background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ             

 

 

 

 

 

Urszula Przystalska

 

 
 
 
 

Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich 

711[04].Z1.01 
 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Danuta Gąsiorowska 

mgr inż. Marek Machnik 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Halina Zwolska 

 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Janusz Figurski 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[04].Z1.01. 
„Wykonywanie  podstawowych  robót  ciesielskich”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu kamieniarz 711[04]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 
2.  Wymagania wstępne  
3.  Cele kształcenia 
4.  Przykładowe scenariusze zajęć 
5.  Ćwiczenia 
5.1
Zakres  robót  ciesielskich  w  budownictwie  i  w  pracy  kamieniarza.  Materiały 

 stosowane do robót ciesielskich 
5.1.1. Ćwiczenia 

5.2. Podstawowe narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich 

5.2.1. Ćwiczenia 

5.3. Transport i magazynowanie materiałów ciesielskich 

5.3.1. Ćwiczenia 

5.4. Deskowanie elementów monolitycznych, eksploatacja form 

5.4.1. Ćwiczenia 

5.5. Rusztowania i zasady ich eksploatacji 

5.5.1. Ćwiczenia 

5.6. Rozliczanie robót ciesielskich                                                                                    

5.6.1. Ćwiczenia 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów                                                                                                     
7.  Literatura    
 
 

 




11 
11 

 

11 
13 
13 
16 
16 
18 
18 
22 
22 
25 
25 
27 
36 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

Przekazuję  Państwu  poradnik  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  

w zakresie wykonywania podstawowych robót ciesielskich w zawodzie: kamieniarz. 

W tym poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed 
przystąpieniem do nauki w wybranym zawodzie, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności jakie uczeń opanuje w wyniku procesu kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  sposobem  wykonania,  zalecanymi  metodami 
nauczania – uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury dotyczącej programu jednostki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  prowadzone  były  metodami  aktywizującymi, 

takimi jak: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

praca z tekstem przewodnim, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów, 

 

dyskusja. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane: praca indywidualna, praca 

w grupach 2-4 osobowych, praca zespołowa. 

Sprawdzanie  osiągnięć  szkolnych  ucznia  powinno  być  prowadzone  systematycznie  

w  trakcie  zajęć.  Zalecane  metody  sprawdzania  wiedzy  i  umiejętności  uczniów  to  przede 
wszystkim  testy  osiągnięć  szkolnych  i  obserwacja  aktywności  uczniów  podczas 
wykonywania ćwiczeń.  

Oceniając  stopień  opanowania  umiejętności  przez  uczniów  mogą  Państwo  skorzystać  

z  przykładowych  narzędzi  pomiaru  dydaktycznego.  Końcowa  ocena  osiągnięć  po 
zakończeniu  realizacji  programu  jednostki  modułowej  powinna  uwzględniać  wyniki 
wszystkich stosowanych przez nauczyciela metod sprawdzania umiejętności uczniów.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

stosować narzędzia pomiarowe zgodnie z ich przeznaczeniem, 

 

organizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz 
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

 

wykonywać i odczytywać szkice, schematy i rysunki, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, poradnikami, instrukcjami i normami, 

 

przenieść wymiary z dokumentacji na stanowisko pracy lub materiał,  

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

 

pracować w grupie i indywidualnie

,  

 

poszukiwać informacji w różnych źródłach,

 

 

przeprowadzać podstawowe rozumowania matematyczne,

 

 

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji, współpracy w grupie, 

 

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zbiorowych, 

 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA  

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

  posłużyć  się  dokumentacją  techniczną  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania  robót 

ciesielskich, 

  posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów, 

  zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy do wykonywania robót ciesielskich, 

  dobrać i ocenić przydatność materiałów do wykonania prac ciesielskich, 

  określić  szacunkowo  ilość  materiału  niezbędnego  do  wykonania  robót  ciesielskich  i 

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

  przetransportować i dokonać składowania materiałów do wykonania robót ciesielskich na 

stanowisku pracy, 

  dobrać i posłużyć się narzędziami oraz sprzętem w pracach ciesielskich, 

  dokonać cięcia i przycinania drewna na wymaganą długość i kształt, 

  wykonać proste złącza ciesielskie, 

  wykonać proste złącza przy użyciu łączników metalowych, 

  wykonać zabezpieczenie przed zmianą kształtu deskowania, 

  wykonać deskowanie prostej belki i płyty, 

  wykonać deskowanie płyty o skomplikowanym kształcie (kąty ostre rozwarte i łuki), 

  wykonać deskowanie płyty z otworami, 

  wykonać deskowanie elementu masywnego, 

  zabezpieczyć formę przed zbyt silnym przyleganiem betonu, 

  przygotować, eksploatować i demontować rusztowania, 

  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 

  sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy, 

  obliczyć wynagrodzenie za pracę, 

  wykonać  prace  ciesielskie  z  zachowaniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca: 

.................................................................................... 

Modułowy program nauczania dla zawodu: kamieniarz 711[04]. 

Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1. 

Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich 711[04].Z1.01. 
 

Temat: Budowa i właściwości drewna. 

Cel ogólny: dobór materiałów do wykonywania robót ciesielskich 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować elementy budowy makroskopowej i mikroskopowej drewna, 

   rozpoznać na podstawie próbki podstawowe gatunki drewna, 

  wskazać podstawowe właściwości fizyczne i mechaniczne drewna, 

  porównać właściwości techniczne podstawowych gatunków drewna, 

  określić wpływ właściwości fizycznych i mechanicznych na zastosowanie drewna, 

  scharakteryzować wady drewna, 

  rozróżnić wady drewna, 

  korzystać z różnych źródeł informacji.  

Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  dyskusja.  

Forma organizacyjna pracy uczniów: 

  praca indywidualna, 

  praca w grupach ćwiczeniowych. 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy ze schematami budowy makroskopowej i mikroskopowej drewna, 

  foliogramy przedstawiające wady drewna, 

  próbki drewna do rozpoznawania gatunków drewna, 

   próbki drewna do rozpoznawania wad drewna, 

  zestaw norm dotyczących wad drewna, 

  klucze do rozpoznawania drewna, 

  lupy, 

  karty pracy, 

  rzutnik  foliogramów  (ewentualnie  rzutnik  multimedialny  i  prezentacja  w  Power 

       Point). 

Czas: 135 minut. 

Przebieg zajęć:  

1.  Organizacja zajęć. 
2.  Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Realizacja zajęć: 

  wyjaśnienie przez nauczyciela pojęć drzewo i drewno, 

  przedstawienie  za  pomocą  foliogramu,  lub  komputera  połączonego  z  rzutnikiem  

multimedialnym przykładów poszczególnych elementów budowy drewna, 

  przedstawienie charakterystycznych cech rozpoznawczych drewna, 

  pokazanie uczniom rzeczywistych elementów budowy drewna na przykładzie próbek, 

 

ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu gatunków drewna na podstawie próbek, 

  mini wykład dotyczący właściwości drewna i ich wpływu na zastosowanie drewna, 

 

ćwiczenie polegające na określaniu właściwości technicznych i zastosowania drewna 

na podstawie różnych źródeł informacji, 

  przedstawienie  za  pomocą  foliogramu,  lub  komputera  połączonego  z  rzutnikiem  

multimedialnym przykładów wad drewna, 

 

ćwiczenie polegające na rozpoznawaniu wad drewna, 

4.  Zadanie  domowe:  wypisz  wady,  które  Twoim  zdaniem  eliminują  zastosowanie  drewna  

w konstrukcjach ciesielskich 

5.  Ocena aktywności i umiejętności uczniów, 
6.  Podsumowanie i zakończenie zajęć. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: 

.................................................................................... 

Modułowy program nauczania dla zawodu: kamieniarz 711[04]. 

Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1. 

Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich 711[04].Z1.01. 
 

Temat: Sortymenty drewna okrągłego i materiałów tartych. 

Cel ogólny: dobór materiałów do wykonywania robót ciesielskich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dokonać pomiaru drewna okrągłego, 

  dokonać pomiaru tarcicy, 

  rozróżnić sortymenty drewna okrągłego, 

  rozróżnić sortymenty materiałów tartych, 

  dokonać klasyfikacji jakościowej surowca drzewnego, 

  wskazać przeznaczenie różnorodnych sortymentów drewna, 

  dobrać materiał do wykonania określonych robót ciesielskich. 

Metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  dyskusja.  

Forma organizacyjna pracy uczniów: 

  praca w grupach na składowisku drewna.  

Środki dydaktyczne: 

  normy dotyczące klasyfikacji jakościowej i wymiarowej drewna okrągłego, 

  klasyfikacja materiałów tartych, 

  przyrządy pomiarowe, 

  karty pracy, 

  surowiec drzewny. 

Czas trwania: 90 minut. 

Przebieg zajęć:  

1.  Organizacja zajęć. 

2.  Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 

3.  Realizacja zajęć: 

  podział uczniów na grupy, 

  każda grupa otrzymuje kartę pracy oraz zestaw norm, 

  uczniowie dokonują pomiaru określonego surowca drzewnego,  

  określają nazwę sortymentu,  

  określają jakość drewna, 

  wskazują zastosowanie zmierzonych sortymentów drewna, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia i prezentują 

swoje wyniki. 

5.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem analizują i oceniają prace. 

6.  Podsumowanie i zakończenie zajęć, wyciągnięcie wniosków. 

7.  Zadanie  domowe:  Wypisz  sortymenty  drewna  najczęściej  wykorzystywane  w  robotach 

ciesielskich 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zakres  robót  ciesielskich  w  budownictwie  i  w  pracy 
        kamieniarza. Materiały stosowane do robót ciesielskich 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj gatunki drewna iglastego i liściastego. 

 

 
Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób  wykonania.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  parach.  Nauczyciel  nadzoruje  na 
bieżąco przebieg ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na anizotropową budowę drewna 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  skorzystać  z  klucza  rozpoznawania  gatunków  drewna  w  celu  przypomnienia  sobie 

charakterystycznych cech rozpoznawczych poszczególnych gatunków drewna 

3)  dokładnie obejrzeć próbki drewna na wszystkich trzech przekrojach. 
4)  ustalić gatunek drewna, 
5)  uzasadnić odpowiedź wskazując typowe cechy rozpoznawcze, 
6)  narysować rysunki drewna uwzględniając trzy przekroje, 
7)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
8)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

lupy, 

 

mikroskop,  

 

klucze do rozpoznawania drewna, 

 

próbki drewna. 

 

 

Ćwiczenie 2  

Rozpoznaj sortymenty drewna okrągłego i wskaż jego zastosowanie w kamieniarstwie. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób  wykonania.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  w  grupie  3-4  osobowej  zgodnie  
z  instrukcją.  Nauczyciel  nadzoruje  na  bieżąco  przebieg  ćwiczenia  a  w  szczególności 
poprawność pomiaru. Wskazane wyjście na składowisko drewna okrągłego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dokonać pomiaru drewna okrągłego, 
3)  ustalić sortyment drewna okrągłego, 
4)  uzasadnić odpowiedź,  
5)  wskazać zastosowanie rozpoznanych sortymentów, 
6)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

normy jakościowo-wymiarowe drewna okrągłego, 

 

przyrządy pomiarowe (średnicomierz, miara stolarska, suwmiarka), 

 

sortymenty drewna okrągłego. 

 
Ćwiczenie 3  

Rozpoznaj tworzywa drzewne i wskaż ich zastosowanie w kamieniarstwie. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  zgodnie  z  instrukcją. 
Nauczyciel nadzoruje na bieżąco przebieg ćwiczenia.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać przedstawione próbki tworzyw drzewnych, 
2)  określić ich właściwości, 
3)  wskazać zastosowanie w kamieniarstwie,  
4)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

próbki tworzyw drzewnych, 

 

notatnik. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Podstawowe narzędzia stosowane do robót ciesielskich 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj trasowania tarcicy zgodnie z rysunkiem wyrobu. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  należy  realizować  parami.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie 
zgodnie z instrukcją. Nauczyciel nadzoruje na bieżąco przebieg ćwiczenia a w szczególności 
poprawność  rozmieszczenia  elementów.  Zamiast  tarcicy  można  wykorzystać  duże  arkusze 
papieru  z  rozrysowanym  usłojeniem,  imitujące  tarcicę.  Wskazane,  aby  nauczyciel  zwrócił 
uwagę na wpływ trasowania na oszczędność drewna i jakość wyrobu.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem wyrobu,  
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)   dokładnie  obejrzeć  tarcicę,  na  obu  powierzchniach,  szczególną  uwagę  zwracając  na 

 rozmieszczenie wad, 

4)  dobrać narzędzia traserskie, 
5)  ustalić rozmieszczenie elementów, 
6)  wytrasować elementy, 
7)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
8)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

rysunek wyrobu, 

 

tarcica, 

 

narzędzia traserskie (suwmiarka, ołówek, miara stolarska, kątownik, liniał, cyrkiel). 

 
Ćwiczenie 2  

Dobierz  narzędzia  do  obróbki  ręcznej  drewna,  umożliwiające  wykonanie  elementów 

deskowania płyty przedstawionego na rysunku. 
 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami. Wskazane, aby nauczyciel zwrócił 
uwagę  na  dokładną  analizę  rysunku.  Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  zgodnie  z  instrukcją. 
Nauczyciel  nadzoruje  na  bieżąco  przebieg  ćwiczenia  a  w  szczególności  poprawność 
rozmieszczenia elementów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

 

zapoznać się z rysunkiem, 

 

ustalić operacje jakim powinno być poddane drewno aby wykonać deskowanie, 

 

dobrać narzędzia do poszczególnych operacji, 

 

uzasadnić odpowiedź,  

 

sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 

 

zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

notatnik, 

 

rysunek deskowania, 

 

zestaw narzędzi do ręcznej obróbki drewna. 

 
 
Ćwiczenie 3  

Wykonaj, zgodnie z rysunkiem złącze ciesielskie wrębowe typu zakładka prosta. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  sposób  wykonania.  Ćwiczenie  należy  realizować parami. Nauczyciel  nadzoruje  na  bieżąco 
przebieg ćwiczenia a w szczególności dokładność obróbki. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  dobrać narzędzia do poszczególnych operacji, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać trasowanie elementów, 
5)  wykonać cięcie elementów 
6)  wykonać zdjęcie odpadu, 
7)  wykonać wiercenie otworów, 
8)  wskazać zastosowanie wykonanego połączenia,  
9)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

modele złączy ciesielskich 

 

rysunek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

tarcica, 

 

zestaw narzędzi do trasowania, 

 

zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 

 

wiertarka, 

 

wkrętarka, 

 

młotek, cęgi, 

 

kołki, śruby. 

 
Ćwiczenie 4  

Wykonaj, zgodnie z rysunkiem złącze ciesielskie łącznikowe.  

 

Wskazówki do realizacji:  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem, 
2)  dobrać narzędzia i obrabiarki, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać trasowanie elementów, 
5)  wykonać cięcie elementów 
6)  połączyć elementy, 
7)  wskazać zastosowanie wykonanego połączenia,  
8)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,  

 

modele złączy ciesielskich 

 

rysunek, 

 

tarcica, 

 

zestaw narzędzi do trasowania, 

 

zestaw pil: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 

 

wiertarka, 

 

wkrętarka, 

 

młotek, cęgi, 

 

kolki, śruby, gwoździe. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3 Transport i magazynowanie materiałów ciesielskich 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Dobierz środki transportu poziomego na budowie i w ciesielni 

 
Wskazówki do realizacji:  
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 2-3 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą, 
2)  wypisać środki transportu, 
3)  dobrać materiały, które będą nimi transportowane, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

wskazane praca  metodą projektów – uczniowie określają wielkość  i zakres prac  na placu 
budowy i w ciesielni. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

katalogi środków transportu. 

 
Ćwiczenie 2  

Ułóż drewno zgodnie z zasadami magazynowania materiałów tartych. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 4-5 osobowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą dotyczącą składowania materiałów tartych, 
2)  ustalić zasady układania stosu, 
3)  ułożyć tarcicę, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 6, 

 

materiały tarte, 

 

przekładki, 

 

słupki, 

 

legary. 

 
Ćwiczenie 3  

Opracuj zasady bezpiecznego transportu materiałów ciesielskich  

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 
2)  opracować zasady bezpiecznego transportu, 
3)  zaprezentować wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

uczniowie pracują metodą projektów. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

katalogi środków transportu pionowego i poziomego, 

 

 przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach związanych z obsługą środków 
 transportu.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4 Deskowanie elementów monolitycznych, eksploatacja form 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Zaprojektuj deskowanie płyty i belki  

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą, 
2)  wykonać rysunek deskowania wskazanego przez nauczyciela, 
3)  wypisać materiały i narzędzia niezbędne do wykonania deskowania, 
4)  uzasadnić swój wybór, 
5)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

blok rysunkowy, 

 

przybory do wykonania rysunku. 

 
Ćwiczenie 2  

Wykonaj deskowanie belki żelbetowej zgodnie z rysunkiem roboczym. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 3- 4 osobowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać materiał do wykonania deskowania, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania deskowania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać tarcze, 
5)  zmontować konstrukcję, 
6)  sprawdzić rozpórki, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

 

zestaw narzędzi do trasowania, 

 

zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica, 

 

młotek, cęgi, 

 

poziomnica, 

 

wiertarka, 

 

kołki, śruby, gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3  

Wykonaj  deskowanie  elementu  masywnego  przedstawionego  na  rysunku  wraz  

z zabezpieczeniem i usztywnieniem. 
 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wykonać tarcze wewnętrzne i zewnętrzne, 
4)  wykonać ramkę stabilizacyjną, 
5)  wykonać jarzma, 
6)  wykonać montaż całej konstrukcji, 
7)  sprawdzić pion wykonanego deskowania, 
8)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

 

zestaw narzędzi do trasowania, 

 

zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica, 

 

młotek, cęgi, 

 

poziomnica, pion, 

 

kołki, śruby, gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 4  

Wykonaj deskowanie płyty o skomplikowanym kształcie przedstawionym na rysunku. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 3-4 osobowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą z rozdziału 6, 
2)  zapoznać się z rysunkiem, 
3)  określić szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania deskowania, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wytrasować elementy deskowania, 
6)  dokonać cięcia drewna na określoną długość i kształt, 
7)  połączyć elementy – wykonać deskowanie, 
8)  przestrzegać  podczas  pracy  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

    przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

9)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
10)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi form, 

 

elementy deskowania, 

 

narzędzia ciesielskie, 

 

środki ochrony osobistej.

 

 
Ćwiczenie 5  

Wykonaj formę drewnianą na płytę prostą przedstawiona na rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w grupach 3-4 osobowych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą z rozdziału 6, 
2)  zapoznać się z rysunkiem, 
3)  określić szacunkowo ilość materiału potrzebnego do wykonania deskowania, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wytrasować elementy deskowania, 
6)  dokonać cięcia drewna na określoną długość i kształt, 
7)  połączyć elementy – wykonać deskowanie, 
8)  zabezpieczyć deskowanie przed zmianą kształtu,  
9)   przestrzegać  podczas  pracy  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  

 przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

10)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
11)  zlikwidować stanowisko pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

 

zestaw narzędzi do trasowania, 

 

zestaw pił: poprzecznica, płatnica, grzbietnica, otwornica, 

 

młotek, cęgi, 

 

poziomnica, pion, 

 

kołki, śruby, gwoździe, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5  

Zabezpiecz wykonaną w poprzednim ćwiczeniu formę przed przyleganiem betonu. 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować parami.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą z specjalistyczną, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  dobrać środek antyadhezyjny, 
4)  dobrać sposób naniesienia środka, 
5)  nanieś środek antyadhezyjny,  
6)   przestrzegać  podczas  pracy  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

 przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

7)  ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura specjalistyczna, 

 

preparat antyadhezyjny, 

 

forma drewniana, 

 

pistolet natryskowy. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5. Rusztowania i zasady ich eksploatacji 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Dobierz materiały i narzędzia do wykonania rusztowania stojakowego 

 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w parach. .Nauczyciel nadzoruje na 
bieżąco przebieg ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą z rozdziału 6, 
2)  zapoznać się z rysunkiem rusztowania, 
3)   dobrać i zapisać materiały niezbędne do wykonania rusztowania określając ich wymiary, 

 ilość oraz jakość drewna, 

4)  dobrać narzędzia i zapisać do wykonania jakich czynności, będą służyły, 
5)  uzasadnić swój wybór 
6)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

katalogi rusztowań, 

 

karta pracy, 

 

notatnik. 

 
Ćwiczenie 2  

W  zaplanowanym  miejscu  ustaw  rusztowanie  drewniane  kozłowe  do  prac 

kamieniarskich. 
 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować w parach. Nauczyciel nadzoruje na bieżąco 
przebieg ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce, w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić kozły, 
4)  nałożyć podest, 
5)  sprawdzić poziom podestu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6)  sprawdzić stabilność rusztowania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

elementy rusztowania na kozłach, 

 

miarka, poziomica, 

 

kreda. 

 
Ćwiczenie 3  

W  wyznaczonym  miejscu  dokonaj  montażu  rusztowania  kolumnowego  na  wysokość 

czterech segmentów. 
 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  pobrać elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce, w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić dwa pierwsze segmenty, 
4)  sprawdzić stabilność rusztowania, 
5)  sprawdzić pion rusztowania, 
6)  kontynuować montaż z jednoczesną kontrola stabilności,  
7)  ułożyć podest, 
8)  sprawdzić poziom podestu, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

10 elementów rusztowania kolumnowego, 

 

miarka, poziomnica, pion, 

 

drabina, 

 

podest. 

 
Ćwiczenie 4  

Zaplanuj przebieg prac związanych z montażem i demontażem rusztowania drewnianego 

stojakowego o wysokości 3 m do prac kamieniarskich. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą z rozdziału 7 poradnika dla ucznia, 
2)  sporządzić rysunek rusztowania, 
3)  wypisać kolejne etapy montowania rusztowania, 
4)  wypisać etapy demontażu 
5)  wskazać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas montażu demontażu rusztowań, 
6)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

praca z tekstem przewodnim. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z rozdziału 6, 

 

notatnik. 

 

tekst przewodni. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

5.6. Rozliczanie robót ciesielskich 
 
5.6.1. 

Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
 

Oblicz  zużycie  materiałów  do  wykonania  formy  drewnianej  do  deskowań  i  sporządź 

rozliczenie materiałowe. 
 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przypomnieć uczniom 

zasady pomiaru drewna okrągłego i tarcicy. Ćwiczenie należy realizować w parach.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z literaturą, 
2)  zmierzyć ilość drewna w formie 
3)  zapisać wymiary 
4)  obliczyć zużycie materiału. 
5)  sporządzić sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne poprzedzone pokazem z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

karta pracy, 

 

forma drewniana, 

 

kalkulator, 

 

notatnik.  

 
Ćwiczenie 2 
 

Ustal  wynagrodzenie  miesięczne,  jakie  otrzymałbyś  w  wybranym  miesiącu,  przy 

wynagrodzeniu za 6 zł netto za godzinę pracy i 20 % premii.  
 

Wskazówki do realizacji:  

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Ćwiczenie należy realizować indywidualnie.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  ustalić ilość dni roboczych, 
2)  ustalić ilość godzin pracy w ciągu miesiąca, 
3)  obliczyć wynagrodzenie netto, 
4)  obliczyć wysokość premii, 
5)  obliczyć wynagrodzenie miesięczne,  
6)  zaprezentować wyniki.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne.  

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

kalkulator.

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
robót ciesielskich” 

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–11 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12–22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za udzielenie 12 poprawnych odpowiedzi z poziomu podstawowego, 

  dobry  –  za  rozwiązanie  wszystkich  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  wszystkich  zadań  z  poziomu  podstawowego  i  7  

z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 

1a;  2c;  3b;  4a;  5c;  6b;  7a;  8b;  9d;  10d;  11a;  12c;  13d;  14c; 

15b; 16c; 17a; 18d; 19d; 20b; 21a; 22a.

 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Dobiera drewno do robót ciesielskich 
 

2. 

Wskazuje maksymalną wilgotność drewna 
suchego 

Dobiera surowiec do produkcji deskowań 
 

Rozróżnia sposoby obróbki drewna 

5. 

Dobiera narzędzia do obróbki drewna 

Wskazuje wyposażenie warsztatu 
ciesielskiego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Dobiera urządzenia transportowe 

Charakteryzuje zużycie drewna 

Charakteryzuje elementy deskowań 

10 

Dobiera rodzaj deskowania 

11 

Wskazuje jednostkę rozliczeniowa drewna 

12 

Porównuje systemy wynagrodzeń 

pp 

13 

Dobiera rusztowania 

pp 

14 

Dobiera sposób montażu drewna 

pp 

15 

Korzysta z dokumentacji rysunkowej 

pp 

16 

Stosuje przepisy bezpieczeństwa i higieny 
pracy w ciesielni 

pp 

17 

Dobiera środki transportu 

pp 

18 

Ustala ładowność wózków 

pp 

19 

Rozróżnia sortymenty materiałów tartych 

pp 

20 

Charakteryzuje budowę makroskopową 
drewna  

pp 

21 

Dobiera sposób czyszczenia tarcz 
deskowań 

pp 

 

22 

Określa wymagania dotyczące 
eksploatacji rusztowań 

pp 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 
1.  Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej tygodniowym. 
2.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych  oraz  

z zasadami punktowania udzielonych odpowiedzi. 

3.  Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 

odpowiedzi). 

4.  Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej. 
5.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

6.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu - 40 minut 
9.  Sprawdź udzielone odpowiedzi, a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego. 
10.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  pytania,  które 

sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 
1.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
2.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
3.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
4.  Zestaw  zadań  testowych  składa  się  z  22  zadań  zamkniętych  (zadań  wielokrotnego 

wyboru). 

5.  Zadania  mają  4  wersje  odpowiedzi,  z  których  tylko  jedna  jest  prawidłowa.  Prawidłową 

odpowiedź zakreśl znakiem X, we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.  

6.  W  przypadku  pomyłki,  błędną  odpowiedź  zaznacz  kółkiem  i  ponownie  zakreśl 

odpowiedź prawidłową. 

7.  Jeżeli udzielenie odpowiedzi  na  jakieś pytanie  będzie sprawiało Ci trudność, to opuść je 

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

1.  Najczęściej  do  wykonywania  robót  ciesielskich  w  kamieniarstwie  wykorzystuje  się 

drewno: 
a) sosnowe, 
b) dębowe, 
c) lipowe, 
d) modrzewiowe. 

2.  Drewno powietrzno-suche posiada wilgotność poniżej: 

a) 30%, 
b) 25%, 
c) 15%, 
d) 5%. 

 

3.   Elementy deskowań coraz częściej coraz częściej zamiast z drewna wykonuje się z:  

a) sklejki, 
b) stali, 
c) płyty pilśniowej, 
d) tworzyw sztucznych. 

 

4.  Rozrzynanie to piłowanie: 

a) wzdłuż włókien, 
b) w poprzek włókien, 
c) skośne, 
d) krzywoliniowe. 

 

5.  Podstawowym narzędziem do rozbiórki konstrukcji ciesielskich jest: 

a) siekiera, 
b) młotek, 
c) łapa ciesielska, 
d) topór. 

 

6.  Podstawową obrabiarką stacjonarną do wykonywania robót ciesielskich jest: 

a) pilarka łańcuchowa, 
b) pilarka tarczowa, 
c) strugarka, 
d) wiertarka. 

 

7.  Najprostszym urządzeniem transportowym w pionie jest: 

a) krążek, 
b) żuraw, 
c) wciągarka ręczna, 
d) wyciąg słupowy. 

 

8.  Do deskowania na 1 m

3

 betonu zużywa się średnio: 

a) 0,05 m

drewna, 

b) 0,15 m

drewna, 

c) 0,25 m

drewna, 

d) 0,35 m

drewna. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  Największą trwałością charakteryzują się tarcze deskowań wykonane z: 

a) drewna, 
b) sklejki, 
c) kartonu, 
d) stali. 

 

10. Aby powierzchnia monolitycznej płyty była równa i gładka deskowanie powinno być: 

a) trapezowe, 
b) zespolone jarzmami, 
c) spięte drutem, 
d) szczelne. 

11. Jednostką rozliczeniową drewna jest: 

a) m 

3

b) m 

2

c) mb, 
d) cm.  

 

12. Wysoką wydajność pracy umożliwia system płac: 

a) dniówkowy, 
b) zadaniowy, 
c) akordowy, 
d) brygadowy. 

 

13. Do robót kamieniarskich na wysokości 2 m wewnątrz pomieszczeń stosuje się 
      rusztowanie drewniane: 

a) stojakowe, 
b) drabinowe, 
c) wspornikowe, 
d) kozłowe. 

 

14. W czasie montażu elementów deskowań nie należy używać: 

a) jarzm, 
b) śrub, 
c) gwoździ, 
d) drutu. 

 

15. Na rysunku roboczym deskowania umieszcza się: 

a) sposób montażu deskowania, 
b) wymiary i sposób montażu deskowania, 
c) proces produkcji deskowania, 
d) materiał z którego należy wykonać deskowanie. 

 

16. Dorosły mężczyzna może dźwigać i przenosić podczas pracy elementy na odległość 25 m 
      lub na wysokość do 4 m jeśli ich masa nie przekracza: 

a) 30 kg, 
b) 40 kg, 
c) 50 kg, 
d) 60 kg.  

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17. Transport w pionie i w poziomie umożliwia: 

a) żuraw, 
b) wózek, 
c) wielokrążek, 
d) wciągarka. 

 

18. Ładowność wózków uzależniona jest od: 

a) rodzaju transportowanego materiału, 
b) ilości kół, 
c) napędu, 
d) ilości kół i napędu. 

 

 
19. Sortymentem materiałów tartych o największych wymiarach przekroju poprzecznego są:  

a) deski, 
b) bale, 
c) krawędziaki, 
d) belki. 

 

20.  Elementem  budowy  mikroskopowej  odróżniającym  drewna  iglaste  od  liściastego  jest 
       obecność znacznej ilości: 

a) sęków, 
b) cewek, 
c) włókien drzewnych, 
d) naczyń. 

 

21. Po demontażu drewniane tarcze oczyszcza się wykorzystując: 

a) strugi, 
b) szczotki, 
c) gorącą wodę, 
d) środki chemiczne. 

 
22. Miejsca pracy na wysokości większej niż 1,5 m należy zabezpieczyć deską krawężnikową 
      o  wysokości  0,15  m  i  ogrodzić  mocnymi  barierkami  ochronnymi    umieszczonymi  na 
      wysokości: 

a) 1,1m i 0,6 m, 
b) 0,5 m i 1,0 m, 
c) 0,4 m i 0,9 m, 
d) 0,3 m i 0,8 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich   

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

15 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Test praktyczny „Próba pracy” 

 

Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  podstawowych 
robót ciesielskich”. 

 
 

Test  jest  zadaniem  sprawdzającym  umiejętności  praktyczne  nabyte  przez  ucznia  

w  trakcie  realizacji  programu  jednostki  modułowej  Wykonywanie  podstawowych  robót 
ciesielskich.  Test  polega  na  wykonaniu  drewnianego  deskowania  płyty  przedstawionej  na 
rysunku.  Do  testu  jest  dołączona  karta  oceny  ucznia,  która  umożliwia  obserwację  pracy 
ucznia i wskazanie poziomu ukształtowania umiejętności praktycznych. 
 

Punktacja: 0 lub 1 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłowo 

wykonaną lub jej niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące przeliczenie punktów na oceny szkolne
dopuszczający – 8 punktów 
dostateczny– 10 punktów 
dobry– 13 punktów 
bardzo dobry – 15 punktów 

 
Zadanie praktyczne 

 

Wykonaj drewniane deskowanie elementu masywnego przedstawionego na rysunku wraz 

z  zabezpieczeniem  i  usztywnieniem.  Dobierz  odpowiednie  sortymenty  drewna  oraz  użyj  do 
tego  celu  narzędzi  i  obrabiarek,  z  którymi  zapoznałeś  się  w  trakcie  realizacji  jednostki 
modułowej. Przed przystąpieniem do wykonania deskowania napisz plan działania, a po jego 
zakończeniu zaprezentuj efekty swojej pracy. Na wykonanie zadania masz 135 minut.  
 
Instrukcja dla nauczyciela: 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego, z co najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Przygotuj rysunek płyty. 
3.  Przygotuj odpowiednia ilość i rodzaj surowca drzewnego, umożliwiające wykonanie 

zadania.  

4.  Przygotuj narzędzia i przybory traserskie. 
5.  Przygotuj zestawy narzędzi umożliwiających uczniom wykonanie zadania. 
6.  Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania 

zadania. 

7.  Przypomnij uczniom, przed rozpoczęciem rozwiązywania zadania, zasady bezpiecznej 

obsługi narzędzi i obrabiarek do drewna. 

8.  Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenia. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.  
 
Instrukcja dla ucznia: 
1.  Przeczytaj uważnie zadanie. 
2.  Wysłuchaj nauczyciela, który przypomni Ci zasady bezpiecznego posługiwania się 

narzędziami i obrabiarkami do drewna. 

3.  Napisz plan działania.  
4.  Pobierz materiały i narzędzia niezbędne do wykonania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

5.  Wykonaj elementy deskowania. 
6.  Zmontuj deskowanie – pamiętaj, ze na ocenę będzie wpływać: dobór materiału, 

bezpieczne posługiwanie się narzędziami i obrabiarkami oraz jakość wykonania. 

7.  Zaprezentuj wykonane zadanie. 
8.  Na wykonanie zadania masz 135 minut. 
 
Materiały dla ucznia: 

 

zadanie praktyczne, 

 

instrukcja, 

 

arkusz do planowania. 

 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

przybory traserskie: ołówek stolarski, liniał metalowy, miara zwijana, kątownik, 

 

ręczne  narzędzia:  zestaw  pił:  poprzecznica,  płatnica,  grzbietnica,  otwornica,  lub 
stacjonarne, ewentualnie przenośne obrabiarki do drewna, młotek, cęgi, 

 

poziomica, pion, 

 

kołki, śruby, gwoździe, 

 

surowiec drzewny. 

 

różnorodne sortymenty materiałów tartych, 

 

łączniki metalowe, 

 

przybory do pisania. 

 
KARTA OCENY UCZNIA 
 
Imię i nazwisko.............................................. 
Wykonywanie podstawowych robót ciesielskich 
 
Lp.  Uczeń otrzymuje 1 punkt jeżeli  

 

1. 

Dokonał analizy rysunku 

 

2. 

Zaplanował i zapisał w planie działania kolejność wykonywania czynności    

3. 

Zaplanował i zapisał planie działania wykaz maszyn i narzędzi oraz 
przyborów traserskich, niezbędnych do wykonania zadania 

 

4. 

Pobrał z magazynu i dostarczył na stanowisko pracy materiały niezbędne 
do wykonania deskowania 

 

5. 

Zgromadził i rozmieścił sprzęt, narzędzia i przybory traserskie 

 

6. 

Dobrał odzież roboczą i środki ochrony osobistej 

 

7. 

Wytrasował surowiec drzewny 

 

8. 

Dokonał piłowania do określonych wymiarów i ksztaltów 

 

9. 

Wykonał tarcze wewnętrzne i zewnętrzne 

 

10.  Wykonać tarcze zewnętrzne 

 

11.  Wykonał ramkę stabilizacyjną 

 

12.  Wykonał jarzma 

 

13.  Zmontował całą konstrukcję 

 

14.  Sprawdził pion wykonanego deskowania, 

 

15.  Uporządkował stanowisko 

 

16.  Zaprezentował efekty swojej pracy  

 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 
 

1.  Bajkowski J.: Maszyny i urzadzenia do obróbki drewna cz.1, WSiP, Warszawa 1990 
2.  Haun L.: Nowoczesny cieśla, Wydawnictwo Apis, Gdańsk 1995 
3.  Keller K.: Murarstwo cz.2, Rea, Warszawa 2002 
4.  Krzysik D.: Nauka o drewnie, PWN, Warszawa 1974 
5.  Lenkiewicz W., Zdziarska I.:Ciesielstwo, WSiP, Warszawa 1998 
6.  Prażmo J.: Stolarstwo cz.1, WSiP, Warszawa 1990 
7.   Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

 przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, KOWEZiU, Warszawa 2002 

8.  Szymański E.: Materiały budowlane, WSiP, Warszawa 2003 
9.  Tauszyński .K.: Budownictwo z technologią, WSiP, Warszawa 1992 
 
Wykaz literatury należy uaktualniać w miarę ukazywania się nowych pozycji.