background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 

Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki 
fryzjerskiej 514[02].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji– Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci  
mgr inż. Marcin Kostrzewa 
mgr inż. Zuzanna Sumirska 
 
 
Opracowanie redakcyjne  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[02].Z2.01, 
„Charakteryzowanie  rozwoju  rzemiosła  i  sztuki  fryzjerskiej",  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji– Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.    Rozwój  fryzjerstwa  na  przestrzeni  wieków,  najwybitniejsze  postaci 

fryzjerstwa 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.   Historia fryzur, zarostu, zmiany proporcji modnej sylwetki człowieka  13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.   Cechy i organizacje fryzjerskie 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7.  Literatura 

32  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Charakteryzowanie  rozwoju 

rzemiosła  i  sztuki  fryzjerskiej”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich. 

W poradniku zamieszczono:  

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  Uczeń  powinien:  mieć  już 
ukształtowane,  aby  bez  problemów  mógł  osiągnąć  cele  założone  w  programie 
kształcenia,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne 
do podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw  pytań  przydatnych  do  sprawdzenia,  czy  uczeń  wystarczająco  przyswoił 
niezbędną wiedzę, 

− 

ćwiczenia  wspomagające  proces  ukształtowania  umiejętności  praktycznych 
intelektualnych; 

− 

sprawdzian  osiągnięć–  przykładowy  zestaw  zadań  i  pytań  oraz  zadanie  typu  próba 
pracy.  Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone 
w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien: zwrócić 
się o pomoc do nauczyciela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 
 

 

514[02].Z2.02 

Stosowanie

 

żnych

 

form kszta

łtowania fryzur  

514[02].Z2.03 

Stosowanie

 

form kolorystycznych 

514[02] Z2.04 

Wykonywanie rysunków technicznych fryzur 

514[02].Z2.01 

Charakteryzowanie rozwoju rzemios

ła  

i sztuki fryzjerskiej

 

514[02].Z2 

Stylizacja fryzur  

514[02].Z2.05 

Projektowanie fryzur  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować malarstwo portretowe, 

 

określać proporcje sylwetek damskich i męskich, 

 

szkicować fryzury damskie i męskie, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

scharakteryzować czynniki wpływające na rozwój fryzjerstwa, 

– 

określić obszary działania polskich i zagranicznych organizacji fryzjerskich, 

– 

scharakteryzować rozwój rzemiosła fryzjerskiego, 

– 

określić zadania cechów fryzjerskich, 

– 

przedstawić historię rozwoju sztuki fryzjerskiej, 

– 

scharakteryzować style fryzur minionych epok, 

– 

scharakteryzować formy zarostu popularne w różnych epokach historycznych, 

– 

scharakteryzować  zmiany  wyglądu  sylwetki  kobiecej,  męskiej  i  dziecięcej 

zachodzące w różnych epokach historycznych, 

– 

przedstawić dokonania zawodowe mistrzów sztuki fryzjerskiej. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   

Technik usług fryzjerskich 514[02] 

Moduł:  

 

 

 

Stylizacja fryzur 514[01]. Z2 

Jednostka modułowa:  

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki 
fryzjerskiej 514[02].Z2.01 

Temat:  

Analiza trendów mody fryzjerskiej w dobie baroku.  

Cel ogólny:   Kształtowanie 

umiejętności 

obserwacji 

analizowania 

fryzur 

historycznych  oraz  rozpoznawania  cech  charakterystycznych  dla  danej 
epoki. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

  obserwować i analizować kształty fryzur, 

  obserwować i analizować elementy zdobnicze fryzur, 

  rozpoznawać fryzury z epoki, 

  rozpoznawać elementy historyczne zastosowane we współczesnej stylizacji fryzur, 

  wskazać najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie fryzjerstwa w danej epoce, 

  szkicować fryzury barokowe. 

 

Metody nauczania–uczenia się:   

  wykład połączony z pokazem, 

  dyskusja, 

 

ćwiczenia. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

  indywidualna. 

 
Czas   90 minut. 

 

Środki dydaktyczne:  

  prezentacja multimedialna slajdów z przykładami fryzur barokowych, 

  plansze z charakterystycznymi dla epoki fryzurami, 

  narzędzia i przybory rysunkowe, 

  arkusz rysunkowy A3. 

 

Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  rysu  historycznego  epoki,  omówienie  fryzur, 

zarostów, sylwetki 

 

prezentacja multimedialna. 

4.  Ćwiczenia praktyczne. 

 

uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 
analizowanie przykładów fryzur barokowych,  

 

wykonują szkice fryzur, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  wykonaniu 
szkiców, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę i dokonuje drobnych korekt w szkicach. 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną 

wykonanego zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  publikacjach  przykładów  fryzur  barokowych 

historycznych oraz współczesnych opartych na wzorcach z omawianej epoki. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   

Technik usług fryzjerskich 514[02] 

Moduł:  

 

 

 

Stylizacja fryzur 514[01]. Z2 

Jednostka modułowa:  

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki 
fryzjerskiej 514[02].Z2.01 

Temat:   Wybitni mistrzowie fryzjerscy i ich osiągnięcia.  

Cel ogólny:   Kształtowanie wiedzy na temat wielkich kreatorów mody fryzjerskiej oraz 

przybliżanie ich osiągnięć.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

  znać wybitne postaci ze świata fryzjerstwa, 

  znać dorobek pracy mistrzów, 

  znać postać i dorobek zawodowy Antoniego Cierplikowskiego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
 

  wykład połączony z pokazem, 

  dyskusja, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

  indywidualna. 

 
Czas   45 minut. 
 
Środki dydaktyczne:  

  prezentacja multimedialna przykładami prac mistrzów, 

  narzędzia i przybory rysunkowe, 

  arkusz rysunkowy A3. 

 
Przebieg zajęć  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela postaci mistrzów fryzjerstwa wraz z ich dorobkiem 

 

prezentacja multimedialna. 

4.  Ćwiczenia praktyczne.. 

 

uczniowie  przygotowują  się  teoretycznie  do  wykonywania  ćwiczeń  poprzez 
analizowanie postaci i ich osiągnięć,  

 

wykonują szkice robocze fryzur charakterystycznych dla danego mistrza, 

 

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów, 

 

nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  prawidłowym  wykonaniu 
szkiców. 

5.  nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną 

wykonanego zadania. 

6.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć  
 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  źródłach  informacji  informacje  na  temat  słynnych 

fryzjerów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach  

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rozwój

 

fryzjerstwa 

na 

przestrzeni 

wieków, 

najwybitniejsze postaci fryzjerstwa 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę.  
 

Okresy  w  dziejach 
ludzkości 

Nowości w sztuce fryzjerskiej 

Egipt 
 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Skonstruowanie i opatentowanie golarki z wymiennymi ostrzami 

Secesja 
 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

uczesania na tzw. „modę faktów”– zdobienie fryzur 
symbolami codziennych zdarzeń np. okrętem, amorkiem, 
koszem warzyw itp. 
 

 

Golenie brwi i czoła w celu jego wydłużenia 

 

Duże peruki męskie spływające na ramiona i plecy  

Lata dwudzieste 
XX wieku 

…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  w  różnych  epokach  (materiał 

nauczania pkt. 4.1.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj rozwój sztuki fryzjerskiej i wskaż epoki, w których modne były peruki. 

Opisz zmiany w wyglądzie peruk. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się chronologią rozwoju sztuki fryzjerskiej na przestrzeni wieków (materiał 

nauczania pkt. 4.1.1.), 

2)  dokonać analizy rozwoju sztuki fryzjerskiej, 
3)  wybrać  i  zapisać  epoki  w  których  modne  było  noszenie  peruk,  porównać  peruki 

z poszczególnych okresów, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne.. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Historia  fryzur,  zarostu,  zmiany  proporcji  modnej 

sylwetki

 

człowieka

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj charakterystyki fryzur z wybranych epok. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  dokonać charakterystyki fryzur z wybranej epoki, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A3, 

– 

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla ucznia.  

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę wpisując opis fryzury charakterystycznej dla danego okresu  

 

Okresy w dziejach 
ludzkości 

Opis fryzury 

Egipt 

 
 

Barok 

 
 

Rokoko 

 
 

Empire 

 
 

Secesja 

 
 

Lata dwudzieste 
XX wieku 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  w  różnych  epokach  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  wpisać odpowiedź do tabeli, 
3)  porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie analizy najnowszych trendów mody fryzjerskiej wskaż ich powiązania 

z fryzurami historycznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować opisy fryzur historycznych (materiał nauczania pkt. 4.2.1.), 
2)  zapoznać się z najnowszymi trendami mody fryzjerskiej, 
3)  wybrać i scharakteryzować epoki do których nawiązuje w moda współczesna, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok, 

– 

żurnale fryzjerskie, prasa branżowa, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 4 
 

Po  przeanalizowaniu  rozwoju  fryzjerstwa  na  przestrzeni  wieków  wskaż  przykłady 

fryzur opartych na wzorcach starożytnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  opisem  fryzur  wykonywanych  na  przestrzeni  wieków  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1.), 

2)  dokonać analizy fryzur w epokach, 
3)  wybrać,  zapisać  i  scharakteryzować  epoki  w  których  odwoływano  się  do  wzorców 

antycznych, 

4)  wskazać podobieństwa wybranych fryzur z fryzurami starożytnymi, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A3, 

– 

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Cechy i organizacje fryzjerskie 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  rozwój  organizacji  cechowych  i  podaj,  jakie  warunki  musiał  spełnić 

przyszły mistrz w zawodzie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadami naboru i nauki uczniów oraz egzaminu na mistrza (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1.), 

2)  dokonać analizy materiału, 
3)  zapisać w dowolnej formie drogę kariery, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  materiału  nauczania  oraz  dostępnych  źródeł  przygotuj  kalendarz 

imprez fryzjerskich na najbliższe pół roku. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się kalendarzem imprez fryzjerskich, 
2)  zapisać nazwy organizacji przygotowujących te imprezy, 
3)  wykonać zestawienie imprez fryzjerskich, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:   

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne:  

– 

materiały piśmiennicze, 

– 

Internet, 

– 

arkusze papieru A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Napisz notkę biograficzną Antoniego Cierplikowskiego. 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego 

zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z biografią Antoniego Cierplikowskiego, 
2)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
3)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne:  

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie 
rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej” 

Test składa się z 20 zadań, z których  

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się 

następujące 

normy  wymagań– 

uczeń 

otrzyma 

następujące oceny szkolne:  

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. d, 9. a, 10. c, 11. c, 
12. 
c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać okres w dziejach, w którym nastąpił 
regres fryzjerstwa 

Wyjaśnić pojęcie tonsur 

Scharakteryzować fryzury okresu biedermeier 

Wyjaśnic pojęcie kalamis 

Wskazać wynalazcę farb fryzjerskich 

Określić zadania perukarzy 

Wskazać twórcę trwałej ondulacji 

Wskazać 

pseudonim 

Antoniego 

Cierplikowskiego 

Określić  znaczenie  króla  i  jego  dworu  dla 
rozwoju fryzjerstwa w baroku 

10  Określić zadania cechu 

11  Rozróżnić krajowe imprezy fryzjerskie 

12  Rozróżnić polskie organizacje fryzjerskie 

13  Wskazać twórcę strzyżenia asymetrycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

14 

Scharakteryzować kanon sylwetki kobiecej 
w średniowieczu 

15  Określić cechy fryzur rokokowych 

16 

Wskazać okres w dziejach, w którym 
wprowadzono farby metaliczne 

PP 

17 

Zaproponować linie fryzury a’ la Hrabina 
Fontanges 

PP 

18  Zaprezentować fryzjera Marii Antoniny 

PP 

19 

Określić cechę fryzur niemieckich w okresie 
renesansu 

PP 

20 

Wskazać założyciela pierwszej Akademii 
Fryzjerskiej 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas 

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych wyników  sprawdzianu  i wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych– niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  charakteryzowania  rozwoju  rzemiosła  i  sztuki 

fryzjerskiej.  Są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  W  zadaniach 

wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki 
należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję  z  wykonanego 

zadania. 

7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Regres sztuki fryzjerskiej nastąpił w 

a)  starożytnym Rzymie. 
b)  Anglii. 
c)  Średniowieczu. 
d)  latach trzydziestych XX wieku. 

 
2.  Fryzjer męski w starożytnym Rzymie to 

a)  Balwierz. 
b)  Cyrulik. 
c)  Kosmeta. 
d)  Tonsur. 

 
3.  Moda  na  fryzury  z  fantazyjnymi  przedziałkami  i  konstrukcjami  na  czubku  głowy 

występowała w okresie 
a)  biedermeieru. 
b)  rokoko. 
c)  średniowiecza. 
d)  starożytności. 

 
4.  Kalamis to 

a)  polerowane brązowe lusterko. 
b)  metalowa pałeczka do nawijania i ondulowania włosów. 
c)  nazwa fryzjera w starożytnym Rzymie. 
d)  określenie peruki. 

 
5.  Farby w paście pojawiły się dzięki firmie  

a)  Oriflame. 
b)  L’Oréal, 
c)  House of Gucci. 
d)  Procter & Gamble. 

 
6.  Podstawowym zadaniem perukarzy było 

a)  farbowanie włosów. 
b)  produkowanie kosmetyków i perfum. 
c)  wykonywanie nakryć głowy. 
d)  wykonywanie i konserwowanie wyrobów z włosów. 

 
7.  Pierwszej trwałej zmiany kształtu włosów dokonał 

a)  Georg Hardy. 
b)  Karol Nessler. 
c)  Vidal Sassoon. 
d)  Josef Mayer. 

 
8.  Antoni  Cierplikowski,  najsłynniejszy  polski  mistrz  fryzjerstwa  znany  był  pod 

pseudonimem 
a)  Jean Louis David. 
b)  Antoine. 
c)  Vidal Sassoon. 
d)  Gabriel. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  W baroku modę dyktowały 

a)  warunki klimatyczne. 
b)  mieszczaństwo. 
c)  kościół i duchowieństwo.  
d)  król i jego dwór. 

 
10.  Do podstawowych zadań cechu zaliczamy 

a)  podnoszenie kwalifikacji członków cechu. 
b)  ubezpieczenie członów. 
c)  organizowanie pokazów. 
d)  promowanie organizacji cechowych. 

 
11.  Krajowa impreza przeznaczona dla fryzjerów to 

a)  Salon International. 
b)  Hair Word. 
c)  LOOK Forum Fryzjerstwa i Kosmetyki. 
d)  Hair and Beaty. 

 
12.Polskie organizacje fryzjerskie to 

a)  OMC. 
b)  POLFRYZ. 
c)  Organisation Mondial Coiffure. 
d)  Coiffure EUROPE. 

 
13.  Jako pierwszy strzyżenie asymetryczne zastosował 

a)  Laurent. 
b)  Antoine.  
c)  Vidal Sassoon. 
d)  Gabriel. 

 
14.  Kanon sylwetki średniowiecznej kobiety to 

a)  barczysta, mocno zbudowana, krępa. 
b)  delikatna,  wysmukła,  o  wypukłym  brzuchu,  długich,  szczupłych  nogach, 

wypukłym brzuchu i twarzy zbliżonej do trójkąta.  

c)  zmysłowa, rosła, mocno zbudowana, o zdrowej cerze, regularnych rysach twarzy 

i wypielęgnowanych rękach. 

d)  wysportowana, szczupła,  zwinna, o harmonijnych rysach twarzy, o kształtnych, 

małych piersiach i foremnych nogach. 

 
15.  Najwyższe i najzdobniejsze fryzury były w modzie o okresie 

a)  rokoko.  
b)  XVI wieku. 
c)  gotyku. 
d)  romanizmu. 

 
16.  Pierwsze farby metaliczne były w użyciu w 

a)  w Egipcie. 
b)  w XIX Hiszpanii. 
c)  w średniowiecznych Włoszech. 
d)  Starożytnym Rzymie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

17.  Modę  na  wysokie  fryzury  ze  spiętrzonych  nad  czołem  loków,  bocznymi  spiralami 

i długimi anglezami nazwane od jej nazwiska wprowadziła 
a)  Hrabina Fontanges. 
b)  Helena Foment. 
c)  Markiza de Pompadour. 
d)  Maria Antonina. 

 
18.  Leonard był nadwornym fryzjerem na dworze królowej 

a)  Marii Andegaweńskiej. 
b)  Marii Antoniny. 
c)  Marii Teresy Hiszpańskiej. 
d)  Marii Tudor. 

 
19.  Czepce poduszkowe osiągnęły największą popularność w 

a)  Średniowiecznych Włoszech. 
b)  Renesansowych Niemczech. 
c)  Średniowiecznych Niemczech. 
d)  Renesansowej Polsce. 

 
20.  Jednym z założycieli pierwszej Akademii Fryzjerskiej był 

a)  Leonard. 
b)  Antoni Cierplikowski. 
c)  Karol Nessler. 
d)  Dagé. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………. 
 

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie 
rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej” 

Test składa się z 20 zadań, z których  

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma 
następujące oceny szkolne:  

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3.

 

a, 4. c, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b, 

12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać okres w dziejach, w którym nastąpił 
rozwój perukarstwa 

Wyjaśnić pojęcie kypassis 

Scharakteryzować kanon damskiej sylwetki 
w okresie secesji 

Scharakteryzować fryzurę a’ la Tytus 

Określić sposób uzyskiwania tzw. blondu 
weneckiego 

Scharakteryzować warunki rozwoju 
fryzjerstwa w średniowieczu 

Wskazać firmę będącą twórcą farb 
fryzjerskich 

Scharakteryzować trendy mody 
średniowiecznych fryzur 

Wskazać pseudonim Antoniego 
Cierplikowskiego 

10 

Określić kanon sylwetki damskiej w okresie 
baroku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

11 

Wskazać fryzjera, który jako pierwszy 
wykonał farbowanie włosów 

12  Wskazać twórcę strzyżenia wewnątrz dłoni 

13  Wskazać twórcę strzyżenia asymetrycznego 

14 

Rozróżnić fryzury charakterystyczne dla epoki 
dyrektoriatu 

15  Rozróżnić krajowe organizacje fryzjerskie 

16 

Scharakteryzować fryzurę a’ la hrabina 
Fontangens 

PP 

17 

Oszacować rok wprowadzenia strzyżenia 
włosów na mokro 

PP 

18 

Określić historię fryzur zwanych „moda 
faktów” Leonarda 

PP 

19  Wyjaśnić pojęcie czepce siodłowe 

PP 

20 

Wskazać firmę fryzjerską, która jako pierwsza 
wprowadziła na rynek lakier do włosów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas 

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym 

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych wyników  sprawdzianu  i wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych– niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  charakteryzowania  rozwoju  rzemiosła  i  sztuki 

fryzjerskiej.  Są  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi  
6.  w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

7.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję  z  wykonanego 

zadania. 

8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rozkwit perukarstwa nastąpił w   

a)  Starożytnej Grecji. 
b)  Hiszpanii. 
c)  Baroku i rokoko. 
d)  Latach trzydziestych XIX wieku. 

 
2.  Fryzjer damski w starożytnym Rzymie to   

a)  balwierz. 
b)  kalamis. 
c)  kosmeta. 
d)  kypassis. 

 
3.  Moda na esowatą linię sylwetki kobiecej zapanowała w okresie  

a)  Secesji. 
b)  Rokoko. 
c)  Dyrektoriatu. 
d)  Starożytności. 
 

4.  Fryzura a la Tytus to  

a)  warkocze owinięte wokół głowy. 
b)  krótkie włosy „rozwiane wiatrem”. 
c)  drobne loczki spiętrzone nad czołem, z tyły zwarty kok. 
d)  gładki, wysoki wałek nad czołem, tył ujęty w drobne warkocze. 

 
5.  Dzięki długiemu wystawianiu na działanie słońca włosów moczonych morską wodą 

uzyskiwano  
a)  blond wenecki. 
b)  jasny blond. 
c)  przyciemnienie włosów. 
d)  czerwień Tycjana. 

 
6.  W średniowieczu dbanie o sprawy cielesne było  

a)  zgodne z ówczesną filozofią. 
b)  zalecane przez Kościół. 
c)  potępiane przez Kościół jako niemoralne. 
d)  powszechnym obyczajem. 

 
7.  Firma L’Oréal jako pierwsza wypuściła na rynek  

a)  lakier do włosów. 
b)  szampon. 
c)  wosk do włosów. 
d)  farbę w kremie. 

 
8.  Golenie brwi i włosów było modne w epoce  

a)  Odrodzenia. 
b)  Średniowiecza. 
c)  Dyrektoriatu. 
d)  Romanizmu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Pseudonim Antoniego Cierplikowskiego to   

a)  Laurent. 
b)  Gabriel. 
c)  Tytus. 
d)  Antoine. 

 
10.  Wzorem sylwetki kobiecej w okresie baroku jest  

a)  mocno zbudowana, wysoka, pulchna. 
b)  szczupła, bez wydatnych bioder, o małym biuście. 
c)  wysportowana, chłopięca. 
d)  barczysta, o dużych piersiach i wyraźnym dekoldzie z szerokim czołem. 

 
11.  Pierwszej udanej próby użycia farby do włosów w płynie dokonał  

a)  Vidal Sassoon. 
b)  August Hoffmann. 
c)  Josef Mayer. 
d)  Leonard. 

 
12.  Strzyżenie włosów wewnątrz dłoni zapoczątkował  

a)  Georg Hardy. 
b)  Laurent. 
c)  Leonard. 
d)  Vidal Sassoon. 

 
13.  Vidal Sassoon zastosował jako pierwszy  

a)  strzyżenie asymetryczne, 
b)  strzyżenie brzytwą, 
c)  trwałą ondulację elektryczną, 
d)  trwała ondulację parową. 

 
14.  Moda na fryzurę „rozwianą wiatrem” nastąpiła w okresie  

a)  baroku. 
b)  empire. 
c)  latach dwudziestych XX w. 
d)  dyrektoriacie. 

 
15.  Krajowe organizacje fryzjerskie to  

a)  Coiffure EUROPE. 
b)  Hair and Beauty. 
c)  Organisation Mondial Coiffure. 
d)  POLFRYZ. 

 
16.  Fryzura wprowadzona do mody przez  hrabinę Fontangens to  

a)  luźno zaczesane do góry i ujęte w kok na czubku głowy włosy. 
b)  włosy oplatające twarz w kształcie serca. 
c)  włosy spiętrzone nad czołem z długimi anglezami. 
d)  fryzury z dwoma przedziałkami i lokami nad uszami. 

 
17.  Strzyżenie włosów na mokro rozpowszechniło się w roku  

a)  w 1900. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

b)  w 1950. 
c)  w 1946. 
d)  w 1926. 

 
18.  Ludwik XVI wprowadził zakaz na noszenie fryzur  

a)  „Mody faktów” Leonarda. 
b)  krótko obciętych włosów. 
c)  z pudrowanych peruk. 
d)  z naturalnych włosów. 

 

19.  Czepce siodłowe zbudowane były z   

a)  bocznych poduszek na metalowych stelażach podtrzymujących konstrukcję. 
b)  stożka z welonem. 
c)  poduszek wypychających obszerny czepiec z brokatu. 
d)  kaptura obszytego drogocenną pasmanterią. 

 
20.  Jednym z pierwszych lakierów w aerozolu wprowadziła na rynek firma  

a)  Procter & Gamble. 
b)  L’Oréal. 
c)  Pollena. 
d)  AVON. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko……………………………………………………………………. 
 

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 
 

1.  Król  D.,  Stańczyk  I.,  Historia  fryzur  z  zarysem  historii  ubioru  europejskiego, 

wyd. TELBIT, Warszawa 2005 

2.  Pr.  zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej, 

Nowoczesne 

fryzjerstwo, 

wyd. P.P.H.U.” SUZI”, Warszawa 2005 

3.  Pr.  zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej,  Stylizacja,  wyd.  PPHU  „SUZI”, 

Warszawa 2004 

4.  Pr. zbiorowa, Stylizacja, wyd. REA, Warszawa 2006 
5.  Pr. zbiorowa pod red. Z. Sumirskiej, Koki Upięcia Warkocze, wyd. PPHU  „SUZI”, 

Warszawa 2005 

6.  Sumirska Z, Wach–Mińkowska B., Męskie fryzjerstwo, Warszawa 2006