background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Paweł Kołacz 
 
 
 
 
 

Gospodarowanie sprzętem rolniczym 321[05].Z1.03 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Halina Garbowska 
mgr inŜ. Daniel Grzesiak 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Kołacz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Rafał Rzepkowski 
 
 
 
 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[05].Z1.03, 

„Gospodarowanie  sprzętem  rolniczym”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik rolnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS  TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Mechanizacja i rodzaje środków transportowych w gospodarstwie rolnym 

11 

5.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rodzaje uszkodzeń maszyn, przyczyny powstawania, metody naprawy 

13 

5.2. Ćwiczenia 

13 

5.3. Konserwacja i przechowywanie sprzętu rolniczego 

15 

5.3. Ćwiczenia 

15 

5.4. Produkty naftowe 

17 

5.4. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik rolnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,  

−−−−    

wykaz literatury. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

inscenizacji, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu 
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel moŜe posłuŜyć się zamieszczonymi w rozdziale 
6 zestawami zadań testowych.  

W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań i uczenia się, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[05].Z1.01 

Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika 

rolniczego 

321[05].Z1 

Mechanizacja  

w gospodarstwie rolnym 

321[05].Z1.02 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń 

stosowanych w produkcji rolniczej

 

321[05].Z1.03 

Gospodarowanie sprzętem 

rolniczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

odczytywać i sporządzać rysunki techniczne, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczno-technologiczną, 

− 

charakteryzować środki transportu rolniczego oraz określać ich zastosowanie, 

− 

określać uszkodzenia urządzeń, maszyn i sprzętu stosowanego w rolnictwie, 

− 

określać metody naprawy sprzętu rolniczego, 

− 

konserwować sprzęt, narzędzia i maszyny rolnicze, 

− 

przechowywać sprzęt, maszyny i urządzenia rolnicze, 

− 

rozróŜniać produkty naftowe i prawidłowo je stosować, 

− 

określać metody i środki zapobiegania szkodliwym czynnikom środowiska pracy, 

− 

interpretować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

− 

obsługiwać komputery i urządzenia towarzyszące, 

− 

współpracować w zespole.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować sprzęt stosowany w rolnictwie do transportu,  

– 

określić zasady obsługi i konserwacji sprzętu transportowego, 

– 

dobrać  środki  transportu  do  określonej  technologii  produkcji  z  uwzględnieniem 
warunków gospodarstwa rolnego, 

– 

określić sposoby zapobiegania uszkodzeniom sprzętu rolniczego,  

– 

wyjaśnić przyczyny uszkodzeń ciągników, maszyn i urządzeń oraz narzędzi rolniczych, 

– 

scharakteryzować metody kwalifikowania maszyn do naprawy, 

– 

posłuŜyć się instrukcjami obsługi maszyn, ciągników i urządzeń technicznych, 

– 

określić warunki przechowywania sprzętu rolniczego, 

– 

zastosować zasady konserwacji sprzętu rolniczego, 

– 

pozyskać informacje na temat sposobu i warunków zakupu sprzętu rolniczego, 

– 

określić zasady zespołowego uŜytkowania sprzętu rolniczego, 

– 

przestrzegać  zasad  przechowywania  i  dystrybucji  paliw  oraz  eksploatacji  sprzętu 
rolniczego, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik rolnik 321[05] 
Moduł: 

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Gospodarowanie sprzętem rolniczym 321[05].Z1.03 

Temat: Budowa, zasada działania i obsługa kołowych środków transportowych. 

Cel  ogólny:  wyróŜnienie  kołowych  środków  transportowych,  określenie  zasad  ich  pracy, 

obsługi, konserwacji i usuwanie usterek. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

− 

określić budowę kołowych środków transportowych, 

− 

omówić zasady obsługi wózków kołowych, 

− 

wykonać konserwację i drobnych napraw, 

− 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony środowiska. 
 

Metody nauczania–uczenia się

− 

wykład, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Uczestnicy: uczniowie technikum rolniczego. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy  z kołowymi środkami transportowymi, 

− 

instrukcje obsługi kołowych środków transportowych, 

− 

instrukcje obsługi do ćwiczeń, 

− 

kary gwarancyjne, 

 

Przebieg zajęć
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

Nauczyciel: 
a)  przedstawia budowę i zastosowania kołowych środków transportowych, 
b)  charakteryzuje sposoby konserwacji, 
c)  określa warunki bhp i ochrony środowiska, w jakich naleŜy przestrzegać wykonując 

zadanie. 

Uczniowie wykonują zadanie: 
a)  wykonują konserwację przygotowanych środków transportowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

5.  Podsumowanie zajęć: 
– 

po wykonaniu zadania uczniowie analizują poszczególne czynności, 

– 

kaŜdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony, 

– 

nauczyciel ocenia aktywności uczniów. 

6.  Zakończenie zajęć. 
Przeprowadzenie  ankiety  ewaluacyjnej  dotyczącej  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 
 
Praca domowa:
 
Określ zalety kołowych środków transportowych.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  Technik rolnik 321[05] 
Moduł: 

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Gospodarowanie sprzętem rolniczym 321[05].Z.03 

Temat:  Budowa,  zasada  działania,  konserwacja  i  zastosowanie  przenośników 

ś

limakowych czerpakowych. 

Cel  ogólny:  Określenie  zasad  działania  oraz  moŜliwości  wykorzystania  przenośników 

ś

limakowych  i czerpakowych  w gospodarstwie  rolnym  i  zastosowania 

w maszynach i pojazdach rolniczych samobieŜnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć

− 

obsłuŜyć przenośniki wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, 

− 

wykonać regulację zespołów roboczych i usunąć drobne usterki, 

− 

wskazać i omówić wykorzystanie przenośników zastosowanych w maszynach i pojazdach 
rolniczych wolnobieŜnych, 

− 

wykonywać  czynności  obsługowe  i  konserwacyjne  zgodne  z  warunkami  bezpiecznej 
i higienicznej pracy oraz ochrony środowiska. 

 
Metody nauczania–uczenia si
ę:  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

katalogi przenośników ślimakowych i czerpakowych, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

kombajn zboŜowy lub maszyna do młócenia. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Uczestnicy: uczniowie technikum rolniczego. 
 
I.  Faza wprowadzaj
ąca 
1.  Uświadomienie uczniom celu zajęć. Wprowadzenie do tematu zajęć. 

Budowa,  zasada  działania,  konserwacja  i  zastosowanie  przenośników  ślimakowych 

i czerpakowych. 

2.  Podział uczniów na 2 grupy. 
3.  Przypomnienie  zasad  pracy  w  grupie  i  oceny  takiej  pracy,  przydział  zadań  dla 

poszczególnych grup: 

grupa  I,  budowa,  zasada  działania,  konserwacja  i  zastosowanie  przenośników 

ś

limakowych, 

grupa  II,  budowa,  zasada  działania,  konserwacja  zastosowanie  przenośników 

czerpakowych. 

II.  Faza realizacyjna 
1.  Zgromadzenie źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

2.  Wyszczególnienie zagadnień związanych z zadaniem. 
3.  Określenie zasad wykonywania ćwiczenia. 
4.  Określenie niebezpieczeństw podczas wykonywania ćwiczenia. 
5.  Prezentacja opracowanych materiałów. 
6.  Wykonanie czynności związanych z obsługą przenośników. 
 
III. Faza podsumowująca 
1.  Podsumowanie. 

KaŜda  z  grup  referuje  swoje  zagadnienie  z  przydzielonego  tematu  lekcji  i przedstawia 
zasady  na  planszy.  Pozostali  uczniowie  mogą  zadawać  pytania.  Odpowiedzi  udziela 
referujący. W przypadku trudności nauczyciel tłumaczy niezrozumiałe zagadnienia. 

2.  Ocena pracy uczniów. 
 
Zakończenie zajęć
Praca domowa 
Określ  zastosowanie  przenośników  ślimakowych  i  czerpakowych  w  maszynach  rolniczych 
i pojazdach samobieŜnych.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. 

ĆWICZENIA 

 
5.1.  Mechanizacja 

rodzaje 

środków 

transportowych 

w gospodarstwie rolnym 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie dostępnej literatury, sklasyfikuj urządzenia transportowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 
wykonanie ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sklasyfikować urządzenia transportowe, 
2)  wykonać tabelkę przy pomocy komputera, 
3)  wypełnić tabelę, 
4)  wkleić wykonaną pracę do zeszytu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

katalogi środków transportowych, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  na  stronie  internetowej  przenośnik  pneumatyczny,  narysuj  schemat  i  oznacz 

jego elementy. 
 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność

 

wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Internecie przenośnik pneumatyczny, 
2)  narysować jego schemat, 
3)  określić poszczególne elementy na schemacie, 
4)  wkleić schemat do zeszytu. 
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

tekstu przewodniego,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputer z podłączonym Internetem, 

– 

materiały i przybory do rysowania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Rodzaje uszkodzeń maszyn, przyczyny powstawania, metody 

naprawy 

 
5.2.1. 
Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  doświadczenia  mechanika  w  gospodarstwie  szkolnym,  wypisz  najczęściej 

spotykane uszkodzenia maszyn i sprzętu rolniczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność

 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić wywiad z mechanikiem gospodarstwa, 
2)  określić rodzaje uszkodzeń, 
3)  określić sposoby napraw zarejestrowanych uszkodzeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

tekstu przewodniego,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

warsztat w gospodarstwie, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj naprawy cieknącej chłodnicy w ciągniku rolniczym przy pomocy lutowania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne

 

wykonanie ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko do lutowania, 
2)  przygotować miejsce lutowania, 
3)  przeprowadzić lutowanie, 
4)  sprawdzić szczelność uszkodzonego miejsca. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

uszkodzona chłodnica, 

− 

lutownica elektryczna, 

− 

cyna, kalafonia, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

5.3.  Konserwacja i przechowywanie sprzętu rolniczego 

 
5.3.1. 
Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj przegląd i konserwację sprzętu uprawowego w gospodarstwie szkolnym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność

 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać przegląd sprzętu,  
2)  przygotować środki do konserwacji, 
3)  przeprowadzić konserwację sprzętu,  
4)  przestrzegać przepisów bhp i ochrony środowiska. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

sprzęt uprawowy, 

– 

stanowisko do mycia sprzętu, 

– 

ś

rodki do konserwacji sprzętu uprawowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dla  wybranego  ciągnika  rolniczego,  opracuj  harmonogram  przeglądów  technicznych 

i wypisz, jakie czynności wchodzą w skład przeglądu P2. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność

 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać instrukcję obsługi wybranego ciągnika, 
2)  wykonać wykres liniowy częstotliwości przeglądów, 
3)  sporządzić zakres czynności przeglądu ciągnika P2, 
4)  wkleić opracowanie do zeszytu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy z rodzajami przeglądów technicznych ciągników, 

− 

instrukcje obsługi ciągników rolniczych, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4.  Produkty naftowe 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj próbki produktów naftowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładność

 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć próbki,  
2)  określić ich kolor i zapach,  
3)  określić wizualnie gęstość,  
4)  rozpoznać: olej napędowy, etylinę, olej przekładniowy i hydrauliczny. 
5)  przestrzegać bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

próbki z produktami naftowymi, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj konserwacji maszyn do siewu zbóŜ po zakończeniu prac polowych jesiennych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne

 

wykonanie ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  umyć sprzęt na stanowisku,  
2)  ustawić sprzęt na określonym miejscu, 
3)  wykonać konserwacje środkami konserwującymi, 
4)  przygotować sprzęt do długiego postoju zimowego, 
5)  przestrzegać warunków bhp i ochrony środowiska. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia uprawowe, 

– 

stanowisko do mycia, 

– 

ś

rodki konserwujące, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego. 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Gospodarowanie  sprz
ętem 
rolniczym” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 6, 9, 10, 11, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a9. b, 10. b, 11. a, 
12. d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. b, 19. d, 20. d. 
 
Plan testu   
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

RozróŜnić kołowe środki transportowe 

2. 

Scharakteryzować zastosowanie 
przenośników taśmowych 

3. 

Wyjaśnić ekonomikę transportu 

4. 

Zastosować przenośniki czerpakowe 

PP 

5. 

Określić przeznaczenie przenośników 
ś

limakowych 

6. 

Scharakteryzować rodzaje zuŜyć części 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

7. 

Wyjaśnić przyczyny uszkodzeń 

8. 

Wymienić warunki sprawności 
technicznej 

9. 

Scharakteryzować 

zuŜycia 

układów 

hydraulicznych 

 C 

PP 

 

10. 

Scharakteryzować procesy zuŜyć 
w układach przepływowych 

PP 

11. 

Ustalić warunki bezpieczeństwa podczas 
pracy 

PP 

12. 

RozróŜniać rodzaje zuŜyć 

13. 

RozróŜniać produkty przerobu ropy 
naftowej 

14. 

Określić temperaturę zapłonu oleju 
napędowego 

15. 

Określić cięŜar właściwy oleju 
napędowego 

16. 

Określić temperaturę zapłonu benzyny 

17. 

Dobrać oleje hydrauliczne 

PP 

18. 

Dobrać oleje przekładniowe 

PP 

19. 

Określić warunki bezpieczeństwa pracy 

20. 

Określić bezpieczne wyposaŜenie garaŜu 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do kołowych środków transportowych zaliczamy 

a)  przenośniki pneumatyczne. 
b)  taczki i wózki ręczne. 
c)  kolejki wiszące. 
d)  przenośniki czerpakowe. 
 

2.  Przenośniki mechaniczne taśmowe mogą pracować w płaszczyźnie 

a)  pionowej. 
b)  poziomej i ukośnej. 
c)  tylko ukośnej. 
d)  w kaŜdej płaszczyźnie. 

 

3.  Na czynności transportowe w gospodarstwach rolnych przypada 

a)  90% nakładów pracy. 
b)  40–60 % nakładów pracy. 
c)  20% nakładów pracy. 
d)  transport nie znaczenia. 

 

4.  Przenośniki czerpakowe mogą pracować 

a)  tylko w płaszczyźnie poziomej. 
b)  tylko w płaszczyźnie pionowej. 
c)  w płaszczyźnie ukośnej, poziomej i pionowej. 
d)  tylko w płaszczyźnie ukośnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

5.  Przenośniki ślimakowe wykorzystywane są do przemieszczania 

a)  materiałów  paczkowanych. 
b)  materiałów  objętościowych. 
c)  materiałów sypkich. 
d)  materiałów płynnych. 

 
6.  Zmęczenia powierzchniowe powodują 

a)  wykruszenia. 
b)  pęknięcia. 
c)  złamania. 
d)  lepszą regulację zespołu. 

 

7.  Uszkodzenia części maszyn i sprzętu rolniczego powodowane są przez 

a)  dobrą pracę traktorzysty. 
b)  prawidłową eksploatację, 
c)  stosowanie prawidłowych części. 
d)  warunki glebowe i terenowe. 

 

8.  Sprawność techniczną ciągników obniŜają 

a)  uszkodzone części. 
b)  prawidłowa obsługa. 
c)  stosowane prawidłowe oleje. 
d)  warunki pogodowe. 

 

9.  ZuŜycie erozyjne występuje najczęściej 

a)  w elementach pracujących w glebie. 
b)  w układach hydraulicznych  pracujących pod ciśnieniem. 
c)  w przekładniach zębatych. 
d)  w przekładniach pasowych. 
 

10.  Zjawisko kawitacji następuje poprzez 

a)  pęcznienie materiału pod wpływem temperatury. 
b)  ubytki materiału w miejscach zwęŜeń przepływowych. 
c)  uszkodzenie pierścieni uszczelniających. 
d)  nadmierne spalanie oleju silnikowego. 

 

11.  Naprawy uszkodzonych elementów maszyny dokonujemy 

a)  w czasie postoju i wyłączonym silniku. 
b)  w trakcie pracy silnika. 
c)  na polu w trakcie eksploatacji. 
d)  zjeŜdŜamy do miejsca garaŜowania. 

 
12.  W przekładniach zębatych i łoŜyskach kulkowych występuje uszkodzenie zwane 

a)  zmęczeniem objętościowym. 
b)  korozją. 
c)  starzeniem. 
d)  pittingiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

 

13.  Z przerobu ropy naftowej otrzymujemy 

a)  oleje silnikowe i benzyny. 
b)  etylinę i oleje zimowe. 
c)  tylko smary plastyczne. 
d)  płyny niezamarzające. 

 
14.  Temperatura zapłonu oleju napędowego wynosi 

a)  40°C. 
b)  10°C. 
c)  60°C. 
d)  -10°C. 
 

15.  Gęstość oleju napędowego wynosi 

a)  0,1 g/cm3 . 
b)  0,3 g/cm3. 
c)  0,5 g/cm3. 
d)  0,8 g/cm3. 

 

16.  Temperatura zapłonu benzyny 

a)  15°C. 
b)  -15°C. 
c)  50°C. 
d)  -35°C 
 

17.  Do układów hydraulicznych stosujemy olej zwany 

a)  Hydrol. 
b)  Superol. 
c)  Dipol. 
d)  nie posiada nazwy. 

 
18.  W przekładniach ciągników rolniczych stosujemy oleje 

a)  z przerobu rzepaku. 
b)  przekładniowe. 
c)  hydrauliczne. 
d)  silnikowe. 

 
19.  Wiaty zamknięte powinny być wyposaŜone 

a)  w oświetlenie. 
b)  w spawarki elektryczne. 
c)  w narzędzia do napraw. 
d)  w sprzęt gaśniczy. 

 
20.  GaraŜe powinny być wyposaŜone w 

a)  kanał przejazdowy. 
b)  tylko w dobrą wentylację. 
c)  drzwi i okna plastikowe. 
d)  instalację oświetleniową, elektryczną 24V i dobrą wentylację. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Gospodarowanie sprzętem rolniczym 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Gospodarowanie  sprz
ętem 
rolniczym” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 8, 11, 14, 15, 16, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. d, 3. d, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu   
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić zapotrzebowanie na środki 
transportowe 

2. 

Określić rodzaj napędu przenośnika 

3. 

Określić budowę przenośników 

4. 

Określić zastosowanie przenośnika 

5. 

RozróŜnić kołowe środki transportowe 

6. 

Określić budowę przenośników 

7. 

Scharakteryzować zuŜycia chemiczne 

8. 

Scharakteryzować zuŜycia erozyjne 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

9. 

Określić cele napraw 

10. 

RozróŜnić rodzaje napraw 

11. 

Scharakteryzować cele regeneracji 

PP 

12. 

Określić zasady wymiany części 

13. 

RozróŜnić rodzaje zuŜyć 

14. 

Scharakteryzować zuŜycie cieplne 

PP 

15. 

Scharakteryzować miejsca erozji 
i kawitacji 

PP 

16. 

Scharakteryzować techniki napawania 

PP 

17. 

Określić rodzaj paliwa 

18. 

Określić temperaturę zapłonu benzyny 

19. 

Określić temperaturę zapłonu oleju 
napędowego 

20. 

Określić cięŜar właściwy oleju 
napędowego 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

 
ZESTAW ZADA
Ń TESTOWYCH 

 

1.  Znaczenie transportu wewnątrz gospodarstwa wzrasta w czasie 

a)  lata. 
b)  zimy. 
c)  w czasie zbiorów zbóŜ. 
d)  jest równomiernie rozłoŜony. 

 

2.  Przenośniki ślimakowe otrzymują napęd od 

a)  wałka odbioru mocy. 
b)  silnika spalinowego. 
c)  ciągnik a rolniczego. 
d)  silnika elektrycznego. 

 

3.  Elementem roboczym przenośnika ślimakowego jest 

a)  taśma gumowa. 
b)  czerpaki. 
c)  listwy. 
d)  ślimak. 

 

4.  Przenośnik ślimakowy moŜe przemieszczać materiały w płaszczyźnie 

a)  tylko poziomej. 
b)  tylko pionowej. 
c)  tylko skośnej. 
d)  poziomej, pionowej i skośnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

5.  Do kołowych środków transportu zaliczamy 

a)  przenośniki czerpakowe. 
b)  przyczepy ciągnikowe. 
c)  przenośniki pneumatyczne. 
d)  kolejki wiszące. 
 

6.  W przenośniku pneumatycznym elementem roboczym jest 

a)  czerpak. 
b)  ślimak. 
c)  powietrze. 
d)  przenośnik listwowy. 

 

7.  Chemiczne zuŜycie części maszyn spowodowane jest 

a)  pęknięciem części. 
b)  działaniem tarcia. 
c)  działaniem ciepła. 
d)  Działaniem substancji aktywnych chemicznie. 

 

8.  ZuŜycie erozyjne występuje w 

a)  układach hydraulicznych. 
b)  w układach elektrycznych. 
c)  podczas tarcia. 
d)  róŜnego rodzaju korozją. 

 
9.  Naprawy uszkodzonych części dokonujemy, aby 

a)  maszynę moŜna bezpiecznie przechowywać. 
b)  przywrócić maszynie jej prawidłowe funkcjonowanie. 
c)  maszyna nie korodowała. 
d)  nie zagraŜała bezpieczeństwu. 

 

10.  W technologii napraw wyróŜniamy następujące rodzaje napraw 

a)  bieŜącą, średnią i główną. 
b)  tylko średnią. 
c)  tylko bieŜącą, 
d)  tylko główną. 

 

11.  Regeneracja części maszyn ma na celu 

a)  dotarcie współpracujących ze sobą części. 
b)  przywrócenie pierwotnych kształtów i wymiarów. 
c)  powstrzymanie procesu uszkodzenia. 
d)  ograniczenie tarcia. 

 

12.  Uszkodzone łoŜyska toczne poddamy procesowi naprawy przez 

a)  wymianę pierścienia wewnętrznego. 
b)  klejenie. 
c)  spawanie gazowe. 
d)  wymianę łoŜyska na nowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

 

13.  ZuŜycie awaryjne części następuje w wyniku 

a)  starzenie się części. 
b)  krótkotrwałej eksploatacji. 
c)  niewłaściwego smarowania. 
d)  warunków atmosferycznych. 

 

14.  ZuŜycie cieplne następuje w wyniku 

a)  prawidłowej eksploatacji. 
b)  działania warunków atmosferycznych. 
c)  działania wysokiej temperatury. 
d)  pracy ciągłej maszyny przez 6 godzin. 

 

15.  Zjawisko erozji i kawitacji występujące w maszynach rolniczych jest 

a)  niepoŜądane. 
b)  wskazane. 
c)  nieuniknione. 
d)  zjawiskiem działającym w miejscach zwęŜeń przekrojów przepływowych. 

 

16.  Napawanie wykonujemy poprzez 

a)  przyklejenie uszkodzonych elementów. 
b)  nałoŜenie dodatkowej warstwy materiału. 
c)  obróbkę cieplną. 
d)  obróbkę mechaniczną. 
 

17.  Ciągniki rolnicze z silnikami o zapłonie samoczynnym są napędzane 

a)  benzyną bezołowiową. 
b)  olejem napędowym. 
c)  olejem hydraulicznym. 
d)  mieszanką paliwową powietrzną. 
 

18.  Temperatura zapłonu benzyny wynosi 

a)  35°C. 
b)  25°C. 
c)  15°C. 
d)  -15°

 

C. 

 

19.  Temperatura zapłonu oleju napędowego wynosi 

a)  15°C.

b)  22°C. 
c)  50–80°C. 
d)  15°C. 
 

20.  CięŜar właściwy oleju napędowego wynosi 

a)  0,4 g/cm3 
b)  0,38 g/cm3 . 
c)  0,7–7,5 g/cm3. 
d)  0,8–0,88 g/cm3. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Gospodarowanie sprzętem rolniczym 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7. LITERATURA  

 
1.   Bocheński Cz. Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. Podstawy. WSiP Warszawa 1995 
2.   Humanowski Z.: Usuwanie niesprawności i regulacje ciągników  
3.   Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa cz. II. Hortpress sp. z o.o, Warszawa 1997 
4.   Kuczewski J., Majewski Z.: Podstawy eksploatacji maszyn rolniczych. WSiP Warszawa. 1999 
5.   Kuczewski J.: Eksploatacja maszyn rolniczych. WSiP Warszawa. 1999 
6.   Lorenc W.: Naprawa ciągników rolniczych. PWRiL Warszawa 1984 
7.   Lorenc W.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. PWRiL Warszawa 1985 
8.   http://www.mrol.com.pl 
9.   http://pl.wikipedia.org 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. WSiP, Warszawa 1997 
3.  Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1997 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000