background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Tomasz Kędziora 

 

 
 
 

UŜytkowanie sprzętu rolniczego  
321[04].Z1.02 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. BoŜena Stępień 
mgr inŜ. Mirosław Worobik 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
Opracowanie  zawiera  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z1.02, 

„UŜytkowanie sprz

 

ę

tu rolniczego”,

 

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 

technik pszczelarz.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  uŜytkowania  maszyn 

i narzędzi rolniczych 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Mechanizacja  prac  oraz  podstawy  eksploatacji  maszyn  do  produkcji 

roślinnej 

 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Agregatowanie  maszyn  do  produkcji  roślinnej  oraz  pojazdy  stosowane 

w rolnictwie 

 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

29 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 
 

 

Poradnik ten będzie Ci pomocny w przyswajaniu wiedzy z zakresu uŜytkowania sprzętu 

rolniczego. 

W poradniku znamieszczono: 

− 

wymagania wstępne – czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które powinieneś 
mieć  juŜ  opanowane,  aby  bez  problemów  przystąpić  do  realizacji  tej  jednostki 
modułowej,  

− 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie ukształtujesz podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał nauczania – wiadomości teoretyczne niezbędne do osiągnięcia załoŜonych celów 
kształcenia i opanowania umiejętności zawartych w jednostce modułowej, 

− 

zestaw pytań, abyś mógł sprawdzić, czy juŜ opanowałeś określone treści, 

− 

ć

wiczenia,  które  pomogą  Ci  zweryfikować  wiadomości  teoretyczne  oraz  ukształtować 

umiejętności praktyczne, 

− 

sprawdzian postępów, 

− 

sprawdzian  osiągnięć,  przykładowy  zestaw  zadań.  Zaliczenie  testu  potwierdzi 
opanowanie materiału całej jednostki modułowej, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z1 

Produkcja roślinna 

 321[04].Z1.01 

Planowanie zmianowania 

roślin i płodozmianów

 

321[04].Z1.04 

Organizacja produkcji roślinnej 

321[04].Z1.02 

UŜytkowanie sprzętu  

rolniczego

  

321[04].Z1.03 

Wykonywanie zabiegów agrotechnicznych

 

 

321[04].Z1.05 

Określanie zasobów bazy poŜytkowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować jednostki układu SI, 

− 

przeliczać jednostki, 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu statyki, dynamiki i kinematyki, takimi 
jak: masa, siła, prędkość, energia, 

− 

korzystać z nowoczesnych źródeł informacji dotyczących technologii produkcji roślin, 

− 

uŜytkować komputer, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  bezpieczeństwa  zdrowotnego 
Ŝ

ywności, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska, 

− 

rozpoznać rośliny uprawne w róŜnych fazach rozwojowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

dobrać maszyny i narzędzia do uprawy roli, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  uŜytkowania  maszyn 
rolniczych i narzędzi, 

− 

zastosować  zasady  obsługi  i  regulacji  rozsiewaczy  do  nawozów  mineralnych  
i roztrząsaczy obornika, 

− 

zastosować zasady obsługi siewników oraz sadzarek do ziemniaków, 

− 

określić potrzebę ochrony roślin uprawnych, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn do siewu, sadzenia i ochrony roślin, 

− 

dobrać technikę zbioru zboŜa i sposobu zagospodarowania słomy, 

− 

rozróŜnić podstawowe zespoły pojazdów i ich funkcje, 

− 

sprawdzić instalację elektryczną pojazdu i przyczepy, 

− 

zastosować zasady agregatownia maszyn do produkcji roślinnej, 

− 

przygotować do pracy, obsłuŜyć i dokonać konserwacji podstawowych maszyn i 
urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie sprzętu rolniczego 321[04].Z1.02 

Temat:  Narzędzi i maszyny do uprawy roli. 

Cel ogólny: Charakteryzować narzędzia i maszyny do uprawy roli. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:  

− 

wymienić rodzaje pługów, 

− 

znać budowę pługa, 

− 

obsługiwać pług. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie pracują w grupach 2

4-osobowych. 

 

Środki dydaktyczne

− 

plansze i foliogramy przedstawiające podział pługów, 

− 

film dydaktyczny dotyczący wykonywania orki, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

pług lemieszowy i talerzowy, 

− 

magnetowid, DVD, komputer z projektorem multimedialnym. 

 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna: 

− 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości 
uczniów do zajęć, 

− 

podanie tematu zajęć, 

− 

podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym rodzajów orki, 

− 

podział grupy uczniów na zespoły 2–4-osobowe. 

2.  Faza właściwa: 

− 

wykład  nauczyciela  z  elementami  pogadanki  na  temat  terminu  i  sposobu, 
wykonywania róŜnego rodzaju orek, 

− 

wspólne  omawianie  w  trakcje  oglądania  filmu,  poszczególnych  czynności 
wykonywanych podczas regulacji pługa lemieszowego i talerzowego,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

− 

prezentacja plansz i foliogramów przedstawiających róŜne typy pługów. 

3.  Realizacja ćwiczenia – Temat: Wykonaj orkę siewną i podorywkę. 

Praca w grupach 2–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  przydzielonego  zadania,  dobierają  środki  ochrony 
osobistej,  

− 

wyjście grup do parku maszynowego gospodarstwa szkolnego,  

− 

nauczyciel dokonuje pokaz z instruktaŜem z jednoczesnym objaśnianiem wszystkich 
elementów wykonywanego zadania, 

− 

uczniowie przystępują do wykonania zadania, 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują zasady BHP. 

 
Praca indywidualna: 

− 

uczniowie indywidualnie dokonują zespolenia ciągnika z pługiem, 

− 

po wykonaniu próby orki dokonują wyregulowania pługa. 

 

Zakończenie zajęć: 

− 

uczniowie omawiają problemy, jakie napotkali podczas łączenia ciągnika z pługiem, 

− 

dyskutują na forum klasy o czynnościach, które musieli wykonać w celu wyregulowania 
głębokości pracy pługa 

− 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy  

 
Praca domowa 
Stwórz  prezentację  multimedialną  przedstawiającą  narzędzia  i  maszyny  do  uprawy  roli. 
Minimum 10 slajdów. Swoją pracę zapisz na płycie CD. 
 
Ewaluacja osiągnięć ucznia 

− 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie kaŜdego ucznia, na bieŜąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  takŜe  aktywność  i  zaangaŜowanie 
ucznia w wykonywane prace. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie sprzętu rolniczego 321[04].Z1.02 

Temat:  Narzędzia i maszyny do uprawy uzupełniającej. 

Cel ogólny: Charakteryzować narzędzia i maszyny do uprawy roli. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:  

− 

wymieniać narzędzia i maszyny do uprawy roli, 

− 

rozróŜniać rodzaje bron, 

− 

opisywać budowę bron, 

− 

przygotowywać brony do pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie podczas zajęć w pasiece pracują w grupach 2

4-osobowych. 

 

Środki dydaktyczne

− 

plansze i foliogramy przedstawiające podział bron, 

− 

film dydaktyczny dotyczący wykonywania bronowania, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

brona zębowa, brona spręŜynowa, brona aktywna, brona talerzowa, 

− 

magnetowid, DVD, komputer z projektorem multimedialnym. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna: 

− 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości 
uczniów do zajęć, 

− 

podanie tematu zajęć. 

2.  Faza właściwa: 

− 

wykład  nauczyciela  z  elementami  pogadanki  na  temat  typów  bron  i  ich 
zastosowaniem w procesie uprawy roli, 

− 

szczegółowe omówienie poszczególnych rodzajów bron, 

− 

prezentacja plansz i foliogramów przedstawiających podział bron. 

3.  Realizacja ćwiczenia – Temat: Wykonaj bronowanie posiewne. 

Praca w grupach 2–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

− 

uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  przydzielonego  zadania,  dobierają  środki  ochrony 
osobistej, 

− 

wyjście grup do parku maszynowego gospodarstwa szkolnego,  

− 

nauczyciel dokonuje pokaz z instruktaŜem z jednoczesnym objaśnianiem wszystkich 
elementów wykonywanego zadania, 

− 

uczniowie przystępują do wykonania zadania 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują zasady bhp. 

 

Praca indywidualna: 

− 

uczniowie indywidualnie dokonują zespolenia ciągnika z broną lekką, 

− 

wykonują bronowanie określonej powierzchni roli 

 

Zakończenie zajęć 

− 

uczniowie omawiają problemy jakie napotkali podczas łączenia ciągnika z bronami, 

− 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

 
Praca domowa 
Stwórz  prezentację  multimedialną  przedstawiającą  narzędzia  i  maszyny  do  uprawy 
uzupełniającej. Minimum 10 slajdów. Swoją pracę zapisz na płycie CD. 
 
Ewaluacja osiągnięć ucznia 

− 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie kaŜdego ucznia, na bieŜąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  takŜe  aktywność  i  zaangaŜowanie 
ucznia w wykonywane prace. 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas uŜytkowania 

maszyn i narzędzi rolniczych

 

 
5.1.1. Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Dobieranie środków do mycia i konserwacji elementów maszyn i urządzeń rolniczych. 

Wykonaj  mycie  maszyn  i  urządzeń  rolniczych  w  parku  maszynowym  szkolnego 

gospodarstwa rolnego. 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas 
uŜytkowania maszyn rolniczych i narzędzi”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zapoznać  się  z  zaleceniami  producentów  sprzętu  rolniczego  co  do  mycia  poszczególnych 

maszyn i urządzeń rolniczych, 

3)  pobrać od kierownika gospodarstwa środki do mycia maszyn i urządzeń rolniczych, 
4)  wykonać mycie maszyn i urządzeń rolniczych, 
5)  zaprezentować i omówić wykonaną pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

ś

rodki do mycia maszyn i urządzeń rolniczych, 

− 

instrukcje obsługi i zalecenia producentów maszyn i urządzeń rolniczych co do mycia, 

− 

maszyny i urządzenia rolnicze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  konserwację  maszyn  i  urządzeń  rolniczych  w  parku  maszynowym  szkolnego 

gospodarstwa rolnego. 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas 
uŜytkowania maszyn rolniczych i narzędzi”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zapoznać  się  z  zaleceniami  producentów  sprzętu  rolniczego  co  do  konserwacji 

poszczególnych maszyn i urządzeń rolniczych, 

3)  pobrać od kierownika gospodarstwa środki do konserwacji maszyn i urządzeń rolniczych, 
4)  wykonać konserwację maszyn i urządzeń rolniczych, 
5)  zaprezentować i omówić wykonaną pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

ś

rodki do konserwacji maszyn i urządzeń rolniczych, 

− 

instrukcje  obsługi  i  zalecenia  producentów  maszyn  i  urządzeń  rolniczych  co  do 
konserwacji, 

− 

maszyny i urządzenia rolnicze.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Mechanizacja  prac  oraz  podstawy  eksploatacji  maszyn  do 

produkcji roślinnej

 

 
5.2.1. Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 
 

Dobieranie  zespołów  roboczych  narzędzi  i  maszyn  do  prac  polowych.  Dobierz 

odpowiednie maszyny i narzędzia do wykonania orki przedsiewnej. 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Mechanizacja  prac  oraz  podstawy  eksploatacji  maszyn 
do produkcji roślinnej”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić narzędzia i maszyny potrzebne do wykonania orki przedsiewnej, 
3)  połączyć  ciągnik  rolniczy  z  pługiem  lemieszowym  do  orki  zagonowej  i  dokonać 

wyregulowania zespołu roboczego zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 

4)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

sprzęt ochrony osobistej,  

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

pług lemieszowy, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonywanie  podstawowych  prac  polowych  z  wykorzystaniem  maszyn  rolniczych. 

Wykonaj orkę przedsiewną pługiem obracalnym. 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Mechanizacja  prac  oraz  podstawy  eksploatacji  maszyn 
do produkcji roślinnej”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić narzędzia i maszyny potrzebne do wykonania orki przedsiewnej, 
3)  połączyć  ciągnik  rolniczy  z  pługiem  obracalnym  do  orki  bezzagonowej  i  dokonać 

wyregulowania zespołu roboczego zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 

4)  wykonać orkę wyznaczonego obszaru pola, 
5)  sprawdzić poprawność wykonanej orki, 
6)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

sprzęt ochrony osobistej,  

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

pług obracalny, 

− 

pole do wykonania orki. 

 

Ćwiczenie 3

 

Obliczanie  rozstawu  redlic  oraz  długość  wskaźników  i  znaczników.  Oblicz  długość 

znaczników  siewnika  ciągnikowego  zawieszanego,  który  uŜywany  jest  w  szkolnym 
gospodarstwie pomocniczym. Dokonaj niezbędnych pomiarów w parku maszynowym. 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Mechanizacja  prac  oraz  podstawy  eksploatacji  maszyn 
do produkcji roślinnej”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  dokonać pomiarów niezbędnych do wyliczenia długości znaczników, 
3)  zapisać wyniki w zeszycie przedmiotowym, 
4)  odszukać w poradniku dla ucznia niezbędne wzory do wyliczenia długości znaczników, 
5)  dokonać obliczeń długości znaczników, 
6)  wyregulować  długość  znaczników  siewnika  ciągnikowego  zawieszanego  który  uŜywany 

jest w szkolnym gospodarstwie pomocniczym,  

7)  zaprezentować pracę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przybory do pisania, 

− 

sprzęt ochrony osobistej, 

− 

przybory do dokonania pomiarów, np.: taśma miernicza 5 m, 

− 

siewnik ciągnikowy zawieszany POLONEZ T, 

− 

ciągnik Ursus 5714 Agro Bis 4 WD. 

 
Ćwiczenie 4 

Sprawdzanie technicznej sprawności opryskiwaczy z zastosowaniem wody. 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 
fragment  rozdziału  „Mechanizacja  prac  oraz  podstawy  eksploatacji  maszyn  do  produkcji 
roślinnej”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,  
3)  umyć opryskiwacz, 
4)  napełnić wodą do 2/3 pojemności zbiornika, 
5)  włączyć oprysk przy ustawionym ciśnieniu 5 barów, 
6)  sprawdzić szczelność całego układu opryskiwacza, 
7)  sprawdzić działanie zaworów przeciwkroplowych, 
8)  zbadać  wydatek  jednostkowy  rozpylacza  i  porównywać  z  tabelarycznym  przy  danym 

ciśnieniu, 

9)  zbadać rozkład poprzeczny cieczy, 
10)  zaprezentować pracę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Ś

rodki dydaktyczne 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

− 

przybory do pisania, 

− 

tabele z normami wydatku jednostkowego rozpylaczy, 

− 

stół do badania rozkładu poprzecznego cieczy, 

− 

opryskiwacz, 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

woda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3. Agregatowanie  maszyn  do  produkcji  roślinnej  oraz  pojazdy 

stosowane w rolnictwie 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobieranie mocy ciągnika do agregatu uprawowego.  
Pługiem dwuskibowym o szerokości roboczej 0,6 m będzie wykonywana orka siewna na 

głębokość  0,2  m,  na  glebie  cięŜkiej  –  gliniastej.  Jaki  ciągnik  naleŜy  uŜyć  do  orki,  aby 
optymalnie wykorzystać jego moc uciągu, przy prędkości roboczej 1,7 m/s (6,12 km/h)? 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Agregatowanie  maszyn  do  produkcji  roślinnej  oraz 
pojazdy stosowane w rolnictwie”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  obliczyć średni opór pługa ze wzoru P

= k a b

,

 

gdzie: 

P

– całkowity

 

opór roboczy pługa, 

k – opór jednostkowy gleby przy orce, N/m

2

 [kG/m

2

], 

a – głębokość orki, m, 
b – szerokość orki, m, 

3)  obliczyć moc uciągu – moc uŜyteczną ciągnika, 

N

= P v 

rz

 [kW] 

gdzie:  

N

u

 – moc uŜyteczna ciągnika, 

P – siła uciągu, kN [KM], 
v

 rz

 – prędkość rzeczywista agregatu, 

4)  doliczyć 15% rezerwy mocy ciągnika, 
5)  zakładając,  Ŝe  dla  ciągnika  kołowego  moc  uŜyteczna  stanowi  60%  mocy  efektywnej 

silnika obliczyć ostateczną moc silnika w jaki musi być wyposaŜony ciągnik, 

6)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przybory do pisania, 

− 

papier A 4, 

− 

kalkulator, 

− 

poradnik dla ucznia ze wzorami potrzebnymi do obliczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 2 

Odpowiedz  na  pytanie  czy  ciągnikiem  wyposaŜonym  w  silnik  o  mocy  100  KM  moŜna 

wykonać  orkę  przedzimową  pługiem  pięcioskibowym  o  szerokości  roboczej  2,5  m,  na 
glebach lekkich, przy prędkości roboczej 1,7 m/s (6,12 km/h). 
  

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni  fragment  rozdziału  „Agregatowanie  maszyn  do  produkcji  roślinnej  oraz 
pojazdy stosowane w rolnictwie”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  obliczyć średni opór pługa ze wzoru P

= k a b

,

 

gdzie: 

P

– całkowity

 

opór roboczy pługa, 

k – opór jednostkowy gleby przy orce, N/m

2

 [kG/m

2

], 

a – głębokość orki, m, 
b – szerokość orki, m, 

3)  obliczyć moc uciągu – moc uŜyteczną ciągnika, 

N

= P v 

rz

 / 270 [KM]

 

gdzie:  

N

u

 – moc uŜyteczna ciągnika, 

P – siła uciągu, kN [KM], 
v

 rz

 – prędkość rzeczywista agregatu, 

4)  doliczyć 15% rezerwy mocy ciągnika, 
5)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przybory do pisania, 

− 

papier A 4, 

− 

kalkulator, 

− 

poradnik dla ucznia ze wzorami potrzebnymi do obliczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  sprzętu 
rolniczego” 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 19, 21 są poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 4, 5, 13, 14, 16, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
  a,  2.  c,  3.  d,  4.  b,  5.  b,  6.  c,  7.  a,  8.  b,  9.  a,  10.  d, 11. c, 

12. d, 13. d, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. c, 21. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Identyfikować symbole uŜywane do oznaczeń 
maszyn rolniczych

 

Definiować orkę głęboką 

Rozpoznać rodzaj orki 

P  

Dobierać rodzaj pługa do wykonania orki 
agromelioracyjnej 

PP 

Określić maksymalne nachylenie podłoŜa, na 
którym moŜna wykonać orkę 

PP 

RozróŜniać elementy wchodzące w skład 
korpusu płuŜnego  

Określać głębokość pracy glebogryzarki lekkiej 

Ustawiać element regulujące głębokość pracy 
glebogryzarki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Dobrać odpowiednią bronę do wykonania 
bronowania posiewnego 

10  Wskazać rodzaj ruchu wykonywanego przez 

zespół roboczy brony aktywnej 

11  Określić rodzaj zębów, w jakie moŜe być 

wyposaŜony kultywator 

12  Rozpoznać nazwę jednego z rodzajów wałów 

13  Dobrać odpowiedni wał do wykonania 

określonego zabiegu agrotechnicznego  

PP 

14  Dobrać odpowiednie narzędzie do wykonania 

określonego zabiegu agrotechnicznego 

PP 

15  Określać postać nawozów mineralnych 

stosowanych w nawoŜeniu roślin 

16  Określić stopniowanie regulacji ilości 

wysiewanego nawozu przy określonej dawce 

PP 

17  Określić ilość rozrzucanego obornika przez 

rozrzutnik 

PP 

18  Określić zastosowanie określonego rodzaju 

siewnika  

19  RozróŜniać typy sadzarek 

20  Określić wielkość kropli podczas opryskiwania 

PP 

21  Wyjaśniać oznaczenia pojazdów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  21  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Symbolem U oznaczone są maszyny naleŜące do grupy 

a)  narzędzi i maszyn uprawowych. 
b)  maszyn do nawoŜenia. 
c)  maszyn do zbioru ziemiopłodów. 
d)  urządzeń transportowych. 

 

2.  Orkę średnią wykonuje się na głębokość 

a)  do 10 cm. 
b)  do 15 cm. 
c)  do 25 cm. 
d)  do 35 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

3.  Orka płytka stosowana w celu przykrycia resztek poŜniwnych roślin zbieranych latem to 

a)  orka przedzimowa. 
b)  orka przedsiewna. 
c)  orka razówka. 
d)  podorywka. 

 

4.  Do wykonania orki agromelioracyjnej uŜywa się pługa lemieszowego 

a)  zwykłego. 
b)  specjalnego. 
c)  specjalistyczne. 
d)  do orki głębokiej. 

 
5.  Pługi ciągnikowe moŜna stosować na powierzchniach o nachyleniu do 

a)  2

o

b)  8

o

c)  12

o

d)  powyŜej 15

o

 
6.  Który z elementów nie wchodzi w skład korpusu płuŜnego 

a)  lemiesz. 
b)  skrzydło odkładnicy. 
c)  noga. 
d)  piętka. 

 
7.  Wymagana głębokość pracy glebogryzarki lekkiej to 

a)  5–10 cm. 
b)  12–17 cm. 
c)  20–30 cm. 
d)  około 40 cm. 

 

8.  Głębokość pracy glebogryzarki reguluje się za pomocą 

a)  podnośnika. 
b)  kół podporowych. 
c)  prędkości obrotowej wirnika. 
d)  prędkości jazdy agregatu. 

 
9.  Bronowanie posiewne wykonuje się 

a)  bronami bardzo lekkimi. 
b)  bronami cięŜkimi. 
c)  broną aktywną. 
d)  broną wahadłową. 

 

10.  W bronie aktywnej zespół roboczy wykonuję ruch 

a)  skokowy. 
b)  postępowy. 
c)  wirowy. 
d)  wahadłowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

11.  Kultywator moŜe być wyposaŜony w zęby 

a)  noŜowe. 
b)  cięŜkie. 
c)  sztywne. 
d)  długie. 

 
12.  Cammpbell to rodzaj 

a)  pługa. 
b)  brony. 
c)  kultywatora. 
d)  wału. 

 
13.  Intensywne  rozkruszanie  brył  występujących  po  innych  uprawach  na  glebach  średnich 

i cięŜkich wykonuje się wałami 
a)  gładkimi. 
b)  cięŜkimi. 
c)  lekkimi. 
d)  pierścieniowymi. 

 
14.  Wyrównania powierzchni pól zaoranych przed zimą wykonuje się 

a)  włóką. 
b)  broną talerzową. 
c)  glebogryzarką. 
d)  wałem strunowym. 

 

15.  Nawozy stosowane podczas nawoŜenia mogą mieć postać 

a)  brył. 
b)  kamieni. 
c)  granulatu. 
d)  płatków. 

 
16.  Przy  dawce  od  300  do  1000  kg  nawozu na ha stopniowanie regulacji wysiewu powinno 

być następujące co 
a)  75 kg. 
b)  25 kg. 
c)  100 kg. 
d)  50 kg. 

 
17.  Dawka obornika rozrzucanego przez rozrzutnik obornika zawiera się w granicach 

a)  2–5 ton. 
b)  5–10 ton. 
c)  10–60 ton. 
d)  60–100 ton. 

 
18.  Siewnika punktowego uŜywa się do wysiewu 

a)  pszenicy. 
b)  pszenŜyta. 
c)  owsa. 
d)  buraków. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

19.  Sadzarka automatyczna ziemniaków to sadzarka 

a)  przenośnikowa. 
b)  punktowa. 
c)  szczelinowa. 
d)  talerzowa. 

 
20.  Podczas opryskiwania drobnokroplistego średnica kropli wynosi 

a)  170–200 µm. 
b)  150–170 µm. 
c)  50–150 µm. 
d)  10–50 µm. 

 
21.  Symbol 4WD często uŜywany przy oznaczeniach pojazdów oznacza 

a)  czworo drzwi. 
b)  moŜliwość przewozu 4 osób. 
c)  cztero biegową skrzynię biegów. 
d)  napęd na 4 koła. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

UŜytkowanie sprzętu rolniczego 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

Razem: 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

TEST 2 
Test  praktyczny  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  modułowej 
UŜytkowanie sprzętu rolniczego 

 

Treść zadania 

Wykonaj  koszenie  trawy  za  pomocą  kosiarki  rotacyjnej  zawieszanej  na  ciągniku.  Masz 

do  dyspozycji  wydzieloną  część  trwałego  uŜytku  zielonego  o  wymiarach  40  x  25  metrów. 
Przed rozpoczęciem pracy, połącz kosiarkę z ciągnikiem i dokonaj oceny stanu technicznego 
sprzętu.  Wykonaj  koszenie  trawy  na  wysokość  w  przedziale  od  4  do  8  centymetrów.  Po 
ukończeniu koszenia, oczyść sprzęt i przygotuj do przechowywania. Zwróć szczególną uwagę 
na  przestrzeganie  zasad  bezpieczeństwa  pracy.  Pamiętaj,  Ŝe  po  wykonaniu  zadania  musisz 
zaprezentować  efekt  koszenia.  Podczas  prezentacji  uzasadnij  kolejność  wykonywanych 
czynności,  sposób  poruszania  się  kosiarką  po  wyznaczonym  fragmencie  trwałego  uŜytku 
zielonego. Omów i oceń efekt swojej pracy. Czas na wykonanie zadania wynosi 180 minut.  
 

Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przeprowadzenia  koszenia 
uŜytków zielonych. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych. 

Zadaniem 

nauczyciela 

jest 

stworzenie 

warunków 

umoŜliwiających 

uczniowi 

wykonywanie  zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń 
powinien  wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  gospodarstwo 
rolne, który zapewni uczniowi: 

− 

moŜliwość praktycznego przeprowadzenia koszenia uŜytków zielonych, 

− 

moŜliwość wykonania zadania zgodnie z zasadami BHP. 

Nauczyciel powinien: 

− 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  gospodarstwo  rolne,  moŜliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczenia, 

− 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie, 

− 

skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

− 

kolejność wykonywanych czynności niezbędnych przy koszeniu trawy, 

− 

wykaz narzędzi i sprzętu potrzebnego do koszenia trawy. 

3.  Dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

4.  Zgromadź  na  wydzielonej  części  uŜytku  zielonego  sprzęt  niezbędny  do  wykonania 

zadania. 

5.  Sprawdź stan techniczny kosiarki i ciągnika. 
6.  Zgłoś  przez  podniesienie  ręki  wykonanie  połączenia  ciągnika  z  kosiarką.  Do  dalszych 

czynności  moŜesz  przystąpić  po  sprawdzeniu  poprawności  wykonania  połączenia  przez 
nauczyciela. 

7.  Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
8.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
9.  Po zakończeniu pracy oczyść narzędzia i sprzęt, uporządkuj stanowisko pracy. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

L.p. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

do uzyskania 

Punkty uzyskane 

przez ucznia 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zapisanie poprawnej kolejności 
wykonywanych prac w formularzu 
PLAN DZIAŁANIA 

10 

 

3. 

Sporządzenie wykazu narzędzi 
i sprzętu potrzebnego do koszenia 
trawy 

10 

 

4. 

Sprawdzenie stanu technicznego 
ciągnika 

 

5. 

Sprawdzenie stanu technicznego 
kosiarki 

 

6. 

Połączenie ciągnika z kosiarką 

 

Wyregulowanie kosiarki 

 

.8. 

Wykoszenie wyznaczonego obszaru 
trwałego uŜytku zielonego 

 

9. 

Kontrola poprawności wykonanego 
zadania 

10 

 

10. 

Prezentacja wykonanej pracy 

10 

 

11. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

12. 

Poprawność wykonania zadania 

25 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

bardzo dobry 

96–100 

dobry 

86–95 

dostateczny 

81–85 

dopuszczający 

75–80 

niedostateczny 

0–74 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Wpisz kolejne czynności niezbędne do koszenia trawy: 
 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 
2.  Po obejrzeniu parku maszyn sporządź wykaz sprzętu potrzebnego do koszenia trawy. 
 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 
3.  Po obejrzeniu stanu traw dobierz parametry pracy ciągnika z kosiarką: 

a)  prędkość  pracy  (podaj  w  km/h  lub  jako  przełoŜenie  skrzyni  przekładniowej 

w ciągniku), 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

b)  wysokość koszenia. 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

 
Miejsce na szkic poruszania się kosiarki po uŜytku zielonym. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

7. LITERATURA 

 
1.  Buliński J.:

 

Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996 

2.  Dąbrowski S.: Mechanizacja rolnictwa cz. II. PWRiL, Warszawa 1981 
3.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

4.  Kozłowska  D.:  Mechanizacja  rolnictwa  cz.  2.  Wydanie  II  (zawód  technik  rolnik). 

Hortpress, Warszawa 2003 

5.  Kozłowska D.: Mechanizacja Rolnictwa cz. III. PWRiL, Warszawa 1982 
6.  Kozłowska D.: Mechanizacja Rolnictwa cz. IV. PWRiL, Warszawa 1981 
7.  Kuczewski J.: Podstawy eksploatacji agregatów rolniczych. PWRiL, Warszawa 1974 
8.  Marks  N.:  Maszyny  rolnicze  Cz.  II  Maszyny  do  zbioru  ziemiopłodów.  Akademia 

Rolnicza im. H. Kołłątaja w Krakowie, Kraków 2004 

9.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
10.  Regulski S.: Mechanizacja Rolnictwa cz. IV. PWRiL, Warszawa 1980 
11.  Skrobacki A.: Pojazdy i ciągniki rolnicze. Wieś Jutra, Warszawa 2006 
12.  Skrobacki A.: Pojazdy rolnicze. WSiP, Warszawa 1996 
13.  Waszkiewicz  Cz.:  Maszyny  rolnicze  –  Maszyny  i  urządzenia  do  produkcji  roślinnej. 

WSiP, Warszawa 1996