background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Barbara Arak 
Danuta Szczepaniak 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  podstawowych  czynności  higienicznych 
i pielęgnacyjnych 346[02].Z1.05 
 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Goliszek 
mgr Aurelia Włoch 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Sułkowski 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].Z1.05 
„Wykonywanie  podstawowych  czynności  higienicznych  i  pielęgnacyjnych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Klasyfikacja potrzeb życiowych człowieka 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Wybrane elementy higieny osobistej 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Profilaktyka powikłań związanych z unieruchomieniem 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

30 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł skorzystać z poradnika, 

– 

szczegółowe  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

propozycje metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

– 

literaturę.  

 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określać psychofizyczne i społeczne mechanizmy funkcjonowania człowieka, 

 

określać znaczenie komunikacji w relacjach między ludźmi, 

 

charakteryzować wzorzec asystenta osoby niepełnosprawnej, 

 

klasyfikować i ustalać potrzeby zdrowotne człowieka w danym środowisku, 

 

planować i organizować pracę asystenta, 

 

nawiązywać współpracę z instytucjami i organizacjami wspomagającymi pracę asystenta 
osoby niepełnosprawnej, 

 

wykorzystywać 

dostępne 

zasoby 

materialne 

niematerialne 

dla 

potrzeb 

niepełnosprawnego, 

 

dokonywać analizy sytuacji osoby niepełnosprawnej i jej oceny,  

 

nawiązywać kontakt z osobą niepełnosprawną i jej otoczeniem, 

 

stosować zasady obowiązujące w pielęgnowaniu osoby niepełnosprawnej, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

 CELE

 

KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

dokonać klasyfikacji potrzeb życiowych człowieka zdrowego, 

– 

wyjaśnić znaczenie higieny osobistej oraz higieny zamieszkania, 

– 

określić  zagrożenia,  do  jakich  może  dojść  w  przypadku  unieruchomienia  w  łóżku  oraz 
omówić metody postępowania w profilaktyce i leczeniu tych zagrożeń, 

– 

wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, 

– 

współpracować  z  innymi  jednostkami  i  instytucjami  medycznymi  i  społecznymi  dla 
zapewnienia ciągłej i kompleksowej opieki, 

– 

rozpoznać  potrzeby  z  uwzględnieniem  hierarchii  dla  dobra  procesu  pielęgnowania 
i leczenia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.

 

 PRZYKŁADOWE

 

SCENARIUSZE

 

ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca 

..................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł:  

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 346[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  podstawowych  czynności  higienicznych 
i pielęgnacyjnych 346[02].Z1.05 

Temat:   Znaczenie higieny osobistej dla zdrowia człowieka. 

Cel ogólny:  Poznanie znaczenia higieny osobistej dla zdrowia człowieka. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zidentyfikować pojęcia „higiena osobista”, „higieniczny tryb życia”, 

 

wskazać wpływ zachowania higieny osobistej na zdrowie człowieka, 

 

uporządkować informacje, 

 

sformułować własne opinie i uzasadnienia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

mapa myśli, 

 

dyskusja wielokrotna,  

 

dyskusja frontalna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

duże arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

tablica flipchart. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Zapoznanie uczniów z zasadami tworzenia mapy myśli: 

 

w centrum arkusza zapisuje się problem (temat) w formie słownej lub graficznej, 

 

poszczególne  hasła,  stwierdzenia,  rysunki  umieszcza  się  na  całym  arkuszu 
porządkując i łącząc liniami według występujących pomiędzy nimi związków, 

 

 hasła  zapisuje  się  wzdłuż  linii  wyraźnie,  drukowanymi  literami  lub  umieszcza 
w połączonych liniami kołach, 

 

linie  powinny  wychodzić  ze  środka  arkusza  (od  zapisanego  problemu  –  tematu), 
a następnie się rozgałęziać, 

 

na każdej linii (w kole) zapisuje się jedno słowo (hasło) lub umieszcza jeden symbol, 

 

do tworzenia mapy myśli warto używać kolorów, 

 

należy  zapisywać  wszystko,  co  przychodzi  do  głowy,  starając  się  umieszczać  hasła 
(symbole w logiczny sposób według łączących je związków. 

2.  Przedstawienie zadania do wykonania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Podział uczniów na 4–5 osobowe zespoły. 
4.  Rozdanie dużych arkuszy papieru i mazaków. 
5.  Uczniowie wykonują ćwiczenie – wpływ higieny osobistej na zdrowie człowieka. 
6.  Przedstawiciel każdej grupy (lider) prezentuje opracowaną mapę myśli. 
7.  Uczniowie oceniają pracę koleżanek/kolegów, zadają dodatkowe pytania. 
 
Zakończenie zajęć 
1.  Podsumowanie zajęć – należy zwrócić uwagę na wpływ zachowania higieny osobistej na 

zdrowie człowieka. 

2.  Ocena pracy uczniów. 
 
Praca domowa 

Opisz jakie są skutki nie przestrzegania higieny osobistej. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

....................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02] 
Moduł: 

Metody pracy z osobą niepełnosprawną 346[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  podstawowych  czynności  higienicznych 
i pielęgnacyjnych 346[02].Z1.05 

Temat:   Mycie głowy podopiecznego unieruchomionego w łóżku. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegów higienicznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wybrać sposób mycia głowy w zależności od stanu podopiecznego, 

 

przygotować podopiecznego do mycia głowy, 

 

zaplanować kolejność czynności, 

 

wykonać zaplanowane czynności, 

 

zapewnić  podopiecznemu  bezpieczeństwo  i  wygodę  podczas  wykonywania  czynności 
związanych z myciem. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

łóżka z materacami,  

 

środki do mycia głowy,  

 

odżywki do włosów,  

 

ręczniki,  

 

dzbanek do spłukiwania,  

 

rynienka. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć i zadania stojące przed uczniami. 
2.  Nauczyciel  prosi  uczniów  o  wyjaśnienie  jakie  znaczenie  ma  mycie  głowy 

podopiecznemu leżącemu. 

3.  Nauczyciel  prosi  o  przypomnienie  sobie  przez  uczniów  algorytmu  postępowania  przy 

myciu głowy podopiecznego leżącego.  

4.  Nauczyciel  demonstruje  sposób  postępowania  przy  myciu  głowy  podopiecznego 

unieruchomionego  w  łóżku,  (rolę  podopiecznego  przyjmuje  jeden  z  uczniów)  –  zwraca 
uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu podczas wykonywania czynności. 

5.  Uczniowie dzielą się na 3 osobowe zespoły do wykonania ćwiczenia. Kolejno przyjmują 

rolę  podopiecznego,  asystenta,  obserwatora.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  zgodnie 
z zamieszczonym  w  Poradniku  dla  ucznia  sposobem  wykonania  (algorytmu 
postępowania). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 
7.  Po  jednorazowym  wykonaniu  ćwiczenia  uczniowie  –  obserwatorzy  głośno,  na  forum 

grupy prezentują swoje spostrzeżenia. 

8.  Uczniowie przyjmują kolejne role i wykonują ćwiczenie. 
9.  Nauczyciel  prezentuje  swoje  spostrzeżenia,  zwracając  uwagę  na  najczęściej  pojawiające 

się błędy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Porównaj  sposób 

mycia  głowy  podopiecznego  unieruchomionego  w 

łóżku 

i podopiecznego mogącego samodzielnie siadać i zmieniać pozycje.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.

 

 ĆWICZENIA 

 

5.1.   Klasyfikacja potrzeb życiowych człowieka 

 
5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj wylosowane potrzeby człowieka zdrowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  technikę  wykonywania.  Podzielić  klasę  na  5  zespołów,  przydzielić  zagadnienia  do 
omówienia i wybrać liderów grup. Technikę prezentacji pozostawić do wyboru uczniom.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  określania  potrzeb  człowieka 

zdrowego, 

2)  scharakteryzować wylosowany rodzaj potrzeb, 
3)  zaprezentować wynik ćwiczenia grupie, na przykład w postaci plakatu czy wykresu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier,  

− 

przybory do pisania, 

− 

kartki  do  losowania  z  zapisanymi  potrzebami:  fizjologicznymi,  społecznymi, 
bezpieczeństwa, uznania, samorealizacji, 

− 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura wymieniona w punkcie 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  opisu  sytuacji  dokonaj  analizy  niezaspokojonych  potrzeb  podopiecznej 

i wskaż ich skutki. 
 
Opis sytuacji: 

Pani  Anna  ma  27  lat,  jest  upośledzona  w  stopniu  lekkim.  Jest  absolwentką  zasadniczej 

szkoły  zawodowej  o  kierunku  dziewiarstwo,  nigdy  nie  pracowała.  Samodzielna  w  zakresie 
samoobsługi,  porusza  się  po  mieście.  Wolny  czas  spędza  na  czynnościach  domowych 
i pomaga ojcu w gotowaniu, sprzątaniu, zakupach. Ma koleżanki ze szkoły, z którymi spędza 
wolny czas.  Marzy o pracy  i  kontaktach z osobami  sprawnymi.  Mieszka z ojcem,  matka  nie 
żyje od 10 lat. W miejscowości, w której mieszka działają Warsztaty Terapii Zajęciowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Ćwiczenie  może  być  wykonane  indywidualnie,  w  parach  lub 
w grupach.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  określić niezaspokojone potrzeby Pani Anny, 
3)  wskazać skutki niezaspokojenia tych potrzeb, 
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy, 
5)  uczestniczyć  w  podsumowaniu  ćwiczenia  ukazującym  skutki  niezaspokojenia  potrzeb 

w różnych obszarach życia podopiecznej.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie.

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

papier,  

− 

przybory do pisania, 

− 

poradnik dla ucznia. 

− 

literatura wymieniona w punkcie 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2.   Wybrane elementy higieny osobistej 
 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zmień  bieliznę  pościelową  i  pościel  łóżko  podopiecznemu  unieruchomionemu  w  łóżku, 

który nie może samodzielnie siadać ani zmieniać pozycji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zmiany bielizny pościelowej, 
2)  zdjąć brudną bieliznę pościelową i odłożyć ją do pojemnika na brudną bieliznę, 
3)  założyć czystą bieliznę na poduszkę i kołdrę, 
4)  pościelić łóżko zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  uporządkować otoczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko z materacem, 

− 

krzesła, 

 

kosz lub wózek na brudną bieliznę, 

 

rękawiczki gumowe, 

 

podkłady, 

 

komplet czystej pościeli. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  słanie  łóżka  z  podopiecznym  unieruchomionym  w  łóżku,  który  może  siadać 

i odwracać się na boki. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  4  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym słania łóżka, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta, członka rodziny lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5)  jako członek rodziny wykonywać polecenia asystenta, 
6)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
7)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
8)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

9)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
10)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko z materacem, 

− 

komplet pościeli, 

− 

stolik, krzesło lub dwa krzesła, 

− 

rękawiczki gumowe. 

 

Ćwiczenie 3 

Zmień  pidżamę  podopiecznemu  leżącemu,  który  ma  problemy  z  samodzielnym 

podnoszeniem się i obracaniem na boki.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zmiany bielizny osobistej, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
7)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  powtarzać ćwiczenie aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

czysta piżama, 

− 

kosz lub wózek na brudną bieliznę,  

− 

rękawiczki gumowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj toaletę poranną podopiecznej częściowo samodzielnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać toaletę zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
6)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko z materacem, 

− 

środki do mycia: mydło, myjka, miednica z ciepłą wodą, waciki, gaziki, 

− 

przybory do mycia zębów: pasta, szczoteczka, kubek z wodą, 

− 

ręcznik, 

− 

rękawiczki gumowe. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  w  warunkach  symulowanych  mycie  całego  ciała  u  pacjentki  unieruchomionej 

w łóżku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym kąpieli całego ciała w łóżku, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
7)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko z materacem, 

− 

przybory  toaletowe:  środki  do  mycia,  myjka,  gaziki,  waciki,  pasta  i  szczoteczka  do 
zębów, balsamy lub kremy 

− 

ręcznik, 

− 

miednica z ciepłą wodą, 

− 

rękawiczki gumowe. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj toaletę jamy ustnej osoby z częściową wydolnością samoobsługową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
6)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko z materacem i kompletem pościeli, 

− 

przybory toaletowe: pasta i szczoteczka do zębów, 

− 

kubek z wodą, 

− 

miska nerkowa, 

− 

ręcznik,  

− 

rękawiczki gumowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 7 

Wykonaj zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp u podopiecznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
6)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko z materacem i kompletem pościeli, 

− 

przybory  toaletowe:  szczoteczki  do  rąk  i  nóg,  mydło,  pilniczek  do  paznokci,  nożyczki, 
szpatułki drewniane, pumeks, kremy do rąk i stóp, miska z wodą, 

− 

ręcznik,  

− 

rękawiczki gumowe. 

 
Ćwiczenie 8 

Pomóż podopiecznemu przemieścić się z łóżka na wózek inwalidzki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
2)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
3)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
4)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
5)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

7)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
8)  powtarzać ćwiczenie aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wózek inwalidzki, 

− 

śliska deseczka, 

− 

podkład lub prześcieradło do uniesienia chorego,  

− 

rękawiczki gumowe. 

 
Ćwiczenie 9 

Umyj głowę podopiecznemu leżącemu mogącemu samodzielnie siadać. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym sposobów mycia głowy, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
7)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  powtarzać ćwiczenie aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

środki do mycia włosów: szampon, odżywka, miednica z ciepłą wodą, 

− 

rynienka ściekowa, 

− 

dzbanek z ciepłą wodą do spłukiwania, 

− 

ręcznik,  

− 

rękawiczki gumowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.   Profilaktyka powikłań związanych z unieruchomieniem 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ ryzyko powstawania jednego z wylosowanych zagrożeń i zaprezentuj je grupie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  jego  wykonania.  Podzielić  klasę  na  4  grupy  i  pozwolić  liderom  wylosować 
zagadnienie do omówienia. Technikę wykonania pozostawić w gestii uczniów. Zalecane  jest 
aby w prezentacji brali udział wszyscy uczniowie a nie tylko przedstawiciel grupy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  profilaktyki  powikłań  związanych 

z unieruchomieniem, 

2)  wylosować zagrożenie do omówienia, 
3)  określić czynniki ryzyka sprzyjające powstawaniu wylosowanego zagrożenia,  
4)  zaprezentować całej grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

arkusze papieru, przybory piszące, 

– 

kartki do losowania z zagrożeniami: 
Zagrożenia: 
– 

powstawanie odleżyn, 

– 

powstawanie odparzeń, 

– 

powstawanie przykurczy mięśni, 

– 

zaburzenia oddechowe, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  u  osoby  unieruchomionej  w  łóżku  zabiegi  zapobiegające  odleżynom 

i odparzeniom. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  sposobów  zapobiegania  odleżynom 

i odparzeniom, 

2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
7)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

łóżko z pościelą, 

– 

środki i przybory toaletowy do mycia, 

– 

środki do nacierania i smarowania ciała, 

– 

czysta pościel, 

– 

bielizna osobista, 

– 

rękawiczki gumowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj u osoby unieruchomionej w łóżku zabiegi wspomagające oddychanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym powikłań oddechowych, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
7)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

łóżko, 

− 

podkłady lub poduszki do ułożenia podopiecznego, 

− 

rękawiczki gumowe. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  u  osoby  unieruchomionej  w  łóżku  zabiegi  zapobiegające  powstawaniu 

przykurczów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Podzielić 
klasę  na  zespoły  3  osobowe.  Uczniowie  przyjmują  po  kolei  wszystkie  role  wskazane 
w ćwiczeniu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zapobieganiu przykurczom, 
2)  przyjąć rolę podopiecznego, asystenta lub obserwatora, 
3)  jako podopieczny położyć się w łóżku, 
4)  jako asystent przygotować sprzęt potrzebny do wykonania zadania, 
5)  wykonać zadanie zgodnie z poznanym algorytmem, 
6)  jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonania czynności, 
7)  ocenić  pracę  koleżanki/kolegi  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie  błędy 

zostały popełnione, 

8)  zamienić się rolami z koleżankami/kolegami, 
9)  powtarzać ćwiczenie, aż do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne,  

− 

obserwacje. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

łóżko z pościelą, 

– 

poduszki lub podkładki do ułożenia podopiecznego, 

– 

piłeczka wykorzystywana do zaciskania w dłoni, 

– 

rękawiczki gumowe. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
czynności higienicznych i pielęgnacyjnych”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 4, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3. a,  4.  a,  5.  a,  6. c,  7.  d,  8.  c,  9.  a,  10.  b,  11. a, 
12. 
d, 13. b, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. b, 19. d, 20. b.

 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować wydolności samoobsługowej 
podopiecznego 

PP 

Dobrać sposoby mycia twarzy podopiecznego 

Wyjaśnić sposób wykonywania toalety kończyn 

Określić metody mycia narządów płciowych 

PP 

Dobrać sposoby pielęgnacji włosów 
u podopiecznego 

Dobrać sposoby pielęgnacji paznokci 

Określić częstotliwość mycia głowy 

Określić  zagrożenia  powstałe  podczas  zmiany 
bielizny pościelowej 

Ustalić  kolejność  czynności  przy  zmianie 
bielizny osobistej podopiecznego 

10 

Ustalić  kolejność  czynności  przy  zmianie 
bielizny pościelowej podopiecznego leżącego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

11  Określić znaczenie gimnastyki oddechowej. 

12 

Określić czynniki sprzyjające powstawaniu 
odleżyn 

13 

Określić części ciała najbardziej narażone na 
powstawanie odleżyn 

14 

Określić skale służące do oceny zagrożenia 
odleżynami 

15 

Dobrać techniki wykonywania zabiegów 
zapobiegających powikłaniom oddechowym. 

16 

Zidentyfikować instytucje wsparcia dla osób 
niepełnosprawnych 

17 

Ustalić kolejność czynności przy kąpieli całego 
ciała w łóżku 

18  Dobrać technikę wykonywania masażu 

PP 

19 

Określić optymalne warunki panujące 
w pomieszczeniu, w którym przebywają 
podopieczni 

PP 

20  Rozpoznać stopnie zaawansowania odleżyn 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego. 
10.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11.  Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru dotyczących wykonywania podstawowych 

czynności higienicznych i pielęgnacyjnych. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.  

5.  Udziel  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi:  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wydolność samoobsługowa jest to 

a)  zdolność  do  działań  podejmowanych  samodzielnie  w  ramach  czynności  życia 

codziennego. 

b)  zdolność do poruszania się. 
c)  zdolność do jedzenia. 
d)  zdolność do zmiany pozycji w łóżku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

2.  W czasie toalety twarzy powieki zmywamy w kierunku 

a)  od wewnątrz do zewnątrz. 
b)  dowolnym. 
c)  od zewnątrz do wewnątrz. 
d)  od góry do dołu. 
 

3.  Wykonując toaletę ciała, kończyny zmywamy w kierunku 

a)  od góry do dołu. 
b)  od dłoni, stopy do góry. 
c)  w dowolnym kierunku. 
d)  zgodnie z życzeniem podopiecznego. 

 

4.  Wykonując  toaletę  krocza  i  narządów  płciowych  zewnętrznych  zachowujemy  kierunek 

zmywania 
a) 

od góry do dołu. 

b)  od dołu do góry. 
c) 

kierunek zmywania nie ma znaczenia. 

d)  od pachwiny dalszej do pachwiny bliższej. 

 

5.  Pielęgnacja włosów polega na 

a)  czesaniu, szczotkowaniu, myciu. 
b)  szczotkowaniu, myciu, goleniu. 
c)  myciu, suszeniu, tapirowaniu. 
d)  suszeniu, tapirowaniu, lakierowaniu. 

 

6.  Pielęgnacja paznokci polega na 

a)  wycinaniu skórek i opiłowaniu pilniczkiem. 
b)  opiłowaniu  pilniczkiem  i  obcinaniu  na  półokrągło  paznokci  dłoni,  prosto  paznokci 

stóp. 

c)  obcinaniu na półokrągło paznokci dłoni, prosto paznokci stóp i natłuszczaniu dłoni. 
d)  natłuszczaniu dłoni i wycinaniu skórek. 

 
7.  Włosy myjemy  

a)  codziennie. 
b)  2–3 razy w tygodniu. 
c)  raz na tydzień. 
d)  w zależności od potrzeby. 

 

8.  Podczas ścielenia łóżka pościel podopiecznego odkładamy na krzesło ze względu na 

a)  wygodę asystenta. 
b)  estetykę otoczenia. 
c)  unikania  kontaktu  z  elementami  otoczenia  mogące  stanowić  potencjalne  źródło 

zakażenia. 

d)  sprawność działania. 

 

9.  W czasie zmiany bielizny osobistej podopiecznego zdejmowanie koszuli zaczynamy od 

a)  kończyny górnej bliższej.  
b)  kończyny górnej dalszej. 
c)  dowolnej kończyny górnej. 
d)  zawsze od kończyny bliższej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10.  Zmianę  bielizny  pościelowej  podopiecznego  pozostającego  w  łóżku  wykonujemy 

w następującej kolejności 
a) 

zmiana poszwy, zmiana poszewek, zmiana prześcieradła, zmiana podkładów. 

b)  zmiana poszewek, zmiana prześcieradła, zmiana podkładów, zmiana poszwy. 
c) 

zmiana prześcieradła, zmiana podkładów, zmiana poszewek, zmiana poszwy. 

d)  zmiana poszwy, zmiana poszewek, zmiana podkładów, zmiana prześcieradła. 

 

11.  Gimnastyka oddechowa polega na 

a)  wykonywaniu ćwiczeń poprawiających czynności układu oddechowego. 
b)  usprawnianiu mięśni brzucha i kończyn dolnych. 
c)  wykonywaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych. 
d)  usprawnianiu mięśni kończyn górnych. 

 

12.  Czynniki powodujące powstanie odleżyn 

a)  długotrwały ucisk. 
b)  brak higieny. 
c)  apatia, brak ruchu. 
d)  każdy z tych czynników predysponuje do powstania odleżyn. 

 

13.  W ułożeniu pacjenta na plecach szczególnie narażone na powstanie odleżyn są okolice 

a)  krzyżowa, pięty, okolica rzepki, okolica potyliczna. 
b)  krzyżowa, pięty, okolica potyliczna, łopatki. 
c)  krzyżowa, barki, okołokostkowa boczna, łopatki. 
d)  krzyżowa, mostek, pięty, łopatki, okolica potyliczna. 

 

14.  Skala Nortona służy do 

a)  oceny wydolności samoobsługowej. 
b)  oceny zagrożenia powstawania odleżyn. 
c)  klasyfikacji odleżyn. 
d)  oceny adaptacji podopiecznych.  

 

15.  Zapobieganie powikłaniom oddechowym polega na 

a)  ćwiczeniach oddechowych.  
b)  oklepywaniu i opukiwaniu. 
c)  zastosowaniu drenażu ułożeniowego. 
d)  wszystkie te zabiegi służą zapobieganiu powikłaniom oddechowym. 

 

16.  Instytucjami wsparcia społecznego dla osób niepełnosprawnych są 

a)  lekarze interniści. 
b)  centra rehabilitacji medycznej. 
c)  lekarze specjaliści. 
d)  grupy samopomocowe. 

 

17.  Kąpiel całego ciała podopiecznego w łóżku zaczynamy od umycia 

a)  zębów. 
b)  twarzy. 
c)  kończyn górnych. 
d)  kończyn dolnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

18.  Masowanie pleców rozpoczynamy od 

a)  barków. 
b)  podstawy kręgosłupa. 
c)  okolic pośladków. 
d)  nie ma znaczenia skąd zaczniemy. 

 

19.  Optymalna  temperatura  i  wilgotność  pomieszczenia,  w  którym  przebywa  podopieczny 

powinna wynosić 
a) 

23–25

o

C i 60–80%. 

b)  18–20

o

C i 50–60%. 

c) 

20–22

o

C i 60–80%. 

d)  20–22

o

C i 40–60%. 

 

20.  Ilość stopni zaawansowania odleżyn to 

a) 

2. 

b)  5. 
c) 

3. 

d)  8. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko................................................................................................... 
 

Wykonywanie podstawowych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2

 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Wykonywanie podstawowych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych”  
 

Treść zadania 

Zaplanuj i wykonaj u podopiecznego zabiegi zapobiegające powstawaniu odleżyn. 

 
Opis sytuacji: 

Pani  Zofia  ma  65  lat.  Jest  częściowo  sparaliżowana  po  przebytym  2  miesiące  temu 

wylewie.  Ma  ograniczoną  aktywność  ruchową.  Stan  obecny  podopiecznej:  nadwaga, 
podwyższony poziom cukru, częste nietrzymanie moczu. Podopieczna leży na wersalce.  
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności  
w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru  odpowiednich  środków 
higienicznych  i  niezbędnych  udogodnień.  Jest  to  jednocześnie  możliwość  samodzielnego 
sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  dokonania  analizy  podjętych 
działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających 
uczniowi wykonanie zadania zgodnie z zasadami i w określonym czasie. 

Uczeń powinien mieć udostępnione:  

 

środki higieniczne i sprzęt do wykonania zadania, 

 

odzież ochronną: fartuch, rękawice gumowe. 
Nauczyciel powinien:  

 

zadbać o przygotowanie odpowiednich środków, 

 

zapewnić pomieszczenie do wykonania ćwiczeń, 

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zaplanować kolejność wykonywania czynności, 

 

ocenić zagrożenie powstawania odleżyn, 

 

zaproponować czynności zapobiegające powstawaniu odleżyn, 

 

wybrać niezbędne udogodnienia, 

 

wykonać czynności higieniczne, 

 

wykonać masaż i oklepywanie podopiecznej, 

 

ułożyć podopieczną na niezbędnych udogodnieniach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Umiejętności podlegające ocenie 
 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Zaplanowanie kolejnych czynności  

 

2.    Ocena zagrożenia powstawania odleżyn 

 

3.    Dobór czynności zapobiegających powstawaniu odleżyn 

10 

 

4.    Dobór  niezbędnych  udogodnień  przeciwdziałających 

powstawaniu odleżyn 

10 

 

5.    Wykonanie zabiegów higienicznych: 

 

mycie podopiecznej 

 

zmiana bielizny osobistej 

 

zmiana pościeli 

30 

 

6.    Wykonanie masażu i oklepywania 

20 

 

7.    Ułożenie podopiecznej na niezbędnych udogodnieniach. 

20 

 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.

 

 LITERATURA 

 

1.  Korczak C.(red.): Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997 
2.  Odleżyny,  zapobieganie  i  leczenie.  (praca  zbiorowa).  Naczelna  Rada  Pielęgniarek 

I Położnych. Warszawa 2001 

3.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Ślusarskiej  B.,  Zarzyckiej  D.,  Zahradniczek  K.:  Podstawy 

pielęgniarstwa. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004 

4.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Zahradniczek  K.:  Pielęgniarstwo.  Wydawnictwo  Lekarskie 

PZWL, Warszawa 2004 

5.  Praca  zbiorowa  pod  red.  Gwiazdkowskiego  A.:  Zachowania  zdrowotne.  Instytut 

Medycyny Pracy, Łódź 1990 

6.  www.mps.gov.pl