background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Dariusz Kierepka 

 
 

 

 

 

 

Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała 
322[12].Z1.02 

 

 

 
 
 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Wojciech Szuper 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Dariusz Kierepka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 

 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z1.02  
„Wykonywanie  masażu  poszczególnych  części  ciała”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik masażysta. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Pozycje  ułożeniowe  stosowane  do  masażu  poszczególnych  części  

ciała 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Techniki i chwyty stosowane w masażu poszczególnych części ciała 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Masaż klasyczny poszczególnych części ciała 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

30 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz,  

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[12].Z1 

Masaż klasyczny 

322[12].Z1 

Masaż klasyczny 

322[12].Z1.01 

Wykonywanie sprężystego  

odkształcania tkanek 

322[12].Z1.02 

Wykonywanie masażu 

poszczególnych części ciała 

322[12].Z1.03 

Korzystanie z programów  

komputerowych wspomagających 

pracę masażysty 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się atlasem anatomii, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii, 

– 

charakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa 
pracy przy urządzeniach elektrycznych, 

 

charakteryzować budowę i funkcje narządów i układów organizmu człowieka, 

 

wykonywać techniki sprężystego odkształcania tkanek, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać pozycję pacjenta do masowanej części ciała, 

 

określić pozycję masażysty przy wykonywaniu masażu danej okolicy ciała, 

 

dobrać techniki masażu do poszczególnych okolic ciała, 

 

dobrać chwyty poszczególnych technik w zależności od masowanej okolicy ciała, 

 

wykonać masaż ręki i stawu nadgarstkowego, 

 

wykonać masaż przedramienia, 

 

wykonać masaż stawu łokciowego i ramienia, 

 

wykonać masaż obręczy barkowej, 

 

wykonać masaż karku, 

 

wykonać masaż mięśni grzbietu i mięśni przykręgosłupowych, 

 

wykonać masaż stopy, stawu skokowego i podudzia, 

 

wykonać masaż stawu kolanowego i uda, 

 

wykonać masaż obręczy biodrowej, 

 

zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne podczas zabiegu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik masażysta 322[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Masaż klasyczny 322[12].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

masażu  poszczególnych  części  ciała 

322[12].Z1.02 

Temat:   Techniki masażu klasycznego. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności zastosowania technik masażu klasycznego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu klasycznego, 

 

określić techniki potrzebne do wykonania masażu klasycznego, 

 

ułożyć  pacjenta  w  prawidłowej  pozycji  ułożeniowej,  zapewniającej  pełne  rozluźnienie 
i zrelaksowanie, 

 

pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu, 

 

zastosować płynnie i w prawidłowy sposób chwyty z poszczególnych technik masażu, 

 

wykonać w odpowiednim tempie oraz z odpowiednią siłą techniki klasyczne, 

 

zastosować techniki w odpowiedniej kolejności zgodnie z wskazaniami, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych technik. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

praca w zespole, 

 

ocena pracy zespołu. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

stanowiska do wykonania masażu klasycznego, 

 

pytania prowadzące. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych

 
Czas: 

6 godzin dydaktycznych. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na grupy pary. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. 
Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie techniki stosujemy w masażu klasycznym? 
2.  W jakim ułożeniu ma być pacjent w trakcie zabiegu? 
3.  Jakie zadanie mają poszczególne techniki masażu klasycznego? 
4.  Jaka jest kolejność wykonywania poszczególnych technik masażu? 
5.  Jakie są zasady stosowania masażu klasycznego? 
6.  Od czego zależy siła wykonywanych technik masażu klasycznego? 
7.  Jakie są przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych technik? 
8.  Jaka jest liczba powtórzeń chwytu lub przez jaki czas wykonujemy dany chwyt? 
 
Faza II. 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu klasycznego? 
2.  Jak należy ułożyć pacjenta by wykonać masaż danej części ciała? 
3.  Jakie  pytania  należy  zadać  pacjentowi  w  ramach  wywiadu  przed  przystąpieniem  do 

wykonywania masażu klasycznego? 

 
Faza III. 
Ustalenia 
1.  Uczniowie pracują w zespole. 
2.  Uczniowie wykonując poszczególne chwyty z technik masażu klasycznego na sobie mogą 

odbierać bodźce jakim podlega pacjent. 

3.  Uczniowie  dopasowują  stanowiska  pracy,  czyli  stoły  do  masażu  do  własnych  potrzeb 

(wysokość stołu do masażu). 

4.  Uczniowie określają wpływ technik na tkanki. 
5.  Uczniowie nabywają umiejętność rozplanowania zabiegu w odpowiednim czasie. 
6.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV 
Wykonanie
 
1.  Uczniowie po odpowiednim przygotowaniu metodycznym rozpoczynają pracę w parach. 
2.  Uczniowie wykonują poszczególne chwyty zgodnie ze schematem. 
3.  Uczniowie zwracają uwagę na różnice w wykonaniu poszczególnych chwytów. 
 
Faza V. 
Sprawdzanie umiejętności 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych technik i chwytów. 
2.  Nauczyciel sprawdza poprawność zadania. 
3.  Po  zakończonym  zabiegu  uczniowie  otrzymują  informacje od nauczyciela o poprawności 

lub też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.  

4.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonywanego  chwytu  obserwując  jak  nauczyciel 

wykonuje chwyty masażu klasycznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza VI. 
Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które części wykonywania zabiegu sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zajęcia,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  
 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Masaż klasyczny 322[12].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  masażu  poszczególnych  części  ciała. 
322[12].Z1.02 

Temat:  Przygotowanie pacjenta/klienta do wykonania zabiegu. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności prawidłowego ułożenia pacjenta. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu klasycznego, 

 

przygotować niezbędne przybory i pomoce, 

 

ułożyć  pacjenta  w  prawidłowej  pozycji  ułożeniowej,  zapewniającej  pełne  rozluźnienie 
i zrelaksowanie, 

 

zastosować odpowiednią do masażu danej części ciała pozycję złożeniową, 

 

zastosować odpowiednią pozycję ułożeniową do masażu w jednostkach chorobowych, 

 

pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych technik. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych. 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska do wykonania masażu klasycznego, 

 

film dydaktyczny. 

 

Przebieg zajęć: 
1.   Określenie tematu zajęć. 
2.   Prezentacja  pomocy  w  postaci:  wałków, półwałków, klinów, poduszek i innych kształtek 

pomocnych w prawidłowym ułożeniu pacjenta. 

3.   Pokaz wykorzystania funkcji stołu do uzyskania pozycji złożeniowych. 
4.   Prezentacja filmu dydaktycznego. 
5.   Pokaz prawidłowych pozycji ułożeniowych. 
6.   Podział na grupy dwu osobowe. 
7.   Praca w grupach z korekcją błędów przez nauczyciela: 

 

uczniowie układają pacjenta (koleżankę, kolegę) w prawidłowej pozycji. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Pozycje  ułożeniowe  stosowane  do  masażu  poszczególnych 

części ciała 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1  

Ułóż prawidłowo pacjenta do masażu w leżeniu przodem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  polecić pacjentowi (koledze, koleżance) położyć się na stole do masażu, 
2)  obejrzeć jakie grupy mięśniowe u pacjenta są napięte, 
3)  użyć  przyborów  w  postaci  wałków,  półwałków,  klinów,  przy  pomocy  których 

uzyskasz maksymalne rozluźnienie pacjenta, 

4)  zapytać się pacjenta czy nie czuje dyskomfortu, 
5)  skorygować ułożenie jeśli pacjent zgłasza, że odczuwa dyskomfort. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

kliny, 

 

wałki, 

 

półwałki. 

 
Ćwiczenie 2 

Dostosuj stanowisko pracy masażysty zgodnie z zasadami ergonomii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uzyskać informacje dotyczące prawidłowej obsługi stołu przy którym będzie pracował, 
2)  zapoznać się z możliwościami regulacji stołu w różnych płaszczyznach, 
3)  dostosować wysokość stołu do własnych potrzeb, przestrzegając zasad ergonomii pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

kształtki (kliny, wałki, półwałki, itp.), 

 

prześcieradła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Techniki  i  chwyty  stosowane  w  masażu  poszczególnych 

części ciała 

 
5.2.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1  

Wykonaj  wszystkie  możliwe  techniki  z  głaskań  masażu  klasycznego  na  grzbiecie 

i kręgosłupie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przykryć stół do masażu prześcieradłem, 
2)  polecić pacjentowi położyć się przodem na stole do masażu, 
3)  zastosować przybory umożliwiające uzyskanie maksymalnego rozluźnienia pacjenta, 
4)  wykonać wszystkie możliwe do zastosowania techniki głaskań na grzbiecie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

kliny, 

 

wałki, 

 

półwałki. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj gimnastykę bierną stawów kończyny górnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uzyskać  informacje  od  pacjenta  dotyczące  stanu  zdrowia  i  dolegliwości  również 

bólowych, 

2)  przykryć stół do masażu prześcieradłem, 
3)  polecić pacjentowi położyć się tyłem na stole do masażu, 
4)  zastosować przybory umożliwiające uzyskanie maksymalnego rozluźnienia pacjenta, 
5)  wykonać gimnastykę bierną zaczynając od stawów międzypaliczkowych, przez śródręcze, 

nadgarstek, przedramię, staw łokciowy, ramię i staw barkowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

kliny, 

 

wałki, 

 

półwałki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Masaż klasyczny poszczególnych części ciała 

 
5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1  

Wykonaj masaż klasyczny grzbietu z zastosowaniem wszystkich znanych Ci chwytów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przykryć stół do masażu prześcieradłem, 
2)  polecić pacjentowi, aby położył się przodem na stole do masażu, 
3)  obejrzeć jakie grupy mięśniowe u pacjenta są napięte, 
4)  użyć  przyborów  w  postaci  wałków,  półwałków,  klinów,  przy  pomocy  których 

uzyskasz maksymalne rozluźnienie pacjenta, 

5)  zapytać się pacjenta czy nie czuje dyskomfortu, 
6)  skorygować ułożenie przyborów jeśli pacjent zgłasza, że odczuwa dyskomfort, 
7)  wykonać masaż z zastosowaniem wszystkich znanych chwytów, które można wykonać na 

grzbiecie, 

8)  użyć  środka  poślizgowego  w  odpowiedniej  ilości  tak  by  możliwe  było  prawidłowe 

wykonanie chwytów. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

kliny, 

 

wałki, 

 

półwałki, 

 

środek poślizgowy, 

 

środki do mycia i dezynfekcji rąk. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj masaż klasyczny mięśni czworobocznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować krzesło do masażu lub zwykłe krzesło z wysokim oparciem, 
2)  przykryć krzesło prześcieradłem, 
3)  polecić pacjentowi usiąść na krześle „okrakiem”, 
4)  sprawdzić czy części ciała, które będą poddane masażowi są wystarczająco rozluźnione, 
5)  wykonać wszystkie chwyty masażu klasycznego z zastosowaniem środka poślizgowego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

krzesło do masażu, 

 

prześcieradła, 

 

środki poślizgowe, 

 

przybory w postach wałków i klinów, 

 

środki do mycia i dezynfekcji rąk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
poszczególnych części ciała” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  15,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 7, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1. z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d , 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić pozycje ułożeniowe 

Dobrać pozycję ułożeniową 

Określić pozycje ułożeniową 

Rozpoznać techniki masażu 
klasycznego 

Zanalizować techniki masażu 

Zanalizować techniki masażu 

Określić przebieg zabiegu masażu 
klasycznego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Określić przebieg zabiegu masażu 
klasycznego 

Zanalizować techniki masażu 

10  Zanalizować techniki masażu 

11  Zanalizować techniki masażu 

12  Określić sposób wykonania techniki 

13  Określić sposób wykonania techniki 

14 

Określić oddziaływanie chwytu na 
ustrój człowieka 

PP 

15  Zanalizować techniki masażu 

16 

Określić oddziaływanie chwytu na 
ustrój człowieka 

PP 

17  Określić sposób wykonania chwytu. 

18 

Określić chwyty stosowane w masażu 
poszczególnych części ciała 

19 

Określić chwyty stosowane w masażu 
poszczególnych części ciała 

20 

Określić chwyty stosowane w masażu 
poszczególnych części ciała 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
6.  Tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  

8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia:  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Pozycja podczas masażu grzbietu to 

a)  leżenie przodem. 
b)  siedząca. 
c)  dowolna. 
d)  leżenie tyłem. 
 

2.  Pozycja w czasie masażu brzucha to 

a)  leżenie przodem. 
b)  leżenie tyłem. 
c)  siedząca. 
d)  dowolna. 
 

3.  U pacjenta w pozycji siedzącej wykonuje się masaż 

a)  klatki piersiowej. 
b)  mięśnia czworobocznego. 
c)  powłok brzusznych. 
d)  grzbietu. 
 

4.  Pierwszą techniką stosowaną w masażu klasycznym jest 

a)  wałkowanie. 
b)  głaskanie. 
c)  rozcieranie. 
d)  ugniatanie. 

 

5.  W technice głaskania nie stosujemy głaskania 

a)  poprzecznego. 
b)  okrężnego. 
c)  pionowego. 
d)  podłużnego. 

 

6.  Technika wibracji wykorzystuje chwyt 

a)  dźgający. 
b)  miotełkowy. 
c)  grzbietowo-paliczkowy. 
d)  piąstkowy. 

 

7.  Masażysta po zakończeniu zabiegu powinien wykonać 

a)  ćwiczenia w wodzie. 
b)  ćwiczenia gimnastyki porannej. 
c)  gimnastykę bierną masowanej okolicy ciała. 
d)  gimnastykę ogólnousprawniającą. 

 

8.  Masażysta powinien przygotować pacjentowi zestaw ćwiczeń do wykonania 

a)  w domu. 
b)  kilkakrotnie w ciągu dnia. 
c)  w basenie. 
d)  w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9.  W technice wałkowania wyróżniamy wałkowanie 

a)  poprzeczne. 
b)  okrężne.  
c)  klasyczne. 
d)  za skręceniem. 

 

10.  Do techniki wibracji nie zalicza się wibracji 

a)  pionowej. 
b)  poprzecznej. 
c)  okrężnej. 
d)  podłużnej. 
 

11.  W technice mieszenia wyróżniamy mieszenie 

a)  podłużne. 
b)  okrężne. 
c)  poprzeczne. 
d)  wahadłowe. 

 

12.  Do techniki ucisków (uciskania) nie należą uciski (uciskania) 

a)  podłużne. 
b)  okrężne. 
c)  poprzeczne. 
d)  punktowe lub miejscowe. 

 

13.  Wałkowanie klasyczne polega na masażu 

a)  kantami dłoni. 
b)  kciukami. 
c)  stroną dłoniową dłoni. 
d)  stroną grzbietową dłoni. 

 

14.  Do najmocniejszych oklepywań zaliczamy 

a)  oklepywanie miotełkowe. 
b)  oklepywanie stakatto. 
c)  oklepywanie widelcowe.  
d)  oklepywanie karatowe. 

 

15.  Do ugniatań podłużnych zaliczamy: 

a)  mieszenie. 
b)  ugniatanie ze skręceniem. 
c)  ugniatanie esowate. 
d)  ugniatanie podłużne jedną ręką. 

 

16.  Do ugniatań nie wpływających na rozciąganie włókien mięśniowych należy ugniatanie 

a)  podłużne. 
b)  poprzeczne. 
c)  ze skręceniem. 
d)  „esowate”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

17.  Wałkowanie nowoczesne polega na masażu 

a)  kłębami. 
b)  zaciśniętą dłonią. 
c)  opuszkami palców. 
d)  kantami dłoni. 

 

18.  W masażu twarzy stosujemy 

a)  ugniatanie esowate. 
b)  rozcieranie grzebykowe. 
c)  ugniatanie ze skręceniem. 
d)  rozcieranie kłębami. 
 

19.  Podczas masażu czoła stosujemy 

a)  głaskanie i rozcieranie szufladkowe.  
b)  oklepywanie miotełkowe. 
c)  rozcieranie kłębami. 
d)  mieszenie. 

 

20.  W czasie masażu stawu biodrowego stosujemy 

a)  mieszenie. 
b)  ugniatanie esowate. 
c)  ugniatanie pierścieniowe. 
d)  rozcieranie „dziewiątką”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
poszczególnych części ciała” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  5,  6,  7,  9,  11,  12  ,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 4, 8, 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c,  7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. d, 13. a, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać techniki masażu klasycznego 

Zanalizować techniki masażu 

Zanalizować techniki masażu 

Określić przebieg zabiegu masażu klasycznego 

PP 

Określić przebieg zabiegu masażu klasycznego 

Zanalizować techniki masażu  

Określić sposób wykonania techniki 

Określić oddziaływanie chwytu na ustrój człowieka 

PP 

Zanalizować techniki masażu 

10  Określić oddziaływanie chwytu na ustrój człowieka 

PP 

11  Określić sposób wykonania chwytu 

12  Zanalizować techniki masażu 

13  Zanalizować techniki masażu 

14  Określić sposób wykonania techniki 

15 

Określić chwyty stosowane w masażu 
poszczególnych części ciała 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16 

Określić chwyty stosowane w masażu 
poszczególnych części ciała 

17 

Określić chwyty stosowane w masażu 
poszczególnych części ciała 

18  Określić pozycje ułożeniowe 

19  Dobrać pozycję ułożeniową 

20  Określić pozycję ułożeniową 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
6.  Tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  

8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Pierwszą techniką stosowaną w masażu klasycznym jest 

a)  wałkowanie. 
b)  głaskanie. 
c)  rozcieranie. 
d)  ugniatanie. 
 

2.  W technice głaskania nie stosujemy głaskania 

a)  poprzecznego. 
b)  okrężnego. 
c)  pionowego. 
d)   podłużnego. 
 

3.  Technika wibracji wykorzystuje chwyt 

a)  dźgający. 
b)  miotełkowy. 
c)  grzbietowo-paliczkowy 
d)  piąstkowy. 
 

4.  Masażysta po zakończeniu zabiegu powinien wykonać 

a)  ćwiczenia w wodzie.  
b)  ćwiczenia gimnastyki porannej. 
c)  gimnastykę bierną masowanej okolicy ciała. 
d)  gimnastykę ogólnousprawniającą. 
 

5.  Masażysta powinien przygotować pacjentowi zestaw ćwiczeń do wykonania 

a)  w domu. 
b)  kilkakrotnie w ciągu dnia. 
c)  w basenie. 
d)  w grupie. 
 

6.  W technice wałkowania wyróżniamy 

a)  wałkowanie poprzeczne. 
b)  wałkowanie okrężne.  
c)  wałkowanie klasyczne. 
d)  wałkowanie za skręceniem. 
 

7.  Wałkowanie klasyczne polega na masażu 

a)  kantami dłoni. 
b)  kciukami. 
c)  stroną dłoniową dłoni. 
d)  stroną grzbietową dłoni. 
 

8.  Do najmocniejszych oklepywań zaliczamy 

a)  oklepywanie miotełkowe. 
b)  oklepywanie stakatto. 
c)  oklepywanie widelcowe.  
d)  oklepywanie karatowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Do ugniatań podłużnych zaliczamy 

a)  mieszenie. 
b)  ugniatanie ze skręceniem. 
c)  ugniatanie esowate. 
d)  ugniatanie podłużne jedną ręką. 

 

10.  Do ugniatań nie wpływających na rozciąganie włókien mięśniowych należy 

a)  ugniatanie podłużne. 
b)  ugniatanie poprzeczne. 
c)  ugniatanie ze skręceniem. 
d)  ugniatanie „esowate”. 

 

11.  Wałkowanie nowoczesne polega na masażu 

a)  kłębami. 
b)  zaciśniętą dłonią. 
c)  opuszkami palców. 
d)  kantami dłoni. 

 

12.  Do techniki wibracji nie zalicza się 

a)  wibracji pionowej. 
b)  wibracji poprzecznej. 
c)  wibracji okrężnej. 
d)  wibracji podłużnej. 
 

13.  W technice mieszenia wyróżniamy mieszenie 

a)  podłużne. 
b)  okrężne. 
c)  poprzeczne. 
d)  wahadłowe. 

 

14.  Do techniki ucisków (uciskania) nie należą uciski (uciskania) 

a)  podłużne. 
b)  okrężne. 
c)  poprzeczne 
d)  punktowe lub miejscowe. 

 
15.  W masażu twarzy stosujemy 

a)  ugniatanie esowate. 
b)  rozcieranie grzebykowe. 
c)  ugniatanie ze skręceniem. 
d)  rozcieranie kłębami. 
 

16.  Podczas masażu czoła stosujemy 

a)  głaskanie i rozcieranie szufladkowe.  
b)  oklepywanie miotełkowe. 
c)  rozcieranie kłębami. 
d)  mieszenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  W czasie masażu stawu biodrowego stosujemy 

a)  mieszenie. 
b)  ugniatanie esowate. 
c)  ugniatanie pierścieniowe. 
d)  rozcieranie „dziewiątką”. 

 

18.  Pozycja podczas masażu grzbietu to 

a)  leżenie przodem. 
b)  siedząca. 
c)  dowolna. 
d)  leżenie tyłem. 
 

19.  Pozycja w czasie masażu brzucha to 

a)  leżenie przodem. 
b)  leżenie tyłem. 
c)  siedząca. 
d)  dowolna. 

 

20.  U pacjenta w pozycji siedzącej wykonuje się masaż 

a)  klatki piersiowej. 
b)  mięśnia czworobocznego. 
c)  powłok brzusznych. 
d)  grzbietu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA

  

 

1.  Magiera L.: Klasyczny masaż leczniczy. Wyd. II. Biostyl, Kraków 2004 
2.  Prochowicz Z.: Podstawy Masażu Leczniczego. Wyd. IV. PZWL, Warszawa, 2000 
3.  Walaszek  R.:  Kasperczyk T., Magiera L.: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. Wyd. I. 

Biosport, Kraków 2007 

4.  Zborowski A.: Masaż klasyczny. Wyd. III. A–Z, Kraków 2003 
5.  Zembaty A.: Kinezyterapia. tom II. Kasper, Kraków 2003 
6.  http://e-masaz.pl/techniki.html 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”. 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999