background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Joanna Dorota Górzyńska 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Badanie  właściwości  surowców  szklarskich  i  szkła 
813[02].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Elżbieta Pietrasz 
mgr inż. Krzysztof Kubit 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Joanna Górzyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Czesław Nowak 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[02].Z2.01 
„Badanie  właściwości  surowców  szklarskich  i  szkła”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu Operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

13 

5.1.  Budowa szkła 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Surowce szklarskie 

17 

5.2.1.  Ćwiczenia 

17 

5.3.  Badanie właściwości szkła 

20 

5.3.1.  Ćwiczenia 

20 

5.4.  Pomiar wielkości niezbędnych do topienia masy szklanej 

22 

5.4.1.  Ćwiczenia 

22 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. 

Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
szklarskiego.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami do  realizacji,  zalecanymi metodami  nauczania  – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z  poradnika  do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziałyktóre zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny, i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel jest w stanie zrealizować prawie wszystkie 
z  zaproponowanych  ćwiczeń,  w  niektórych  ćwiczeniach  wymagane  są  odpowiednie 
narzędzia i materiały, w które nauczyciel powinien zaopatrzyć się przed ich wykonaniem z 
uczniami.  Są  tu  zamieszczone  ćwiczenia,  które  uczeń  wykonana  samodzielnie  w  domu 
oraz ćwiczenia praktyczne do wykonania w klasie. Prowadzący może również zrealizować 
ćwiczenia, które sam opracował, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. 

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela, sposobu 
prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  niezainteresowany 
materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności  założonych 
w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”. 
Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić 
podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu. 
Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, 
ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  może  lepiej  radzi  sobie 
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

test zamieszczony w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawiera zadania z zakresu całej 
jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte przez 
uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego tę 
jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę  możliwych  do 
uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych 
punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu  oraz 
zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

813[02].Z2 

Technologia  

wytwarzania szkła  

813[02].Z2.02 

Sporządzanie zestawów 

szklarskich 

813[02].Z2.03 

Topienie szkła 

813[02].Z2.06 

Zdobienie wyrobów 

szklarskich 

 

813[02].Z2.07 

Przetwarzanie szkła 

 

813[02].Z2.04 

Formowanie wyrobów 

szklarskich 

813[02].Z2.05 

Wykonywanie obróbki 

wyrobów szklarskich 

813[02].Z2.01 

Badanie właściwości 

surowców szklarskich 

 i szkła 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować budowę atomu, 

 

określać liczbę atomową i masową, 

 

posługiwać się układem okresowym pierwiastków, 

 

zapisać proste reakcje chemiczne,  

 

określać sposoby otrzymywania związków nieorganicznych, 

 

charakteryzować tlenki, wodorotlenki, kwasy, sole, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się pojęciami technologii szkła, 

 

dobierać odpowiednią dokumentację techniczną, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

­  scharakteryzować układ okresowy pierwiastków, 
­  scharakteryzować nieorganiczne i organiczne związki chemiczne stosowane w przemyśle 

szklarskim, 

­  rozróżnić typy reakcji chemicznych,  
­  wykonać obliczenia masowe i energetyczne reakcji chemicznych, 
­  sporządzić roztwór o określonym stężeniu procentowym, 
­  sporządzić mieszaninę o określonym składzie, 
­  wykonać pomiar temperatury gazów i cieczy, 
­  wykonać pomiar ciśnienia gazów i cieczy manometrem, 
­  wykonać pomiar przepływu gazów i cieczy za pomocą kryz i zwężek, 
­  wyjaśnić zasady pomiaru wysokości lustra szkła za pomocą poziomomierzy, 
­  zinterpretować i opracować wyniki pomiarów, 
­  sklasyfikować surowce ze względu na skład chemiczny, 
­  określić właściwości i przeznaczenie surowców szklarskich, 
­  scharakteryzować właściwości płynnej masy szklanej, 
­  określić wpływ właściwości szkła na wytwarzanie, obróbkę i zdobienie wyrobów,  
­  określić czynniki mające wpływ na zmianę właściwości szkła, 
­  scharakteryzować składniki barwiące szkło, 
­  sklasyfikować metody badania właściwości szkła, 
­  dobrać sprzęt i urządzenia do badania właściwości szkła, 
­  pobrać próbki surowców i szkła do badań laboratoryjnych zgodnie z instrukcją, 
­  posłużyć się instrukcją lub normą podczas wykonywania badań i pomiarów, 
­  wykonać podstawowe badania właściwości szkła, 
­  sklasyfikować rodzaje szkła ze względu na skład chemiczny, 
­  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej,  oraz 

ochrony środowiska podczas wykonywania badań właściwości szkła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Badanie  właściwości  surowców  szklarskich  i  szkła 
813[02].Z2.01 

Temat: Surowce szklarskie stosowane do topienia masy szklanej. 

Cel ogólny: Klasyfikować surowce szklarskie pod względem składnika chemicznego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać surowce szklarskie, 

 

określić przeznaczenie surowców szklarskich, 

 

sklasyfikować surowce pod względem składu chemicznego, 

 

posługiwać się kartą charakterystyki surowców. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie,  

 

przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2 – osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela 

 

kolekcja surowców szklarskich, 

 

prospekty firm produkujących surowce szklarskie,  

 

karty charakterystyki surowców, 

 

pytania sprawdzające, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier, ołówki,  

 

instrukcja ćwiczeniowa do ćwiczenia 3,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Zadanie dla ucznia:  

Przyporządkuj  nazwy  surowca  szklarskiego  do  tlenków  jakie  wprowadza  szkło.  Zapisz 

cechy charakterystyczne poszczególnych surowów. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Nazwa surowca 

Tlenki wprowadzane do 

szkła 

Cechy charakterystyczne 

surowca 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu lekcji. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, oraz celów kształcenia, 
3.  Podział uczniów na 2 – osobowe grupy, 
4.  Zapoznać uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza realizacji, właściwa 

Praca metodą testu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 

Pytania sprawdzające 

1.  Jaki jest główny podział surowców szkła? 
2.  Jak dzieli się surowce ze względu na pochodzenie? 
3.  Jakie tlenki zaliczamy do modyfikowanych? 
4.  Jakie tlenki nazywamy więźbotwórczymi 
5.  Co to są surowce pomocnicze? 
6.  Jakie surowce nazywamy dodatnimi? 
7.  Jakie surowce wtórne stosuje się w przemyśle szklarskim? 
 
Faza II Planowanie 

Uczeń określa: 

1.  Na jakie grupy dzieli się surowce szklarskie 
2.  Jakie tlenki wprowadzają poszczególne surowce do szkła 
3.  Jakie cechy charakterystyczne posiadają poszczególne surowce? 
 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w grupach dokonują wyboru próbek surowców? 
2.  Uczniowie ustalają rodzaj dokumentacji z której będą korzystać? 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń? 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie rozpoznają próbki surowców szklarskich? 
2.  Uczniowie korzystają z dokumentacji surowców? 
3.  Uczniowie  wpisują  w  tabeli  nazwy  surowców,  tlenki  jakie  wprowadzają  poszczególne 

surowce do szkła oraz cechy charakterystyczne surowców? 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zapisów  nazw  surowców,  składu 

chemiczny oraz cechy charakterystyczne surowców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza V Analiza 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielami  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudność.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Badanie  właściwości  surowców  szklarskich  i  szkła 
813[02].Z2.01 

Temat: Związki barwiące szkło. 

Cel ogólny: Określić związki barwiące szkła.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić związki barwiące szkło,  

 

scharakteryzować związki barwiące szkło.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie,  

 

metoda przewodniego tekstu,  

 

pokaz.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2 – osobowych. 

 
Czas:  3 godzin dydaktycznych. 
 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie operator urządzeń przemysłu szklarskiego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

kolekcja szkieł płaskich barwionych na różny kolor,  

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

papier, ołówki,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Zadanie dla ucznia:  

Na  podstawie  obejrzanych  próbek  barwionego  szkła  płaskiego,  przyporządkuj  barwę  do 

związków barwiących szkło.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Tabela do ćwiczenia 1. 

 
A. 
 

 

 
1. 

 
dwutlenek manganu (brausztyn) 

 
B. 
 

 

 
2. 

 
tlenek kobaltu 
 

 
C. 
 

 

 
3. 

 
siarczek kadmu 
 

 
D. 
 

 

 
4. 

 
selen metaliczny 
 

 
E. 
 

 

 
5. 

 
dwuchromian potasu 

 
F. 
 

 

 
6. 

 
tlenek ceru 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu lekcji. 
2.  Wyjaśnienie głównego celu lekcji. 
3.  Podział uczniów na 2 – osobowe grupy. 
 
Faza realizacji, właściwa 

Praca metodą testu przewodniego. 

 
Faza I Informację 
1.  Jakie surowce nazywamy dodatkowymi? 
2.  Jakie związki barwią szkło? 
 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają 

1.  Jakie związki barwią szkło? 
2.  Jakie zabarwienie otrzymują po wprowadzeniu do szkła określonych związków? 
 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w grupach ustalają jakie związki barwią szkło na wskazany kolor. 
 
Faza IV Wykonanie  
1.  Uczniowie  posługując  się  tabelą  przyporządkowują  barwę  próbki  szkła  do  związku 

barwiącego szkło. 

 
Faza V Sprawdzenie 
1.  Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania. 
 
Faza V Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielami  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazując  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich uniknąć na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Budowa szkła

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ oznaczenia pierwiastków układu okresowego: żelaza, siarki, krzemu, glinu, złota.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych przykład oznaczenia pierwiastka,  
2)  dokonać analizy układu okresowego pierwiastków,  
3)  wypisać oznaczenia poszczególnych pierwiastków. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

układ okresowy pierwiastków, 

 

poradnik dla ucznia 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj grupy główne układu okresowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  treści  dotyczące  układu  okresowego 

pierwiastków, 

2)  odszukać dostępne źródła informacji, literaturę,  
3)  zapisać grupy główne układu okresowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

dostępne źródła informacji, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 3 

W  tabeli  wypisz  pięć  związków  chemicznych  określonych  grup  układu  okresowego 

pierwiastków. 
 
Tabela do ćwiczenia 3.  
GRUPA  

PRZYKŁADOWE ZWIĄZKI CHEMICZNE 

 
 

VI 

 
 

VIB 

 
 

VIIIB 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych nazwy grup układu okresowego, 
2)  wypisać przykładowe związki chemiczne określonej grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

tabela, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 4 

Napisz reakcje syntezy pięciu dowolnych kwasów.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące reakcji syntezy,  
2)  wybrać pięć znanych kwasów,  
3)  napisać ich postać chemiczną, 
4)  utworzyć reakcje syntezy, 
5)  dobrać współczynniki reakcji chemicznych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 5  

Sporządź mieszaninę roztworu o następującym składzie: 100 g cukru, 300 g wody. Oblicz, 

jakie jest stężenie procentowe cukru w roztworze.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,  
2)  przygotować stanowisko pracy,  
3)  wykonać ćwiczenie,  
4)  obliczyć stężenie procentowe cukru w roztworze. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

woda, cukier, 

 

zlewki,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 6 

Sporządź  mieszaninę  20  –  procentowego  roztworu  z  wodorotlenku  sodu  i  wody,  aby 

otrzymać 1,1 kg tego roztworu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,  
2)  obliczyć zawartość związków w mieszaninie,  
3)  przygotować stanowisko pracy,  
4)  wykonać ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja bhp,  

 

woda, wodorotlenek sodu, 

 

zlewki,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2.  Surowce szklarskie

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Do  podstawowych  surowców  szklarskich  dopisz  tlenki  wprowadzane  do  zestawu 

szklarskiego 

 

Tabela do ćwiczenia 1 

Surowiec 

  Tlenek  główny wprowadzany 

za pomocą danego surowca 

Tlenki 

poboczne 

wprowadzane 

za 

pomocą 

danego surowca 

Dolomit 

 

 

Kreda 

 

 

Boraks 

 

 

Potaż 

 

 

Minia ołowiowa 

 

 

Soda 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczącej opisy surowców szklarskich, 
2)  dobrać tlenki do określonych surowców szklarskich, 
3)  uzupełnić tabelę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

tabela, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Do  określonych  rodzajów  szkła  dopisz  odpowiednią  do  produkcji  klasę  piasków 

szklarskich oraz wpisz zawartości tlenków żelaza w określonych klasach piasków.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Tabela do ćwiczenia 2 

Rodzaj szkła 

Klasa 

piasku 

szklarskiego 

Zawartość tlenków żelaza, w % masowych  

Opakowania 
szklane 
barwne 

 

 

Szkło 
optyczne 

 

 

Szkło 
krzemionkowe 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych tabele z klasyfikacja piasków szklarskich, 
2)  dobrać klasę pisaku do rodzaju szkła,  
3)  zapoznać się z normę branżową dla piasku,  
4)  wypisać w tabeli zawartość tlenków żelaza. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

tabela, 

 

norma branżowa dla piasku,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj  własciowści  dwóch  związków  chemicznych  –  sody  i  dolomitu  –  stosowanych 

w przemyśle szklarskim. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych opisy surowców szklarskich, 
2)  dobrać informacje do określonych surowców szklarskich, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3)  porównać surowice szklarskie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 4  

Określ wpływ następujących tlenków na właściwości szkła: MgO, CaO, SiO

2

, Al

2

O

3

.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  opis  surowców  szklarskich  wprowadzające 

podane tlenki,  

2)  zapisać wpływ tlenków na właściwości szkła. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.3.  Badanie właściwości szkła

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj próbkę szkła do badania odporności hydrolitycznej szkła.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odebrać  od  nauczyciela  materiał  szkła  do  pobrania  próbki,  potrzebny  sprzęt  oraz  inne 

materiały  do  wykonania  ćwiczenia,  instrukcję  poboru  próbki,  instrukcję  stanowiskową 
bhp,  

2)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
3)  założyć środki ochrony osobistej, 
4)  wykonać ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

norma branżowa, 

 

sprzęt, materiały,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj badanie wytrzymałości szkła na ściskanie zgodnie z normą PN – 66/S – 13062.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odebrać  od  nauczyciela  materiał  –  szkło,  instrukcję  ćwiczeniową,  instrukcję  sprzętu, 

instrukcję stanowiskową bhp, normę,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
3)  założyć środki ochrony osobistej, 
4)  wykonać ćwiczenie, 
5)  dokonać obliczeń.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

środki ochrony osobistej 

 

norma branżowa, 

 

sprzęt, materiały,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 

Ćwiczenie 3 

Z  pośród  przygotowanych  przez  nauczyciela  przyrządów  i  aparatury  do  oznaczania 

odporności ziaren szkła na działanie wody zgodnie z polską normą PN – 83/B – 13162 dobierz 
według  punktu  2.2  tejże  normy  trzy  przyrządy  potrzebne  do  wykonania  oznaczenia.  Wybór 
swój uzasadnij zgodnie z punktem normy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z polską normą, 
2)  przeczytać pkt według którego należy wykonać zadanie, 
3)  sporządzić wypis aparatury i przyrządów potrzebnych do wykonania oznaczenia,  
4)  wybrać dostępną aparaturę,  
5)  uzasadnić wybór aparatury. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

pokaz. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

norma branżowa, 

 

aparatura i przyrządy,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Pomiar wielkości niezbędnych do topienia masy szklanej

 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomiar ciśnienia powietrza za pomocą manometru cieczowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych przyrządy do pomiaru ciśnienia,  
2)  dokonać analizy budowy manometru cieczowego,  
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać pomiar ciśnienia za pomocą manometru cieczowego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

instrukcja do wykonania pomiaru manometrem cieczowym, 

 

manometr cieczowy, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 

Ćwiczenie 2 

Zapisz, zasadę działania poziomomierza elektrycznego oraz optycznego. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych treści  dotyczące pomiaru  wysokości lustra,  szkła 

w basenie wanny szklanej, 

2)  dokonać analizy treści, 
3)  zapisać zasadę działania poziomomierza optycznego i elektrycznego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  pomiar  temperatury  obmierza  rozgrzanego  pieca  laboratoryjnego  za  pomocą 

pirometru optycznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych przyrządy do pomiaru temperatury, 
2)  dokonać analizy budowy pirometru optycznego, 
3)  zapoznać się z instrukcją do wykonania pomiaru temperatury pirometrem optycznym,  
4)  wykonać pomiar temperatury. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

ołówki, 

 

instrukcja do wykonywania pomiaru pirometrem optycznym, 

 

pirometr optyczny, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 „

Badanie właściwości surowców 

szklarskich i szkła” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 7, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. b, 10. c, 11. b, 
12. d, 13. b, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pierwiastek chemiczny 

Dobrać grupę główną układu okresowego 

Dobrać poboczną grupę układu okresowego 

Określić tlenki zasadowe na podstawie opisu 

Określić typ reakcji chemicznej 

PP 

Rozpoznać urządzenie do pomiaru ciśnienia 

Określić zasadę działania poziomomierza 

PP 

Określić  tlenki  wprowadzane  do  szkła  za 
pomocą dolomitu 

Określić  surowiec  wprowadzający  do  szkła 
AL

O

10 

Określić  surowiec  wprowadzający  do  szkła 
CaO 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

11  Określić charakter chemiczny grupy tlenków 

12 

Rozpoznać  surowiec  szklarski  naturalny  na 
podstawie opisu 

13  Rozpoznać barwnik nazwy szklarskiej 

14  Określić nazwę chemiczną sulfatu 

15  Rozpoznać związek barwiący szkło na zielono 

16  Określić właściwość szkła 

17  Określić urządzenie do pomiaru temperatury 

PP 

18  Rozpoznać przyrząd do pomiaru ciśnienia 

19 

Określić 

przeznaczenie 

przyrządu 

pomiarowego 

PP 

20 

Określić  rodzaj  poziomomierza  na  podstawie 
schematu działania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Substancja prosta składająca się z atomów jednego rodzaju, to 

a)  pierwiastek. 
b)  granulat. 
c)  związek. 
d)  produkt. 
 

2.  Główną III grupę układu okresowego pierwiastków, tworzą 

a)  berylowce. 
b)  borowce. 
c)  tlenowce. 
d)  żelazowce. 

 
3.  Poboczną VIIIB grupę układu okresowego pierwiastków, tworzą 

a)  berylowce. 
b)  borowce. 
c)  tlenowce. 
d)  żelazowce. 
 

4.  Tlenki metali, które reagują z kwasami dając sole, to tlenki 

a)  zasadowe. 
b)  kwasowe. 
c)  amfoteryczne. 
d)  obojętne. 
 

5.  Schemat AB – A + B przedstawia reakcję 

a)  syntezy. 
b)  analizy. 
c)  redukcji. 
d)  wymiany. 
 

6.  Do pomiaru ciśnienia gazów i cieczy służą 

a)  manometry. 
b)  rotametry. 
c)  poziomomierze. 
d)   zwężki. 

 
7.  Poziomomierze działające na zasadzie odbicia promieniowania od lustra masy szklanej, to  

a)  poziomomierze pneumatyczne. 
b)  poziomomierze elektryczne. 
c)  poziomomierze pływakowe. 
d)  poziomomierze optyczne. 

 
8.  Tlenki, wprowadzane do masy szklanej przez dolomit, to 

a)  Na

2

O i Li

2

O. 

b)  MgO i CaO. 
c)  PbO i Pb

3

O

4

d)  ZnO i BaO. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Tlenek glinu do zestawu szklarskiego wprowadza 

a)  dolomit. 
b)  skaleń. 
c)  potaż. 
d)  baryt. 
 

10.  Tlenek wapnia do zestawu szklarskiego wprowadza 

a)  glejta. 
b)  saletra. 
c)  kreda. 
d)  sulfat. 
 

11.  Tlenki metali, które reagują z kwasami i z zasadami dając sole, to tlenki 

a)  zasadowe. 
b)  amfoteryczne. 
c)  kwasowe. 
d)  obojętne. 
 

12.  Spośród poniższych, surowiec naturalny, to 

a)  biel cynkowa. 
b)  soda. 
c)  minia ołowiowa. 
d)  baryt. 
 

13.  Do barwników metalicznych zaliczamy 

a)  P. 
b)  Co. 
c)  Si. 
d)  K. 
 

14.  Nazwa chemiczna sulfatu to 

a)  siarczan sodowy. 
b)  chlorek amonowy. 
c)  siarczan potasowy. 
d)  saletra potasowa.  
 

15.  Barwę zieloną szkła można otrzymać dodając do zestawu szklanego zwiąki 

a)  ceru. 
b)  niklu. 
c)  złota. 
d)  żelaza. 
 

16.  Tarcie wewnętrzne to inaczej 

a)  lepkość. 
b)  napięcie powierzchniowe. 
c)  sprężystość. 
d)  krystalizacja. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17.  Przyrządem  do  pomiaru  temperatury,  w  którym  wykorzystywane  jest  zjawisko 

powstawiania napięcia w miejscu połączenia drutów jest 
a)  ardometr. 
b)  termopara. 
c)  termometr oporowy. 
d)  pirometr monochromatyczny. 

 
18.  Na rysunku obok przedstawiono 

a)  wagę pierścieniową. 
b)  manometr Krella. 
c)  rurkę Prandtla. 
d)  U – rurkę. 

 
19.  Na rysunku obok przedstawiono przyrząd do pomiaru 

a)  ciśnienia. 
b)  temperatury. 
c)  wielkości przepływu. 
d)  poziomu masy szklanej. 

 
20.  Na rysunku obok przedstawiono schemat działania poziomomierza 

a)  optycznego. 
b)  elektrycznego. 
c)  mechanicznego.  
d)  pneumatycznego. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko......................................................................................................................... 
 

Badanie właściwości surowców szklarskich i szkła

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test 2 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 „

Badanie właściwości surowców 

szklarskich i szkła” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 14, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.b,  3.  c,  4.  a,  5.  a,  6.  a,  7.  b,  8.  a,  9.  b,  10.  d,  11.  a, 
12. b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. c, 20. d.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zastosowanie próbaka 

Określić nazwę handlową surowca szklanego 

Wskazać  urządzenie do pomiaru wysokości lustra 
szkła 

Rozpoznać czynnik określający właściwości węgla 

Określić  skład  chemiczny  surowca  na  podstawie 
opisu 

Określić właściwość surowca szklarskiego 

Określić rolę związków określonych pierwiastków 
w masie szklanej 

Dobrać  surowiec  do  określonego  procesu 
technologicznego 

Rozpoznać 

surowiec 

wtórny 

stosowany 

w szklarstwie 

10  Określić właściwości surowca szklarskiego 

11  Dobrać  reakcję  chemiczną  zmiany  energii  na 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

podstawie opisu 

12  Określić przeznaczenie surowców pomocniczych 

13 

Rozpoznać  przyrząd  pomiarowy  na  podstawie 
rysunku 

14 

Rozpoznać 

schemat 

działania 

przyrządu 

pomiarowego  

PP 

15 

Rozpoznać 

schemat 

działania 

przyrządu 

pomiarowego 

16  Rozpoznać schemat działania poziomomierza  

17  Określić zakres lepkości 

PP 

18  Określić właściwość szkła na podstawie opisu 

19 

Określić  narzędzia  używane do pobierania próbek 
sypkich 

20 

Określić  wpływ  napięcia  powierzchniowego  na 
proces wytwarzania szkła 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
9.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Próbnik służy do pobierania próbek 

a)  cieczy, 
b)  gazowych, 
c)  gazów odlotowy. 
d)  materiałów sypkich. 

 
2.  Nazwa handlowa dwutlenku manganu to 

a)  brausztym. 
b)  fluoryt. 
c)  postaz. 
d)  salmiak. 

 
3.  Do pomiaru wysokości lustra szkła służą 

a)  manometry. 
b)  rotametry. 
c)  poziomomierze. 
d)  zwężki. 

 
4.  Właściwości węgla określa jego 

a)  budowa. 
b)  skład chemiczny. 
c)  postać. 
d)  ilość. 

 
5.  Tlenki wprowadzane do masy szklanej przez boraks, to 

a)  Na

2

O, B

2

O

3

b)  Al.

2

O

3,

Li

2

O. 

c)  B

2

 O

3,

Al

2

O

3.

 

d)  Li

2

 O, Na

2

O. 

 
6.  Spośród wymienionych surowców, rozpuszczalne w wodzie są 

a)  potaż. 
b)  wapienie. 
c)  minia. 
d)  dolomit. 

 
7.  Dodanie do masy szklanej związków pierwiastków: Mn, Ni, Fe, Cr ; spowoduje 

a)  zwiększenie jego twardości. 
b)  zmianę barwy szkła. 
c)  zmniejszenie twardości. 
d)  zamącenie szkła. 
 

8.  Surowiec, który ułatwia i przyspiesza topienie masy szklanej, to 

a)  stłuczka szklana. 
b)  skaleń. 
c)  piaski szklarskie. 
d)  kreda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

9.  Surowcem wtórnym znajdującym zastosowanie w przemyśle szklarskim, jest.  

a)  biel cynkowa. 
b)  stłuczka szklana. 
c)  perła boraksowa. 
d)  brausztyn. 

 
10.  Surowiec higroskopijny, to 

a)  piasek szklarski. 
b)  węglan litu. 
c)  biel cynkowa. 
d)  potaż. 
 

11.  Reakcją egzotermiczną nazywamy reakcję w wyniku której 

a)  ciepło reakcji wędruje z układu do otocznia. 
b)  entalpia reakcji ma wartość dodatnią. 
c)  ciepło reakcji wędruje z otoczenia do układu. 
d)  entalpia reakcji osiąga wartość zero. 

 
12.  Surowce pomocnicze dodawane są do zestawu szklarskiego, w celu 

a)  zabarwienia szkła. 
b)  przyspieszenia topienia. 
c)  uzyskania szkła zamąconego. 
d)  odbarwiania szkła. 

 
13.  Na rysunku obok przedstawiono 

a)  wagę pierścieniową. 
b)  manometr Krella. 
c)  rurkę Prandtla. 
d)  U – rurkę. 

 

 
14.  Schemat przedstawia zasadę działania 

a)  kryzy pomiarowej. 
b)  rurki spiętrzającej. 
c)  manometru sprężynowego. 
d)  poziomomierza pneumatycznego. 

 
 
 

15.  Na rysunku obok przedstawiono schemat działania 

a)  rurki spiętrzającej. 
b)  zwężki pomiarowej. 
c)  manometru sprężynowego. 
d)  poziomomierza pneumatycznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

16.  Na rysunku obok przedstawiono schemat działania poziomomierza 

a)  optycznego.  
b)  elektrycznego. 
c)  pływakowego. 
d)  pneumatycznego. 

 
17.  Lepkość 10

13

 dPas oznacza 

a)  średnią temperaturę deformacji. 
b)  dolną temperaturę odprężania. 
c)  górną temperaturę odprężania. 
d)  temperaturę mięknięcia. 

 
18.  Zdolność szkła do wytrzymywania nagłych zmian temperatury bez zniszczenia nosi nazwę 

a)  odporności temperaturowej. 
b)  krystalizacji heterogenicznej. 
c)  twardości. 
d)  sprężystości. 

 
19.  Do pobierania próbek sypkich służą 

a)  biurety. 
b)  pipety. 
c)  próbniki. 
d)  kolby. 

 
20.  Napięcie powierzchniowe w wyrobach szklanych wpływa na 

a)  przyspieszenie topienia składników zestawu. 
b)  dobre odprężenie wyrobu. 
c)  szybkość formowania wyrobu. 
d)  gładkość obrzeży wyrobów zatapianych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko........................................................................................................................ 
 

Badanie właściwości surowców szklarskich i szkła

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Cienińska  M.,  Dorosz  D.,  Greiner  –  Wrona  E.,  Gruszka  B.,  Kucharski  J.,  Lisiecki  M., 

Łączka  M.,  Procyk  B.,  Siwulski  S.,  Środa  M.,  Wacławska  I.,  Wasylak  J.:  Technologia 
szkła – właściwości fizykochemiczne, cz.1, Kraków 2002 

2.  Chabowski L., Nowotny W., Piece szklarskie, Warszawa 1966 
3.  Hilgertner A., Nowotny W.: Piece szklarskie. WSiP, Warszawa 1975 
4.  Kaczyński F., Podstawy chemii ogólnej i organicznej, Olsztyn 1997 
5.  Namieśnik  J,,  Łukasiuk  J.,  Jamrógiewicz  Z.:  Pobieranie  próbek  środowiskowych  do 

analizy. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995 

6.  Nowotny W.: Technologia szkła cz.2.WSiP, Warszawa 1974 
7.  Nowotny W.: Technologia szkła cz.1.WSiP, Warszawa 1975 
8.  Praca zbiorowa: Technologia szkła I, Arkady, Warszawa 1987 
9.  ww.dami.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. IteE, Radom 2000 
2.  Dretkiewicz  –    Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32.CODN, Warszawa 1994