background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

Scenariusz zajęcia nr 9 

 grupa 0 

Obszar IV   Poznawanie i rozumienie świata przyrody 

Temat: Zaginiony świat dinozaurów 

I.

 

Cele 

 

Poznawanie świata zwierząt, rozróżnianie i nazywanie wybranych 

przedstawicieli gatunków zwierząt i warunków ich życia. 

 

Rozwijanie wyobraźni. 

 

Ćwiczenie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi na określony temat. 

 

Doskonalenie spostrzegawczości. 

 

Doskonalenie percepcji wzrokowej. 

Podstawa programowa (…): 

Pkt 4. „Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu 

i rozumieniu siebie i swojego otoczenia”. 

II.

 

Środki dydaktyczne 

 

komputer z projektorem 

 

gra/plansza interaktywna „Układanka”  

 

sylwetki dinozaurów – po jednym dla każdego dziecka, kredki, klej. 

 

ilustracje przedstawiające zaginiony świat dinozaurów, atlasy, książki dla 
dzieci z ilustracjami na ten temat 

 

III.

 

Przebieg zajęć 

1.

 

Gra/plansza interaktywna „Układanka”  

Uruchomienie gry 

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka  wybieramy obrazek naszego konta, 
a następnie klikamy kolejno: 

 

Paproć 

 

Duży zielony dinozaur z prawej strony 

Opis interaktywności 

Gra „Układanka” polegająca na ułożeniu obrazka z rozsypanych elementów. 
Doskonalenie spostrzegawczości. 

 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Omówienie gry 

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Paproć”, która przedstawia dawny świat 
dinozaurów.  

Krótkie opowiadanie nauczycielki: 

„Dinozaury, to stworzenia, które żyły na Ziemi kilkaset milionów lat temu. Od 
niedawna dowiadujemy się o nich coraz więcej, poprzez wykopaliska i różne 
badania. Człowiek zajmujący się badaniem dinozaurów to paleontolog. 
Dinozaury bardzo różniły się od siebie wyglądem, wielkością oraz sposobem 
życia. Jedne były gigantyczne, olbrzymie, inne mniejsze, wielkości kurczaka. 
Jedne były łagodne, inne drapieżne. Jedne latały, inne żyły w wodzie. Do dzisiaj 
nie wiemy, dlaczego wyginęły.” 

Nauczycielka zachęca dzieci, aby nadały imię zielonemu dinozaurowi – dzieci 
wymyślają imię. Wybrane dziecko klika zielonego dinozaura. 

Następnie wybrane dzieci podchodzą do ekranu. Układają z rozsypanych 
elementów trzy dinozaury, przeciągając elementy układanki na właściwe miejsce.  

Grę można powtórzyć. 

2.

 

Zabawa ruchowa „Dinozaury” 

Dzieci zamieniają się w dinozaury i przy akompaniamencie dowolnej muzyki 
poruszają się po sali w sposób charakterystyczny dla dinozaura, jakiego sobie 
wymyśliły. Na pauzę w muzyce i hasło „deszcz” biegną do miejsca w sali, w 
którym stoi nauczyciel z rozłożonym parasolem. Następnie ponownie wychodzą 
na spacer. Przerwa w muzyce i hasło „noc” – dinozaury układają się na dywanie 
i zasypiają. 

3.

 

Zaginiony świat dinozaurów – albumy, encyklopedie dla dzieci, książki, 
ilustracje 

Dzieci siadają do stolików, na których rozłożone są albumy, ilustracje, książki, 
encyklopedie dla dzieci o dinozaurach i świecie, w jakim żyły. 

Zachęcenie dzieci do dłuższych wypowiedzi na temat oglądanych ilustracji. Dzieci 
opowiadają o zaginionym świecie. Nauczycielka wymienia nazwy niektórych 
dinozaurów (np. tyranosaurus, stegosaurus).  

4.

 

Praca indywidualna 

Dzieci siadają na dywanie. Każde dziecko otrzymuje sylwetkę dinozaura – różne 
kształty i barwy. Każde dziecko nadaje imię swojemu dinozaurowi i wymyśla 
świat, w którym on żyje. Zastanawia się, co jego dinozaur robi, jakich ma 
kolegów, rodzinę, czym się bawi. 

background image

 

Elżbieta Bowdur

 

 

 

Dzieci siadają przy stolikach. Naklejają dinozaura na kartkę papieru i dorysowują 
resztę jego świata. 

5.

 

Podsumowanie zajęcia 

Porządkowanie miejsc pracy.  

Krótka rozmowa z dziećmi na temat zajęć.