Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 13

klasa 1

Blok tematyczny: Jesień w parku

Temat: Prognoza pogody

I. Cele

• Ćwiczenia w mówieniu, poszerzanie słownictwa.

• Kształcenie umiejętności czytania globalnego wyrazów.

• Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów.

• Utrwalenie wzoru drukowanej litery M,m.

• Przeliczanie i klasyfikowanie elementów w zakresie 2.

• Dobieranie elementów w pary.

Podstawa programowa:

Pkt 7.1.c „Uczeń klasyfikuje obiekty: tworzy kolekcje np. zwierzęta, zabawki, rzeczy do ubrania”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz. 2

gimnastyczne krążki (szarfy)

komputer z projektorem

płyta CD1 audio

plansza interaktywna/gra „Buty”

prezentacja w PowerPoincie ze slajdem mapy Polski i z animowanymi elementami pogody – chmurka, deszcz, słońce oraz parasol oraz slajd z tekstem obrazkowym:

Za oknem pada ( deszcz-obrazek) i jest niska temperatura.

Mama ma dla Adama parasol i ( kalosze-obrazek).

Adam zapina ( kurtkę-obrazek) na zamek.

III. Przebieg zajęć

1. Zabawa w prezentację pogody - uruchomienie prezentacji nauczyciela z mapą Polski

Nauczyciel wskazuje (laserem bądź wskaźnikiem) na mapę i przedstawia prognozę pogody. Można także poprosić uczniów do prezentacji pogody.

1

Elżbieta Bowdur

Przykład

A oto prognoza pogody na najbliższe dni.

Na południu niewielki wiatr, zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami deszczu. Należy zaopatrzyć się w kalosze, nieprzemakalne kurtki oraz parasole.

Na wschodzie i w centralnej Polsce więcej słońca, ale po południu pokażą się chmury i będzie padał deszcz.

Od zachodu nadciągają deszczowe chmury oraz ochłodzenie. Temperatura obniży się i będzie padało przez cały dzień.

Na północy silne wiatry, przelotne opady, ale czasami pojawi się słońce. Niestety temperatura dość niska, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze.

2. Ukierunkowana rozmowa na temat jesiennej pogody

Skąd wiemy, jak się ubrać w danym dniu?

Co to jest prognoza pogody?

Gdzie zazwyczaj oglądamy prognozę pogody?

Kto ją przygotowuje?

Komu jest potrzebna?

Co ubieramy, gdy jest zimno i pada deszcz?

3. Czytanie tekstu z obrazkami. Wyróżnianie litery M,m

Nauczyciel wyświetla na ekranie tekst w PowerPoincie. Uczniowie czytają tekst zastępując obrazki wyrazami, a następnie zakreślają kolorowym pisakiem literę M,m:

Za oknem pada ( deszcz) i jest niska temperatura.

Mama ma dla Adama parasol i ( kalosze).

Adam zapina ( kurtkę) na zamek.

4. Łączenie zdjęć z odpowiednimi modelami wyrazów – podręcznik cz.2, ćw.3, str.27

5. Wyróżnienie litery M,m w wyrazach – podręcznik cz.2, ćw.4, str.27

6. Zabawa ruchowa „Kałuże”

Nauczyciel z pomocą dyżurnego rozkłada na podłodze kolorowe krążki lub szarfy. Dzieci poruszają się (podskakują) po sali w rytmie piosenki

„W deszczowym rytmie” tak, aby ominąć lub przeskoczyć krążek-kałużę. Gdy muzyka milknie, dzieci stają nieruchomo.

2

Elżbieta Bowdur

7. Gra interaktywna „Buty”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Czarodziejski kufer (1)

→ Buty (4)

Opis interaktywności

Gra „Buty” polegająca na łączeniu w pary elementów o podanych własnościach.

Omówienie gry

Uczeń podchodzi do tablicy multimedialnej i zaznacza buty spełniające określony warunek, np.:

Pary butów, które mają obcasy.

Pary butów, które mają sznurowadła.

Buty bez pary.

8. Rysowanie prognozy pogody – podręcznik cz.2, ćw.2, str.29

3