background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  1  2011 

27

Materiały metodyczne

Temat: 
Forma muzyczna – budowa utworu.

Cel główny: 

poznanie różnych form utwo-

rów muzycznych.

Cele operacyjne:

Uczeń:
rozumie budowę okresu muzycznego,

t

zna formy muzyczne: A, AB, ABA, ABA-

t

CA (rondo),
potrafi przedstawić za pomocą schematu 

t

(kolorowe prostokąty) budowę okresową 
piosenki Uciekła mi przepióreczka,
potrafi  określić  budowę  AB  w  piosence 

t

Pierwszy śnieg,
potrafi  zaśpiewać  piosenkę 

t

Pierwszy 

śnieg,
potrafi określić za pomocą symboli for-

t

mę utworów: F. Chopin Mazurek D-dur 
op. 33 nr 2 (ABA) oraz L. van Beethoven 
Dla Elizy (rondo – ABACA),
potrafi  rozpoznać 

t

Mazurka  D-dur 

op.  33  nr  2  F.  Chopina  oraz  Dla  Elizy 
L. van Beethovena.

Maria Korycińska

Konstrukcje budowy okresowej 
– scenariusz zajęć

Uczniowie na każdym szczeblu kształcenia powinni dowiadywać się, z czego i jak jest 
zbudowana muzyka, powinni być uwrażliwiani na różne elementy dzieła muzyczne-
go, różne jego konstrukcje i struktury. Prezentowany scenariusz przewidziany jest do 
realizacji w klasach IV–V szkoły podstawowej i dotyczy najprostszych form budowy 
okresowej  –  A;  AB,  ABA  oraz  ronda.  Materiały  do  zajęć  można  znaleźć  w  pakietach 
edukacyjnych  dla  szkół  podstawowych:  wydawnictwa  MAC  –  T.  Wójcik,  Muzyczny 
świat oraz P. Kaja, I wszystko gra, a także wydawnictwa Operon – M. Rykowska i Z. Szał-
ko, Muzyka.

Metody:

podające: pogadanka, wykład;

t

aktywizujące: zabawa dydaktyczna – re-

t

bus, ćwiczenia przedmiotowe, śpiewanie 
piosenki. 

Środki dydaktyczne: 

nuty piosenek: 

t

Uciekła mi przepióreczka 

oraz Pierwszy śnieg – muz. Karol Urba-
nek, sł. Jerzy Utkin,
nagrania 

t

Mazurka  D-dur  op.  33  nr  2 

F. Chopina oraz Dla Elizy L. van Beetho-
vena,
kolorowe  magnesy  w  różnych  kształ-

t

tach,
rebus.

t

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie do zajęć.

1. 

Piszemy na tablicy temat lekcji: „Forma 

muzyczna – budowa utworu” i tłumaczymy, 
że  utwór  muzyczny  jest  zbudowany  z  róż-
nych części, mniejszych i większych, np. jak 
domek z klocków.

background image

 

28

 

Wychowanie Muzyczne  1  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

Okres muzyczny – budowa utworu A.

2. 

Rozdajemy uczniom nuty piosenki Ucie-

kła mi przepióreczka

1

 i prosimy o przyjrze-

nie  się  zapisowi.  Po  wysłuchaniu  nagrania 
muzycznego,  posiłkując  się  nutami  piosen-
ki,  tłumaczymy  budowę  okresu  muzyczne-
go – analizujemy piosenkę, formę graficznie 
przedstawiamy na tablicy.

Każdy  takt  w  piosence  to  motyw,  czyli 

najmniejsza  cząstka  utworu.  Rysujemy  na 
tablicy  obok  siebie  12  kwadratów  jedne-
go  koloru  (tyle,  ile  jest  taktów  i  motywów 
w piosence).

Kilka  motywów  tworzy  frazę.  W  pio-

sence mamy cztery frazy trzytaktowe. Rysu-
jemy pod każdymi trzema małymi kwadra-
tami jeden większy prostokąt.

Każde  dwie  frazy  składają  się  na  zda-

nie 

(jeszcze  większe  prostokąty),  z  których 

I  zdanie  to  poprzednik,  a  II  zdanie  –  na-
stępnik.

Poprzednik  i  następnik  tworzą  okres 

muzyczny

.  Cała  piosenka  składa  się  z  jed-

nego okresu, posiada budowę jednoczęścio-
wą.

Budowa AB.

3. 

Tłumaczymy  uczniom,  że  niektóre 

utwory są o wiele dłuższe od poznanej pio-
senki i składają się z kilku (lub kilkunastu) 
różnych  okresów  muzycznych.  Często  spo-
tykaną formą jest zestawienie dwóch kontra-
stujących  części  (okresów).  W  takim  przy-
padku  budowę  utworu  określamy  jako  AB. 

Uciekła mi przepióreczka

Nuty piosenki są również dostępne na stronie 38 podręcznika P. Kai, I wszystko gra, cz. I, MAC 

Edukacja

Kielce 2008.

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  1  2011 

29

Materiały metodyczne

Większość  współczesnych  piosenek  opiera 
się na schemacie zwrotka–refren; najczęściej 
mają one wyraźną budowę AB.

Rozdajemy  uczniom  nuty  i  teksty  pio-

senki  Pierwszy  śnieg

2

.  Po  zaprezentowaniu 

piosenki  prosimy  uczniów  o  wyznaczenie 
jej  część  A  i  części  B.  Zwracamy  uwagę  na 

zakończenie  zwrotki,  gdzie  wprowadzony 
jest  nowy  materiał  muzyczny  pełniący  rolę 
łącznika.

Wspólnie z uczniami śpiewamy piosen-

kę, wyraźnie zwracając uwagę na zróżnico-
wanie  jej  charakteru:  w  części  A  –  jest  ona 
śpiewna,  kołysząca;  w  części  B  –  bardziej 

Pierwszy śnieg (muz.: Karol Urbanek, sł.: Jerzy Utkin)

Nuty piosenki pochodzą z podręcznika dla klas 4–6 M. Rykowskiej i Z. Szałko, Muzyka, Wy-

dawnictwo Pedagogiczne Operon, Gdynia 2008, s. 189.

background image

 

30

 

Wychowanie Muzyczne  1  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

skoczna,  zadzierzysta,  co  należy  też  pod-
kreślić  odpowiednim  akompaniamentem. 
W  śpiewie  uczniowie  mogliby  towarzyszyć 
nauczycielowi podczas refrenu, który jest ła-
twiejszy do zapamiętania i zaśpiewania.

1.

Za oknem jest biało, już śniegiem zawiało
miasteczka, miasta i wsie.
Gawrony na śniegu jak wojsko w szeregu,
a niedźwiedź w zimowym śnie.

Miś śni o miodzie –
– gdzie on jest, gdzie?

Refren

Sypie śnieg, pierwszy śnieg,
chwycił mróz, zima już,
za nami jesienne dni.

Sypie śnieg, pierwszy śnieg.
Trudno – cóż – czapkę włóż.
Na szybach szron już się szkli.

2.

Włóż ciepłe ubranie – bo pora już na nie;
weź czapkę i gruby szal.
Panowie i panie – czekają już sanie,
By pomknąć przed siebie w dal.

Ach, jak wspaniale
tak gnać w tę dal.

Budowa ABA.

4. 

Prezentujemy  uczniom  Mazurka  D-dur 

op.  33  nr  2  Fryderyka  Chopina.  Podczas 
trwania  utworu  na  tablicy,  za  pomocą  ko-
lorowych  magnesów,  pokazujemy  uczniom 
poszczególne części.

Zapraszamy do tablicy ochotnika, który 

podczas  ponownego  słuchania  utworu  bę-
dzie  wskazywać  poszczególne  jego  części. 
W  tym  czasie  reszta  klasy  sprawdza,  czy 
uczeń robi to prawidłowo.

Budowa ABACA (rondo).

5. 

Prezentujemy uczniom Dla Elizy Ludwi-

ga van Beethovena; prosimy klasę, by pomo-
gła nam oznaczyć poszczególne części kom-
pozycji  (przyczepiamy  do  tablicy  magnesy 
obrazujące formę ABACA).

Na  tablicy  wieszamy  rebus  i  prosimy 

uczniów,  aby  rozwiązali  go,  wykorzystując 
nazwy solmizacyjne nut. Rozwiązaniem re-
busu jest słowo rondo. Tłumaczymy, że ron-
dem  określa  się  utwór  o  budowie  ABACA, 
gdzie  powtarzające  się  części  A  to  refreny
a części B i C to kuplety.

Dzielimy  tablicę  na  3  części  i  podpisu-

jemy je wielkimi literami alfabetu: A, B, C. 
Zapraszamy  do  tablicy  trzech  ochotników. 
Pierwsza  osoba  staje  przy  części  A,  druga 
przy B, a trzecia przy C. Podczas ponowne-
go  słuchania  utworu  uczniowie  będą  mie-
li  za  zadanie  wychwycić,  kiedy  zmieniają 
się  poszczególne  części  utworu.  Jeśli  trwa 
część  A  –  pierwszy  uczeń  na  swojej  części 
tablicy rysuje wymyślone przez siebie figury 
geometryczne;  jeśli  część  B  –  robi  to  drugi 
uczeń; a jeżeli słychać część C – rysuje trze-
cia  osoba.  Reszta  klasy  kontroluje  rysują-
cych uczniów.

Podsumowanie lekcji.

6. 

Prosimy,  aby  każdy  uczeń  powiedział 

jedno  zdanie  o  tym,  co  zapamiętał  z  zajęć. 
Podsumowujemy wypowiedzi.

Zadajemy pracę domową: zadanie 2, 3 ze 

strony 39 oraz 6 ze strony 41

3

.

Zadania pochodzą z podręcznika P. Kai, I wszystko gra, cz. I, MAC Edukacja.

background image

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  1  2011 

31

Materiały metodyczne

Zadanie 2.

Zastanów się, jak z rozsypanych poniżej fraz ułożyć zdania tak, aby powstał prawidłowy 

okres muzyczny. Zapisz go na pięciolinii. Powstałą melodię zagraj na flecie lub dzwonkach.

Zadanie 3.

Ułóż z poniższej rozsypanki słownej tekst tak, aby powstał prawidłowy okres muzycz-

ny. Następnie zapisz go pomiędzy kreskami taktowymi. Do tekstu dopisz rytm. Przeczytaj 
powstałe zdanie zgodnie z zapisanym przez siebie rytmem.

Zadanie 6.

Przy pomocy rysunków, na przykład zwierząt, chmur, grzybów, ptaków itp., przedstaw 

formy AB i ABA.

tańczyć dziś,

Kiedy chmura

tak wysoko,

Mogę solo

albo z wami

a w kałuży

z parasolem,

płynie liść.

4

4

4

4