background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Grażyna Uhman 

 

 
 
 

 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 
731[03].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jerzy Giemza 
mgr inż. Henryk Stańczyk 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Grażyna Uhman 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Andrzej Zych 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].Z2.02. 

„Obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych”  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

  3 

2.  Wymagania wstępne 

  5 

3.  Cele kształcenia 

  6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

  7 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

12 

5.1.1. Ćwiczenia  

12 

5.2. Zużycie, jego przyczyny i zapobieganie 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Przeglądy techniczne i naprawy, użytkowanie maszyn i urządzeń 

precyzyjnych  

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

28 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  precyzyjny.  Poradnik 
zawiera  opis  wymagań,  jakie  uczeń  powinien  spełnić,  by  przystąpić  do  bieżącej  jednostki 
modułowej, cele, jakie osiągnie po zrealizowaniu tej jednostki, dwa przykładowe scenariusze 
zajęć  oraz  zestaw  ćwiczenia  do  poszczególnych tematów.  Na  końcu poradnika zawarto  dwa 
narzędzia  pomiaru  dydaktycznego  oraz  literaturę.  Scenariusze  z  pozoru  są  podobne,  gdyż 
użyto jednego wzorca, jednak zawartość obu różni się od siebie rodzajem ćwiczeń, treścią ich 
podsumowania,  zastosowanych  pomocy  dydaktycznych  i  momentem  ich  wprowadzenia. 
Podobieństwo  zaś  wynika  stąd,  że  podobny  charakter  mają  zajęcia.  Są  to  zajęcia 
ćwiczeniowe,  ponadto  realizowane  w  systemie  modułowym,  wymagają  utrzymania  reguł 
metodycznych  dotyczących  tego  rodzaju  zajęć:  zwłaszcza  poprzedzenie  realizacji  ćwiczeń 
studiowaniem  materiału  nauczania  i  odpowiedzią  na  pytania  sprawdzające  z  właściwym 
udziałem nauczyciela oraz posumowanie każdego ćwiczenia oddzielnie. 

Poradnik  dla  ucznia  zawiera  materiał  nauczania,  ćwiczenia  wraz  ze wskazówkami, 

potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej, sprawdziany wiedzy i literaturę. 

Moduł 731[03].Z2. „Eksploatacja  maszyn, przyrządów  i urządzeń pomiarowych”  składa 

się z sześciu  jednostek (patrz schemat układu jednostek modułowych). 
 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 

731[03].Z2 

Eksploatacja maszyn, urządzeń 

i przyrządów pomiarowych 

731[03].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

 

731[03].Z2.02 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń

 

precyzyjnych 

 

731[03].Z2.03 

Diagnozowanie przyczyn nieprawidłowej 

pracy maszyn i

 

urządzeń precyzyjnych

 

 

731[03].Z2.06 

Wykonywanie napraw i regulacji 

przyrządów pomiarowych 

 

731[03].Z2.05 

Wykonywanie napraw i regulacji 

maszyn i urządzeń precyzyjnych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Moduł  ten  pozwala  uczniowi  zdobyć  wiedzę  dotyczącą  prawidłowej  obsługi,  napraw 

i regulacji  maszyn  i  urządzeń precyzyjnych. Do takiej wiedzy zalicza się także ta, dotycząca 
obsługiwania  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych.  Dzięki  niej  uczeń  będzie  umieć  dokonać 
prawidłowego  przygotowania  maszyny  do  pracy,  zapobiegać  jej  zużyciu  czy  wykonywać 
przeglądy i naprawy. 

Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje  określone  cele  i  może  być  realizowana  jako 

samodzielna  część,  przy  czym  ich  kolejność  nie  jest  dowolna.  Jednostka  modułowa 
731[03].Z2.02  „Obsługiwanie  maszyn  i urządzeń  precyzyjnych”  jest  zrealizowana w module 
jako  druga  po  jednostce  731[03].Z2.01  „Organizowanie  stanowiska  pracy”.  Jednostka 
„Obsługiwanie maszyn i urządzeń precyzyjnych” podzielona jest na trzy tematy: 
1.  Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń precyzyjnych. 
2.  Zużycie, jego przyczyny i zapobieganie. 
3.  Przeglądy techniczne i naprawy, użytkowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

W  Poradniku  dla  ucznia  każdy  temat  zawiera  ćwiczenia  oraz  wskazany  jest  materiał 
nauczania  pomocny  w  ich  wykonaniu.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać 
uzupełniony  przez  nauczyciela,  zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne 
materiały  źródłowe.  Materiał  nauczania  dodatkowy  znajduje  się  w  podręczniku  oraz 
w dokumentacjach  technicznych  maszyn  i urządzeń,  a  także  w  PN.  Brakujący  materiał 
nauczyciel  powinien  odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci  kserokopii, 
literatury  lub  tekstu  przewodniego.  Tematyka  i  zakres  jednostki  wymaga  także 
przygotowania stanowisk do praktycznego wykonania zadań. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, uczeń powinien sprawdzić, czy  jest do tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony po materiale nauczania. Pytania sprawdzające mają zwrócić uwagę uczniowi na 
to,  co  jest  w  materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie 
własnymi słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie. 

Uczeń powinien opanować wszystkie umiejętności. Ćwiczenia należy ocenić w systemie 

dwustopniowym  –  uczeń  umie  albo  nie umie wykonać ćwiczenia. Opanowanie umiejętności 
może cechować się różną biegłością.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  poznawanej  wiedzy.  Jeśli 
uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a jeśli  nie,  to 
wiadomości  i umiejętności  powinien  powtórzyć  i uzupełnić  korzystając  z  pomocy 
nauczyciela. 

Metody pracy z uczniem 
Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano  zarówno  ćwiczenia  do  pracy  indywidualnej,  jak  i zespołowej.  Są  i  takie, 
które  –  w  zależności  od  możliwości  uczniów  –  mogą  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.  
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

dobierać, zgodnie z dokumentacją technologiczną, narzędzia do prac naprawczych, 

– 

dobierać,  zgodnie  z  dokumentacją  technologiczną,  maszyny  i  oprzyrządowanie  do  prac 
naprawczych, 

– 

dobierać narzędzia do kontroli prac naprawczych, 

– 

organizować  stanowiska  pracy  przy  naprawie  i  pomiarach  diagnostycznych  maszyn 
i urządzeń  precyzyjnych  zgodnie  z  zasadami  ergonomii,  przepisami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy oraz ochrony środowiska, 

– 

rozróżniać materiały eksploatacyjne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić ogólne pojęcia dotyczące eksploatacji obiektów technicznych, 

 

rozróżnić systemy eksploatacyjne maszyn i urządzeń: użytkowanie, obsługiwanie, 
zasilanie, 

 

scharakteryzować warunki techniczne użytkowania maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

 

przygotować do pracy maszyny i urządzenia precyzyjne, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia zgodnie z zasadami eksploatacji, 

 

scharakteryzować typowe okresy zużycia części maszyn w toku pracy maszyny, 

 

rozróżnić metody zapobiegania zużyciu, 

 

wyjaśnić  budowę  i  zasadę  działania  obsługiwanej  maszyny  i  (lub)  urządzenia 
precyzyjnego, 

 

określić zakres przeglądu okresowego, naprawy bieżącej, średniej i głównej, 

 

zaproponować modernizację konstrukcji maszyny i urządzenia precyzyjnego, 

 

zastosować  przepisy  bhp  i  ochrony  środowiska  podczas  obsługi  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z2 
Jednostka modułowa: Obsługiwanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 731[03].Z2.02 

Temat: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń precyzyjnych

Cel ogólny: umiejętność określenia związków między zjawiskami eksploatacji i zużycia. 
 
Cele kształcenia: 
 
Cele szczegółowe: 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

wymienić kryteria podziału maszyn lub urządzeń, 

– 

podać rodzaje maszyn lub urządzeń według tych kryteriów, 

– 

określić zależność zużycia od czasu pracy urządzenia, 

– 

określić, na czym polega zużycie mechaniczne, 

– 

znaleźć  w  literaturze  lub  innych  źródłach  sposoby  wydłużenia  czasu  eksploatacji  do 
wystąpienia zużycia niszczącego, 

– 

wymienić te sposoby, 

– 

określić, na czym polega zużycie chemiczne. 
 

Metody nauczania – uczenia się
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas:   240 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

przygotowane źródła informacji. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć:  

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje 

czynności 

organizacyjne 

Przygotowuje 

się 

do zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele zajęć, 
–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

–  zapisuje temat 

w zeszycie 

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad  
    materiałem 
    nauczania 
 
 

–  poleca zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania 
i dokonanie  pisemnej 
odpowiedzi w zeszytach 
na pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia 

2. Praca nad 
    ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 z poradnika 
dla ucznia,  

–  rozdaje materiały, 
–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizuje 

zadanie, 

–  prezentuje 

wyniki 
i dyskutuje nad 
nimi, 

–  poradnik dla 

ucznia 

 
 
 
–  przygotowane 

źródła 
informacji 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 
–  podaje zadanie domowe: 

Dla wybranej maszyny 
precyzyjnej zrealizuj 
zadanie według ćwiczenia 
1.  

–  podaje temat oraz zakres 

zajęć następnych. 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć następnych. 

–  poradnik dla 

ucznia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z2 
Jednostka modułowa: Obsługiwanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 731[03].Z2.02 

Temat: Zużycie, jego przyczyny i zapobieganie

  

Cel ogólny: umiejętność zapobiegania zużyciu.  
 
Cele szczegółowe: 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

dobrać zabezpieczenie antykorozyjne, 

– 

wykonać zabezpieczenie antykorozyjne, 

– 

dobrać zabezpieczenie przed skutkami tarcia, 

– 

wykonać zabezpieczenie przed skutkami tarcia, 

– 

uzasadnić dobrane zabezpieczenia, 

– 

wykonać zadania zgodnie z bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 
 

Metody nauczania – uczenia się:   
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas: 

135 minut 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny  z osprzętem,  

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

opis wymagań technicznych dla różnych części, 

– 

części wymagające zabezpieczenia przed korozją, 

– 

materiały zabezpieczające przed korozją, 

– 

materiały zabezpieczające przed skutkami tarcia, 

– 

części wymagające zabezpieczenia przed skutkami tarcia, 

– 

środki i przepisy bhp. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje czynności 
organizacyjne 

Przygotowuje się do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

–  zapisuje temat 

w zeszycie  

–  foliogram 

z celami zajęć,  

–  rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny   

     z osprzętem 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad  
    materiałem 
    nauczania 
 
 
 
 
 
 

–  poleca zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania 
i sporządzenie 
pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na 
pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla 
ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

 
–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy 

–  poradnik dla 

ucznia 

2. Praca nad 
ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 
z poradnika dla 
ucznia, 

–  wyjaśnia wątpliwości, 

nadzoruje pracę 

–  sprawdza wyniki, 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizuje zadanie, 
 
 
–  prezentuje wyniki 

i efekty pracy 

–  poradnik dla 

ucznia 

 
 
 
 

3. Praca nad  
ćwiczeniem 1 - 
część praktyczna 

–  nadzoruje 

przygotowanie 

do 

części 

praktycznej 

ćwiczenia 1, 

–  nadzoruje  praktyczne 

wykonanie ćwiczenia, 

 
–  podsumowuje 

ćwiczenie 

–  przygotowuje 

praktyczną część 
ćwiczenia, 

 
–  wykonuje 

praktyczną część 
ćwiczenia, 

 
–  omawia wykonaną 

pracę 

–  opis wymagań 

różnych części, 

–  same części, 
–  materiały 

zabezpieczające 
przed korozją, 

–  części 

wymagające 
zabezpieczenia, 

–  środki i przepisy 

bhp. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

4. Praca nad  

ćwiczeniem 2 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 2 
z poradnika dla 
ucznia,  

–  wyjaśnia wątpliwości, 

rozdaje materiały, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

 

–  realizuje zadanie, 

 

 

 

–  prezentuje wyniki 

i efekty pracy, 
dyskutuje nad nimi 

–  poradnik dla 

ucznia 

 

–  przygotowane 

materiały 
(eksponaty 
części, opisy 
właściwości 
części) 

5. Praca nad  
ćwiczeniem 2  
część praktyczna 

–  nadzoruje 

przygotowanie do 
części praktycznej 
ćwiczenia, 

 
–  nadzoruje praktyczne 

wykonanie ćwiczenia, 

 
–  podsumowuje 

ćwiczenie 

–  przygotowuje 

praktyczną część 
ćwiczenia, 

 
 
–  wykonuje 

praktyczna część 
ćwiczenia, 

 
–  omawia wykonaną 

pracę 

–  poradnik dla 

ucznia 

–  opis wymagań 

różnych części, 

–  same części, 
–  materiały 

zabezpieczające 
przed skutkami 
tarcia, 

–  części 

wymagające 
zabezpieczenia, 

–  środki i przepisy 

bhp. 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu 
postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 
–  podaje zadanie 

domowe: Dla 
wybranej maszyny 
precyzyjnej zrealizuj 
zadanie według 
ćwiczenia nr 1.  

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych. 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

 
–  zapisuje temat 

zajęć następnych. 

–  poradnik dla 

ucznia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Wykorzystując  dostępne  materiały,  wyszukaj  sposoby  wydłużenia  czasu  eksploatacji 

przed  wystąpieniem  zużycia  niszczącego?  Ćwiczenie  wykonaj  w  zespole  dwuosobowym  a 
jego wynik przedstaw na plakacie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  pracowni  do  pracy  z  różnymi  źródłami 

informacji i do powieszenia plakatów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć  w  literaturze,  jak  można  wydłużać  czas  eksploatacji,  zanim  wystąpi  zużycie 

niszczące, 

2)  wykonać  w  zespole  dwuosobowym  plakat  zawierający  informacje  wymienione  

w punkcie 1, 

3)  zaprezentować i ocenić efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: ćwiczenia 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

arkusze papieru formatu A0,  

– 

flamastry,  

– 

środek do mocowania plakatów na tablicy, 

– 

literatura i inne źródła informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Zużycie, jego przyczyny i zapobieganie  
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  opisanych  wymagań  technicznych  dla  różnych  części  mechanizmów 

precyzyjnych  dobierz  do  nich  właściwe  zabezpieczenie  przed  korozją  chemiczną. 
Wykorzystaj dokumentację techniczną tych części. Możesz wykonać zadanie w parze. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów  wymagań  różnych  części  i  samych 

części do zabezpieczenia antykorozyjnego.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  na  podstawie  opisanych  wymagań  technicznych  dla  różnych  części  mechanizmów 

precyzyjnych dobrać do nich właściwe zabezpieczenie przed korozją chemiczną i opisać 
je w zeszycie lub na plakacie, 

2)  uzasadnić swój wybór zabezpieczenia, 
3)  przedyskutować propozycje z resztą grupy i nauczycielem, 
4)  wykonać  zadanie  praktycznie,  stosując  się  do  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 

środowiska. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

opis wymagań technicznych różnych części, 

– 

materiały zabezpieczające przed korozją, 

– 

części wymagające zabezpieczenia, 

środki i przepisy bhp. 

 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  opisanych  wymagań  różnych  części  mechanizmów  precyzyjnych  dobierz 

do  nich  właściwe  zabezpieczenie  przed  skutkami  tarcia.  Następnie  wykonaj  zadanie 
praktycznie.  Wykorzystaj  dokumentację  techniczną  tych  części.  Możesz  wykonać  zadanie 
w parze. 

 
Wskazówki do realizacji 

Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów  wymagań  technicznych  dla  różnych 

części  i  samych części do zabezpieczenia przed skutkami tarcia oraz odpowiednich  środków 
do zabezpieczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  na  podstawie  opisanych  wymagań  technicznych  dla  różnych  części  maszyny  dobrać  do 

nich  właściwe  zabezpieczenie  przed  skutkami  tarcia  i  zapisać  to  w zeszycie  lub  na 
plakacie, 

2)  uzasadnić swoje propozycje i przedyskutować je z resztą grupy i nauczycielem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

3)  wykonać  zadanie  praktycznie,  stosując  się  do  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 

środowiska. 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

opis wymagań technicznych dla różnych części, 

– 

materiały zabezpieczające przed skutkami tarcia, 

– 

części wymagające zabezpieczenia, 
środki i przepisy bhp. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Przeglądy techniczne i naprawy, użytkowanie maszyn 

i urządzeń precyzyjnych  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  przygotuj  maszynę  do  pracy. 

Przeanalizuj  najpierw  budowę  i  zasadę działania  maszyny.  Skorzystaj  z  rad  i  doświadczenia 
nauczyciela. Przestrzegaj zasad i użyj środków bhp.  

 
Wskazówki do realizacji: 
W ćwiczeniu tym uczeń ma nauczyć się przygotowania maszyny do pracy. Należy zatem 

przygotować  odpowiednią  sprawną  maszynę  do  wykonania  zadania.  Niezbędna  będzie 
dokumentacja  techniczno-ruchowa.  Do  realizacji  zajęć  należy  przygotować  tekst  przewodni, 
który pomoże uczniowi w pracy nad tym zadaniem. Ćwiczenie można powtórzyć dla różnych 
maszyn. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  budowę  i  zasadę  działania  maszyny,  wykorzystując  jej  dokumentację 

techniczną, 

2)  przeanalizować  procedurę  i  czynności przygotowania  maszyny  do  pracy,  wykorzystując 

jej dokumentację techniczną, 

3)  przygotować  maszynę  do  pracy,  korzystając  z  rad  i  doświadczenia  nauczyciela 

i przestrzegając zasad bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: ćwiczenia w grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprawna maszyna, 

– 

tekst przewodni przygotowany przez nauczyciela, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej przygotuj do pracy urządzenie.  
 
Wskazówki do realizacji: 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  przygotowania  do  pracy  urządzenia.  Należy 

zatem  przygotować  odpowiednie  urządzenie  do  wykonania  zadania.  Niezbędna  będzie 
dokumentacja  techniczno-ruchowa.  Do  realizacji  zajęć  należy  przygotować  także  tekst 
przewodni, który pomoże uczniowi w pracy nad tym zadaniem. Ćwiczenie można powtórzyć 
dla różnych urządzeń. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować budowę i zasadę działania urządzenia, wykorzystując jego dokumentację 

techniczną, 

2)  przeanalizować procedurę i czynności przygotowania urządzenia do pracy wykorzystując 

jego dokumentację techniczną, 

3)  przygotować  urządzenie  do  pracy,  korzystając  z  rad  i  doświadczenia  nauczyciela, 

przestrzegając  zasad  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska,  pamiętając  
o samokontroli i samodzielnym korygowaniu błędów. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: ćwiczenia grupowe 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

sprawne urządzenie, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa tego urządzenia, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  maszyn 
i urządzeń precyzyjnych” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20,  22  są  
z poziomu podstawowego,  

− 

zadania 5, 6, 7, 8, 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.c, 3.a, 4.d, 5.a, 6.a, 7.b, 8.b, 9.a, 10.b, 11.d, 12.d, 13.c
14.
a, 15.c, 16.c, 17.a, 18.c, 19.a, 20.a, 21.b, 22.b
 
Plan testu 
 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Wyjaśnić właściwą definicję 
eksploatacji maszyn lub urządzeń. 

2.   

Wyjaśnić właściwą definicję 
użytkowania maszyn lub urządzeń.

 

3.   

Wyjaśnić właściwą definicję 
obsługiwania maszyn lub urządzeń. 

4.   

Wyjaśnić właściwą definicję 
przechowywania maszyn lub urządzeń. 

5.   

Określić zużycia od czasu pracy 
urządzenia. 

PP 

6.   

Wskazać definicję zużycia 
mechanicznego.

 

PP 

7.   

Wskazać definicję zużycia 
chemicznego.

 

PP 

8.   

Wskazać sposoby wydłużenia czasu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

eksploatacji do wystąpienia zużycia 
niszczącego.

 

9.   

Wymienić straty spowodowane korozją. 

10.  

Rozróżnić rodzaje korozji.

 

 b 

11.  

Wskazać zabezpieczenia przed korozją

 

12.  

Rozróżnić rodzaje tarcia.

 

13.  

Wskazać zabezpieczenia przed skutkami 
tarcia.

 

14.  

Podać, w jakich sytuacjach wykonuje 
się przegląd techniczny.

 

15.  

Wyjaśnić, na czym polega konserwacja. 

16.  

Rozróżnić naprawę średnią i naprawę 
główną. 

17.  

Wskazać, gdzie uregulowane są zakresy, 
przebiegi i sposoby wykonania napraw 
i konserwacji. 

18 

Zinterpretować procedurę 
przygotowania maszyny do pracy. 

19 

Zinterpretować procedurę 
przygotowania maszyny do pracy. 

20 

Zinterpretować procedurę 
przygotowania maszyny do pracy. 

21. 

Określić znaczenie autokontroli 
i samodzielnego korygowania błędów 
w czasie pracy.

 

PP 

22. 

Określić znaczenie stosowania się do 
przepisów BHP, ochrony ppoż. 
i ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Proszę  ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Proszę przygotować odpowiednią ilość testów i kart odpowiedzi. 
3.  Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu proszę przeczytać Instrukcję dla uczniów. 
5.  Proszę  zapytać,  czy  uczniowie  wszystko  zrozumieli.  Wszystkie  wątpliwości  należy 

wyjaśnić. 

6.  Ocenianie  oprócz  podania  wyniku  testu  powinno  zawierać  informację  o  tym,  jakie 

umiejętności  ma  uczeń  opanowane,  a  z  jakich  tematów  powinien  powtórzyć  materiał 
nauczania i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak. 

7.  Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadania.  Do  każdego  z  nich  podane  są  4  możliwe  odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest w poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  KARCIE  ODPOWIEDZI,  stawiając 

w odpowiedniej  rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mieć  pewność,  ze  sprawdziłeś  swoją 

wiedzę. 

7.  Nie musisz zachowywać kolejności rozwiązywania zadań.  
8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Materiały dla ucznia

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Eksploatacja maszyn lub urządzeń to: 

a)  zespół czynności obejmujący swym zakresem planowanie, użytkowanie, obsługiwanie 

i przechowywanie maszyn lub urządzeń. 

b)  zespół czynności obejmujący swym zakresem przechowywanie maszyn lub urządzeń. 
c)  zespół czynności obejmujący swym zakresem użytkowanie maszyn lub urządzeń. 
d)  instrukcja obsługi maszyn lub urządzeń. 

 
2.  Użytkowanie maszyn lub urządzeń to: 

b)  obsługiwanie i przechowywanie maszyn lub urządzeń. 
c)  bieżąca kontrola. 
d)  etap  lub  etapy  eksploatacji,  w  czasie  których  odbywa  się  praca  sprawnej 

maszyny oraz bieżąca kontrola jej stanu technicznego. 

e)  użytkowanie, obsługiwanie i przechowywanie maszyn lub urządzeń. 

 
3.  Obsługiwanie maszyn lub urządzeń to: 

a)  zespół działań, które są wykonywane między etapami użytkowania  maszyny  i  mają 

na celu przywrócenie jej pierwotnego stanu technicznego. 

b)  użytkowanie i przechowywanie maszyn lub urządzeń. 
c)  etapy eksploatacji, w czasie których odbywa się praca sprawnej maszyny. 
d)  praca na sprawnej maszynie. 

 
4.  Przechowywanie maszyn lub urządzeń to: 

a)  etapy eksploatacji, w czasie których odbywa się praca sprawnej maszyny. 
b)  użytkowanie maszyn lub urządzeń. 
c)  zespół działań, które są wykonywane między etapami użytkowania maszyny. 
d)  oczekiwanie  maszyny  lub  urządzenia (najczęściej  w  magazynach)  na  przekazanie  do 

użytkowania, obsługi lub naprawy. 

 
5.  Zużycie urządzenia v

z

 zależy od czasu pracy urządzenia t według wykresu: 

a) 

 

 

 

 

 

b)   

 

 

 

 

 

 

 

 

c) 

 

 

 

 

 

 

d) 

 

 

 

 

 

v

v

v

v

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.  Zużycie mechaniczn następuje na skutek: 

a)  tarcia  powstającego  między  współpracującymi  ze  sobą  powierzchniami,  powoduje 

ono  zmianę  wymiarów  i kształtów  współpracujących  części,  a  zatem  powstawanie 
nadmiernych luzów. 

b)  zmian w strukturze powierzchni współpracujących części. 
c)  oddziaływania kwasów zawartych w olejach i smarach. 
d)  zmian parametrów eksploatacyjnych. 

 
7.  Zużycie chemiczne polega na: 

a)  zmianach w strukturze powierzchni współpracujących części, powstających w wyniku 

oddziaływania kwasów. 

b)  zmianach w strukturze powierzchni współpracujących części, powstających w wyniku 

oddziaływania kwasów zawartych w olejach i smarach oraz oddziaływania środowiska. 

c)  tarciu między współpracującymi ze sobą powierzchniami. 
d)  zmianach w sposobie pracy mechanizmu. 

 
8.  Wydłużenia  czasu  eksploatacji  do  wystąpienia  zużycia  niszczącego  można  dokonać 

przez: 
a)  oszczędzanie czasu pracy urządzenia. 
b)  użycie lepszych jakościowo smarów i olejów. 
c)  oszczędzanie na materiałach eksploatacyjnych. 
d)  nie można uzyskać takiego wydłużenia. 

 
9.  Straty spowodowane korozją to:  

a)  nakłady  na  malowanie,  zabezpieczanie  przeciwkorozyjne  mechanizmów,  koszty 

związane  z  wymianą  skorodowanych  elementów  i  przestojami  maszyn  i  urządzeń, 
zmniejszona 

wydajność 

skorodowanych 

elementów, 

wypadki 

spowodowane 

skorodowanymi częściami. 

b)  tylko koszty wypadków, spowodowanych skorodowanymi częściami. 
c)  tylko koszty malowania i koszty związane z wymianą skorodowanych elementów. 
d)  brzydki wygląd maszyn. 

 
10.  Korozja elektrochemiczna to: 

a) 

niszczące działanie gazów lub cieczy nie będących elektrolitami. 

b) 

proces niszczenia  metalu związany z przepływem  prądu elektrycznego przez granicę 
faz metal – elektrolit. 

c) 

korozja  powodująca  nieznaczne  zmniejszenie  właściwości  wytrzymałościowych 
materiału. 

d) 

proces degradacji. 

 
11.  Wskaż odpowiedź zwierającą wszystkie rodzaje zabezpieczenia przed korozją: 

a)  ochrona elektrochemiczna. 
b)  nakładanie i wytwarzanie powłok ochronnych. 
c)  dobór  właściwych  materiałów  i  prawidłowa  konstrukcja  elementów  narażanych  na 

korozję. 

d)  wszystkie wymienione zabezpieczenia. 

 
12.  Tarcie suche to: 

a)  tarcie, gdy między powierzchniami czopa i panwi stale występuje warstewka smaru. 
b)  tarcie, przy którym powierzchnie współpracujące częściowo stykają się. 
c)  tarcie, które jest nieszkodliwe. 
d)  tarcie, przy którym współpracujące powierzchnie nie są smarowane. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

13.  Zabezpieczeniem przed skutkami tarcia jest: 

a)  zmniejszenie dokładności wykonania. 
b)  odsunięcie od siebie elementów. 
c)  odprowadzanie z obszaru współpracy części zużytych cząstek materiałów. 
d)  pozostawienie w obszarze współpracy części zużytych cząstek materiałów. 

 
14.  W jakich sytuacjach wykonuje się przegląd techniczny? 

a)  przegląd  techniczny  wykonuje  się  bez  wyłączania  z  pracy  maszyny  lub  urządzenia, 

wykorzystując przestoje podczas wolnej zmiany albo dni wolne od pracy. 

b)  przegląd techniczny wykonuje się z wyłączaniem z pracy maszyny. 
c)  przegląd techniczny wykonuje się w czasie pracy. 
d)  przegląd  techniczny  wykonuje  się  z  wyłączaniem  z  pracy  maszyny  lub  urządzenia, 

w czasie pracy. 

 
15.  Konserwacja polega na: 

a)  smarowaniu. 
b)  utrzymywaniu w czystości. 
c)  właściwym smarowaniu, utrzymaniu w czystości i zabezpieczeniu powierzchni 

przed korozją. 

d)  zalewaniu specjalnym płynem konserwującym. 

 
16.  Czym różni się naprawa średnia i naprawa główna? 

a)  naprawa średnia  musi być wykonywana na stanowisku pracy  maszyny, naprawy 

głównej maszyn należy dokonać po zdemontowaniu  jej  i usunięciu z miejsca 
pracy. 

b)  naprawa  średnia  nie  może  być  wykonywana  na  stanowisku  pracy  maszyny, 

naprawa główna maszyn wykonywana jest na stanowisku pracy maszyny. 

c)  naprawa  średnia  może  być  wykonywana  na  stanowisku  pracy  maszyny  lub  po 

zdemontowaniu  jej  -  w  wydziale  lub  stanowisku  naprawczym,  a  naprawy 
głównej  maszyn  dokonuje  się  przeważnie  po  zdemontowaniu  jej  i usunięciu 
z miejsca  pracy  i  przetransportowaniu  do  wydziału  naprawczego  lub 
stanowiska naprawczego. 

d)  naprawa  średnia  nie  może  być  wykonywana  na  stanowisku  pracy  maszyny 

i naprawa główna także. 

 
17.  Zakresy, przebiegi i sposoby wykonania napraw i konserwacji uregulowane są w:  

a)  dokumentacji techniczno - ruchowej (DTR). 
b)  Polskich Normach. 
c)  literaturze fachowej. 
d)  ofertach firm. 

 
18.  Zespół czynności w procedurze napraw to: 

a)  luzowanie nakrętek. 
b)  odłączenie maszyny od sieci elektrycznej. 
c)  operacje  wstępne,  do  których  zaliczamy  odłączenie  maszyny  od  sieci 

elektrycznej,  wymontowanie  z  miejsca  pracy, transport  do  wydziału  napraw 
lub na stanowisko naprawcze i czyszczenie zewnętrzne. 

d)  transport do wydziału napraw lub na stanowisko naprawcze. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

19.  Zespołem czynności w procedurze napraw są: 

a)  operacje naprawcze. 
b)  przygotowanie maszyny do pracy. 
c)  uprzątnięcie maszyny po pracy. 
d)  ustawienie parametrów wykonawczych. 

 
20.  Ostatnim zespołem czynności w procedurze napraw jest: 

a)  zespół  operacji  końcowych,  do  których  zaliczamy:  ostateczny  montaż, 

regulację, konserwację, ewentualnie malowanie i odbiór po naprawie. 

b)  regulacja. 
c)  montaż. 
d)  operacje naprawcze. 

 
21.  Poprawność wykonania zadań zawodowych można uzyskać dzięki:  

a)  tylko kontroli przełożonego. 
b)  jedynie sprawności maszyn. 
c)  tylko komórce kontroli jakości. 
d)  sprawności  maszyn oraz autokontroli i samodzielnemu korygowaniu błędów w czasie 

pracy. 

 
22.  Stosowanie się do przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska jest: 

a)  uciążliwe. 
b)  koniecznością i elementem etyki zawodowej. 
c)  zbyteczne. 
d)  sposobem na zyski firm produkujących środki bhp. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

10 

11. 

11 

12. 

12 

13. 

13 

14. 

14 

15. 

15 

16. 

16 

17. 

17 

18. 

18 

19. 

19 

20. 

20 

21. 

21 

22. 

22 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Test praktyczny

 

 

Podstawą  zaliczenia  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń 

precyzyjnych” oprócz testu powinna być próba pracy: Przygotowanie maszyny lub urządzenia 
do  pracy.  Jednostka  ta  ma  bowiem  charakter  praktyczny  i  poprzestanie  na  testach 
o charakterze  teoretycznym  jest  nieuzasadnione,  gdyż  nie  pomoże  w  diagnozie  ważnych 
umiejętności zawodowych. 
 
Temat: Przygotowanie maszyny lub urządzenia do pracy 

Przygotuj  maszynę  precyzyjną  do  pracy.  Po  wykonaniu  zadania  doprowadź  stanowisko 

do  stanu  wyjściowego,  od  którego  zaczynałeś  zadanie.  Zwróć  uwagę  na  przepisy  bhp, 
ochrony ppoż. i ochrony środowiska. Na wykonanie zadania masz 45 min. 
 
PLAN TESTU 

Nr 

zadania 

Osiągnięcia ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

1.   

Planuje wykonanie zadania 

 

2.   

Przygotowuje maszynę lub urządzenie do pracy 

3.   

Sprawdza poprawność wykonania zadania

 

4.   

Stosuje środki i zasady bhp 

5.   

Prezentuje i uzasadnia wybór sposobu pracy 

PP 

 
KRYTERIA OCENY TESTU – MODEL PUNKTOWANIA 
 
Podczas obserwacji należy wpisać do arkusza obserwacji: 
– 

za bezbłędne wykonanie czynności – maksymalną liczbę punktów, 

– 

za błędne wykonanie czynności  – 0 punktów, 

– 

za nieprawidłowości w trakcie wykonywania zadania – pośrednią liczbę punków, 

– 

błędy wykryte samodzielnie i poprawione nie obniżają oceny. 

 

Przedmiot oceny 

Zadanie wykonano poprawnie, 

jeśli: 

Punktacja 

maksymalnie 

Uzyskane 

punkty 

a) dokonano analizy czynności 
zawartych w DTR, 
ukierunkowanych na pierwszą 
obsługę maszyny.  

 

1. Planowanie 

b) opracowano szczegółowy plan 
wykonania zadania, a w 
szczególności: kolejność 
czynności podczas uruchamiania 
maszyny 

 

Razem 

2 punkty 

 

a) wybrano poprawnie środki do 
przygotowania maszyny do pracy 

 

b) sprawdzono stan środków do 
przygotowania maszyny do pracy 

 

2. Organizacja 

c) dobrano środki ochrony 
osobistej 

 

Razem 

5 punktów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

a) zachowano prawidłową 
kolejność czynności 

 

b) prawidłowo wykonano 
czynności 

 

3. Wykonanie 

c) wykonano czynności 
z zachowaniem zasad bhp 

 

Razem 

18 

 

4. Prezentacja 

a) uzasadniono sposób wykonania 
zadania 

 

Razem 

4 punkty 

 

Łącznie  30 punktów   

 

Instrukcja dla nauczyciela: 

1.  Przygotowanie uczniów do testu praktycznego: 

– 

ustalenie z uczniami terminu testu praktycznego, 

– 

określenie celów pomiaru dydaktycznego, 

– 

zapoznanie uczniów ze specyfiką testu praktycznego, 

– 

przeprowadzenie prób testu praktycznego. 

2.  Przygotowanie stanowisk dydaktycznych:  

– 

zgromadzenie materiałów, narzędzi i przyrządów, 

– 

sprawdzenie narzędzi i przyrządów, 

– 

przygotowanie maszyn i urządzeń do zadania, 

– 

przygotowanie środków bhp. 

3.  Przygotowanie materiałów piśmiennych: 

– 

przygotowanie kart oceny testu, 

4.  Przeprowadzenie testowania. 
5.  Analiza  wyników  testowania  –  ocenę  pozytywną  otrzyma  uczeń,  jeżeli  prawidłowo 

wykona przygotowanie stanowiska do napraw. Jeżeli wynik będzie negatywny, powinien 
powtórzyć  materiał  nauczania  i ćwiczenia  z tych  części  jednostki  modułowej,  z których 
umiejętności nie zostały w pełni opanowane.  

6.  Podsumowanie  testu  wspólnie  z  uczniami  -  należy  wyjaśnić  uczniowi,  co  umie,  a  co 

powinien uzupełnić i jak. 

 
Materiały dydaktyczne: 
– 

materiały, narzędzia i przyrządy niezbędne do przygotowania maszyny lub urządzenia do 
pracy, 

– 

maszyny i urządzenia do zadania, 
apteczka pierwszej pomocy,  
podręczny sprzęt gaśniczy,  
gaśnice,  
sprzęt ochrony indywidualnej,  
niezbędne środki medyczne,  
instrukcja bhp i ochrony ppoż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Instrukcja dla ucznia: 

1.  Przeczytaj uważnie treść zadania. 
2.  Przygotuj  maszynę  precyzyjną  do  pracy.  Po  wykonaniu  zadania  doprowadź  stanowisko 

do stanu wyjściowego, od którego zaczynałeś zadanie. Zwróć uwagę na przepisy bhp. Na 
wykonanie zadania masz 45 min. 

3.  Maszynę lub urządzenie, które należy przygotować do pracy wskaże Ci nauczyciel. 
4.  Przeanalizuj dokumentację techniczno-ruchową maszyny lub urządzenia. 
5.  Sporządź plan działania. 
6.  Zorganizuj stanowisko pracy: 

– 

pobierz konieczne materiały oraz narzędzia niezbędne do realizacji zadania,  

– 

sprawdź ich stan techniczny, 

– 

przygotuj się do wykonywania ćwiczenia, stosując odpowiednie środki ochrony 
osobistej. 

7.  Przygotuj maszynę do pracy zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową. 
8.  Utrzymuj ład i porządek podczas wykonywanej pracy; po wykonaniu zadania uporządkuj 

stanowisko pracy oraz zgłoś nauczycielowi zakończenie zadania. 

9.  Uzasadnij  w  formie  kilkuminutowej  prezentacji  sposób  wykonania  zadania  oraz 

przedstaw wnioski. 

10.  Podczas testu Twoje czynności będą obserwowane i oceniane przez nauczyciela lub 

obserwatorów według następujących kryteriów: 

 

– 

za planowanie wykonania zadania  - 2 punkty, 

– 

za organizowanie pracy   

 

- 5 punktów, 

– 

za wykonanie zadania  

 

 

- 18 punktów, 

– 

za prezentację 

 

 

 

 

- 4 punkty. 

 

Jeśli uzyskasz co najmniej 15 punktów, otrzymasz ocenę dopuszczającą. 
Jeśli uzyskasz co najmniej 20 punktów, otrzymasz ocenę dostateczną. 
Jeśli uzyskasz co najmniej 24 punkty,    otrzymasz ocenę dobrą. 
Jeśli uzyskasz co najmniej 27 punktów, otrzymasz ocenę bardzo dobrą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

7 LITERATURA 

 
1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989r. 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

5.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
7.  Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004 
8.  Pawlicki K.: Transport w przedsiębiorstwie. Maszyny i urządzenia. WSiP, Warszawa 1996 
9.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996