background image

 

32

 

Wychowanie Muzyczne  1  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

Temat 1.: Kanon.

Cel główny:  

zapoznanie uczniów z formą kanonu.

Cele operacyjne:

Uczeń:
potrafi wyjaśnić pojęcie „kanon”,

t

wie,  z  jakiej  epoki  pochodzi  forma  ka-

t

nonu,
potrafi wymienić trzy najbardziej znane 

t

kanony,
potrafi podać imię i nazwisko kompozy-

t

torów omawianych na lekcji kanonów,
potrafi  wystukać  rytm  oraz  zaśpiewać 

t

solmizacją melodię Panie Janie,
umie  zaśpiewać  z  akompaniamentem 

t

melodię Panie Janie,
potrafi zaśpiewać 

t

a capella w dwugłosie 

kanon Panie Janie.

Metody:

podające: opis, wyjaśnienie,

t

aktywizujące: dyskusja panelowa,

t

eksponujące: prezentacja,

t

praktyczna: śpiew.

t

Katarzyna Wiśniewska

Przykłady form polifonicznych 
i wariacyjnych – scenariusze zajęć

Scenariusze przewidziane są do realizacji w klasie VI szkoły podstawowej. Dotyczą ści-
słej formy polifonicznej, jaką jest kanon, oraz wariacji, które uprawiano od zamierz-
chłych  czasów  –  w  muzyce  średniowiecza  i  renesansu  charakterystyczna  była  dla 
nich swobodna polifonia oparta na cantus firmus. Uczniów zapoznajemy z wariacjami 
szczególnie popularnymi w muzyce instrumentalnej bazującej na homofonii i struktu-
rze harmonicznej systemu dur–moll.

Środki dydaktyczne:

nuty z tekstem kanonu 

t

Panie Janie,

fragmenty utworów na CD:

t

Anonim,  kanon 

 

Sumer  is  icumen  in 

(Przyszło lato),
Johann Pachelbel, 

 

Kanon D-dur,

Gustav Mahler, 

 

Symfonia nr 1 część III.

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie do zajęć.

1. 

Nauczyciel wypowiada znane przysłowie 

np. „Nie ma róży bez kolców” czy „Im dalej 
w las, tym więcej drzew”, po czym dzieli kla-
sę na dwie grupy, które wymawiają je z opóź-
nieniem, rytmicznie. Wyjaśnia dzieciom, że 
wypowiedziały  przysłowie  w  formie  kano-
nu. Po dyskusji z uczniami nauczyciel uzu-
pełnia i porządkuje wiadomości oraz podaje 
prawidłową definicję kanonu i jego historię.

Kanon 

(z łac. oznacza regułę, normę) jest 

formą  muzyczną  opartą  na  technice  polifo-
nicznej,  która  polega  na  powtarzaniu  mate-
riału melodycznego jednego głosu przez ko-
lejne głosy z pewnym opóźnieniem.

Technika  kanoniczna

  cieszyła  się  dużą 

popularnością  już  od  średniowiecza.  Pierw-
szy  zachowany  do  dziś  kanon  Sumer  is  icu-

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  1  2011 

33

Materiały metodyczne

men  in  (Przyszło  lato)  pochodzi  z  początku 
XIV wieku.

Prezentacja kanonu 

2. 

Sumer is icumen in.

Nauczyciel  prezentuje  kanon.  Prosi 

uczniów,  by  podczas  słuchania  zwróci-
li  uwagę,  z  ilu  głosów  składa  się  utwór,  po 
czym krótko go omawia.

Kanon  Sumer  is  icumen  in

,  czyli  Przy-

szło  lato,  jest  utworem  sześciogłosowym. 
Cztery głosy wyższe powtarzają melodię, zaś 
dwa  głosy  niższe  towarzyszą  w  formie  osti-
nata i tworzą tak zwany pedes

1

.

Prezentacja 

3. 

Kanonu  D-dur  J.  Pachel-

bela.
Nauczyciel  krótko  omawia  sylwetkę 

kompozytora  oraz  jego  słynne  dzieło,  po 
czym  przedstawia  fragment  Kanonu  D-dur 
J. Pachelbela.

Johann Pachelbel 

żył w latach 1653–1706. 

Był  niemieckim  kompozytorem  i  organistą 
okresu  baroku.  Tworzył  przede  wszystkim 
dzieła organowe – chorały, preludia, toccaty, 
wariacje, suity, fugi; religijne utwory wokal-
no-instrumentalne oraz arie i motety.

Kanon D-dur 

jest najsłynniejszym utwo-

rem  Johanna  Pachelbela  i  jednym  z  najbar-
dziej znanych dzieł epoki baroku. Pierwotnie 
został napisany na troje skrzypiec i basso con-
tinuo, jednak szybko zaczęto aranżować go na 
różne instrumenty. Charakterystyczną cechą 
utworu jest stałe, towarzyszące ostinato.

Nauczyciel prezentuje uczniom ostinato 

z kanonu oraz za pomocą solmizacji i fono-

gestyki uczy śpiewać. Przy powtórnym słu-
chaniu  kanonu  uczniowie  z  nauczycielem 
wykonują  utwór  z  towarzyszeniem  nagra-
nia,  wykonując  solmizacją  wyuczoną  frazę 
muzyczną.

Prezentacja fragmentu III części 

4. 

I Sym-

fonii D-dur „Tytan” Gustava Mahlera.
Przed wysłuchaniem utworu nauczyciel 

przedstawia krótko sylwetkę kompozytora.

Gustav  Mahler 

żył  w  latach  1860–1911. 

Był kompozytorem i dyrygentem epoki póź-
nego romantyzmu. Jego twórczość stanowią 
symfonie (łącznie dziesięć) i pieśni oraz nie-
liczne  utwory  kameralne  (np.  kwartety  for-
tepianowe).

Po  zaprezentowaniu  fragmentu  utworu 

będącego opracowaniem w tonacji molowej 
w  formie  kanonu  popularnej  pieśni  Panie 
Janie  nauczyciel  pyta  uczniów,  czy  melodia 
jest im znana. Jeżeli nie potrafią rozpoznać, 
naprowadza ich, śpiewając temat. Po rozpo-
znaniu melodii przez uczniów omawia róż-
nice  między  oryginalnym  tematem  a  opra-
cowaniem Mahlera.

Kanon 

5. 

Panie Janie.

Nauczyciel rozdaje uczniom nuty kano-

nu Panie Janie oraz przedstawia podstawo-
we informacje o utworze.

Kanon Panie Janie

 jest powszechnie zna-

ną  melodią  popularną.  W  Wielkiej  Brytanii 
czy  w  Niemczech  uważany  był  za  francuską 
piosenkę dziecięcą (Frere Jacques). Nie wiado-
mo, kiedy pieśń ta pojawiła się w Polsce. Wia-

Ostinato Kanonu Pachelbela

Więcej na temat kanonu Sumer is icumen in można przeczytać w zawierającym materiały nuto-

we artykule Justyny Krenz, Muzyka w starym teatrze, zamieszczonym w „Wychowaniu Muzycznym 
w Szkole” 2007, nr 2, s. 33–50.

background image

 

34

 

Wychowanie Muzyczne  1  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

domo,  że  zdobyła  ona  popularność  w  całej 
Europie. Przetłumaczono ją na większość ję-
zyków europejskich. Historia tego utworu się-
ga  prawdopodobnie  późnego  średniowiecza 
i związana jest z historią szlaków pielgrzym-
kowych  prowadzących  do  grobu  św.  Jakuba 
Apostoła. Na tych szlakach powstała piosenka 
wyśmiewająca leniwych pielgrzymów, którzy 
nie zrywali się na pierwszy dźwięk dzwonu.

Uczniowie  wykonują  najpierw  rytm 

melodii Panie Janie – unisono i w kanonie, 
po  czym  śpiewają  solmizacją.  Z  pomocą 

nauczyciela  czytają  słowa  w  języku  francu-
skim, niemieckim oraz angielskim, następ-
nie  z  akompaniamentem  instrumentalnym 
nauczyciela  śpiewają  melodię  ze  słowami 
unisono i w dwugłosie.

Podsumowanie  lekcji.  Wykreślanka 

6. 

wyrazów  utrwalająca  wiadomości  po-
znane w czasie lekcji.
Nauczyciel rozdaje wykreślankę i jako pra-

cę domową zadaje uczniom odnaleźć i zakre-
ślić w rozsypance terminy związane z lekcją.

Panie Janie

francuski

Frère Jacques, Frère Jacques,
dormez-vous, dormez-vous.
Sonnez les matines, sonnez les matines
ding ding dong, ding ding dong

fere żake, fere żake,
dormewu, dormewu,
sone le matine, sone le matine,
ding ding dong, ding ding dong.

niemiecki

Bruder Jakob, Bruder Jakob,
Schläfst du noch? Schläfst du noch?
Hörst du nicht die Glocken? 
    Hörst du nicht die Glocken?
Ding dang dong, ding dang dong.

bruder jakob, bruder jakob,
szlefst du noch? szlefst du noch?
herts du nicht di gloken? 
    herts du nicht di gloken?
ding dang dong, ding dang dong.

angielski

Are you sleeping, are you sleeping,
Brother John, Brother John?
Morning bells are ringing, 
    morning bells are ringing,
Ding ding dong, ding ding dong.

ar ju sliping, ar ju sliping
brawer dżon, brawer dżon
morning bels ar rining, 
    morning bels ar rining,
ding ding dong, ding ding dong.

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  1  2011 

35

Materiały metodyczne

Na zakończenie lekcji uczniowie śpiewają w dwugłosie a cappella piosenkę Panie Janie 

w wybranym przez siebie języku.

eksponujące: prezentacja,

t

praktyczna: śpiew.

t

Środki dydaktyczne:

nuty z tekstem melodii 

t

Kurki trzy,

zdjęcia wybranych kompozytorów,

t

fragmenty nagrań utworów:

t

Wolfgang Amadeus Mozart, 

 

Wariacje 

C-dur „Ah vous dirai-je, Maman!”,
Ludwig  van  Beethoven, 

 

33  wariacje 

C-dur na temat Diabellego op. 120,
Johannes Brahms, 

 

Wariacje B-dur na 

temat Haydna op. 56,
Johann  Sebastian  Bach, 

 

Wariacje 

Goldbergowskie.

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie.

1. 

Nauczyciel  wypowiada  znane  przysło-

wie np. „Nie szata zdobi człowieka” czy „Nie 
śmiej się, dziadku, z czyjegoś wypadku”, po 
czym prosi uczniów o zaprezentowanie tego 
przysłowia  w  różnych  rytmach,  tempach, 

A

K

R

O

M

A

N

T

Y

Z

M

B

K

A

L

I

A

I

C

A

T

P

O

L

I

F

O

N

I

A

F

D

S

K

D

M

A

P

R

O

G

R

E

S

J

A

T

R

Y

T

M

O

F

I

P

A

N

I

E

J

A

N

I

E

K

O

R

A

L

M

L

T

E

R

W

R

T

I

P

K

L

A

R

K

T

Y

I

P

K

A

L

W

M

A

S

R

A

S

D

F

D

T

F

G

H

O

J

C

L

I

A

H

J

K

C

L

A

D

F

W

T

I

O

Z

H

J

A

K

H

T

E

C

H

N

I

K

A

K

M

U

Z

Y

K

A

J

H

L

W

E

B

E

M

O

L

D

G

J

K

P

T

W

R

S

D

E

S

D

G

L

H

J

K

D

W

U

G

Ł

O

S

N

F

O

R

M

A

F

B

A

R

D

Y

O

W

E

T

R

T

Y

D

G

I

R

Ś

R

E

D

N

I

O

W

I

E

C

Z

E

K

R

T

E

D

S

O

L

M

I

Z

A

C

J

A

B

A

M

N

Temat 2.: Wariacje w muzyce.

Cel główny: 

zapoznanie uczniów z formą wariacji.

Cele operacyjne

Uczeń:
potrafi wyjaśnić termin „wariacja”,

t

potrafi  wymienić  elementy  dzieła  mu-

t

zycznego,
potrafi  wskazać  w  wysłuchanej  muzyce 

t

elementy poddane technice wariacyjnej,
potrafi  wymienić  kilku  kompozytorów, 

t

którzy pisali wariacje,
umie  zaśpiewać  melodię 

t

Kurki  trzy 

z akompaniamentem,
potrafi  zaśpiewać  melodię 

t

Kurki  trzy 

z przekształceniami wariacyjnymi (zmia-
na tonacji, tempa, metrum).

Metody:

podające: opis, wyjaśnienie,

t

aktywizujące: dyskusja panelowa,

t

background image

 

36

 

Wychowanie Muzyczne  1  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

w różnej dynamice i artykulacji i wyjaśnia, 
że  to,  co  zrobili,  można  nazwać  wariacja-
mi.  Wspólnie  z  uczniami  stara  się  ustalić 
prawidłową  definicję  wariacji.  Po  zebraniu 
różnych wypowiedzi nauczyciel porządkuje 
i uzupełnia wiadomości uczniów oraz poda-
je prawidłową definicję.

Wariacja 

jest  samodzielną  formą  mu-

zyczną  lub  częścią  większego  utworu  in-
strumentalnego, np. symfonii. Opiera się na 
przekształcaniu tematu lub jego fragmentów. 
W  wariacjach  mogą  występować  zmiany 
w różnych elementach dzieła muzycznego.

Nauczyciel  prosi  uczniów,  aby  wymie-

nili, jakie znają elementy dzieła muzyczne-
go;  uzupełnia  odpowiedzi  podawane  przez 
dzieci.  Wyjaśnia,  że  wszystkie  wymienione 
elementy mogą być przekształcane, a zada-
niem  na  lekcji  będzie  wychwycić  i  opisać 
słowami  zmiany  w  prezentowanych  waria-
cjach.

Elementy dzieła muzycznego to:
melodyka (wyznacza następstwo dźwię-

 

ków o różnej wysokości i różnym czasie 
trwania),
rytmika (ustala i porządkuje za pomocą 

 

metrum czas trwania dźwięków),
harmonia  (oparty  na  akordach  podsta-

 

wowy element akompaniamentu),
agogika (określa szybkość wykonywania 

 

utworu),
dynamika (reguluje głośność dźwięku),

 

artykulacja  (wyznacza  sposób  wydoby-

 

cia dźwięku),
kolorystyka  (związana  jest  obsadą  wy-

 

konawczą i z barwą dźwięku).

Nauka melodii 

2. 

Kurki trzy.

Nauczyciel  rozdaje  uczniom  nuty  me-

lodii  Kurki  trzy,  krótko  omawia  konstruk-
cję  utworu  (metrum  2/4,  tonacja  C-dur). 
Uczniowie  wyklaskują  rytm  melodii,  po 
czym śpiewają ją solmizacją, a następnie ze 
słowami z akompaniamentem pianina.

Wyszły w pole kurki trzy
i gęsiego sobie szły.
Pierwsza przodem, w środku druga,
trzecia z tyłu oczkiem mruga.
I tak sobie kurki trzy
raz dwa! raz dwa! w pole szły!

A pod stogiem ziarnka są,
zjadły kurki ziarnek sto.
Myśli sobie każda kurka:
„Po co wracać na podwórko?
Smaczne ziarnka tutaj są,
nie na próżno więc się szło”.

Chłop szedł miedzą do swej wsi
i zobaczył kurki trzy.
Krzyknął: „Pozwól kurze grzędy,
ona wnet ci wlezie wszędy!”.
Klasnął w dłonie: raz, dwa, trzy
i wypłoszył kurki trzy!

Prezentacja utworów.

3. 

Nauczyciel  kolejno  prezentuje  wybrane 

fragmenty utworów:

Wolfgang  Amadeus  Mozart, 

 

Wariacje 

C-dur „Ah vous dirai-je, Maman!” – temat 
i pierwsze 5 wariacji lub całość utworu,
Ludwig  van  Beethoven, 

 

33  wariacje 

C-dur na temat walca Diabellego op. 120 
na fortepian – temat i pierwsza wariacja,
Johannes  Brahms, 

 

Wariacje  B-dur  na 

temat Haydna op. 56 na orkiestrę symfo-
niczną – temat i pierwsze 2 wariacje,
Johann  Sebastian  Bach, 

 

Wariacje  Gold-

bergowskie – temat i pierwsze 3 wariacje.

Uczniowie  po  dwukrotnym  wysłucha-

niu wybranych wariacji wspólnie z nauczy-
cielem  ustalają  zaobserwowane  zmiany. 
Dodatkowym  zadaniem  dla  uczniów  jest 
dopasowanie  rozdanych  fotografii  kompo-
zytorów  do  prezentowanych  fragmentów 
ich dzieł.

12  wariacji  C-dur  W.  A.  Mozart  oparł 

na  temacie  popularnej  piosenki  dziecięcej 
Ah  vous  dirai-je,  Maman!  (Ach,  mówię  ci, 
mamo), spopularyzowanej na całym świecie 
ze słowami „Wyszły w pole kurki trzy”. Temat 

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  1  2011 

37

Materiały metodyczne

jest podany w oszczędnej formie, melodii to-
warzyszy jednogłosowy akompaniament.

I wariacja: akompaniament lewej ręki po-

zostaje prawie bez zmian, melodię można wy-
chwycić w figuracjach gamowych prawej ręki.

II 

wariacja: 

melodia 

wzbogacona 

o  dźwięki  akordów  jest  wyraźnie  słyszalna 
w  prawej  ręce,  rozdrobnieniu  w  formie  fi-
guracji  zbliżonej  do  basu  Albertiego  ulega 
akompaniament.

III wariacja: melodia przewija się w figu-

racjach triolowych prawej ręki, towarzyszy jej 
akompaniament podobny jak w I wariacji.

IV wariacja: wykorzystuje elementy wa-

riacji II i III – wyraźnie jest słyszalna melo-
dia  wzbogacona  o  harmonię  oraz  akompa-
niament triolowy.

V wariacja: zmianie ulega rytm – z mia-

rowego robi się punktowany i uzupełniający 
w dwóch prowadzonych melodiach.

33  wariacje  na  temat  walca  Diabellego 

L. van Beethoven napisał w 1823 roku. Sam 
temat  i  wariacje  są  rozbudowane,  uczniom 
prezentujemy  tylko  temat  i  I  wariację.  Te-
mat Diabellego jest dość charakterystyczny: 

utrzymany  w  metrum  walca  3/4,  zadzierzy-
sty,  z  licznymi  akcentami  na  trzecią  miarę 
taktu.  W  I  wariacji  Beethoven  zmienia  me-
trum  na  parzyste  4/4  i  temat  ma  charakter 
uroczystego marszu.

Wariacje B-dur na temat Haydna op. 56 

na  orkiestrę  symfoniczną  J.  Brahms  napisał 
w roku 1873; w tym samym roku opracował 
również  wersję  tego  utworu  na  2  fortepia-
ny.  W  wersji  orkiestrowej  uroczysty  temat 
wykonują  instrumenty  dęte.  I  i  II  wariacja 
wzbogaca  temat  o  brzmienie  romantycznej 
orkiestry  symfonicznej  w  pełnym  składzie. 
Temat  jest  poddawany  pracy  motywicznej, 
przekształceniom  rytmicznym,  melodycz-
nym i kolorystycznym.

Wariacje  Goldbergowskie  J.  S.  Bacha 

proponujemy  zaprezentować  jako  ostatnie 
na  lekcji,  gdyż  w  swoim  kunszcie  i  bogac-
twie  warsztatu  znacznie  przewyższają  inne 
tego typu utwory. Sama w sobie aria zawiera 
elementy  wariacyjne,  a  całość  –  30  wariacji, 
niektórzy muzykolodzy dzielą na dwie części, 
w  których  przedziałem  jest  16  wariacja  zbli-
żona do wstępnej arii. Poszczególne wariacje 

Przykładowe wariacje początku tematu piosenki Kurki trzy

background image

 

38

 

Wychowanie Muzyczne  1  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

logicznie  wiążą  się  po  trzy.  Pierwsza  w  gru-
pie  o  charakterze  tanecznym  nadaje  wyraz 
dwóm pozostałym, druga rozwija tematy me-
lodyczne pierwszej w formie swobodnej poli-
fonii, trzecia wariacja – utrzymana w  ścisłej 
polifonii – to najczęściej kanon wzbogacany 
o  dodatkowe  głosy.  Elementem  wiążącym 
wszystkie wariacje jest podstawa basowa arii.

Zadanie odnoszące się do wariacji.

4. 

Wybrani uczniowie solo i w grupie z po-

mocą  nauczyciela  śpiewają  melodię  Kurki 
trzy  z  różnymi  zmianami.  Nauczyciel  wy-
znacza  i  określa  elementy,  jakie  będą  pod-

legać zmianom i podkreśla je odpowiednim 
akompaniamentem.  Uczniowie  śpiewają 
melodię w metrum 3/4, następnie w tonacji 
molowej, śpiewają w różnych tempach i ryt-
mach.  Można  też  zaaranżować  z  uczniami 
melodię  w  wybranych  stylach  muzycznych 
keyboardu.

Podsumowanie lekcji.

5. 

Na zakończenie lekcji uczniowie jeszcze 

raz słuchają wariacji Mozarta na temat pio-
senki  Ah  vous  dirai-je,  Maman!  i  z  nagra-
niem śpiewają piosenkę Kurki trzy.

Wassily Kandinsky, Kompozycja VIII, 1923, Solomon R. Guggenheim Museum