje część 
„Zestawienie konstrukcyjnych części 
wyrobu”. 

B P b 

8. Rozpoznać numery igły maszynowej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

30

9. 

Określić numer metryczny igły maszynowej 
mając daną średnicę części roboczej. 

C PP  c 

10. 

Określić rodzaj operacji, która wykonywana 
jest przy udziale maszyny i człowieka. 

C PP  c 

11. 

Rozróżnić mechanizm w maszynie 
zygzakowej, który powoduje odchylenie 
(ruch wahadłowy) igielnicy. 

B P  c 

12. 

Ustalić kolejność etapów wykonywania 
składników dokumentacji organizacyjno-
produkcyjnej. 

C PP  a 

13. Określić błędy konfekcyjne. 

PP 

14. Wybrać metodę potokową. B 

PP 

15. 

Rozpoznać zwijacze do obrębiania brzegów 
materiałów. 

C P b 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

31

Zestaw zadań testowych 
 
1. Wyrób odzieżowy od początku do końca wykonywany jest przez jednego pracownika 

w metodzie: 

a)  grupowej, 
b)  indywidualnej, 
c)  potokowej, 
d)  kombinowanej 

 
2. 

Co określa sposób urządzenia i zorganizowania przebiegu pracy oraz wykonywania 

czynności w szwalni? 

a)  metoda organizacji produkcji odzieży, 
b)  system organizacji produkcji odzieży, 
c)  typ produkcji odzieży, 
d)  seria produkcyjna odzieży. 

 
3. Trudności związane z wprowadzeniem kontroli międzyoperacyjnej występują w systemie: 

a)  synchro, 
b)  taśmowy, 
c)  potokowy z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi, 
d)  taśmowo-sekcyjny. 

 
4. Do transportu międzyoperacyjnego stosowanie pojemników, rzutników, pochylni jest tylko 

możliwe w systemie: 

a)  taśmowym, 
b)  taśmowo-sekcyjnym, 
c)  synchro, 
d)  potokowym z synchronizowanymi zespołami obróbkowymi. 

 
5. „Zszycie szwów bocznych w bluzce damskiej” jest to: 

a)  ruchy robocze, 
b)  ogniwo produkcyjne, 
c)  faza technologiczna, 
d)  zabieg technologiczny. 

 
6. Dziurkę w wyrobie odzieżowym wykonuje się na maszynie: 

a)  guzikarce, 
b)  fastrygówce, 
c)  dziurkarce, 
d)  podszywarce. 

 
7. „Zestawienie konstrukcyjnych części wyrobu” jest częścią wskazanego dokumentu  
dokumentacji-technologicznej: 

a)  opisu obróbki technologicznej, 
b)  wymaganiach technicznych, 
c)  tabeli wymiarów wyrobu gotowego, 
d)  opisu ogólnego wyrobu. 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

32

8. Do szycia maszynowego stosuje się igły o numerach metrycznych: 

a)  60–120, 
b)  20–40, 
c)  150–200, 
d)  1–20. 

 
9. Określ numer metryczny igły maszynowej, której średnica części roboczej d = 0,90mm. 

a)  900, 
b)  9, 
c)  90, 
d)  0,90. 

 
10. Operacja wykonywana na maszynie przy udziale pracownika to operacja: 

a)  maszynowa, 
b)  ręczna, 
c)  maszynowo-ręczna, 
d)  automatyczna. 

 
11.  Ruch igielnicy w maszynach zygzakowych podczas tworzenia ściegu zygzakowego 

powstaje dzięki mechanizmowi: 

a)  transportera, 
b)  chwytacza, 
c)  zygzaka, 
d)  podciągania nici. 

 
12. Po wykonaniu „Podziału procesu technologicznego i wyposażeniu stanowisk pracy” 

w dokumentacji organizacyjno-produkcyjnej należy sporządzić: 

a)  wykres równomiernego obciążenia stanowisk pracy, 
b)  plan rozmieszczenia stanowisk pracy, 
c)  kartę operacji, 
d)  chronologiczne zestawienia zabiegów. 

 
13. Krzywe stębnówki, nieprawidłowy ścieg w wyrobie gotowym to: 

a)  błędy konstrukcyjne, 
b)  błędy surowcowe, 
c)  błędy konfekcyjne, 
d)  błędy tkaninowe. 

 
14. Specjalizacja stanowisk pracy, duży podział pracy, rytmiczność pracy, przepływność 

produkcji to cechy charakterystyczne dla: 

 

a) metody zespołowej, 

 

b) metody grupowej, 

 

c) metody indywidualnej, 

 

d) metody potokowej. 

 
15. Obrębianie brzegów materiałów wykonuje się za pomocą: 

a) lamowniki, 

 b) 

zwijacze, 

 

c) linijki odległościowe, 

 

d) stopki z prowadnikiem taśmy ozdobnej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

33

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1. 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2. 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3. 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4. 

Test zawiera 15 zadań (wielokrotnego wyboru), z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 9, 10, 12, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Za każdą prawidłową 
odpowiedź otrzymasz 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak otrzymasz 0 punktów. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będzie miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko………………....................................................………………………………. 
 
 

Organizowanie procesu technologicznego w szwalni 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź Punkty 

1 a b c d   

2 a b c d   

3 a b c d   

4 a b c d   

5 a b c d   

6 a b c d   

7 a b c d   

8 a b c d   

9 a b c d   

10 a b c d   

11 a b c d   

12 a b c d   

13 a b c d   

14 a b c d   

15 a b c d   

Razem:  

 

Z testu możesz uzyskać następujące oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”   

35

7. LITERATURA 

 
1. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym, WSiP, Warszawa 1995 
2. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1996 
3.  Kazik R., Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998 
4. Krawiectwo. Technologia. WSiP Spółka Akcyjna, Warszaw 1999 (tłumaczenie – z jęz. 

niemieckiego - Samek P.) 

5.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1995 
6. Tymolewska B.: Maszynoznawstwo odzieżowe. Stowarzyszenie Oświatowców Polskich 

w Toruniu. Toruń 1996 

7. Woźniczka B.: Technologia wytwarzania odzieży, Stowarzyszenie Oświatowców Polskich 

w Toruniu. Toruń 1998 

8. Polskie Normy