background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 
 
 
Krzysztof Maśliński  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wypieku, smaŜenia  
i konfekcjonowania
 741[01].Z2.03         

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

           

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 

 

 
 
Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Iwona Domachowska 
mgr inŜ. Lucyna Kubicka  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[01].Z2.03 
UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wypieku,  smaŜenia  i  konfekcjonowania  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu cukiernik. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

                    

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

15 

5.1.

 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wypieku i smaŜenia 

15 

5.1.1.  Ćwiczenia 

15 

5.2.

 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń do konfekcjonowania 

21 

5.2.1.  Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.

 

Literatura 

38 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

           

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  jednostce  modułowej  UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wypieku, 
smaŜenia i konfekcjonowania w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  umoŜliwią  ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  oraz 
umiejętności samokształcenia, 

 

ewaluację osiągnięć uczniów, 

 

wykaz  literatury,  z  jakiej  uczniowie  mogą  korzystać  podczas  nauki  oraz  literaturę 
metodyczną dla nauczyciela. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

ć

wiczeń praktycznych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, uczniowie mogą pracować 

samodzielnie lub w grupach. 
 

Do  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  moŜe  posłuŜyć  się 

zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami zadań testowych. W rozdziale tym podano: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

klucz odpowiedzi, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

741[01].Z2 

Techniczna obsługa  

produkcji 

 

741[01].Z2.01 

UŜytkowanie  

maszyn i urządzeń  

magazynowych 

 

741[01].Z2.02 

UŜytkowanie  

maszyn i urządzeń do wytwarzania 

i obróbki półproduktów cukierniczych 

 

741[01].Z2.03 

UŜytkowanie  

maszyn i urządzeń do wypieku, 

smaŜenia i konfekcjonowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

odczytywać schematy i rysunki techniczne,  

 

korzystać z przepisów i norm obowiązujących w produkcji cukierniczej,  

 

posługiwać  się  dokumentacją  techniczno-ruchową  oraz  instrukcjami  obsługi  maszyn 
i urządzeń, 

 

rozpoznawać  instalacje  techniczne  zakładu  cukierniczego  oraz  odczytywać  ich 
oznakowanie, 

 

dobierać  i  stosować  środki  ochrony  indywidualnej  w  zaleŜności  od  rodzaju 
wykonywanych prac, 

 

określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji, 

 

dokonywać pomiarów z zastosowaniem urządzeń kontrolno-pomiarowych, 

 

dobierać i obsługiwać maszyny i urządzenia magazynowe oraz do wytwarzania i obróbki 
półproduktów cukierniczych, 

 

określać  zasady  korzystania  z  urządzeń  elektrycznych  i  racjonalnego  wykorzystywania 
energii elektrycznej, 

 

określać zagroŜenia występujące podczas obsługi maszyn i urządzeń cukierniczych,  

 

charakteryzować zagroŜenia związane z wykonywaniem pracy, 

 

interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska dotyczących produkcji wyrobów cukierniczych, 

 

stosować  zasady  Dobrej  Praktyki  Produkcyjnej  (GMP)  i  Dobrej  Praktyki  Higienicznej 
(GHP) w procesach produkcji wyrobów cukierniczych, 

 

określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować piece cukiernicze, 

 

rozróŜnić podstawowe zespoły pieca, 

 

dokonać analizy budowy oraz zasad działania pieców cukierniczych, 

 

określić zalety cyklotermicznego obiegu spalin, 

 

porównać rodzaje pieców cukierniczych, 

 

rozróŜnić podstawowe elementy palników,  

 

dokonać analizy budowy oraz zasad działania palników, 

 

określić zasady eksploatacji pieców i palników, 

 

scharakteryzować urządzenia do smaŜenia stosowane w zakładach ciastkarskich, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi pieców i palników 
oraz urządzeń smaŜalniczych, 

 

scharakteryzować krajalnice i pakowarki, 

 

dobrać wyposaŜenie magazynu wyrobów gotowych i ekspedycji, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi  urządzeń  do  
konfekcjonowania, magazynowania i ekspedycji wyrobów, 

 

scharakteryzować oraz określić zastosowanie linii produkcyjnych, 

 

scharakteryzować elementy linii technologicznych, 

 

zestawić elementy linii w ciąg technologiczny, 

 

scharakteryzować i porównać linie technologiczne do produkcji wyrobów ciastkarskich, 

 

obsłuŜyć maszyny i urządzenia do wypieku, smaŜenia i konfekcjonowania, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  obsługi  linii 
technologicznych do produkcji wyrobów ciastkarskich. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1                   

 
Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wypieku,  smaŜenia  
i konfekcjonowania 741[01].Z2.03 

   Temat: Budowa i zasada działania palnika olejowego. 

Cel ogólny: Zidentyfikowanie elementów palnika olejowego na jego schemacie ideowym na 

podstawie opisu zasady działania.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić elementy budowy palnika olejowego, 

 

określić rolę poszczególnych elementów budowy palnika olejowego, 

 

omówić zasadę działania palnika olejowego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

gra dydaktyczna oparta na metodzie problemowej. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach, jednolita. 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

regulamin gry dydaktycznej, 

 

karta ocen za grę dydaktyczną i karta odpowiedzi, 

 

karta z opisem zasady działania palnika, 

 

karta  (plansza)  z  pustym  schematem  ideowym  palnika  olejowego  do  wypełniania  przez 
uczniów, 

 

karta (plansza) ze wzorcowym schematem ideowym palnika olejowego (foliogram, plansza 
lub schemat w wersji elektronicznej). 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Powtórzenie lekcji poprzedniej. 

3.

 

Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji. 

4.

 

Wprowadzenie do tematu, sporządzenie notatki. 

5.

 

Wyjaśnienie zasad gry dydaktycznej, omówienie i rozdanie załączników (1, 2, 3 i 4). 

6.

 

Praca uczniów w grupach. 

7.

 

Zbieranie wypełnionych schematów od uczniów. 

 
Zakończenie zajęć 
1.

 

Porównanie wypełnionych schematów ze schematem wzorcowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.

 

Ustalenie ocen. 

3.

 

Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej. 

 
Praca domowa 

Nauczyciel rozdaje ponownie – kaŜdemu uczniowi – opis zasady działania palnika i pusty 

schemat  ideowy  do  wypełnienia  w  domu.  Opis  i  wypełnione  schematy  naleŜy  wkleić  do 
zeszytu. 
  
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

obserwacja uczniów w czasie pracy w grupach, 

 

ocena prac uczniów, 

 

sprawdzenie pracy domowej. 

 
Załącznik do scenariusza 1 

KARTA OCEN ZA GRĘ DYDAKTYCZNĄ 

GRUPA ..... 

Wypełnia nauczyciel: 

 

Lp. 

Skład grupy 

(imię i nazwisko) 

Liczba pkt. 

Ocena 

 

 

 

 

 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Nazwa urządzenia 

 

Liczba 

punktów 
[0 lub 1] 

(wpisuje 

nauczyciel)

 

 

........................................................................................ 

 

Nr 

Nazwa elementu 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

Razem  

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Załącznik 2 do scenariusza 1 

 

REGULAMIN GRY DYDAKTYCZNEJ 

 
Przeznaczenie gry 

Gra  przeznaczona  jest  dla  uczniów  pracujących  w  3÷4-osobowych  grupach  lub 

samodzielnie.  Gra  pozwala  sprawdzić  umiejętności  odczytywania  schematów  ideowych 
urządzeń  wykorzystywanych  w  piekarstwie  i  cukiernictwie.  Uczniowie  powinni  wcześniej 
poznać podział i ogólną budowę pieców cukierniczych. 

 

Cel gry 

Celem  gry  jest  prawidłowe  zidentyfikowanie  elementów urządzenia przedstawionego na 

schemacie ideowym na podstawie opisu jego zasady działania.  
 
Zasady gry 

Uczestnicy gry otrzymują:  

 

regulamin, 

 

opis zasady działania urządzenia, 

 

schemat ideowy urządzenia do uzupełnienia, 

 

kartę odpowiedzi z kartą ocen za grę dydaktyczną, na której zapisują skład grupy.  
Praca  odbywa  się  zespołowo  w  danej  grupie,  przy  czym  grupa  moŜe  wyłonić  lidera 

organizującego pracę w grupie.  

Numery  poszczególnym  elementom  urządzenia  nadają  uczniowie;  naleŜy  je  wpisać  na 

schemacie  urządzenia.  Zidentyfikowane  elementy  urządzenia  i  jego  nazwę  naleŜy  wpisać  na 
karcie odpowiedzi. Czas na wykonanie zadania: 25 minut. 

Po  zakończeniu  gry  porównuje  się  odpowiedzi  uczniów  z  rozwiązaniem  prawidłowym 

przedstawionym przez nauczyciela. 
 

 

Punktacja 

Prawidłowość  rozwiązania  zadania  –  problemu  sprawdza  nauczyciel.  Za  kaŜdy 

prawidłowo  zidentyfikowany  element  urządzenia  i  jego  nazwę  grupa  otrzymuje  1  punkt. 
Grupa,  która  wykonała  zadanie  najlepiej  otrzymuje  premię  2  punkty.  Jeśli  równie  dobrze 
wykonały  zadanie  dwie  lub  więcej  grup  –  wygrywa  grupa  najszybsza;  grupa,  która  zajęła 
drugie miejsce – otrzymuje premię 1 punkt. 

W zaleŜności od liczby zdobytych punktów ustala się ocenę: 

 

 

Liczba punktów 

Ocena 

                     do 5 

niedostateczny [1] 

  6  –  7 

dopuszczający  [2] 

  8  –  9 

dostateczny      [3] 

10  – 11 

dobry               [4] 

12 – 13 

bardzo dobry    [5] 

          powyŜej 13 

celujący            [6] 

 

Na Ŝyczenie ucznia nauczyciel nie wpisuje do dziennika uzyskanej oceny. 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Załącznik 3 do scenariusza 1  

Schemat ideowy urządzenia do uzupełnienia  

(w miejsce „chmurek” wpisz numery odpowiadające opisowi z zasady działania) 

 

Zasada działania urządzenia 

Olej podgrzewany jest w podgrzewaczu oleju [1] w celu zmniejszenia jego lepkości. Filtr 

oleju  [2]  pozbawia  go  zanieczyszczeń.  Przez  pompę  olejową  [3]  olej  dostarczany  jest  do 
dyszy  [4], gdzie rozpylany jest w powietrzu tłoczonym przez spręŜarkę [5], a oczyszczonym 
przez filtr powietrza [6] – powstaje tzw. mgła olejowa. 

Mgła  olejowa  jest  spalana  w  atmosferze  powietrza  dostarczanego  przez  wentylator  [7]. 

Zapalenie się płomienia u dyszy następuje poprzez zapalarkę [8]; zapłon jest moŜliwy dzięki 
transformatorowi [9] zwiększającemu napięcie. 

“Obserwację” płomienia prowadzi czujnik [10] z fotokomórką. W przypadku zgaśnięcia 

płomienia odcina on dopływ oleju przez zamknięcie zaworu elektromagnetycznego [11].  

Pracę urządzeń podających olej i powietrze zapewnia silnik elektryczny [12]. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Załącznik 4 do scenariusza 1  

Wzorcowy schemat ideowy palnika olejowego  

 

KARTA PRAWIDŁOWYCH ODPOWIEDZI 

 

Liczba 

punktów 

 
Nazwa urządzenia:                           palnik olejowy 

........................................................................................ 

 

Nr* 

Nazwa elementu 

Podgrzewacz oleju 

Filtr oleju 

Pompa olejowa 

Dysza 

Filtr powietrza 

SpręŜarka powietrza 

Wentylator 

Zapalarka 

Transformator 

10 

Czujnik płomienia 

11 

Zawór elektromagnetyczny 

12 

Silnik elektryczny 

Razem punktów: 

13 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Scenariusz zajęć 2                   

 
 
Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Cukiernik 741[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  do  wypieku,  smaŜenia  
i konfekcjonowania 741[01].Z2.03 

Temat:   Zestawianie  ciągu  technologicznego  maszyn  i  urządzeń  do  produkcji  danego 

asortymentu wyrobów cukierniczych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności zestawiania maszyn i urządzeń do produkcji danego 

asortymentu wyrobów cukierniczych w ciąg technologiczny. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaprojektować ciąg technologiczny maszyn i urządzeń do produkcji danego asortymentu 
wyrobów cukierniczych, 

 

opracować sprawozdanie z projektu, 

 

zaprezentować projekt, 

 

obronić własny projekt na forum klasy, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa w zespołach 2–4-osobowych, niejednolita. 

Uwaga:  Zaleca  się  zorganizowanie  wycieczki  do  zakładów  cukierniczych  produkujących 
wyroby z wykorzystaniem linii produkcyjnych. 
 
Czas:  2  godziny  dydaktyczne  na  zawieranie  kontraktu  +  czas  na  pracę  własną  uczniów  
w grupach po zajęciach lekcyjnych, związany z wykonaniem projektu, czas ten jest zaleŜny od 
tematu projektu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

formularze kontraktu na wykonanie projektu (wg załącznika), 

 

przykład raportu (sprawozdania) z projektu, 

 

film 

obrazujący 

produkcję 

wybranych 

asortymentów 

wyrobów 

cukierniczych  

z wykorzystaniem linii produkcyjnych, 

 

literatura fachowa, 

 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla kaŜdej grupy. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji. 

2.

 

Omówienie metody projektów. 

3.

 

Ustalanie z uczniami tematów projektów. 

4.

 

Ustalenie  kryteriów  oceniania  projektów  (z  uwzględnieniem  danych  wyjściowych  – 
rodzaju  wyrobów  cukierniczych,  wielkości  hali  produkcyjnej,  stopnia  zmechanizowania 
ciągu  produkcyjnego,  opracowania  schematu  blokowego  ciągu  produkcyjnego  maszyn  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

i  urządzeń,  jakości  prezentacji,  osiągnięcia  załoŜonych  celów,  sposobu  rozwiązania 
projektu, wykorzystania źródeł, samodzielności i innych kryteriów). 

5.

 

Ustalenie terminów złoŜenia sprawozdań, prezentacji projektów i konsultacji. 

6.

 

Podpisanie  kontraktów  (przykład  kontraktu  załączony  do  scenariusza  zajęć  na  następnej 
stronie). 

 
Zakończenie zajęć 
Zajęcia  90  minutowe  kończą  się  podpisaniem  kontraktów.  Właściwe  zakończenie  tematu 
obejmuje  prezentację  projektów  przygotowanych  w  grupach  i  ich  obronę  na  forum  klasy  
w terminach ustalonych w kontraktach. 
 
Praca domowa 

Zbieranie  informacji  potrzebnych  do  opracowania  tematu  projektu,  wybranego  przez 

grupę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie i ocena wykonanych projektów, 

 

anonimowa  ankieta  ewaluacyjna  dotycząca  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania projektu i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Załącznik do scenariusza 2 

KONTRAKT  

NA WYKONANIE PROJEKTU 

 

W dniu ...................................................................... zawarto kontrakt na wykonanie projektu 
na temat: .................................................................................................................................. 
................................................................................................................................................. 
Kontrakt został zawarty pomiędzy nauczycielem ..................................................................... 
uczniem (uczniami) ............................................................................................................... 
                                 ................................................................................................................ 
Na mocy niniejszego kontraktu strony ustalają, co następuje: 
1.

 

Uczeń przyjmuje temat projektu do wykonania. 

2.

 

W ramach projektu uczeń zobowiązuje się wykonać: .......................................................... 
........................................................................................................................................... 
........................................................................................................................................... 
.................................................................................................................................................
................................................................................................................................... . 

3.

 

Uczeń  zobowiązuje  się  do  przedstawienia  pisemnego  raportu  (sprawozdania)  
z wykonanego projektu w terminie ......................................  

4.

 

Raport powinien zawierać: 

 

stronę tytułową projektu z nazwiskiem autorów, 

 

spis treści, 

 

wstęp (przedstawiający problem, który jest tematem projektu i cel projektu), 

 

ewentualne podziękowania, 

 

streszczenie projektu, 

 

warunki projektu (wynikające z kontraktu, uzgodnione z opiekunem), 

 

procedury postępowania przy wykonywaniu projektu, 

 

odkrycia i informacje (dotyczące tematu projektu), 

 

wnioski, 

 

bibliografię. 

5.

 

Uczeń  zobowiązuje  się  do  zaprezentowania  i  obronienia  projektu  na  forum  klasy  
w dniu ............................................. . 

6.

 

Nauczyciel zobowiązuje się do opieki merytorycznej nad uczniem i udzielenia konsultacji  
w następujących terminach: 

   I konsultacja ................................................... 
 II konsultacja .................................................... 
III konsultacja ................................................... 
 
 

Podpisy akceptujące treść kontraktu: 
 
 

........................................................................................   

 

 

....................................................... 

               (podpis ucznia/uczniów)   

 

 

 

                                            (podpis nauczyciela) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wypieku i smaŜenia 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Analizowanie  schematu  przedstawiającego  zasadę  cyklotermicznego  obiegu  spalin 

w piecu cukierniczym. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  dokonać 

wprowadzenia  na  temat  obiegu  spalin  w  piecach.  Uczniowie  powinni  zapoznać  się 
z informacjami  na  temat  obiegu  cyklotermicznego  zamieszczonymi  w  Poradnika  ucznia.  Po 
zakończeniu  ćwiczenia  powinien  sprawdzić  prace  uczniów  i  omówić  ewentualne  błędy, 
posługując się schematem wzorcowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać  się  ze  schematem  przedstawiającym  cyklotermiczny  obieg  spalin  w  piecu, 
umieszczonym w Poradniku ucznia (rys. 10), 

2)

 

ponumerować i zaznaczyć na schemacie następujące elementy pieca: 

 

komora spalania, 

 

komora mieszania gazów spalinowych, 

 

kanały grzejne, 

 

komory wypiekowe (K1, K2, K3, K4, K5), 

 

wentylator, 

 

kanał powrotny spalin, 

 

kanał odprowadzający gazy spalinowe do przewodu kominowego, 

3)

 

dorysować  na  schemacie  zastawkę,  umoŜliwiającą  regulowanie  stosunku  ilości  spalin 
zawracanych do ilości spalin odprowadzanych do atmosfery, 

4)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat wzorcowy, 

 

przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Porównanie budowy, zalet i wad róŜnych typów pieców.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  być  wcześniej 

wprowadzeni  w  tematykę  związaną  z  klasyfikacją  pieców  i  ich  charakterystyką.  Po 
zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  do  porównania  i  omówić  tabelę 
wzorcową oraz poprowadzić dyskusję na temat zalet i wad pieców cukierniczych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  budową,  zasadą  działania  i  obsługą  oraz  cechami  charakterystycznymi 
(np. cięŜar, gabaryty, cena, koszty eksploatacji) róŜnych typów pieców cukierniczych, 

2)

 

narysować tabelę według wzoru, 

3)

 

korzystając  z  dostępnych  źródeł  informacji  (w  tym  z  Internetu)  wybrać  4  róŜne  typy 
pieców (w tym obrotowy, rurowy i cyklotermiczny) do porównania, 

4)

 

wypełnić tabelę, 

5)

 

zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z Internetem, 

 

katalogi pieców, 

 

tabela wzorcowa, 

 

przybory do pisania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Tabela do ćwiczenia 2 
 

Rodzaj pieca 

Cechy pieca 

Piec ... 

Piec ... 

Piec ... 

Piec ... 

Rodzaj pracy 

 

 

 

 

Przeznaczenie pieca 

 

 

 

 

Rodzaj trzonu 

 

 

 

 

Obudowa pieca 

 

 

 

 

Liczba komór wypiekowych 

 

 

 

 

Powierzchnia wypiekowa pieca   

 

 

 

Ź

ródło ciepła 

 

 

 

 

Sposób obiegu spalin 

 

 

 

 

Sposób dostarczania ciepła do 
komór wypiekowych 

 

 

 

 

Inne cechy 

 

 

 

 

Zalety pieca 

 

 

 

 

Wady pieca 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 3 

Opracowanie harmonogramu przeglądów i konserwacji wybranego pieca cukierniczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  budowę  

i  obsługę  pieca  piekarskiego,  dla  którego  uczniowie  będą  opracowywać  harmonogram 
przeglądów i konserwacji.

  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z DTR lub instrukcją obsługi pieca cukierniczego, 

2)

 

zrobić  listę  czynności  związane  z  dokonywaniem  przeglądów  i  konserwacji  pieca 
cukierniczego, 

3)

 

opracować  harmonogram  przeglądów  i  konserwacji  pieca  cukierniczego  w  formie 
tabelarycznej,  według  wzoru,  oznaczając  przegląd  symbolem  D  a  zabieg  konserwacyjny 
symbolem K: 

 

Lp.  Czynność związana z przeglądem lub konserwacją 

Symbol 
czynności 

Częstotliwość 
wykonania 

 

 

 

... 

 

 

 

... 

 

 

 

... 

 

 

 

 
4)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

DTR lub instrukcja obsługi pieca cukierniczego, 

 

przybory do pisania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznawanie elementów budowy pieca ceramicznego na schemacie pieca. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  zostać  poprzedzone  omówieniem  budowy  i  zasady  działania  pieca 

ceramicznego  rurowego  i  prezentacją  filmu  przedstawiającego  taki  piec.  Zaleca  się 
zorganizowanie wycieczki do zakładu wyposaŜonego w piec ceramiczny typu RRK.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z budową i zasadą działania pieca rurowego ceramicznego, 

2)

 

dokonać  analizy  schematu  przedstawiającego  budowę  takiego pieca (rys. 4 w Poradniku 
ucznia),  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

3)

 

wypełnić  tabelę,  przyporządkowując  numerki  od  1  do  19  poszczególnym  elementom 
budowy pieca wymienionym w tabeli: 

 

Nazwa elementu budowy pieca ceramicznego 

Numer na rysunku 

blacha falista w „jaskółce” 

 

bojlery 

 

drzwi paleniskowe 

 

drzwi wrzutowe

 

 

komora wypiekowa 

 

odciąg pary 

 

oświetlenie komór wypiekowych 

 

otwory do czyszczenia końcówek rur grzejnych i kanałów 

 

płyty Ŝeliwne wytwarzające parę 

 

pokłady rur grzejnych 

 

poręcz do podpierania łopaty 

 

rękojeść odciągu pary 

 

termometry 

 

trzony 

 

wnęka w podłodze do obsługi pieca (dołek przedpiecowy) 

 

zasuwa dymowa 

 

zasuwa wnęki w podłodze 

 

zawór bezpieczeństwa 

 

zawór natrysku wody na płyty wytwarzające parę 

 

 
4)

 

oddać nauczycielowi pracę do sprawdzenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład wprowadzający ilustrowany filmem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film prezentujący piec ceramiczny, 

 

schemat pieca z objaśnieniami, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Określanie budowy palników do opalania pieców. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z informacjami na temat palników zamieszczonymi w Poradnika ucznia.

 

Ć

wiczenie  moŜna  rozszerzyć  o  praktyczne  uruchamianie  palnika  w  piecu  cukierniczym,  

o ile na wyposaŜeniu szkoły znajduje się piec cukierniczy opalany gazem lub olejem. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  sieci  Internet  dokumentację  techniczno-ruchową  wybranego  palnika, 
mającego  zastosowanie  do  opalania  pieców  cukierniczych,  zapisać  adres  strony 
(przykładowy  adres  to  http://www.intercal.pl/DTpo/in%20SLV%2010.pdf)  lub  zapoznać 
się z DTR dostarczoną przez nauczyciela, 

2)

 

znaleźć opis budowy palnika, 

3)

 

zapisać w zeszycie elementy budowy tego palnika, 

4)

 

zapisać zasady obsługi palnika, uwzględniając:  

 

uruchamianie palnika, 

 

jego uŜytkowanie, 

 

postępowanie w razie zakłóceń pracy, 

 

zalecane czynności związane z eksploatacją i konserwacją, 

5)

 

przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

DTR palnika olejowego i gazowego, 

 

stanowisko komputerowe z Internetem, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 6 

Określanie zagroŜeń występujących podczas obsługi palników. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  wykonać  ćwiczenie  5. 

To  ćwiczenie  moŜna  równieŜ  poprzedzić  praktycznym  uruchamianiem  palnika  w  piecu 
cukierniczym,  o  ile  na  wyposaŜeniu  szkoły  znajduje  się  piec  piekarski  opalany  gazem  lub 
olejem. 

Podsumowaniem  pracy  ucznia  powinna  być  dyskusja  sterowana  przez  nauczyciela, 

dotycząca tematu ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy budowy i zasady działania palnika olejowego i palnika gazowego, 

2)

 

określić zagroŜenia występujące podczas obsługi palników oraz ich przyczyny, 

3)

 

sporządzić notatkę w zeszycie, 

4)

 

przedstawić swoją notatkę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

dyskusja sterowana, 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 7 

Obsługiwanie smaŜalnika – patelni elektrycznej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien dostosować liczebność grup do moŜliwości technicznych szkoły (liczba 
smaŜalników)  oraz  ze  względu  na  konieczność  przygotowania  odpowiedniej  ilości 
półproduktów do smaŜenia. 

Ć

wiczenie powinno być poprzedzone niezbędnymi informacjami o smaŜalnikach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:  

1)

 

zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  smaŜalnika  elektrycznego,  dokonać  analizy  budowy  
i zasady jego działania, 

2)

 

sporządzić  notatkę  w  zeszycie  –  plan  działania  związany  z  obsługą  smaŜalnika  przy 
smaŜeniu określonych przez nauczyciela wyrobów, 

3)

 

przedstawić  swoją  notatkę  do  akceptacji  nauczycielowi  i  ewentualnie  poprawić  plan 
działania, 

4)

 

przygotować  smaŜalnik  do  smaŜenia  i  przeprowadzić  smaŜenie  określonej  ilości 
wyrobów, 

5)

 

po  zakończeniu  smaŜenia  uporządkować  stanowisko  i  zaprezentować  usmaŜone  wyroby 
nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

DTR smaŜalnika elektrycznego,  

 

stanowisko komputerowe z Internetem, 

 

uformowane półprodukty do smaŜenia, 

 

tłuszcz do smaŜenia, 

 

smaŜalnik, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.2.  UŜytkowanie maszyn i urządzeń do konfekcjonowania

 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczytywanie  schematów  i  prospektów  urządzeń  do  konfekcjonowania  wyrobów 

cukierniczych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie 

wymaga 

zgromadzenia 

katalogów 

prospektów 

urządzeń 

do 

konfekcjonowania  wyrobów cukierniczych lub dostępu do sieci Internet dla uczniów. Zaleca 
się podzielenie uczniów na 2÷3-osobowe zespoły i przydzielenie kaŜdemu zespołowi zadania 
związanego z innym asortymentem wyrobów cukierniczych.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  katalogami,  prospektami  i  schematami  przedstawiającymi  urządzenia  do 
konfekcjonowania wyrobów piekarskich, 

2)

 

wybrać  urządzenia  przydatne  do  konfekcjonowania  określonego  asortymentu  wyrobów 
cukierniczych, 

3)

 

przygotować  prostą  i  krótką  prezentację  multimedialną,  przedstawiającą  wybrane 
urządzenia, 

4)

 

przedstawić swoją prezentację na forum klasy do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi i prospekty maszyn i urządzeń do konfekcjonowania wyrobów cukierniczych, 

 

komputer z dostępem do sieci Internet i programem do prezentacji multimedialnych, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Określanie wyposaŜenia magazynu wyrobów gotowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zorganizować 

wycieczkę do zakładów cukierniczych: rzemieślniczego i przemysłowego, w celu zapoznania 
uczniów  z  róŜnymi  sposobami  rozwiązań  organizacyjnych  i  technicznych  stosowanych  
w magazynach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  katalogami  i  prospektami  przedstawiającymi  sprzęt  i  urządzenia  do 
magazynowania wyrobów cukierniczych, 

2)

 

opracować  wykaz  sprzętu  i  urządzeń  przydatnych  do  magazynowania  określonych 
wyrobów z uzasadnieniem ich wyboru, 

3)

 

ewentualnie  przygotować  prezentację  multimedialną  przedstawiającą  wybrany  sprzęt  
i urządzenia, 

4)

 

przedstawić swoją prezentację na forum klasy do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi i prospekty sprzętu i urządzeń do magazynowania wyrobów cukierniczych, 

 

komputer z dostępem do sieci Internet i programem do prezentacji multimedialnych, 

 

przybory do pisania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odczytywanie schematów linii do produkcji pączków. 
 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel powinien przygotować wzór wypełnionej tabeli do ćwiczenia..  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  ze  schematem  przedstawiającym  linię  do  produkcji  pączków  (rys. 49)  
i opisem jej zasady działania (pod rysunkiem), 

2)

 

dokonać identyfikacji elementów linii oznaczonych, przyporządkowując numerki od 1 do 
16 poszczególnym elementom, 

3)

 

wypełnić tabelę, podsumowującą efekty identyfikacji: 

 

Numer 

Nazwa poszczególnych elementów linii 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

 
4)

 

przedstawić pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 
 

 

Rys. 49. Zestaw urządzeń do produkcji pączków [2, s. 260] 

 

Zasada działania:  
Ciasto  przygotowywane  jest  w  dzieŜy  w  miesiarce.  Z  miesiarki  ciasto  podawane  jest  za 
pomocą wywrotnicy podnoszącej dzieŜę do dzielarko-zaokrąglarki. W dzielarko-zaokrąglarce 
ciasto  jest  dzielone  na  kęsy  o  odpowiedniej  masie  a  kęsy  są  zaokrąglane.  Zaokrąglone  kęsy 
spadają  na  przenośnik  dzielarko-zaokrąglarki,  posypywany  mąką  z  posypywacza,  i  –  po 
lekkim  obsuszeniu  wentylatorem  –  przenoszone  są  na  kołyski  komory  rozrostowej. 
Wyrośnięte  kęsy  przechodzą  z  komory  na  przenośnik  siatkowy,  skąd  trafiają  w  gniazda 
przenośnika  prowadzącego,  zanurzonego  w  tłuszczu  w  wannie  smaŜalniczej.  Nad  wanną 
umieszczony  jest  okap  do  odprowadzania  wyziewów.  SmaŜone  kęsy  przesuwane  są  wzdłuŜ 
wanny  a  pośrodku  wanny  odwracane  poprzez  urządzenie  do  odwracania  pączków. 
WysmaŜone  pączki,  po  odprowadzeniu  nadmiaru  tłuszczu  do  osobnego  zbiornika, 
przekazywane  są  przenośnikiem  na  stół  do  wykończania.  Tam  trafiają  w  chwytaki  aparatu 
nadziewającego,  sterowanego  fotokomórką,  w  których  są  krótko  przytrzymywane  –  w  tym 
czasie nadziewarka wstrzykuje nadzienie za pomocą igieł oraz spręŜonego powietrza. Pączki 
spadają  na  przenośnik  siatkowy,  który  wprowadza  je  do  zbiornika  z  pomadą,  dostarczaną 
przez  urządzenie  podające.  Poglazurowane  pączki  trafiają  na  urządzenie  do  ich  odwracania. 
Oblaną  stroną  dostają  się  na  blachy,  podawane  ze  szczeliny  do  podkładania  blach  na  stół 
odbierający. 
 
Ćwiczenie 4 
 

Identyfikowanie elementów maszyn na podstawie schematów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel powinien przygotować wzór wypełnionej tabeli do ćwiczenia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się ze schematem przedstawiającym urządzenie do wypieku sękaczy (rys. 23), 

2)

 

dokonać  identyfikacji  elementów  urządzenia,  przyporządkowując  numerki  od  1  do  11 
poszczególnym elementom, jeśli wiadomo, Ŝe wśród nich są: 

 

kolektor dopływu gazu, 

 

mechanizm napędowy, 

 

naczynie z ciastem, 

 

pasek napędzający roŜen, 

 

płyta, 

 

pokrywa, 

 

roŜen, 

 

rurka podgrzewacza, 

 

wałek, 

 

wypiekany sękacz, 

 

zawór regulacji płomienia, 

3)

 

wypełnić tabelę, podsumowującą efekty identyfikacji: 

 

Numer 

Nazwa poszczególnych elementów linii 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 
4)

 

przedstawić pracę do oceny nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania oraz zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsługiwanie krajalnicy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien dostosować liczebność grup do moŜliwości technicznych szkoły (liczba 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

krajalnic)  oraz  ze  względu  na  konieczność  przygotowania  odpowiedniej  ilości  wyrobów  do 
krojenia. 

Ć

wiczenie powinno być poprzedzone niezbędnymi informacjami o krajalnicach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać 

się 

instrukcją 

obsługi 

krajalnicy, 

dokonać 

analizy 

budowy  

i zasady jej działania, 

2)

 

sporządzić  notatkę  w  zeszycie  –  plan  działania  związany  z  obsługą  krajalnicy  przy 
krojeniu wyrobów określonych przez nauczyciela, 

3)

 

przedstawić  swoją  notatkę  do  akceptacji  nauczycielowi  i  ewentualnie  poprawić  plan 
działania, 

4)

 

przygotować krajalnicę do krojenia i przeprowadzić krojenie określonej ilości wyrobów, 

5)

 

po  zakończeniu  krojenia  uporządkować  stanowisko  i  zaprezentować  pokrojone  wyroby 
nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

DTR krajalnicy,  

 

wyroby do krojenia, 

 

krajalnica, 

 

przybory do pisania i zeszyt, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„UŜytkowanie  maszyn 

i urządzeń do wypieku, smaŜenia i konfekcjonowania”    

 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,

 

2,

 

3,  4,  5,  6,

 

7,  8,  9,

 

11,

 

12,

 

13,  14,

 

16,

 

18,

 

20,  21,

 

22,  23,  24  i  25  są  

z poziomu podstawowego, 

 

zadania 10, 15, 17,

 

19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b,

 

2. a,

 

3. c,

 

4. d,

 

5. a,

 

6. b,

 

7. c, 8. a,

 

9. d,

 

10. d,

 

11. b, 

 

12. a,

 

13. d,

 

14. d,

 

15. a,

 

16. b,

 

17. c,

 

18. a,

 

19. b,

 

20. d, 21. b,

 

22. d, 23. b, 24. b, 

25. a. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać elementy zespołów pieca 
cukierniczego 

RozróŜnić podstawowe zespoły pieca 
cukierniczego 

Określić wymagania stawiane piecom 
piekarskim 

Dokonać klasyfikacji pieców 
piekarskich 

Wyjaśnić zasadę działania pieca

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Określić czynniki wpływające na 
wielkość powierzchni wypiekowej 
pieca 

Określić sposób ogrzewania pieca na 
podstawie jego symbolu 

Wskazać sposób zapobiegania 
niebezpieczeństwom w przypadkach 
awaryjnych przy obsłudze pieca  

PP 

Określić przeznaczenie elementów 
budowy pieca 

d  

10 

Dobrać typ pieca do warunków 
technicznych w piekarni 

d  

11 

RozróŜniać piece piekarskie ze 
względu na rodzaj trzonu 

12 

Dobrać typ pieca do zmechanizowanej 
linii produkcyjnej 

13 

Wyjaśnić wpływ budowy pieca 
piekarskiego na zasadę jego działania 

PP 

14 

Określić rolę elementów budowy 
palnika 

15 

RozróŜnić typ palnika gazowego na 
podstawie budowy 

PP 

16 

Określić zasadę działania palnika 
gazowego 

17 

Określić zasadę obsługi urządzeń 
cukierniczych 

18 

Wskazać zastosowanie urządzeń do 
obróbki termicznej 

19 

RozróŜnić systemy zabezpieczenia 
urządzeń cukierniczych 

20 

Określać przeznaczenie elementów 
budowy urządzeń cukierniczych 

21 

Wskazać zastosowanie urządzeń do 
konfekcjonowania wyrobów 
cukierniczych 

22 

Wskazać zastosowanie urządzeń do 
konfekcjonowania wyrobów 
cukierniczych 

23 

Dobrać elementy linii produkcyjnej do 
określonego asortymentu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

24 

Określić zasady eksploatacji linii 
produkcyjnej  

25 

Dobrać urządzenie do przechowywania 
wyrobów cukierniczych 

 

Przebieg testowania                    

 

Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

 

 

 

 

  

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem i wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego. 

2.

 

Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie,  zasadami  punktowania, 
kryteriami oceniania oraz podaj czas na rozwiązanie testu. 

4.

 

Przedstaw uczniom sposób udzielania odpowiedzi na karcie odpowiedzi. 

5.

 

Rozdaj uczniom „Instrukcję dla ucznia”, zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi. 

6.

 

Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 

7.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego. 

8.

 

Nadzoruj przebieg testu. 

9.

 

5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź  wyniki,  wystaw  oceny  zgodnie  z  podanymi  kryteriami  i  wpisz  do  arkusza 
zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszej  pracy,  w  celu  usunięcia  przyczyn  niepowodzeń 
dydaktycznych. 

 

Instrukcja dla ucznia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Tylko jedna odpowiedź spośród podanych jest prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

7.

 

Poprawną odpowiedź zakreśl znakiem X

8.

 

W razie pomyłki, błędną odpowiedź otocz kółkiem i zaznacz prawidłową. 

9.

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź otrzymasz po 1 punkcie. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

11.

 

Pracuj samodzielnie. 

 

Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

 
1.  Trzon wypiekowy jest w piecu cukierniczym elementem zespołu 

a)

 

grzejnego. 

b)

 

roboczego. 

c)

 

zaparowania. 

d)

 

sterowniczego. 

 

2.  Piece cukiernicze nie posiadają na ogół zespołu 

a)

 

zaparowania. 

b)

 

sterowania. 

c)

 

roboczego. 

d)

 

grzejnego. 

 

3.  Od pieca cukierniczego wymaga się 

a)

 

duŜego zuŜycia energii. 

b)

 

długiego czasu nagrzewania. 

c)

 

łatwego załadunku i rozładunku. 

d)

 

wąskiego zakresu regulacji temperatury. 

 

4.  Piec przelotowy jest piecem 

a)

 

wyciągowym. 

b)

 

wrzutowym. 

c)

 

obrotowym. 

d)

 

taśmowym. 

 

5.  W piecach cyklotermicznych wykorzystuje się 

a)

 

wymuszony obieg spalin wokół komór wypiekowych. 

b)

 

naturalny obieg spalin wokół komór wypiekowych. 

c)

 

wymuszony obieg pary wodnej w rurach Perkinsa. 

d)

 

naturalny obieg wody w rurach Perkinsa. 

 

6.  Na powierzchnię wypiekową pieca składa się liczba 

a)

 

rur Perkinsa doprowadzonych do paleniska. 

b)

 

komór i wielkość trzonów wypiekowych. 

c)

 

wypiekanych kęsów ciasta. 

d)

 

kanałów grzejnych. 

 

7.  Komory wypiekowe pieca RRK są ogrzewane za pomocą  

a)

 

rur. 

b)

 

kanałów. 

c)

 

rur i kanałów. 

d)

 

rur, kanałów i nagrzewnic. 

 

8.  Zdeformowane rury Perkinsa naleŜy 

a)

 

nawiercić. 

b)

 

wyprostować. 

c)

 

przełoŜyć wyŜej. 

d)

 

mocniej podgrzewać. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

9.  W piecach PKC ruch spalin wymusza się za pomocą 

a)

 

palnika olejowego. 

b)

 

palnika gazowego. 

c)

 

komory mieszania. 

d)

 

wentylatora. 

 

10.  W cukierni, w której nie ma dostępu do komina, najlepiej zastosować piec 

a)

 

gazowego. 

b)

 

olejowego. 

c)

 

węglowego. 

d)

 

elektrycznego. 

 

11.  Na wózku moŜna prowadzić wypiek kęsów w piecu  

a)

 

taśmowym. 

b)

 

obrotowym. 

c)

 

wyciągowym. 

d)

 

przelotowym. 

 

12.  W zmechanizowanych liniach produkcyjnych wykorzystuje się piece 

a)

 

przelotowe. 

b)

 

ceramiczne. 

c)

 

obrotowe. 

d)

 

PKC. 

 

13.  Podział komory wypiekowej na strefy wypiekowe moŜliwy jest w piecach 

a)

 

ogrzewanych rurami. 

b)

 

o budowie modułowej. 

c)

 

z obudową ceramiczną. 

d)

 

taśmowych przelotowych. 

 

14.  Właściwą lepkość oleju w palniku zapewnia 

a)

 

filtr. 

b)

 

dysza. 

c)

 

spręŜarka. 

d)

 

podgrzewacz. 

 
15.  Brakiem wentylatora charakteryzuje się palnik 

a)

 

gazowy inŜektorowy. 

b)

 

gazowy nadmuchowy. 

c)

 

olejowy z podgrzewaczem. 

d)

 

olejowy bez podgrzewacza. 

 
16.  Palnik gazowy wyłączy się automatycznie, gdy 

a)

 

długo pracuje. 

b)

 

zanika płomień. 

c)

 

wzrasta płomień. 

d)

 

wzrasta ciśnienie gazu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

17.  W urządzeniu do wypieku sękaczy ciasto polewa się na 

a)

 

dysze palnika. 

b)

 

lej w pokrywie. 

c)

 

wałek umieszczony na roŜnie. 

d)

 

wannę umieszczoną pod palnikiem. 

 

18.  śelazko w cukiernictwie słuŜy do wypieku 

a)

 

wafli. 

b)

 

sękaczy. 

c)

 

paluszków. 

d)

 

sucharków. 

 

19.  Dopływ tlenu, w przypadku zapalenia się tłuszczu w smaŜalniku, odcina 

a)

 

czujnik temperatury. 

b)

 

zamknięta pokrywa. 

c)

 

uŜycie gaśnicy. 

d)

 

garownik. 

 

20.  Nalewarka ciasta jest elementem półautomatycznego 

a)

 

urządzenia do wypieku sękaczy. 

b)

 

smaŜalnika do pączków. 

c)

 

tunelu chłodniczego. 

d)

 

pieca waflowego. 

 

21.  Krajalnice tnące wyroby cukiernicze cięciem poziomym wykorzystuje się do krojenia 

a)

 

wafli w postaci listków. 

b)

 

biszkoptów na torty. 

c)

 

strucli. 

d)

 

rolad. 

 
22.  Klipsiarkę stosuje się zazwyczaj przy konfekcjonowaniu wyrobów z wykorzystaniem 

a)

 

folii termokurczliwej. 

b)

 

banderoli. 

c)

 

zawijania. 

d)

 

torebek. 

 
23.  Komorę rozrostu końcowego instaluje się w linii do produkcji 

a)

 

rolad. 

b)

 

pączków. 

c)

 

babek i keksów. 

d)

 

ciastek kruchych. 

 
24.  Linię produkcyjną moŜna eksploatować tylko wtedy, gdy 

a)

 

wcześniej zatrzymano linię wyłącznikiem awaryjnym. 

b)

 

cały zestaw urządzeń jest kompletny i sprawny. 

c)

 

większość zabezpieczeń działa naleŜycie. 

d)

 

większość urządzeń jest sprawna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

25.  Wyroby cukiernicze łatwo psujące się, takie jak ciastka z kremem, naleŜy przechowywać 

a)

 

w szafie chłodniczej. 

b)

 

w szafie mroźniczej. 

c)

 

na wózkach. 

d)

 

na blachach. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko..............................................................................................  

 
UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wypieku, smaŜenia i konfekcjonowania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Test  praktyczny  typu  próba  pracy,do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie 
maszyn i urządzeń do wypieku, smaŜenia i konfekcjonowania”  

 
ZADANIE PRAKTYCZNE  

 

 

Dokonaj  symulacji  wypieku  wyrobów  cukierniczych  w  piecu  obrotowym,  wprowadzając 

do pieca wózek rozrostowo-wypiekowy (z pustymi blachami), zakładając czas wypieku równy 
15 min. w temperaturze 200°C. 
 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

czynności 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 

Zaplanować kolejność wykonywanych 
czynności 

 

Sprawdzić stan techniczny urządzeń i 
sprzętu kontrolno-pomiarowego  

PP 

 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 

 

Przygotować piec do wypieku 

PP 

 

Ustalić temperaturę komory wypiekowej 
i czas wypieku 

 

Wprowadzić wózek do pieca 

Kontrolować przebieg wypieku 
 

PP 

 

Wyprowadzić wózek z pieca 

 

Wyłączyć piec 

10 

 

Utrzymać ład i porządek na stanowisku 
pracy 

11 

 

Zaprezentować wykonane zadanie 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Za uzyskanie:    

  8 punktów –  dopuszczający 
  9 punktów –  dostateczny 
10 punktów –  dobry 
11 punktów –  bardzo dobry 
12 punktów –  celujący. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego,  z  co  najmniej 
jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.

 

Wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania praktycznego, zasadami punktowania i kryteriami 
oceniania oraz podaj czas na wykonanie zadania. 

5.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadania.  

6.

 

Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu. 

7.

 

Nadzoruj  przebieg  próby  pracy  wypełniając  kartę  obserwacji  ucznia.  W  przypadku 
nieprzestrzegania  przez  ucznia  zasad  bhp  i  ochrony  przeciwpoŜarowej  przerwij  test  – 
próbę pracy. 

8.

 

Po zakończeniu pracy zbierz od uczniów karty „Plan działania”. 

9.

 

Wystaw oceny zgodnie z podanymi kryteriami.  

10.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  czynności,  które  
sprawiły  uczniom  największe  trudności.  Ustal  przyczyny  trudności  uczniów 
w opanowaniu  umiejętności.  Opracuj  wnioski  do  dalszej  pracy,  w  celu  usunięcia 
przyczyn niepowodzeń dydaktycznych. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy dla 1 ucznia: 
 

Lp.  WyposaŜenie stanowiska 

Ilość 

Piec obrotowy 

1 szt. 

Instrukcja obsługi pieca obrotowego 

1 szt. 

Wózek rozrostowo-wypiekowy 

1 szt. 

Sprzęt do utrzymania czystości na stanowisku pracy 

1 kpl. 

 

Karta obserwacji ucznia 

 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania 

Punktacja 

(0 lub 1) 

Planowanie  

1. Zaplanowanie kolejności 
wykonywanych czynności 

Zapisał, według kolejności, co 
najmniej następujące 
czynności: włączenie pieca, 
ustalenie temperatury wypieku, 
wprowadzenie wózka, wypiek, 
wyprowadzenie wózka, 
wyłączenie pieca. 

 

2. Sprawdzenie stanu 
technicznego urządzeń  
i sprzętu kontrolno- 
-pomiarowego 

Sprawdził stan techniczny 
pieca 

 

Organizowanie 
stanowiska 
pracy 

3. Dobranie środków 
ochrony indywidualnej 

Do wykonywania zadania 
ubrał się w fartuch ochronny, 
czepek zasłaniający włosy, 
buty ochronne oraz 
przygotował rękawice 
Ŝ

aroodporne 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

 

4. Przygotowanie pieca do 
wypieku 

W razie potrzeby oczyścił 
komorę wypiekową, włączył 
piec i nagrzał ją 

 

5. Ustalenie temperatury  

Ustawił zadaną temperaturę  

 

6. Ustalenie czasu wypieku 

Ustawił zadany czas wypieku 

 

7. Wprowadzenie wózka do 
pieca 

Wprowadził wózek do pieca, 
zaryglował go (automatycznie) 
zamykając piec 

 

8. Kontrolowanie przebiegu 
wypieku 

Sprawdzał przebieg wypieku 
zaglądając do komory 
wypiekowej i obserwując 
urządzenia kontrolno-
pomiarowe 

 

9. Wyprowadzenie wózka  
z pieca 

Wyprowadził wózek  
z pieca 

 

10. Wyłączenie pieca 

Wyłączył piec 

 

Wykonanie 
zadania 
 
 
 
 
 
 
 
 

11. Utrzymanie ładu  
i porządku na stanowisku 
pracy 

Utrzymał ład i porządek na 
stanowisku pracy w trakcie  
i po skończeniu pracy 

 

Prezentowanie 
i ocena 
wykonanego 
zadania 

12. Zaprezentowanie 
wykonanego zadania  

Omówił przebieg zadania  

 

RAZEM   

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

karta Plan działania, 

 

zadanie praktyczne do wykonania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 

3.

 

W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 

4.

 

Na wykonanie zadania masz 1 godzinę lekcyjną. 

5.

 

Pracuj samodzielnie. 

6.

 

Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania kolejność wykonywanych czynności. 

7.

 

Sprawdź stan techniczny pieca. 

8.

 

Dobierz środki ochrony indywidualnej. 

9.

 

Wykonaj  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 

przeciwpoŜarowej. 

10.

 

Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy. 

11.

 

Zaprezentuj i oceń sposób wykonania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

Zadanie praktyczne dla ucznia

 

 

Dokonaj  symulacji  wypieku  wyrobów  cukierniczych  w  piecu  obrotowym,  wprowadzając 

do pieca wózek rozrostowo-wypiekowy (z pustymi blachami), zakładając czas wypieku równy 
15 min. w temperaturze 200°C. 
 
 

W  czasie  wykonywania  czynności  będziesz  obserwowany  i  oceniany.  Będą  oceniane 

następujące czynności: 

 

zaplanowanie kolejności wykonywanych czynności, 

 

dobranie środków ochrony indywidualnej, 

 

sprawdzenie stanu technicznego pieca, 

 

przygotowanie pieca do wypieku, 

 

ustalenie temperatury komory wypiekowej i czasu wypieku, 

 

wprowadzenie wózka do komory wypiekowej, 

 

kontrolowanie przebiegu wypieku, 

 

wyprowadzenie wózka do komory wypiekowej, 

 

wyłączenie pieca, 

 

utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy, 

 

ustne omówienie wykonanego zadania. 

 

Plan działania 

Kolejność wykonywanych czynności: 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

…………………………………………………………………………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

7. LITERATURA

               

  

 

1.

 

Ambroziak Z. (red.): Piekarstwo i ciastkarstwo. WNT, Warszawa 1988 

2.

 

Ambroziak  Z.:  Produkcja  piekarsko-ciastkarska.  Część  2.  Podręcznik  dla  technikum. 
WSiP, Warszawa 2004 

3.

 

Cukiernictwo i Piekarstwo. Miesięcznik. Wydawnictwo Elamed 

4.

 

Przegląd Piekarski i Cukierniczy. Miesięcznik. Wydawnictwo Sigma-NOT 

5.

 

Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1989 

6.

 

Reński  A.:  Piekarstwo.  Technologia  dla  szkół  zasadniczych.  Część  2.  WSiP,  Warszawa 
1998 

7.

 

Schünemann  C.,  Treu  G.:  Technologia  produkcji  wyrobów  piekarsko-cukierniczych. 
Wydawnictow fachowe Gilde Sp. z o.o., Warszawa 1997 

8.

 

Zajączkowska  A.  (red.):  Podstawy  przetwórstwa  spoŜywczego.  Wydawnictwo  Format-
AB, Warszawa 1998 

9.

 

Deschamps  B.,  Deschaintre  J-C.:  Ciastkarstwo.  Podręcznik  do  nauki  zawodu  cukiernik. 
Wydawnictwo Rea 

 

Literatura metodyczna 

1.

 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000