SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE, CZY PRZYJACIELE

Anetta Szulc, Magdalena Zwolińska

Cele:

− uczeń określa przyczyny degradacji środowiska,

− ocenia wpływ degradacji środowiska na stan przyrody i zdrowie człowieka,

− dostrzega zagrożenia, jakie stwarzają zanieczyszczenia środowiska,

− wykazuje wpływ codziennych czynności i zachowań człowieka na stan środowiska,

− dostrzega i umie wykorzystać metody ograniczenia lub eliminacji niektórych zanieczyszczeń,

− czyta tekst ze zrozumieniem,

− umie podejmować decyzje grupowe, dzieli się w grupie rolami, dyskutuje,

− ocenia sytuację i potrafi przedstawić przykłady rozwiązań.

Metody pracy: metoda aktywności kreatywnej, elementy projektu, praca z tekstem źródłowym.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: arkusze papieru, flamastry, kredki, karteczki samoprzylepne, butelki plastikowe, taśma samoprzylepna, Karty pracy, Encyklopedia PWN; publikacje ekologiczne Czas: 1 lekcja.

Klasa: VI.

Przebieg zajęć

1. Uczniowie pracują w czterech grupach. Każda grupa otrzymuje Kartę pracy i opracowuje otrzymane zagadnienie.

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Grupa

Zagadnienia

Treści i zadania

Ścieżki między-

Uwagi

przedmiotowe

1.

Rodzaje zanieczysz-

Podział substancji na gazy,

Ekologiczna

czeń.

ciecze i ciała stałe.

Ciała stałe, ciecze i ga-

Podział zanieczyszczeń na

zy.

gazy, ciecze i ciała stałe.

2.

Zanieczyszczenia po-

Rodzaje zanieczyszczeń

Ekologiczna

wstające w gospodar-

pochodzących z gospodarstw Prozdrowotna

stwach domowych.

domowych.

Sposoby ograniczenia lub

wyeliminowania zanieczysz-

czeń produkowanych w do-

mach.

3.

Skutki zanieczyszczenia Dziura ozonowa. Efekt cie-Ekologiczna

środowiska.

plarniany. Kwaśne deszcze.

Czytelnicza

Powstawanie smogu.

i medialna.

Wyszukiwanie informacji na

temat rodzajów zanieczysz-

czeń i skutków zanieczysz-

czenia środowiska.

4.

Zanieczyszczenia orga-

Znaczenie naturalnego nawo- Ekologiczna

Uczniowie na

niczne i ich wykorzy-

zu w rolnictwie. Zdrowotny

Prozdrowotna

lekcji wykonują

stanie.

aspekt stosowania nawozów

tubę komposto-

naturalnych.

wą.

Wykonanie tuby komposto-

Analiza obserwa-

wej.

cji odbędzie się

na kolejnych za-

jęciach.

2. Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup.

3. Podsumowanie zajęć. Uczniowie uzupełniają ankietę "Jakie jest moje najbliższe otoczenie" . Następnie wskazują związek między omawianymi zagadnieniami a życiem codziennym.

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Jakie jest moje najbliższe otoczenie - ankieta Przeczytaj uważnie wyrazy w ramkach i zaznacz te, które według ciebie określają twoje najbliższe otoczenie.

Jeśli nasuwają ci się inne określenia, to wpisz je w wolne miejsca.

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Karta pracy

Grupa 1

Podziel zanieczyszczenia środowiska na trzy grupy, wklej karteczki z zapisanymi na nich zanieczysz-czeniami w odpowiednie miejsce w tabeli.

Zanieczyszczenia

gazowe

Zanieczyszczenia

płynne

Zanieczyszczenia

stałe

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Rodzaje zanieczyszczeń

Na pozostałych karteczkach wpisz własne przykłady śmieci lub zanieczyszczeń i wklej je do odpowied-niej grupy zanieczyszczeń.

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Karta pracy

Grupa 2

1. W domu, wykonujecie wiele różnych czynności, na przykład:

- gotowanie,

- sprzątanie,

- pranie,

- jedzenie,

- zmywanie,

- zabawa.

2. Wykonując te czynności produkujemy śmieci. Wypisz, jakie śmieci i zanieczyszczenia są produkowa-ne w twoim domu.

3. Wszystkie rodzaje zanieczyszczeń wypiszcie na papierze przygotowanym na ławce. Następnie uzupełnijcie tabelę.

Zanieczyszczenia,

których można

uniknąć

Zanieczyszczenia

(śmieci),

których ilość

można zmniej-

szyć

Co należy zrobić,

aby ograniczyć

ilość zanieczysz-

czeń?

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Karta pracy

Grupa 3

1. Korzystając z różnych źródeł informacji, na przykład: Encyklopedii PWN, Internetu wyszukaj informacje dotyczące:

dziury ozonowej,

efektu cieplarnianego,

smogu,

kwaśnych deszczy.

2. Przeczytaj informacje dotyczące tych zagadnień, wybierz najważniejsze i zapisz je na przygotowanym arkuszu papieru.

Dziura ozono-

wa

Efekt cieplar-

niany

Smog

Kwaśne desz-

cze

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

3. Po zapoznaniu się z zagrożeniami związanymi z zanieczyszczeniem przyrody, spróbuj odpowiedzieć na pytanie:

Co się stanie z ziemią jeżeli ludzie nie ograniczą produkcji zanieczyszczeń?

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/

SCENARIUSZE LEKCJI

CZŁOWIEK I PRZYRODA – WROGOWIE CZY PRZYJACIELE

ANETTA SZULC, MAGDALENA ZWOLIŃSKA

Karta pracy

Grupa 4

Zanieczyszczenia organiczne, na przykład: obierki z warzyw, skórki owoców, resztki jedzenia można powtórnie wykorzystać ze względu na szybki proces ich rozkładu. W wyniku rozłożenia się śmieci orga-nicznych uzyskujemy cenne składniki mineralne, które mogą być wykorzystane jako nawóz.

Wykonajcie tubę kompostową, następnie wypełnijcie ją przyniesionymi odpadkami organicznymi.

Tuba kompostowa

1. Rozetnij plastikowe butelki na dwie części.

2. Na jedną szyjkę butelki załóż gazę, przymocowując ją gumką.

3. Sklej dolną część tuby taśmą.

4. Wypełnij dolną część tuby odpadkami organicznymi.

5. Załóż górną część tuby, umocuj ją taśmą, doklej szyjkę drugiej butelki, następnie załóż górną część tuby (dno drugiej butelki), mocując ją do powstałej konstrukcji taśmą.

6. Pozostaw tubę kompostową na tydzień w ciepłym miejscu i obserwuj zachodzące zmiany.

Obserwacje:

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

Jak można wykorzystać śmieci organiczne?

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/