background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 

 

Anna Szukała 

 

 

 

Wytwarzanie fenolu i acetonu z kumenu  311[31].Z4.09  

 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr  Urszula Ciosk-Rawluk 
mgr Zbigniew Piotr Rawluk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż.. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].Z4.09 
„Wytwarzanie fenolu i acetonu z kumenu” zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

3

2. Wymagania wstępne 

5

3. Cele kształcenia 

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5. Ćwiczenia 

11

5.1. Fenol jako surowiec w przemyśle chemicznym 

11

5.1.1. Ćwiczenia 11

5.2. Chemizm i przebieg wytwarzania fenolu i acetonu z kumenu 

12

5.2.1. Ćwiczenia 12

5.3. Oczyszczanie ścieków przemysłowych 

14

5.3.1. Ćwiczenia 14

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

16

7. Literatura 

30

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela „Wytwarzanie fenolu i acetonu 

z kumenu”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie technik technologii chemicznej 311 [31] 

W poradniku zamieszczono: 
−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 

−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 

−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań , 

−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

311[31].Z4.02 

Wytwarzanie olefin 

i węglowodorów 

aromatycznych 

311[31].Z4 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i produktów 

organicznych 

311[31].Z4.01 

Wytwarzanie produktów 

naftowych i surowców 

petrochemicznych

 

311[31].Z4.03 

Wytwarzanie olefin  

i węglowodorów 

aromatycznych

311[31].Z4.04 

Wytwarzanie metanolu 

 i kwasu octowego

 

311[31].Z4.05 

Wytwarzanie produktów 

alkilowania

 

311[31].Z4.06 

Wytwarzanie chlorku 

winylu i rozpuszczalników 

chloroorganicznych

311[31].Z4.08 

Wytwarzanie polimerów

 

 

311[31].Z4.07 

Wytwarzanie styrenu 

z etylobenzenu

 

311[31].Z4.09 

Wytwarzanie fenolu  

i acetonu z kumenu

 

311[31].Z4.10 

Komponowanie 

wysokooktanowych benzyn 

bezołowiowych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  odczytać schematy technologiczne, 
–  rozpoznać na schematach aparaturę i urządzenia, 
–  scharakteryzować metody oczyszczania ścieków, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  zapisywać równania reakcji chemicznej, 
–  stosować nazwy i symbole związków chemicznych, 
–  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu przemian fizycznych i chemicznych, 
–  posługiwać się sprzętem laboratoryjnym. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  określić zastosowanie fenolu jako surowca w przemyśle chemicznym, 

−  ocenić szkodliwość substancji stosowanych w wytwórniach fenolu i acetonu, 
−  przedstawić chemizm wytwarzania fenolu i acetonu z kumenu, 

−  ocenić zagrożenia występujące w trakcie produkcji i przedstawiać sposób zapobiegania 

im, 

−  posłużyć się uproszczonym schematem technologicznym wytwórni fenolu 

„kumenowego”, 

−  wyjaśnić przebieg kontrolowanego rozkładu wodoronadtlenku kumenu do fenolu 

i acetonu, 

−  zaprojektować schemat ideowy wytwórni fenolu i acetonu z kumenu zintegrowanego   

z instalacją alkilowania benzenu propylenem 

−  scharakteryzować sposoby zapobiegania wybuchowemu rozkładowi wodoronadtlenku 

kumenu, 

−  porównać chemiczne koncepcje procesów syntezy organicznej wykorzystujących 

wodoronadtlenki węglowodorów alkiloaromatycznych jako produkty pośrednie, 

−  uzasadnić konieczność biologicznego oczyszczania ścieków poprodukcyjnych, 

−  przeprowadzić proste badania laboratoryjne ścieków, 
−  zastosować zasady bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska obowiązujące na 

stanowiskach pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………………………………

 

Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311[31] 
Moduł: Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31].Z4 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie fenolu i acetonu z kumenu 311[31].Z4.09 

 

Temat:  Projektowanie schematu ideowego wytwórni fenolu produkowanego metodą 
kumenową, zintegrowanego  z instalacją alkilowania benzenu propylenem. 

Cel ogólny: wykonanie schematu ideowego wytwórni fenolu metodą kumenową”. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi
−  odczytać schematy instalacji, 

−  rozróżnić aparaty i urządzenia, 

−  ustalić zasadnicze etapy produkcji fenolu metodą kumenową, 
−  narysować schemat ideowy procesu produkcji. 
Metody nauczania – uczenia się: 

−  metoda tekstu przewodniego 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa. 

 

Czas: 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  schemat wytwórni fenolu metodą kumenową, 
−  schemat instalacji alkilowania benzenu propylenem. 

 

Przebieg zajęć: 

 
Zadanie dla ucznia: 
Narysuj schemat ideowy wytwórni fenolu metodą kumenową zintegrowanego z instalacją 
alkilowania benzenu propylenem. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z metodą 
tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
Informacje 

1.  Jakich informacji o przebiegu procesu dostarcza nam schemat ideowy? 
2.  Jaka jest różnica między schematem instalacji a schematem ideowym? 

 
PLANOWANIE 

1.  Ustal, jakie zasadnicze procesy wchodzą w skład produkcji fenolu metodą kumenową. 
2.  Przeanalizuj schemat wytwórni fenolu. 
3.  Ustal kolejne procesy produkcji w każdym z zasadniczych etapów procesu 

produkcyjnego. 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

UZGODNIENIE 

1.  Omów wszystkie punkty z fazy „planowanie” z nauczycielem 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 
WYKONANIE  

1.  Narysuj w formie schematów ideowych każdy z zasadniczych procesów wchodzący  

w skład produkcji fenolu metodą kumenową. 

2.  Zintegruj poszczególne etapy wytwarzania fenolu i acetonu, począwszy od surowców 

węglowodorowych. 

3.  Przygotuj się do prezentacji (w przypadku pracy grupowej, efekt pracy prezentuje 

lider zespołu). 

 
SPRAWDZENIE 

1.  Czy wszystkie etapy produkcji w każdym z zasadniczych procesów zostały ujęte        

w schemacie ideowym? 

2.  Czy zasadnicze procesy zostały prawidłowo połączone w jedną całość? 
3.  Czy wykonany schemat jest czytelny? 

 
ANALIZA 
Uczniowie wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej trudności 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapisz schematy równań reakcji procesów zachodzących w każdym z zasadniczych etapów 
produkcji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ……………………………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311 [31] 
Moduł: Technologia wytwarzania półproduktów i produktów organicznych 311[31]. Z4 
Jednostka modułowa: Wytwarzanie fenolu i acetonu z kumenu 311[31].Z4.09 

 
Temat:  Warunki bezpiecznej pracy obowiązujące w wytwórniach fenolu i acetonu 

metodą kumenową. 

Cel ogólny: określenie warunków bezpiecznej pracy w zakładzie produkującym fenol   

i  aceton  metodą kumenową. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wyciągać poprawne wnioski po przeprowadzonej analizie materiałów,  

−  ocenić szkodliwość substancji stosowanych w wytwórniach fenolu, 

−  określić w poszczególnych etapach produkcji fenolu miejsca szczególnie 

niebezpieczne, 

−  określić warunki bezpiecznej pracy w zakładach produkujących fenol i aceton 

metodą kumenową. 

Metody nauczania:  

−  ćwiczenie praktyczne 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−   grupowa jednolita. 

 

Czas:  45 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczące fenolu i kumenu, 
−  procedury zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacyjnego wytwórni kumenu. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności oraz dokonanie podziału uczniów na 

dwuosobowe grupy. 

2.  Przeprowadzenie analizy Kart charakterystyki substancji niebezpiecznych dotyczących 

fenolu, kumenu i acetonu. 

3.  Ocena szkodliwości substancji stosowanych i wytwarzanych w wytwórniach fenolu 

metodą kumenową. 

4.  Przypomnienie przebiegu procesu otrzymywania fenolu i acetonu metodą kumenową. 
5.  Zapoznanie z procedurami bezpieczeństwa eksploatacyjnego wytwórni kumenu. 
6.  Określenie miejsc produkcji fenolu metodą kumenową wymagających szczególnej uwagi 

pracowników. 

7.  Określenie warunków bezpiecznej pracy. 
8.  Przedstawienie wyników pracy przez  poszczególne grupy uczniów. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Wyjaśnij, dlaczego w wytwórniach fenolu i acetonu metodą kumenową nie ma magazynów 
wodoronadtlenku kumenu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Fenol jako surowiec w przemyśle chemicznym
 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Narysuj graf ilustrujący zastosowanie fenolu jako surowca w przemyśle chemicznym. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treścią materiału dla ucznia zamieszczonym w pkt 4.1.1., 
2)  przeanalizować dostępną literaturę dotyczącą  zastosowania fenolu, 
3)  wykreślić graf, 
4)  zaprezentować swoją pracę i porównać z grafami wykonanymi przez innych uczniów.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura pkt 6. 
 
Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj wiadomości dotyczące właściwości fenolu oraz kartę charakterystyki 

substancji niebezpiecznej dotyczącej fenolu i określ, jakie warunki należy spełnić, aby 
bezpiecznie przechowywać fenol w warunkach przemysłowych. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z właściwościami fenolu, 
2)  zapoznać się z Kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej fenolu, 
3)  określić warunki bezpiecznego składowania fenolu 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura pkt 6, 
–  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej fenolu.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 
 
 

5.2. Chemizm i przebieg wytwarzania fenolu i acetonu z kumenu 

 
5.2.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj schemat ideowy wytwórni fenolu „kumenowego” zintegrowanego 

z instalacją alkilowania benzenu z propylenem. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić zasadnicze procesy wchodzące w skład produkcji fenolu metodą „kumenową”, 
2)  przeanalizować schematy wytwórni fenolu metodą „kumenową”, 
3)  ustalić kolejne procesy produkcji w każdym z zasadniczych etapów produkcji, 
4)  narysować schematy ideowe każdego etapu produkcji, 
5)  zintegrować poszczególne etapy wytwarzania fenolu i acetonu, uwzględniając surowce 

węglowodorowe. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat alkilowania benzenu propylenem, 
–  schemat wytwórni fenolu „kumenowego”. 
 
Ćwiczenie 2 

Przanalizuj procedury zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacyjnego wytwórni kumenu 

i Karty charakterystyki substancji niebezpiecznych dotyczących fenolu i kumenu  i określ, 
jakie warunki bezpiecznej pracy powinny być przestrzegane w zakładzie produkującym fenol 
metodą „kumenową”. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i  techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z procedurami zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacyjnego wytwórni 

kumenu, 

2)  wynotować zagrożenia związane z produkcją, 
3)  zapoznać się z Kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej fenolu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

4)  zapoznać się z Kartą charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej lumenu, 
5)  określić jakie zagrożenia stwarza praca z fenolem i kumenem, 
6)  określić warunki bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w zakładzie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  Karty charakterystyki substancji niebezpiecznej dotyczącej fenolu i kumenu, 
–  procedury zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacyjnego wytwórni kumenu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Oczyszczanie ścieków przemysłowych 

 
5.3.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj sposób oczyszczania ścieków zawierających fenol. Dobierz procesy 

i urządzenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie wiadomości dotyczące oczyszczania ścieków. Wiadomości te 

znajdziesz w jednostce modułowej 311[31]. 02.03  „Ochrona hydrosfery”. 

2)  przypomnieć sobie na czym polegają poszczególne etapy oczyszczania ścieków, 
3)  określić metodę oczyszczania ścieków zawierających fenol, 
4)  zaprojektować sposób oczyszczania ścieków fenolowych. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

-

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  pakiet edukacyjny dotyczący „Ochrony hydrosfery”. 

 
Ćwiczenie 2 

Wskaż  źródła, z których do wód powierzchniowych mogą przedostać się następujące 

zanieczyszczenia: 
 

Rodzaj zanieczyszczenia 

Źródło 

fenole 
 

 

związki azotu i fosforu 
 

 

oleje i smary 
 

 

związki metali ciężkich 
 

 

ropopochodne 
 

 

bakterie chorobotwórcze 
 

 

pestycydy 
 

 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zależności między rodzajem zanieczyszczenia a ich źródłem, 
2)  przyporządkować rodzaj zanieczyszczeń do określonego źródła.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

-

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  pakiet edukacyjny dotyczący „Ochrony hydrosfery”, 
–  literatura pkt 6. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie fenolu i acetonu 
z kumenu” 
 

Test składa się  z  20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

-

 

zadania 8, 9, 13, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego 

-

 

pozostałe zadania są z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
PLAN TESTU 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Mierzone osiągnięcia uczniów 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1 Ustalić rodzaj zagrożeń na podstawie 

zwrotów R zawartych w kartach 
charakterystyki subst. niebezpiecznych 

 

 

 

2 Ustalić warunki magazynowania fenolu 

3 Ustalić nazwę związku na podstawie 

wzoru 

B P b 

4 Podać temperaturę  procesu utleniania 

kumenu w procesie otrzymywania fenolu  
i acetonu 

A P b 

5 Określić warunki przebiegu procesu 

utleniania kumenu ze względu na 
bezpieczeństwo 

 P  

6 Rozpoznać elementy aparatury stosowane 

w produkcji fenolu i acetonu metodą 
„kumenową” 

B P d 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Mierzone osiągnięcia uczniów 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

7 Określić surowce konieczne do produkcji 

fenolu i acetonu metodą kumenową 

 B 

8 Wskazać reakcję, której produktem jest 

wodoronadtlenek kumenu 

C PP a 

9 Określić wpływ warunków na wydajność 

reakcji utleniania kumenu 

B PP c 

10 Rozróżnić surowce do produkcji fenolu 

 B  

11 Określić skład mieszaniny poreakcyjnej 

powstającej w procesie rozkładu 
wodoronadtlenku kumenu 

B  

PP 

12 Podać temperaturę przebiegu rozkładu 

wodoronadtlenku kumenu w procesie 
wytwarzania fenolu 

A P c 

13 Podać czynniki wpływające na przebieg 

procesu rozkładu wodoronadtlenku 
kumenu 

A PP d 

14 Rozpoznać aparaty stosowane w syntezie 

fenolu i acetonu metodą kumenową  

B P c 

15 Klasyfikować zanieczyszczenia wody 

16 Ustalić produkty uboczne procesu 

produkcji fenolu i acetonu 

B P a 

17 Ocenić jakość surowców na podstawie 

norm 

C P d 

18 Dobierać metodę zagospodarowania osadu 

w zależności od rodzaju ścieków 

C P a 

19 Ustalić zagrożenie powstające podczas 

magazynowania wodoronadtlenku kumenu 

B PP b 

20 Ustalić rodzaj katalizatora stosowanego 

w produkcji kumenu 

B P d 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego. 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Dodrze zastanów się nad wyborem prawidłowej odpowiedzi. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Pracuj 

samodzielnie. 

 

      

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.  Fenol w Karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej jest oznaczony zwrotem  

R 24/25 i R 43. Korzystając z informacji zamieszczonej w tabeli. Szkodliwość fenolu dla 
zdrowia ludzkiego polega na tym, że jest: 

Nr zwrotu 

Opis zagrożenia 

Nr zwrotu R  Opis zagrożenia 

R 22 

Szkodliwy po spożyciu 

R 43 

Powoduje oparzenia 

R 23/25 

Działa szkodliwie przez drogi 
oddechowe i po połknięciu 

R 36 

Działa drażniąco na oczy 

R 24/25 

Działa toksycznie w kontakcie ze 
skórą i po połknięciu 

R 38 

Działa drażniąco na skórę 

R  28 

Bardzo toksyczny po spożyciu R 

45 

Może być rakotwórczy 

 
     a)  toksyczny przez drogi oddechowe, może być rakotwórczy,

 

     b)  drażniący przez drogi oddechowe, powoduje oparzenia, 

c)  toksyczny w kontakcie ze skórą i po spożyciu, powoduje oparzenia, 

     d)  drażniący dla oczu, powoduje oparzenia. 
 
2.  Fenol należy składować w magazynach: 

a)  ogrzewanych, 
b)  chłodniach, 
c)  bez wentylacji, 
d)  dobrze wentylowanych. 

3.    Spośród podanych związków chemicznych wskaż ten, który przedstawia cząsteczkę 

kumenu: 

 
 

 

      a)                                     b)                                  c)                                   d) 
 

4.  Za optymalny zakres temperatur prowadzenia procesu utleniania kumenu uważa się: 

a)  <120 – 130

 0

C> 

b)  <110 – 120 

0

C> 

c)  <100 – 110 

0

C> 

d)  <90 – 100 

0

C> 

 

5.  Utlenianie kumenu należy prowadzić w ściśle określonej temperaturze. Temperaturę tę 
     należy utrzymywać ze względu na: 

a)  groźbę wybuchu, 
b)  uzyskanie wyższej wydajności, 
c)  zachodzącą reakcję endotermiczną, 
d)  możliwość przegrzania układu. 
 
 
 

CH

2

-CH

3

 

CH

3

-CH-CH

3

 

CH

3

-CH-CH

2

-CH

3

 

CH

2

-CH

2

-CH

3

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. Aparat, przedstawiony na rysunku, w procesie otrzymywania fenolu i acetonu z kumenu   
     stosowany jest do: 
 

a)  zobojętniania mieszaniny poreakcyjnej, 
b)  wymiany ciepła 
c)  utleniania kumenu, 
d)  rektyfikacji.                                                                                    

  
 
 
7. Surowcami  węglowodorowymi używanymi w produkcji fenolu metoda kumenową są: 

a)  benzen i propen, 
b)  benzen i propan, 
c)  toluen i propan, 
d)  toluen i propen. 
 

8. Wodoronadtlenek kumenu powstaje w wyniku reakcji: 

a)  rodnika nadtlenkowego z kumenem, 
b)  rodnika nadtlenkowego z tlenem, 
c)  rodnika kumylowego z kumenem, 
d)  rodnika kumylowego z tlenem. 

 
9. Niekorzystny wpływ na wydajność reakcji utleniania kumenu ma:  

a)  zobojętnienie środowiska reakcji, 
b)  zalkalizowanie środowiska reakcji, 
c)  zakwaszenie środowiska reakcji, 
d)  nadmiar jednego z surowców. 

 
10.  Fenolu nie można otrzymać: 

a)  z kwasu nadbenzoesowego, 
b)  z kwasu benzenosulfonowego, 
c)  z kwasu benzoesowego, 
d)  z chlorobenzenu. 
 

11. Zobojętniona mieszanina po rozkładzie wodoronadtlenku kumenu zawiera: 

a)  55% acetonu i 35% fenolu, 
b)  55% fenolu i 35% acetonu, 
c)  20% acetonu i 70% fenolu, 
d)  20% fenolu i 70% acetonu. 
 

12. Optymalna temperatura rozkładu wodoronadtlenku kumenu to: 
      a)  40

0

C, 

b)  50

0

C, 

c)  60

0

C, 

d)  70

0

C. 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

13. Reakcja rozkładu wodoronadtlenku kumenu zachodzi pod wpływem: 

a)  wodorotlenku sodu, 
b)  wodorotlenku potasu, 
c)  kwasu solnego, 
d)  kwasu siarkowego. 
 

14.  Przedstawiony na rysunku aparat stosowany w syntezie fenolu i acetonu z kumenu to: 

 
a)  wymiennik ciepła, 
b)  kolumna rektyfikacyjna,                                                      
c)  reaktor,                                                                    
d)  skraplacz. 

 
 
 
 
 
 
15. Fenol zaliczany jest do następującego rodzaju zanieczyszczeń wody: 

a)  chemiczne nieorganiczne, 
b)  chemiczne organiczne, 
c)  biologiczne, 
d)  fizyczne 

 
 
16. Produktami ubocznymi w procesie produkcji fenolu metodą kumenową są:  

a)   metylostyren i acetofenon 
b)   acetofenon i aceton, 
c)   benzen i propylene, 
d)   styren i aceton. 
 

17. Do produkcji kaprolaktamu, zgodnie z normą, należy użyć fenolu technicznego S.A. 
    (fenol syntetyczny otrzymywany metodą kumenową) gatunek I.   
 

Wymagania 

Gatunek I 

Gatunek II 

temperatura krystalizacji, 

0

C, nie niższa niż 40,6 

40,2

zawartość tlenku mezytylu,% m/m, nie więcej niż 0,005  -
zawartość wody,,% m/m, nie więcej niż 0,2 

0,3

zawartość siarki całkowitej,,% 5 m/m, nie więcej niż 0,0002 

-

 Źródło: fenol techniczny S.A. PN – 85/C-97020.02 
 

    Partia fenolu o następujących parametrach: temperatura krystalizacji 40,2

0

C, zawartość 

     tlenku mezytylu o  0,0048%, zawartość wody 0,19%, zawartość siarki całkowitej   
     0,0002% spełnia: 

a)  wszystkie parametry  wymaganej normy, 
b)  żadnego z parametrów  wymaganej normy, 
c)  dwa parametry wymaganej normy, 
d)  trzy parametry wymaganej normy. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

18. Zużyty osad po oczyszczaniu ścieków przemysłowych metodą biologiczną należy po 
     oddzieleniu: 

a)  zutylizować przez spalenie, 
b)  zużyć jako nawóz, 
c)  przemyć roztworem kwasu nieorganicznego i ponownie wykorzystać, 
d)  przemyć roztworem wodorotlenku i ponownie wykorzystać. 
 

19. Magazynowanie wodoronadtlenku kumenu jest niedopuszczalne ze względu na jego: 

a)  wysoką łatwopalność, 
b)  wybuchowy rozkład, 
c)  gwałtowność w reagowaniu z substancjami organicznymi, 
d)  gwałtowność w reagowaniu z substancjami nieorganicznymi. 
 

20. W produkcji kumenu metodą alkilowania benzenu propylenem, jako katalizatora używa 

się: 

a)  Fe

2

O

3

b)  Cr

2

O

3

c)  MnCl

2

d)  AlCl

3

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie acetonu i kumenu z fenolu

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

a b c d   

10 

a b c d   

11 a b c d   
12 a b c d   
13 a b c d   
14 a b c d   
15 a b c d   
16 a b c d   
17 a b c d   
18 a b c d   
19 a b c d   
20 a b c d   

Razem:  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

TEST 2 
Test próba pracy 
 

Test jest przewidziany jako próba pracy. 
Zadanie:    Przeprowadź oznaczanie fenoli lotnych metodą kolorymetryczną   
              z  4 – aminoantypiryną w ściekach po produkcji fenolu metodą kumenową. 
              Pomiaru intensywności zabarwienia dokonaj przez porównanie wizualne  
              zabarwienia próbki ze skalą wzorców lub zmierz absorbancję wzorców i próbki,  
              stosując jako odnośnik roztwór wzorcowy. 
 
Zadanie wykonaj wg następujących wskazówek: 
 
-

 

Przeprowadzenie destylacji. 

250 cm

3

  ścieków umieścić w kolbie destylacyjnej i za pomocą kwasu fosforowego(V) 

[H

3

PO

4

] doprowadzić je do odczynu pH = 4 wobec oranżu metylowego. Następnie dodać 

5 cm

3

 siarczanu(VI) miedzi(II) [CuSO

4

] o Cp = 10%. Roztwór należy oddestylować do 90% 

cieczy. Przerwać ogrzewanie, dodać 25cm

3

 wody destylowanej i prowadzić dalej destylację 

do uzyskania 250 cm

3

 destylatu. 

 
-

 

Przygotowanie skali wzorców. 

Do cylindrów Nesslera odmierzyć wzorcowy roztwór roboczy fenolu wg tabeli. 

 

Wzorcowy 
roztwór 
roboczy fenolu 
[cm

3

0,00 0,1 0,3 0,5 0,7 1,0 3,0 5,0 7,0 10,0 

15,0 

Zawartość 
fenolu [mg] 

0,0  0,001 0,003 0,005 0,007 0,01  0,03  0,05  0,07  0,1  0,15 

 

Wzorce uzupełnić wodą destylowaną do kreski. Do każdego wzorca dodać 1 cm

3

 buforu 

amonowego, 2 cm

3

 roztworu 4 – aminoantypiryny o Cp=2% i 2 cm

3

 roztworu 

heksacyjanożelazianu(III) potasu - K

3

[Fe(CN)

6

] o Cp = 8%. Po każdorazowym dodaniu 

odczynnika roztwór należy wymieszać. 
 
-

 

Przygotowanie próbki ścieków. 

Do cylindra Nesslera odmierzyć 100 cm

3

 destylatu, dodać 1cm

3

  buforu  amonowego,              

2 cm

3

 roztworu 4 – aminoantypiryny i 2 cm

3

 roztworu heksacyjanożelazianu(III) potasu 

K

3

[Fe(CN)

6

]. 

 
-

 

Wykonanie pomiaru. 

Po 15 minutach porównać wizualnie intensywność zabarwienia próbki ze skalą wzorców lub 
zmierzyć absorbancję wzorców i próbki, stosując jako odnośnik roztwór wzorcowy 
znajdujący się w pierwszym cylindrze. Pomiarów dokonać przy długości fali 510 nm. 
Wykreślić krzywą wzorcową (oś odciętych - stężenie fenolu w mg, oś rzędnych – wartość 
absorbancji). 
 
-

 

Opracowanie wyników:   

Zawartość fenoli lotnych [mg·dm

-3

] oblicza się wg wzoru 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

                         
Gdzie: m – zawartość fenoli lotnych w badanej próbce określona wizualnie lub odczytana  
                   z krzywej wzorcowej, w mg, 

                

V – objętość badanej próbki wziętej do oznaczania, w cm

3

   

    

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający - uczeń może skorzystać z przygotowanego roztworu ścieków po destylacji 
oraz z przygotowanej skali wzorców.  Poza tym powinien wykonać prawidłowo czynności 
1b, 2c, 3b, 8, 9, 12,13, 14 i uzyskać 8 punktów, 

-

 

dostateczny -  uczeń może skorzystać z przygotowanego roztworu ścieków po destylacji. 

       Poza tym powinien wykonać prawidłowo czynności 1b, 2c, 3b, 7, 8, 9, 12, 13, 14 
       i uzyskać 10 punktów, 
-

 

dobry -  za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2a,b, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10,11, 12, 13, 14, 
15  i uzyskać 15 punktów, 

-

 

bardzo dobry - za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 18 punktów. 

 

Kryteria oceny   

 

 

 

 

 

 

 Klucz 

punktowania 

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja 

 0 - 1 

a) Wybrał wyciąg jako 
miejsce destylacji 

 1 

b)Przygotował odzieży 
ochronną; fartuch, rękawice 

 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

1 Uczeń organizuje 

stanowisko pracy 
zgodnie    z wymogami 
bhp 

 

 

a) Dokonał wyboru sprzętu 
szklanego potrzebnego do 
zmontowania zestawu do 
destylacji : chłodnica, kolba 
okrągłodenna, obdbieralnik 

 
 
 

b) Przygotował 
fotokolorymetr lub 
spektrofotometr 

Wykonywanie 
zadania z 
zachowaniem 
przepisów bhp  
 

2 Dobiera 

sprzęt 

potrzebny do 
wykonania zadania 

c) Przygotował cylindry 
Nesslera 

m·1000 

   V 

X = 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja 

 0 - 1 

a) Dokonał wyboru 
odczynników :  
10%  roztwór CuSO

4

 

H

3

PO

4

, oranż metylowy 

 
  

3 Dobiera 

odczynniki 

potrzebne do 
wykonania zadania 
(do destylacji i do 
wykonania oznaczenia)  b) 8% roztwór K

3

[Fe(CN)

6

], 

roztwór 4-aminoantypiryny 
o stęż. 2%, bufor amonowy, 
roztwór fenolu: 
podstawowy i roboczy 

 

4 Uczeń montuje zestaw 

do destylacji  

Zmontował zestaw do 
destylacji pod wyciągiem 

 1 

 

5 Uczeń przygotowuje 

próbkę roztworu do 
destylacji 

Zakwasił próbkę do pH = 4  
i dodał roztworu CuSO

4

 

 

6 Uczeń przeprowadza 

destylację 

Przeprowadził prawidłowo 
proces destylacji 

 1 

7 Uczeń przygotowuje 

skalę wzorców 

Przygotował skalę wzorców 
według tabeli 

 1 

8 Uczeń przygotowuje 

próbkę badanych 
ścieków 

Przeprowadził poprawnie 
przygotowanie próbki 

 1 

9 Porównuje 

wizualnie 

zabarwienie próbki ze 
skalą wzorców   

Porównał zabarwienie 
próbek  
i określił wizualnie 
zawartość fenolu 

 1 

10 Uczeń mierzy 

absorbancję 

Zmierzył absorbancję przy 
dł. fali 510 nm 

11 Uczeń wykreśla krzywą 

wzorcową 

Wykreślił krzywą 
wzorcową  
i odczytał zawartość fenoli  
w próbce 

12 Uczeń oblicza 

zawartość fenolu wg 
wzoru 

Obliczył zawartość fenolu,  
a wynik błędu mieści się w 
granicach 2% 

13 Uczeń utrzymuje ład  

i porządek podczas 
wykonywania 
ćwiczenia 

Podczas wykonywania 
ćwiczenia uczeń 
utrzymywał ład i porządek 
na stanowisku pracy 

 1 

 

14 Uczeń porządkuje 

stanowisko pracy  

Uporządkował stanowisko 
pracy po wykonaniu 
ćwiczenia  

 1 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

15 Uczeń prezentuje i 

ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej pracy, 
wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 1 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wytwarzanie fenolu i acetonu z kumenu 
 

Przeprowadź oznaczenie fenoli lotnych metodą kolorymetryczną z 4 - aminoantyoiryną 
 
 
Obszar wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 1. Organizowanie stanowiska pracy 

 

Organizacja 
stanowiska pracy 

Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń: 
a) wybrał wyciąg jako miejsce destylacji 
b) przygotował odzieży ochronną, fartuch, rękawice 

 

Czynność 2. Dobieranie sprzętu potrzebnego do wykonania 
zadania 

 

Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń:  
a) dokonał wyboru sprzętu szklanego potrzebnego do 
zmontowania zestawu do destylacji: chłodnica, kolba 
okrągłodenna, obdbieralnik 
b) przygotował fotokolorymetr lub spektrofotometr 
c) przygotował cylindry Nesslera 

 

Czynność 3. Dobieranie odczynników potrzebnych do 
wykonania zadania 
Kryterium wykonania:   jeżeli uczeń: 
a) dokonał wyboru odczynników:  
10%  r-r CuSO

4

,  H

3

PO

4

, oranż metylowy 

 

b) 8% r-r K

3

[Fe(CN)

6

], 2% r-r  4-aminoantypiryny, 

bufor amonowy, roztwór fenolu podstawowy i roboczy 

 

Czynność 4. Montowanie zestawu do destylacji 
Kryterium wykonania:   jeżeli uczeń zmontował zestaw do 
destylacji pod wyciągiem 

 

Czynność 5. Przygotowanie próbki roztworu do destylacji 
Kryterium wykonania: 
 jeżeli uczeń zakwasił próbkę do  
pH = 4 i dodał r-ru CuSO

4

·5H

2

 

Czynność 6. Przeprowadzenie  procesu destylacji 
Kryterium wykonania: 
 jeżeli uczeń przeprowadził 
prawidłowo proces destylacji 

 

Czynność 7. Przygotowanie skali wzorców według tabeli 
Kryterium wykonania:
 jeżeli uczeń przygotował skalę 
wzorców według tabeli 

 

Czynność 8. Przygotowanie próbki badanych ścieków 
Kryterium wykonania
: jeżeli uczeń przeprowadził poprawnie 
przygotowanie próbki 

 

Wykonywanie 
zadania 
z zachowaniem 
przepisów bhp  

Czynność 9. Porównanie wizualne zabarwienia próbki ze skalą 
wzorców   

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 
Obszar wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wybrał tę metodę                
i  porównał zabarwienie próbek  określając wizualnie zawartość 
fenolu 

 

Czynność 10. Mierzenie absorbancji 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wybrał tę metodę                
i zmierzył absorbancję przy dł. fali 510 nm 

 

Czynność 11. Wykreślanie krzywej wzorcowej 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wykreślił krzywą 
wzorcową i odczytał zawartość fenoli  

 

Czynność 12. Obliczanie zawartość fenolu wg wzoru 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń obliczył zawartość fenolu, 
a wynik błędu mieści się  w granicach 2% 

 

Czynność 13. Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku 
pracy 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń utrzymywał ład 
i porządek 

 

Czynność 14. Porządkowanie stanowiska pracy 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń po zakończeniu zadania 
uporządkował stanowisko pracy 

 

Czynność 15. Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

Prezentowanie 
 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości 

 

Łączna liczba punktów 

Uzyskana liczba 
punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy, 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

10.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania. 

11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

13.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie. 
5.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
6.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stanowisko pracy. 
7.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 
 

                                                            Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

–  Instrukcja z dokumentacją zadania, 
–  zestaw odczynników chemicznych, 
–  odczynniki chemiczne umożliwiające wykonanie zadania, 
–  roztwór ścieków. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7. LITERATURA 
 

1.  Danikiewicz W.: Chemia organiczna. WSiP, Warszawa  1991. 
2.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom I WNT, 

Warszawa 1995. 

3.  Grzywa E., Molenda J.: Technologia podstawowych syntez organicznych. Tom II WNT, 

Warszawa 2000. 

4.  Kaczmarek E., Matysikowa Z., Piosik R.: Ochrona w środowiska w nauczaniu chemii 

WSiP, Warszawa 1991. 

5.  Lipkowska-Grabowska K., Faron-Lewandowska E.: Pracownia chemiczna. Analiza wody 

i ścieków. WSiP, Warszawa 1998. 

6.  Molenda J.: Technologia chemiczna. WSiP, Warszawa 1993. 
7.  Skinder N.: Chemia a ochrona środowiska. WSiP, Warszawa 1991.