background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Wojciech Szuper 

 
 

 
 
 
 
 

Wykonywanie masażu segmentarnego

  

322[12].Z2.03 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Dariusz Kierepka 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Wojciech Szuper 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z2.03. 
„Wykonywanie  masażu segmentarnego”, zawartego w modułowym programie  nauczania dla 
zawodu technik masażysta. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagnia wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Podstawy anatomiczne i fizjologiczne masażu segmentarnego 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Metodyka masażu segmentarnego 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Masaż segmentarny w różnych jednostkach chorobowych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz,  

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

analiza przypadku, 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[12].Z2 

Masaż leczniczy 

322[12].Z2.01 

Badanie i diagnozowanie pacjenta dla 

potrzeb masażu leczniczego 

  

322[12].Z2.02 

Wykonywanie drenażu limfatycznego 

 

322[12].Z2.03  

Wykonywanie masażu segmentarnego 

322[12].Z2.04 

Wykonywanie różnych rodzajów masażu 

leczniczego 

 

322[12].Z2.05 

Dobieranie rodzaju masażu do jednostki 

chorobowej 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przeprowadzać wywiad z pacjentem/klientem, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się terminologią dotyczącą masażu klasycznego, 

 

stosować zasady metodyki masażu klasycznego, 

 

wykonywać w prawidłowy sposób techniki z masażu klasycznego, 

 

wyznaczać kierunek prowadzenia ruchu w masażu klasycznym, 

 

określać wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka, 

 

określać wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu klasycznego, 

 

określać zastosowanie poszczególnych technik masażu klasycznego, 

 

wyjaśniać działanie poszczególnych technik masażu klasycznego, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić zasady wykonywania masażu segmentarnego, 

– 

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu segmentarnego, 

– 

określić  chwyty diagnostyczne stosowane w masażu segmentarnym, 

– 

rozpoznać zmiany odruchowe w mięśniach,  

– 

określić optymalne warunki stosowania masażu segmentarnego, 

– 

określić  chwyty lecznicze stosowane w masażu segmentarnym, 

– 

wykonać masaż zgodnie przyjętą metodyką masażu segmentarnego, 

– 

wykonać masaż z uwzględnieniem zasad masażu segmentarnego,  

– 

wykonać masaż segmentarny poszczególnych części ciała, 

– 

wykonać masaż segmentarny w różnych jednostkach chorobowych, 

– 

określić zagrożenia wynikające z nieprawidłowego wykonania masażu segmentarnego, 

– 

określić efekty działania masażu segmentarnego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:  

 

 

 

Masaż leczniczy 322[12].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie masażu segmentarnego 322[12].Z2.03 

Temat:   Masaż segmentarny grzbietu. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu segmentarnego grzbietu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu segmentarnego grzbietu, 

 

zastosować wszystkie techniki potrzebne do wykonania masażu segmentarnego grzbietu, 

 

odróżnić chwyty diagnostyczne od chwytów leczniczych, 

 

przeprowadzić wszystkie chwyty i techniki w odpowiedniej kolejności, 

 

dostosować odpowiednio siłę do wykonywania masażu, 

 

ułożyć 

pacjenta 

prawidłowej 

pozycji, 

zapewniającej 

pełne 

rozluźnienie 

i zrelaksowanie, 

 

pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu, 

 

zastosować płynnie chwyty i techniki wykorzystywane w masażu segmentarnym, 

 

wykonać w odpowiednim tempie techniki masażu segmentarnego, 

 

dostosować wykonanie zabiegu od początku do końca w przepisowym czasie, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu segmentarnego, 

 

usunąć powstałe po masażu przesunięcia odruchowe. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja pracy metodą  tekstu przewodniego, 

 

wszystkie techniki potrzebne do wykonania zabiegu masażu segmentarnego grzbietu, 

 

stanowiska do wykonania masażu segmentarnego grzbietu, 

 

pytania prowadzące. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2-osobowych

 
Czas:
 6 godzin dydaktycznych. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Wykonaj masaż segmentarny grzbietu.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na pary. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie techniki stosujemy w masażu segmentarnym? 
2.  W jakim ułożeniu ma być pacjent w trakcie zabiegu? 
3.  Jaką funkcję ma spełniać masaż segmentarny grzbietu? 
4.  Jaki jest czas przeznaczony na wykonanie masażu segmentarnego grzbietu? 
5.  Jakie zasady stosowane są w masażu segmentarnym? 
6.  Jaka  jest  kolejność  wykonywania  poszczególnych  chwytów  i  technik  w  masażu 

segmentarnym? 

7.  Jaki jest czas przeznaczony na wykonanie masażu grzbietu w masażu segmentarnym? 
8.  Jakie przeciwwskazania może mieć pacjent do wykonania masażu segmentarnego? 
9.  Jaka jest liczba zabiegów w serii masażu segmentarnego grzbietu? 
10.  Jaki jest cel i zadanie masażu segmentarnego? 
 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu segmentarnego? 
2.  Jak długo ma trwać zabieg? 
3.  Jakie  pytania  należy  zadać  pacjentowi  w  wywiadzie  przed  przystąpieniem  do 

wykonywania masażu segmentarnego? 

 
Faza III 
Ustalenie 
1.  Uczniowie  wykonując  zabieg  na  sobie  nawzajem  poznają  z  jaka  siłą  i  w  jakim  tempie 

należy wykonywać poszczególne chwyty. 

2.  Uczniowie  dostosowują  stanowiska  pracy,  czyli  stoły  do  masażu  do  własnych  potrzeb 

(wysokość stołu do masażu), tzw. ergonomia pracy. 

3.  Uczniowie określają wpływ masażu segmentarnego na organizm człowieka. 
4.  Uczniowie nabywają umiejętność rozplanowania zabiegu w odpowiednim czasie. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV 
Wykonanie 
1.  Uczniowie  po  odpowiednim  przygotowaniu  metodycznym  rozpoczynając  prace 

w parach. 

2.  Uczniowie wykonują zabieg zgodnie ze schematem. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza V 
Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych technik i chwytów. 
2.  Po zakończonym zabiegu uczniowie otrzymują informacje od nauczyciela o poprawności 

lub też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.  

3.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonywanego  zabiegu,  obserwują  jak  masaż 

segmentarny grzbietu poprawnie wykonuje nauczyciel. 

 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  części  wykonywania  zabiegu  sprawiły 

im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zajęcia,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:  

 

 

 

Masaż leczniczy 322[12].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie masażu segmentarnego 322[12].Z2.03 

Temat:   Masaż segmentarny w rwie kulszowej. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  masażu  segmentarnego  w  rwie 

kulszowej 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zastosować prawidłową technikę ruchów i chwytów, 

 

wykonać ruchy zachowując odpowiednią kolejność, 

 

zastosować zasady higieny pracy, 

 

zachować prawidłową postawę podczas pracy, 

 

utrzymać ład i porządek na stanowisku pracy, 

 

wykonać masaż segmentarny w rwie kulszowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz,  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stoły do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

wałki, kliny, 

 

plansze z układem nerwowym, 

 

plansze z układem mięśniowym. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2-osobowych. 

 
Czas: 
6 godzin dydaktycznych. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Wykonaj masaż segmentarny w rwie kulszowej.  

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna: 
1.  Podanie tematu i celu zajęć 
2.  Nawiązanie do znanych wiadomości: 

 

wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu segmentarnego, 

 

zasady wykonywania masażu segmentarnego, 

 

sposób przygotowania masażysty do pracy, 

 

sposób przygotowania pacjenta do zabiegu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Instruktaż wstępny: 
Nauczyciel  przeprowadza  pokaz  masażu  segmentarnego  w  rwie  kulszowej,  w  trakcie 
którego: 

  podaje kolejność technik i chwytów, 

 

zwraca uwagę na technikę wykonywanych ruchów, 

 

zwraca uwagę na siłę i czas wykonywania masażu. 

 
Instruktaż bieżący: 
1.  Uczniowie  przeprowadzają  pierwszą  próbę  wykonania  masażu  segmentarnego  w  rwie 

kulszowej. 

2.  Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i koryguje ewentualne błędy. 
3.  Nauczyciel chwali osiągnięcia uczniów motywując ich do dalszej pracy. 
 
Instruktaż końcowy: 
1.  Dokonanie analizy trudności. 
2.  Samoocena uczniów. 
3.  Udzielenie odpowiedzi na pytania uczniów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

5.  ĆWICZENIA 
 

5.1.  Podstawy anatomiczne i fizjologiczne masażu segmentarnego 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zastosuj  metody  i  zasady  wykrywania  punktów  maksymalnych  w  określonych 

segmentach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

materiału  nauczania  z  poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  kontakt z  pacjentem, 
a także na sposoby jakimi uczniowie starają się wyszukiwać punkty maksymalne. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić co to jest punkt maksymalny i na czym on polega, 
2)  zastosować wykrywanie punktów maksymalnych, 
3)  nawiązać kontakt z pacjentem w celu uniknięcia popełnienia błędu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stół do masażu, 

 

co najmniej dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło, 

 

środki myjące i dezynfekujące do rąk. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  otrzymanym  rysunku  człowieka  z  podziałem  na  segmenty  nerwowe  oraz 

narysowanymi  narządami  wewnętrznymi,  różnymi  kolorami  flamastrów  zaznacz,  z  którego 
segmentu unerwiany jest dany narząd. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

materiału nauczania z poradnika dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania 
oznaczeń przez uczniów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować otrzymane rysunki, 
2)  przeanalizować unerwienie segmentarne mięśni i narządów wewnętrznych, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

3)  określić z ilu segmentów zbudowany jest rdzeń kręgowy człowieka, 
4)  zaznaczyć unerwienie narządów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

atlas anatomiczny, 

 

plansze z Ośrodkowym Układem Nerwowym, 

 

plansze z Obwodowym Układem Nerwowym, 

 

plansze z układem mięśniowym, 

 

flamastry, 

 

kartki z narysowanym człowiekiem z podziałem na segmenty nerwowe, 

 

kartki papieru A4. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Metodyka masażu segmentarnego 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj chwyty diagnostyczne w masażu segmentarnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

materiału  nauczania  z  poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wyszczególnienie 
chwytów  diagnostycznych.  Należy  też  szczególnie  uczulić  uczniów  na  to,  że  praca 
z pacjentami  z  masażem  segmentarnym  jest  o  wiele  bardziej  trudna  pod  względem 
przewidzenia efektu masażu, chodzi tu o zbyt silne wykonywanie technik masażu. Ważne jest 
aby  kłaść  nacisk  na  znajomość  przeciwwskazań  co  w  przyszłości  może  wykluczać 
prawdopodobieństwo  popełnienia  błędu  przez  masażystę,  żeby  nie  rozpoczął  masażu  jeśli 
u pacjenta występują przeciwwskazania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
2)  przygotować pacjenta (kolegę/koleżankę) do masażu, 
3)  zastosować zasady wykonywania masażu segmentarnego, 
4)  określić z jaką siłą wykonywać techniki i chwyty w masażu segmentarnym, 
5)  nawiązać kontakt z pacjentem w celu uniknięcia jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

co najmniej dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło do umycia rąk, 

 

środki myjące i dezynfekujące do rąk. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  przesunięcia  odruchowe  jakie  mogą  wystąpić  po  wykonaniu  masażu 

segmentarnego, a następnie wykonaj przeciwdziałanie tym przesunięciom odruchowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

materiału  nauczania  z  poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zrozumienie  przez 
uczniów na czym polega przesuniecie odruchowe i jak je likwidować. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wszystkie możliwe do wystąpienia przesunięcia odruchowe, 
2)  określić sposoby rozpoznawania przesunięć odruchowych, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

3)  wyjaśnić  na  czym  polega  przeciwdziałanie  powstawaniu  przesunięć  odruchowych  i  ich 

likwidowanie, 

4)  wykonać przeciwdziałanie przesunięciom. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka papieru, 

 

stół do masażu, 

 

co najmniej dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło do mycia rąk, 

 

środki myjące i dezynfekujące do rąk. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Masaż segmentarny w różnych jednostkach chorobowych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  masaż  segmentarny  stosowany  w  chorobach  kręgosłupa.  Przed  rozpoczęciem 

przeprowadź wywiad oraz przygotuj stanowisko do wykonania masażu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

materiału  nauczania  z  poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonywania  masażu  przez  uczniów  oraz  znajomość  jednostki  chorobowej  i  odpowiednich 
pytań potrzebnych do wywiadu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić wywiad z pacjentem (kolegą/koleżanką), 
2)  przygotować stanowisko do masażu, 
3)  określić zasady przeprowadzania masażu segmentarnego w chorobach kręgosłupa, 
4)  wykonać  poszczególne  chwyty  i  techniki  diagnostyczne  i  lecznicze  w  masażu 
 

segmentarnym, 

5)  nawiązać kontakt z pacjentem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

co najmniej dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło do mycia rąk, 

 

środki dezynfekujące do rąk. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  masaż  segmentarny  stosowany  w  chorobach  płuc  i  opłucnej.  Przed 

rozpoczęciem przeprowadź wywiad oraz przygotuj stanowisko do wykonania masażu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

materiału  nauczania  z  poradnika  dla  ucznia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dokładność 
wykonywania  masażu  przez  uczniów  oraz  znajomość  jednostki  chorobowej  i  odpowiednich 
pytań potrzebnych do wywiadu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić  wywiad  z  pacjentem  (kolegą/koleżanką)  dotyczący  przeciwwskazań  do 

masażu, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

2)  przygotować stanowisko do masażu, 
3)  określić zasady przeprowadzania masażu segmentarnego w chorobach płuc i opłucnej, 
4)  wykonać  poszczególne  chwyty  i  techniki  diagnostyczne  i  lecznicze  w  masażu 
 

segmentarnym, 

5)  nawiązać kontakt z pacjentem. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

co najmniej dwa czyste prześcieradła, 

 

mydło do mycia rąk, 

 

środki dezynfekujące do rąk. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
segmentarnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 7, 8, 13, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. d7. a, 8. c9. a, 10. b11. b, 
12. c13. d, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. a 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić objawy rwy kulszowej 

Zastosować zasady wykonywania masażu 
segmentarnego w chorobach kręgosłupa 

Wyjaśnić metodykę wykonywania masażu 
segmentarnego w jednostkach chorobowych 

Zanalizować wskazania i przeciwwskazania do 
masażu w chorobach serca 

Zlokalizować zmiany odruchowe w tkankach 

Określić skład łuku odruchowego 

Scharakteryzować przesunięcie odruchowe 

PP 

Dobrać siłę masażu do typu budowy 

PP 

Zdefiniować punkt maksymalny 

10 

Określić krąg czynnościowy  

b

 

11 

Dokonać analizy czynników 
chorobotwórczych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

12 

Zlokalizować punkt maksymalny w chorobach 
serca 

13 

Określić działanie przesunięć odruchowych 

PP 

14 

Objaśnić strefę Heada 

15 

Określić zasady metodyczne w masażu 
segmentarnym w jednostkach chorobowych 

16 

Dokonać analizę zmian odruchowych 
w chorobach żołądka  

17 

Objaśnić czas trwania masażu  

18 

Dokonać analizy masażu segmentarnego 
w chorobach płuc 

PP 

19 

Określić czas trwania masażu w chorobach 
serca 

20 

Wyjaśnić działanie przesunięć odruchowych 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Rwa kulszowa wywołuje 

a)  bóle w przedniej stronie uda. 
b)  bóle odcinka lędźwiowo- krzyżowego. 
c)  ból  umiejscowiony  w  pośladku  i  promieniujący  ku  dołowi,  wzdłuż  tylnej 

powierzchni uda i łydki. 

d)  bóle w mięśniu czworogłowy uda. 

 
2.  W zespole bólowym odcinka lędźwiowo-krzyżowego masaż wykonujemy 

a)  3 razy w tygodniu. 
b)  codziennie. 
c)  dwa razy dziennie 
d)  raz w tygodniu. 

 
3.  Czas trwania masażu w jednej sesji w migrenach i bólach głowy wynosi 

a)  25–35 minut. 
b)  20–30 minut. 
c)  około 30 minut. 
d)  15 minut. 
 

4.  Wskazaniem do masażu segmentarnego w chorobach serca jest 

a)  świeży zawał mięśnia sercowego. 
b)  czynnościowe zaburzenia pracy serca. 
c)  duża sklerotyzacja naczyń sercowych. 
d)  niewyrównana ciśnienie RR. 

 
5.  Zmiany okostnowe w chorobach żołądka występują w następujących miejscach 

a)  kość krzyżowa – kość biodrowa – kość łonowa – dolne żebra. 
b)  grzebienie kości biodrowych – kość krzyżowa – krętarze większe kości udowych. 
c)  kość krzyżowa – kość biodrowa- spojenie łonowe – dolne żebra. 
d)  łopatka mostek – żebra. 

 

6.  Łuk odruchowy składa się z 

a)  dwóch elementów. 
b)  czterech elementów. 
c)  trzech elementów. 
d)  pięciu elementów. 

 
7.  Przesunięcia odruchowe to 

a)  zmiany chorobowe powstałe na drodze odruchowej w tkankach uprzednio zdrowych 

wskutek nie właściwie wykonanego masażu. 

b)  sposób na wykrywanie punktów maksymalnych. 
c)  poprawa stanu zdrowia pacjenta po pierwszym zabiegu. 
d)  automatyczna poprawa stanu zdrowia po pierwszym zabiegu. 

 

8.  Leptosomatycy wymagają masażu 

a)  mocnego i krótko trwającego. 
b)  lekkiego i długo trwającego. 
c)  od średniej do mocnej siły przy długim czasie trwania zabiegu. 
d)  krótko trwającego i do granicy bólowej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

9.  Punktem maksymalnym jest 

a)  miejsce szczególnie wrażliwe na ból. 
b)  moment w którym należy przerwać zabieg. 
c)  punkt na połączeniach segmentów C, Th w rdzeniu kręgowym. 
d)  najdalej wysunięty punkt bolesny od kręgosłupa na grzbiecie. 

 
10.  Kręgiem czynnościowym jest 

a)  C7. 
b)  skóra,  mięśnie,  tkanka  łączna,  naczynia  i  kości  połączone  nerwowo, 

wewnątrzwydzielniczo  i  humoralnie  z  określonymi  narządami  wewnętrznymi 
i mogące na siebie wzajemnie oddziaływać. 

c)  element kręgosłupa mający za zadanie stabilizację. 
d)  C7, Th12, L5, S1. 

 
11.  Czynnikami chorobotwórczymi wywołującymi niewydolność serca są 

a)  zespół oddechowy. 
b)  choroba  reumatyczna,  zakażenia  dróg  oddechowych,  niewydolność  wieńcowa, 

zaburzenia rytmu serca. 

c)  zwiększone odksztuszanie. 
d)  nadwrażliwość na intensywny masaż. 

 
12.  W chorobach serca punkt maksymalny występuje na 

a)  mięśniu naramiennym po stronie lewej. 
b)  wale mięśnia czworobocznego, poniżej obojczyków, na łukach żebrowych. 
c)  mięśniu prostowniku grzbietu, piersiowym większym w części  mostkowo-żebrowej, 

zębatym przednim. 

d)  kończynach dolnych na goleni prawej. 

 
13.  Przesunięcia odruchowe w chorobach wątroby, to 

a)  po  masażu  w  obrębie  segmentów  grzbietu  i  miednicy  mogą  pojawić  się  tępe  bóle  

w okolicy pęcherza moczowego. Zalecany jest masaż powłok brzusznych, zwłaszcza 
podbrzusza. 

b)  masaż  tkanek  nad  guzem  kulszowym  może  wywołać  bóle  typu  „postrzałowego”. 

Zaleca się masowanie odcinak lędźwiowego grzbietu (głaskanie, rozcieranie). 

c)  masaż  punktu  maksymalnego  mięśnia  podgrzebieniowego,  przed  wcześniejszym 

usunięciem napięć na grzbiecie poniżej łopatki, może spowodować wystąpienie bólu 
żołądka. Należy masować dolny brzeg klatki piersiowej po stronie lewej (głaskanie, 
rozcieranie, wibracja). 

d)  masaż  punktu  maksymalnego  znajdującego  się  między  kręgosłupem  a  łopatką  po 

stronie prawej w segmentach Th2 – Th3, przed zlikwidowaniem zmian odruchowych 
w  obrębie  prawej  łopatki,  może  wywołać  atak  kolki  wątrobowej.  Zaleca  się 
przeprowadzenie  masażu  dolnego  brzegu  klatki  piersiowej  po  prawej  stronie 
(głaskanie, rozcieranie, wibracja). 

 
14.  Strefa Heada to 

a)  odcinki skóry wykazujące w określonym dermatomie nadwrażliwość na bodźce. 
b)  miejsca w okolicy kręgosłupa Th. 
c)  reakcja bólowa na źle wykonany masaż. 
d)  miejsca w których pacjent nie ma czucia głębokiego. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

15.  W  chorobach  kobiecych  narządów  płciowych  czas  trwania  masażu  i  ilość  zabiegów  

w serii wynosi 
a)  10  minut,  a  drugiego  około  25  minut  i  w  zależności  od  schorzenia  i  jego  czasu 

trwania liczba zabiegów wynosi dla części wstępnej 4–6, dla części zasadniczej 10–
20. 

b)  czas  trwania  jednej  pełnej  sesji  wynosi  około  25  minut  i  wskazane  jest  stosowanie 

technik części wstępnej obejmującej masaż kręgosłupa, grzbietu i okolicy łopatkowej 
podczas 3–4 zabiegów początkowych. 

c)  czas  trwania  pierwszego  etapu  wynosi  około  10  minut,  a  drugiego  około  25  minut  

i  w  zależności  od  schorzenia  i  jego czasu  trwania  w  części  wstępnej  stosujemy  3–5 
masaży, a w części zasadniczej 15–20. 

d)  czas  trwania  pełnego  masażu  wynosi  około  25  minut  i  w  zależności  od  schorzenia 

i czasu jego trwania wykonujemy 10–20 zabiegów. 

 
16.  W chorobach żołądka zmiany odruchowe są zlokalizowane 

a)  po obu stronach ciała w segmentach lędźwiowo-krzyżowych. 
b)  w segmentach piersiowych po stronie lewej. 
c)  w okolicy podbrzusza. 
d)  po obu stronach ciała. 

 
17.  Czas trwania masażu w części zasadniczej w chorobach płuc wynosi: 

a)  20 minut. 
b)  25 minut. 
c)  35 minut. 
d)  15 minut. 

 
18.  W chorobach płuc i opłucnej zabiegi wykonujemy 

a)  3 razy w tygodniu. 
b)  codziennie. 
c)  dwa razy dziennie. 
d)  raz na tydzień. 

 
19.  Część zasadnicza zabiegu w chorobach serca trwa: 

a)  około 20 minut. 
b)  około 15 minut. 
c)  około 10 minut. 
d)  około 25 minut. 

 
20.  Przesunięcie odruchowe to 

a)  zmiany chorobowe powstałe na drodze odruchowej w tkankach uprzednio zdrowych 

wskutek nie właściwie wykonanego masażu. 

b)  sposób na wykrywanie punktów maksymalnych. 
c)  poprawa stanu zdrowia pacjenta po pierwszym zabiegu. 
d)  pozytywna reakcja organizmu na masaż segmentarny. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu segmentarnego

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
segmentarnego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 9, 11, 14, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. a, 4. c,  5. b, 6. c7. d, 8.  a9. b, 10. c11. a, 
12. d13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu  
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować strefę Heada 

Dobrać siłę masażu do rodzaju budowy ciała 
człowieka 

Wykonać opracowanie punktu maksymalnego 

PP 

Określić metodykę wykonywania masażu 
segmentarnego 

Określić zasady wykonywania masażu 
segmentarnego 

Określić metodykę wykonywania masażu 
segmentarnego 

Określić zmiany okostnowe w jednostkach 
chorobowych 

Określić wskazania do masażu segmentarnego 

Zlokalizować punkty maksymalne 
w chorobach kobiecych narządów płciowych 

PP 

10 

Dokonać analizy zmian odruchowych w 
bólach głowy 

11 

Wyjaśnić wpływ masażu segmentarnego na 
organizm 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

12 

Dokonać analizy masażu segmentarnego 

13 

Określić zasady wykonywania masażu 
segmentarnego w chorobach kręgosłupa 

14 

Określić zmiany okostnowe w bólach głowy 

PP 

15 

Zlokalizować napięcie mięśniowe w lumbago 

16 

Rozróżnić wpływ zabiegu na organizm 
człowieka  

17 

Rozpoznać objawy rwy kulszowej  

PP 

18 

Określić zagrożenia związane z niewłaściwym 
wykonaniem masażu segmentarnego 

PP 

19 

Określić czas masażu w migrenach i bólach 
głowy 

20 

Zdefiniować punkt maksymalny 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Tobie  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Tobie wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Strefą Heada nazywamy 

a)  reakcję odruchową na źle wykonany przez masażystę zabieg masażu segmentarnego. 
b)  miejsca w okolicy wyrostków kolczystych odcinka piersiowego kręgosłupa. 
c)  odcinki skóry wykazujące w określonym dermatomie nadwrażliwość na bodźce. 
d)  miejsce wokół siódmego kręgu szyjnego kręgosłupa. 

 
2.  W typie budowy ciała atletycznycznym, masaż powinien być 

a)  silny do granicy bólu trwający nieco krócej niż u leptosomatyków. 
b)  silny z przekroczeniem granicy bólu trwający nieco dłużej niż u leptosomatyków. 
c)  od lekkiego do silnego ze zwiększeniem siły przy kolejnych zabiegach. 
d)  trwający długo i z lekką siłą. 

 
3.  W momencie opracowywania punktu maksymalnego 

a)  ze względu na dużą wrażliwość bólową tego miejsca, zastosowany bodziec powinien 

być dużo słabszy od optymalnego przyjętego dla zabiegu. 

b)  należy go opracowywać bardzo długo. 
c)  omijamy te miejsca, które są bardzo bolesne. 
d)  powinno się go opracowywać razem ze środkiem poślizgowym. 

 
4.  W migrenach i bólach głowy masaż wykonujemy w serii 

a)  30 zabiegów. 
b)  25 zabiegów. 
c)  10–20 zabiegów. 
d)  15 zbiegów. 

 
5.  Punkty maksymalne przy niewydolności wieńcowej, znajdują się na 

a)  wale mięśnia czworobocznego. 
b)  mięśniu biodrowym i piersiowym większym. 
c)  strefie łącznotkankowej wzdłuż połączeń mostkowo-żebrowych. 
d)  mięśniu naramiennym. 

 
6.  W chorobach serca część wstępna obejmuje 

a)  15 zabiegów. 
b)  10 zabiegów. 
c)  5–6 zabiegów. 
d)  20 zabiegów. 

 
7.  Zmiany okostnowe w chorobach płuc i opłucnej występują w 

a)  kości ramiennej, wyrostkach kolczystych kręgosłupa piersiowego. 
b)  kości ramiennej. 
c)  wyrostkach kolczystych kręgosłupa szyjnego. 
d)  łopatkach, obojczykach, mostku, żebrach. 

 
8.  Wskazaniami do masażu w chorobach płuc i opłucnej są 

a)  rozstrzenie oskrzeli bez podwyższonej temperatury ciała. 
b)  zespół płucno-sercowy. 
c)  gruźlica płuc. 
d)  zapalenie oskrzeli. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Punkty maksymalne w chorobach kobiecych narządów płciowych, znajdują się w 

a)  mięśniu podgrzebieniowy mięśniu prostowniku grzbietu dolnym kącie łopatki. 
b)  mięśniu  krzyżowo-grzbietowym  podbrzuszu  –  powyżej  spojenia  łonowego  głębi 

miednicy na wysokości LI. 

c)  mięśniu  czworobocznym  –  mięśniu  podgrzebieniowym  –  mięśniu  obłym  większym 

mięśniu prostowniku grzbietu – mięśniu prostym brzucha. 

d)  mięśniu prostym brzucha. 

 
10.  W migrenach i bólach głowy zmiany odruchowe występują w 

a)  segmentach  wzdłuż  kręgosłupa  oraz  w  innych  segmentach  w  zależności  od 

umiejscowienia zmian chorobowych. 

b)  poszczególnych tkankach i są różnie rozmieszczone, w zależności od schorzenia i ich 

lokalizacji. 

c)  segmentach szyjnych i piersiowych, po obu stronach kręgosłupa.  
d)  okolicach obu łopatek. 

 
11.  U kobiet karmiących terapia segmentarna wpływa na 

a)  zwiększenie wydzielania mleka. 
b)  skrócenie okresu karmienia piersią. 
c)  polepszenie jakości mleka matki pod względem jego składu. 
d)  zmniejszenie wydzielania mleka. 

 
12.  Punkty maksymalne w zespole bólowym odcinka lędźwiowo-krzyżowego, to 

a)  mięśnie piersiowe większe część podobojczykowa Th2. 
b)  mięsień brzuchaty łydki i pasmo biodrowe. 
c)  mięsień piszczelowy przedni i strona przednia podudzia. 
d)  mięśnie czworoboczne lędźwi. 

 
13.  Punkty maksymalne w chorobach kręgosłupa, to 

a)  mięsień  krzyżowo-kolcowy  po  stronie  przeciwnej,  mięsień  podeszwowy,  mięsień 

brzuchaty łydki, mięsień piszczelowy przedni. 

b)  mięśnie  czworoboczne  –  część  szyjna,  między  łopatkami a  kręgosłupem,  w  obrębie 

części lędźwiowej kręgosłupa, w obrębie pośladków. 

c)  mięśnie czworoboczne lędźwi. 
d)  mięsień prostownik grzbietu. 

 
14.  Zmiany okostnowe w migrenach i bólach głowy występują 

a)  w  okolicy  karku  C3  –  C4,  pomiędzy  łopatkami  Th3  –  Th5,  po  obu  stronach 

kręgosłupa Th 8 – Th9, poniżej obojczyków Th2. 

b)  w okolicy skroni C2. 
c)  na  kresie  karkowej  górnej  C2,  na  kresie  karkowej  dolnej  C3,  na  wyrostkach 

barkowych łopatek Th2, na łopatkach Th2 – Th6 . 

d)  poniżej grzebienia łopatki. 

 
15.  Największe napięcia w lumbago występują w mięśniach 

a)  wzdłuż fałdu pośladkowego S2 – S3. 
b)  czworobocznych lędźwi L1 – L2. 
c)  biodrowo-lędźwiowych Th11 – Th12, L1. 
d)  goleni. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Przesunięcie odruchowe w chorobie kręgosłupa występuje 

a)  podczas masażu karku i segmentów szyjnych. Mogą wystąpić bóle i zawroty głowy. 

Powinno się przeprowadzić masaż skroni (rozcieranie) oraz głaskanie gałek ocznych. 

b)  gdy wykonujemy  masaż kresy karkowej dolnej  może wywołać  nudności.  Zaleca się 

rozcieranie dolnego kąta lewej łopatki. 

c)  po  masażu  punktów  maksymalnych  na  mięśniach  czworobocznych  lędźwi  mogą 

wystąpić bóle promieniujące do podbrzusza i pęcherza moczowego. Należy wykonać 
masaż  okolic  kolców  biodrowych  przednich  górnych,  spojenia  łonowego  oraz 
podbrzusza, stosując głaskanie i rozcieranie. 

d)  po masażu w okolicy łopatek. 

 
17.  Rwa kulszowa wywołuje ból 

a)  odcinka lędźwiowo-krzyżowego. 
b)  w przedniej stronie uda. 
c)  w mięśniu czworogłowym uda.  
d)  umiejscowiony  w  pośladku  i  promieniujący  ku  dołowi,  wzdłuż  tylnej  powierzchni 

uda i łydki. 

 

18.  W chorobach żołądka zmiany odruchowe są zlokalizowane 

a)  w segmentach piersiowych po stronie lewej. 
b)  po  obu  stronach  ciała  w  segmentach  lędźwiowo-krzyżowych,  na  grzbiecie  oraz 

w okolicy podbrzusza. 

c)  po obu stronach ciała na całej długości grzbietu. 
d)  w segmentach piersiowych po obu stronach kręgosłupa. 

 
19.  Czas trwania masażu w jednej sesji w migrenach i bólach głowy wynosi 

a)  25 – 35 minut. 
b)  20 – 30 minut. 
c)  około 30 minut. 
d)  15 minut. 

 
20.  Punktem maksymalnym nazywamy 

a)  moment w którym należy przerwać zabieg. 
b)  punkt na połączeniach segmentów C, Th i L w kręgosłupie. 
c)  miejsce o podwyższonej wrażliwości na ból. 
d)  krąg szczytowy C1. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu segmentarnego

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 
 

1.  Kasperczyk  T.,  Magiera  L.,  Mucha  D.,  Walaszek  R.:  Masaż  z  elementami  rehabilitacji, 

Rehmed, Kraków 2003  

2.  Kasperczyk T., Magiera L.: Segmentarny masaż leczniczy. Wyd. Bio-Styl, Kraków 2005 
3.  Magiera L.: Leksykon masażu i terminów komplementarnych. Bio-Styl, Kraków 2001 
4.  Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2006 
5.  Zborowski A.: Masaż segmentarny. Wyd. A–Z, Kraków 2000 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”. 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999