background image

5

www.wsip.pl

Scenariusze lekcji

Cywilizacje pozaeuropejskie u progu epoki nowożytnej  

(1 godz.)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

J. Choińska-Mika, P. Szlanta, K. Zielińska, Historia. Kształcenie w zakresie podsta-
wowym. Podręcznik dla liceum i technikum
, cz. 2, WSiP, Warszawa 2008 (dalej jako: 
podręcznik), s. 5–11.
Mapa ścienna świata na przełomie XV i XVI w.
Atlas geografi czny.
K. Błachowska, K. Zielińska Maturalnie, że zdaszHistoria. Zakresy podstawowy 
i rozszerzony. Zadania, testy, arkusze egzaminacyjne
, WSiP, Warszawa 2004 (dalej 
jako: Maturalnie, że zdasz).
Literatura: J. Danecki, Arabowie, Warszawa 2001; A. Metraux, Inkowie, Warszawa 
1968; M. Tymowski, Państwa Afryki przedkolonialnej, Wrocław 1999. 

GŁÓWNY CEL LEKCJI 

Wyjaśnienie uczniom, na czym polegało zróżnicowanie polityczne, ekonomiczne 
i kulturowe cywilizacji i społeczności rozwijających się poza Europą.

CELE OPERACYJNE LEKCJI

Po lekcji uczeń:

defi niuje,  rozróżnia i stosuje pojęcia – „Jedwabny Szlak”, „animizm”, „Wielki 
Mur”, „konfucjanizm”, taoizm”, buddyzm”, „cywilizacja prekolumbijska”, „Pań-
stwo Wielkiego Mogoła” [P], „szogun”, „samuraj”, „pismo kipu” [PP];
identyfi kuje postać Marco Polo [R];
charakteryzuje – system wierzeń Azteków, Inków i Majów [P], poziom wiedzy 
geografi cznej i wizję świata w średniowiecznej Europie [R];
wymienia czynniki, dzięki którym nastąpiło poszerzenie wiedzy geografi cznej Eu-
ropejczyków w średniowieczu i początkach epoki nowożytnej [P];
wymienia najważniejsze osiągnięcia ludów i cywilizacji pozaeuropejskich w śred-
niowieczu [R];
lokalizuje na mapie – zasięg cywilizacji prekolumbijskich [P], strefy polityczno-kul-
turowe na kontynencie afrykańskim, największe organizmy państwowe w Azji [R];
określa czynniki, które decydują o nazwaniu jakiegoś kręgu kulturowego cywili-
zacją [R].




LEKCJA 1

LEKCJA 1

background image

6

TOK LEKCJI
Wprowadzenie

NAUCZYCIEL

 

wyjaśnia, że na lekcji uczniowie dowiedzą się, jakie cywilizacje i kręgi 

kulturowe rozwijały się poza Europą i jakie były ich najważniejsze osiągnięcia.

Zagadnienie 1: Horyzont geografi czny Europejczyków 

UCZNIOWIE

 odpowiadają na pytanie: Jak w średniowieczu wyobrażano sobie świat? 

Na podstawie wiedzy z klasy pierwszej i podręcznika (s. 5) charakteryzują poziom 
wiedzy geografi cznej oraz wizję świata średniowiecznych Europejczyków. Wymie-
niają czynniki, które sprzyjały poszerzaniu wiedzy geografi cznej w późnym średnio-
wieczu i u progu epoki nowożytnej. [Podróże, kontakty dyplomatyczne i handlowe, rozwój 
druku i upowszechnianie drukiem nowych informacji o świecie, a także dzieł starożytnych astrono-
mów i geografów.]

UCZNIOWIE

 wymieniają nowe informacje geografi czne, które Europejczycy uzyskali 

w późnym średniowieczu, i wyjaśniają, na czym polegało poszerzenie wiedzy geo-
grafi cznej u progu nowożytności.

Zagadnienie 2: Cywilizacje i kręgi kulturowe na kontynencie afrykańskim

UCZNIOWIE

 odpowiadają na pytanie: Na czym polegało zróżnicowanie polityczno-

-kulturowe kontynentu afrykańskiego? Analizują mapę w podręczniku (s. 7). Wy-
korzystując wiadomości z podręcznika (s. 5–6), oceniają poziom rozwoju politycz-
nego, społecznego i ekonomicznego poszczególnych kręgów kulturowych i cywili-
zacji w Afryce. [Nierównomierny rozwój – obok terenów wysoko rozwiniętych, gdzie powstały 
organizmy państwowe, występowały terytoria, na których istniały organizacje plemienno-rodowe.] 
Wymieniają główne ośrodki oraz najważniejsze ich osiągnięcia. [Mali, Songhaj, Kongo.] 
Wskazują te kraje na mapie Afryki oraz określają, jakie państwa znajdują się współ-
cześnie na tych terenach (na podstawie atlasu geografi cznego).

Zagadnienie 3: Zróżnicowanie polityczno-kulturowe Azji u progu nowożytności

UCZNIOWIE

 odpowiadają na pytanie: Jakie formy organizacji politycznych powstały 

w Azji i czym się różniły pod względem społecznym, ekonomicznym i kulturowym? 
Analizują mapę z podręcznika (s. 7). Wykorzystując wiadomości z podręcznika   
(s. 6–7), wymieniają państwa powstałe w Azji oraz charakteryzują ich systemy spo-
łeczno-religijne. [Cywilizacje azjatyckie: Imperium Wielkich Mogołów, Chiny, Japonia; rozbudo-
wane systemy fi lozofi czno-religijne: hinduizm, buddyzm, taoizm, konfucjanizm, zen, sinto; wyrafi -
nowane rzemiosło, wysoki poziom medycyny, rozwinięte systemy edukacji.]

Zagadnienie 4: Cywilizacje prekolumbijskie w Ameryce

UCZNIOWIE

 odpowiadają na pytanie: Jakie formy polityczno-społeczne oraz systemy 

wierzeń rozwinęły się w Ameryce? Lokalizują na mapie zasięg cywilizacji Majów, 
Inków i Azteków. Na podstawie atlasu geografi cznego wymieniają państwa znajdu-
jące się obecnie na tym obszarze. Na podstawie podręcznika (s. 8–10) charakteryzu-
ją organizację polityczno-społeczną oraz gospodarkę cywilizacji prekolumbijskich. 
[Rozwinięte struktury polityczno-społeczne, wysoka kultura rolna, wyrafi nowane rzemiosło, duże 

background image

7

www.wsip.pl

umiejętności inżynieryjne, wiedza medyczna, rozbudowany system wierzeń i mitologia, pismo 
piktografi czne i „pismo kipu”.]

 Wymieniają cechy charakterystyczne systemów wierzeń 

Majów, Inków i Azteków.

UCZNIOWIE

 analizują tekst źródłowy z podręcznika (zadanie 2, s. 10) i odpowiada-

ją na zamieszczone pod nim pytania. [  A. Posiadał imitacje wszystkiego, co istnieje na 
świecie, wykonane ze złota, srebra, drogich piór. Należały do niego także wspaniałe twierdze. 
B. Władca ściągał daniny (w naturze) ze wszystkich prowincji swego państwa. Pobór danin uła-
twiały wykazy i rachunki prowadzone przez aparat państwowy. C. Władza despotyczna. Podobień-
stwo do despocji wschodnich.]

Podsumowanie lekcji

UCZNIOWIE

 pod kierunkiem nauczyciela:

określają, w czym przejawiało się zróżnicowanie polityczne, społeczne i kulturowe 
społeczności zamieszkujących terytoria pozaeuropejskie;
wykonują z podręcznika zadanie 1, s. 10; [  Za cywilizacje uznaje się zazwyczaj społecz-
ności, które wytworzyły jakieś formy pisma, ośrodki miejskie oraz formy państwowości. Część 
ludów Czarnej Afryki nie posługiwała się pismem (choć powstały tam organizacje państwowe 
i miasta).]

; uczniowie powinni przypomnieć sobie z klasy pierwszej defi nicję pojęcia 

„cywilizacja”, zwracając uwagę na jego wieloznaczność.

NAUCZYCIEL

 zwraca uczniom uwagę na pojęcia pojawiające się w rozdziale: „ani-

mizm”, „szogun”, „samuraj” (wyjaśnione w ramkach) oraz „kasta” (uczniowie po-
winni przypomnieć sobie jego znaczenie z klasy pierwszej). 

PROPOZYCJE PRACY DOMOWEJ

Wymienić i scharakteryzować cechy systemu organizacji, gospodarki i wierzeń 
cywilizacji prekolumbijskich odróżniające je od cywilizacji europejskiej u progu 
epoki nowożytnej. 

• 

NAUCZYCIEL

 planuje i omawia z uczniami formę prezentacji multimedialnej na 

temat sztuki renesansu (zob. lekcja 4, s. 21).