Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia 7 grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Liście lecą z drzew…

I. Cele

• Klasyfikowanie przedmiotów według wielkości.

• Praktyczne stosowanie określeń mały, większy, największy.

• Klasyfikowane według jednej określonej cechy.

• Składanie obrazka z 5 części bez wzoru.

• Kształtowanie umiejętności współpracy w zespołach.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.2 „Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.

II. Środki dydaktyczne

Liście w różnych kształtach i wielkości (naturalne lub wycięte z papieru)

liście przywiązane do nitek dla każdego dziecka

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Foka”

obręcze hula-hop

symbole liści – mały, większy, największy

emblematy dla dzieci z liśćmi w kilku kolorach (żółty, zielony, brązowy

i czerwony) – do podziału dzieci na grupy 4 osobowe.

duże, kolorowe liście (wycięte z papieru) pocięte na 5 części

III. Przebieg zajęć

1. Jesienne liście

Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka rozkłada zebrane w parku liście

w różnych kształtach, kolorach i wielkościach.

Przypomnienie wiadomości na temat jesieni – skąd się biorą kolorowe liście?,

dlaczego spadają z drzew?, gdzie jest ich najwięcej? itp.

Dzieci opowiadają o liściach – mówią to, co zauważyły, porównują.

1

Elżbieta Bowdur

2. Zabawa ruchowa – „Taniec liści”

Nauczycielka rozdaje dzieciom listki przywiązane do nitek (sznureczków).

W rytmie dowolnej muzyki lub tamburyna dzieci biegają po sali, trzymając

sznurki z liśćmi nad głową – liście powiewają.

Gdy nauczycielka przestaje grać, dzieci zatrzymują się i dmuchają na liście.

3. Jesienne liście – c.d.

Nauczycielka proponuje, by liście uporządkować w określony sposób. Pyta dzieci,

jak można je posegregować?

Dzieci proponują różne rozwiązania – wg koloru, wg nazwy drzewa, wg

wielkości.

Nauczycielka proponuje uporządkowanie wg wielkości. Rozkłada 3 obręcze,

a przy nich symbole liści – mały, większy i największy.

Nauczycielka naprowadza dzieci, by porównywały wielkość liści jednakowego

kształtu, np. 3 liście kasztanowca, 3 liście dębu, 3 liście klonu itp.

Dzieci odnajdują liście i układają do odpowiednich obręczy.

Nazywają wielkości: małe, większe, największe lub małe, średnie, duże.

4. Gra/plansza interaktywna „Foki”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kapelusz

→ Foka

Opis interaktywności

Gra „Foka” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących cech

wielkościowych. Łączenie w pary wg określonego kryterium.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Foka”, która przedstawia arenę cyrkową.

Dzieci omawiają planszę i przyglądają się szczegółom. Wybrane dziecko klika

dowolną fokę i przeciąga ją na odpowiedniej wielkości siedzisko. Określa jej

wielkość w stosunku do pozostałych fok. Uzasadnia wybór siedziska.

Po usadowieniu wszystkich fok, kolejne dzieci dopasowują piłki zgodnie

z wielkością oraz kolorem kokardki danej foki.

2

Elżbieta Bowdur

5. Puzzle – układanie liścia

Nauczycielka zaprasza na jesienny spacer przy spokojnej muzyce.

Dzieci są podzielone na 4 osobowe zespoły. Każdy zespół otrzymuje emblematy

z kolorowymi liśćmi. Gdy muzyka milknie, dzieci siadają przy obręczach z liściem

w takim samym kolorze, jak ten z ich emblematu.

Wewnątrz obręczy leżą pocięte na 5 kawałków duże liście. Zadaniem zespołów

jest złożenie liści w całość i naklejenia na kartkę papieru.

Po wykonaniu zadania, zespoły siadają wokół swoich obręczy po turecku

i słuchają muzyki.

6. Podsumowanie zajęcia

Ocena pracy zespołów.

Rozwieszenie naklejonych liści w sali.

3