background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Barbara RóŜańska 
 
 
 
 
 

Przygotowanie elementów do montaŜu cholewek 
311[25].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii  Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Bogusław Woźniak 
mgr inŜ. Katarzyna Stępniak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Barbara RóŜańska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z2.02, 

„Przygotowanie  elementów  do  montaŜu  cholewek”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Dwojenie i ścienianie elementów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Techniki wykończania brzegów, deseniowanie i zdobienie elementów 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Nakładanie podnosków, wzmocnień i międzypodszewek 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4. Sporządzanie instrukcji technologicznych i ocena przygotowania 

elementów cholewki do montaŜu 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ 

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi 

metodami nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, pokazu z objaśnieniem, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

311[25].Z2 

Technologia wytwarzania cholewek 

311[25].Z2.01 

Stosowanie technik łączenia  elementów 

obuwia 

311[25].Z2.03 

Dokumentowanie montaŜu 

i wykończenia cholewek 

311[25].Z2.02 

Przygotowanie elementów do 

montaŜu cholewek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować rozwój obuwia na przestrzeni wieków,  

 

rozróŜniać i charakteryzować obuwie pochodzące z róŜnych epok, 

 

określać funkcje róŜnych rodzajów obuwia, 

 

charakteryzować  techniki  wytwarzania  obuwia  stosowane  w  róŜnych  okresach 
historycznych, 

 

stosować terminologię dotyczącą części i elementów składowych obuwia, 

 

rozróŜniać i charakteryzować części i elementy składowe obuwia, 

 

sporządzać zestawienie części składowych dla róŜnych typów i rodzajów obuwia, 

 

stosować zasady oznaczania numeracji i tęgości elementów obuwia, 

 

charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze, 

 

określać  jakość  i  przydatność  materiałów  podstawowych  i  pomocniczych  na  podstawie 
dokumentacji  techniczno 

  technologicznej,  norm  przedmiotowych  i  warunków 

technicznych, 

 

dobierać materiały podstawowe i pomocnicze do typu i przeznaczenia obuwia, 

 

posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 

 

określać budowę maszyn i urządzeń obuwniczych, 

 

wycinać elementy cholewek z materiałów płaskich, 

 

dobierać,  uŜytkować  i  konserwować  maszyny  słuŜące  do  obróbki  wstępnej  
i przygotowania elementów cholewki do montaŜu, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska, 

 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować metody i techniki przygotowania elementów do montaŜu cholewek, 

 

ustalić zasady i techniki ścieniania na podstawie wykresu, 

 

ustalić zasady oraz techniki wzmacniania i usztywniania elementów cholewek, 

 

określić i zastosować właściwy sposób wykończenia brzegów cholewek, 

 

określić zasady deseniowania i zdobienia elementów cholewek, 

 

określić zasady oznaczania linii szycia, przygotować szablony, 

 

sporządzić  instrukcje  technologiczne  procesu  przygotowania  elementów  do  montaŜu 
cholewek, 

 

ocenić  proces  przygotowania  elementów  do  montaŜu  cholewek  według  kryteriów 
technologicznych i ekonomicznych, 

 

wykonać  czynności  i  operacje  technologiczne  procesu  przygotowania  elementów  do 
montaŜu cholewek 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: 

........................................................................... 

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania cholewek 311[25].Z2 

Jednostka modułowa:

  

Przygotowanie 

elementów 

do 

montaŜu 

cholewek 

311[25].Z2.02 

 Temat: Wykończanie brzegów elementów cholewek techniką lamowania i przeginania. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności lamowania i przeginania brzegów cholewek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy do lamowania i przeginania brzegów, 

 

zaprojektować technologię wykonania przedmiotowych operacji, 

 

dobrać maszyny, urządzenie i narzędzia, 

 

dobrać odzieŜ ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  i  podczas 
uŜytkowania maszyn, 

 

przygotować elementy do lamowania i przeginania, 

 

wyregulować i sprawdzić stan techniczny maszyn, 

 

wykonać lamowanie zwykłe, 

 

wykonać lamowanie francuskie, 

 

dokonać wykończenia brzegów przez przeginanie, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2–3 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

elementy cholewek i próbki skór do ćwiczeń, 

 

schematy ilustrujące technikę lamowania i przeginania, 

 

maszyna szyjąca jednoigłowa płaska, 

 

maszyna szyjąca typu „lamowacz”, 

 

nici, igły, klej kauczukowy, pędzel, 

 

noŜe szewskie, noŜyce, młotek szewski, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły i wybór lidera. 

5.

 

Wylosowanie  przez  lidera  zestawu  elementów  i  próbek  materiałów  do  lamowania 
i przeginania  brzegów.  Otrzymane  elementy  i  próbki  były  wcześniej  poddane  obróbce 
przez dwojenie i ścienianie. 

6.

 

Realizacja tematu: 

 

kaŜdy  zespół  dokonuje  oceny  i  kontroluje  jakość  otrzymanych  elementów  i  próbek  do 
ć

wiczeń, 

 

uczniowie  projektują  technologię  wykonania,  rysując  stosowne  schematy  połączenia 
elementów i opisując kolejność wykonywanych czynności, 

 

uczniowie  dokonują  oceny  zaprojektowanej  technologii  i  wprowadzają  ewentualne 
korekty, 

 

uczniowie przygotowują elementy do połączenia, 

 

uczniowie  posługując  się  maszynami  i  narzędziami  wykonują  lamowanie  zwykłe 
i francuskie oraz dokonują przeszycia brzegów elementów i ich przegięcia oraz zaklepują 
brzegi wykonanej konstrukcji przy uŜyciu młotka szewskiego. 

7.

 

Po  wykonaniu  zadań  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę  omawiając 
zasady lamowania zwykłego i francuskiego oraz technikę wykończania brzegów metodą 
przeginania  łączonych elementów. 

8.

 

Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanej pracy z zaprojektowaną technologią. 

9.

 

Uczniowie pozostałych zespołów oceniają jakość wykonanej pracy. 

10.

 

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa: 

Odszukaj  w  czasopismach  fachowych  informacje  dotyczące  techniki  wykończania 

brzegów  elementów  i  cholewki  przez  lamowanie  i  przeginanie.  Napisz  w  zeszycie 
przedmiotowym notatkę z przestudiowanej lektury. Wykorzystaj do tego celu takŜe Internet.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca: 

  ........................................................................... 

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25] 
Moduł:  

Technologia wytwarzania cholewek 311[25].Z2 

Jednostka modułowa:

  

Przygotowanie 

elementów 

do 

montaŜu 

cholewek 

311[25].Z2.02 

  Temat: Wykończanie brzegów elementów cholewek metodą duolastic.  

Cel ogólny:  kształtowanie umiejętności wykończanie brzegów elementów cholewek metodą 

duolastic. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko do wykonania czynności wykończalniczych, 

 

zaprojektować technologię wykończenia, 

 

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia, 

 

dobrać odzieŜ ochronną obowiązującą na stanowisku pracy, 

 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  na  stanowisku  i  podczas 
uŜytkowania maszyn, 

 

rozdwoić brzegi elementów do wykończania, 

 

wykonać zawijanie brzegów z obszywaniem, 

 

wykończyć brzegi poprzez wszycie paska profilowanego. 

 

Metody nauczania: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy cholewki i próbki skór do ćwiczeń, 

 

schematy ilustrujące róŜne techniki wykończania brzegów i stosowania metody duolastic, 

 

elementy i cholewki wykończone metodą duolastic, 

 

dwojarki z napędem rewersyjnym, 

 

ś

cieniarki, 

 

maszyny szyjące, nici, igły, 

 

noŜyce, noŜe szewskie, 

 

grubościomierz, 

 

paski profilowane do wykończania brzegów, zamki błyskawiczne, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4 osobowych. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 

 

Zadanie dla ucznia: 
 

Zaprojektuj i wykonaj róŜne rodzaje wykończenia brzegów elementów metodą duolastic. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

3.

 

Wyjaśnienie  uczniom  zasad  pracy  metodami  pokazu  z  objaśnieniem  i  ćwiczeń 
praktycznych. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
 

Praca metodami pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych. 

Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Na czym oparta jest metoda duolastic? 

2.

 

Co warunkuje zastosowanie metody duolastic? 

3.

 

Jakie rozwiązania konstrukcyjne moŜemy wykonać stosując metodę duolastic? 

4.

 

Jakie  operacje  technologiczne  naleŜy  wykonać  przy  stosowaniu  metody  duolastic  do 
róŜnych sposobów wykończania i rozwiązań konstrukcyjnych? 

5.

 

Jakie korzyści uzyskujemy przy stosowaniu metody duolastic? 

6.

 

W jakich sytuacjach nie moŜemy zastosować metody duolastic? 

7.

 

W jakich sytuacjach zaleca się stosowanie metody duolastic? 

Faza II. Planowanie 
1.

 

Jak naleŜy rysować schematy dokumentujące stosowanie metody duolastic? 

2.

 

Jak zaprojektować technologię wykończania w oparciu o wykonane schematy? 

3.

 

W jakich miejscach i na jaką szerokość i grubość rozdwoić brzegi elementów? 

4.

 

Jak  wykonać  operację  technologiczną  wykończania  brzegów  elementów  po  ich 
rozdwojeniu? 

Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach,  rysują  schematy  ilustrujące  konstrukcję  i  technikę 
wykończania. 

2.

 

Uczniowie  zastanawiają  się  nad  sposobem  wykonania  wykończenia  w  oparciu  
o narysowane schematy. 

3.

 

Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  narysowanych  schematów  oraz  tok 
rozumowania przy opracowywaniu technologii wykończania. 

Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie dokonują oględzin otrzymanych elementów i próbek skór, mierzą ich grubość. 

2.

 

KaŜdy  uczeń  wykonuje  jeden  z  zaprojektowanych  sposobów  wykończania  zgodnie 
z ustaloną wcześniej technologią. 

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  zespołach  poprawność  wykonanej  pracy  pod  względem 
zastosowanej techniki i jakości wykonania. 

2.

 

Uczniowie zapisują uwagi odnośnie sposobu i jakości wykonania pracy. 

3.

 

KaŜdy  uczeń  przedkłada  nauczycielowi  wykonaną  pracę  do  oceny  wraz  z  naniesionymi 
uwagami. 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Dwojenie i ścienianie elementów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj dwojenia próbek skór do grubości określonej przez nauczyciela. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

sprawdzić stan techniczny maszyny, 

3)

 

zmierzyć grubość próbek skór do dwojenia, 

4)

 

ustalić parametry  dwojenia i wyregulować (ustawić) maszynę do dwojenia na określoną 
grubość, 

5)

 

wykonać próbne dwojenie, 

6)

 

sprawdzić grubość dwojonego elementu, 

7)

 

w razie potrzeby skorygować ustawienie maszyny, 

8)

 

wykonać właściwe dwojenie, 

9)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

10)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki skóry o róŜnej grubości, 

 

grubościomierz do skór miękkich, 

 

dwojarka, 

 

przybory piśmiennicze (do zanotowania wyników pomiaru i oznaczenia próbek), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj ścieniania próbek skór do kształtu: 

 

skośnie ostrego, 

 

skośnie tępego, 

 

wklęsłego, 

według wskazówek nauczyciela dotyczących szerokości i grubości ścieniania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

sprawdzić stan techniczny maszyny, 

3)

 

zmierzyć grubość otrzymanych próbek skór , 

4)

 

ustalić  parametry  ścieniania  i  wyregulować  maszynę  na  ścienianie  skośne  ostre  według 
zadanych parametrów, 

5)

 

wykonać próbne ścienianie, 

6)

 

skontrolować  wymiary  ścieniania  i  dokonać  ewentualnej  korekty  w  ustawieniu  profilu 
ś

cieniania, 

7)

 

wykonać ścienianie, 

8)

 

powtórzyć czynności z pozycji 4, 5, 6, 7 dla ścieniania skośnego tępego i wklęsłego, 

9)

 

dokonać samooceny ćwiczenia, 

10)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki skóry o róŜnej grubości, 

 

grubościomierz do skór miękkich, 

 

linia z podziałką lub suwmiarką, 

 

ś

cieniarka, 

 

ś

rubokręty, 

 

klucze płaskie (według producenta maszyny), 

 

przybory piśmiennicze (do zanotowania pomiarów grubości próbek i ich oznaczenia), 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Korzystając  z  danych  zawartych  w  Poradniku  dla  ucznia  w  tabelach  1–4  dobierz 

parametry ścieniania dla elementów cholewki wskazanej przez nauczyciela. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zidentyfikować elementy i rozpoznać materiały z jakich zostały wykonane, 

2)

 

zmierzyć grubość otrzymanych elementów, 

3)

 

zapoznać  się  z  opisem  technologicznym  montaŜu  otrzymanych  elementów  w  gotową 
cholewkę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

4)

 

dobrać  parametry  ścieniania  w  oparciu  o  dane  zamieszczone  w  tabelach  1,  2,  3,  4 
w Poradniku dla ucznia oraz rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne cholewki, 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy cholewki, 

 

opis konstrukcyjno-technologiczny cholewki, 

 

grubościomierz, 

 

próbki lub katalogi materiałów obuwniczych z opisem (do identyfikacji), 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier formatu A4, 

 

tabele opisujące parametry techniczne ścieniania róŜnych rodzajów materiałów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Techniki  wykończenia  brzegów,  deseniowanie  i  zdobienie 

elementów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj wykończenia brzegów elementów (wyciętych przez siebie próbek w kształcie na 

przykład prostokąta o wymiarach 30x60 mm) poprzez: barwienie i opalanie. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

wykroić z otrzymanych odpadów skór 6 próbek o wymiarach 30 x 60 mm, 

3)

 

zabarwić  brzegi  3  próbek  według  zasad  opisanych  w  dziale  Materiał  nauczania  
w Poradniku dla ucznia, 

4)

 

ś

cienić próbki skór do opalania, 

5)

 

opalić brzegi próbek nad płomieniem palnika spirytusowego, 

6)

 

ocenić jakość dokonanej pracy, 

7)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół, 

 

odpady skór, 

 

szablony do wycięcia próbek, 

 

noŜe szewskie, noŜyczki, 

 

podkład do ręcznego wycinania elementów, 

 

wzorce pracy z brzegami barwionymi i opalanymi, 

 

lampka spirytusowa, denaturat, zapałki, 

 

grubościomierz, 

 

ś

cieniarka, 

 

farba do barwienia brzegów, gąbka do nanoszenia farby, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj  zdobienia  brzegów  elementu  naszywanego  przez  ząbkowanie,  perforację 

i obszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

wykroić z otrzymanych odpadów skór dwa paski o wymiarach 150 x 30 mm, 

3)

 

wyciąć  na  dłuŜszym  brzegu  jednej  próbki  ząbki  o  znormalizowanych  wymiarach  
w kształcie trójkąta równobocznego, 

4)

 

zabarwić ząbkowane brzegi elementu, 

5)

 

ś

cienić brzegi elementów według zasad szwu naszywanego, 

6)

 

wyciąć otwory na brzegu ząbkowanego elementu według własnej koncepcji, 

7)

 

naszyć  ząbkowany  element  na  drugi  element  jednym  rzędem  ściegów  po  linii 

ząbkowania, 

8)

 

wykonać dwa rzędy ściegów ozdobnych obok wykonanych otworów, 

9)

 

ocenić wykonaną pracę, 

10)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół do wykonania ćwiczenia, 

 

odpady skór, 

 

szablony o wymiarach 150 x 30 mm, 

 

nóŜ szewski, noŜyczki, 

 

dermatograf do oznaczania próbki według szablonu, 

 

podkład do ręcznego wycinania elementów, 

 

farba i gąbka do barwienia ząbkowanego brzegu, 

 

ś

cieniarka, 

 

grubościomierz, 

 

dziurkacz o róŜnych kształtach i wymiarach, 

 

maszyna płaska jednoigłowa, 

 

nici do szycia maszynowego, igły o róŜnych profilach ostrza i grubości trzonu, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj  zawinięcia  brzegów  elementu  wskazanego  przez  nauczyciela  bez  uŜycia 

maszyny. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać pomiaru grubości otrzymanych elementów, 

3)

 

określić szerokość i grubość ścieniania, 

4)

 

sprawdzić stan techniczny ścieniarki, 

5)

 

ustawić mechanizmy ścieniarki według ustalonych parametrów ścieniania, 

6)

 

dokonać ścieniania kontrolnego na odpadach skóry, z której wycięto element, 

7)

 

zmierzyć  szerokość  i  grubość  ścienionego  brzegu  i  dokonać  ewentualnej  korekty 
w ustawieniu maszyny, 

8)

 

wykonać ścienianie właściwe, 

9)

 

nanieść klej na zawijany brzeg elementu i nałoŜyć tasiemkę wzmacniającą, 

10)

 

zawinąć i zaklepać brzeg elementu, 

11)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

12)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

grubościomierz do skór miękkich, 

 

stół i stanowisko do nanoszenia kleju, 

 

podkład do ręcznego wycinania elementów, suwmiarka do pomiaru szerokości ścieniania, 

 

ś

cieniarka, 

 

odpady skór powstałe przy wycinaniu elementów, 

 

noŜyczki, nóŜ szewski, 

 

pędzel i klej do zawijania, 

 

tasiemka wzmacniająca zawinięty brzeg elementu, 

 

młoteczek z nakłuwakiem do ręcznego zawijania elementów, 

 

płytka marmurowa do zawijania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wykonaj schematy i opisz technologię wykończenia brzegów elementów poprzez: 

 

wypustkowanie,  

 

lamowanie zwykłe i francuskie, 

 

przeginanie brzegów łączonych elementów, 

 

stosowanie metody duolastic. 

 
Wskazówki do realizacji 
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać szkice schematów wykończania brzegów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

2)

 

opisać technikę wykończania brzegów według naszkicowanych schematów, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory piśmiennicze, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

obuwie lub elementy cholewek, których brzegi wykończono róŜnymi technikami, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Zaproponuj i wykonaj zdobienie przyszew lub obłoŜyn techniką przeplatania, plisowania 

i naszywania elementów. 
 
Wskazówki do realizacji 
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zaproponować  sposób  zdobienia  i  wykonać  stosowną  dokumentację  (szkice,  rysunki, 
schematy, wymiary, szablony), 

3)

 

opracować technologię wykonania zdobień, 

4)

 

wykroić  zdobione  i  zdobnicze  elementy;  poddać  je  stosownej  obróbce  (barwienie, 
ś

cienianie, nacinanie i inne), 

5)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory piśmiennicze, dermatografy, 

 

papier formatu A4, 

 

stół, 

 

róŜnokolorowe odpady skór miękkich, 

 

grubościomierz, 

 

suwmiarka, 

 

noŜe szewskie, noŜyczki, młotki, 

 

szablony do wycinania próbek, 

 

lampka spirytusowa, denaturat, zapałki, 

 

ś

cieniarka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

dwojarka z moŜliwością ścieniania, 

 

farba do barwienia brzegów, gąbka do nanoszenia farby, 

 

dziurkacze o róŜnych kształtach i wymiarach, 

 

maszyna płaska jednoigłowa i słupkowa jednoigłowa, 

 

nici i igły do szycia maszynowego,  

 

pędzle i kleje, 

 

naczynia na klej, 

 

młoteczki z nakłuwakami do ręcznego zawijania brzegów i plisowania elementów, 

 

płyta marmurowa, 

 

podkład do rozkroju ręcznego, 

 

obuwie i elementy cholewek zdobione róŜnymi technikami, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.3. Nakładanie podnosków, wzmocnień i międzypodszewek 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dokonaj wklejenia podnoska termoplastycznego na przyszwę przy uŜyciu Ŝelazka. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Uczniowie  powinni 
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

wyregulować  temperaturę  Ŝelazka  w  korelacji  z  rodzajem  materiału  podnoskowego 
poprzez próbę naklejania wstępnego, 

3)

 

wkleić podnosek poprzez prasowanie nagrzanym Ŝelazkiem, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stół do naklejania podnosków, 

 

termoplastyczne materiały podnoskowe, 

 

wycięte podnoski z materiałów termoplastycznych, 

 

przyszwy ze skóry, 

 

odpady skóry do próbnego naklejania podnosków, 

 

Ŝ

elazko krawieckie z regulacją temperatury, 

 

płótno lniane lub bawełniane stosowane jako podkładka przy prasowaniu podnosków, 

 

nóŜ szewski, noŜyczki do wycinania próbek kontrolnych, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Na planszach wykreślone są obłoŜyny cholewek skórzanych z naklejonymi podkrąŜkami, 

oznacz na wykresach odległości w jakich naleŜy naklejać podkrąŜki od brzegów obłoŜyn. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  wykreślone  na  planszach  schematy  ilustrujące  miejsca  naklejania 
podkrąŜków na obłoŜyny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

2)

 

oznaczyć  odległości  w  jakich  naleŜy  naklejać  podkrąŜki  od  brzegów  obłoŜyn  
w zaleŜności od kształtu obłoŜyny, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze ilustrujące róŜne rodzaje obłoŜyn  z naklejonymi podkrąŜkami, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zilustruj  na  planszach  z  wykreślonymi  konturami  obłoŜyn  technikę  nakładania 

międzypodszewek  w  zaleŜności  od  rodzaju  wykończenia  brzegów  (brzegi  zawijane  i 
lamowane). 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować otrzymane plansze, 

2)

 

wykreślić na planszy kontury naklejanych międzypodszewek, 

3)

 

oznaczyć  odległości  naklejania  międzypodszewek  od  brzegów  obłoŜyn  wykończonych 
przez lamowanie i zawijanie, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

plansze  z  wykreślonymi  konturami  obłoŜyn,  których  brzegi  będą  wykończone  przez 
zawijanie i lamowanie, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.4.  Sporządzanie instrukcji technologicznych i ocena 

przygotowania elementów cholewki do montaŜu 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dysponując zbiorem elementów i półproduktów cholewek, które poddane były procesom 

przygotowawczym (wymień jakim) dokonaj oceny ich jakości i wskaŜ zauwaŜone błędy. 

 

Wskazówki do realizacji 
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować otrzymany zbiór elementów i półproduktów, 

2)

 

określić nazwą wykonane czynności związane z przygotowaniem elementów do montaŜu 
cholewek, 

3)

 

dokonać oceny jakości otrzymanego zbioru elementów i półproduktów, 

4)

 

wskazać  i  opisać  zauwaŜone  błędy  i  wady  popełnione  w  procesach  przygotowania 
elementów do montaŜu cholewek, 

5)

 

dokonać samooceny pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zbiór  elementów  i  półproduktów  poddanych  wstępnym  procesom  obróbczym  przed  ich 
montaŜem w gotową cholewkę, 

 

instrukcje czynnościowe w szwalni przygotowawczej, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

dokumentacja techniczno-technologiczna procesów wytwarzania cholewek, 

 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj 

instrukcję 

technologiczną 

do 

wykonania 

czynności 

związanej  

z  przygotowaniem  elementów  do  montaŜu  cholewek  według  wskazań  nauczyciela.  
W  instrukcji  powinieneś  uwzględnić  opisy  dotyczące:  wyposaŜenia  stanowiska  pracy, 
parametrów  i  warunków  technicznych  wykonywanych  czynności,  obsługi  maszyn, 
technologii  wykonania  czynności  oraz  zasad  regulacji  i  konserwacji  stosowanych  maszyn, 
urządzeń i narzędzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  przykładami  instrukcji  czynnościowych  zawartymi  w  rozdziale  4.4.1 
Poradnika dla ucznia, 

2)

 

dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia, 

3)

 

określić parametry techniczne obróbki i warunki techniczne, 

4)

 

zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy, 

5)

 

uściślić warunki eksploatacyjne maszyn i urządzeń, 

6)

 

opisać technologię wykonania czynności, 

7)

 

wskazać zasady regulacji i konserwacji maszyn i urządzeń, 

8)

 

przygotować  kompleksowo  instrukcję  technologiczną  do  wykonania  czynności  
i  warunków  wskazanych  przez  nauczyciela,  według  zasad  zawartych  w  rozdziale  4.4.1 
Poradnika dla ucznia, 

9)

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

10)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna dla róŜnych typów cholewek, 

 

prospekty maszyn i urządzeń, 

 

instrukcje czynnościowe dla róŜnych typów cholewek, 

 

wzorce pracy, 

 

przybory piśmiennicze, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie elementów do 
montaŜu cholewek” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b,  2.  a, 3.  a, 4.  c, 5. d,  6.  b,  7. b, 8.  c, 9.  c, 10.  a, 11.  b, 

12. a, 13. c, 14. d, 15. c, 16. d, 17. b, 18. d, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić nazwą podstawowe procesy 
technologiczne w fazie przygotowania elementów 
do montaŜu cholewek 

2. 

Określić rodzaj maszyny do dwojenia elementów 

3. 

Sformułować cel ścieniania elementów 

4. 

Zidentyfikować technikę wykończania brzegów   
zilustrowaną schematycznie na rysunkach 

5. 

RozróŜnić kształty ostrzy noŜy do dwojarek 

6. 

Rozpoznać rodzaje ścieniania elementów na 
podstawie schematów zamieszczonych na 
rysunkach 

7. 

Nazwać rodzaj ścieniania stosowany w elemencie 
naszywanym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

8. 

Określić rodzaj ścieniania elementu z brzegiem 
zawijanym 

9. 

RozróŜnić rodzaje lamowania brzegów 
elementów i cholewek 

10. 

Określić parametry ścieniania 

11. 

Opisać technikę wykończania brzegów metodą 
duolastic 

12. 

Opisać szczegóły nakładania podnosków  
z materiałów termoplastycznych 

13. 

Wskazać rodzaj klejów stosowanych do zawijania 
brzegów elementów w nowoczesnych 
zawijarkach 

14. 

Określić błędy popełniane w procesie ścieniania 
elementów 

15. 

Zaprojektować parametry ścieniania wklęsłego 
w zaleŜności od grubości skóry 

PP 

16. 

Przeanalizować proces wykończania brzegów 
według schematu zamieszczonego na rysunku 

PP 

17. 

Przeanalizować sposób wykonania operacji 
technologicznej według schematu 
zamieszczonego na rysunku 

PP 

18. 

Porównać zasady naklejania międzypodszewek 
na przyszwy cholewek derbowych i okładowych 

PP 

19. 

Uzasadnić celowość stosowania 
międzypodszewek 

PP 

20. 

Zastosować zasady sporządzania instrukcji 
czynnościowych 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części.  Zadania  1–14  są  z  poziomu  podstawowego,  natomiast  
zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyŜ 
są one na poziomie wyŜszym niŜ pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Do  podstawowych  procesów  związanych  z  przygotowaniem  elementów  do  montaŜu 
cholewek zaliczamy 
a)

 

nawilŜanie, parowanie, stemplownie, sklejanie. 

b)

 

dwojenie  i  ścienianie,  wykończanie  brzegów,  deseniowanie  i  zdobienie,  nakładanie 
podnosków, miedzypodszewek i wzmocnień. 

c)

 

wklejanie podnosków, wkładanie zakładek, sklejanie, parowanie elementów. 

d)

 

wklejanie wypełnień, retuszowanie, krąŜkowanie, odcinanie nitek. 

 
2.

 

Maszyny stosowane do podziału elementów w płaszczyźnie równoległej do ich powierzchni 
to 
a)

 

dwojarki. 

b)

 

krajarki. 

c)

 

ś

cieniarki. 

d)

 

frezarki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

3.

 

Ś

cienianie brzegów elementów ma na celu 

a)

 

zniwelowanie  zgrubień  w  miejscu  łączenia,  ułatwienie  szycia,  poprawę  estetyki 
wyrobu. 

b)

 

poprawę estetyki szwu, zmniejszenie grubości materiału. 

c)

 

ułatwienie procesu szycia, zmniejszenie masy obuwia. 

d)

 

zniwelowanie  zgrubień,  ułatwienie  procesu  ćwiekowania,  zmniejszenie  masy 
wyrobu. 

 
4.

 

Na rysunku zilustrowano wykończenie brzegów techniką 
a)

 

lamowania. 

b)

 

perforowania. 

c)

 

ząbkowania z perforacją i obszyciem. 

d)

 

wypustkowania z perforacją bez obszycia. 

 
5.

 

Ostrza noŜy do dwojarek mogą być 
a)

 

ostrzone tylko jednostronnie z powierzchnią wklęsłą. 

b)

 

ostrzone tylko dwustronnie z powierzchnią wklęsłą. 

c)

 

ostrzone jednostronnie tylko z powierzchnią prostą. 

d)

 

jednostronnie i dwustronnie ostrzone z powierzchnią prostą i wklęsłą. 

 

6.

 

Na  zamieszczonym  obok  rysunku  zilustrowano  schematycznie  ścienianie  według 
kolejności (a, b, c) 
a)

 

skośne tępe, wklęsłe, ostre. 

b)

 

skośne ostre, skośne tępe, wklęsłe. 

c)

 

wklęsłe, skośne, tępe. 

d)

 

skośne, wklęsłe, skośne ostre. 

 
7.

 

Brzeg elementu, który jest naszyty na brzeg drugiego elementu naleŜy ścieniać  
a)

 

skośnie ostro. 

b)

 

skośnie tępo. 

c)

 

poprzez stępienie krawędzi. 

d)

 

wklęsło. 

 
8.

 

Brzegi elementów zawijanych są ścieniane 
a)

 

skośnie ostro. 

b)

 

skośnie tępo. 

c)

 

wklęsło. 

d)

 

poprzez stępienie krawędzi. 

 
9.

 

W procesie wykończania brzegów elementów i cholewek stosuje się technikę lamowania 
a)

 

zwykłego. 

b)

 

przeginanego. 

c)

 

zwykłego i francuskiego. 

d)

 

francuskiego. 

 

10.

 

Do podstawowych parametrów ścieniania zaliczamy 
a)

 

szerokość i grubość ścieniania. 

b)

 

szerokość ścieniania i grubość materiału. 

c)

 

rodzaj ścienianego elementu i prędkość obrotową noŜa. 

d)

 

profil ścienianego brzegu i siłę nacisku dźwigni dociskowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

11.

 

Wykończenie brzegów metodą duolastic oparte jest na  
a)

 

zgrzewaniu prądami wielkiej częstotliwości. 

b)

 

rozdwajaniu  brzegów  elementów  i  wykonywaniu  typowych  operacji  dla  cholewek 
z podszewką. 

c)

 

zgrzewaniu przy uŜyciu ultradźwięków. 

d)

 

podwójnym obszywaniu. 

 
12.

 

Podnoski z materiałów termoplastycznych nakłada się na przyszwy techniką 
a)

 

prasowania termicznego lub wtapiania (nalewania). 

b)

 

klejenia klejami neoprenowymi. 

c)

 

wszywania. 

d)

 

zgrzewania. 

 
13.

 

W nowoczesnych zawijarkach brzegów stosujemy kleje 
a)

 

topliwe w postaci granulek. 

b)

 

neoprenowe. 

c)

 

topliwe w postaci Ŝyłki. 

d)

 

poliuretanowe. 

 
14.

 

Błędy popełniane w procesie ścieniania elementów dotyczą przede wszystkim 
a)

 

niewłaściwej szerokości ścieniania. 

b)

 

niewłaściwej grubości ścieniania. 

c)

 

niewłaściwego doboru noŜa i poszarpanych brzegów ścienianego elementu. 

d)

 

niewłaściwej grubości i szerokości ścieniania. 

 
15.

 

Szerokość  i  grubość  ścieniania  wklęsłego  elementów  cholewki  przeznaczonych  do 
naszywania  ze  skóry  bydlęcej  o  grubości  1,9–2,5  mm  z  brzegiem  zawijanym  wynoszą 
w kolejności  
a)

 

3,5–4,0 mm i 0,4–0,7 mm. 

b)

 

10–12 mm i 0,4–0,5 mm. 

c)

 

7,5–9,0 mm i 0,4 mm. 

d)

 

3,5–4,0 mm i 0,8–1,0 mm 

 
16.

 

Schemat zilustrowany na rysunku oznacza 
a)

 

ś

cienianie pod przeginanie brzegów. 

b)

 

ś

cienianie wklęsłe. 

c)

 

dwojenie elementów. 

d)

 

opalanie brzegów. 

 

17.

 

Schemat zamieszczony na rysunku oznacza 
a)

 

przeginanie elementów. 

b)

 

lamowanie francuskie. 

c)

 

naszywanie elementów. 

d)

 

lamowanie zwykłe. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

18.

 

RóŜnice  w  naklejaniu  międzypodszewek  na  przyszwy  typu  derbowego  i  okładowego 
polegają  na  tym,  Ŝe  w  przypadku  cholewki  derbowej  skrzydełka  międzypodszewki  są 
cofnięte  w stosunku  do  przyszwy  o  2  mm,  natomiast  cholewki  okładowej  skrzydełka 
międzypodszewki przyszwy są wysunięte poza brzegi przyszwy na odległość 
a)

 

2 mm. 

b)

 

3 mm. 

c)

 

4 mm. 

d)

 

5 mm. 

 
19.

 

Stosowanie  międzypodszewek  w  cholewkach  skórzanych  nie  ma  charakteru 
obligatoryjnego, ale jest zalecane ze względu na 
a)

 

ocieplenie cholewki. 

b)

 

usztywnienie cholewki. 

c)

 

lepsze wykorzystanie skór w procesie rozkroju. 

d)

 

przedłuŜenie Ŝywotności obuwia. 

 
20.

 

Do czołowych opisów zawartych w instrukcjach czynnościowych zaliczamy 
a)

 

wyposaŜenie stanowiska pracy, warunki techniczne, technologię wykonania. 

b)

 

zasady konserwacji maszyn, opis technologiczny, projekt konstrukcyjny wyrobu. 

c)

 

znakowanie elementów, rysunki złoŜeniowe, gabaryty maszyny. 

d)

 

rozmieszczenie stanowisk pracy, instrukcję obsługi maszyny, schemat organizacji 
oddziału produkcyjnego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Przygotowanie elementów do montaŜu cholewek 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 
 

Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  do  jednostki 

modułowej 

„Przygotowanie elementów do montaŜu cholewek” 311[25].Z2.02 

 

Treść zadania 

 

Przeprowadź  operację  ścieniania  brzegów  elementów.  WskaŜ  maszynę,  urządzenia 

i narzędzia  pomocnicze  przy  uŜyciu  jakich  wykonasz  zadanie.  Dokonaj  oględzin 
i scharakteryzuj elementy przed i po ścienianiu. Dobierz odzieŜ ochronną obowiązującą przy 
wykonywaniu  zadania.  Rodzaj  ścienianych  elementów  i  czas  na  wykonanie  zadania  określi 
nauczyciel  w zaleŜności  od  wyposaŜenia  technicznego  warsztatów  szkolnych  lub  zakładu 
produkcyjnego. 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności 
w zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  naleŜy  stworzyć  moŜliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  maszyn  lub 
urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji  maszyn  oraz 
wykazania  się  umiejętnością  wykonania  ścieniania  brzegów  elementów  cholewki.  Jest  to 
jednocześnie  moŜliwość  samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych 
umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. Zadaniem nauczyciela jest 
stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami 
technologicznymi i w określonym czasie. 
 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

-

 

stanowisko  pracy  z  maszyną  (ścieniarką  lub  dwojarką)  z  niezbędnymi  urządzeniami 
i narzędziami  (grubościomierz,  negatywy  ścienianych  elementów,  klucze,  śrubokręt, 
noŜyczki, suwmiarkę itp.), 

-

 

elementy  do  ścieniania  i  odpady  skór,  z  których  były  wykrojone  (do  ścieniania 
kontrolnego), 

-

 

instrukcję obsługi maszyny i instrukcję technologiczną, wzorce pracy. 

 
Nauczyciel powinien: 

-

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

-

 

przygotować elementy do ścieniania i odpady skór do wykonania prób ścieniania, 

-

 

przypomnieć uczniom zasady uŜytkowania maszyny i przepisy bezpieczeństwa i higieny 
pracy oraz nakazać ich przestrzeganie, 

-

 

skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego, 

-

 

przydzielić uczniom elementy do ścieniania, 

-

 

określić czas na wykonanie zadania, 

-

 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów, 

-

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

-

 

dobierz i załóŜ odzieŜ ochronną, 

-

 

obejrzyj i scharakteryzuj przydzielone do ścieniania elementy, 

-

 

wskaŜ maszynę, urządzenia i narzędzia przy uŜyciu których będą ścieniane elementy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

-

 

przygotouj  stanowisko  pracy  pod  względem  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
uporządkowania  stanowiska  pracy  i  łatwego  dostępu  do  ścienianych  elementów, 
wyposaŜenia stanowiska w niezbędne urządzenia i narzędzia, 

-

 

skontroluj grubość ścienianych elementów, 

-

 

ustal  parametry  ścieniania  i  wyregulować  maszynę  do  ścieniania  brzegów  zgodnie 
z ustalonymi parametrami technicznymi, 

-

 

wykonaj ścienianie próbne, skontrolować szerokość i grubość ścieniania, 

-

 

skontroluj parametry ścieniania i dokonać ewentualnej korekty ustawień, 

-

 

wykonaj ścienianie właściwe, 

-

 

dokonaj samooceny wykonanej pracy, 

-

 

przedstaw wykonane ćwiczenie do oceny nauczycielowi. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej. 

 

2. 

Sposób 

oględzin 

charakterystyka 

otrzymanych 

elementów do ścieniania. 

10 

 

3. 

Zaplanowanie kolejnych czynności. 

10 

 

4. 

Dobranie maszyny. 

10 

 

5. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

czystość i porządek miejsca pracy, 

 

zabezpieczenie pod względem BHP, 

 

przygotowanie  maszyny  oraz  potrzebnych  urządzeń 

i narzędzi pomocniczych. 

10 

 

6. 

Wykonywanie zadania: 

-

 

pomiar grubości ścienianych elementów, 

-

 

ustalenie parametrów ścieniania, 

-

 

regulacja maszyny przed ścienianiem, 

-

 

ś

cienianie kontrolne, 

-

 

pomiar 

grubości 

szerokości 

ś

cieniania 

oraz 

ewentualne korekty w ustawieniu maszyny, 

-

 

ś

cienianie właściwe, 

-

 

ostrzenie noŜa (dwojarki, ścieniarki), 

-

 

złoŜenie elementów po ścienianiu, 

-

 

uporządkowanie stanowiska pracy po ścienianiu. 

40 

 

7. 

Wykonanie  oględzin  i  ocena  organoleptyczna  wykonania 
pracy. 

 

8. 

Kontrola szerokości i grubości ścieniania. 

 

9. 

Zaprezentowanie wykonania zadania. 

 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

50 

dostateczny  

75 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA 
 

1.

 

Borzeszkowski  A.,  Borzeszkowski  W.,  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  I. 
WSiP, Warszawa 1979 

2.

 

Christ J.W.: Obuwnictwo. WSiP, Warszawa 1986 

3.

 

Grabkowski  M.:  Obuwnictwo.  Podręcznik  dla  zasadniczej  szkoły  zawodowej.  WSiP, 
Warszawa 1992 

4.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  I.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

5.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  II.  Politechnika  Radomska,  Radom 
2000 

6.

 

Grabkowski  M.:  Technologia  obuwia.  Ćwiczenia  laboratoryjne.  WyŜsza  Szkoła 
InŜynierska w Radomiu, Radom 1982 

7.

 

Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1990 

8.

 

Zasady prawidłowej konstrukcji kopyt i obuwia. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1976 

 
Czasopisma fachowe 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące) 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000