background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Małgorzata Kuc

 

 

 
 
 
 
 
 

Stosowanie  terapii  zajęciowej  w  procesie  aktywizacji 
podopiecznego 346[04].Z2.02 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Goliszek 
mgr Aurelia Włoch 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Tomasz Sułkowski 
 
 
 
Konsultacja: 
dr Dorota Koprowska 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[04].Z2.02 
„Stosowanie  terapii  zajęciowej  w  procesie  aktywizacji  podopiecznego”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu opiekun w domu pomocy społecznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

10 

 

5.1.  Zadania terapii zajęciowej 

10 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

 

5.2.  Metody i formy terapii zajęciowej 

12 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.3.  Planowanie zajęć terapeutycznych 

14 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

 

5.4.  Metody i cele arteterapii 

16 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

 

5.5.  Metody i cele teatroterapii 

18 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

 

5.6.  Metody i cele biblioterapii 

20 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

20 

 

5.7.  Metody i cele muzykoterapii 

22   

5.7.1 Ćwiczenia 

22   

5.8.  Metody i cele choreoterapii 

24 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

24 

 

5.9.  Metody i cele ergoterapii 

26 

 

5.9.1. Ćwiczenia 

26 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

 

7.  Literatura 

37 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń nabędzie podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 
 
 
 
 

 

 

 

346[04].Z2.01 

Organizowanie różnych 

form spędzania czasu 

wolnego 

 

346[04].Z2 

Aktywizacja osób starszych 

 

346[04].Z2.02 

Stosowanie terapii 

zajęciowej w procesie 

aktywizacji 

podopiecznego 

 

346[04].Z2.03 

Integrowanie 

podopiecznego ze 

środowiskiem lokalnym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  użytkować komputer, 

  współpracować w grupie, 

  określać podstawowe potrzeby człowieka, 

  stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej, 

  rozpoznawać potrzeby i problemy podopiecznego, 

  rozwiązywać problemy podopiecznych, 

  wspierać podopiecznych w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić zadania terapii zajęciowej w rehabilitacji społecznej i psychicznej, 

 

przedstawić metody i formy terapii zajęciowej, 

 

stworzyć podopiecznemu warunki do uczestnictwa w formach terapii zajęciowej, 

 

opracować we współpracy z terapeutą zajęciowym plan zajęć terapeutycznych, 

 

dokonać  oceny  stopnia  samodzielności  podopiecznego  w  zakresie  wykonywania 
codziennych  czynności,  przemieszczania  się,  orientacji  przestrzennej  oraz  zdolności  do 
nawiązywania kontaktów, 

 

dobrać  formy  terapii  zajęciowej  do  indywidualnych  uzdolnień,  przyzwyczajeń 
i możliwości mieszkańca domu pomocy społecznej, 

 

zapewnić terapeutyczny charakter wszystkim formom aktywności podopiecznego, 

 

zorganizować terapeutyczne zajęcia plastyczne, 

 

zorganizować zajęcia z wykorzystaniem muzykoterapii i choreoterapii, 

 

zorganizować zajęcia z zakresu biblioterapii i teatroterapii, 

 

zastosować różne metody ergoterapii, np.: majsterkowanie, gotowanie, pieczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

……………………………..……………  

Modułowy program nauczania:  Opiekun w domu pomocy społecznej 346[02] 
Moduł:  

Aktywizacja osób starszych 346[04].Z2 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  terapii  zajęciowej  w  procesie  aktywizacji 
podopiecznego terapii zajęciowej 346[04].Z2.02 

Temat:   Wykonanie  bombek  świątecznych  –  metodą  oklejania  masą  papierową. 

Elementy arteterapii w terapii zajęciowej. 

Cel ogólny:   Kształtowanie stosowania elementów arteterapii w terapii zajęciowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykonać masę papierowa, 

 

wykonać bombkę świąteczną, 

 

wybrać właściwą dla podopiecznego formę terapii zajęciowej, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

balony, 

 

klej, 

 

masa papierowa, 

 

szablony do wykorzystania przy malowaniu bombek, 

 

pędzle, 

 

kolorowe farby, 

 

spodki, 

 

spinacze biurowe. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie  tematu  zajęć  w  nawiązaniu  do  rehabilitacji  zawodowej  podopiecznych 

w domu pomocy społecznej – pogadanka. 

2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy podczas zajęć. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

Realizacja zajęć: 

1.  Przygotowanie stanowiska pracy – rozłożenie podkładek. 
2.  Rozrabianie masy papierowej przy zwróceniu uwagi na odpowiednią konsystencję. 
3.  Rozdrabnianie  farby,  zwrócenie  uwagi  na  odpowiednią  konsystencję  i  kolorystykę 

pasującą do Świąt Bożego Narodzenia.  

4.  Nadmuchanie balonów. 
5.  Praktyczny pokaz sposobu oklejania balonu masą papierową przez nauczyciela.  
6.  Praktyczny  pokaz  malowania  bombek  za  pomocą  przyczepienia  szablonów  przez 

nauczyciela. 

7.  Wskazanie  jak  należy  sobie  pomagać,  a  zarazem  nie  przeszkadzać,  przy  odpinaniu 

szablonów. Robi to ktoś, kto ma czyste ręce. 

8.  Przypomnienie o konieczności częstego mycia rąk by nie pobrudzić odbitej bombki. 
9.  Rozłożenie mokrych bombek na wolnych stołach do wyschnięcia. 
10.  Omówienie  efektów  pracy  z  zaznaczeniem  zaangażowania  uczestników  i  ich 

indywidualnych możliwości.  

 
Podsumowanie zajęć: 
1.  Uczniowie  wskazują,  jakie  cechy  były  potrzebne,  aby  wykonać  starannie  i  efektownie 

pracę. 

2.  Na  ile  skuteczna  jest  arteterapia  w  rehabilitacji  zawodowej  podopiecznych  w  domu 

pomocy społecznej? 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Opiekun w domu pomocy społecznej346[02] 
Moduł:  

Aktywizacja osób starszych 346[04].Z2 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  w  terapii  zajęciowej  procesie  aktywizacji 
podopiecznego terapii zajeciowej346[04].Z2.02 

Temat:  Rozładowanie  emocji.  Elementy 

muzykoterapii  w  rehabilitacji  osób 

niepełnosprawnych. 

Cel ogólny:  Nauka autorelaksu, zapoznanie z różnymi formami aktywizacji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozwiązać istniejące problemy emocjonalne podopiecznego, 

 

odreagować napięcia psychofizyczne, nadmiar energii i agresji, 

 

dobrać rodzaj muzyki do wyrażania emocji, 

 

zastosować Mobilny Model Rekreacji Muzycznej.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda OZURA, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

relaksacja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

płyty CD z nagraniami: Smutna pieśń Piotra Czajkowskiego, Wiosna Vivaldiego, 

 

odtwarzacz CD, 

 

kartki formatu A2, 

 

kolorowa kreda, 

 

taśma przylepna, 

 

duży arkusz papieru. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Pogadanka na temat Mobilnego Modelu Rekreacji Muzycznej. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
I.   Faza „odreagowania”: 

1.  Pytanie  skierowane  do  uczniów:  „Jak  się  dzisiaj  czujesz?”;  odpowiedź  udzielona 

śpiewem. 

2.  Zabawa  „Mecz”  –  ćwiczenie  muzyczno-  ruchowe  (podział  na  II  grupy;  I  grupa  – 

młodzież  rozmawiająca  o  zwycięstwie  jej  grupy  w  meczu  ligowym;  II  grupa  – 
zdenerwowani  kibice,  którzy  krzyczą  i  mocno  gestykulują;  uczniowie  w  zależności 
od nastroju muzyki naśladują radość, złość, smutek). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

II.   Faza „rytmizacji”: 

1.  Ćwiczenia  z  elementami  pantomimy-  wybrany  uczeń  naśladuje  za  pomocą  gestów, 

mimiki określone nastroje; pozostali zgadują, rodzaj emocji, nastroju. 

2.  Prezentacja  przez  nauczyciela  ilustracji  ludzkich  twarzy  (wesołych,  smutnych, 

niezadowolonych);  niezadowolonych  zależności  od  wskazanego  rysunku  uczniowie 
wyrażają głosem określone stany emocjonalne. 

3.  Seria trzech oddechów. 

III.  Faza „uwrażliwienia”: 

1.  Wysłuchanie przez uczniów dwóch kontrastujących utworów:  

 

Smutna pieśń Piotra Czajkowskiego,  

 

Wiosny Vivaldiego. 

2.  Wykonanie  przez  uczniów  dowolnych  ilustracji  plastycznych  do  poznanych 

miniatur. 

3.  Omówienie wykonanych rysunków. 

IV.  Faza „relaksacji”: 

1.  Seria „trzech oddechów”. 
2.  Ćwiczenie relaksacyjne „Wodospad” 

V.   Faza „aktywizacji”: 

1.  Marsz w kole w rytm akompaniamentu fortepianowego. 
2.  Pytanie  skierowane  do  uczniów  „jak  się  teraz  czujesz?”;  odpowiedź  słowna 

z jednoczesnym wyklaskiwaniem rytmu. 

 
Podsumowanie zajęć: 
 
1.  Omówienie wpływu ćwiczeń relaksacyjnych na uczestników zajęć. 
2.  Uczniowie  wskazują,  która  z  pięciu  etapów  metody  OZURA  miała  na  nich  największy 

wpływ i dlaczego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

5.  ĆWICZENIA  

 

5.1.   Zadania terapii zajęciowej 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Na podstawie filmu terapii zajęciowej, określ rodzaje zajęć prowadzonych na warsztatach 

terapii zajęciowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału. Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić czym zajmuje się terapia zajęciowa, 
2)  określić ośrodki, w których prowadzona jest terapia, 
3)  określić rodzaje zajęć prowadzonych na warsztatach terapii zajęciowej, 
4)  przedstawić swoje wyniki pracy na forum grupy, 
5)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów, 

 

dyskusja frontalna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

telewizor, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

płyta DVD z filmem z terapii zajęciowej. 

 

 

Ćwiczenie 2  

Po obejrzeniu filmu z terapii zajęciowej określ jej cele i zadania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment materiału nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zadania terapii zajęciowej, 
2)  określić możliwości terapii zajęciowej, 
3)  sformułować cele terapii zajęciowej, 
4)  zapisać wnioski, 
5)  przedstawić swoje wyniki pracy na forum grupy, 
6)  uczestniczyć w dyskusji podsumowującej przebieg ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

brystol, 

 

pisaki, 

 

film z terapii zajęciowej,

 

 

odtwarzacz DVD. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

5.2.   Metody i formy terapii zajęciowej

 

 
5.2.1.   Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  proste  ćwiczenia  ruchowe,  które  można  wykorzystać  w  gimnastyce  porannej 

z podopiecznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału. Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować rozwój i właściwości psychomotoryczne człowieka, 
2)  rozpoznać możliwości i upodobania podopiecznych, 
3)  określić rodzaje ćwiczeń ogólno usprawniających, 
4)  przygotować propozycję ćwiczeń, 
5)  zaprezentować ćwiczenia w klasie. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

piłki, 

 

maty, 

 

skakanka, 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty CD z muzyką. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  najbardziej  dla  Ciebie  odpowiedni  kontakt  z  pięknym  otoczeniem  i  przyrodą. 

Zaplanuj wycieczkę w to miejsce. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału. Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić co to jest estetoterapia, 
2)  wyszukać odpowiednią metodę prezentacji, 
3)  przygotować wystąpienie z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, 
4)  zaprezentować się na forum grupy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

biuletyny informacyjne, 

 

duże rysunki, fotografie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

5.3.   Planowanie zajęć terapeutycznych

 

 
5.3.1.   Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz  dowolną  technikę  z  metody  biblioterapii  i  zgodnie  z  jej  zasadami  sporządź 

dzienny plan terapii zajęciowej dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien wiedzieć: 

1)  określić, na czym polega planowanie zajęć dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie, 
2)  scharakteryzować metody i formy biblioterapii, 
3)  dokonać wyboru rodzaju techniki, 
4)  wybrać literaturę odpowiednią dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, 
5)  sporządzić dzienny plan terapii, 
6)  zaprezentować wyniki na forum klasy. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

lista książek odpowiednia dla osób niepełnosprawnych inteletkyualnie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Łącząc  techniki  z  metod  muzykoterapii  i  choreoterapii  ułóż  dzienny  plan  zajęć 

terapeutycznych dla grupy podopiecznych w domu pomocy społecznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować metody i techniki w muzykoterapii, 
2)  scharakteryzować metody i techniki w choreoterapii, 
3)  określić możliwości psychofizyczne podopiecznych, 
4)  wykonać ćwiczenie, 
5)  ułożyć dzienny plan zajęć, 
6)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty CD, 

 

materace, 

 

karimaty, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

5.4.   Metody i cele arteterapii

 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  taflę  szkła  o  wymiarach  10x20  i  namaluj  na  nim  dowolny  rysunek. 

Przeanalizuj dobór kolorów. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować techniki plastyczne, 
2)  przygotować taflę szkła, 
3)  zastosować technikę malowania na szkle, 
4)  dobrać farby w zależności od swojego samopoczucia, 
5)  przeanalizować dobór kolorów, 
6)  zaprezentować wyniki i uwagi, omówić pracę. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

farby do malowania na szkle, 

 

tafla szkła, 

 

pędzel, 

 

preparat do przygotowania szkła, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Przygotuj słoik i oklej go masą solną, a następnie pomaluj go farbami.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału. Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zastosować technikę przygotowania masy solnej, 
2)  przygotować masę solną, 
3)  dobrać technikę utwardzania masy, 
4)  dobrać barwy do swojego nastroju, 
5)  zaprezentować pracę, 
6)  wziąć udział w dyskusji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

masa solna, 

 

słoik, 

 

farby,  

 

pędzle,  

 

woda, 

 

ręczniki papierowe, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

5.5.   Metody i cele teatroterapii 

 
5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Po  obejrzeniu  filmu,  zaplanuj  i  przeprowadź  panel  dyskusyjny  dotyczący  spektaklu 

teatralnego, przygotowanego przez podopiecznych. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić możliwości podopiecznych, 
2)  zdefiniować pojęcie teatroterapii, 
3)  określić zasady panelu dyskusyjnego, 
4)  zaplanować i przeprowadzić panel dyskusyjny. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

telewizor, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

płyta DVD z nagraniem, 

 

karton,  

 

pisaki. 

 

Ćwiczenie 2 
Przygotuj i przedstaw, krótką scenkę teatralną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić metody terapii, 
2)  wyjaśnić cele teatroterapii, 
3)  wybrać temat jaki chcesz przedstawić, 
4)  przygotować scenografię i kostium, 
5)  odegrać wybraną scenkę, 
6)  opowiedzieć o wrażeniach jakie towarzyszyły występowi, 
7)  wziąć udział w dyskusji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przygotowana scenografia, 

 

kostium, 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty CD, 

 

brystol,  

 

pisaki, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

5.6.   Metody i cele biblioterapii 

 
5.6.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź wykaz bajek, których tematykę możemy wykorzystać w biblioterapii.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje biblioterapii, 
2)  przedstawić treść bajki do wykorzystania w biblioterapii, 
3)  posłużyć się technologiami komputerowymi do sporządzenia wykazu bajek, 
4)  efekty pracy przedstawić na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

wykaz bajek przygotowany w zakresie pracy domowej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  wykazu  bajek  wybierz  jedną  i  za  pomocą  malowania  na  kartonie  zilustruj 

niedokończony fragment tekstu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczeni 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wykazem bajek, 
2)  dobrać rodzaje i techniki malowania, 
3)  określić podstawowe zasady ilustracji, 
4)  wybrać bajkę, 
5)  wykonać ilustrację niedokończonego fragmentu, 
6)  efekty pracy przedstawić na forum grupy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

analiza przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

brystol, 

 

farby, 

 

pędzle, 

 

różne przykłady bajek z niedokończonymi fragmentami tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

5.7.   Metody i cele muzykoterapii 

 
5.7.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ze  znanych  Ci  utworów  muzycznych  wybierz,  takie  które  będą  przykładem  muzyki 

aktywnej.  Na  kartonie  zapisz  wszystkie  emocje  jakie  towarzyszyły  ci  przy  słuchaniu  tej 
muzyki. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić gatunki muzykoterapii, 
2)  podać przykłady utworów muzycznych będących przykładami muzyki aktywnej, 
3)  wypisać emocje jakie towarzyszą słuchaniu tej muzyki, 
4)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

magnetofon i odtwarzacz CD, 

 

kasety i płyty z muzyką aktywną, 

 

brystol, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  znanych  utworów  muzycznych  wybierz  te,  które  będą  oddawać  charakter 

muzykoterapii  receptywnej.  Ułóż  do  wybranej  muzyki  układ  ćwiczeń  ruchowych.  Opracuj 
scenariusz zajęć, które nie powinny przekraczać 15 minut. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału. Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować muzykoterapię receptywną, 
2)  dobrać rodzaj muzyki odpowiedni do tego typu zajęć, 
3)  zdefiniować pojęcie motoryki, 
4)  wybrać płytę z przykładem muzyki receptywnej, 
5)  zaplanować układ ćwiczeń ruchowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

6)  opracować scenariusz zajęć, 
7)  zaprezentować wyniki na forum grupy, 
8)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

burza mózgów, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty CD, 

 

materace,  

 

karimaty, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

kartki,  

 

długopis. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

5.8.   Metody i cele choreoterapii 

 
5.8.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj występ wyrażający za pomocą tańca i wybranej muzyki Twoje emocje.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować pojęcie emocji, 
2)  wybrać odpowiednią muzykę do tańca, 
3)  wyrazić swoje emocje, 
4)  przygotować występ, 
5)  wziąć udział w dyskusji, 
6)  zaprezentować swoje emocje za pomocą tańca, 
7)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD 

 

płyty CD 

 

poradnik dla ucznia 

 
Ćwiczenie 2  

Wyjaśnij podane poniżej pojęcia: 

 

ćwiczenie motoryki małej, 

 

ćwiczenie motoryki dużej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien : 

1)  opisać rozwój i właściwości psychomotoryczne człowieka, 
2)  sprawnie posłużyć się Internetem, 
3)  odszukać definicję pojęć, 
4)  przygotować opisy, 
5)  zaprezentować wyniki pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

papier A4, 

 

pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

5.9.   Metody i cele ergoterapii 
 

5.9.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Spośród znanych codziennych zajęć wskaż te, które należą do ergoterapii.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zdefiniować pojęcie ergoterapii, 
2)  określić cele ergoterapii, 
3)  scharakteryzować rozwój i właściwości psychomotoryczne człowieka, 
4)  wskazać codzienne zajęcia należące do ergoterapii, 
5)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

brystol,  

 

pisaki. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj czynności ergoterapeutyczne dla nowoprzyjętego mieszkańca DPS. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału. Materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić procedury DPS, 
2)  zapoznać się z możliwościami fizycznymi nowego mieszkańca, 
3)  zaplanować jego wybrane czynności, 
4)  zaprezentować wyniki pracy. 
 

Zalecanie metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz wywiadu środowiskowego, 

 

karta medyczna mieszkańca, 

 

papier A4, 

 

pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie terapii zajęciowej 
w procesie aktywizacji podopiecznego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 10, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny:  

 

dopuszczająca – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczna – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobra – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego, 

 

bardzo dobra – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponad podstawowego.

 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  c,  3.  d,  4.  a,  5.  a,  6.  a  7.  b,  8.  c,  9.  c,  10.  a,  11.  d, 
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. b, 19. a, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Zidentyfikować formy terapii zajęciowej 

2  Rozróżnić elementy terapii 

3  Zidentyfikować rodzaje terapii zajęciowej 

4  Dobrać formy terapii 

PP 

5  Określić formy pracy w terapii 

6  Zastosować specjalistyczną terminologię 

PP 

7  Zidentyfikować rodzaj terapii z zadaniami 

8  Ocenić skuteczność działań terapii zajęciowej 

PP 

9  Rozpoznać rodzaje muzykoterapii 

10  Określić zadania choreoterapii 

PP 

11  Zidentyfikować formy muzykoterapii 

12  Wyjaśnić, na czym polega terapia tańcem 

13  Dobrać metodę terapii 

14  Dobrać metody pracy w choreoterapii 

15  Zidentyfikować metodę arteterapii 

16  Dobrać techniki terapii 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

17 

Zidentyfikować cechy osobowościowe 
w zaplanowanych formach terapii zajęciowej 

18 

Zidentyfikować cechy charakterologiczne 
z określonym rodzajem biblioterapii 

19  Wzmocnić pozytywnie samopoczucie podopiecznych 

PP 

20 

Wyjaśnić znaczenie ćwiczeń relaksacyjnych dla 
wzmocnienia zdrowia i stanów emocjonalnych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  
 

1.  Terapia zajęciowa jest formą 

a)  zabawy. 
b)  odpoczynku. 
c)  pracy zarobkowej. 
d)  rehabilitacji. 

 
2.  Elementem terapii zajęciowej jest proces zwany 

a)  socjalizacją. 
b)  resocjalizacją. 
c)  rehabilitacją. 
d)  kompensacją. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

3.  Arteterapia to jedna z form 

a)  muzykoterapii. 
b)  biblioterapii. 
c)  terapii zajęciowej. 
d)  terapii manualnej. 

 

4.  Estetoterapia to kontakt 

a)  z pięknym otoczeniem. 
b)  z drugim człowiekiem. 
c)  z grupą rówieśniczą. 
d)  z muzyką. 

 

5.  Forma pracy indywidualnej występuje 

a)  w procesie kształcenia. 
b)  w procesie organizacji. 
c)  w zajęciach domowych. 
d)  w żadnej z wymienionych procesów. 

 

6.  Czytanie poezji legend, nazywamy 

a)  biblioterapią. 
b)  choreoterapią. 
c)  arteterapią. 
d)  chromoterapią. 

 

7.  Choreoterapią nazywamy 

a)  ćwiczenia rzeźbiarskie. 
b)  ćwiczenia muzyczno-ruchowe. 
c)  malowanie na szkle. 
d)  czytanie książek. 

 

8.  Identyfikacja i katharsis to etapy 

a)  teatroterapii. 
b)  choreoterapii. 
c)  biblioterapii. 
d)  muzykoterapii. 

 
9.  Kinezyterapia to leczenie 

a)  światłem. 
b)  pięknym otoczeniem. 
c)  ruchem. 
d)  nie wiem. 

 
10.  W skład choreoterapii wchodzą takie czynności jak 

a)  granie. 
b)  malowanie. 
c)  czytanie bajek. 
d)  wyszywanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

11.  W pedagogice specjalnej stosujemy muzykoterapię w formie 

a)  pasywnej. 
b)  głośnej. 
c)  aktywnej. 
d)  cichej. 

 
12.  Taniec jest wykorzystywany w 

a)  bajkoterapii. 
b)  chromoterapii. 
c)  muzykoterapii. 
d)  choreoterapii. 

 

13.  W schorzeniach psychogennych stosujemy 

a)  muzykoterapię cichą. 
b)  nie stosujemy muzyki. 
c)  muzykoterapię aktywną. 
d)  muzykoterapię receptywną. 

 

14.  Choreoterapia ma za zadanie 

a)  poprawiać komunikację i kontakty społeczne. 
b)  rozwijać mowę czynną. 
c)  poprawiać nastrój. 
d)  prowadzić zabawę. 

 

15.  Technika collage stosowana jest w 

a)  muzykoterapii. 
b)  ergoterapii. 
c)  arteterapii. 
d)  biblioterapii. 

 

16.  Trening autogenny Shultza jest techniką w metodzie 

a)  choreoterapii. 
b)  bibliotearapii. 
c)  ergoterapii. 
d)  muzykoterapii. 

 

17.  Formą zajęć biblioterapeutycznych jest 

a)  malowanie i rysowanie ilustracji. 
b)  rzeźbienie. 
c)  sklejanie. 
d)  haftowanie. 

 

18.  Wyjście do muzeum i obcowanie ze sztuką to przykład 

a)  chromoterapii. 
b)  estetoterapii. 
c)  kinezyterapii. 
d)  muzykoterapii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

19.  Terapia, która pomaga pokonywać problemy i podaje wzorce zachowań to 

a)  bajkoterapia. 
b)  choreoterapia. 
c)  teatroterapia. 
d)  muzykoterapia. 

 
20.  Ćwiczenia relaksacyjne powodują 

a)  wyciszenie. 
b)  pobudzenie. 
c)  poznanie własnego ciała. 
d)  zasmucenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Stosowanie terapii zajęciowej w procesie aktywizacji podopiecznego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

b  

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

 

TEST 2

 

 
Test  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  terapii  zajęciowej  w procesie 
aktywizacji podopiecznego” 
 

Test składa się z 4 zadań otwartych. 
Zadania 1 i 2 są z poziomu podstawowego. 
Zadanie 3 i 4 jest z poziomu ponadpodstawowego. 
 
Punktacja zadań: 
Zadania powinny być punktowane według następujących kryteriów: 

Kryterium 

Sposób punktowania 

1.  Określanie form terapii zajęciowej 

1 pkt. – za jedną formę 
2 pkt. – za dwie formy 
3 pkt. – za trzy formy  
4 pkt. – za więcej jak trzy formy 

2.  Charakteryzowanie wybranej formy 

terapii zajęciowej 

(1 – za charakterystykę niepełną, 2 – za 
wyczerpującą charakterystykę) 

3.  Omówienie przykładów technik 

terapii zajęciowej dla wybranej 
metody 

1 punkt za niepełny opis 
2 punkty za wyczerpującą odpowiedź 

4.  Planowanie programu zajęć 

terapeutycznych 

0-5 punktów (max: 5 punktów gdy uwzględniono:  

 

stanowisko 

terapii, 

które 

powinno 

być 

dostosowane 

do 

stopnia 

sprawności 

psychofizycznej uczestnika, 

 

czas przeznaczony na terapię, 

 

metody jakie mogą podopieczni opanować, 

 

formy współpracy z rodziną lub opiekunami, 

 

osoby odpowiedzialne za realizację programu. 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

dostateczny 

dobry 

bardzo dobry 

10 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzenie osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Określić metody terapii zajęciowej 

Scharakteryzować wybrane metody 

Wskazać przykłady technik terapii zajęciowej 

PP 

Zaplanować zajęcia terapii zajęciowej 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcje, zestaw zadań otwartych). 
4.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne zadawane przez uczniów. 
5.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 minut przed końcem sprawdzianu.  
6.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań otwartych. 
3.  Na wykonanie sprawdzianu masz 45 minut. 
4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
5.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań otwartych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ OTWARTYCH 
 

1.  Wymień znane Ci metody terapii zajęciowej. 
2.  Scharakteryzuj wybraną formę terapii zajęciowej  
3.  Omów przykłady technik wybranej metody terapii zajęciowej. 
4.  Przygotuj program zajęć terapeutycznych dla wybranej grupy podopiecznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bielańska A.: Teatr który leczy. Wydawnictwo UJ, Kraków 2003 
2.  Borecka I.: Biblioterapia w szkole podstawowej i gimnazjum, Wałbrzych 2002 
3.  Borecka  I.,  Wontorowska  –  Roter  S.:  Biblioterapia  w  edukacji  dziecka 

niepełnosprawnego intelektualnie, Wałbrzych 2003 

4.  Buchalter S.: Terapia sztuką. Zysk i s-ka, Poznań 2006 
5.  Dega W., Malinowska K.: Rehabilitacja medyczna, Warszawa 1993 
6.  Encyklopedia gier. Muza 2001 
7.  Garlin  CH.D.,  Seabury  B.  A.:  Działania  interpersonalne  w  pracy  socjalnej,  Warszawa 

1996 

8.  Hale G.: Poradnik dla niepełnosprawnych. Muza S. A. 1996 
9.  Hulek A.: Świat ludziom niepełnosprawnym, Warszawa 1992 
10. Ippoldt L.: Biblioterapia w związkach z innymi naukami, [w:] Biblioterapeuta, 2000 nr 

4 (12) 

11. Karolak W.: Rysunek w arteterapii. Łódź 2005 
12. Kawczyńska-  Butrym  Z.:  Niepełnosprawność  –  specyfika  pomocy  społecznej.  BPS, 

1998 

13. Kierył E.: Elementy terapii i profilaktyki muzycznej, Warszawa 2004 
14. Konieczna E. J.: Arteterapia w teorii i praktyce. Impuls, Kraków 2003 
15. Kowalik  S.:  Psychospołeczne  podstawy  rehabilitacji  osób  niepełnosprawnych. 

Warszawa 1996. 

16. Kozaczuk L.: Terapia zajęciowa w domach pomocy społecznej, Warszawa 1995 
17. Kraski J.: Promocja zdrowia. Sanmedia, Warszawa 1994 
18. Lorenc  A.: Założenia  i  cele terapii  zajęciowej, Postępy Rehabilitacji, Tom X,  Zeszyt 1 

1996 

19. Majewski T.: Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych, Warszawa 1995 
20. Milanowska K (red): Techniki pracy w terapii zajęciowej, Warszawa 1982 
21. Piszczek M.: Terapia zajęciowa – terapia przez sztukę, Warszawa 1997 
22. Problemy Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej (kwartalnik). 
23. Szulc W.: Sztuka i terapia. Copyright by Wita, Warszawa 1993 
24. Tematy – czasopismo dla pracowników terapeutów, personelu opiekuńczego 
25. Tomasik E.: Biblioterapia jako metoda pedagogiki specjalnej, „Szkoła Specjalna” 1991, 

nr 2/3, s. 128–133 

26. Tomasik E.: Czytelnictwo i biblioterapia w pedagogice specjalnej, Warszawa 1994 
27. Trześniewski R: Zabawy i gry ruchowe, Warszawa 1995  
28. Wierzchowska-Konera  B.:  Pedagogika  jako  nauka,  [w:]  Ciechaniewicz  W.  (red):, 

Pedagogika, Warszawa 2000