background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Jadwiga Rudecka 
 
 
 
 
 
 

Zarządzanie jakością 311[25].Z5.04 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. ElŜbieta Wiśnios 
mgr inŜ. Barbara Jaśkiewicz  

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
dr inŜ. Jadwiga Rudecka 

 
 
 

 

Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z5.04, 

„Zarz

 

ą

dzenie  jakością

”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  technik 

obuwnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.

 

Zarządzanie przez jakość 

10 

 5.1.1. Ćwiczenia  

10 

5.2.

 

Kontrola jakości w zakładzie obuwniczym 

12 

  5.2.1. Ćwiczenia  

12 

5.3. Zasady rozpatrywania reklamacji 

15 

  5.3.1. Ćwiczenia  

15 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.   Literatura 

27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ 

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi 

metodami nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego,  tekstu  przewodniego,  dyskusji  dydaktycznej.  Proponuje  się,  aby  dominującą 
metodą nauczania były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[25].Z5.04 

Zarządzanie jakością  

311[25].Z5.03 

Planowanie i rozliczanie produkcji 

311[25].Z5.01 

Organizacja procesów wytwarzania 

obuwia 

311[25].Z5.02 

Normowanie zuŜycia materiałów 

i czasu pracy  

311[25].Z5 

Organizacja i obsługa procesów 

produkcyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować  procesy  pracy  oraz  określać  ich  wpływ  na  organizację  produkcji 
obuwia, 

 

charakteryzować przedmioty pracy oraz zmiany zachodzące w procesie technologicznym, 

 

określać środki pracy niezbędne w procesie produkcji obuwia, 

 

dokonywać podziału procesu produkcji na operacje i fazy technologiczne, 

 

określać  podstawowe  typy  produkcji  oraz  ich  wpływ  na  organizację  procesów 
wytwórczych, 

 

charakteryzować cykl produkcji obuwia oraz określać czynniki wpływające na czas jego 
trwania, 

 

stosować metody pomiaru okresu cyklu produkcyjnego, 

 

wyznaczać długość cyklu produkcji obuwia, 

 

charakteryzować czynniki rytmiczności produkcji, 

 

charakteryzować tradycyjne i współczesne systemy organizacji produkcji obuwia. 

 

określać  rodzaje  norm  zuŜycia  oraz  metody  normowania  materiałów  podstawowych  
i pomocniczych, 

 

stosować metody normowania materiałów, 

 

stosować metody pomiaru czasu pracy, 

 

sporządzać normy czasu pracy na jednostkę wyrobu oraz określać limity zatrudnienia, 

 

określać  wpływ  organizacji  stanowiska  roboczego  na  czas  potrzebny  do  wykonania 
zadania, 

 

określać  zasady  magazynowania,  ewidencjonowania  i  przekazywania  materiałów  
i półproduktów, 

 

rozliczać pobrane materiały, wykonane półprodukty i wyroby, 

 

dokonywać analizy zuŜycia materiałów oraz oceny wykonania zadań produkcyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić zasady sterowania jakością produkcji obuwniczej, 

 

określić cele i zadania kontroli jakości, 

 

scharakteryzować strukturę i zasady funkcjonowania kontroli jakości, 

 

określić rodzaje, metody i środki kontroli jakości, 

 

zastosować zasady kontroli jakości przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej, 

 

dokonać analizy i oceny jakości wyrobów i usług, 

 

zastosować procedury rozpatrywania reklamacji, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  oraz  normami  przedmiotowymi  dotyczącymi  oceny  jakości 
materiałów, półproduktów i wyrobów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

 

 

…………………………………………... 

Modułowy program nauczania: 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Organizacja i obsługa procesów produkcyjnych   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

311[25].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Zarządzanie jakością 311[25].Z5.04 

 

Temat: Kontrola jakości skór naturalnych na podstawie wyników badań laboratoryjnych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności oceny przydatności skór do produkcji obuwia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

skorzystać z norm przedmiotowych, 

 

dobrać odpowiedni rodzaj skóry do określonego rodzaju obuwia, 

 

określić parametry skór istotne dla określonego rodzaju obuwia, 

 

dokonać 

oceny 

stopnia 

zgodności 

wyników 

badań 

skór 

wymaganiami 

technologicznymi. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda pokazu z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

normy przedmiotowe, określające wymagania skór na określony rodzaj obuwia, 

 

wyniki badań laboratoryjnych przekazane przez dostawcę skór, 

 

instrukcje technologiczne produkcji wybranych rodzajów obuwia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Nauczyciel objaśnia uczniom sposób korzystania z wyników badań laboratoryjnych skór 
przekazanych przez dostawcę skór. 

2.

 

Nauczyciel  objaśnia  uczniom  sposób  korzystania  z  norm  określających  wymagania  na 
materiały i półprodukty stosowane w produkcji obuwia. 

3.

 

Uczniowie w grupach 3–4 osobowych analizują atesty dostarczone przez dostawcę skór. 

4.

 

Uczniowie  samodzielnie  dokonują  analizy  porównawczej  wyników  badań  z  atestu 
dostawcy skór z wymaganiami zawartymi w normie przedmiotowej.  

5.

 

Uczniowie podejmują decyzję o przyjęciu bądź zareklamowaniu ocenianej partii skór. 

6.

 

Przedstawiciele poszczególnych grupy prezentują wyniki pracy. 

7.

 

Uczniowie zapisują w dzienniczkach swoje spostrzeŜenia i wnioski. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

Zakończenie zajęć: 
1.

 

Uczniowie  w  dyskusji  wyjaśniają  i  analizują  wykonanie  zadania,  formułują  swoje 
wnioski i spostrzeŜenia. 

2.

 

Nauczyciel  przysłuchuje  się  dyskusji  i  wysuwanym  wnioskom  uczniów,  wyjaśnia 
powstałe wątpliwości i problemy. 

3.

 

Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanych zadań. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca: 

  

 

........................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

 

 

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Organizacja i obsługa procesów produkcyjnych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

311[25].Z5 

Jednostka modułowa: 

  

 

Zarządzanie jakością 311[25].Z5.04 

 

Temat: Etapy wdraŜania Systemu Zarządzania Jakością wg norm ISO serii 9000:2000. 

Cel ogólny: poznanie systemu zarządzania jakością opartego na idei TQM. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić zasady, na których opiera się system zarządzania jakością zgodnie z ideą TQM, 

 

określić cele zarządzania jakością, 

 

określić cechy systemu zarządzania jakością wg norm ISO, 

 

określić  czynniki  mobilizujące  kierownictwo  organizacji  do  podejmowania  działań  na 
rzecz wdroŜenia SZJ, 

 

określić etapy wdraŜania SZJ. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda pokazu z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

plansze poglądowe ilustrujące istotę SZJ, 

 

normy serii ISO 9000 :2000, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

materiały piśmiennicze. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

Faza właściwa 

Praca metodą pokazu z objaśnieniem. 

 
Faza I. Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Kiedy i w jakim kraju zrodziła się idea TQM? 

2.

 

Kto był twórcą filozofii TQM? 

3.

 

Na jakich załoŜeniach oparta jest filozofia TQM? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

4.

 

W jaki sposób moŜna przedstawić stopień wdraŜania idei TQM? 

5.

 

Jakie działania słuŜą zapewnieniu jakości? 

6.

 

Co przedstawia tzw. cykl Deminga? 

7.

 

Jakie normy regulują sposób wdraŜania i funkcjonowania SZJ? 

8.

 

Jakie cechy SZJ wg norm ISO 90001:2000 sprzyjają wprowadzaniu go do praktyki? 

9.

 

Jakich korzyści mogą oczekiwać przedsiębiorstwa w których został wdroŜony SZJ? 

 
Faza II. Planowanie 
1.

 

Jaki jest cel wdraŜania SZJ w przedsiębiorstwie? 

2.

 

Jakie etapy naleŜy wyodrębnić w procesie wdraŜania SZJ? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracując  w  zespołach  proponują  nazwy  poszczególnych  etapów  procesu 
wdraŜania SZJ. 

2.

 

Uczniowie zastanawiają się nad ustaleniem kolejności poszczególnych działań. 

3.

 

Uczniowie zastanawiają się nad sposobem wykonania schematu procesu wdraŜania SZJ. 

4.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych nazw i określeń oraz 
techniki schematu. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie ustalają, wspólnie z nauczycielem nazwy poszczególnych etapów. 

2.

 

Na arkuszu papieru formatu A4 kaŜdy uczeń zapisuje nazwy poszczególnych etapów. 

3.

 

Na arkuszach papieru kaŜdy uczeń ustala kolejność etapów wdraŜania SZJ. 

4.

 

Na arkuszu papieru formatu A4 kaŜdy uczeń wykonuje schemat procesu wdraŜania SZJ. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność nadanych nazw poszczególnych etapów. 

2.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych schematów. 

3.

 

Uczniowie przedkładają nauczycielowi do akceptacji wyniki wykonanej pracy. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

najwięcej  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie 
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1. Zarządzanie przez jakość 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sporządź  schemat  procesu  wdraŜania  Systemu  Zarządzania  Jakością  wg  norm  ISO  serii 

9000:2000. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

wyspecyfikować etapy procesu wdraŜania SZJ wg norm ISO serii 9000:2000, 

2)

 

sporządzić schemat blokowy procesu wdraŜania SZJ, 

3)

 

zaprezentować wyniki pracy i scharaktryzować poszczególne etapy. 

 
  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

plansze poglądowe lub foliogramy ilustrujące istotę SZJ, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zarządzania jakością. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Podkreśl  nazwisko  osoby  uznawanej  za  twórcę  filozofii  zarządzania  jakością  TQM  na 

podanej liście. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować otrzymaną listę z nazwiskami, 

2)

 

określić twórcę zarządzania jakością TQM, 

3)

 

podkreślić właściwe nazwisko, 

4)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

lista z nazwiskami badaczy, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zarządzania jakością. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sporządź schemat „cyklu Ŝycia” dla obuwia skórzanego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

wyspecyfikować sfery w „cyklu Ŝycia 

 obuwia skórzanego, 

2)

 

wyspecyfikować etapy w poszczególnych sferach: przedprodukcyjnej, produkcyjnej, 
poprodukcyjnej i pokonsumpcyjnej, 

3)

 

sporządzić schemat kołowy „cyklu Ŝycia” obuwia skórzanego, 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
  Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zarządzania jakością. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2. Kontrola jakości w zakładzie obuwniczym 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ zadania jakie naleŜą do Działu Kontroli Jakości w zakładzie obuwniczym. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zanalizować cele kontroli jakości, 

2)

 

określić zadania w zakresie kontroli jakości w zakładzie obuwniczym, 

3)

 

zapisać zadania w zeszycie ćwiczeń, 

4)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości w zakładzie obuwniczym. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj oceny przydatności skór do produkcji określonego rodzaju obuwia na podstawie 

otrzymanych wyników badań laboratoryjnych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wymaganiami technologicznymi dla skór wierzchnich na określony rodzaj 
obuwia, 

2)

 

zapoznać się z normami, określającymi wymagania dla poszczególnych rodzajów skór, 

3)

 

dokonać analizy otrzymanych wyników badań laboratoryjnych, 

4)

 

dokonać oceny stopnia zgodności wyników badań skór z wymaganiami, 

5)

 

dokonać oceny przydatności skór do produkcji określonego rodzaju obuwia, 

6)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

wyniki badań laboratoryjnych skór na wierzchy obuwia, 

 

norma PN-86/P-22225 Skóry licowe na wierzchy obuwia, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj organoleptycznej oceny jakości zamków błyskawicznych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać organoleptycznej kontroli jakości zamków błyskawicznych,  

2)

 

skontrolować końcówki i dokładność zamykania się zamków, 

3)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

zamki błyskawiczne do obuwia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości materiałów obuwniczych. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Dokonaj  oceny  i  klasyfikacji  gotowego  obuwia,  określ  wady  i  przyczyny  ich 

powstawania. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać organoleptycznej kontroli jakości gotowego obuwia, 

2)

 

wyspecyfikować zauwaŜone wady posługując się odpowiednią normą, 

3)

 

określić przyczyny powstawania tych wad,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

4)

 

sklasyfikować obuwie do odpowiedniego gatunku, 

5)

 

zaprezentować swoją pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

  Środki dydaktyczne: 

 

para gotowego obuwia, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

norma  PN-77/O-91016  Obuwie.  Wady  materiałowe  i  błędy  wykonania.  Nazwy 
i określenia, 

 

norma PN-86/O-91011 „Obuwie wyjściowe, domowe i robocze. Gatunki”, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości materiałów obuwniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Zasady rozpatrywania reklamacji 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Określ  i  uzasadnij  sposób  rozpatrzenia  reklamacji  w  opisanym  poniŜej  przypadku.  

Zleciłeś  szewcowi  wykonanie  obuwia  do  gry  w  piłkę  na  boisku,  na  podeszwie  z  PCW,  
w kolorze czarnym, o ustalonej konstrukcji cholewki. Okazało, się ze obuwie to w czasie gry 
w  piłkę  jest  mało  elastyczne  i  nie  spełnia  dobrze  swej  funkcji.  Postanowiłeś  obuwie 
zareklamować u szewca.  

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować sytuację przedstawioną w opisie przypadku, 

2)

 

sprecyzować przyczynę i sposób rozpatrzenia reklamacji, 

3)

 

uzasadnić swoją decyzję, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

Ustawa  o  szczególnych  warunkach  sprzedaŜy  konsumenckiej  oraz  o  zmianie  Kodeksu 
cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Określ  i  uzasadnij  sposób  załatwienia  reklamacji  w  opisanym  poniŜej  przypadku.  

Zakupiłeś  w  sklepie  półbuty  wiosenno-jesienne  skórzane  wyjściowe  ze  spodami  z  PCW.  
Po  krótkim  okresie  jego  uŜytkowania  w  temperaturach  ujemnych  nastąpiło  pękanie 
podeszwy. Postanowiłeś półbuty zareklamować u sprzedawcy w sklepie. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować sytuację przedstawioną w opisie ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

2)

 

sprecyzować sposób rozpatrzenia reklamacji, 

3)

 

uzasadnić swoja decyzję, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

Ustawa  o  szczególnych  warunkach  sprzedaŜy  konsumenckiej  oraz  o  zmianie  Kodeksu 
cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Zarządzanie jakością” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.b,  2.a,  3.c,  4.c,  5.b,  6.  a,  7.c,  8.a,  9.d,  10.b,  11.a,  12.a, 

13.b, 14.d, 15.c, 16.a, 17.a, 18.b, 19.a, 20.c.

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać  nazwisko  autora  słów  „wszystko  co 
nie jest ilością , jest jakością” 

2. 

Wymienić cechy charakteryzujące jakość wyrobu 

3. 

Podać 

nazwę 

schematu 

pełnego 

cyklu 

jakościowego 

4. 

Rozpoznać nazwisko twórcy filozofii TQM 

5. 

Określić  ilość  wad  i  błędów  w  obuwiu, 
definiowanych w normach przedmiotowych 

6. 

Określić  normy  stanowiące  narzędzia  realizacji 
idei TQM  

7. 

Zdefiniować pojęcie nowoczesności wyrobu 

8. 

Określić  rodzaje  metod  stosowanych  w  ocenie 
materiałów obuwniczych 

9. 

Określić  ilość  gatunków  w  klasyfikacji  obuwia 
wyjściowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

10. 

Określić  ilość  gatunków  w  klasyfikacji  obuwia 
domowego i do uŜytku w pracy 

11. 

Zdefiniować zakres norm ISO 9000 :2000 

12. 

Określić 

grupę 

materiałów 

obuwniczych 

podlegającą wstępnej kontroli 

13. 

Określić zakres norm przedmiotowych 

14. 

Określić  jednostkę  odpowiedzialną  za  jakość 
zakupionego obuwia 

15. 

Wskazać czynniki wpływające na poziom jakości 
optymalnej wyrobu 

PP 

16. 

Dobrać  zakres  działań  do  odbioru  jakościowego 
skór 

PP 

17. 

Zastosować sposób rozpatrzenia reklamacji 

PP 

18. 

Wskazać  działania  przedstawione  w  tzw.  cyklu 
Deminga 

PP 

19. 

Wskazać  kolejno  po  sobie  sfery  występujące 
w „cyklu Ŝycia” 

PP 

20. 

Wskazać  okoliczności,  kiedy  zakupiony  towar 
moŜe być reklamowany 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 
udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 pytań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uwaŜasz za poprawną. 

8.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 
natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  wyŜszym  niŜ  pozostałe  (dotyczy  to  pytań  
od 15 do 20 ). 

9.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

10.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Autorem słów „wszystko co nie jest ilością, jest jakością” jest 
a)

 

Arystoteles. 

b)

 

Platon. 

c)

 

Kotarbiński. 

d)

 

Jurand. 

 
2.

 

Jakość wyrobu charakteryzują 
a)

 

cechy techniczne, uŜytkowe, estetyczne i ekonomiczne. 

b)

 

właściwości uŜytkowe, cena i krój cholewki. 

c)

 

klasa i gatunek. 

d)

 

cechy wizualne i rodzaj materiału wierzchniego. 

 

3.

 

Schemat pełnego cyklu jakościowego nazywamy 
a)

 

schematem technologicznym. 

b)

 

schematem produkcji. 

c)

 

cyklem „Ŝycia towaru”. 

d)

 

schematem blokowym. 

 

4.

 

Twórca filozofii TQM to 

a)

 

R.Kolman. 

b)

 

T. Borys. 

c)

 

E. Deming. 

d)

 

P. Crosby. 

 

5.

 

W  normach  przedmiotowych  dotyczących  oceny  i  klasyfikacji  obuwia  wyjściowego, 
domowego i do uŜytku w pracy, definiuje się 
a)

 

14wad i błędów. 

b)

 

18 wad i błędów. 

c)

 

16 wad i błędów. 

d)

 

20 wad i błędów. 

 

6.

 

Narzędziem realizacji idei TQM są normy 
a)

 

ISO serii 9000. 

b)

 

ISO serii 14000. 

c)

 

EN. 

d)

 

PN. 

 

7.

 

Nowoczesność wyrobu to 
a)

 

zgodność z tendencjami mody. 

b)

 

estetyczny wygląd zewnętrzny. 

c)

 

stopień  zgodności  parametrów  i  wskaźników  wyrobów  z  osiąganymi  przez 
przodujące firmy światowe, produkujące wyroby tego samego rodzaju. 

d)

 

nowoczesne wzornictwo. 

 

8.

 

W ocenie jakości materiałów obuwniczych wykorzystywane są metody 
a)

 

laboratoryjne i organoleptyczne. 

b)

 

doświadczalnego uŜytkowania. 

c)

 

organoleptyczne. 

d)

 

statystyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

9.

 

W klasyfikacji gotowego wyrobu, obuwie wyjściowe dzieli się na 
a)

 

2 gatunki. 

b)

 

4 gatunki. 

c)

 

5 gatunków. 

d)

 

3 gatunki. 

 

10.

 

W klasyfikacji gotowego wyrobu obuwie domowe i do uŜytku w pracy klasyfikuje się na  
a)

 

3 gatunki. 

b)

 

2 gatunki. 

c)

 

5 gatunków. 

d)

 

4 gatunki 

 

11.

 

Normy ISO serii 9000:2000 zawierają procedury związane z 
a)

 

wdraŜaniem SZJ. 

b)

 

kontrolą gotowych wyrobów obuwniczych. 

c)

 

akredytacją laboratoriów badawczych. 

d)

 

organizacją procesu produkcji obuwia. 

 
12.

 

Wstępnej kontroli jakości podlegają 
a)

 

wszystkie materiały podstawowe i pomocnicze. 

b)

 

wybrane grupy materiałów. 

c)

 

tylko skóry naturalne i syntetyczne. 

d)

 

tylko materiały spodowe. 

 
13.

 

Normy przedmiotowe zawierają  
a)

 

opisy metod badań poszczególnych wskaźników.  

b)

 

wartości wskaźników dla róŜnych materiałów i wyrobów. 

c)

 

opisy sposobu pobierania próbek do badań. 

d)

 

opisy sposobu obliczania wyników pomiarów. 

 
14.

 

Za jakość obuwia sprzedawanego w sklepie ponosi odpowiedzialność 
a)

 

producent. 

b)

 

producent i sprzedawca. 

c)

 

klient. 

d)

 

sprzedawca. 

 
15.

 

Jakość optymalna zaleŜy od 
a)

 

zapotrzebowania rynku odbiorcy. 

b)

 

jakości uŜytych surowców. 

c)

 

kosztów jakości i korzyści z jakości. 

d)

 

tendencji mody. 

 
16.

 

Odbiór jakościowy skór obejmuje 
a)

 

sprawdzenie  asortymentu  oraz  zgodności  z  załączonymi  przez  dostawcę  wynikami 
badań. 

b)

 

sprawdzenie ilości. 

c)

 

sprawdzenie kolorystyki. 

d)

 

sprawdzenie gatunkowości skór. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

17.

 

JeŜeli  zakupiony  towar  jest  niezgodny  z  umową,  kupujący  moŜe  Ŝądać  w  pierwszej 
kolejności  
a)

 

bezpłatnej naprawy lub wymiany na nowy bez wad. 

b)

 

zwrotu pieniędzy. 

c)

 

odpłatnej naprawy. 

d)

 

obniŜenia ceny. 

 
18.

 

Cykl Deminga przedstawia 
a)

 

etapy procesu technologicznego. 

b)

 

działania słuŜące zapewnieniu jakości. 

c)

 

działania słuŜące kontroli jakości. 

d)

 

cykl technologiczny wytwarzania wyrobu. 

 
19.

 

Cykl „Ŝycia towaru” składa się z następujących kolejno po sobie sfer 
a)

 

przedprodukcyjna, produkcyjna, poprodukcyjna, pokonsumpcyjna. 

b)

 

produkcyjna, przedprodukcyjna, poprodukcyjna, pokonsumpcyjna. 

c)

 

pokonsumpcyjna, przedprodukcyjna, produkcyjna, poprodukcyjna. 

d)

 

przedprodukcyjna, poprodukcyjna, produkcyjna, pokonsumpcyjna. 

 
20.

 

Zakupiony towar moŜe być reklamowany, jeŜeli 
a)

 

posiada usterki powstałe z winy nabywcy. 

b)

 

uległ uszkodzeniu na skutek nieprawidłowej eksploatacji. 

c)

 

jest niezgodny z umową. 

d)

 

nabywca pragnie zwrócić towar. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Zarządzanie jakością 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10. 

 

 

 

11. 

 

 

 

12. 

 

 

 

13. 

 

 

 

14. 

 

 

 

15. 

 

 

 

16. 

 

 

 

17. 

 

 

 

18. 

 

 

 

19. 

 

 

 

20. 

 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Test  praktyczny  typu  „próba  pracy”  dla  jednostki  modułowej 
„Zarządzanie jakością” 311[25].Z5.04 

 

Treść zadania 

Dokonaj 

oceny 

jakości 

pary 

obuwia 

otrzymanej 

od 

nauczyciela 

zgodnie  

z obowiązującymi normami. 

Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności 

w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonania  czynności  praktycznych.  Uczniowi 
naleŜy stworzyć moŜliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania 
zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy  oraz  wykazania  się  umiejętnością  wykonania 
oceny gotowego wyrobu i sklasyfikowania zgodnie z normą. Jest to jednocześnie moŜliwość 
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych. 

 Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umoŜliwiających uczniowi wykonanie 

zadania zgodnie z zasadami technologicznymi i w określonym czasie. 
 
Uczeń powinien mieć udostępnione: 

 

stanowisko pracy do wykonania zadania z pełnym wyposaŜeniem, 

 

parę gotowego obuwia z wadami, 

 

normę  PN-77/O-91016  Obuwie.  Wady  materiałowe  i  błędy  wykonania.  Nazwy  
i określenia, 

 

normę PN-86/O-91011 Obuwie wyjściowe, domowe i robocze. Gatunki.  

 
Nauczyciel powinien: 

 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  w  warsztatach  szkolnych  lub  
w zakładzie produkcyjnym, 

 

przydzielić uczniom pary obuwia gotowego do oceny, 

 

skontrolować przygotowany przez uczniów wykaz czynności, które będą wykonywali, 

 

określić czas na wykonanie zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

 

na bieŜąco kontrolować pracę uczniów, 

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 
Aby wykonać zadanie powinieneś: 

 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

 

zapoznać się z otrzymanym zadaniem, 

 

zaplanować kolejne czynności dla dokonania oceny i klasyfikacji obuwia,  

 

obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do oceny obuwie, 

 

określić rodzaj ocenianego obuwia: wyjściowe, domowe, do uŜytku w pracy,  

 

wyspecyfikować zauwaŜone wady, 

 

dokonać  klasyfikacji  wad  pod  względem  ich  miejsca  powstania  w  procesie  wytwarzania 
obuwia np.: szwalnia, montaŜ, wykończanie, 

 

określić wady dopuszczalne i niedopuszczalne, 

 

sklasyfikować obuwie wg normy do określonego gatunku, 

 

sporządzić zestawienie zauwaŜonych wad i dokonać ich charakterystyki, 

 

wyniki przedstawić w tabeli: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Numer błędu 

Rodzaj 

wady 

lub 

błędu 

Określenie i wygląd 

Miejsce  powstania 
wady lub błędu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dokonać samooceny wykonanej pracy, 

 

przedłoŜyć wykonane ćwiczenie do oceny nauczycielowi. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

l.p.  Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 
uzyskane 

1. 

Dobranie odzieŜy ochronnej 

 

2. 

Zapoznania się z otrzymanym zadaniem 

10 

 

3. 

Zaplanowanie  czynności  w  procesie  oceny  gotowego 
obuwia 

10 

 

4. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

 

zabezpieczenie pod względem BHP. 

 

czystość i porządek miejsca pracy. 

  

 

5. 

Wykonanie zadania: 

 

zapoznanie się z otrzymanym zadaniem, 

 

zaplanowanie  kolejności  czynności  dla  dokonania 
oceny i klasyfikacji obuwia,  

 

obejrzenie i scharakteryzowanine przydzielonego do 
oceny obuwia, 

 

określenie  rodzaju  ocenianego  obuwia:  wyjściowe, 
domowe, do uŜytku w pracy,  

 

wyspecyfikowanie zauwaŜonych wad, 

 

dokonanie  klasyfikacji  wad  pod  względem  ich 
miejsca powstania w procesie wytwarzania obuwia, 

 

określenie 

wad 

dopuszczalnych  

i niedopuszczalnych, 

 

sklasyfikowanie  obuwie  wg  normy  do  określonego 
gatunku, 

 

sporządzenie 

zestawienia 

zauwaŜonych 

wad  

i dokonanie ich charakterystyki. 

45 

 

6.  

Ocena wykonania zadania 

 

7.  

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

8. 

Zaprezentowanie wykonania zadania 

15 

 

 

Razem: 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba punktów uzyskanych 

dopuszczający 

60–70 

dostateczny 

71–85 

dobry 

86–95 

bardzo dobry 

96–100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

7. LITERATURA 
 

1.

 

Borzeszkowski  A.,  Borzeszkowski  W.,  Persz  T.:  Obuwnictwo  przemysłowe  część  I. 

WSiP, Warszawa 1979 

2.

 

Christ J.W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986 

3.

 

Duda  I.,  Marcinkowska  E.:  Towaroznawstwo  wyrobów  skórzanych  i  futrzarskich. 

Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2001 

4.

 

Grabkowski  M.:  Obuwnictwo.  Podręcznik  dla  zasadniczej  szkoły  zawodowej.  WSiP, 

Warszawa 1992 

5.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia  tom  II.  Politechnika  Radomska,  Radom 

2000 

6.

 

Karpiel Ł., Skrzypek M.: Towaroznawstwo ogólne. Wydanie II zmienione. Wydawnictwo 

Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2000 

7.

 

ś

uchowski  J.:  Zarządzanie  jakością  procesów,  produktów  i  środowiska.  Aspekty 

towaroznawcze. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001 

 
Inne źródła:
 
Normy serii ISO 9000:2000 
PN-77/O-91016 Obuwie. Wady materiałowe i błędy wykonania. Nazwy i określenia. 
PN-86/O-91011 Obuwie wyjściowe, domowe i robocze. Gatunki.  
PN-86/P-22225 Skóry licowe na wierzchy obuwia. 
Ustawa  o  szczególnych  warunkach  sprzedaŜy  konsumenckiej  oraz  o  zmianie  Kodeksu 
cywilnego z dnia 27 lipca 2002 r. 
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne) 
Ś

wiat Butów (wydania archiwalne i bieŜące) 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000