Opracowała: mgr Alicja Szalewska

Konspekt zajęć logopedycznych

Temat: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski r.

Cel główny: Utrwalenie prawidłowej artykulacji głoski r.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:



prawidłowo wykonać ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;



poprawnie wybrzmiewać głoskę [r] w sylabach, wyrazach i zdaniach;



poprawnie nazywa obrazki z głoską [r];



poprawnie układa wyraz z liter i go wybrzmiewa;



kontroluje słuchowo swoje wypowiedzi;



pracuje w grupie;



poprawnie wykonuje polecenia nauczyciela.

Metody i techniki: wzrokowa, słuchowa, zabawa, demonstracja,

Formy: praca indywidualna, w parach ( grupowa)

Pomoce: nożyczki, klej, papier, kolorowe paski papieru, krzyżówki, kostka do gry, koperty z zadaniami, rebusy, wierszyki.

Przebieg zajęć I. Część wstępna:



Powitanie, poznanie imion dzieci.



Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne

- dmuchanie na pasek papieru przy jednoczesnym wymawianiu [t], a następnie [trr];

- zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka;

- „dzwoni telefon” - dziecko wydaje dźwięk telefonu, np. trrr, trrr, drrr, drrr; II. Część ogólna:



„Rzuć kostką” - rzucamy kostką, ile oczek wypadnie, taki nr zadania wykonujemy (1 - 6), np. zagadki, rebusy, podawanie wyrazów z głoską [r]; każde dziecko powtarza wyraz z zadania kolegi;



„Co to jest” - dzieci kolejno odkrywają obrazki z głoską [r]; następnie z literek układają dany wyraz i kolejno głośno wymawiają.



„ Rymowanka” - dziecko ma połączyć wyrazy tak, aby się ze sobą rymowały. Następnie

głośno je odczytuje.



„Wierszyki” - każde dziecko losuje jeden wierszyk i głośno go czyta.



„ Domino” - podklej kartki grubszym papierem, wytnij prostokąty – domino, następnie ułóż wyrazy tak, aby każdy następny zaczynał sie taką sama literą, jak kończy się poprzedni.

III. Część podsumowująca:

 słowna ocena pracy uczniów;

 rozdanie zadań domowych i ich wyjaśnienie ( wklejenie do zeszytów);

 pożegnanie.

Bibliografia

1. M. Dembińska „ Domowe zabawy logopedyczne”,Warszawa 1994r.

2. G. Demel „Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola”, 2004r.

3. „ Logopedia – pytania i odpowiedzi” pod red. T. Gałkowskiego, G. Jastrzębowskiej, t.II. Opole 2003r.

4. A. Sosna „ Wymawiamy poprawnie głoski”, zeszyt 1,2 i 3, Warszawa 1996r.

5. M. Wrzesińska „ Chcę poprawnie wymawiać – ćwiczenia logopedyczne”, Poznań 1999r.