Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 12

klasa 2

Blok tematyczny: Puc, Bursztyn i inni

Temat: Zwierzęta i ich dzieci

I. Cele

• Rozpoznawanie cech charakterystycznych zwierząt hodowlanych.

• Doskonalenie spostrzegawczości.

• Doskonalenie techniki czytania.

• Ćwiczenia w układaniu i pisaniu zdań.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 6.4 „Uczeń wymienia zwierzęta (…); rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne”

Pkt. 1.b „Uczeń czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.3

komputer z projektorem

magnesy i kartoniki z nazwami zwierząt: dzik, świnia, krowa, sarna, owca, koza, lis, kura, gęś, kaczka, koń, indyk, łoś itp.

gra/plansza interaktywna „Las”

III. Przebieg zajęć

1. Tworzenie zbiorów – zwierzęta hodowlane, zwierzęta leśne

Nauczyciel przyczepia magnesami na tablicy kartoniki z nazwami zwierząt. Dzieci czytają wyrazy i przesuwają kartoniki, tworząc zbiór zwierząt hodowlanych i dziko żyjących.

W zbiorze zwierząt hodowlanych wyróżniają ptaki i ssaki.

Rozmowa na temat wyglądu ssaków, ich cech (np. 4 łapy, sierść, zęby, rodzą się, po urodzeniu piją mleko matki itp.). Następnie dzieci określają cechy ptaków (dwie łapy, skrzydła, dziób, wykluwają się z jaj itp.)

2. Gra/plansza interaktywna „Las”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Leśna kraina (2)

→ Zwierzęta hodowlane (3)

1

Elżbieta Bowdur

Opis interaktywności

Gra „Las” ucząca odróżniania zwierząt hodowlanych od leśnych.

Omówienie gry

Nauczyciel omawia zasady gry – zwierzęta, które hoduje leśniczy, uciekły do lasu.

Należy pomóc leśniczemu złapać te zwierzęta i zaprowadzić do zagrody.

Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i klika na wyglądające zza drzew zwierzę hodowlane. Musi wykazać się przy tym spostrzegawczością i refleksem.

Zadanie można powtórzyć.

3. Śpiewanie i rytmiczne poruszanie się do piosenki

Kaczor Donald farmę miał ija, ija, o!

I krowy na niej hodował ija, ija, o!

I muu tu, i muu tam,

Wszędzie muu, tu i tam!

Kaczor Donald farmę miał ija, ija, o!

I na niej kury hodował ija, ija o!

Koko tu, i koko tam,

I wszędzie koko, tu i tam!

Kaczor Donald farmę miał ija ija o!

na niej kaczki hodował ija ija o!

Kwa kwa tu, kwa kwa tam,

wszędzie kwa kwa tu i tam!

Kaczor Donald farmę miał ija ija o1!

na niej gęsi hodował ija ija o!

Gę gę tu, gę gę tam,

wszędzie gę gę tu i tam! itd.

4. Czytanie wierszyków o zwierzętach – podręcznik cz.3, str.23

Dzieci czytają wierszyki i wskazują najbardziej humorystyczne. Wymieniają nazwy zwierząt z wierszyków.

5. Korzyści z hodowli zwierząt – podręcznik cz.3, ćw.5, str.25

Uczniowie czytają informacje z tabeli. Zapisują odpowiedzi na pytania na tablicy i przepisują poprawnie do zeszytu:

Dzięki hodowli krów mamy mleko, mięso i skórę.

Kury hoduje się dla jaj i mięsa.

W celu uzyskania wełny hodujemy owce.

2