background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Katarzyna Barska 

 

 

 
 
 
 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony  środowiska
 
712[03].O1.01 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Łucja Zegadło 
mgr inŜ. Artur Kryczka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Katarzyna Barska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].O1.01 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony  środowiska,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  monter 
budownictwa wodnego. 

 

  
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI

    

 

     

 

 

 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Materiał nauczania 

11 

5.1.  Prawna ochrony pracy 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Wymagania 

higieniczno-sanitarne 

bezpieczeństwa 

pracy 

oraz 

bezpieczeństwa przeciwpoŜarowego w budownictwie hydrotechnicznym 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Bezpieczeństwo pracy przy urządzeniach elektrycznych 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia 

15 

5.4.  Zasady  bezpiecznego  uŜytkowania  maszyn,  narzędzi  i  sprzętu  Zasady 

bezpiecznego  transportu,  magazynowania  i  składowania  materiałów 
i wyrobów budowlanych. Zabezpieczanie urządzeń napędowych 

17 

5.4.1.  Ćwiczenia 

17 

5.5.  Czynniki  szkodliwe,  uciąŜliwe  i  niebezpieczne  występujące  na 

stanowiskach 

pracy 

Procedury 

udzielania 

pierwszej 

pomocy 

w wypadkach przy pracy. Zabezpieczenie miejsca wypadku 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1.  WPROWADZENIE

    

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa wodnego. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały.  Podczas 

realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na  następujące 
elementy: 

− 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

− 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

− 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  techniczno-dydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

− 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od jego postawy i sposobu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

prowadzenia 

zajęć 

zaleŜy 

między 

innymi 

zainteresowanie 

ucznia. 

Uczeń 

niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

− 

testy  zamieszczone  w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

− 

projektów, 

− 

przewodniego tekstu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[03].O1.02 

Posługiwanie  się  podstawowymi 
pojęciami  z  zakresu  budownictwa 
wodnego. 

712[03].01 

Podstawy budownictwa wodnego

 

712[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

organizować pracę zespołu przy wspólnym wykonywaniu robót, 

– 

prezentować podstawowe przepisy bhp, 

– 

oceniać zagroŜenia dla Ŝycia i zdrowia ludzi, 

– 

korzystać z Internetu, 

– 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

– 

przetwarzać informacje. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−    

zinterpretować  podstawowe  przepisy  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz  pracodawcy 
dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,  

−−−−    

określić  wpływ  czynników  szkodliwych,  uciąŜliwych  i  niebezpiecznych  na  organizm 
człowieka, 

−−−−    

zadbać o stan wyposaŜenia oraz ład i porządek w miejscu pracy,  

−−−−    

określić  zagroŜenia  dla  Ŝycia  i  zdrowia  pracownika  podczas  wykonywania  robót 
hydrotechnicznych, 

−−−−    

zastosować zasady bezpiecznej pracy podczas uŜytkowania urządzeń elektrycznych, 

−−−−    

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska obowiązujące podczas wykonywania robót hydrotechnicznych, 

−−−−    

zareagować w przypadku zagroŜenia poŜarowego zgodnie z instrukcją przeciwpoŜarową, 

−−−−    

dobrać  i  zastosować  odzieŜ  ochronną  oraz  sprzęt  ochrony  indywidualnej  do  rodzaju 
wykonywanych robót hydrotechnicznych, 

−−−−    

zastosować procedury udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy 
pracy, 

−−−−    

przewidzieć następstwa niestosowania obowiązujących norm i przepisów dotyczących 

−−−−    

wymagań 

technologicznych 

oraz 

transportowania 

składowania 

materiałów 

budowlanych, 

−−−−    

wskazać  zagroŜenia  dla  środowiska  przyrodniczego  spowodowane  stosowaniem 
niewłaściwych materiałów,  

−−−−    

zapobiec skutkom wynikającym z niewłaściwego uŜytkowania maszyn, narzędzi i sprzętu 
podczas wykonywania robót budowlanych i hydrotechnicznych, 

−−−−    

zastosować  zasady  ochrony  budowli  wodnych  przed  uszkodzeniami  mechanicznymi 
i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, 

−−−−    

zaktualizować wiedzę z zakresu aktów prawnych dotyczącą bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł: 

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
ś

rodowiska 712[03].O1.01 

Temat:  Prawna ochrona pracy. 

Cel ogólny:  Poznanie podstawowych praw i obowiązków pracodawców i pracowników. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić akty prawne dotyczące prawnej ochrony pracy, 

− 

podać podstawowe obowiązki pracodawcy, 

− 

scharakteryzować prawa i obowiązki pracowników. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w parach. 

 
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

tekst ustawy Kodeks pracy, 

− 

zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla kaŜdej pary uczniów, 

− 

karty zadaniowe, 

− 

notatnik. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie wraz z nauczycielem analizują tekst ustawy Kodeks pracy,  

− 

uczniowie otrzymują kartę zadaniową z ćwiczeniem, 

− 

kaŜda  para  uczniów  analizuje  kartę  zadaniową  i  wyszukuje  informacje  w  Kodeksie 
Pracy, aby odpowiedzieć na pytania podane na karcie zadaniowej, 

− 

nauczyciel  pyta  poszczególnych  uczniów  o  prawidłowe  odpowiedzi  na  pytania 
zapisane na karcie zadań, 

− 

kaŜdy uczeń otrzymuje kolejną kartę zadaniową z pytaniami, 

− 

nauczyciel wyjaśnia na czym polegają kolejne zadania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

− 

nauczyciel prowadzi wykład oparty o teksty Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki 
Socjalnej  z  dnia  28  maja  1996  r.  w  sprawie  rodzajów  prac,  które  powinny  być 
wykonywane przez co najmniej dwie osoby, a takŜe Rozporządzenia Rady Ministrów 
z dnia  24  sierpnia  2004  r.  w  sprawie  wykazu  prac  wzbronionych  młodocianym 
i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac zawartych w ćwiczeniu, 

− 

uczniowie notują prawidłowe odpowiedzi na pytania zawarte na kartach ćwiczeń, 

− 

uczniowie omawiają prawidłowe odpowiedzi z nauczycielem. 

5.  Po wykonaniu ćwiczeń następuje krótkie podsumowanie lekcji przez nauczyciela. 
6.  Uczniowie wspólnie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zadaniem  uczniów  jest  wyszukanie  w  ustawie  Prawo  budowlane  podstawowych  praw 
i obowiązków pracodawcy i pracownika. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczniowie prezentują podstawowe prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Scenariusz zajęć 2  

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł: 

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
ś

rodowiska 712[03].O1.01 

Temat:  ZagroŜenie poŜarowe. Zasady ochrony przeciwpoŜarowej. 

Cel ogólny:  Poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa ochrony przeciwpoŜarowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić zagroŜenia poŜarowe przy pracach hydrotechnicznych, 

− 

wyznaczyć drogę ewakuacyjną za pomocą znaków, 

− 

zastosować gaśnice w zaleŜności od rodzaju poŜaru. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w parach. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

tekst  z  Rozporządzeniem  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z dnia 26 września 1997 r. 
w sprawie szczegółowych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

instrukcje obsługi gaśnicy pianowej i proszkowej, 

− 

komputer z programem Elektroniczna Biblioteka Norm e-Normy, 

− 

znaki bezpieczeństwa, 

− 

tekst z ćwiczeniem, 

− 

notatnik. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

− 

nauczyciel rozdaje uczniom tekst Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 
z  dnia  26  września  1997  r.  w  sprawie  szczegółowych  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

− 

uczniowie wraz z nauczycielem analizują tekst rozporządzenia, 

− 

trwa pogadanka nauczyciela z uczniami, 

− 

kaŜdy  z  uczniów  otrzymuje  kartę  z  ćwiczeniem  i  na  podstawie  informacji 
wyszukanych w rozporządzeniu notuje odpowiedzi na pytania zawarte w ćwiczeniu, 

− 

wybrani uczniowie omawiają prawidłowe odpowiedzi z nauczycielem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

− 

następnie uczniowie przystępują do kolejnego ćwiczenia, 

− 

uczniowie  w  parach  siadają  do  stanowisk  komputerowych  z  programem 
Elektronicznej Biblioteki Norm e-Normy, 

− 

nauczyciel prowadzi krótki instruktaŜ dotyczący obsługi programu komputerowego  

− 

e-Normy, 

− 

zadaniem uczniów jest wyszukanie norm wskazanych przez nauczyciela, 

− 

po zapoznaniu się z normami uczniowie odczytują oznakowanie drogi ewakuacyjnej 
w szkole, 

− 

nauczyciel obserwuje poprawne wykonanie ćwiczenia przez uczniów, 

− 

następnie nauczyciel pokazuje instrukcje obsługi gaśnic, 

− 

kolejnym zadaniem uczniów jest uruchomienie poszczególnych typów gaśnic. 

5.  Nauczyciel podsumowuje krótko lekcję. 
6.  Uczniowie odpowiadają na pytania, które zadaje nauczyciel. 
 
Zakończenie zajęć 
Uczniowie wskazują, które czynności sprawiły im najwięcej trudności.  
 
Praca domowa 
Przygotuj 5 zdań zgodnych z prawdą i 5 zdań fałszywych dotyczących tematu zajęć. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczniowie  wymieniają  się  zestawami  i  wskazują  czy  dane  stwierdzenie  jest  prawdziwe 
czy fałszywe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

5. 

ĆWICZENIA

   

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.  Prawna ochrony pracy 

 

5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeanalizuj ustawę Kodeks pracy i odpowiedz na poniŜsze pytania. 

1.  Jakie obowiązki w dziedzinie bhp naleŜą do pracodawcy? 
2.  Jakie obowiązki w dziedzinie bhp naleŜą do pracownika? 
3.  Jakie są prawa pracownika? 
4.  Co to jest odpowiedzialność materialna pracowników? 
5.  Wymień czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagroŜenie dla zdrowia lub Ŝycia 

pracownika? 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć tekst obowiązującej ustawy w Kodeksie Pracy, 
2)  przeczytać tekst wspomnianej ustawy,  
3)  przeczytać pytania zawarte w treści ćwiczenia, 
4)  sformuować i zanotować odpowiedzi 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−    

objaśnienie lub wyjaśnienie, 

−−−−    

metoda tekstu przewodniego. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

tekst ustawy Kodeks pracy, 

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Korzystając z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. 

w sprawie  rodzajów  prac,  które  powinny  być  wykonywane,  przez  co  najmniej  dwie  osoby, 
a takŜe  Rozporządzenia  Rady  Ministrów  z  dnia  24  sierpnia  2004  r.  w  sprawie  wykazu  prac 
wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac: 
1.  Wymień  prace  budowlane,  które  powinny  być  wykonywane,  przez  co  najmniej  dwóch 

pracowników. 

2.  Określ, kiedy moŜliwe jest zatrudnianie młodocianych w wieku powyŜej 16 lat. 
3.  Opisz, czy młodociany moŜe być zatrudniony przy pracy stałej. 
4.  Wymień prace wzbronione młodocianym. 
5.  Wyjaśnij, na czym polega szczególna ochrona młodocianych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać podane w ćwiczeniu rozporządzenia ze zrozumieniem,  
2)  przeczytać pytania zawarte w ćwiczeniu, 
3)  zastanowić się nad poprawnymi odpowiedziami, 
4)  zanotować prawidłowe odpowiedzi. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

teksty  Rozporządzenia  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  28  maja  1996  r. 
w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, 
Rozporządzenia  Rady  Ministrów  z  dnia  24  sierpnia  2004  r.  w  sprawie  wykazu  prac 
wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.  

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

5.2.  Wymagania  higieniczno-sanitarne  i  bezpieczeństwa  pracy 

oraz 

bezpieczeństwa 

poŜarowego 

budownictwie 

hydrotechnicznym 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na  podstawie  Rozporządzenia  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  26  września 

1997  r.  w  sprawie  szczegółowych  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  odpowiedz  na 
następujące pytania 
1.  Jakie wymagania powinny spełniać pomieszczenia higieniczno-sanitarne? 
2.  Jakie środki ochrony indywidualnej, które niezbędne są przy robotach hydrotechnicznych? 
3.  Jakie części ciała naraŜone na urazy podczas wykonywania robót hydrotechnicznych? 
4.  W jaki sposób w pomieszczeniach powinna być zapewniona wymiana powietrza? 
5.  Jakie są wymagania ogólne organizacji stanowisk pracy? 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać tekst rozporządzenia, 
2)  zapoznać się z poleceniami podanymi w ćwiczeniu, 
3)  zastanowić się nad poprawną odpowiedzią, 
4)  zanotować poprawną odpowiedź w notatniku. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−    

wykład, 

−−−−    

metoda tekstu przewodniego. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tekst  Rozporządzenia  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  26  września  1997  r. 
w sprawie szczegółowych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając z Elektronicznej Biblioteki Norm e- Normy  

1. 

Wyszukaj podane normy:

  

− 

PN-92/N-01255 Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa. 

− 

PN-92/N-01256/02 Znaki bezpieczeństwa. Ewakuacja.

 

− 

PN-92/N-01256/03 Znaki bezpieczeństwa. Ochrona i higiena pracy.

 

2. 

Przeczytaj normy.

 

3.  Odczytaj oznakowanie drogi ewakuacyjnej w szkole. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować informacje zawarte w programie komputerowym,  
2)  odszukać podane normy zawarte w ćwiczeniu, 
3)  zapoznać się z treścią wymienionych norm, 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

ć

wiczenia praktyczne z uŜyciem komputera. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

komputer z programem Elektroniczna Biblioteka Norm e-Normy,  

− 

drukarka,  

− 

notatnik. 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

5.3.  Bezpieczeństwo pracy przy urządzeniach elektrycznych  
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  robót  budowlanych,  odpowiedz  na 
pytania. 
1.  Jakie  osoby  są  uprawnione  do  wykonywania  prac  związanych  z  instalacjami 

i urządzeniami elektroenergetycznymi? 

2.  Jakie są zasady wykonywania pracy nad liniami elektroenergetycznymi? 
3.  W jaki sposób zabezpiecza się rozdzielnice budowlane? 
4.  Na czym polega kontrola okresowa urządzeń? 
5.  Jakie są zasady rozmieszczenia oświetlenia na budowie? 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  tekst  Rozporządzenia  Ministra  Infrastruktury  z  dnia  6  lutego  2003  r. 

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, 

2)  przeczytać dokładnie pytania zawarte w ćwiczeniu, 
3)  zastanowić się nad prawidłowymi odpowiedziami w oparciu o tekst rozporządzenia, 
4)  zanotować prawidłowe odpowiedzi w notatniku. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

Ćwiczenie 2 

Na podstawie materiału nauczania uzupełnij tabelę. 

 

Ochrona przed dotykiem 

Strefa 

Urządzenia wchodzące w skład 

strefy 

Równoczesna 

ochrona przed 

dotykiem 

bezpośrednim 

i pośrednim 

Bezpośrednim 

Pośrednim 

Stacje transformatorowe, 
Zespoły prądotwórcze, 
Przyłącza, 
Tablice zasilające 

 

 

 

II 

Linie napowietrzne 
wykonywane: 

− 

przewodami izolowanymi, 

− 

kablami podwieszanymi, 
przewodami oponowymi 

 

 

 

III 

Rozdzielnice: 

− 

budowlane,  

− 

dźwigowe, 

− 

przystawki pomiarowe 

 

 

 

IV 

Odbiorniki oświetleniowe, 
Narzędzia ręczne,  
Urządzenia budowlane. 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  Przeanalizować materiał nauczania, 
2)  przeanalizować tabelę na karcie pracy, 
3)  zanotować informacje z wykładu, 
4)  zastanowić się nad prawidłowymi odpowiedziami w oparciu o informacje z wykładu, 
5)  zanotować prawidłowe odpowiedzi na karcie pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład informacyjny, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karta z ćwiczeniem,  

− 

notatnik,  

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

5.4.  Zasady 

bezpiecznego 

uŜytkowania 

maszyn, 

narzędzi 

i sprzętu.  Zasady  bezpiecznego  transportu,  magazynowania 
i składowania 

materiałów 

wyrobów 

budowlanych. 

Zabezpieczanie urządzeń napędowych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tekst prawidłowymi wyrazami. 
 

 
 

Przy  pracach  na  gruntach  mokrych  lub  grząskich  koparka  powinna  pracować 

…………………….  wykonanych  z  krawędziaków  lub  bali  w  postaci  płyt.  W  czasie 
przesuwania koparki o własnym napędzie na stanowisko pracy naleŜy ……………………, 
zwłaszcza  na  gruntach  grząskich,  wzmocnić  ją  ……………………..,  opróŜniony  czerpak 
podciągnąć do kadłuba koparki, a wysięgnik skierować w kierunku jazdy. 
 

Podczas  pracy  koparka  powinna  stać  na  …………………………  z  zahamowanymi 

gąsienicami.  Podczas  nabierania  gruntu  czerpakiem  …………………….  włączać 
mechanizmu obrotu ani mechanizmu jazdy.  
 

Przy  kopaniu  ziemi  pod  wysokim  zboczem  (ponad  3  m)  naleŜy  …………  tworzenia 

nawisów, a jeŜeli grunt osypuje się samoistnie naleŜy unikać tworzenia nawisów.  
 

W  czasie  ładowania  ziemi  na  samochód,  czerpak  koparki  ………………..  być 

przenoszony nad kabiną, a kierowca nie moŜe znajdować się w samochodzie. 
 

 

Bank wyrazów:  powinien,  na  materacach,  wyrównać  drogę,  wyrównanym  terenie,  unikać, 

kopać, wolno, materacami, nie wolno, nie powinien.  

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  przeczytać podany tekst ze zrozumieniem,  
3)  zastanowić się nad poprawnymi odpowiedziami, 
4)  uzupełnić luki w tekście, 
5)  sprawdzić wykonanie ćwiczenia z materiałem nauczania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

karta z ćwiczeniem,  

− 

przybory do pisania,  

− 

notatnik. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ, które ze zdań jest prawdziwe, a które fałszywe. 

 

ZDANIE 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Dopuszczalne jest składowanie materiałów bezpośrednio pod 
elektroenergetycznymi liniami napowietrznymi. 

 

 

Maszyny i urządzenia techniczne podlegające dozorowi 
technicznemu, mogą być zawsze uŜywane na terenie budowy. 

 

 

Materiały drobnicowe układa się w stosy o wysokości nie większej 
niŜ 5 m, dostosowane do rodzaju i wytrzymałości tych materiałów.  

 

 

Substancje i preparaty niebezpieczne przechowuje i przemieszcza się 
na terenie budowy w magazynach. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować informacje zawarte w tabeli, 
2)  zastanowić się nad poprawną formą odpowiedzi, 
3)  zaznaczyć poprawną odpowiedź w tabeli, 
4)  porównać wykonanie ćwiczenia z innym uczniem. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

objaśnienie, wyjaśnienie, 

− 

praca samodzielna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

5.5.  Czynniki szkodliwe, uciąŜliwe i niebezpieczne występujące na 

stanowiskach pracy. Procedury udzielania pierwszej pomocy 
w wypadkach przy pracy. Zabezpieczenie miejsca wypadku 

 
5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Obejrzyj  film  edukacyjny:  ”Udzielanie  pierwszej  pomocy  w  wypadkach  przy  pracy” 

i wykonaj poniŜsze polecenia: 
1.  Wymień zagroŜenia w wypadkach przy pracy. 
2.  Wymień podstawowe czynności ratunkowe. 
3.  Określ, w jaki sposób naleŜy zabezpieczyć miejsce wypadku. 
4.  Wykonaj sztuczne oddychanie przy pomocy fantoma. 
5.  Wykonaj masaŜ serca przy pomocy fantoma. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film edukacyjny „Pierwsza pomoc w wypadkach przy pracy”, 
2)  przeczytać treść ćwiczenia, 
3)  wykonać kolejne polecenia, 
4)  sprawdzić poprawność wykonania ćwiczeń z notatkami z materiału filmowego. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metody eksponujące (film), 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

film edukacyjny: „Pierwsza pomoc w wypadkach przy pracy”, 

− 

fantom, 

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  materiału  nauczania  przeprowadź  z  kolegą  symulację  polegającą  na 

udzieleniu pierwszej pomocy i zabezpieczeniu miejsca wypadku. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować informacje zawarte w materiale nauczania, 
2)  przeczytać polecenie ze zrozumieniem, 
3)  zastanowić się nad prawidłową kolejnością podanych czynności, 
4)  wykonać i zapisać kolejność czynności. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

praca w grupach. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tekst z ćwiczeniem,  

− 

notatnik, 

− 

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
środowiska”    

 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1–14 są z poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. c, 3. c, 4. a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. d, 9. d, 10. a, 11. c, 

12. d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b.

 

 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sformułować definicję pracy na wysokości 

Wyjaśnić czy dopuszczalne jest wchodzenie do 
obudowanego wykopu i wychodzenie z niego po 
rozporach lub wykorzystywanie do tego celu 
urządzeń słuŜących do wydobywania urobku 

Wyjaśnić, dla jakich wód stosuje się rowy opasowe 
lub rowy wykonywane w dnie wykopu  

Określić, co wywiera ujemny wpływ na zdrowie 
robotników zatrudnionych przy robotach ziemnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

Wskazać, jakie środki ochrony indywidualnej dla 
robotnika wykonującego pracę na podmokłych 
gruntach bądź terenach bagnistych lub w wodzie  

Wskazać liczbę osób niezbędnych do prac 
hydrotechnicznych  

Określić, jakie środki ochrony indywidualnej 
naleŜy zastosować do prac wymagających pozycji 
klęczącej (dotyczy to robót do umacniania skarp 
i dna cieków) 

Wskazać odpowiednią temperaturę 
w pomieszczeniach pracy fizycznej 

Określić, z kim naleŜy uzgodnić rozmieszczenie 
sprzętu przeciwpoŜarowego, budowę zbiorników 
wodnych i organizację ochrony przeciwpoŜarowej 
na budowach  

10  Zinterpretować znak 

11 

Rozpoznać części ciała najbardziej naraŜone na 
urazy przy wykonywaniu prac hydrotechnicznych  

12 

Wskazać strefę, która obejmuje odbiorniki 
oświetleniowe, narzędzia ręczne (ruchome), 
urządzenia budowlane  

13 

Wyjaśnić, w jaki sposób powinny być prowadzone 
linie zasilające napowietrzne, kablowe lub 
przewody oponowe 

14 

Określić napięcie, przy którym wymaga się 
zastosowania przynajmniej jednego środka 
ochrony w urządzeniach elektrycznych  

15 

Określić najwaŜniejszą czynność w razie poraŜenia 
prądem elektrycznym 

PP 

16 

Scharakteryzować metody i sposoby uwolnienia 
poraŜonego spod działania prądu elektrycznego  

PP 

17 

Scharakteryzować czas, w jakim moŜna uratować 
raŜonego prądem człowieka  

PP 

18 

Scharakteryzować maksymalne rozmieszczenie 
rozdzielnic prądu  

PP 

19 

Ustalić częstotliwość przeprowadzania 
okresowych kontroli stanu stacjonarnych urządzeń 
elektrycznych  

PP 

20 

Scharakteryzować częstotliwość przeprowadzania 
okresowych kontroli stanu oporności urządzeń 
elektrycznych  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowanie pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta pracy). 
6.  Zapewnić uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postarać  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  unikniecie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są  cztery  odpowiedzi  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna,  wybierz 
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:  

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Praca na wysokości to praca wykonywana powyŜej 

a)  2 m od podłoŜa. 
b)  1 m od podłoŜa. 
c)  3 m od podłoŜa. 
d)  4 m od podłoŜa. 
 

2.  Wchodzenie  do  obudowanego  wykopu  i  wychodzenie  z  niego  po  rozporach  lub 

wykorzystywanie do tego celu urządzeń słuŜących do wydobywania urobku, składowania 
urobku,  materiałów,  wyrobów  w  odległości  mniejszej  niŜ  0,6  m  od  krawędzi  wykopu, 
jeśli jego ściany są obudowane, jest 
a)  zawsze dozwolone. 
b)  dozwolone w dzień. 
c)  zawsze zabronione. 
d)  zabronione w nocy. 

 
3.  Rowy  opaskowe  lub  rowy  wykonywane  w  dnie  wykopu,  które  zabezpieczają  przed 

dopływem wód 
a)  gruntowych. 
b)  powierzchniowych. 
c)  opadowych. 
d)  gruntowych i opadowych. 

 
4.  Ujemny wpływ na zdrowie robotników zatrudnionych przy robotach ziemnych wywiera 

a)  wilgoć. 
b)  wiatr. 
c)  wysokość nad poziomem terenu. 
d)  grunt. 

 
5.  Robotnik  wykonujący  pracę  na  podmokłych  gruntach  bądź  terenach  bagnistych  lub 

w wodzie powinien otrzymać 
a)  buty gumowe do kolan. 
b)  buty gumowe za kolana. 
c)  rękawice gumowe. 
d)  spodnie gumowe na szelki. 

 
6.  Przy robotach hydrotechnicznych powinno być co najmniej 

a)  3 pracowników. 
b)  2 pracowników. 
c)  4 pracowników. 
d)  5 pracowników. 

 
7.  Do  prac  wymagających  pozycji  klęczącej  (dotyczy  to  robót  do  umacniania  skarp  i  dna 

cieków) naleŜy zaopatrzyć robotnika w 
a)  buty gumowe do kolan. 
b)  rękawice gumowe. 
c)  nakolanniki gumowe. 
d)  nałokietniki gumowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

8.  W  pomieszczeniach  pracy  naleŜy  zapewnić  temperaturę  odpowiednią  do  rodzaju 

wykonywanej pracy. Nie moŜe być ona jednak 
a)  niŜsza niŜ 18ºC. 
b)  wyŜsza niŜ 10ºC. 
c)  niŜsza niŜ 16ºC. 
d)  niŜsza niŜ 14ºC. 

 
9.  Rozmieszczenie sprzętu przeciwpoŜarowego, budowę zbiorników wodnych i organizację 

ochrony przeciwpoŜarowej na budowach naleŜy w kaŜdym przypadku uzgodnić z 
a)  kierownikiem budowy. 
b)  projektantem. 
c)  kierownikiem robót. 
d)  jednostką straŜy poŜarnej. 

 
10.  Na rysunku przedstawiono oznaczenie  

a)  stłuc aby uzyskać dostęp. 
b)  uwaga, gaśnica. 
c)  stop. 
d)  uwaga, szkło. 

 
11.  Przy wykonywaniu prac hydrotechnicznych najbardziej naraŜone na urazy są 

a)  głowa, kończyny górne. 
b)  głowa, kończyny dolne. 
c)  głowa, kończyny górne i dolne. 
d)  głowa. 

 
12.  Strefa, która obejmuje odbiorniki oświetleniowe, narzędzia ręczne (ruchome), urządzenia 

budowlane to strefa 
a)  I. 
b)  II. 
c)  III. 
d)  IV. 

 
13.  Linie zasilające napowietrzne, kablowe lub przewody oponowe powinny być prowadzone 

moŜliwie 
a)  najdłuŜszymi trasami. 
b)  najkrótszymi trasami. 
c)  najkrótszymi trasami ze skrzyŜowaniami. 
d)  najdłuŜszymi trasami ze skrzyŜowaniami. 

 
14.  Wymaga  się  zastosowania  przynajmniej  jednego  środka  ochrony  w  urządzeniach 

elektrycznych o napięciu 
a)  do 1 kV. 
b)  od 1 kV. 
c)  do 2 kV. 
d)  do 1,5 kV. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

15.  W razie poraŜenia prądem elektrycznym najwaŜniejszą czynnością jest 

a)  zawiadomienie straŜy poŜarnej. 
b)  wyłączenie światła. 
c)  szybkie uwolnienie poraŜonego spod działania prądu. 
d)  zawiadomienie kierownika budowy. 

 
16.  Osoba  ratująca  musi  dokonać  wyboru  metody  i  sposobu  uwolnienia  poraŜonego  spod 

działania prądu elektrycznego w zaleŜności od  
a)  pogody. 
b)  warunków, w jakich nastąpiło poraŜenie. 
c)  wieku poszkodowanego. 
d)  miejsca wypadku. 

 
17.  RaŜonego  człowieka  moŜna  jeszcze  uratować,  jeŜeli  udzieli  mu  się  skutecznej  pomocy 

przed upływem 
a)  od 3 do 5 min. 
b)  od 2 do 3 min. 
c)  od 5 do 6 min. 
d)  od 1 do 3 min. 

 
18.  Budowlane rozdzielnice prądu powinny być rozmieszczone maksymalnie  

a)  30 m od odbiornika. 
b)  40 m od odbiornika. 
c)  50 m od odbiornika. 
d)  60 m od odbiornika. 

 
19.  Okresowe kontrole stanu stacjonarnych urządzeń elektrycznych naleŜy prowadzić 

a)  raz w roku. 
b)  dwa razy w roku. 
c)  raz na trzy miesiące. 
d)  raz na miesiąc. 

 
20.  Okresowe kontrole stanu oporności urządzeń elektrycznych naleŜy prowadzić 

a)  raz w roku. 
b)  dwa razy w roku. 
c)  raz na trzy miesiące. 
d)  raz na miesiąc. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

KARTA ODPOWIEDZI  

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−    

zadania 1–14 są z poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. c, 8. a, 9. b, 10. d, 11. b, 

12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b. 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić, jaką rękojeść powinny posiadać ręczne 
narzędzia udarowe 

Określić podłoŜe dla koparki 

Wyjaśnić, w jaki sposób naleŜy nabierać grunt 
czerpakiem 

Określić wysokość układania materiałów 
drobnicowych 

Określić miejsce przechowywania substancji 
i preparatów niebezpiecznych na terenie budowy 

Określić, gdzie znajdują się podstawowe przepisy 
dotyczące prawa pracy  

Wymienić prawa pracownika  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

Określić pierwszą czynność podczas udzielania 
pomocy w wyniku wypadku  

Określić liczbę pracowników przy robotach 
wewnątrz wykopu  

10 

Określić, do jakich gaśnic zaliczamy gaśnice 
płynowe  

11  Zinterpretować znak 

12 

Wyjaśnić rozmieszczenie budowlanych rozdzielnic 
prądu  

13 

Wyjaśnić, na czym polega bezpieczna eksploatacja 
maszyn i urządzeń budowlanych 

14 

Określić, kiedy mogą być uŜywane maszyny 
i urządzenia techniczne podlegające dozorowi 
technicznemu 

15 

Ustalić, na jakiej wysokości naleŜy układać stosy 
materiałów workowanych  

PP 

16 

Ustalić wysokość obowiązkowego zabezpieczenia 
ś

cian wykopu  

PP 

17 

Ustalić  bezpieczny  kąt  nachylenia  skarpy  dla 
gruntów średnio spoistych  

PP 

18 

Ustalić prawidłową temperaturę 
w pomieszczeniach do ogrzewania się 
pracowników  

PP 

19 

Scharakteryzować rozmieszczenie podręcznego 
sprzętu przeciwpoŜarowego 

PP 

20  Zastosować znak 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowanie pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta pracy). 
6.  Zapewnić uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postarać  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  unikniecie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.  
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 

są  cztery  odpowiedzi  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna,  wybierz 
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10. Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11. Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:  

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.  Ręczne narzędzia udarowe nie mogą posiadać rękojeści 

a)  krótszej niŜ 0,15 m. 
b)  dłuŜszej niŜ 0,15 m. 
c)  krótszej niŜ 1 m. 
d)  dłuŜszej niŜ 0,5 m. 

 

2.  Podczas pracy koparka powinna stać na 

a)  stabilnym podłoŜu. 
b)  twardym podłoŜu. 
c)  wyrównanym podłoŜu. 
d)  dowolnym podłoŜu. 

 

3.  Podczas nabierania gruntu czerpakiem 

a)  nie wolno włączać mechanizmu obrotu ani mechanizmu jazdy. 
b)  wolno włączać mechanizm obrotu, ale nie wolno włączać mechanizmu jazdy. 
c)  wolno włączać mechanizm obrotu i wolno włączać mechanizm jazdy. 
d)  wolno włączać tylko mechanizm jazdy. 

 

4.  Materiały drobnicowe układa się w stosy o wysokości nie większej niŜ 

a)  5 m. 
b)  3 m. 
c)  10 m. 
d)  2 m. 

 

5.  Substancje i preparaty niebezpieczne przechowuje się na terenie budowy 

a)  w opakowaniach producenta. 
b)  w magazynach. 
c)  w garaŜach. 
d)  w metalowych opakowaniach. 

 

6.  Podstawowe przepisy dotyczące prawa pracy zawarte są w 

a)  Prawie budowlanym. 
b)  Kodeksie Pracy. 
c)  planie BIOZ. 
d)  Kodeksie cywilnym. 

 

7.  W razie, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp pracownik 

a)  moŜe pracować. 
b)  musi pracować. 
c)  moŜe powstrzymać się od pracy. 
d)  moŜe wybrać czy chce pracować czy nie. 

 

8.  Pierwszą czynnością przy udzielaniu pomocy w wyniku wypadku jest 

a)  przegląd ofiar wypadku. 
b)  zabezpieczenie miejsca wypadku. 
c)  ewakuacja z zagroŜonego terenu. 
d)  tamowanie duŜych krwawień. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

9.  Roboty wewnątrz wykopu powinny być prowadzone przez 

a)  jedną osobę. 
b)  co najmniej dwie osoby. 
c)  trzy osoby. 
d)  cztery osoby. 

 

10.  Gaśnice płynowe zaliczamy do gaśnic 

a)  wodnych. 
b)  śniegowych. 
c)  proszkowych. 
d)  pianowych. 

 

11.  Na rysunku przedstawiono oznaczenie 

a)  wejście na górę. 
b)  kierunek do wyjścia w górę w lewo. 
c)  kierunek do wyjścia w górę. 
d)  wyjście. 

 

12.  Budowlane rozdzielnice prądu powinny być prawidłowo rozmieszczone maksymalnie: 

a)  50 m od odbiornika. 
b)  25 m od odbiornika. 
c)  30 m od odbiornika. 
d)  35 m od odbiornika. 

 

13.  Bezpieczna eksploatacja maszyn i urządzeń budowlanych wymaga 

a)  okresowych kontroli. 
b)  przestrzegania  ogólnie  obowiązujących  przepisów  dotyczących  minimalnych 

wymagań. 

c)  przestrzegania przepisów bhp. 
d)  przestrzegania przepisów ppoŜ. 

 

14.  Maszyny  i  urządzenia  techniczne  podlegające  dozorowi  technicznemu,  mogą  być 

uŜywane na terenie budowy 
a)  zawsze. 
b)  tylko po wystawieniu dokumentów uprawniających do ich eksploatacji. 
c)  po zapoznaniu się instrukcją obsługi. 
d)  tylko pod nadzorem osób uprawnionych. 

 

15.  Stosy materiałów workowanych układa się krzyŜowo w warstwach do wysokości 

a)  nie przekraczającej 5 warstw. 
b)  dowolnej. 
c)  nie przekraczającej 10 warstw. 
d)  przekraczającej 10 warstw. 

 

16.  Jednym  z  podstawowych  wymagań  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  jest  obowiązkowe 

zabezpieczenie ścian wykopu począwszy od 
a)  2 m głębokości. 
b)  3 m głębokości. 
c)  0,5 m głębokości. 
d)  1 m głębokości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

17.  MoŜna  przyjąć,  Ŝe  bezpieczny  kąt  nachylenia  skarpy  dla  gruntów  średnio  spoistych 

wynosi około 
a)  30º. 
b)  60º. 
c)  45º. 
d)  20º. 

 
18.  W pomieszczeniach do ogrzewania się pracowników temperatura powinna wynosić 

a)  16ºC. 
b)  18ºC. 
c)  20ºC. 
d)  19ºC. 

 
19.  Podręczny sprzęt przeciwpoŜarowy musi być rozmieszczony 

a)  w pomieszczeniach dobrze zamkniętych.  
b)  w pobliŜu przypuszczalnego źródła ognia. 
c)  na zewnątrz budynku. 
d)  przy hydrancie. 

 
20.  Na rysunku przedstawiono oznaczenie  

a)  kierunek drogi ewakuacyjnej.  
b)  drzwi ewakuacyjne.

 

 

c)  kierunek do wyjścia drogi w lewo. 
d)  kierunek do wyjścia do drogi ewakuacyjnej schodami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34

KARTA ODPOWIEDZI  

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35

7.  LITERATURA

 

 
1.  Ustawa  z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118, 

z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, Nr 193, poz. 1430, Dz. U. z 2007r. Nr 10 poz. 69) 

2.  Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, 

poz. 668, Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r, Nr 19, poz. 239, Nr 43, 
poz.  489,  Nr 107, poz. 1127, Nr 1127, Nr 120, poz. 1268, oraz 2001 r., Nr 11, poz. 84, 
Nr 28,  poz.  301,  Nr  52,  poz.  538,  Nr  99,  poz.  1075,  Nr  111,  poz.  1194,  poz.  1679, 
z 2003 r., Nr 166, poz. 1608, Nr 213, poz. 2081, z 2004 r., Nr 96, poz. 959, poz. 99, poz. 
1001, Nr 120, poz. 1252) 

3.  Ustawa z dnia 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpoŜarowej (Dz. U. z 2002 r., Nr 147, poz. 

1229, z 2003 r., Nr 52, poz. 452, z 2004 r., Nr 96, poz. 959, z 2005 r., Nr 100, poz. 835, 
poz. 836, z 2006 r. Nr 191, poz. 1410) 

4.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  26.09.1997  r.  w  sprawie 

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650, 
poz. 1650, z 2007 r. Nr 49, poz. 330) 

5.  Rozporządzenie  Ministra  Infrastruktury  z  dnia  6.02.2003  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa 

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z 2003 r., Nr 40, poz. 
470) 

6.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  z  dnia  30.10.2002  r.  w  sprawie  minimalnych 

wymagań  dotyczących  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  zakresie  uŜytkowania  maszyn 
przez pracowników podczas pracy (Dz. U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1596, z 2003 r. Nr 178, 
poz. 1745) 

7.  Rozporządzenie  Ministra  Spraw  Wewnętrznych  i  Administracji  z  dnia  21.04.2006  r. 

w sprawie  ochrony  przeciwpoŜarowej  budynków,  innych  obiektów  budowlanych 
i terenów (Dz. U. z 2006 r. Nr 80, poz. 563) 

8.  Wieczorek  Zygmunt,  Budownictwo.  Wymagania  bezpieczeństwa  pracy,  Państwowa 

Inspekcja Pracy, Warszawa 2005 r. 

9.  Wiącek Wiesław, Dostosuj zakład do przepisów prawa pracy- budownictwo, Państwowa 

Inspekcja Pracy, Warszawa 2005 r. 

10.  www.bhpznaki.pl