background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Edyta Falińska 

 
 
 
 
Określanie budowy geologicznej Polski 
311[12].Z2.03 

 
 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Marzena Krzemińska 
mgr Edyta Mosiądz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Edyta Falińska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[12].Z2.03 
„Określanie budowy geologicznej Polski”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik geolog. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Stan rozpoznania struktury geologicznej Polski 

11 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Historia geologiczna Polski 

14 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Piętrowość budowy geologicznej Polski 

17 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.

 

Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik geolog.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania - 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności. 

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[12].Z2.02 

Określanie budowy geologicznej Europy 

311[12].Z2.01 

Analizowanie dziejów Ziemi i świata organicznego 

311[12].Z2 

Paleogeografia świata i Polski 

311[12].Z2.03 

Określanie budowy geologicznej Polski 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać i posługiwać się mapami geograficznymi, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu geografii i geologii, 

 

czytać i posługiwać się mapami geologicznymi, 

 

czytać i posługiwać się przekrojami geologicznymi, 

 

obsługiwać komputer i wyszukiwać informacje w Internecie, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać strukturę geologiczną Polski, 

 

określić budowę geologiczną wybranych obszarów w Polsce, 

 

określić główne piętra i kompleksy strukturalne na obszarze Polski, 

 

dokonać podziału obszaru Polski na jednostki geologiczne według róŜnych kryteriów,  

 

wyjaśnić procesy kształtujące rzeźbę jednostek geologicznych Polski, 

 

scharakteryzować piętra strukturalne Polski, 

 

zinterpretować przekroje geologiczne jednostek geologicznych Polski, 

 

określić  związki  przyczynowo-skutkowe  pomiędzy  budową  geologiczną  a  procesami 
zachodzącymi na obszarze Polski w poszczególnych okresach geologicznych, 

 

posłuŜyć się dokumentacją geologiczną, 

 

skorzystać z róŜnych źródeł informacji dotyczących budowy geologicznej Polski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik geolog 311[12] 

Moduł:  

 

Paleogeografia świata i Polski 311[12].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Określanie budowy geologicznej Polski 311[12].Z2.03 

 

Temat: Geologia regionalna Polski. Historia geologiczna Polski. 

Cel  ogólny:  Nabycie  umiejętności  określania  podziału  obszaru  Polski  na  jednostki 

geologiczne. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować procesy kształtujące rzeźbę jednostek geologicznych Polski, 

 

wymienić jednostki geologiczne na terenie Polski. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 

2 godziny dydaktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

 

mapa Polski, duŜy arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, rysowania, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet, 

 

literatura. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel przekazuje informacje na temat podziału Polski na jednostki geologiczne 
oraz  podaje  kryteria  tego  podziału  oraz  pokazuje  na  mapie  granice  jednostek 
geologicznych, 

 

nauczyciel  określa  uczniom  główne  piętra  i  kompleksy  strukturalne  na  obszarze 
Polski, 

 

nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.

 

Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel  wyjaśnia,  Ŝe  celem  ćwiczenia  jest  określenie  rozmieszczenia  jednostek 
geologicznych na terenie Polski, 

 

uczniowie  mają  moŜliwość  skorzystania  z  Internetu  w  celu  wyszukania  informacji, 
mają równieŜ poradnik dla ucznia, 

 

uczniowie pracując w grupach analizują rozmieszczenie jednostek geologicznych na 
terenie Polski, 

 

uczniowie pracując w grupach nanoszą jednostki tektoniczne i opisują jakie surowce 
występują na obszarze danej jednostki tektonicznej, 

 

dyskusja: analiza wykonania ćwiczenia przez poszczególne zespoły. 

 
Zakończenie zajęć 
1.

 

Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują podsumowania ćwiczeń: 

 

analizują kształtowanie się danych jednostek geologicznych na obszarze Polski. 

2.

 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności. 

3.

 

Nauczyciel dokonuje podsumowania całego ćwiczenia. 

4.

 

Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia. 

 
Praca domowa 
 

Uczniowie zbierają informacje na temat piętrowości budowy geologicznej Polski. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  zdobytych 
umiejętności oraz trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik geolog 311[12] 

Moduł:  

 

Paleogeografia świata i Polski 311[12].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Określanie budowy geologicznej Polski 311[12].Z2.03 

 

Temat: Charakterystyka piętra kaledońskiego w Polsce. 

Cel ogólny: Opanowanie umiejętności charakteryzowania piętra kaledońskiego w Polsce. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować piętrowość budowy Polski, 

 

wymienić jakie utwory powstały podczas orogenezy kaledońskiej na terenie Polski, 

 

dokonać lokalizacji i zaznaczenia na mapie utworów kaledońskich w Polsce. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 

2 godziny dydaktyczne 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet, 

 

mapa Polski, duŜy arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, rysowania, 

 

literatura. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel przekazuje informacje na temat piętrowości budowy Polski, 

 

nauczyciel dokonuje podziału Polski na piętra, 

 

nauczyciel charakteryzuje piętro kaledońskie w Polsce, 

 

nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Realizacja ćwiczenia: 

 

nauczyciel  wyjaśnia,  Ŝe  celem  ćwiczenia  jest  charakterystyka  piętra  kaledońskiego 
w Polsce,  wymienienie  obszarów  fałdowych  powstałych  w  tej  orogenezie  oraz 
zaznaczenie ich na mapie, 

 

uczniowie  mają  moŜliwość  skorzystania  z  Internetu  w  celu  wyszukania  informacji  na 
temat  połoŜenia  obszarów  fałdowych  powstałych  w  orogenezie  kaledońskiej,  mają 
równieŜ poradnik dla ucznia, 

 

uczniowie pracując w grupach analizują odnalezione informacje, 

 

uczniowie  pracując  w  grupach  zaznaczają  na  mapie  obszary  fałdowe  powstałe  podczas 
orogenezy kaledońskiej. 

 

dyskusja: analiza wykonania ćwiczenia przez poszczególne zespoły. 

 
Zakończenie zajęć 
1.

 

Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują podsumowania ćwiczeń: 

 

analizują piętrowość budowy Polski, 

 

określają  prawidłowość  zaznaczenia  obszarów  fałdowych  powstałych  w  orogenezie 
kaledońskiej. 

2.

 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiały im trudności. 

3.

 

Nauczyciel dokonuje podsumowania całego ćwiczenia. 

4.

 

Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za zajęcia. 

 
Praca domowa 

Uczniowie  zbierają  informacje  na  temat  obszarów  fałdowych  powstałych  w  innych 

orogenezach. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  zdobytych 
umiejętności oraz trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1. Stan rozpoznania struktury geologicznej Polski 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Naszkicuj strefę T-T i wyjaśnij skąd pochodzi nazwa. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [1] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na fragment dotyczący strefy T-T. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  dotyczące  strefy  T-T  oraz  jej 
przebiegu, 

2)

 

odszukać w Internecie wiadomości skąd pochodzi nazwa tej strefy, 

3)

 

naszkicować strefę T-T. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, ołówek, przybory do rysowania, 

 

literatura  zgodna  z  punktem  7  poradnika  dotycząca  połoŜenia  strefy  T-T  na  terenie 
Polski, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2 

Na  mapie,  która  przedstawia  rozmieszczenie  surowców  energetycznych  Polski,  nanieś 

jednostki  tektoniczne  i  opisz,  jakie  surowce  występują  na  obszarze  określonej  jednostki 
tektonicznej. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [10] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  fragment  dotyczący  jednostek 
geologicznych na terenie Polski. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości dotyczące rozmieszczenia na terenie 
Polski jednostek tektonicznych, 

2)

 

odszukać wiadomości o pochodzeniu surowców energetycznych, 

3)

 

naszkicować jednostki tektoniczne, 

4)

 

wymienić występujące surowce dla kaŜdej z jednostek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

flamastry, ołówek, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca jednostek tektonicznych na obszarze 
Polski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Historia geologiczna Polski

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  przedstawionych  poniŜej  mapach  na  podstawie  zaznaczonych  surowców  nanieś 

okresy powstawania złóŜ mineralnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  dotyczące  powstawania  surowców 
na terenie Polski, 

2)

 

odszukać wiadomości o pochodzeniu surowców mineralnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

flamastry, ołówek, 

 

literatura  zgodna  z  punktem

 

7  poradnika  dotycząca  okresów  powstawania  złóŜ 

mineralnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [13]

 

 
Ćwiczenie 2
 

Na konturze Polski nanieść szkic niecki brzeŜnej i monokliny przedsudeckiej.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  dotyczące  połoŜenia  jednostek 
wymienionych w treści ćwiczenia, 

2)

 

odszukać wiadomości o powstaniu jednostek, 

3)

 

naszkicować jednostki na mapie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

flamastry, ołówek 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca połoŜenie niecki brzeŜnej i monokliny 
przedsudeckiej na terenie Polski. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [1] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Piętrowość budowy geologicznej Polski 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Na mapie dołączonej do ćwiczenia nazwij zaznaczone obszary. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości dotyczące podziału Polski, 

2)

 

odszukać wiadomości o powstaniu i połoŜeniu jednostek, 

3)

 

wpisać odpowiednie nazwy na mapie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

flamastry, ołówek 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca piętrowości budowy Polski. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [1] 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  zasobów  udostępnionych  w  Internecie  przez  Państwowy  Instytut 

Geologiczny, 

naszkicuj 

przekroje 

poszczególnych 

jednostek 

tektonicznych 

charakterystycznych dla Polski. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  wiadomości  dotyczące  podziału  Polski  na 
jednostki tektoniczne, 

2)

 

odszukać wiadomości o powstaniu i połoŜeniu jednostek, 

3)

 

zapoznać się z mapami i modelami przestrzennymi w serwisie http://www.pgi.gov.pl, 

4)

 

wykonać szkice przekrojowe. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

flamastry, ołówek,

 

przybory do rysowania: linijka, cyrkiel, 

 

czysta kartka papieru, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura  zgodna  z  punktem  7  poradnika  dotycząca  przekroi  poszczególnych  jednostek 
 tektonicznych charakterystycznych dla Polski, 

 

komputer z dostępem do sieci Internet. 

 
Ćwiczenie 3  

Korzystając z zasobów udostępnionych w Internecie oraz innych środków dydaktycznych 

(Poradnik  dla  ucznia)  wymień  oraz  zaznacz  na  mapie  konturowej  Polski  obszary  fałdowań 
powstałych w poszczególnych orogenezach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  lub  w  Internecie  wiadomości  dotyczące 
obszarów fałdowań powstałych w poszczególnych orogenezach na terenie Polski, 

2)

 

zaznaczyć  na  mapie  konturowej  Polski  obszary  tych  fałdowań  dla  poszczególnych 
orogenez. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ś

rodki dydaktyczne:: 

 

flamastry, ołówek, 

 

czysta kartka papieru, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura  zgodna  z  punktem  7  poradnika  dotycząca  obszarów  faładowań  na  terenie 
 Polski, 

 

komputer z dostępem do sieci Internet. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Określanie  budowy 

geologicznej Polski” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 6, 7, 10, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. a, 7. a, 8. a, 9. a, 10. a, 11. a, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić złoŜa uŜyteczne powstałe 
w dewonie 

Określić pochodzenie granitoidów 

Określić,  z  czego  składa  się  kulm 
sudecki 

Scharakteryzować utwory permu 

PP 

Scharakteryzować strefę kielecką 

PP 

Scharakteryzować monoklinę 
przedsudecką oraz śląsko-krakowską 

PP 

Scharakteryzować utwory bloku 
przedsudeckiego 

PP 

Określić budowę Tatr 

Określić skład antyklinorium 
pomorskiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

10 

Scharakteryzować monoklinę 
przedsudecką oraz blok sudecki  

PP 

11 

Określić utwory prekambru w Górach 
Ś

więtokrzyskich 

12 

Określić połoŜenie łupków 
kotuszowskich 

13 

Scharakteryzować podłoŜa monokliny 
ś

ląsko-krakowskiej  

PP 

14  Scharakteryzować pochodzenie Tatr 

15 

Rozpoznać masywy granitowe 
platformy wschodnioeuropejskiej  

16 

Rozpoznać najstarszy element 
tektoniczny Sudetów 

17 

Określić prekambryjskie elementy 
Sudetów 

18 

Scharakteryzować pochodzenie 
utworów rowu lubelskiego 

PP 

19 

Określić występowanie ruchów 
laramijskich 

20 

Określić, kiedy miało miejsce 
wypiętrzenie Tatr 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

Test  składa  się  z  20  zadań,  do  kaŜdego  masz  4  moŜliwości  wyboru,  tylko  jedna 
odpowiedz jest prawidłowa. Na karcie odpowiedzi przy odpowiednim zadaniu postaw X, 
w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną  odpowiedź,  następnie  zaznacz  odpowiedź 
prawidłową. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.  

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Na terenie Polski w dewonie powstały 

a)

 

rudy Ŝelaza (WyŜyna Krakowsko - Częstochowska). 

b)

 

złoŜa węgla kamiennego (Dolnośląskie Węgla Kamiennego). 

c)

 

złoŜa ropy naftowej i gazu ziemnego (Wielkopolska). 

d)

 

szare wapienie rafowe (okolice Chęcin). 

 
2.  Granitoidy Sudetów pochodzą z wieku 

a)

 

prekambryjskiego. 

b)

 

karbońskiego. 

c)

 

jurajskiego. 

d)

 

czwartorzędu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

3.  Kulm sudecki tworzą głównie 

a)

 

zlepieńce dolnokarbońskie. 

b)

 

dolomity. 

c)

 

wapienie. 

d)

 

bazalty. 

 
4.  Utworami permu na monoklinie śląsko-krakowskiej są 

a)

 

tufy filipowickie. 

b)

 

martwica myślachowicka. 

c)

 

martwica karniowicka. 

d)

 

zlepieńce filipowickie. 

 
5.  W skład strefy kieleckiej wchodzi 

a)

 

synklinorium kielecko-miechowskie. 

b)

 

antyklinorium klimontowskie. 

c)

 

niecka miechowska. 

d)

 

niecka kielecka. 

 
6.  Monoklina przedsudecka jest oddzielona od śląsko-krakowskiej 

a)

 

podział jest umowny. 

b)

 

niecką miechowską. 

c)

 

obniŜeniem nadbuŜańskim. 

d)

 

niecką brzeŜną. 

 
7.  Blok przedsudecki to utwory prekambru przykryte przez 

a)

 

warstwy paleogenu i neogenu. 

b)

 

warstwy kredy. 

c)

 

warstwy jury. 

d)

 

warstwy karbonu i dewonu. 

 
8.  Tatry budują skały 

a)

 

magmowe wieku alpejskiego. 

b)

 

łupki kotuszowskie. 

c)

 

bazalty prekambryjskie. 

d)

 

skały wulkaniczne permu. 

 
9.  W skład antyklinorium pomorskiego wchodzi 

a)

 

antyklina Kamienia Pomorskiego. 

b)

 

niecka Kamienia Pomorskiego. 

c)

 

niecka brzeŜna. 

d)

 

antyklina trzebiatowa. 

 
10. Monoklinę przedsudecką od bloku sudeckiego oddziela 

a)

 

dyslokacja dolnej Odry. 

b)

 

wał środkowopolski. 

c)

 

blok górnośląski. 

d)

 

antyklinorium dolnego Sanu. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

11. Utworami prekambru w Górach Świętokrzyskich są 

a)

 

łupki kotuszowskie. 

b)

 

zlepieńce dolnokarbonskie. 

c)

 

dolomity. 

d)

 

wapienie. 

 
12. Łupki kotuszowskie leŜa w obrębie 

a)

 

antyklinorium Łysogór. 

b)

 

antykliny Kamienia Pomorskiego. 

c)

 

niecki trzebiatowej. 

d)

 

niecki brzeŜnej. 

 
13. PodłoŜe monokliny śląsko-krakowskiej stanowią 

a)

 

sfałdowane utwory alpejskie. 

b)

 

poziomo leŜące utwory waryscyjskie. 

c)

 

skały proterozoiczne. 

d)

 

poziomo leŜące utwory laramijskie. 

 
14. Tatry są górami 

a)

 

fałdowymi wieku alpejskiego. 

b)

 

fałdowymi waryscyjskimi. 

c)

 

waryscyjskiego piętra strukturalnego. 

d)

 

permo-mezozoicznego piętra strukturalnego. 

 
15. Centralne masywy granitowe platformy wschodnioeuropejskiej to 

a)

 

masyw pomorski. 

b)

 

masyw mazowiecki. 

c)

 

masyw dobrzyński. 

d)

 

masyw Karkonoszy. 

 
16. Najstarszym elementem tektonicznym Sudetów jest 

a)

 

kra gnejsowa Gór Sowich. 

b)

 

masyw śulowej. 

c)

 

depresja Świebodzic. 

d)

 

masyw Karkonoszy. 

 
17. Prekambryjskimi elementami Sudetów są 

a)

 

kra gnejsowa Gór Sowich. 

b)

 

metamorfik Gór Świętokrzyskich. 

c)

 

masyw śulowej. 

d)

 

masyw Gór Izerskich. 

 
18. Rów lubelski jest wypełniony głównie utworami naleŜącymi do 

a)

 

kaledońskiego piętra strukturalnego. 

b)

 

waryscyjskiego piętra strukturalnego. 

c)

 

permo-mezozoicznego piętra strukturalnego. 

d)

 

kenozoicznego piętra strukturalnego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

19. Ruchy laramijskie miały miejsce w orogenezie 

a)

 

kaledońskiej. 

b)

 

alpejskiej. 

c)

 

hercyńskiej. 

d)

 

prekambryjskiej. 

 
20. Wypiętrzenie Tatr nastąpiło 

a)

 

w orogenezie laramijskiej. 

b)

 

w orogenezie alpejskiej. 

c)

 

w orogenezie waryscyjskiej. 

d)

 

w orogenezie kaledońskiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Określanie budowy geologicznej Polski 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Określanie  budowy 

geologicznej Polski” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 6, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. a, 5. a, 6. b, 7. c, 8. c, 9. a, 10. c, 11. a, 
12. b, 13. a, 14. a, 15. a, 16. a, 17. a, 18. a, 19. a, 20. a

 

 

Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić skały wulkaniczne permu na 
monoklinie śląsko-krakowskiej 

Scharakteryzować piętro kaledońskie 
w Sudetach 

PP 

Rozpoznać 

utwory 

wypełniające 

zapadlisko przedkarpackie 

Scharakteryzować  podłoŜe  monokliny 
ś

ląsko-krakowskiej 

PP 

Określić utwory Sudetów 

Scharakteryzować utwory na 
wyniesieniu Łeby 

PP 

Rozpoznać pierwszą orogenezę 
w historii Ziemi 

Rozpoznać orogenezy od najstarszej do 
najmłodszej 

Określić pochodzenie nazwy 
orogenezy alpejskiej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

10 

Określić pochodzenie nazwy 
orogenezy kaledońskiej 

11 

Rozpoznać fazę wstępną orogenezy 
alpejskiej 

12 

Zakwalifikować granitognejsy izerskie 
do odpowiedniej grupy 

13  Określić czas ruchów laramijskich  

14 

Określić, kiedy został wydźwignięty 
rejon łysogórski 

15 

Rozpoznać kopaliny karbońskie na 
terenie Gór świętokrzyskich 

16 

Rozpoznać, kiedy przypadła 
kulminacja fałdowania alpejskiego 

17  Scharakteryzować flisz podhalański 

PP 

18 

Określić, kiedy miało miejsce 
wypiętrzenie Tatr 

19  Określić, kiedy powstała sól kamienna 

20 

Scharakteryzować jednostki piętra 
permsko-mezozoicznego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 

8.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

Test  składa  się  z  20  zadań,  do  kaŜdego  masz  4  moŜliwości  wyboru.  Tylko  jedna 
odpowiedz jest prawidłowa Na karcie odpowiedzi przy odpowiednim zadaniu postaw X, 
w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną  odpowiedź,  następnie  zaznacz  odpowiedź 
prawidłową. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Skały wulkaniczne permu na monoklinie śląsko-krakowskiej są reprezentowane przez 

a)

 

bazalty. 

b)

 

melafry. 

c)

 

diabazy, porfiry. 

d)

 

tufy, melafry, diabazy, porfiry. 

 
2.  Kaledońskie piętro strukturalne w Sudetach jest najpełniej rozwinięte w 

a)

 

Górach Bardzkich. 

b)

 

Górach Kaczawaskich. 

c)

 

Karkonoszach. 

d)

 

Górach Sowich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

3.  Utwory wypełniające zapadlisko przedkarpackie to głównie 

a)

 

iłowce, ewaporaty. 

b)

 

ewaporaty, diabazy. 

c)

 

bazalty, ewaporaty. 

d)

 

diabazy. 

 
4.  PodłoŜe monokliny śląsko-krakowskiej stanowią 

a)

 

sfałdowane utwory waryscyjskie. 

b)

 

łupkowate warstwy zakopiańskie. 

c)

 

prekambryjskie piętro strukturalne. 

d)

 

kaledońskie piętro strukturalne. 

 
5.  W Sudetach dominują utwory 

a)

 

prekambryjskie. 

b)

 

kambryjskie. 

c)

 

sylurskie. 

d)

 

dewońskie. 

 
6.  Na wyniesieniu Łeby stwierdzono m.in. obecność następujących utworów 

a)

 

prekambru. 

b)

 

starszego paleozoiku, prekambru. 

c)

 

kredy, starszego paleozoiku. 

d)

 

permu. 

 
7.  Jedna z pierwszych orogenez odnotowanych w historii geologicznej Ziemi to 

a)

 

orogeneza kaledońska. 

b)

 

orogeneza waryscyjska. 

c)

 

orogeneza saamijska. 

d)

 

orogeneza bajkalska. 

 
8.  Orogenezy od najstarszej do najmłodszej przedstawia orogeneza 

a)

 

kaledońska, alpejska, hercyńska, bajkalska. 

b)

 

bajkalska, hercyńska, kaledońska, alpejska.  

c)

 

bajkalska, kaledońska, hercyńska, alpejska. 

d)

 

kaledońska, bajkalska, hercyńska, alpejska.  

 
9.  Orogeneza alpejska, swoją nazwę zawdzięcza 

a)

 

Alpidom. 

b)

 

Alpom. 

c)

 

Hercynidom. 

d)

 

Kimerydom. 

 
10. Orogeneza kaledońska, swoją nazwę zawdzięcza 

a)

 

Hercynidom. 

b)

 

Alpidom. 

c)

 

Kaledonoidom. 

d)

 

Karpatom. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

11. Za wstępną fazę orogenezy alpejskiej uznawana jest 

a)

 

faza starokimeryjska, faza młodokimeryjska. 

b)

 

faza młodokimeryjska. 

c)

 

faza libijska, faza młodokimeryjska. 

d)

 

faza austryjska. 

 
12. Granitognejsy izerskie naleŜą do grupy skał 

a)

 

proterozoicznych. 

b)

 

magmowych wieku alpejskiego, skały proterozoiczne. 

c)

 

bazaltytów prekambryjskich. 

d)

 

skał wulkanicznych permu, skały proterozoiczne. 

 
13. Ruchy laramijskie miały miejsce w orogenezie 

a)

 

alpejskiej. 

b)

 

kaledońskiej. 

c)

 

hercyńskiej. 

d)

 

prekambryjskiej. 

 
14. Rejon łysogórski został wydźwignięty 

a)

 

w ordowiku. 

b)

 

w kambrze. 

c)

 

w kredzie. 

d)

 

w triasie. 

 

15. Karbon na terenie Gór Świętokrzyskich reprezentują 

a)

 

mułówce, iłowce 

b)

 

iłowce. 

c)

 

bazalty, mułówce. 

d)

 

granity, iłowce. 

 
16. Kulminacja fałdowania alpejskiego miała miejsce 

a)

 

w kenozoiku. 

b)

 

w mezozoiku. 

c)

 

w paleozoiku. 

d)

 

w prekambrze. 

 
17. Flisz podhalański składa się 

a)

 

z łupkowatych warstwy zakopiańskich. 

b)

 

ze sfałdowanych utworów wryscyjskich. 

c)

 

z prekambryjskiego piętra strukturalnego. 

d)

 

z kaledońskiego piętra strukturalnego. 

 
18. Wypiętrzenie Tatr nastąpiło  

a)

 

we wczesnym miocenie. 

b)

 

w górnym paleogenie. 

c)

 

w środkowym pliocenie. 

d)

 

w środkowej jurze. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

19. Sól kamienna powstała w 

a)

 

ś

rodkowym miocenie. 

b)

 

górnym paleogenie. 

c)

 

ś

rodkowym pliocenie. 

d)

 

ś

rodkowej jurze. 

 
20. Głównymi jednostkami tektonicznymi piętra permsko-mezozoicznego są 

a)

 

niecka  brzeŜna,  wał  środkowopolski,  niecka  szczecińsko-łudzko-miechowska, 
monokliny śląsko-krakowskie i przedsudecka. 

b)

 

wał środkowopolski, monoklina krakowska i przedsudecka, monoklina kętrzyńska. 

c)

 

monoklina miechowska, wał środkowopolski, monoklina kętrzyńska. 

d)

 

masyw pomorski, wał środkowopolski, wyniesienie mazurskie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Określanie budowy geologicznej Polski 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7.

 

LITERATURA

 

 

 

1.

 

Mizerski W.: Geologia Polski dla geografów. PWN., Warszawa 2005 

2.

 

Mizerski W.: Geologia regionalna kontynentów. PWN, Warszawa 2004 

3.

 

Mizerski W.: Kontynenty w ruchu. ISKRY, Warszawa 1986 

4.

 

Mizerski W.: Słownik geologiczny. PWN, Warszawa 2002 

5.

 

Stupnicka E.: Geologia regionalna Polski. Wyd. Geol., Warszawa 1989 

6.

 

Stupnicka E.: Zarys geologii regionalnej świata. Wyd. Geol., Warszawa 1986 

7.

 

Tjeerd H. Van Andel.: Nowe spojrzenie na starą planetę. PWN, Warszawa 2001 

8.

 

www.pgi.gov.pl, 

9.

 

www.geol.agh.edu.pl, 

10.

 

www.geolog.agh.nzs.pl, 

11.

 

www.kaczawskie.pl, 

12.

 

www.karkonosze.ws, 

13.

 

www.geografia.lo4.poznan.pl, 

14.

 

sciaga.onet.pl/12521,61,19428,tabela.html. 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  Nauczycielski  system  oceniania.  (ABC  nauczyciela  szkoły 
zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999 

2.

 

Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 
Radom 2000 

3.

 

Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003 

4.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 2002