Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 25

grupa 0

Obszar XI Gotowość do nauki pisania i czytania

Temat: Literowe pisanki

I. Cele

• Utrwalanie liter alfabetu.

• Utrwalenie litery J, j.

• Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej.

• Nabywanie umiejętności rozwiązywania krzyżówek literowych.

• Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 14.4 „Dziecko interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania”.

II. Środki dydaktyczne

jajka – pisanki lub obrazki z pisankami

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Krzyżówka”

Karty „Razem w przedszkolu” cz.4

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4

CD2 audio ABC

III. Przebieg zajęć

1. Opis pisanki – zgadywanka słowna

Nauczycielka prezentuje różne pisanki. Dzieci przyglądają się.

Opisuje słowami jedną pisankę, a dzieci zgadują, do której pisanki pasuje opis.

Następnie kontynuuje zgadywankę.

Krótka rozmowa wprowadzająca na temat zwyczaju malowania jajek oraz symbolu jajka, jako narodzin nowego życia. Pytanie problemowe: „Kto wykluwa się z jajek?” ( nie tylko wszystkie ptaki, ale też np. żółwie, węże, jaszczurki, krokodyle).

1

Elżbieta Bowdur

2. Gra/plansza interaktywna „Krzyżówka”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Paproć

→ Jajko dinozaura

Opis interaktywności

Gra „Krzyżówka” polegająca na doskonaleniu analizy i syntezy oraz utrwalaniu liter alfabetu.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Dzieci przyglądają się krzyżówce na ekranie, rozpoznają i czytają literki z alfabetu, zastanawiają się, kto wykluje się z jajka?

Następnie wybierane kolejno dzieci, podchodzą do krzyżówki, odgadują hasła i przeciągają wybrane literki z alfabetu w odpowiednie kratki krzyżówki.

Wspólne odczytanie hasła: JAJKO oraz odpowiedź na pytanie – z jajka wykluł się dinozaur.

3. Kolorowanie jajek różnymi wzorkami – Karty cz.4, ćw.1, str.22

Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.4 oraz kredki.

Rozmowa o tym, co dzieci widzą na obrazku, jak dzieci ozdabiają jajka wielkanocne.

Ozdabianie pisanek różnymi wzorkami.

Porządkowanie stolików po zakończonej pracy.

4. Zabawa „Lisek porywa jajka zajączkowi”

Dzieci siadają w kółeczku na dywanie. Wybrane dziecko - zajączek siada w środku z zawiązanymi oczami. Przed sobą ma jajka wielkanocne.

Nauczycielka w ciszy wskazuje dzieci – liski, które będą wykradać jajka zajączkowi.

Gdy zajączek usłyszy skradającego się liska, wskazuje ręką kierunek, a wtedy lisek wraca na miejsce. Jeśli uda się liskowi wykraść jajko, zamienia się miejscami z zajączkiem.

2

Elżbieta Bowdur

5. Zabawa „Literowe pisanki”

Dzieci dobierają się parami. Jedno staje tyłem, a drugie pisze palcem po plecach litery. Gdy kolega czy koleżanka odgadnie literkę, zamieniają się rolami.

6. Słuchanie piosenki pt. „Pisanki” – CD2 audio ABC

Dzieci słuchają piosenki i swobodnie poruszają się w rytmie piosenki.

7. Podstawki do jajek wielkanocnych – Wyprawka cz.4, ćw.1, str.16

Dzieci siadają do stolików i przygotowują Wyprawkę cz.4 oraz klej.

Wykonują prezenty wielkanocne – podstawki do jajek.

Po zakończeniu ocena podstawek, dzieci porządkują stoliki.

3