background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
        NARODOWEJ

  

 
 
 
 
 
 

Mirosław Kroma 
 
 
 
 
 

Magazynowanie i transportowanie mechanizmów 
zegarowych  731[05].O1.07 

 

 
 

 

 
 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Dubis Piotr 
mgr inż. Śmigielski Grzegorz 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Kroma Mirosław 
 

 

 
Konsultacja:  
mgr inż. Zych Andrzej 
 
 
 
 
Korekta: 

 

 
 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[05].O1.07. 
Magazynowanie i transportowanie mechanizmów zegarowych zawartego w programie 
nauczania dla zawodu zegarmistrz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

2

SPIS  TREŚCI 

 
 

1. Wprowadzenie 

3

2 Wymagania 

wstępne 6

3. Cele 

kształcenia 7

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

8

5. 

Ćwiczenia 13

5.1  Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją 13
 5.1.1. 

Ćwiczenia 13

5.2. Zabezpieczanie 

mechanizmów 

zegarowych przed drganiami, polem 

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi 

17

 

5.2.1.  Ćwiczenia 17

5.3. Magazynowanie 

mechanizmów 

zegarowych 

19

 

5.3.1.  Ćwiczenia 19

6. Ewaluacja 

osiągnięć ucznia 

24

7. Literatura 

32

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Magazynowanie i transportowanie 

mechanizmów zegarowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz  731[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z trzech tematów, są to: 

„Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją”, „Zabezpieczanie mechanizmów 
zegarowych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi”, 
„Magazynowanie mechanizmów zegarowych”. 

Temat „Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych” pomoże uczniowi zapoznać się 

z  podstawowymi sposobami ochrony przed korozją maszyn i urządzeń precyzyjnych, oraz 
pomoże uczniowi ukształtować umiejętności konieczne do stosowania właściwych metod 
i technik podczas zabezpieczania przed korozją mechanizmów zegarowych. 

Temat „Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem 

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi” pomoże uczniowi zapoznać się 
z  podstawowymi technikami ochrony mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem 
elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi, oraz pomoże uczniowi ukształtować 
umiejętności konieczne do stosowania właściwych technik podczas zabezpieczania 
mechanizmów zegarowych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami 
elektrostatycznymi. 

Temat „Magazynowanie mechanizmów zegarowych” pomoże uczniowi zapoznać się 

z  podstawowymi technikami transportowania i magazynowania mechanizmów zegarowych, 
oraz pomoże uczniowi ukształtować umiejętności konieczne podczas transportowania 
i magazynowania mechanizmów zegarowych. 

 Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami 

 ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

4

W teście praktycznym zamieszczono: 

 

zadanie praktyczne z kryteriami, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

kartę oceny i wymagania. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

5

 
 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

731[05]. O1 

 

Techniczne podstawy zawodu 

zegarmistrza 

731[ 05]. O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

731[ 05]. O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

731[ 05]. O1.03 

Rozpoznawanie podstawowych materiałów stosowanych 

w zegarmistrzostwie 

731[ 05]. O1.05 

Wykonywanie wybranych części mechanizmów zegarowych 

731[ 05]. O1.06 

Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich 

731[ 05]. O1.07 

Magazynowanie i transportowanie mechanizmów 

zegarowych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

6

 

2. WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

 Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

analizować zjawiska fizyczne, 

 

poszukiwać informacji,  

 

wybierać informacje, 

 

dokumentować informacje, 

 

przeprowadzać proste rozumowania logiczne, 

 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów, 

 

czytać dokumentację techniczną, 

 

prezentować skutki własnych działań, 

 

obsługiwać komputer osobisty (PC) w stopniu podstawowym,  

 

stosować podstawowe zasady BHP na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

7

3. CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

scharakteryzować sposoby magazynowania mechanizmów zegarowych, 

 

zorganizować stanowiska składowania gotowych wyrobów, 

 

zabezpieczyć magazynowane mechanizmy zegarowe przed korozją, 

 

zabezpieczyć magazynowane mechanizmy zegarowe przed oddziaływaniem pola 
elektromagnetycznego, 

 

zorganizować stanowiska pakowania wyrobów, 

 

dobrać opakowania w zależności od konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu 
zegarowego, 

 

dobrać odpowiednie jednostki opakowaniowe, 

 

zapakować i ocechować wyroby, 

 

wybrać sposoby transportu mechanizmu zegarowego w zależności od konstrukcji, 

 

dobrać środki transportu wyrobów, 

 

określić warunki magazynowania wyrobów, 

 

dokonać magazynowania gotowych wyrobów, 

 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

8

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz lekcji 1 

 

Temat: Transportowanie mechanizmów zegarowych 

 

Wymagania wstępne:  

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować budowę mechanizmów zegarowych,  

 

charakteryzować działanie mechanizmów zegarowych, 

 

dobierać metody ochrony metali przed korozją, 

 

charakteryzować wpływające na działanie mechanizmu zegarowego, 

 

postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń. 

 
Cele: 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

dobrać metody ochrony mechanizmu zegarowego przed różnymi zagrożeniami, 

 

dobrać właściwe sposoby pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

dobrać metody transportu mechanizmów zegarowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego), 

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowe w zależności od potrzeb (szary papier, taśma klejąca, sznur 
pakowy), 

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
Czas trwania: 

2 x po 4 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy 

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg lekcji: 

Wprowadzenie. 

1)  wyjaśnienie celów zajęć, 
2)  przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów, 
3)  przeprowadzenie miniwykładu tematycznego, 
4)  przeprowadzenie instruktażu BHP.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

9

Należy przypomnieć uczniom etapy projektu i scharakteryzować każdy z nich. 
 
5)  Wydanie tematu projektu: 
Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać: 

 

temat projektu, 

 

przewidywany termin wykonania projektu, 

 

organizację pracy przy projekcie, 

 

wymagana dotyczące zawartość projektu, 

 

kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne. 

 

Przykładowy temat projektu: 

Dobrać sposób przetransportowania mechanizmów zegarowych z .... do .... (wskazać 

punkt początkowy i docelowy). Mechanizm zegarowy  .... (podać rodzaj transportowanych  
mechanizmów zegarowych, ilość transportowanych mechanizmów .... . Dobrać, parametry 
transportu, metody ochrony mechanizmów zegarowych, rodzaj opakowań mechanizmów 
zegarowych. Dobór uzasadnić. 
 
Przewidywany termin wykonania projektu: .................................  
Przewidywany termin prezentacji projektu: .................................. 
 
Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:  

 

projekt opracowują zespoły 2 osobowe, 

 

podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć, 

 

część pracy należy wykonać w formie pracy domowej. 

 
Projekt powinien zawierać: 

 

plan pracy zespoły z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania, 

 

konspekt projektu, 

 

sprawozdanie zawierające: 

ƒ 

stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania, 

ƒ 

konspekt projektu, 

ƒ 

plan pracy zespołu, 

ƒ 

organizację stanowiska pracy, 

ƒ 

szkic – szkice mechanizmu – wyrobu, 

ƒ 

wnioski i uwagi. 

Kryteria oceny: 
Ocena za projekt będzie oceną punktową: Punkty można otrzymać za: 

 

plan pracy zespołu – 1 punkty, 

 

konspekt projektu – 1 punkty, 

ponadto za : 

 

dobranie metody ochrony mechanizmu zegarowego przed ... – 5 punkt (maksymalnie 
5 punktów),  

 

dobranie rodzaju opakowania z uzasadnieniem - 2 punkty, 

 

zorganizowanie stanowiska do pakowania mechanizmu zegarowego (lub wykonanie 
szczegółowego opisu stanowiska) - 5 punktów, 

 

sformułowanie wniosków końcowych  i ich  uzasadnienie - 5 punktów, 

 

prezentacje projektu 2 punktów,  

 

za systematyczność pracy podczas zajęć – 5 punktów, 

 

za jakość i estetykę sprawozdania – 2 punkty.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

10

Wymagania: 
50 – 60 %  punktów – dopuszczający, 
61 – 70 % punktów – dostateczny, 
71 – 84 %  punktów – dobry, 
85 – 95 % punktów – bardzo dobry, 
95 – 100 % punktów –  celujący. 
 
Dobierając mechanizmy  zegarowe należy kierować się założeniem konieczności: 

 

zastosowania różnych rodzajów transportu, 

 

wykorzystania różnych technik transportowych, 

 

zastosowania różnych sposobów zabezpieczenia przed oddziaływaniem różnych 
czynników,    

 

wykorzystania różnych technik pakowania. 

 
6)  Opracowanie planu pracy i konspektu. 
 
7)  Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy. 

Uczniowie powinni zaproponować i uzasadnić wybór techniki transportowania, 

zabezpieczenia, wyboru opakowania. Ponadto uczniowie powinni zorganizować stanowisko 
do pakowania lub  dokonać jego wizualizacji. Nauczyciel ocenia zaangażowanie 
poszczególnych uczniów. Następnie uczniowie powinni zaproponować propozycję 
rozwiązania zadania (chociaż w formie brudnopisu) podczas zajęć w szkole. Na koniec należy 
polecić opracowanie sprawozdania i przygotowanie do prezentacji. 
 
8)  Opracowanie prezentacji. 

Ten etap uczniowie mogą wykonać w ramach pracy domowej. Do prezentacji zalecić 

należy techniki multimedialne. 
 
9)  Prezentacja 

Do prezentacji należy opracować kartę oceny prezentacji. Prezentacje oceniają zarówno 

nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup. 
 
10)  Ocena projektów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

11

Scenariusz lekcji 2 

 

Temat: Transportowanie mechanizmów zegarowych 

 

 

Wymagania wstępne:  

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować budowę mechanizmów zegarowych,  

 

charakteryzować działanie mechanizmów zegarowych, 

 

dobierać metody ochrony metali przed korozją, 

 

charakteryzować wpływające na działanie mechanizmu zegarowego, 

 

postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń. 

 
Cele: 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

dobrać metody ochrony mechanizmu zegarowego przed różnymi zagrożeniami, 

 

dobrać właściwe sposoby pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

dobrać metody transportu mechanizmów zegarowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna uczniów lub w małych grupach (2 osoby). 

 
Środki dydaktyczne: 

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego), 

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowania zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy), 

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
Czas trwania: 

2 x po 4 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy 

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg lekcji: 

Wprowadzenie. 

1)  wyjaśnienie celów zajęć, 
2)  przeprowadzenie miniwykładu tematycznego, 
3)  przeprowadzenie instruktażu BHP.  

Należy przydzielić uczniom stanowiska i polecić im staranne przeczytanie niezbędnych 

fragmentów poradnika. Następnie należy przeprowadzić pogadankę dotyczącą omawianych 
tematów (przypomnienie). Można wykorzystać pytania kontrolne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

12

4)  Polecenie wykonania ćwiczenia 1 z punktu 5.3.1. poradnika. 

 Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 

 
5)  Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 5.3.1. poradnika. 
 Nauczyciel 

sprawdza 

pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 

 
6)  Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 5.3.1. poradnika. 
 Nauczyciel 

sprawdza 

pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 

 
7)  Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji. 
 
8)  Podsumowanie lekcji 

 

Podsumowanie lekcji. Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez losowe sprawdzenie 
poszczególnych ćwiczeń. 

 

9)  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

13

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed korozją 

 
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń: 

Przed przystąpieniem do realizacji jednostki modułowej 731[05]O1.07 uczestnik procesu 

kształcenia powinien ukończyć jednostkę 731[05] O1.04 – „Wykonywanie wybranych prac  
z zakresu obróbki ściernej i wiórowej”. Ćwiczenia z zakresu „Zabezpieczanie mechanizmów 
zegarowych przed korozją” mają charakter uzupełniający.  

W uzasadnionym przypadku zalecane jest przypomnienie ćwiczeń z jednostki 

731[05] O1.04. Podczas wykonywania ćwiczeń nauczyciel powinien obserwować pracę 
uczniów i w razie potrzeby udzielać niezbędnych wskazówek. Poza poradnikiem uczniowie 
mogą korzystać z zamieszczonej w poradniku literatury, która powinna znajdować się na 
wyposażeniu pracowni. 

5.1.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1  

Dokonaj demontażu mechanizmu zegarowego (rys.  do  ćwiczenia 1), mechanizm nie 

musi być sprawny, Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj 
identyfikacji poszczególnych części. Na podstawie obserwacji oceń stopień odporności 
na korozję poszczególnych części mechanizmu. Wyniki zapisz w tabeli.  

 

 

TABELA do ćwiczenia 1

 

 

 Nazwa 

części koroduje 

 

 koło pośrednie tak 

 

 

zębnik nie   

 wychwyt 

tak 

 

 ..... 

nie 

 

 ..... 

tak 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Do ćwiczenia 1. 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,   
2)  zdemontować podstawowe podzespoły i części mechanizmu, 
3)  zidentyfikować zdemontowane elementy, 
4)  zweryfikować (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu, 
5)  odnaleźć ślady korozji zdemontowanych elementów, 
6)  ustalić, na podstawie poradnika i literatury rodzaj materiału z jakiego wykonane zostały 

elementy mechanizmu zegarowego (np.: mosiądz, stal lecz nie MO60, 45H),  

7)  oszacować, na podstawie obserwacji, stopień odporności poszczególnych części 

mechanizmu na korozję, 

8)  sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją, 
9)  dokonać samooceny, 
10)  zaprezentować wykonanie zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

14

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowisko montażowe (zegarmistrzowskie), 

 

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop), 

 

poradnik ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją. 

 
Ćwiczenie 2  

Dokonaj demontażu mechanizmu zegarowego (rys.  do  ćwiczenia 2), mechanizm 

powinien być sprawny. Zdemontowane elementy oczyść z pozostałości zanieczyszczeń 
i  środków smarnych. Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj 
montażu i konserwacji mechanizmu. Podczas smarowania zastosuj różne środki smarne.  
 

 

Rys. do ćwiczenia 2. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,   
2)  zdemontować podzespoły i części mechanizmu, 
3)  oczyścić zdemontowane elementy, 
4)  ocenić (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu, 
5)  zmontować oczyszczony mechanizm zegarowy, 
6)  zakonserwować zmontowany mechanizm, 
7)  ocenić prawidłowość chodu zmontowanego mechanizmu, 
8)  ocenić przydatność poszczególnych środków konserwujących, 
9)  sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją, 
10)  dokonać samooceny, 
11)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

 

stanowisko do mycia elementów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

15

 

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop), 

 

poradnik ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją. 

 
Ćwiczenie 3  

Pokryć powłoką ochronną malarską panewkę łożyska ślizgowego LPZ (rys. do ćwiczenia 3), 

dobierz narzędzia kontrolno-pomiarowe do kontroli elementu, załóż, że zakład produkcyjny 
posiada niezbędne wyposażenie. Materiał stal – panewka ćwiczebna wykonana ze stali, 
w ćwiczeniu można użyć zużytej panewki wykonanej ze spieku. 
 

a) b) TABELA do ćwiczenia 2

 

 

 

 

WYMIAR ODCHYŁKI   

 

 

Ø 0.5 H6 

+ 0,006 
+ 0,000 

 

 

 

Ø 1.6 k6 

+ 0,000 

- 0,006 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2.

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  wybrać właściwą technikę malarską, 
3)  wykonać powłokę malarską na elemencie mechanizmu, 
4)  obejrzeć  w powiększeniu (z zastosowaniem lupy lub mikroskopu) pomalowany element 

mechanizmu,  

5)  ocenić przydatność powłoki malarskiej jako powłoki ochronnej, 
6)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 
−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

 

poradnik ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

materiały malarskie (farba w aerozolu, farba szybko schnąca, pędzel, rozpuszczalnik, 
czyściwo), 

 

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop), 

 

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne mechanizmy zegarowe) wraz z dokumentacją. 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

16

Ćwiczenie 4  

Dobierz, metodę czasowej ochrony mechanizmu zegarowego przed korozją (np.: na czas 

transportu), załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne materiały  i środki konserwujące. 
Materiał mechanizmu – stal – materiał korodujący. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  wybrać właściwą technikę ochronną, 
3)  zabezpieczyć czasowo kompletny mechanizm zegarowy, 
4)  ocenić jakość wykonania zadania, 
5)  dokonać samooceny, 
6)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 
−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (części mechanizmu zegarowego), 

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy), 

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
UWAGA 

Podane powyżej  ćwiczenia stanowią przykłady  ćwiczeń możliwych do realizacji, 

prowadzący proces kształcenia ma zgodę Autora na ich modyfikację i uzupełnienie o dalsze, 
szczególnie podczas pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 

W przypadku obawy o uszkodzenie podczas ćwiczeń posiadanego mechanizmu 

zegarowego, dopuszczalne jest przerwanie ćwiczenia i dokończenie go w inny sposób 
(np.: przez symulację) lub zastąpienie części mechanizmu zegarowego innym łatwo 
dostępnym elementem. 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

17

5.2. Zabezpieczanie mechanizmów zegarowych przed drganiami,   
       polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi 

 
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń 

Ćwiczenia dotyczące oddziaływań elektrycznych, elektromagnetycznych 

i magnetycznych i uczeń powinien odbyć w pracowni elektrycznej. Ze względu na 
konieczność posiadania właściwego wyposażenia nie jest celowe wykonywanie tych ćwiczeń 
na warsztacie mechanicznym. Zalecane jest uzupełnienie  ćwiczeń z jednostki 731[05]Z1.07  
o  ćwiczenia z tego zakresu. W tym poradniku ćwiczenia zostały ograniczone tylko do 
ćwiczeń mechanicznych. 

Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny 

obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na 
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi 
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową  instrukcją BHP. 

Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie. Przed przystąpieniem 

do wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia 
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.  

5.2.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1 

Dokonaj kontroli pracy (dokładności chodu) mechanizmu zegarowego (rys. do ćwiczenia 1), 

poddanego drganiom. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne wyposażenie. 

UWAGA – zbyt duża amplituda drgań może spowodować uszkodzenie mechanizmu. 

Dopuszczalne jest zastąpienie rzeczywistego ćwiczenia jego symulacją. Dopuszczalna jest 
modyfikacja  ćwiczenia prowadząca do określenia wpływu drgań na działanie maszyn 
i urządzeń precyzyjnych.  
 

 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

 

 

Różnica wskazań 

 

 Lp.

Czas 

pomiaru 

Parametry 

drgań 

spoczynku 

Podczas 

drgań 

 

 1. 

1 minuta 

0.05 G 

 

 

 

 2. 

5 minut 

0.05 G 

 

 

 

 3. 

10 minut 

0.1 G 

 

 

 

 4. 

15 minut 

0.1 G 

 

 

 

 5. 

20 minut 

0.1 G 

 

 

 

 6. 

 

 

 

 

 

 

 

 7. 

 

 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1. 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  umieścić badany mechanizm zegarowy na stole wibracyjnym, 
3)  włączyć wibracje (UWAGA – zbyt duża amplituda drgań może uszkodzić mechanizm), 
4)  metodą porównawczą określić  błąd wskazań badanego mechanizmu (przy małej 

amplitudzie drgań błąd wskazań może być niewielki), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

18

5)  regularnie kontrolować przebieg ćwiczenia, 
6)  wykonać zestawienie uzyskanych wyników (np.: w zamieszczonej tabeli), 
7)  dokonać oceny uzyskanych wyników, 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

stanowisko badawcze wyposażone w sterowany stół wibracyjny, 

 

poradnik ucznia, 

 

poradnik mechanika, 

 

wzorcowe narzędzia pomiarowe (zegar wzorcowy, stoper), 

 

mechanizmy i detale ćwiczeniowe. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

19

5.3. Magazynowanie mechanizmów zegarowych 

 
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń 

Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny 

obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad BHP obowiązujących na 
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto, uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi 
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową  instrukcją BHP. 

Ćwiczenie praktyczne uczeń odbywa samodzielnie Przed przystąpieniem do 

wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia, 
w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.  

5.3.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1  

Dokonaj wyboru opakowania dla gotowego wyrobu zegarowego o wymiarach 

 

(rys.  do  ćwiczenia 1), na palecie ładunkowej jednopłytowej o wymiarach 800 x 1200 mm. 
Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas 
transportu i magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki. 
 

a) 

b)

 

 

 

Rys. Do ćwiczenia 1: a) wymiary mechanizmu zegarowego, b) widok palety.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych, 
3)  dokonać pakowania wyrobów zegarowych, 
4)  dokonać oceny wykonania zadania, 
5)  dokonać samooceny, 
6)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy 
zegarowe o zadanych wymiarach), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

20

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce), 

 

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek). 

 
Ćwiczenie 2  

Dokonaj magazynowania gotowych wyrobów zegarowych na palecie ładunkowej 

jednopłytowej (rys.  do  ćwiczenia 2) o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc  że gabaryty 
opakowania jednostkowego (opakowania wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 
mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas 
magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki. 

a) 

 

b)

 

Rys. Do ćwiczenia 2: a) wymiary palety, b) widok palety. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych, 
3)  dokonać pakowania wyrobów zegarowych, 
4)  dokonać zabezpieczenia wyrobów zegarowych na czas magazynowania, 
5)  dokonać magazynowania wyrobów zegarowych, 
6)  dokonać oceny wykonania zadania, 
7)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy 
zegarowe o zadanych wymiarach), 

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce), 

 

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

21

Ćwiczenie 3  

Dokonaj, wysyłki gotowych wyrobów zegarowych, z magazynu do punktu sprzedaży 

detalicznej, odległego o 2 km, na palecie ładunkowej jednopłytowej (rys.  do  ćwiczenia 3), 
o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty opakowania jednostkowego (opakowania 
wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć 
czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu. Załóż,  że zakład produkcyjny 
posiada niezbędne środki. 
 

a) 

 

b)

 

Rys. Do ćwiczenia 3: a) wymiary palety, b) widok palety. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  określić czynniki oddziałujące na wyroby zegarowe podczas transportu,  
3)  dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych, 
4)  dokonać pakowania wyrobów zegarowych, 
5)  dobrać metodę i środek transportu, 
6)  ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów zegarowych podczas  transportowania, 
7)  dokonać oceny wykonania zadania, 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 
−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy 
zegarowe o zadanych wymiarach), 

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba 
folia PE), 

 

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny), 

 

mapa drogowo – kolejowa (lub plan miasta). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

22

Ćwiczenie 4  

Dokonaj, wysyłki gotowych wyrobów zegarowych, z magazynu do punktu sprzedaży 

detalicznej, odległego o 300 km, transportem morskim (do portu transportem drogowym). 
Transportu dokonaj na palecie ładunkowej dwupłytowej (rysdo ćwiczenia 4) o wymiarach 
800 x 1200 mm, z zastosowaniem ramy paletowej, wiedząc  że gabaryty opakowania 
jednostkowego (opakowania wyrobu zegarowego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość 
warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu. 
Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki. 
 

a) 

 

b)

Rys. Do ćwiczenia 3: a) wymiary palety, b) widok palety. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  określić czynniki oddziałujące na wyroby zegarowe podczas transportu,  
3)  dobrać metodę pakowania wyrobów zegarowych, 
4)  dokonać pakowania wyrobów zegarowych, 
5)  dobrać metodę i środek transportu, 
6)  ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów zegarowych podczas  transportowania, 
7)  dokonać oceny wykonania zadania, 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

−  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

wyposażone stanowiska do pakowania mechanizmów zegarowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

detale szkoleniowe (np.: pudełka papierowe, imitujące zapakowane mechanizmy 
zegarowe o zadanych wymiarach), 

 

opakowania różnego typu i wielkości, 

 

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba 
folia PE), 

 

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

23

 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji), 

 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny), 

 

mapa drogowo-kolejowa (lub plan miasta), 

 

prognoza pogody (na czas transportu). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

24

6. SPRAWDZIAN  OSIĄGNIĘĆ 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test wyboru do jednostki modułowej „Magazynowanie i transportowanie 
mechanizmów zegarowych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 7, 10, 14, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt – za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje  

1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
c, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b, 
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b. 
 
Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   Określić warunki magazynowania 

mechanizmów zegarowych 

B P  c 

2.   Dobrać rodzaj opakowania w zależności od 

konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu 
zegarowego  

B PP  b 

3.   Dobrać rodzaj opakowania w zależności od 

konstrukcji 
i przeznaczenia mechanizmu zegarowego  

A P  d 

4.   Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy 

zegarowe przed korozją 

B P  c 

5.   Zapakować i ocechować wyroby 

6.   Zorganizować stanowisko pakowania 

wyrobów 

B P  a 

7.   Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy 

zegarowe przed korozją 

B PP  d 

8.   Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy 

zegarowe przed oddziaływaniem pola 
elektromagnetycznego 

A P  b 

9.   Zastosować zasady BHP, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

A P  d 

10.  Wybrać sposób transportu mechanizmu 

zegarowego w zależności od konstrukcji 

B PP  b 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

25

11.  Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy 

zegarowe przed korozją 

B P  b 

12.  Dobrać rodzaj opakowania w zależności od 

konstrukcji i przeznaczenia mechanizmu 
zegarowego  

A P  a 

13.  Dobrać środki transportu wyrobów 

14.  Zabezpieczyć magazynowane mechanizmy 

zegarowe przed oddziaływaniem pola 
elektromagnetycznego 

 

 

PP 

15.  Dobrać jednostki opakowaniowe 

16.  Dokonać magazynowania gotowych wyrobów 

17.  Dobrać środki transportu wyrobów 

18.  Dobrać środki transportu wyrobów 

19.  Zorganizować stanowisko składowania 

gotowych wyrobów  

B PP  b 

20.  Scharakteryzować sposoby magazynowania 

mechanizmów zegarowych 

A P  b 

 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

  

1)  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2)  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3)  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4)  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

5)  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

6)  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7)  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8)  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

9)  Sprawdź wyniki. 

10)  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 

11)  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1)  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2)  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3)  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4)  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5)  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
6)  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7)  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8)  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

Materiały dla ucznia: 

  

 

zestaw zadań testowych, 

 

instrukcja, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Podstawowym czynnikiem wywołującym korozję atmosferyczną jest:   

a)  temperatura powietrza, 
b)  ciśnienie powietrza, 
c)  wilgotność powietrza, 
d)  nasłonecznienie powietrza. 

2.  Do tłumienia drgań mechanicznych wykorzystuje się materiały o:   

a)  dużej wewnętrznej sztywności, 
b)  dużym tarciu wewnętrznym, 
c)  dużej wielkości, 
d)  dużym ciężarze. 

3.  Przedstawione poniżej opakowania służą do transportu produktów i wyrobów:   
 

a)  ciekłych, 
b)  gazowych, 
c)  mineralnych,  
d)  technicznych. 

 

 

 

4.  Do czasowego zabezpieczenia elementów mechanizmów zegarowych przed korozją, 

należy wykorzystać:   
a)  farbę olejną, 
b)  powłokę fosforanową, 
c)  specjalne smary,  
d)  powłokę z tworzywa sztucznego. 

5.  Na opakowaniu wyrobu powinien znajdować się znak identyfikujący:   

a)  wyrób i miejsce produkcji, 
b)  wyrób i producenta, 
c)  wyrób i odbiorcę, 
d)  producenta i odbiorcę. 

6.  Stanowisko do pakowania mechanizmów zegarowych wyposażone jest w:   

a)  opakowania, materiały pakowe i materiały konserwujące, 
b)  opakowania, materiały pakowe i materiały smarujące, 
c)  opakowania, materiały pakowe i materiały natłuszczające, 
d)  opakowania, materiały pakowe i materiały osuszające. 

7.  Trwałą metodą ochrony mechanizmów zegarowych przed korozja jest:   

a)  wypełnienie obudowy maszyny lub urządzenia precyzyjnego specjalnym smarem, 
b)  zastosowanie powłok malarskich, 
c)  zmniejszenie wymiarów maszyny lub urządzenia precyzyjnego, 
d)  zastosowanie materiałów niekorodujących. 

8.  Zastosowanie ekranu (patrz rysunek) skutecznie zabezpiecza mechanizm zegarowy przed 

wpływem zakłóceń:   

 

a)  magnetycznych, 
b)  elektromagnetycznych, 
c)  mechanicznych, 
d)  świetlnych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

27

9.  Zabronione jest przenoszenie ładunku o masie do 50kg na odległość ponad:   

a)  13 m, 
b)  19 m, 
c)  22 m, 
d)  25 m. 

 

10. Przedstawiony na rysunku widok 

obrazuje: 
a)  magazynowania ładunków, 
b)  transportowania ładunków, 
c)  podnoszenia ładunków, 
d)  ładowania ładunków. 

11. Umieszczone w opakowaniu, środki higroskopijne, zabezpieczają wyrób przed:   

a)  zapyleniem, 
b)  korozją, 
c)  zapaleniem, 
d)  wybuchem. 

12. Wypełniające opakowanie transportowe, grube wióry drewniane lub trociny zabezpieczają 

wyrób przed czynnikami:   
a)  mechanicznymi, 
b)  chemicznymi, 
c)  elektrycznymi, 
d)  magnetycznymi. 

13. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:   

a)  po drogach publicznych, 
b)  po torach kolejowych, 
c)  po terenie zakładu produkcyjnego, 
d)  po terenie miasta. 

 

14. Pole elektromagnetyczne ma największy wpływ na:   

a)  układy tłumiące drgania, 
b)  układy elektroniczne, 
c)  układy przenoszenia napędu,  
d)  układy hydrauliczne. 

15. Wymiary typowej palety (na rysunku) wynoszą:   
 

a)  800 x 1100 mm, 
b)  900 x 1200 mm, 
c)  800 x 1300 mm, 
d)  800 x 1200 mm. 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

28

16. Wybierając miejsce do przechowywania towaru w magazynie należy uwzględnić:   

a)  masę i wielkość towaru, 
b)  tylko masę towaru, 
c)  tylko wielkość towaru, 
d)  masa i wielkość towaru nie ma znaczenia. 

17. Największym zagrożeniem dla mechanizmów zegarowych podczas transportu są:   

a)  udary cieplne,  
b)  opady atmosferyczne,  
c)  drgania i uderzenia mechaniczne,  
d)  fale radiowe. 

18. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:   
 

a)  po drogach publicznych, 
b)  po torach kolejowych, 
c)  po terenie magazynu, 
d)  po szlakach wodnych. 

 

 

19. Mechanizmy zegarowe magazynuje się:   

a)  w stertach na podłodze, 
b)  poukładane na półkach  regałów, 
c)  podwieszone na ścianie, 
d)  luzem w szufladach. 

20. Mechanizmy zegarowe przechowywane są najczęściej:   

a)  w magazynie otwartym, 
b)  w magazynie zamkniętym, 
c)  w magazynie półzamkniętym, 
d)  w magazynie połotwartym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

29

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko  ......................................................................................... . 

 

„Magazynowanie i transportowanie mechanizmów zegarowych” 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 

 

 

 

 

 

Razem:  

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

30

Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej  
„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych” 

 
Treść zadania:  

Znany przedsiębiorca, zakupił w Twoim zakładzie zegar marki EWA. Usługa obejmuje 

dostarczenie zamówionego zegara do .... (określenie miejsca np.: dom, siedziba firmy)  
w odległości ok. 50 km, w dniu ważnej uroczystości .... (określenie rodzaju np.: podpisane 
ważnego kontraktu, 20 rocznica ślubu). Cena zegara ... (podać wartość – wysoka). Zrealizuj 
usługę. 

 

Rozwiązanie zadania powinno zawierać: 

 

planowanie działania, 

 

organizowanie stanowiska do pakowania, 

 

wykonanie zadania (może być teoretyczne w całości lub w części), 

 

zaprezentowanie rozwiązania, 

 
Kryteria oceniania testu praktycznego 

Poniżej zamieszczone są przykładowe kryteria oceniania testu praktycznego. Tworząc 

zadanie typu „próba pracy” należy przygotować kryteria oceniania. Poniższe kryteria mają 
charakter przykładowy. 
 

Punkty 

Obszar Lp. 

Kryterium 

oceniania 

możliwe zdobyte

1.   Sporządzenie planu działania (listy czynności) 1  
2.    Dobranie opakowania i mat. pomocniczych 

 

Planowanie 

działania 

3.   Dobór 

środków transportowych i metod transportu 

 

4.   Zgromadzenie 

opakowań 1 

 

5.   Zgromadzenie 

materiałów pakowych 

 

6.   Zgromadzenie 

środków zabezpieczających przed  

drganiami i uderzeniami  

1  

7.   Zgromadzenie 

środków zabezpieczających przed  

korozją  

1  

Organizowanie 

stanowiska 

8.   Zgromadzenie 

środków zabezpieczających przed  

polem elektromagnetycznym 

1  

9.    Przestrzeganie podczas transportu zasad BHP 

 

10.   Zapakowanie mechanizmu zegarowego  

 

11.  

Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed 
drganiami 

2  

12.   Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed korozją 2 

 

13.   Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed polem 

elektromagnetycznym 

1  

14.  Załadowanie mechanizmu zegara na środki 

transportu 

2  

Wykonanie 

zadania 

15.  Dostarczenie mechanizmu zegara do punktu 

przeznaczenia 

2  

16.  Dokonanie 

samooceny 

 

17.   Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

Prezentowanie 

18.   Użycie języka technicznego 

 

Razem: 25 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

31

Wymagania na oceny: 
11 – 14 punktów – dopuszczający 
15 – 18 punktów – dostateczny 
19 – 22 punktów – dobry 
23 – 25 punktów – bardzo dobry 
 
Karta oceny  
 

Imię i nazwisko  ......................................................................................... . 

 

„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych” 
 

Obszar Lp.

Kryterium 

oceniania 

Ilość 

Punktów 

1.   Sporządzenie planu działania (listy czynności)  
2.    Dobranie opakowania i mat. pomocniczych 

 

Planowanie 

działania 

3.   Dobór 

środków transportowych i metod transportu 

 

4.   Zgromadzenie 

opakowań 

 

5.   Zgromadzenie 

materiałów pakowych 

 

6.   Zgromadzenie 

środków zabezpieczających przed  

drganiami i uderzeniami  

 

7.   Zgromadzenie 

środków zabezpieczających przed  

korozją  

 

Organizowanie 

stanowiska

 

8.   Zgromadzenie 

środków zabezpieczających przed  

polem elektromagnetycznym 

 

9.    Przestrzeganie podczas transportu zasad BHP 

 

10.   Zapakowanie mechanizmu zegarowego  

 

11.  

Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed 
drganiami 

 

12.   Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed korozją 

 

13.   Zabezpieczenie mechanizmu zegara przed polem 

elektromagnetycznym 

 

14.  Załadowanie mechanizmu zegara na środki 

transportu 

 

Wykonanie 

zadania 

15.  Dostarczenie mechanizmu zegara do punktu 

przeznaczenia 

 

16.  Dokonanie 

samooceny 

 

17.   Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

Prezentowanie 

18.   Użycie języka technicznego 

 

Razem:  

 
 

 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

32

6.  LITERATURA 

 
1.  Górecki A.: Technologia Ogólna – podstawy technologii mechanicznej. WSiP Warszawa 

1984 

2.  Jakubowski L.: Technologia prac ładunkowych . Politechnika Warszawska 2003 
3.  Osiński Zb.: Tłumienie drgań mechanicznych. PWN Warszawa 1986 
4.  Podwapiński Al. : Technologia mechanizmów zegarowych. WSiP Warszawa 1986 
5.  Schmidt D.: Mechatronika. REA Warszawa 2002 
6.  Topulos A.: Technologia Mechaniczna. WNT, Warszawa 1988 
7.  Tryliński W.: Poradnik konstruktora przyrządów precyzyjnych i drobnych. WNT, 

Warszawa 1971 

8.  Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999.