background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Hanna Liczba 

 

 

 
 
 
Analizowanie funkcjonowania organizmu człowieka
 
322[18].Z2.01  

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
prof. dr hab. med. Piotr Lass 
mgr inŜ. Mirosława Stelengowska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Beata Organ 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 

 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  322[18].Z2.01, 

„Analizowanie  funkcjonowania  organizmu  człowieka”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik elektroniki medycznej. 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom  2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

    

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze lekcji 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Biologia komórki 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

5.3.  Sygnały biologiczne i ich wykorzystanie w medycynie 

20 

5.3.1.  Ćwiczenia 

20 

5.4.  Czynniki szkodliwe. Pierwsza pomoc w stanach zagroŜenia Ŝycia człowieka 

23 

5.4.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Analizowanie  funkcjonowania 

organizmu człowieka”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie technik elektroniki medycznej 322[18]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia - wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: 

− 

wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych, 

− 

metody tekstu przewodniego, 

− 

metody projektów, 

− 

samokształcenia kierowanego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  ewaluacji  osiągnięć  ucznia,  nauczyciel  moŜe  posłuŜyć  się 
zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  róŜnego  rodzaju 
zadania. 
W tym rozdziale podano równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktację zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

Kluczowymi punktami w realizacji materiału jednostki modułowej jest poznanie budowy 

i  funkcjonowania  organizmu  człowieka  oraz  moŜliwości  zastosowania  aparatury 
bioelektronicznej w diagnostyce i terapii medycznej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

322[18].Z2.01 

Analizowanie funkcjonowania 

organizmu człowieka

 

322[18].Z2.02  

Analizowanie praw i zjawisk fizyki 

wykorzystywanych  

w medycynie

 

322[18].Z2 

Podstawy diagnostyki 

i terapii

 

322[18].Z2.03 

Stosowanie metod diagnostycznych 

i terapeutycznych  

w medycynie

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

posługiwać się atlasem anatomicznym, 

− 

analizować schematy i rysunki, 

− 

wykonywać i stosować róŜne formy graficzne, 

− 

analizować i interpretować wyniki, 

− 

wykazywać zaleŜności między budową i funkcją struktur i narządów organizmu, 

− 

interpretować i selekcjonować przedstawione informacje, 

− 

komentować i porównywać informacje, 

− 

wyjaśniać związki przyczynowo-skutkowe, 

− 

formułować wnioski, 

− 

posługiwać się terminologią z zakresu biologii, chemii i fizyki, 

− 

stosować róŜne metody komunikowania się, 

− 

organizować stanowisko pracy, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

przewidywać skutki postępowania, 

− 

przewidywać  zagroŜenia  dla  Ŝycia  i  zdrowia  w  czasie  pracy  z  urządzeniami 
bioelektronicznymi, 

− 

stosować procedury postępowania w sytuacji zagroŜenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować budowę organizmu człowieka, 

– 

scharakteryzować funkcje poszczególnych układów i narządów, 

– 

posłuŜyć się terminologią z zakresu fizjologii i patologii człowieka, 

– 

posłuŜyć się terminologią z zakresu biofizyki i biochemii, 

– 

wyjaśnić  działanie  prądów  elektrycznych  i  czynników  fizykalnych  o  róŜnych 
parametrach na organizm człowieka, 

– 

posłuŜyć się terminologią medyczną podczas komunikowania się z lekarzem, 

– 

scharakteryzować sygnały biologiczne, ich systematykę i statystykę, 

– 

określić parametry źródeł sygnałów biologicznych, 

– 

zidentyfikować  sposoby  generowania  sygnałów  biologicznych,  ich  wstępnego 
przetwarzania oraz metody odbioru tych sygnałów, 

– 

rozpoznać zagroŜenia zdrowia i Ŝycia człowieka. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1   

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik elektroniki medycznej 322[18] 

Moduł: 

Podstawy diagnostyki i terapii 322[18].Z2 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie funkcjonowania organizmu człowieka 
322[18].Z2.01 

Temat: Zasady udzielania pierwszej pomocy w stanach zagroŜenia Ŝycia. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  w  stanach  zagroŜenia 

Ŝ

ycia. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić i rozpoznać stany zagroŜenia Ŝycia, 

− 

wykonać sztuczne oddychanie metodą usta-usta, 

− 

wykonać sztuczne oddychanie metodą usta-nos, 

− 

wykonać pośredni masaŜ serca, 

− 

wykonać  zabiegi  resuscytacji  krąŜeniowo-oddechowej  we  właściwej  sekwencji  dla 
dorosłych i dla dzieci, 

− 

ułoŜyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej). 

 
Metody nauczania:  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

fantom dorosłego człowieka, (fantom dziecka), 

− 

koc, 

− 

poradnik – tekst rozdziału 4.4.1.2. 

− 

kartka, długopis, 

− 

plansze dydaktyczne dotyczące budowy układu oddechowego, układu krąŜenia oraz 
zasad udzielania pierwszej pomocy w stanach zagroŜenia Ŝycia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

grupowa – zespoły czteroosobowe. 

 
Czas trwania zajęć: 

90 minut. 

 
Uczestnicy: 

uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik elektroniki medycznej. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Podanie  tematu  zajęć  oraz  wyjaśnienie  konieczności  i  celu  podejmowania  czynności 

ratowniczych przez świadków wypadków z udziałem osób poszkodowanych 

2.  Omówienie metod i form pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

3.  Demonstracja postępowania ratowniczego przez nauczyciela lub krótki film dydaktyczny 

-  prezentacja  metod  sztucznego  oddychania,  pośredniego  masaŜu  serca  oraz  układanie 
poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. 

4.  Indywidualne  wykonywanie  przez  uczniów  ćwiczeń  postępowania  ratowniczego  według 

ustalonych  zasad:  sztuczne  oddychanie  metodą  usta-usta  oraz metodą usta-nos, pośredni 
masaŜ  serca,  pozycja  bezpieczna  (podczas  ćwiczeń  uczniowie  korzystają  z  pomocy 
nauczyciela oraz wskazówek z rozdziału 4.4.1.2. poradnika). 

5.  Pracując  w  zespołach  czteroosobowych  uczniowie  przygotowują  plan  postępowania 

ratowniczego  grupy  (wyznaczając  dla  kaŜdego  rolę)  w  sytuacji  wypadku,  w  wyniku 
którego  poszkodowane  są  trzy  osoby:  osoba  dorosła  bez  objawów  oddechu,  dziecko  we 
wstrząsie  pourazowym  z  powodu  rany  ciętej  na  kończynie  dolnej,  osoba  dorosła 
nieprzytomna, z zachowanym oddechem i tętnem. 

6.  Uczniowie  wykonują  we  właściwej  sekwencji,  wyznaczone  dla  kaŜdego  z  grupy 

czynności ratownicze. 

7.  Wykonywanie przez grupę czynności ratowniczych moŜna powtórzyć po zamianie ról dla 

poszczególnych uczniów. 

 
Zakończenie zajęć 
Ustne sprawozdanie przedstawiciela grupy z kolejno wykonywanych czynności ratunkowych 
z wyjaśnieniem celu poszczególnych czynności. 
 
Praca domowa 
Przyswojenie  i  analiza  zasad  postępowania  ratowniczego  w  przypadku  wstrząsu 
kardiogennego, wstrząsu anafilaktycznego oraz w przypadku poraŜenia prądem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

plan  postępowania  poszczególnych  uczniów  podczas  wykonywania  przez  grupę 
czynności ratowniczych w sytuacji trzech poszkodowanych w wypadku osób, 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

...........................…………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik elektroniki medycznej 322[18] 

Moduł: 

Podstawy diagnostyki i terapii 322[18].Z2 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie funkcjonowania organizmu człowieka 
322[18].Z2.01 

Temat: Zasady kopiowania, kodowania i ekspresji informacji genetycznej. 

Cel  ogólny:  Poznanie  i  zrozumienie  zasad  przechowywania  oraz  realizacji  informacji 

genetycznej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

przedstawić budowę DNA, RNA oraz białek o strukturze pierwszorzędowej, 

− 

porównać cechy DNA i RNA, 

− 

wymienić i przedstawić kolejne etapy procesów: replikacji, transkrypcji i translacji, 

− 

wyjaśnić, czym jest kod genetyczny, 

− 

wyjaśnić zaleŜność między budową DNA a budową białek. 

 
Metody nauczania:  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

metoda modelowania. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

modele i plansze ze schematami budowy DNA, RNA i białek, 

− 

schemat budowy komórki, 

− 

tablica kodu genetycznego, 

− 

tekst z rozdziału 4.1.1.1. i 4.1.1.2. dotyczący składu chemicznego oraz budowy i 
procesów Ŝyciowych komórki, 

− 

tekst z rozdziału 4.1.3. objaśniający sposób wykonania ćwiczeń, 

− 

zeszyt papierów kolorowych, drut (lub sznurek, tektura), klej, noŜyczki, 

− 

kartka, długopis. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

grupowa 

 
Czas trwania zajęć: 

90 minut. 

 
Uczestnicy: 

uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik elektroniki medycznej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Podanie tematu zajęć oraz omówienie zagadnień dotyczących tematu. 
2.  Omówienie metod i form pracy. 
3.  Na  podstawie  tekstu  z  poradnika  (rozdział  4.1.1.1.),  modeli  oraz  schematów  budowy 

DNA i RNA uczniowie analizują cechy kwasów nukleinowych. 

4.  Uczniowie konstruują i wypełniają tabelę uwzględniając cechy DNA i RNA. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5.  Uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  poradnika  (rozdział  4.1.1.2.)  dotyczącą  procesów 

replikacji,  i  transkrypcji  -  zachodzących  w  jądrze  komórkowym  oraz  translacji  – 
zachodzącej w rybosomach, analizując przebieg tych procesów. 

6.  Uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczeń i uwzględniając wskazówki, wykonują kolejne 

ć

wiczenia. 

 

Ćwiczenie 1 

Napisz  sekwencję  nukleotydów  w  nowych  niciach  DNA  dobudowanych  do 

przedstawionego niŜej rozplecionego odcinka DNA. 

 
             CGACGTTTAGCACCGTTTGGCAGTCGTATCGGATATATGCGC 
ATC 
TAG 
             GCTGCAAATCGTGGCAAACCGTCAGCATAGCCTATATACGCG 
 
Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinieneś:  przeanalizować  tekst  i  schemat  z  poradnika, 

dotyczący  replikacji  a  następnie  dopisać  do  nukleotydów  rozplecionych  nici  DNA  – 
nukleotydy komplementarne. 
 
Ćwiczenie 2 
 

Napisz  sekwencję  nukleotydów  odcinka  cząsteczki  RNA  syntetyzowanej  na  nici  DNA 

o sekwencji: 
 
ATCCGATAAGCCTAAATCGTGGCAAACCGTCAGCATAGCCTATATACGCG 
 

Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinieneś:  przeanalizować  tekst  i  schemat  z  poradnika, 

dotyczący transkrypcji a następnie dopisać do nukleotydów odcinka DNA – komplementarne 
nukleotydy RNA. 
 
Ćwiczenie 3 
 

Napisz sekwencję aminokwasów w odcinku łańcucha polipeptydowego syntetyzowanego 

na cząsteczce mRNA o sekwencji nukleotydów: 
 
AUGCUAUCUCCAGGAUUAGCUAAUUGUGAACAUCUUUUUUCUUGGCACUAG 
 

Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinieneś:  przeanalizować  tekst  i  schemat  z  poradnika, 

dotyczący  translacji  a  następnie,  posługując  się  tablicą  kodu  genetycznego,  zapisać  nazwy 
aminokwasów  wyznaczanych  przez  kolejne  trójki  nukleotydów  przedstawionego  odcinka 
mRNA. Porównaj swój zapis z zapisem sąsiada. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Na  podstawie  tabeli  kodu  genetycznego  zapisz  sekwencję  nukleotydów  odcinka 

cząsteczki mRNA odpowiadającą budowie łańcucha aminokwasów o następującej kolejności: 
metionina,  leucyna,  seryna  prolina,  glicyna,  leucyna,  alanina,  asparagina,  cysteina,  kwas 
glutaminowy, histydyna, leucyna, fenyloalaniana, seryna, tryptofan, histydyna. 
Porównaj ten zapis z zapisem informacji genetycznej podanej w ćwiczeniu 3. 
 

Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinieneś:  przeanalizować  tekst  i  schemat  z  poradnika, 

dotyczący  translacji,  zakryć  zapis  informacji  genetycznej  z  ćwiczenia  3,  a  następnie, 
korzystając  z  tabeli  kodu  genetycznego,  zapisać  sekwencję  kodonów  mRNA  odpowiadającą 
podanej sekwencji aminokwasów i porównać ją z zapisem z ćwiczenia 3. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Tabela do ćw. 3 Tablica kodu genetycznego[13, s. 16] 

 

 
Ćwiczenie 5 
 

Pracując  w  czteroosobowym  zespole,  zapiszcie  10  dowolnych,  ale  wszyscy  -  takich 

samych kodonów (z wyjątkiem kodonu „stop”).  
Indywidualnie  odczytajcie  informację  z  tabeli  kodu  i  zapiszcie  ją  w  postaci  sekwencji 
aminokwasów. Porównajcie swoje zapisy i wspólnie napiszcie wnioski. 
 

Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinniście:  przeanalizować  tekst  i  schemat  z  poradnika, 

dotyczący  translacji,  a  następnie,  posługując  się  tablicą  kodu  genetycznego,  zapisać  nazwy 
aminokwasów  wyznaczanych  przez  kolejne  trójki  nukleotydów  zapisanego  odcinka  mRNA, 
porównać swoje zapisy z zapisami sąsiadów i napisać wnioski. 
 
Ćwiczenie 6 
 

Pracując  w  czteroosobowym  zespole,  zapiszcie  dowolny  peptyd  składający  się  z  10 

aminokwasów, wszyscy - taki sam.  
Z  tabeli  kodu  genetycznego  indywidualnie  odczytajcie  i  zapiszcie  informację,  według  której 
powstał ten peptyd. Porównajcie swoje zapisy i wspólnie napiszcie wnioski. 
 

Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinniście:  przeanalizować  tekst  i  schemat  z  poradnika, 

dotyczący  translacji,  a  następnie,  korzystając  z  tabeli  kodu  genetycznego,  zapisać  sekwencję 
kodonów  mRNA  odpowiadającą  podanej  sekwencji  aminokwasów,  porównać  swoje  zapisy 
z zapisami sąsiadów i napisać wnioski. 

 

Ćwiczenie 7 
 

Wykonaj  uproszczone  modele:  fragmentu  cząsteczki  DNA  złoŜonego  z  8  par 

nukleotydów oraz fragmentu cząsteczki RNA złoŜonego z 8 nukleotydów. 

 
Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinieneś:  przygotować  schematy  zasad  azotowych 

w kształcie  figur  wyciętych  z  kolorowego  papieru.  Modele  komplementarnych  zasad  muszą 
geometrycznie do siebie pasować. Szkielety nici cukrowo-fosforanowych moŜesz uformować 
z drutu, sznurka lub wyciąć z tektury. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 8 
 

Korzystając  z  tabeli  kodu  genetycznego,  oceń  skutki  zmiany  w  zapisie  informacji 

w postaci  zamiany  jednej  zasady  w  kodonie,  na  przykład  AUU  -  na  AAU  lub  UGG  –  na 
UGA. 
 

Aby  wykonać  ćwiczenie,  powinieneś:  przeanalizować  zaleŜność  między  budową  RNA 

a budową białek i zapisać wnioski. 

 
Zakończenie zajęć 
Analiza czynności podczas wykonywania ćwiczeń 1 - 6; odczytanie przez przedstawicieli 

grup wniosków z ćwiczeń 5, 6 oraz 8; wyjaśnienie związku pomiędzy budową DNA 
a cechami organizmów. 

 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  mutacji  DNA  oraz  wpływu  zmian  

w budowie materiału genetycznego na organizmy. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

karty z wykonanymi ćwiczeniami i zapisanymi wnioskami, 

− 

modele budowy DNA i RNA 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.  ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Biologia komórki 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1  

Napisz  sekwencję  nukleotydów  w  nowych  niciach  DNA  dobudowanych  do 

przedstawionego niŜej rozplecionego odcinka DNA. 

             CGACGTTTAGCACCGTTTGGCAGTCGTATCGGATATATGCGC 
ATC 
TAG 
             GCTGCAAATCGTGGCAAACCGTCAGCATAGCCTATATACGCG 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracując  samodzielnie  zapoznają  się  z  treścią  i  schematem  z  poradnika, 

dotyczącymi  procesu  replikacji  i  po  ich  przeanalizowaniu  uzupełniają  schemat.  Pięciu 
uczniów,  którzy  najszybciej  wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia 
nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń 
przedstawia zespołowi poprawnie wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować tekst i schemat z poradnika, dotyczący replikacji, 
2)  dopisać do nukleotydów rozplecionych nici DNA – nukleotydy komplementarne. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Napisz  sekwencję  nukleotydów  odcinka  cząsteczki  RNA  syntetyzowanej  na  nici  DNA 

o sekwencji: 

ATCCGATAAGCCTAAATCGTGGCAAACCGTCAGCATAGCCTATATACGCG 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracując  samodzielnie  zapoznają  się  z  treścią  i  schematem  z  poradnika, 

dotyczącymi  procesu  transkrypcji  i  po  ich  przeanalizowaniu  uzupełniają  schemat.  Pięciu 
uczniów,  którzy  najszybciej  wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia 
nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń 
przedstawia zespołowi poprawnie wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować tekst i schemat z poradnika, dotyczący transkrypcji, 
2)  dopisać do nukleotydów odcinka DNA – komplementarne nukleotydy RNA. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Napisz sekwencję aminokwasów w odcinku łańcucha polipeptydowego syntetyzowanego 

na cząsteczce matrycowego RNA o sekwencji nukleotydów: 

AUGCUAUCUCCAGGAUUAGCUAAUUGUGAACAUCUUUUUUCUUGGCACUAG 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracując  samodzielnie  zapoznają  się  z  treścią  i  schematem  z  poradnika, 

dotyczącymi  procesu  translacji  i  po  ich  przeanalizowaniu  zapisują  budową  peptydu.  Pięciu 
uczniów,  którzy  najszybciej  wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia 
nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za  rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń 
przedstawia zespołowi poprawnie wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować tekst i schemat z poradnika, dotyczący translacji, 
2)  posługując  się  tablicą  kodu  genetycznego,  zapisać  nazwy  aminokwasów  wyznaczanych  

przez kolejne trójki nukleotydów przedstawionego odcinka RNA. 

 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

tablica kodu genetycznego, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Tabela do ćwiczenia 3 Tablica kodu genetycznego [13,s.16] 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.2. 

Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka 

 
5.2.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Opisz przedstawiony niŜej schemat budowy jednego z układów człowieka. 
 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1: Schemat budowy układu człowieka [2, s. 8] 

 
Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują samodzielnie. Korzystając z atlasu anatomicznego, analizują budowę 

układu  pokarmowego  człowieka  i  uzupełniają  opis  schematu.  Pięciu  uczniów,  którzy 
najszybciej  wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują 
oceny  za  rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń  przedstawia  zespołowi 
poprawnie wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  napisać nazwę układu, 
2)  napisać w kolejności nazwy zaznaczonych narządów, 
3)  napisać nazwy narządów, które nie mają bezpośredniego kontaktu z pokarmem. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

atlas anatomii człowieka, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Ćwiczenie 2 

Opisz przedstawiony niŜej schemat budowy jednego z układów człowieka. 
 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2

Schemat budowy układu człowieka [3, s. 79] 

 
Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują samodzielnie. Korzystając z atlasu anatomicznego, analizują budowę 

układu  oddechowego  człowieka  i  uzupełniają  opis  schematu.  Pięciu  uczniów,  którzy 
najszybciej  wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują 
oceny  za  rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń  przedstawia  zespołowi 
poprawnie wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  napisać nazwę układu, 
2)  napisać w kolejności nazwy zaznaczonych narządów, 
3)  napisać nazwę narządu, wspólnego dla dwóch układów. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

atlas anatomii człowieka, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ćwiczenie 3 

Opisz przedstawiony niŜej schemat budowy jednego z układów człowieka. 

 

 

Rys. do ćwiczenia 3

Schemat budowy układu człowieka [8, s. 139] 

 
Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują samodzielnie. Korzystając z atlasu anatomicznego, analizują budowę 

układu  moczowego  człowieka  i  uzupełniają  opis  schematu.  Pięciu  uczniów,  którzy 
najszybciej  wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują 
oceny  za  rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń  przedstawia  zespołowi 
poprawnie wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  napisać nazwę układu, 
2)  napisać w kolejności nazwy zaznaczonych narządów, 
3)  napisać  nazwę  narządu,  który  moŜe  być  odcinkiem  wspólnym  dwóch  układów  oraz 

u której płci. 

 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

atlas anatomii człowieka, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 4 

Opisz przedstawiony niŜej schemat budowy jednego z narządów człowieka. 

 

Rys. do ćwiczenia

Schemat budowy narządu człowieka [9, s. 22] 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują samodzielnie. Korzystając z atlasu anatomicznego, analizują budowę 

układu  krąŜenia  człowieka  i  uzupełniają  opis  schematu.  Pięciu  uczniów,  którzy  najszybciej 
wykonają  zadanie,  oddaje  zeszyty  do  sprawdzenia  nauczycielowi.  Otrzymują  oceny  za 
rozwiązane  zadanie.  Wybrany  przez  nauczyciela  uczeń  przedstawia  zespołowi  poprawnie 
wykonane zadanie. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  napisać nazwę narządu, 
2)  napisać w kolejności nazwy zaznaczonych elementów budowy, 
3)  napisać nazwy tych części, przez które przepływa krew z tlenem, 
4)  napisać nazwy tych części, przez które przepływa krew z dwutlenkiem węgla. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

atlas anatomii człowieka, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5.3. 

Sygnały biologiczne i ich wykorzystywanie w medycynie

 

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zapis standardowy EKG. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz nadzorować i korygować sposób wykonywania ćwiczenia. Uczniowie, którzy poprawnie 
i samodzielnie wykonali ćwiczenie otrzymują oceny. 

Czas określa nauczyciel, np. 20 minut. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  postępując zgodnie z instrukcją, przygotować elektrokardiograf do wykonania zapisu, 
2)  badany powinien przyjąć pozycję leŜącą, 
3)  przygotować skórę badanego do przymocowania elektrod, 
4)  przymocować elektrody przedsercowe i kończynowe, 
5)  wykonać zapis EKG. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

elektrokardiograf, 

− 

kozetka, 

− 

Ŝ

el do elektrod lub woda i waciki, 

− 

instrukcja obsługi elektrokardiografu, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar pośredni ciśnienia krwi. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz nadzorować i korygować sposób wykonywania ćwiczenia. Uczniowie, którzy poprawnie 
i samodzielnie wykonali ćwiczenie otrzymują oceny. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  polecić badanemu przyjęcie pozycji siedzącej lub leŜącej i postępować zgodnie z opisem 

badania w poradniku i instrukcją obsługi aparatu, 

2)  na lewe ramię badanego załoŜyć opaskę, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

3)  gumową gruszką wpompować do opaski powietrze, 
4)  przyłoŜyć stetoskop do tętnicy ramieniowej, 
5)  lekko  zwalniając  przycisk  gruszki  wypuszczać  powietrze  z  opaski  i  równocześnie 

obserwować manometr oraz słuchać rytmicznych tonów w słuchawce stetoskopu, 

6)  zanotować wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciśnieniomierz, 

− 

stetoskop, 

− 

kozetka lub krzesło, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj badanie tętna: a) na tętnicy szyjnej, b) na tętnicy promieniowej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz nadzorować i korygować sposób wykonywania ćwiczenia. Uczniowie, którzy poprawnie 
i samodzielnie wykonali ćwiczenie otrzymują oceny. 

Czas określa nauczyciel, np. 10 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

a) Uczeń powinien: 

1)  polecić badanemu przyjęcie pozycji leŜącej, 
2)  odchylić głowę i wysunąć Ŝuchwę badanego, 
3)  połoŜyć  palec  wskazujący  i  środkowy  na  krtani,  a  następnie  przesunąć  je  do  rowka 

znajdującego  się  między  nią  a  mięśniem  mostkowo–obojczykowo–sutkowym 
i przycisnąć lekko w kierunku kręgosłupa, 

4)  liczyć uderzenia przez minutę (lub przez 5 sekund i pomnoŜyć ilość uderzeń razy 4). 
 

b) Uczeń powinien:  

1)  polecić badanemu przyjęcie pozycji siedzącej lub leŜącej, 
2)  prawą rękę badanego ująć swoją lewą dłonią (kciuk lewej dłoni badającego znajduje się 

na wewnętrznej stronie prawej dłoni badanego, a pozostałe palce na jej grzbiecie), 

3)  palec  środkowy  i  wskazujący  drugiej  ręki  połoŜyć  na  nadgarstku  badanego,  powyŜej 

ś

rodka nadgarstka i lekko docisnąć do kości, 

4)  liczyć uderzenia przez minutę (lub przez 5 sekund i pomnoŜyć ilość uderzeń razy 4). 
5)  Ćwiczenie powtórzyć po wykonaniu przez badanego 20 przysiadów. 
 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kozetka lub koc, 

− 

kartka, 

− 

długopis, 

− 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.4. Czynniki szkodliwe. Pierwsza pomoc w stanach zagroŜenia 

Ŝycia człowieka 

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj na fantomie zabiegi składające się na resuscytację krąŜeniowo-oddechową

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz nadzorować i korygować sposób wykonywania ćwiczenia. Uczniowie, którzy poprawnie 
i samodzielnie wykonali ćwiczenie otrzymują oceny. Czas określa nauczyciel, np. 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  ułoŜyć fantoma na twardym podłoŜu, na kocu, 
2)  wykonać sztuczne oddychanie metodą usta–usta (5 wdechów), 
3)  wykonać sztuczne oddychanie metodą usta–nos (5 wdechów), 
4)  wykonać pośredni masaŜ serca (30 uciśnięć), 
5)  postępując  zgodnie  z  opisem  w  poradniku,  stosując  właściwą  sekwencję  postępowania 

ratowniczego,  wykonaj  resuscytację  krąŜeniowo-oddechową:  a)  w  przypadku 
poszkodowanego dorosłego, b) w przypadku poszkodowanego dziecka. 

 

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

koc, 

− 

fantom dorosłego człowieka, (fantom dziecka). 

 
Ćwiczenie 2 

UłóŜ  symulowanego  poszkodowanego  (partnera)  w  pozycji  bezpiecznej,  tj.  bocznej 

ustalonej. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz nadzorować i korygować sposób wykonywania ćwiczenia. Uczniowie, którzy poprawnie 
i samodzielnie wykonali ćwiczenie otrzymują oceny. Czas określa nauczyciel, np. 15 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  polecić partnerowi połoŜenie się na kocu w pozycji na wznak (na plecach), 
2)  postępować zgodnie z zasadami opisanymi w poradniku. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Metody nauczania: 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

koc. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
TEST 1 
 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej

 

„Analizowanie 

funkcjonowania organizmu człowieka”  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 3, 6, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.b, 3.b, 4.b, 5.c, 6.b, 7.a, 8.b, 9.b, 10.b, 11.c, 12.c, 13.c, 
14.d, 15.a, 16.d, 17.b, 18.b, 19.d, 20.b.

 

 

 

Plan testu   

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  RozróŜnić  rodzaje  transportu  substancji 

przez błony komórkowe 

PP 

2.  RozróŜnić rodzaje wiązań chemicznych 

3.  Określić funkcje enzymów 

PP 

4.  Scharakteryzować procesy metaboliczne 

5.  Określić funkcje organelli komórkowych 

6.  Rozpoznać 

rodzaje 

tkanek 

przedstawionych na schematach 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

7.  Zdefiniować pojęcia anatomiczne 

8.  Określić funkcje narządów 

9.  Wymienić funkcje hormonów 

10.  Scharakteryzować 

rolę 

naczyń 

krwionośnych 

11.  Scharakteryzować 

budowę 

organów 

wewnętrznych 

12.  Rozpoznać 

objawy 

patologiczne 

w organizmie człowieka 

13.  Scharakteryzować 

budowę 

narządów 

zmysłów 

14.  Przedstawić przyczyny chorób człowieka 

15.  Odczytać wykres EKG 

PP 

16.  Określić 

cele 

badań 

przy 

uŜyciu 

aparatury bioelektronicznej 

17.  PosłuŜyć się terminologią medyczną 

PP 

18.  Rozpoznać 

czynniki 

szkodliwe 

dla 

organizmu człowieka 

19.  Określić  parametry  źródeł  sygnałów 

biomedycznych 

20.  Udzielić  pierwszej  pomocy  w  stanach 

zagroŜenia Ŝycia i zdrowia człowieka 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Przebieg testowania    

  

 
Instrukcja dla nauczyciela  

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź w kaŜdym zadaniu jest prawidłowa. 

5.  Trudności mogą przysporzyć Ci zadania z poziomu ponadpodstawowego: 1, 3, 6, 15, 17. 

Przeznacz  na  ich  rozwiązanie  więcej  czasu.  Pozostałe  zadania  są  z  poziomu 
podstawowego. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:  

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Przenikanie  gazów  oddechowych  (O

2

  i  CO

2

)  przez  błony  komórkowe  odbywa  się  na 

zasadzie: 
a) 

osmozy. 

b) 

transportu aktywnego. 

c) 

dyfuzji prostej. 

d) 

dyfuzji wspomaganej. 

 

Wiązanie peptydowe umoŜliwia łączenie: 
a) 

kwasów tłuszczowych w tłuszczach. 

b) 

aminokwasów w białkach. 

c) 

nukleotydów w kwasach nukleinowych. 

d) 

cukrów prostych w cukrach złoŜonych. 

 

Enzymy nie pełnią funkcji: 
a) 

katalizowania przebiegu reakcji biochemicznych. 

b) 

materiału zapasowego. 

c) 

przyspieszania reakcji. 

d) 

obniŜania energii aktywacji reagujących substancji. 

 

Replikacja to proces: 
a) 

zachodzący w rybosomach. 

b) 

samopowielania się cząsteczki DNA. 

c) 

podziału komórki macierzystej na dwie identyczne komórki potomne. 

d) 

łączenia się łańcuchów polipeptydowych w białka o strukturze czwartorzędowej. 

 

W mitochondriach zachodzą procesy: 
a) 

fermentacji. 

b) 

fotosyntezy. 

c) 

utleniania związków organicznych. 

d) 

glikolizy. 

 

Rysunki przedstawiają - w kolejności - następujące rodzaje tkanek mięśniowych: 

 

 

[17, s. 131] 

 

a) 

sercowa, szkieletowa, gładka. 

b) 

gładka, szkieletowa, sercowa. 

c) 

szkieletowa, sercowa, gładka. 

d) 

sercowa, gładka, szkieletowa. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

Sarkomer to: 
a) 

podstawowa jednostka kurczliwa włókna mięśniowego. 

b) 

komórka mięśniowa. 

c) 

płaski mięsień oddechowy oddzielający jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. 

d) 

włókno mięśniowe. 

 

ś

ółć jest produkowana w: 

a) 

woreczku Ŝółciowym. 

b) 

wątrobie. 

c) 

dwunastnicy. 

d) 

Ŝ

ołądku. 

 

Insulina to hormon, którego zadaniem jest: 
a) 

podnoszenie poziomu glukozy we krwi. 

b) 

obniŜanie poziomu glukozy we krwi. 

c) 

pobudzanie wzrostu organizmu. 

d) 

wpływanie na rytm snu i czuwania. 

 

10  śyły to naczynia: 

a) 

prowadzące krew od serca do komórek ciała. 

b) 

prowadzące krew do serca. 

c) 

w których płynie limfa. 

d) 

mające grube i elastyczne ściany. 

 

11  Nefron to: 

a) 

podstawowa jednostka czynnościowa układu nerwowego. 

b) 

droga, jaką przebywa impuls nerwowy od receptora do efektora. 

c) 

jednostka strukturalna i funkcjonalna nerki. 

d) 

komórka nerwowa. 

 

12  Niedokrwistość (anemia): 

a) 

polega na braku łaknienia. 

b) 

to nadwraŜliwość układu odpornościowego. 

c) 

to choroba związana z niedoborem erytrocytów i hemoglobiny. 

d) 

to choroba związana z niedoborem trombocytów. 

 

13  Warstwą światłoczułą oka, zbudowaną z czopków i pręcików jest: 

a) 

spojówka. 

b) 

soczewka. 

c) 

siatkówka. 

d) 

rogówka. 

 
14  Choroba wieńcowa jest spowodowana: 

a) 

uszkodzeniem zastawki w sercu. 

b) 

nieprawidłową czynnością rozrusznika serca. 

c) 

stanem zapalnym mięśnia sercowego. 

d) 

odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

15  W elektrokardiogramie zespół załamków QRS jest: 

a) 

okresem depolaryzacji komór. 

b) 

okresem repolaryzacji komór. 

c) 

okresem depolaryzacji przedsionków. 

d) 

okresem depolaryzacji komór i przedsionków. 

 

16  Elektromiografia jest metodą: 

a) 

badania czynności elektrycznej mózgu. 

b) 

długotrwałego monitorowania pracy serca. 

c) 

badania siły mięśni 

d) 

badania czynności bioelektrycznej mięśni. 

 

17  Pojemność Ŝyciowa płuc to: 

a) 

całkowita  objętość  powietrza  znajdującego  się  w  płucach  w  chwili  ukończenia 
najgłębszego wdechu. 

b) 

największa  objętość  powietrza,  która  moŜe  być  wyrzucona  z  płuc  podczas 
najgłębszego wydechu poprzedzonego najgłębszym wdechem. 

c) 

objętość  powietrza  znajdującego  się  w  płucach  w  chwili  ukończenia  spokojnego 
wydechu. 

d) 

objętość wdychanego lub wydychanego powietrza w jednostce czasu. 

 
18  Zakłócenie  funkcjonowania  ośrodka  termoregulacji  i  zahamowanie  procesów 

termoregulacji następuje przy temperaturze wewnętrznej organizmu: 
a) 

39–40

0

C. 

b) 

41–42

0

C. 

c) 

43–44

0

C. 

d) 

45–46

0

C. 

 

19  Optymalne ciśnienie krwi człowieka wynosi: 

a) 

180/80 mm Hg. 

b) 

120/20 mm Hg. 

c) 

80/120 mm Hg. 

d) 

120/80 mm Hg. 

 

20  Podczas  resuscytacji  krąŜeniowo-oddechowej  osoby  dorosłej  czynności  ratownicze 

wykonywane są zgodnie z sekwencją: 
a) 

2 uciśnięcia klatki piersiowej / 30 wdechów ratowniczych, itd. 

b) 

30 uciśnięć klatki piersiowej / 2 wdechy ratownicze, itd. 

c) 

15 uciśnięć klatki piersiowej / 4 wdechy ratownicze, itd. 

d) 

4 uciśnięcia klatki piersiowej / 15 wdechów ratowniczych, itd. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Analizowanie funkcjonowania organizmu człowieka

  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

TEST 2 
 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej

 

„Analizowanie 

funkcjonowania organizmu człowieka”  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 3, 4, 8, 15, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.d,  2.b,  3.b,  4.b,  5.b,  6.d,  7.d,  8.b,  9.c,  10.b,  11.c,  12.d, 
13.d, 14.a, 15.a, 16.b, 17.c, 18.b, 19.b, 20.b.

 

 

 

Plan testu   

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

RozróŜnić  rodzaje  transportu  substancji 
przez błony komórkowe 

PP 

2.  RozróŜnić rodzaje wiązań chemicznych 

3.  Scharakteryzować 

budowę 

związków 

chemicznych 

PP 

4.  Scharakteryzować procesy metaboliczne 

PP 

5.  Określić funkcje organelli komórkowych 

6.  Rozpoznać rodzaje krwinek 

7.  Zdefiniować pojęcia anatomiczne 

8.  Określić funkcje narządów 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

9.  Wymienić funkcje hormonów 

10.  Scharakteryzować 

rolę 

naczyń 

krwionośnych 

11.  Scharakteryzować 

budowę 

organów 

wewnętrznych 

12.  Rozpoznać 

objawy 

patologiczne 

w organizmie człowieka 

13.  Scharakteryzować 

budowę 

narządów 

zmysłów 

14.  Przedstawić przyczyny chorób człowieka 

15.  Odczytać wykres EKG 

PP 

16.  Określić 

cele 

badań 

przy 

uŜyciu 

aparatury bioelektronicznej 

17.  Przedstawić  zastosowanie  przyrządów 

biomedycznych 

18.  Rozpoznać 

czynniki 

szkodliwe 

dla 

organizmu człowieka 

19.  Określić  parametry  źródeł  sygnałów 

biomedycznych 

20.  Udzielić  pierwszej  pomocy  w  stanach 

zagroŜenia Ŝycia i zdrowia człowieka 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

Przebieg testowania    

  

 
Instrukcja dla nauczyciela  

  

 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź w kaŜdym zadaniu jest prawidłowa. 

5.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania  z  poziomu ponadpodstawowego: 1, 3, 4, 8, 15. 

Przeznacz  na  ich  rozwiązanie  więcej  czasu.  Pozostałe  zadania  są  z  poziomu 
podstawowego. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.  

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:  

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

Przenikanie wody przez błony komórkowe odbywa się na zasadzie: 
a) 

transportu aktywnego. 

b) 

dyfuzji wspomaganej. 

c) 

dyfuzji prostej. 

d) 

osmozy. 

 

Wiązanie estrowe umoŜliwia łączenie: 
a) 

aminokwasów w białkach. 

b) 

kwasów tłuszczowych w tłuszczach. 

c) 

cukrów prostych w cukrach złoŜonych. 

d) 

nukleotydów w kwasach nukleinowych. 

 

Białek o strukturze I-rzędowej nie charakteryzuje odpowiedź: 
a) 

Mają budowę uwarunkowaną genetycznie. 

b) 

Strukturę tą stabilizują mostki dwusiarczkowe. 

c) 

Powstają w wyniku translacji. 

d) 

To łańcuchy aminokwasów ułoŜonych w odpowiedniej kolejności. 

 

Transkrypcja to proces: 
a) 

syntezy DNA. 

b) 

syntezy wszystkich rodzajów RNA. 

c) 

transportu substancji przez błony komórkowe. 

d) 

kataboliczny. 

 

W jądrze komórkowym zachodzą procesy: 
a) 

replikacji i translacji. 

b) 

replikacji i transkrypcji. 

c) 

transkrypcji i translacji. 

d) 

replikacji, transkrypcji i translacji. 

 

Rysunki przedstawiają - w kolejności - następujące rodzaje krwinek: 

 

 

 [13, s. 49] 

 

a) 

A – leukocyty, B - trombocyty, C - erytrocyty. 

b) 

A – trombocyty, B - erytrocyty, C - leukocyty. 

c) 

A – trombocyty, B - leukocyty, C - erytrocyty. 

d) 

A – erytrocyty, B - trombocyty, C - leukocyty. 

 

Synapsa nie jest: 
a) 

połączeniem między dwoma neuronami. 

b) 

połączeniem między neuronem a komórką mięśniową. 

c) 

połączeniem między neuronem a komórką gruczołową. 

d) 

połączeniem między dwiema komórkami mięśniowymi. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

Mocznik powstaje w wyniku cyklu reakcji zachodzących: 
a) 

w nerkach. 

b) 

w komórkach wątroby. 

c) 

w komórkach trzustki. 

d) 

we wszystkich komórkach ciała. 

 

Adrenalina to hormon, którego zadaniem jest: 
a) 

regulacja gospodarki wodnej w organizmie. 

b) 

regulacja cyklu miesięcznego u kobiet. 

c) 

mobilizacja organizmu do działania w sytuacjach stresowych. 

d) 

przyspieszanie dojrzewania płciowego. 

 

10  Tętnice to naczynia: 

a) 

prowadzące krew w kierunku serca. 

b) 

prowadzące krew od serca w kierunku wszystkich komórek ciała. 

c) 

posiadające zastawki. 

d) 

wyłącznie naczynia krąŜenia wieńcowego. 

 

11  Odruchy warunkowe: 

a) 

są wrodzone. 

b) 

są realizowane na poziomie rdzenia kręgowego. 

c) 

to wyuczone w ciągu Ŝycia reakcje na bodźce. 

d) 

to automatyczne reakcje na bodźce, które przez całe Ŝycie przebiegają tak samo. 

 

12  Białaczka jest chorobą : 

a) 

związaną z brakiem pigmentu melaniny w skórze, włosach i tęczówce oka. 

b) 

związaną z niedoborem białych krwinek. 

c) 

zakaźną krwi. 

d) 

nowotworową szpiku kostnego. 

 

13  Właściwym narządem zmysłu słuchu, zawierającym mechanoreceptory jest: 

a) 

trąbka słuchowa Eustachiusza. 

b) 

jama ucha środkowego z trzema kosteczkami słuchowymi. 

c) 

kanały półkoliste w uchu wewnętrznym. 

d) 

narząd Cortiego w ślimaku ucha wewnętrznego. 

 
14  Zespół Nabytego Upośledzenia Odporności jest chorobą wywoływaną przez: 

a) 

wirus HIV. 

b) 

bakterie - gronkowce. 

c) 

pierwotniaki pasoŜytnicze. 

d) 

pasoŜytnicze grzyby. 

 

15  W elektrokardiogramie odcinek ST i załamek T odzwierciedlają proces: 

a) 

repolaryzacji komór. 

b) 

repolaryzacji przedsionków. 

c) 

repolaryzacji komór i przedsionków. 

d) 

depolaryzacji komór. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

16  Elektroencefalografia jest: 

a) 

badaniem  szybkości  przewodzenia  w  nerwach  obwodowych  człowieka  czynności 
elektrycznej mózgu. 

b) 

metodą badania czynności elektrycznej mózgu. 

c) 

badaniem czynności bioelektrycznej mięśni. 

d) 

próbą czynnościową w elektrokardiografii. 

 

17  Dynamometr to przyrząd słuŜący do: 

a) 

rejestracji tętna tętniczego. 

b) 

przeprowadzenia próby wysiłkowej w elektrokardiografii. 

c) 

pomiaru siły mięśni. 

d) 

spirometrycznego badania wysiłkowego. 

 
18  Maksymalne,  jeszcze  nie  szkodliwe  działanie  prądu  o  częstotliwości  50  Hz,  gdy 

elektrody lub czujniki są przyłoŜone na powierzchni ciała badanego, wynosi: 
a) 

1 mA. 

b) 

5 mA. 

c) 

10–20 mA. 

d) 

50 mA. 

 

19  Optymalne tętno człowieka dorosłego, w spoczynku, wynosi: 

a) 

40–60 uderzeń / minutę. 

b) 

60–80 uderzeń / minutę. 

c) 

80–100 uderzeń / minutę. 

d) 

100–120 uderzeń / minutę. 

 

20  Przystępując do udzielania pomocy przedlekarskiej poszkodowanemu, naleŜy sprawdzić - 

kolejno: 
a) 

przytomność, krąŜenie, oddech. 

b) 

przytomność, oddech, krąŜenie. 

c) 

krąŜenie, oddech, przytomność. 

d) 

oddech, krąŜenie, przytomność. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Analizowanie funkcjonowania organizmu człowieka

  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

7. LITERATURA

  

  

 
1.  Bartnik E., Lewiński W.: Biologia. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Gdynia 2004 
2.  Chlebińska J.: Anatomia i fizjologia człowieka. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Czubaj A.: Maturalnie, Ŝe zdasz. WSiP, Warszawa 2004 
4.  Fuerst J.: Vademecum biologia. Wydawnictwo GREG, Kraków 
5.  Gołąb B. Traczyk W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 1986 
6.  Goniewicz  M.,  Nowak  A.,  Smutek  Z.:  Przysposobienie  obronne.  Wydawnictwo 

OPERON, Rumia 2002 

7.  Hausbrandt L., Kot W., Wiechetek M.: Biologia. WSiP, Warszawa 1995 
8.  Hausmanowa-Petrusewicz I.: Elektromiografia kliniczna. PZWL, Warszawa 1986 
9.  Jagiełło M., Urbańska E.: Biologia – tematy maturalne. Wydawnictwo Szkolne OMEGA, 

Kraków 2001 

10.  Jagiełło  M.,  Urbańska  E.:  Biologia  –  trening  przed  maturą.  Wydawnictwo  Szkolne 

OMEGA, Kraków 2004 

11.  Jaroszyk F.: Biofizyka. PZWL, Warszawa 2001, 2002 
12.  Jerzmanowski A.: Biologia. WSiP, Warszawa 2002 
13.  Jerzmanowski A., Staroń K., Korczak C.: Biologia i higieną i ochroną środowiska. WSiP, 

Warszawa 1993 

14.  Klimuszko B., Polczyk M.: Biologia. Wydawnictwo Edukacyjne śak, Warszawa 2003 
15.  Lewiński  W.,  Prokop  J.,  Skirmunt  G.,  Walkiewicz  J.:  Biologia.  Wydawnictwo 

Pedagogiczne OPERON, Rumia 2002 

16.  Lewiński W., Walkiewicz J.: Biologia. Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON, Rumia 1998 
17.  Nowotny J., Sdulicz E., Gieremek K.: Podstawy fizjoterapii. AWF Katowice 1998 
18.  Ostrowski K. i Kawiak J.: Cytofizjologia. PZWL, Warszawa 1990 
19.  Pilawski A.: Podstawy biofizyki. PZWL, Warszawa 1981 
20.  Pyłka-Gutowska  E.:  Vademecum  maturzysty  –  biologia.  Wydawnictwo  OŚWIATA, 

Warszawa 1996 

21.  Smith T.: Ciało człowieka. Wydawnictwo ZETDEZET, Warszawa 1995 
22.  Stopczyk M.: Elektrodiagnostyka medyczna. PZWL, Warszawa 1984 
23.  Sylwanowicz  W.,  Michajlik  A.,  Ramotowski  W.:  Anatomia  i  fizjologia  człowieka. 

PZWL, Warszawa1990 

24.  ŚnieŜek H.: Przysposobienie obronne. Wydawnictwo Edukacyjne śak, Warszawa 2002 
25.  Traczyk W.: Fizjologia człowieka w zarysie. PZWL, Warszawa 1982 
26.  Traczyk  W.  i  Trzebski  A.:  Fizjologia  człowieka  z  elementami  fizjologii  stosowanej 

i klinicznej. PZWL, Warszawa 1989 

27.  Warno O.: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zagraŜających Ŝyciu. PCK, Warszawa 1994 
28.  Wiśniewski  H.:  Biologia  z  higieną  i  ochroną  środowiska.  Wydawnictwo  „Agmen”, 

Warszawa 1996 

29.  Wolański J., RuŜyłło E.: Mała encyklopedia zdrowia. PWN, Warszawa 1969 
30.  Wróblewski T. i Miechowiecka N.: Patologia. PZWL, Warszawa 1991 
31.  pl.wikipedia.org/w/ 
32.  www.ire.pw.edu.pl 
33.  www.pierwszapomoc.com 
34.  www.zdrowie.med.pl 
35.  www.bryk.pl 
36.  www.atomowe.kei.pl 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze 

ś

rodków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40

Literatura metodyczna 
1.  Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997. 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998.