Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum, z wykorzystaniem gry dydaktycznej

Temat lekcji:

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH

Cele lekcji:

٭ utrwalenie własności liczb wymiernych,

٭ kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych wiadomości w różnorodnych sytuacjach,

٭ ćwiczenie biegłego wykonywania działań na liczbach wymiernych, kolejność wykonywania działań,

٭ wyrabianie umiejętności organizowania pracy w grupie,

٭ zapoznanie uczniów z dominem matematycznym (dydaktycznym).

Metody:

■ gra dydaktyczna- domino matematyczne,

■ pogadanka heurystyczna .

Formy pracy:

♦ praca w grupach,

♦ praca indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

● tablica i kreda,

● podręcznik i zbiór zadań,

● plansza z zadaniem,

● krzyżówka dla każdego ucznia(na pracę domową).

Przebieg lekcji:

♥ Sprawdzenie listy obecności.

♥ Podział na grupy. Uczniowie losują przynależność do grupy (liczby naturalne, liczby całkowite dodatnie, liczby całkowite ujemne, ułamki zwykłe, ułamki dziesiętne) i zajmują swoje miejsce (na stołach leżą nazwy ww. grup). Wybór liderów grup.

♥ Sprawdzenie pracy domowej .(oceniamy stopniem zadanie dodatkowe)

Treść pracy domowej:

1. Oblicz:

1

2

6

a) 4 + 3 • (-

) =

5

3

11

1

b) 3 •(-0,5)2 • (-1) 3 •4 •(- ) =

3

2. Cena detaliczna towaru wynosi 1348,25 zł. Cena hurtowa jest niższa o 4 % ceny detalicznej. Jaka jest cena hurtowa tego towaru?

Zadanie dodatkowe:

NWD dwóch liczb wynosi 3 . Czy najmniejsza wspólna wielokrotność (NWW) tych liczb może wynosić 100? Odpowiedź uzasadnij.

Odpowiedź : Nie, ponieważ 100 nie dzieli się przez 3.

♥ Powtórzenie wiadomości o liczbach wymiernych (wykorzystujemy planszę z zadaniami).

Treść zadań :

1. Dany jest zbiór liczb:

1

Z:{ -7; 4,5; -3; 0; 1,25; ; - 1,25; 0,(3); 7; \-2\ }

7

- jak nazywamy liczby należące do tego zbioru?;

- wymień liczby N, C;

- wymień parę liczb przeciwnych;

- wymień parę liczb odwrotnych.

2 . (zadanie utrwalające przybliżenia )

Ile łokci wzrostu miał król Władysław Łokietek?

( około 140 cm, jeden łokieć wynosi około 59,6 cm)

♥ Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celu.

♥ Praca w grupach.

Określenie zasad gry w domino matematyczne i porównanie z tradycyjnym dominem. Opracowane domino składa się z 17

kostek. Uczniowie mają do wykonania 32 działania na liczbach wymiernych w grupach 5 osobowych. Która grupa pierwsza ułoży wszystkie kostki, ta wygrywa.(otrzymuje ocenę) Przykłady są identyczne we wszystkich grupach.

Dla łatwiejszego sprawdzenia poprawności obliczeń, na odwrocie można napisać litery tworzące sensowne hasła.

♥ Praca domowa.(treść przygotowana na kartce dla każdego ucznia) Treść zadania: Rozwiąż krzyżówkę.

A

B

C

D

E

F

G

1

2

3

4

5

Poziomo:

1

1

A-1 6+ (6 +4) :

;

5

100

1 7

A-4 12,75+ 5 • ;

4 3

1

1

B-3 167: +500 – 46 :(-

);

3

50

2

1

B-5 9• ( + 9 );

3

3

131

36

E-5

•

+ 0,4;

2

5

3

F-1 66 - 121•

.

11

Pionowo:

2

A-1 (3 •10 -7): 2,5;

3

1

B-3 (-

) : 0,1 + 360;

10

7

3

C-1 (

+ 2 ) •84;

12

7

6

13

E-2 60 + 1

: 10,25;

7

28

1

F-4 5:

+ 2;

11

G-1 5 + 102 •3.

Rozwią zanie:

A

B

C

D

E

F

G

1

1

0

2

6

3

3

2

0

5

6

0

3

3

3

0

1

5

4

2

5

5

5

9

0

4

7

2

DOMINO MATEMATYCZNE

- LICZBY WYMIERNE -

3 7

1

−

1-0,09

: 5

3

3

3

3

1

1

(7,29-1,29):2

-5+ 12·

(- ) + (- )

·

4

4

4

3

5

-1,7 +0,2

1

1

2

1

-1,2 · (-20)

·4 -2

1 · :

2

2

7

7

12 - 17

3

1

1

1

7· (-0,4)

( - ) :

8 :

4

5

2

3

3

1

1

1

3

1

3

(-2- 6 ) : 8

: - :

z 60

-1 - 1

4

2

5

2

5

5

5

5· 23 – 22

1

-2 – ( -1 )

2,125 -0,125

· (1,2-0,6) + 4,8

3

2: ( 0,8 – 0,4 )

-2 : (7-11)

0,75 + 1,25

3,2 · 1,6

(- 4 ) : ( -8)

2,4 :10

3,07 +2,05

0,0024 · 100

91: 100

Nauczyciel matematyki: Dziura Zdzisław